HAARLEM'S DAGBLAD UIT DEN RAAD. DONDERDAG 22 SEPT. 1927 DERDE BLAD Een nieuwe lente en een nieuw geluid. De heer Oversteegen lost vuistslagen op tafel, maar acteert slecht. Motie van afkeuring inzake de benoeming bij de Beroepskeuze. Komt er gemeentelijke bestrijding van den woeker voor allen? Een tribune-incidentje. De benoeming van een directeur aan de Handels school. Wandluizen bg de rondvraag. Er hangt een andere sfeer in dezen nieuwen Raad dan in den oude. Dat komt niet door de aanwezigheid van een Anti-Stemdwinger of door de volgepak te tribune ofschoon beide zich in deze tweede zitting met eenige luidruchtig heid deden gelden. Het is nog moeilijk te zeggen waaraan het precies ligt. Mis schien zit het alleen in de nieuwheid van het college, dat daardoor meer op z'n qui vive is dan een Raad die al vier zittingsjaren achter den rug had en daar door (als geheel beschouwd) in ietwat oudbakken staat begon te verkeeren. Het begon ditmaal met wat loos alarm over de voorgestelde subsidie van 800 voor het Adresboek, bestemd om den heer Koppen in zijn onkosten voor het verkrijgen van adressen tegemoet te ko men. De heer Oversteegen vond dat de aanvrager naar het Burgerlijk Armbe stuur moest gaan en meer van dat fraais, en accompagneerde zijn argu menten met vuistslagen-op-tafel. Hy" mag wel wat oppassen met dit bedaagde meubilair. Ook klonk het niet overtui gend. De heer Oversteegen mist alle ga ven des tooneelspelers; hü klinkt nooit overtuigend in zijn zelf-gekozen rare rol. ..Raar" is er eigenlijk wel het beste woord voor. Ook had hü moeten besef fen dat wethouder Slingenberg wel de laatste is die geïmponeerd zal worden door vuistslagen-op-tafel. Het was ver loren moeite. Alleen de oude. slechtge- verfde portretten van Delftsche ge meentebestuurders uit de grijze oudheid leken verschrikt te kijken. Daarna vroeg de heer Oversteegen een paar maal stemming aan, zonder zelf mee te stemmen. Ook dit is raar en doelloos. Het houdt tijd op, en de Raad zal het Reglement van Orde eens moeten gaan herzien om aan deze ver velinkjes een eind te maken. De interpellatie-Joosten inzake de be noeming van den heer W. F. Jansen tot ambtenaar bü de beroepskeuze lokte het verwachte langdurige debat uit. De in- terpellant hield een uitvoerig betoog, waarin hij als zijn meening te kennen gaf dat er onder de sollicitanten een kleine tweehonderd menschen waren die veel geschikter schenen voor de functie, omdat zij veel beter beant woordden aan de qualificaties die oor- spronkelük door den directeur van den dienst gevorderd waren, dan degenen die op de voordracht kwamen. Die men schen hadden z.i. meer in hun mars op het gebied der Beroepskeuze. Verder ging interpellant de zeer trage wordings geschiedenis van het Bureau voor Be roepskeuze in alle phasen na en uitte zün verbazing over den buitengewonen haast die plotseling met alle formali teiten inzake de keuring, het aftreden van den heer Jansen als raadslid en de benoeming van den heer Wolzak als zoodanig betracht werd. toen de benoe ming eenmaal had plaats gehad. De heer Joosten onthield zich van on bewezen beschuldigingen maar verklaar de dat z.i. deze benoeming niet op nor male wüze was geschied. I's de rede van den interpellant ga ven achtereenvolgens de heeren Peper (C. P.) en Johan Visser (C. H.) te ken nen dat h.i. de benoeming van den heer Jansen in verband had gestaan met het behoud van d"n heer Wolzak als raads lid. de heer Van de Kamp kwam met de vraag of de heer Jansen direct voor vast was aangesteld (hetgeen niet ge bruikelijk is, maar in dit geval wèl ge schied) en wethouder Reinalda, in deze zaak de minderheid in het college uit makend, deed eer. mededeeling die nogal wat opschudding wekte. Toen hü nl. in de vergadering van B. en W. verzocht had om de stukken bü de leden van het college te laten circuleeren was dit ge