TWEEDE KAMER. UIT DE OMSTREKEN. 1 VVS chxdtiittiL HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 23 SEPT. 1927 22 September. Ambtsaanvaarding. Commissie-benoemingen. Eén interpellatie. De oude voorzitter was ook voor het pas, ingegane zittingsjaar voor den pre sidentszetel bestemd. Jhr. Ruys de Beerenbrouck aanvaard de hedenmiddag zijn ambt met een rede. vriendelijk van toon en voordracht, die menig fijn lesje aan de Kamer gaf en die bewijs voor den goeden toon van het geheel met groote instemming door de leden werd ontvangen. Men oordeele zelf! Aldus sprak de president: Geachte medeleden! Hare Majesteit de Koningin benoemde mij op uwe voordracht tot voorzitter der Kamer voor de aangevangen zitting. Voor die benoeming moge ik Hare Majesteit de Koningin mijn eerbiedigen dank betuigen. Gaarne geef ik uiting aan mijn gevoelens van erkentelijkheid voor het bewijs van vertrouwen dat ik van u mocht ontvangen. Het is mij een voorrecht u te begroe ten in deze vernieuwde vergaderzaal. Door de voortreffelijke zorgen van den Rijksgebouwendienst is het schilder werk thans weder als in vroeger jaren in witten toon gehouden. Ongetwijfeld komt dit de verlichting ten goede. Meubileering en stoffeering ondergin gen eene grondige vernieuwing. Den heer H. P. Mutters komt de eer toe een stijlvol en waardig geheel te hebben ge maakt van onze uit architectonisch oog punt zoo schoone zaal. Het verdient gewis vermelding dat dit alles voortbrengselen zijn der Neder- landsche nijverheid. (Bravo's) Het beeld vsn onze verjongde verga derzaal, waarvan de groote stijl zoo is doorgevoerd, dat hij ook in de onder- deelen Is te herkennen zij ook het beeld van ons werk. Ook dit zij stijlvol tot in de onderdee- len. De opvatting, dat tot den grooten stijl 3n ons werk ook behoort het bewaren van den goeden toon en het in acht ne men van die beknoptheid, die de dege lijkheid niet schaadt, zal u van uwen voorzitter niet bevreemden. Indien het meer en meer daarheen worde geleid, dat in de verslagen, ook over de begrootingen, de beperking en de kortheid, waarvan art. 29 van het Reglement van Orde gewaagt, wordt betracht, zal dit in belangrijke mate bij dragen tot een vlotte behandeling van zaken. Moge onder Gods zegen onze arbeid etrekken tot heil van Land en Volk! Met een beroep op uw aller medewer king en steun bij de leiding uwer werk zaamheden die ik in de twee voorgaan de zittingen in mime mate mocht on dervinden mi waarvoor ik u allen dank zeg, aanvaard ik het voorzitterschap. (Bravo's en applaus.) Verder leverde -de samenkomst niets dan formaliteiten, en benoemingen. De afdeelingen werden getrokken wat tot het gevolg heeft, dat de leden, nauw luisterende, de afgeroepen namen op de daarvoor bestemde lijsten noteeren. De schrijvende handen gaan gestadig „van den eenen kant naar den anderen kant" van het papier wat van boven gezien den grappigen indruk maakt, dat heel de Kamer roeit. Drie vaste commissiën zijn benoemd voor 1927—1928. Voor Privaat- en Strafrecht, bestaan de uit de leden Heemskerk. Marchant, Van Sasse van IJsselt, Duys, Van Schaik, Kaiz en Knottenbelt. Voor Belastingen, bestaande uit de leden van Vuuren, Snoeck Henkemans. J. ter Laan. Oud, J. B. van Dijk, De Wilde en Van Gijn. Voor Openb. Werken, Verkeers- en Waterstaatsaangelegenheden, bestaande uit de leden van Rijekevorssel, Bomans. v. d. Waerden, J. J. C. van Dijk, Krijger, Ebels en Droogleever Fortuyn. De nieuwe voorstellen voor de Foren senbelasting, en die voor de verlaging van de inkomstenbelasting zijn verzon den naar een commissie van voorberei ding, waarin zitting hebben de heeren van Vuuren, Snoeck Henkemans, J. ter Laan, Oud. J. B. van Dyk, de Wilde en Van Gijn. Hunne plaatsvervangers zijn de heeren Kortenhorst, Schokking, v. d. Tempel, van Aalten, Fleskens, Schouten en Boon. Tot leden der commissie voor de Buitenl. aangelegenheden werden be noemd de heeren Heemskerk, Nolens, Marchant Schokking, Vliegen en Knot tenbelt. Gekozen zijn in de plaats der aftre denden tot leden van de Huishoudelijke Commissie de heeren Beumer en Vlie gen en tot leden der gemengde Com missie voor de Stenographie de heeren Marchant, van Vuuren Dr. de Visser. Tot voorzitters der afdeelingen wer den gekozen de heeren Marchant, Heemskerk, Dr. de Visser, Albarda en Nolens, tot ondervoorzitters de heeren Schaper, Droogleever Fortuyn, Aalberse, J. J. C. van Dijk, en Schokking. Ten slotte werd er wat niet dikwijls gebeurde bij den aanvang der zitting maar één interpellatie aangevraagd. Door den heer Weitkamp over de afwa tering van de provincie Overijsel. De Kamer behandelt op 4 October de Drankwet in de afdeelingen en van 5 October af de Staatsbegrooting. Op 18 October is er w«er openbare zitting. EERSTE KAMER Het Adres van Antwoord. Nog steeds zendt de Eerste Kamer een adres van Antwoord aan de Konin gin op de Troonrede. In de Tweede Kamer is dit adres al lang afgeschaft, omdat men het daar een leegen vorm vond, wanneer het adres alleen weerslag op de Troonrede was en zonder eigen inhoud. Moest het inhoud hebben, dan zou dat vanzelf aanleiding geven tot een politiek debat in de Kamer. Een politiek debat, dae eerst praematuur, daarna onvoorbereid en ten sic-'.le overbodig was immers de algemeene beschouwingen op de Staatsbegrooting bieden daartoe veel betere aanleiding en gelegenheid. Maar de Eerste Kamer zendt nog steeds een adres. Een adres echter, dat door ieder der Kamerleden als een neutrale hoffelijk heid aan het Staatshoofd wordt aan gemerkt. Zij 't dan niet met ieders volle instemming: de sociaal-democraten heb ben er op tegen, maar een voorstel voor enkele jaren van den heer Mendels werd verworpen. Zoodat voorloopig de Kamer de hof felijkheid blijft betrachten. De redactie-commissie had het vol gende adres van Antwoord opgesteld voor ditmaal: jectief oordeelend, worden geconcludeerd dat het bezoek niet slecht was. Bovendien de leden der Eerste Kamer gaan niet zoo met elkaar om, dat de mogelijkheid volkomen uitge sloten was (Prof. van Embden merkte dat op. namens de redactie-commissie) e.v. bezwaren, bij afwezigheid van een rapporteur, toch tot punt van overwe ging te maken. De heeren ColUn. de Wies en de Vos van Steenwijk verklaarden ten over vloede, dat de afdeelingen, die zij pre sideerden, op de soc. dem. na, voltallig waren. Tot Dinsdagavond is de Eerste Kamer uiteengegaan. ïNTIMUS. Mevrouw 1. Hoogelijk waardeerde de Eerste Kanier der Sta ten-Generaal het voor recht Uwe Majesteit, vergezeld van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, hertog van Mecklen burg, en van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana der Nederlanden te midden der volksvertegenwoordiging te zien. 2. Met Uwe Majesteit verheugde de Kamer zich in het bijzonder over dei aanwezigheid van uwe Majestelts doch-' ter en is de Kamer vervuld van dank baarheid. dat God het leven der Prinses tot hiertoe heeft gespaard en geze gend 3. De mededeeling, dat de algemeene toestand des lands in menig opzicht re den tot voldoening geeft, werd door de Eerste Kamer met ingenomenheid be groet, hoewel zij betreurt, dat zich op het gebied van land- en tuinbouw, handel en nijverheid nog tal van moei lijkheden voordoen en de financieele toestand zorgeischend blijft. 