weigerd. Zijn voorstel was verworpen met 3—2 stemmen (vóór waren spr. en Mr. Slingenberg). Wethouder mr. Heerkens Thü'ssen, die de zaak verdedigen moest, hield vast aan de superieure geschiktheid van den heer W. F. Jansen voor de bewuste functie, en betoogde dat alles normaal geschied was. Hü ontkende dat deze benoeming iets te maken had gehad met de samen stelling van den Raad, behandelde de qualificaties des heeren Jansen in détail en zei o.a. dat in de metaalbedrijven, waarin deze werkzaam was geweest en sollicitanten beoordeeld had, zeer spe ciaal op psychische en physieke afwü- kingen gelet moet worden. Deze verras sende verklaring vond nogal wat be- strüding, speciaal van de züde van mr. Gerritsz. deskundige op het gebied der Beroepskeuze, die haar absoluut ver wierp. Het eigenaardige van dit debat was dat zoovele stukken niet in het geding konden worden gebracht. Alle stukken betreffende de geschiktheid van sollici tanten mceten natuurlü'k altijd als ge heim behandeld worden. Dit handicapt elk openbaar debat over een benoeming. Men moet zich bepalen tot algemeenhe den. Wethouder Thijssen beriep zich op deze handicap toen men hem oppervlak kigheid in zijn antwoord verweet, maar precies hetzelfde nadeel ondervonden de interpellant en de andere leden die B. en W. aanvielen, en objectief oordeelend kregen wij den indruk dat het college in deze zaak zwak stond. Dat de gewekte impressie van een niet-normale benoe ming niet weggenomen was bleek trou wens uit het resultaat van de stemming, nadat interventies van den voorzitter en van den heer Castricum, die wethouder yhüssen's zaak bedoelden te steunen, haar geenszins versterkt hadden. De heer Castricum zei iets over oen politiek kantje aan de kwestie, dat niet werd opgehelderd. Het eindigde niet een zeer tam-gestel- de motie van den heer Joosten, waarin de benoeming van den heer Jansen als ..niet voldoende gemotiveerd" werd ge- qualifxceerd. Deze motie werd aangeno men met 23—14 stemmen. Tegen stem den alleen de A. R. en de REL. De heer Oversteegen onthield zich natuurlük en wethouder Slingenberg, die vlak voor de stemming de zaal verliet, deed dat even eens. Het beleid van B. en W. in deze zaak werd dus, zü het dan ook in zachte be woordingen, afgekeurd. Het was geen glorieuze episode voor het college. Aangenomen werd het voorstel van B. en W. inzake de verleening van gemeen- telü'ke voorschotten (door bemiddeling van de Hulpbank) aan gemeenteperso- neel dat biuten zyn schuld in finan- ciëele moeilükheden mocht komen te verkeeren. Blükens de toelichting van wethouder Slingenberg is dit alleen be doeld voor enkele gevallen, veroorzaakt b.v. door ziekte, en zal hü die persoon lek onderzoeken. Het is geenszins de be doeling om iemand een voorschot te geven voor het doen van luxe uitgaven, of tengevolge daarvan. Verscheidene leden, speciaal de heeren Groenendaal en Wolzak, drongen aan op invoering van een voorschotten-stel sel, dat de geheele burgerij ten goede zou komen en dus den woeker'over de geheele linie bestrijden, en de wethouder beloofde voorstellen in dien zin bü de begrooting. Het algemeene vraagstuk van uitbreiding van gemeentebjke be moeiing zal daarbij dan wel weer eens aan de orde komen, 's Heeren Groenen- daal's poging om het aanhangige voor stel van B. en W. aan te houden, met opdracht om een uitgebreider plan in te dienen, mislukte met 2513 stemmen. Tijdens het debat over deze aangele genheid werden de gebruikelijke thee-en- koekjes voor de tweede maal in den Raad en aan de perstafel geserveerd, hetgeen den werklooze Otter aanleiding gaf om van de tribune te gaan roepen dat' hij honger had. Hij vroeg om ook koekjes te mogen hebben en werd op last van den voorzitter uitgenoodigd om zich on middellijk te verwüderen. Het ongewone incident was binnen de minuut afgeloo- pen. Er zaten trouwens verscheidene