4. Evenals Uwe Majesteit gedenkt de Eerste Kamer met deelneming de slacht offers van de ramp, die opnieuw het Oostelijk deel van ons land teisterde. 5. Het was de Eerste Kamer aange naam van Uwe Majesteit de verzeke ring te mogen ontvangen, dat de be trekkingen van Nederland met de an dere mogendheden van den meest vriendschappelijken aard bleven. Ook de Kamer vertrouwt, dat het mogelijk zal zijn met den buurstaat België tot een bevredigende regeling te komen. 6. Met voldoening ontving de Eerste Kamer Uwer Majesteit-'s mededeeling betreffende het aandeel der Nederland- sche vertegenwoordigers in de werk zaamheden der organen van den Vol kenbond. De Kamer stelt met Uwe Majesteit vast, dat de richtlijnen der economische politiek, aangegeven ter economische conferentie, door den Vol kenbond bijeengeroepen, overeenstem men met die, welke door Nederland worden gevolgd. 7. Dat verschillende gewichtige voor stellen van wet zullen worden inge diend of in voorbereiding zijn, ver nam de Eerste Kamer met groote be langstelling. De op Java en ter West kust van Sumatra plaats gehad hebben de onlusten worden door de Eerste Kamer ten zeerste betreurd. Met voldoe ning nam zij kennis van de mede deeling, dat deze onlusten aan het eigen Indische volksleven vreemd zijn en dat maatregelen zijn genomen om de be volking tegen aanslagen op haar wel vaart en vrijheid te beschermen. 8. De Kamer Vernam met groote waar deering. hetgeen door Uwe Majesteit is medegedeeld betreffende het krachtig voortzetten der beschavings- en wel- vaartspoütiek in Ned.-Indië, zooveel de geldelijke omstandigheden toelaten. 9. Ook de Kamer ziet belangstellend uit naar de vruchten der kort geleden voor Suriname aanvaarde maatrege len. 10. Dankbaar stemde de Kamer de mededeeling. dat de economische toe stand van Curasao gunstig blijft. 11. Met den wensen van Uwe Maje steit dat Gods milde zegen op den ar beid der Sta ten-Generaal moge rusten stemt de Eerste Kamer van ganscher harte in". ,De heer Moitmaker had bezwaren, bovenal aan punt 7 ontleend die op punt 1 liet hij rusten. Hij kon met de woordkeuze van punt 7 niet instemmen. En zou daarom, gelijk nij deed, met zijn fractie stemmen tegen de alge meene strekking van het adTes, wanneer dit in stemming werd gebracht. Met 7 s.d. stemmen tegen 28 andere stem men, werden de algemeene strekking en het heele adres aanvaard. Prof. van Embden verdedigde het adres namens de redactie-commissie met een wijzen op het strikt-neutrale der woordkeuze. De heer Moltmakér nad "echter nog andere opmerkingen. Hij maakte in het openbaar aanmerking op de afdeelings- vergaderingen. Hij laakte 't, dat de af deelingen, waarin het adres van Ant woord onderzocht werd, zoo slecht be zocht waren. „En dat door de heeren, die op het adres zoo gebrand zijn". „In mijn afdeeling" aldus de heer Moitmaker „waren maar twee heeren aanwezig, zelfs de rapporteur ontbrak, zoodat mijn opmerkingen niet tot hun recht konden komen"-. Dat liet vih niet mooi aanhooren. Maar allereerst de afdeelings- vergaderingen van den Senaat zijn nimmer goed bezocht, in de Eerste Kamer valt alle zwaarte op de open bare vergaderingen, behalve by het Belgische Verdrag. En in de tweede plaats de heer Blomjous liet de presentie-lijsten halen. Hieruit bleek, dat de heer Moitmaker het met zijn afdeeling buitengewoon slecht getroffen had. Immers de af deelingen waren in totaal bezocht door 23 leden. Wanneer men in aanmerking neemt, dat er 50 Senatoren zijn en dat de 11 soc. democraten de afdeellngsbe- schouwingen over het Adres van Ant woord nooit meemaken, dan moet, ob BLOEMENDAAL. GEMEENTERAAD EEN NIEUW RAADHUIS GEVRAAGD. EEN NIEUW POLITIEBUREAU ALGEMEEN DRINGEND NOODIG GEACHT. Vergadering van den gemeenteraad onder leiding van den burgemeester, Jhr. A. Bas Backer. Afwezig de heeren Luden, Prinsenberg, Verdegaal en De Clercq. Benoeming commissies. In de financieele commissie worden gekozen de heeren Luden, Schulz en Dorhout Mees; in de commissie voor Publieke Werken de heeren Prinsenberg en De Waal Malefijt; in de commissie voor Onderwijs de heeren Bornwater en Hogenbirk: in de commissie voor Socia le Belangen de heeren Noorman en De Clercq; in de commissie voor de Be drijven de heeren Hogenbirk en Kre- mer; in de commissie voor de Strafver ordeningen de heeren Bornwater, Luden en Dorhout Mees; in de commissie voor de Brandweer de heeren Laan, Cassée en Verdegaal: in de commissie voor Ge organiseerd Overleg de heeren Hogen birk, Nuyens en Van Nederhasselt. De heer Kremer wil een nieuw Raadhuis. De heer Kremer zegt, dat het zwar te spook annexatie tot nu alles tegen gehouden heeft. Is het nu geen zaak eens een commissie van onderzoek .van 3 of 5 leden samen te stellen inzake Volkshuisvesting (tal van gemeente beambten moeten thans buiten de ge meente wonen), bouw van een Raadhuis een politiebureau en een school. Wel licht zou het politiebureau in een be staande school kunnen worden onder gebracht. De heer Dorhout Mees wil de be staande commissie voor Publieke Wer ken deze zaak laten onderzoeken. De heer Hogenbirk acht de tijd voor zulk een onderzoek nog met geko men. Alleen de Volkshuisvesting acht spr. urgent. De heer Laan zegt dat alle genoem de punten reeds lang de aandacht van B. en W. hebben. Nóg een commissie? Commissies zijn toch al zoo moeilijk bij elkaar te krijgen. De volkshuisvesting wil spr. gaarne bevorderen. ks groote moeilijkheid is altijd geweest de grond. Er zijn al heel wat tekeningen ge maakt voor een nieuw Raadhuis, maar het bouwen er van vraagt groote finan cieele offers; wel een half millioen. De lieer Laan wil als beheerder der ge- meentefinanciën graag op 3 pCt. blijven. Op 't oogenblik voelt spr. voor een nieuw Raadhuis nog niets. Voor een nieuw po litiebureau zuIJen B. en W. spoedig met plannen moeten komen. Maar asjeblieft geen nieuwe commissies! De heer Van Nederhasselt is het met den heer Laan eens, alleen acht spr. een nieuw raadhuis iets urgenter dan de heer Laan. Maar denkt de heer Kre mer werkelijk, dadelijk grond te vinden zoodra hij in een commissie gekozen is? Dr. Bornwater zegt dat al het door den heer Kremer genoemde urgent is. Het spijt spr., dat nu het dagelijksch bestuur blijkbaar een afwijzende houding aanneemt. Er moet nu eens voortgang worden gemaakt. Een beslissing over het voorstel van den heer Kremer zou spr. evenwel tot de volgende vergadering willen uitstellen, omdat vier leden af wezig zijn. De heer Schulz zou de genoemde zaken (die niet alle even dringend zijn) niet aan elkaar willen koppelen, zaken cue overigens de commissie voor Publie ke Werken best onder de oogen kan zien. Met genoegen heeft spr. gehoord dat wethouder Laan voelt voor de volks huisvesting. Verder wijst spr. er op dat er nog onzekerheid heerscht ten op zichte van de gemeentefinanciën na de annexatie. De heer Luden komt ter vergade ring. De heer Schulz, voortgaande, zegt nog dat hij het bouwen van een Raad huis nog een Jaar zou willen uitstellen. Maar de andere onderwerpen, vooral de volkshuisvesting, zijn urgent en kunnen op zichzelf worden beschouwd. Ook bij den heer De Waal Malefijt stond de volkshuisvesting nummer één. Het vinden van een terrein is echter moeilijk. Meer dan 2 de M2. kan niet betaald worden, anders worden de hui zen veel te duur. Wie weet voor 2 grond in de gemeente? De heer Kremer heeft geen nieuw geluid gehoord van de tafel van