rechercheurs tusschen het talrijke pu bliek op de tribune. Otter is dezelfde die den vorigen avond bü zijn uitzetting uit z'n woning het bekende relletje op de Schalktourgerkade had veroorzaakt. Na deze emotie ook een zeer on gewoon gebeuren ten Prinsenhove werden de voorgestelde ruiling van grond met de firma Vroom en Dreesmann en de daarmee samengaande liquidatie van de Paardensteeg aangehouden omdat verscheidene leden dat wenschten ter nadere bestudeering van de zaak. hoofdcommies-redacteur Mr. B. Taconis kreeg een groote pluim vanwege zün belangrü'ken arbeid inzake het Winkel sluitingsrapport waarover geen discussie ontstond, evenmin als over het betref fende voorstel van B. en W., dat z.h.s. werd aangenomen. De verwachte geheime zitting over de benoeming van een directeur aan de H.B5. A, meer bekend als de Handels school, duurde maar eventjes anderhalf uur. Toen wy' om halzeven het wacht kamertje met de schimmelgeuren kon den verlaten, en onze plaatsen mochten hernemen, uitte mr. Gerritsz de wen- schelijkheid dat voor een directeursbe noeming ook de leeraren gehoord zullen worden. Wethouder Eruch beaamde die, maar verklaarde dat „hoogerhand" het niet veroorlooft en zich indertüd in dien geest heeft uitgesproken. Er staat geen figurant op de aanbeveling en B. en W. achten nr. 3 ook geschikt. Bü eerste vrije stemming haalde nr. 3 (Ir. M. Voorzanger, van de H. B. S.) 19 stemmen, dus 1 minder dan de vol strekte meerderheid, nr. 1 (Dr. C. L. de Liefde van de H.B.S. B) 10 stemmen en nr. 2 (Dr. H. Jansonius, directeur van de Handelsschool te Dordrecht) even eens 10. Bij tweede vrije stemming werd Ir. M. Voorzanger gekozen met 25 stem men: er waren er toen nog 7 op dr. de Liefde en 6 op dr. Jansonius. De historie van deze veelbesproken benoeming is ongetwijfeld voor de Haar- lemsche leeraren van veel belang ge weest. Hun advies mag officieel niet ge vraagd worden, maar niets belet hen om het ongevraagd te geven zooals de leeraren der H.B.S. A dm ook bij deze gelegenheid, zij het wat laat. met succes hebben gedaan. Bij directeursfcenoemin- gen in de toekomst kan derhalve wél verwacht worden dat de leeraren der betrokken school zich spoedig zullen doen hooren. En als zij, zooals in dit geval, eensgezind zijn, kan dat ook niet an ders dan nuttig zün. Gcede en vrucht bare samenwerking met zijn leeraren is eerste voorwaarde voor het succes van een directeur; als zü dus tevoren en bloc te kennen geven dat zü bepaalde sollicitanten gaarne als hun leider zou den zien is dit advies van veel belang. Voor de vertooning die de heer Over steegen bij de rondvraag ten beste gaf, naar aanleiding V3n de uitzetting van den werklooze op de Schalktourgerkade, en waarbij deze afgevaardigde der Haar- lemsche kiezers zijn standpunt meende te moeten toelichten met een flescli- waarin-eenige-wandluizen, als corpus delicti of iets dergelüks, verwijs ik naar ons raadsverslag. De vergadering duurde tot kwart over zeven. R. P. LETTEREN EN KUNST HET TOONEEL. HAARLEMS TOONEEL PISÜISSE-AVOND Met Jean Louis was „Haarlem's Too- neel" reeds van te voren verzekerd, dat zün propaganda-avond slagen zou. Een stampvolle schouwburg aan den Jansweg een prettige allergezelligste sfeer en een avond van beschaafde, hoogstaande „kleinkunst", waarvan zoo wel de H. T.'ers als de introducés vol op genoten hebben! Wy zagen en hoor den gisteren meer den conférencier Pi- suisse dan den voordracht-kunstenaar. Waar vinden wü in ons land een confé rencier als Jean Louis? In zyn conféren ces is hij van een werkelijk Franschen esprit. En hoe slagvaardig toont hü zich dan! Kostelük bü voorbeeld, zooals hü gisteren, voortbordurend op de ope ningsspeech van den heer Van Eeden, met tal van allergeestigste woordspelin gen ik denk aan het „drukwerk" den Pisuisse-avond in den stadsschouw burg aanbeval! Wie doet hem zoo iets na? Dat is