B. en W. Spr. is door het gehoorde niet van opinie veranderd en zal in de volgende vergadering met een voorstel komen. De heer Hogenbirk merkt op dat bouwyereenigingen allicht eerder met plannen zuilen komen, als zij weten te kunnen rekenen op den Raad. De Voorzitter vindt een nieuw po litiebureau zeer urgent en een nieuw raadhuis is ook zeer nooalg. Besloten wordt op voorstel van den heer Laan de discussies te sluiten en in besloten zitting verder te spreken over de volkshuisvesting. Zonder hoofdelijke stemming wordt verder besloten tot aanneming van de voorstellen betreffende: aflossing op 1 Januari 1928 van het restant ad 762.000 der 7 pCt. g.eldleening, oorspronkelijk groot 1.000.000 en aangegaan 18 No vember 1920; vaststelling der 2e supple- toire begrooting dienst 1927; de wijziging van het reglement van orde voor de raadsvergaderingen: de huur van een garage voor de brandweer aan den Zandvoortenveg no. 143 a 20 per maand: aankoop van een strookje grond van A. E. Beekman te Bloemendaal; aankoop van weggedeelten van de ven Van der Vliet tusschen den Zeeweg en den Tetterodeweg en de voorloopige vaststelling van het uitbreidingsplan voor Wildhoef en de Schapeduinen. De zandprijs. B. en W. stellen voor in verband met de schade aan de wegen en den over last, dien de bewoners van het vele zandiijden ondervinden, den zandprijs van het uit de zanderij aan den Hoo- gen Duin en Daalschenweg te leveren zand met ingang van 1 October a.s. te bepalen op 3 voor een autovracht en 1,50 voor'een paarden vracht. Ingekomen is een verzoek van een transportfirma dit voorstel niet aan te nemen, daar deze firma daarvan schade zou ondervinden, omdat zij haar prijzen berekent naar hetgeen zij aan de meente moet betalen. De heer Laan verklaart zich bereid den termijn te verschuiven tot eind No vember. De heer Schulz vreest dat belang hebbenden als het vervoer duurder wordt Gemaakt wel ergens anders zand zullen vinden. De heer Hogenbirk meent dit ook. De heer Laan deelt deze vrees niet Als men midden in het duin naar zand gaat graven kan men het toch niet naar den weg krijgen. Het vele zand- vervoer geeft den wegen een onsmake lijk aanzien en doet ook veel schade aan den weg. Besloten wordt den termijn te ver schuiven tot eind November, den prijs te bepalen op 1.50 per paarden vracht en op voorstel van den heer Noor man den prijs voor autovrachten te bepalen op 1 voor 1 ton laadvermogen, 2 voor 2 ton en 3 tot een maximum van 3 ton. Rondvraag De heer Nuyens zegt dat onlangs twee verkeersongevallen hebben plaats gehad in de scherpe bocht van den Vogelenzangschenweg bij het huis van Dr. Heyman. Beide keeren zijn auto's tegen een boom op gereden. Is het geen tijd om den weg goed te doen verlich ten, al was het maar voorloopig met petroleum? De heer Laan zal een verlicht bord aanvragen bij de K.N.A.C. Op voorstel van den heer Luden wordt ook besloten een witten band te schilderen om de boomen in quaestie. De heer Van Nederhasselt geeft bovendien in overweging den weg in de buitenbocht 1 d.M. hooger te leg gen. De heer Laan zegt overweging toe. De heer Cassée wil de Boschlaan voor doorgaand rijverkeer sluiten ter voorkoming van ongelukken. Er is n.l. een bewaarschool aan het einde der laan. De Voorzitter zegt overweging toe. Maar in ieder geval moet dispensatie verleend worden voor de bewoners der laan anders kunnen zij niet tot voor hun deur rijden. Hierna gaat de Raad in besloten zit ting over. HAARLEMMERMEER EEN JEUGDIGE AVONTURIERSTER Omtrent de vermissing van het, 14-ja- rig meisje H. J. J., dat eenige dagen ge leden de ouderlijke woning te Vijfhul zen was ontloopen, werd ons medege deeld, dat deze jeugdige avonturierster, die reeds eerder op andere plaatsen was gezien, Donderdagmorgen te 's-Herto- genbosch is aangetroffen. Zij was in het bezit van een rijwiel, dat zij aldaar te kódp had aangeboden. Door de zorg van de politie zal ze nu wei naar haar ouders teruggebracht zijn. AFSCHEIDSPREDIKATIE Ds. J. van Henten. predikant bij de Gereformeerde kerk te Nieuw-Vennep, die het beroep naar Enschedé heeft aan genomen hoopt Zondag 2 October a.s. des namiddags te half drie uur zijn af- scheidspredikatie te houden. GRAANBEURS Op de Donderdag te Hoofddorp ge houden graanbeurs was de aanvoer als volgt: tarwe (oude) f 15 a f 16.50, tarwe (nieuwe) f 11 a f 14; rogge f 10 a f 11; gerst (chevalier) f 12 a f 12.50; winter- gerst f 11 a f 11.50, haver f 11 a f 11.50; witte duiveboonen f 14 a f 16, paarde- boonen f 12 a f 13; groene erwten f 19 a f 26; schokkers f 32 a f 37, vale erw ten f 24 a f 27; karwij f 36 a f 38; blauwmaanzaad f 42 a f 45koolzaad f 19 a f 21.50; kanariezaad f 12 a f 12.50. VERKOOPING Ten overstaan van de notarissen C. F. J. Heinsius te Haarlemmermeer en W. H. Lubbers te Amsterdam, werd Don derdag in de Beurs geveild het aan de erven van wijlen den heer T. Folmer in eigendom toebehoorende naast het raad huis aan den Hoofdweg staande heeren huis met koetshuis en bijbehoorenden grooten tuin. Kooper werd de heer B. Asjes, voor de som van f 9800. De andere langs de Kruislaan te Hoofddorp gelegen aan genoemde fami lie toebehoorende tuingronden werden opgehouden. ZANDVOORT. DE LEESZAAL HEROPEND Zaterdag a.s. opent de Openbare Leeszaal en Bibliotheek weer in de Brugstraat. De secretaresse is in 't vervolg voor uitlcenen der boeken aanwezig des Zaterdags van 4 tot half zes en des DiDnsdag van half $cht tot tien. HEEMSTEDE KUNSTKRING „HEEMSTEDE" Het eerste concert van bovengenoem- den Kring zal plaats vinden op Maan dag 3 October, in het gebouw van den Ned. Protestantenbond, Postlaan. Dan treedt op het Haagsche Strijkkwartet (Swaap, Poth. Devert en van Isterdael). Het programma luidt: 1. Quartetto III Op. 41 van Robert Schumann. 2. Quartett Opus 51 No. I van John Brahms. 3. Ier Quatuor Op. 10 van Claude De bussy, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 60 CENTS PER REGEL. VELSEN. EFN POGING TOT HEREENIGING Door eenige 'eden dc afd Vel* sen der S. D. A. P. zuhen pogingen in het werk wet den gesteld, om de eenheid tusschen de S. D. A. P. en de fractie Sch:l'.T,g' te herstellen. Naar wij vernemen, zullen zij zich wenden tot den heer M. A. Reinalda, wethouder van Haarlem en voorzitter van het gewest Noord Holland (Zuid) der S- D. A. P. en trachten te bereiken, dat hij zijn invloed in deze aanwendt. EEN NIEUWE OPENBARE LAGERE SCHOOL TE IJMUIDEN In de vergadering van den gemeen teraad van 13 September j.l. werd beslo ten tot de stichting van twee verplaats bare houten hulpschoollokalen op het speelterrein van de openbare lagere school Dte IJmuiden, wegens de be staande overbevolking van de laagste klassen der scholen D, Dl en H. In dezelfde vergadering deelde de wet houder van onderwijs, de heer Tusenius reeds mede, dat spoedig een voorstel kon worden tegemoet gezien omtrent de stichting van een openbare lagere school in de omgeving van Driehuis, teneinde aan de stijgende behoefte aan school ruimte in dat deel der gemeente het hoofd te kunnen bieden. B. en W. deelen thans den raad mede, dat zij tot de overtuiging zijn gekomen, dat als de meest geschikte plaats voor de stichting van een nieuwe school moet worden aangepierkt de z.g. „Ratels" in de afdeeling IJmuiden. Het college ver wacht, dat de terreinen aldaar binnen enkele jaren geheel voor woningbouw in