een der geheimen van het slagen van eiken Pisuisse-avond! En het is ook de reden, dat een Pisulsse-cabaret zonder Pisuisse zooals wij verleden jaar hebben gezien al van te voren tot mislukking gedoemd is! Dat is groc van enkel water! Reeds dadelük was gisteren de stem ming er in! En die stemming bleef tot het slot van den avond! Misschien zou den enkelen, die Pisuisse niet zoo veel hebben gezien, gaarne wat meer van zijn onovertroffen voordrachtskunst heb ben genoten. De liedjes van David Tom- kins het pseudo van Le Heux zijn zeer zeker in hun genre voortreffelijk frisch en gezond, maar zij geven een artist als Pisuisse niet die kans van voor dragen als les princes des chanson niers, de Franschen, zooals Botrel, Aris- tide Bruant, Xavier Privas dat doen! Voor één Biribi, écn „Le Travail", één La Fanchette, één „A ta porte", één „Problèmes" geef ik altyd nog 20 Witte's, 30 Tomkins en 40 Clinge Doorenbossen cadeau. En ik vermoed. Pisuisse zelf ook! Maar wij zouden toch ook niet graag de kostelijke „strandidylle" voor de „Vermageringskuur" hebben gemist, al ging ook hier de conférence boven het liedje. Een verrassing zal voor velen zeker de kunst van Pisuisse en Jenny Gilliams in „Z'n eerste zaak", die aardige miniatuur operette van Charles Lecocq, zijn ge weest! Deze bijou, opgediept uit een der latafels van onze grootouders, is een werkelijke vondst van Pisuisse. Welk een prettige distinctie en gekuischte smaak! En hoe fün en geestig, hoe volkomen „in stül" werd deze operette in zak-formaat door den heer en mevrouw Pisuisse ge geven, V/elk een voortreffelijk acteur toont Pisuisse zich in zoo'n stukje! En Jenny Gilliams sloot zich gisteren daar uitstekend bü aan. Op een Pisuisse-avond heeft men het bijna alleen over Jean Louis. Waarmee wü niets te kort willen doen aan de ta lenten van Jenny Gilliams en Henk Stuurop. Maar bü den koning van het cabaret blijven de prinsen en prinsessen altijd eenigszins In de schaduw! Toch, hoe aardig en charmant voorgedragen werd dat „Chantez, Grand' mère!" door Jenny Gilliams! En wat zou een Pisuis se-avond zyn zonder de medewerking van den innig-muzikalen Henk Stuurop? Muzikaal in hooge mate was ook het „strükje", dat gisteren medewerkte. Mis schien voor een strükje „onder den gi'ond" wat tè muzikaal! Wy" tenminste hadden gaarne nu en dan wat meer aan dacht gewenscht voor de executanten in het orkest. Het was van de dames de be scheidenheid ten top gedreven, om zoo „ondergrondsch" te blijven! Het strykje „Van Eeden" heeft op werkelijk artis tieke wy'ze meegeholpen aan dezen avond cachet te geven. De bloemen en de woorden van hulde namens het bestuur waren dan ook volkomen verdiend. J. B. SCHUIL. TCUWBURG JANSWEG. DE ROZE'tKRANS. Als je in het programma leest, dat byna de helft van de wereld De Ro zenkrans verslonden heeft, dan is het wel wat katterig om met de beken tenis te moeten komen, dat je niet tot de verslindende helft behoort. Maar laat ik het maar eerlijk zeggen: ik ben al tijd wat huiverig voor modeboeken, die door de halve wereld verslonden wor den, vooral wanneer ze uit Engeland komen. Natuurlijk heb ik ongelijk wat zou ik anders kunnen zeggen, als je tegenover de halve wereld staat? maar na wat ik gisteren van De Rozen krans heb gezien, geloof ik toch niet zoo heel onverstandig te zün geweest het boek door anderen te laten verslinden. Ik vermoed, dat ik als ik er mee begonnen was er halfweg in zou zijn blijven steken. Hiermee wil ik niets kwaads zeggen van den wereld beroemden roman van Florence L. Barclay. Bewaar mij! Het is hier louter een kwestie van persoon- lyken smaak. Na met Jane Champion en Gerald Delmain kennis te hebben gemaakt al is het dan maar op de planken kan ik my volkomen be grijpen, dat zü door de halve wereld verslonden zy'n! De wereld is immers verzot op zoetigheid en deze Jane en Gerald zün van louter