exploitatie zullen zijn genomen. Ver wacht wordt, dat uit dit deel der ge meente het grootst aantal leerlingen zal voortkomen voor de nieuw te stichten school. Verder kunnen voor zoover het verlangen daartoe kenbaar wordt ge maakt, kinderen uit de afdeeling Drie huis worden toegelaten. De gemeente heeft in de ..Ratels" de beschikking over eigen terrein, zoodat niet tot aankoop van grond behoeft te worden overgegaan. Derhalve stellen B. en W. den Raad voor, op het aan de gemeente beboerend terrein nabij den Zwweg te IJmuiden te stichten een school voor openbaar la ger onderwijs, omvattende 7 leslokalen en een gymnastieklokaal en te beslui ten, het college uit te noodigen, ten spoedigste een plan voor dezen bouw, met kostenberekening in te dienen. VELSEN Geboorten: S. VoetAJderliefste, z.: N. Verhagenter Burg, z.; C. N. WinterZonneveld, d.; D. Arends— Dijkstra, z.; M. GomesMaas, z.; W. VeldmanLeyenaar, z.; J. Zorgdrager Post d.; J- van VoorstGroen. z. IJMUIDEN VEREENIGING „IJMUIDEN'S BLOEI" De vereeniging „IJmuiden's Bloei" houdt Woensdagavond 28 dezer een alge meene ledenvergadering in Hotel No. Een De agenda bevat verschillende jaar verslagen, verkiezing van zes bestuursle- len wegens periodieke aftreding der hee ren Westerling, Tusenius, Kessler, Boer lage, Labree en Schuitemaker, enz. BEVERWIJK. HANDELSBELANGEN Naar wij vernemen, is men op de ge combineerde bestuursvergadering van de Vereeniging „Handelsbelangen" en de Veilingorganisaties, in zooverre tot over eenstemming gekomen, dat de Veilingen de noodzakelijkheid erkenden van het aanstellen van een keurmeester, doch dat men meende, in verband met het vergevorderde seizoen, met de uitvoering van de plannen en het benoemen van een keurmeester, te moeten wachten tot het volgende voorjaar. Een definitief besluit is evenwel nog niet genomen, daar de Veilingen over deze zaak een ledenvergadering moeten houden. HET ALLERNIEUWSTE. PAARLEN UIT HARING SCHUBBEN. De correspondent van de Telegraaf te Oslo schrijft: In de nabijheid Van Stavanger is dit jaar een fabriek geopend ten dienste van de vervaardiging van paarlen uit de schubben van haringen. Eenigen tijd geleden werden die schubben naar Duitschland gezonden om daar te wor den bewerkt. Dit jaar is nu het ruwe materiaal gedeeltelijk hier behandeld. Het glinsterende deel van de schubben is er afgenomen en naar Duitschland gezonden, waar er verder paarlen van worden gefabriceerd. Er is thans een nieuwe uitvinding gedaan voor de verzameling van het ruwe materiaal. Dit werd vroeger op tijdroovende manier gedaan. Nu ge beurt het machinaal. Er zUn 20 waschmachïnes in de fa brieken te Stavanger, die bevredigend werk hebben geleverd. Het ruwe mate riaal wordt door de machines rond gedraaid en zoodanig gewasschen, dat de schubben de glinsterende oppervlakte verliezen. Twee a drie percent van het gewicht der visschen bestaat uit schubben en slechts een klein deel daarvan kan als materiaal voor kunstpaarlen gebruikt worden. Het wasschen en persen is het voornaamste bij de fabricatie. De uiter ste zindelijkheid wordt daarbij ver- eischt. Het glinsterend schubben-materiaal wordt gewogen, in een vat met heet water en daarna in een rotatiemachine gebracht en vervolgens geperst. Het in wendig chemisch proces is lang en vrij ingewikkeld. Er worden weer nieuwe proeven genomen en de thans gebruikt wordende werkwijze is misschien over een maand weer ouderwetsch. Het half afgewerkte ruwe materiaal wordt als een vaste stof naar Duitsch land gezonden en daar is nog een nieuwe behandeling van eenige maan den noodig voor de paarlen klaar zijn RIKA HOPPER-THEATER. DE OPENING. Het Rika Hopper Theater te Amster dam zal op Dinsdag 27 dezer worden geopend met de eerste vertooning van „Het leven grijpt....", van Knut Ham sun, Zooals men weet, heeft Peter Sja- rof de regie. Doboesjinsky, die jaren lang mede werker van Stanislawski's schouwburg te Moskou is geweest, komt Vrijdag avond uit Parijs, om de laatste hand te leggen aan de decoratieve verzorging van „Het leven grijpt." ARR.