fondant! Die glijden d'er zoo in! Maar ik voor my' prefereer gezondere kost De Vereenigde Schouwspelers en de directie van den Schouwburg aan den Jansweg behoeven niet bang te zijn, dat deze uitspraak van mij ook maar eenigen Invloed op den toeloop naar De Rozenkrans zal hebben! De serie zal ook hier succes hebben zooals overal elders. Gisteren bü de eerste voorstelling was het al aan den mooi bezetten schouwburg te zien, dat de roman van Barclay ook door de helft van Haarlem gelezen is. En na den grooten büval van deze eerste voorstel ling twüfel ik niet, of de Haarlemmers zullen in massa het voorbeeld van de leden onzer Hofhouding die op hun „vrüen avond" het stuk te Amsterdam gingen zien volgen. In hoeverre de tooneelbewerking het boek goed weergeeft, kan ik nu ik den roman ongelezen liet niet zeggen. Dat is trouwens voor de beoordeeling van het tooneelwerk van geen belang. Zei Surrey niet, dat hij, wanneer hü een drama met Napoleon als hoofd figuur ging zien, hij bü het binnen treden van het theater had vergeten, dat er ooit een Napoleon had bestaan? In een schouwburg hebben wij alleen te maken met wat wij op het tooneel zien. In het programma las ik, dat Bisson, met het oog op de tooneeleischen in de bewerking zich een kleine wijziging had veroorloofd. Hü laat Jane namelijk het aanzoek van Gerald afslaan, omdat zij terugschrikt voor een „kunstenaars huwelijk" Ik kan niet beoordeelen of deze wüziging noodig was, maar zeker is het, dat dit motief de zwakke stee is in het stuk. Want ondanks al de tranen door Jane in II, HI en IV ge plengd, kan men niet anders zeggen, dan dat zij geheel willekeurig en on gemotiveerd Gerald in I de bons gaf. Enkel om dat gesprek van den hertog met Dr. Brand? De bewerker had moe ten inzien dat zij daarmee owe sympathie verspeelde! Althans moeilijk als „heldin" kon worden aanvaard! En ook aan de groote, alles beheerschen- de liefde van Gerald konden wij moei- hjk gelooven. Maar het was den bewer ker voornamelijk te doen om de laatste twee bedrijven: de hervorming van den blind geworden Gerald door Jane in de gedaante van Rosemary, met het „roerend" sloteffect, het elkander vin den van Gerald en Jane bij de muziek van „The Rosary". De regie had de werking van dit slot effect zoo goed gepeild, dat zij de scène bü maanlicht en vioolmuziek liet ver volgen, precies als in de film! Waar dit heele stuk trouwens sterk aan denken doet. Hoe het slot-effect het gisteren deed, bleek wel uit het hoorbaar snikken in de zaal, dat dat van Jane en Gerald op het tooneel nog overstemde. We zijn er dan ook van overtuigd, dat De Rozen krans zal trekken! Want is het niet de grootste aanbeveling voor een stuk, wanneer men kan zeggen:* „Precies als in een film!" Dat is honderdmaal meer waard dan wanneer men zegt: „Precies als in het leven!" De zeer goed verzorgde vertooning door de Vereenigde Schouwspelers ver dient de belangstelling ongetwijfeld. Of de personen op die van den roman ge lijken, kan ik ik herhaal het niet beoordeelen. Erg „Engelsch" vond ik het milieu niet en ik vermoed, dat de hertogin de Meidrum in den roman ook wel eenigszins anders zal zijn dan wy' haar gisteren door het stuk zagen wandelen, maar Enny de Leeuwe Jane speelde de hoofdrol met charme en lieve innigheid en wist de zaal door haar zeer gevoelig spel vooral in n, wanneer zij voor het eerst hoort van het ongeluk van Gerald te ontroeren. En Pierre Mols sloot zich bij dit spel goed aan, al kon ik my''de figuur van deze aristocraat-kunstenaar nog meer al3 een filmheld van daarbij behoorende film-distinctie denken! Hans Bruning maakte van Dr. Mackenzie een mooie, sympathieke figuur. Dat was zeer goed spel! En John Timrott speelde be scheiden Dr. Brand. Het succes van de eerste voorstelling was zeer groot. Zoodat De Rozenkrans ook zeker te Haarlem „verslonden" zal worden. J. B. SCHUIL. INGEZONDEN MEDEDEELINCEN 60 CF.NTS PER RECE1 FOTOGRAFISCH ATELIER „RICHE GROOTE HOUTSTRAAT 169 I I MODERNE DAMES- EN HEEREN TELEF. 13472 - HAARLEM I I PORTREI TEN 10 BEVERWIJK. OPENING ROODE KRUIS- ZIEKENH'JIS. PRIKS HENDRIK ALS SPREKER. Woensdag is voor de afdeeling Bever - wük van het Ned. Roode Kruis een mül- paal in haar bestaan geworden, daar 's middags het ziekenhuis in de Vondel laan is geopend. Men kent de geschiedenis en weet hoe door een klein groepje mannen en vrou wen, onder de energieke leiding van Ds. G. B. Westenburg, met kracht is gewerkt om het gestelde doei te bereiken. En zoo staat daar thans aan de Von dellaan het prachtige gebouw als het be wys van de energie der Beverwü'ksche bevolking, gereed de lijdende mensch- heid op te nemen.. Het was een groot gezelschap, dat Woensdagmiddag in het „Kennemer Ho tel" büeen was voor de plechtige ope ning. Wij merkten o.m. op Jhr. Mr. Dr. A. Röell, Commissaris der Koningin in Noord-Holland, Mr. W. Baron van Lün- den, Luit.-Generaal J. G. ten Bosch, Jhr. E. H. E. Teding van Berkhout, lid hoofdbestuur Roode Kruis; de wethou ders Zwager en Pattes, burgemeester Rotte van Wijk aan Zee en Duin, het bestuur van het Witte Kruis cn het be stuur van het Diaconessenhuis te Haar lem. Om ongeveer kwart voor drieën, arri veerde Z.K.H. Prins Hendrik, in gezel schap van den burgemeester Jhr. J. C. W. Strick var Linschoten, Ds. G. B. Westenburg, voorzitter en den heer W. Maters, penningmeester der afdeeling Beverwijk van het Roode Kruis bene vens Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Ho- gelanden en mevrouw Boreel; Baron van Tuyl van Serooskerken en mevr. Tuyl—Boreel. Ds. Westenburg heette allen welkom, inzonderheid Z.K.H. zz z z z Hierna was het woord aan Dr. D. A. Boon, secretaris der afdeeling. die een historisch overzicht gaf van het werk der ziekenverpleging te Beverwük, ge durende de laatste 30 jaren. Daarna schetste hü de uitbreiding van de ziekenhuisplannen en wees er op hoe allerwege medewerking werd onder vonden.. De afdeeling Beverwijk van liet Ned. Roode Kruis, zal het hewys leveren dat een klein, goed ingericht ziekenhuis, een zegen zal zyn voor de ingezetenen. (Ap plaus). Daarna sprak de voorzitter Ds. G. B. Westenburg over den goeden geest die steeds onder bestuur en leden heeft ge- heerscht en de liefde die allen hebben betoond voor het ziekenhuis. Beverwük mag en kan trotsch zijn op haar ziekenhuis, daar het, na den Haag, de eenige plaats is die een Roode Kruis Ziekenhuis heeft. Het kon en moest sla gen, omdat er onder een groot deel der bevolking een zelfde streven was. on danks verschil in godsdienst en politiek. Spr. meent, dat het feit van de opening van het ziekenhuis van minstens even groote historische beteekenis is als het geven der weekmarkt door Floris V. Hierna trad Prins Hendrik naar voren en zei ons: Een wel is waar zeer welvarende, maar toch betrekkelijk kleine gemeente laat zien, hoe door krachtig samenwerken en eensgezind optreden, het mogelijk is, iets gToots te bereiken. Beverwijk zal toch vandaag zün eigen Roode-Kruisziekenhuis hebben en zal daardoor een schitterend voorbeeld ge ven. In de eerste plaats dan zy groote hulde gebracht aan deze Gemeente, die de exploitatie van het nieuwe zieken huis zoo krachtig zal steunen en daar voor de erkentelijkheid van het Hoofd bestuur betuigt door aan de Gemeente Beverwijk de groote verguld zilveren me daille met toepasselük opschrift te geven ter herinnering aan dezen belangrijken dag. Voorts was het den Prins een büzon- der voorrecht de groote waardeering van het hoofdbestuur verder te doen blij ken door het Kruis van Verdienste van het Nederlandsche Roode Kruis toe te kennen aan: Jhr. Strick van Linscho ten, burgemeester; aan Dr. Boon, die gedurende een tiental jaren op de bres heeft gestaan om het lievelingsdenk beeld, een flink