-RECHTBANK. Verzot zaakjes. Hedenmorgen dienden in „de zitting der Arrondissements-Rechtbank eenige onbeduidende verzetzaakjes over het vis schen in verboden water, het rijden op particuliere wegen, overtreding der Mo tor- en Rijwielwet enz. In de meeste gevallen werd bevestiging van het von nis gevraagd. De hoogste boete was 10. Zoo stond o.a. terecht de 17-jarige mej. G. M. D., wonende te Wormer, die beschuldigd werd de oorzaak te zijn van een aanrijding tusschen haar en een an deren wielrijder. Deze laatste liet door den schok een radio-toestel, dat hij in den arm had, op straat vallen, waardoor hy een schade van 15 leed. Mej. D. was door den Kantonrechter te Purmer- end veroordeeld tot 5 boete en het be talen van 15 schadevergoeding aan den aangereden wielrijder. Verdachte ontkende schuld te heb ben. Het O.M. deelde mede geen veroor deeling van deze verdachte te kunnen vragen, daar de verklaringen elkaar te genspraken en de wielrijder de fiets met één hand vasthield en in de an dere hand een radiotoestel. Hy heeft das niet voldoende kunnen remmen. Als hy met beide handen had geremd, dan had deze aanryding waarschijnlijk niet plaats gehad. Het gaat dus niet aan, om aan mej. D. de volle schuld te ge ven. Spreker vroeg dus vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter of anders het hooren van nog een getuige. Mr. L. G. van Dam. de toegevoegde verdediger, was dezelfde meening toege daan, vooral na een volgens hem onbe- vooroordeelden getuige a décharge ge hoord te hebben. Hij meende dat het hooren van een tweeden getuige over bodig was en vereenigde zich met het requisitoir van het O.M. De rechtbank begaf zich in raadkamer Bij terugkeer in de zaal deelde de Pre sident mede, dat de verdere behandeling van deze zaak een week werd uitgesteld tot het hooren van getuige J. J. L. GEVONDEN DIEREN EN VOOR» WERPEN. Terug te bekomen bij: Hulppost» kantoor. Houtplein, zilveren beursje; J. v. Deventer. Koudchorn 13, R.K. boekje; P. Bruzette. Dicderikstraat 14, zonnebril: A. v. Emmerik. Berckheij» destraat 13, boekje (catccb'«nnic): \y. Kuijper, Ac'.bertsbergstraat 53, cuauwe ceintuur: H. Vink. Emostraat 33, duif; A. Tanis. Smcdestraat 15. dames» handschoen; W. v. d. Linden, Werf ..Figce", N. B. Spaarnc. zwarte hond; Kennel ..Fauna", Parklaan: gcel»wïtte hond. gebracht door Hekkeling, Burg» wal 33b; grijs»wittc kat, gebracht door Dc 'Zwart, Alb. Thijmstraat 5; grijze kat, gebracht door Dernison, Gen. de Wetstraat 26; .1. Horing, dc la Reijstr. 28, knipmes; M. Brcvcr, Rozcnprieel» straat 25 zw., 'knipmes; S. Groot, Rustcnburgerlaan 29, winterjar; W. v. d. Kort, H. v. Alphenstraat 6 twee mes» sen; J. Stam, Nïc. Bcetsstraat 25, stu» dentenmuts; Bur- v. Politie, Smede» stiaat, damesportemonnaïe. jongens» pet en koperen plug; S. Groot, Rus» tenburgerlaan 29, portemonnaie met 'ibouti A. v. Schouwen Klcverlaan 5, rijwiclbel.merk in étui; De Vogel, A. L. Dyserinckstraat 81, schilderswerk» pak; A, Walter. Spaarnc 30. gym» nastickschoen; J. de Graaf. Lange Vlamingstraat 12 G, kinderschoentje; J. Wclagen, Wald. Pynr -ntstraat 44, damcstaschje met inhoud; Th. v. d. Meer, Saenredamstraat 58, aktetasch; R. Esselman, Ruijsdaclstraat 8rd. zelf» binderdas.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 10