ziekenhuis te Beverwük, te verdedigen: aan Ds. Westenburg, die als voorzitter van de afdeeling Bever wyk, zijn grooten invloed heeft aange wend, om de plannen van dr. Boon te steunen; aan den heer Maters, die de gelden voor den bouw zoo keurig heeft beheerd en aan den heer Winter, die als architect zoo belangeloos het toe zicht op den bouw en de afwerking op zich heeft genomen. Voorts is het den Prins aangenaam aan mevrouw J. Lamme Schuit als blijk van waardeering voor hetgeen door haar is verricht als voorzitster van de Bazar- commissie de zilveren medaille van Ver dienste te mogen ter hand stellen. Ook heeft het hoofdbestuur vermeend, dat noodig is, aan den architect van den bouw, den heer A. Smit Jr. en aan den aannemer van den bouw, den heer A. A. Schelvis een herinnering aan deze plechtigheid aan te tieden. Burgemeester Strick van Linschoten zei altijd met veel belangstelling het werk van het bestuur te hebben ge volgd en het deed hem byzonder genoe gen, dat ook het Hoofdbestuur dit heeft geapprecieerd. Nu kunnen de zieken be- hoorlyk worden verpleegd en is het ge vaarlijke overbrengen niet meer noodig. Daar ook de T.B.C.-lijders hier kun nen worden verpleegd is een niet te on der schatten voordeel in het belang dei Volksgezondheid. Hierna verzocht de voorzitter aan Prins Hendrik, het hoofd- en algemeen bestuur en enkele andere genoodig- den hem te willen volgen ter bezichti ging van het ziekenhuis. Na eenigen rijd werden ook de andere geooodigden in de gelegenheid gesteld het fraaie ge bouw te bezichtigen. Het Ziekenhuis ligt in een omgeving die weldadig aandoet, waartoe vooral de achtergrond, het mooie en zware ge boomte van „Akerendam" meewerkt. De ingang is rechts, een lange, breede gang verdeelt het gebouw in tweeën. Aan den linkerkant vindt men dan eerst een kantoortje voor den admi nistrateur en daarnaast eerste klasse patiënten-kamers. De kamers zijn smaakvol gemeubileerd met witgelakte meubelen, waschinrich- ting voor koud en warm water, centrale verwarming enz. Rechts vindt men eerst de kamer met het Röntgen-appa- raat en het Laboratorium. Dit Rönt- gen-apparaat is van het nieuwste sys teem evenals de operatietafel, welke ge plaatst is in een kamer direct naast de Röntgenkamer. Deze operatiekamer heeft een büzon- dere verlichting, zoodat ook voor ope raties bij kunstlicht, alles tot in de per fectie in orde is en eventueele storingen in het electrisch net, geen belemmerin gen opleveren. De provisiekelders en kamers. de keukens enz., zijn alle zeer eenvoudig, maar toch comfortabel ingericht, iets wat trouwens van het geheele gebouw kan worden gezegd. Op de tweede ver dieping zijn de ziekenzalen voor de tweede klas patiënten. Ook hier alles even keurig en doelmatig ingericht. De verblijven der verpleegsters zijn in de onmiddellijke nabijheid der ziekenka mers. Allen waren het er over eens, dat het ziekenhuis zooals liet thans daar slaat, niet alleen een sieraad is voor Bever wijk en omgeving, maar ook wat de in richting betreft, met de beste uit den omtrek kan wedijveren. VERDUISTERING. Door de Haarlemsche politie is aange houden de koopman D. uit Zandvoort wegens verduistering van kostbare me chanische vloerboenders en het onrecht matig innen van kwitanties tot een be drag van f 200. Hy werd i» verzekerde bewaring gesteld. SPORT EN SPEL BILJARTEN. KAMPIOENSCHAP VAN NEDER» LAND 3DE KLAS KLE1N*BIUART. Bij het bestuur van den.Nederland* schen Biljartbond zijn de volgende zeven spelers uit Haarlem opgegeven voor deelneming aan de voorwedstrij* den van bovengenoemd kampioen* schap, welke in het clublokaal van de B. V. „Vriendenkring", café .„De Doe* Jen" in de Doclstraat zullen gehouden worden in twee groepen, die elk een rooster spelen: D. A. de Foeljager, kampioen van Haarlem van de B. V. ,,D. E. S-", Jan Metz. J. de Jager en G. Metz. van de B. V. „H. B. C-", W. II. Vcrhevde. P. Kobus en H. Boer* winkel, van de B. V. ..Vrienden* krinS" De datum van sluiting van de gele* genheid tot opgave is 23 September. Daarna zullen de deelnemers volgens loting in groepen van 3, 4, 5 of 6 inge* deeld worden cn zooveel mogelijk in hun eigen woonplaats voorwedstrijden spelen. In Haarlem zullen deze groe* pen bestaan uit 4 en 3 spelers- Maasdag. 26 Sept. zal reeds de eerste groep spelen- Het laaf zich aanzien, dat er over geheel Nederland een groot aantal ge* gadigden zullen zijn, zoodat het wel zeker is. dat men minstens het maxi* mum gemiddelde, n.l. 9, zal moeten halen, teneinde eenige kans te hebben, om in de finale van acjit geplaatst te worden, die dan in bovengemeld lo* kaal hier ter stede zal gespoeld worden. Wij wenschen den Haanlemschen deelnemers een goed succes foe. Het zou toch zeker dc attractie voor de Haarlemsche biljartliefhebbers veel verhoogen. indien een of meer van hen in den eindstrijd, die 26, 27. 28 en 29 October e.k. zal plaats hebben, zou komen- B.V. „DOOR EENDRACHT STERK* De in Haarlem welbekende biljart* club ..Door Eendracht Sterk" (D.E.S.), die jaren lang haar clublokaal in café „Monopole", aan het Stationsplein alhier, heeft gehad, gaat eerstdaags verhuizen en zal dan gevestigd zijn in Hotel Cqfé*Restaurant -,'t Hof van Holland" aan de Groote Markt, waar een tweetal Wilhelmina biljarts zul* len geplaatst worden. B.V. „HAARLEM NOORD" (vroeger D. O. S.) In het clublokaal van bovensenoem» dc vcrccniging beginnen a.s. Maandag de afvalwedstrijdcn, waaraan de uit* genoodigdc clubs uit Haarlm, Amster* dam en Zaandam met teams van 8 spelers zullen declnem-cn. In café v- Trigt zal het wel weer vol loopen do volgende weck. O. V. S. (Haarlem) D. O. K- (Heemstede). Tusschen de 3de viertallen werd Dinsdagavond gespeeld in het clublo* kanl van O. V- S, Ook hier behaalde O. V. S. een kleine meerderheid. Uitslag: O. V. S-: 71. 85. 100, 100 is 356. D. O. K.: 100, 100. 83, 57 is 340- Stand na twee wedstrijden: O. V. S. 845; D. O- K. 768. HONKBAL. HET PROGRAMMA De compctitieleider van den N. H. B -heeftff voor deze week de volgen* de wedstrijden vastgesteld: Zaterdag le klasse: QuickHaarlem Z. R. C.—A. G. H. C. Zaterdag kampioenschap v- u. '2a klasse: TogoBlauw Wit 2 Eindstrijden: ConcordiaAjas Zondag le klasse: A. G. H. C.Blauw Wit ATHLETIEK. NURMI. Het staat wel vast. aldus lezen we in de N. K. Ct., dat Nurmi door den Finschen Athletiekbond is geschorst, waardoor hij niet in de gelegenheid zal zijn, aan de door hem gedane toe* zeggingen, tot het uitkomen in ver* schillende wedstrijden, te voldoen. Zoo kwam hij Zondag niet te Parijs uit en heeft men ook in Weenen een telegram van hem ontvangen, waarin hij verklaart, dat hij door zijn schor* sing niet zal kunnen starten. In athle* tiekkringen zal men ongetwijfeld met belangstlling het verdere verloop dezer aangelegenheid tegemoet zien. Ver* moedelijk zullen de komende winter* maanden, waarin de athletiek in Fin* land rust. wel kalmte in de gemoede* ren brengen, zoodat men het volgend jaar Nurmi weer in al zijn glorie zal zal zien hersteld. g Het staat echter vast. dat Nurmi buitengewoon stijfhoofdig is. Daar. nu een zijner beginselen schijnt te zijn, nooit meer tegen den Zweed Eclclof uit tc komen, zal men hier wel voor een lastig punt staan, daar het wel vast staat, dat de Zweden in 1928 Ecklof naar Amsterdam zullen zenden. POSTDUIVEN. DE KOERIER. Bovengenoemde ver eeni ging hield èen wedvlucht van Mons, afstand 220 K.M. De prüzen werden behaald als volgt: G. Heerschop le, 2e, 3e, 5e, 8e, 9e, 10e, en lie pr.; A. Heydanus 4e pr., F. van Andel Ge pr., P. Bank 7e pr. De duiven werden te 12 uur in vrij heid gesteld. De le prüswinnende dull bereikte haar hok te 3 uur 30 min. IQ sec., de laatste trar 23 min. 20 sec,

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 9