HAARLEM'S DAGBLAD HET VERKEER GR. HOUTSTRAAT-VERWULFT-GIERSTRAAT. FLITSEN STADSNIEUWS. FEUILLETON Het Huis met de Pijl VRIJDAG 23 SEPT. 1927 VIERDE BLAD De verschillende plannen. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1007 HET GOEDE VOORBEELD In de raadszitting van Woensdagmid dag is het voorstel van B, en W. behan deld om de Paardensteeg aan het ver keer te onttrekken en een ruiling van grond met de firma Vroom en Drees- mann aan te gaan. De firma zou dan den grond van de steeg mogen behou wen, maar daartegenover bij den bouw van haar nieuw wlnkelcamplex strooken grond afstaan aan Groote Houtstraat, Verwulft en Gierstraat voor verbetering van het verkeer. Bovendien zou de ge meente 38.500 aan de firma als bijdrage in de kosten geven en voor 16.500 aan koopen 66 vlerk, grond die ook be stemd is voor openbaren weg. Eenige firma's die in de omgeving wonen hebben, ook dit is aan onze lezers bekend, een adres aan den raad gezon den met bezwaren tegen de onttrekking van de Paardensteeg aan het openbaar verkeer. Zij betoogeh, dat een andere oplossing verkregen kan worden en leg gen daartoe eenige teekeningen over. Op bovenstaande situatie-teekening ls behalve de bestaande toestand ook aangegeven hoe B. en W. zich de uit voering der plannen denken, alsook hoe de adresseerende winkeliers een oplos sing wenschelijk achten. De laatsten ge ven in overweging van de Paardensteeg een overdekte passage te maken en aan De situatie. den kant van het Verwulft arcaden (een zuilengalerij). Dan behoeft, zoobetoo- gen zij minder grond bij den openbaren weg aan het Verwulft getrokken te wor den. Uit de teekening blijkt, dat 't de bedoe ling van B. en W. is om als het Ver wulft veranderd wordt op het midden terrein behalve een wachthuisje voor de tram ondergrondsche toiletten le ma ken, alsook een bloemen- en couranten kiosk. Aan beide zijden komt dan ook een plantsoentje. De gemeenteraad heeft Woensdagmid dag nog geen beslissing genomen, omdat vele raadsleden den bestaanden toestand en aanbevolen veranderingen nog eens wilden bestudeeren. -TT- o veRDs/cre -PfiRRtSSTE£Q vn.ti I/O UT J H/06K Hoe de adresseerende winkeliers zich de oplossing denken. De Paardensteeg een overdekte DE PITHECANTHROPUS ERECTUS. BEZOEK VAN ANTHROPOLOGEN. Donderdagmiddag werden te vier uur in de Aula van Teylers Stichting te Haarlem ontvangen congressisten van het Anthropologisch Congres, dat dezer dagen te Amsterdam wordt gehouden. In deze bijeenkomst hield Professor Dr. Eugène Dubois een voordracht over den Pithecanthropus erectus, en werd zijn op dat onderwerp betrekking heb bende verzameling bezichtigd. Nadat Prof. Dubois aan de talrijke aanwezigen was voorgesteld en hem dank gebracht was voor de bereidwilligheid om een le zing te willen houden heette Prof. Du bois allen welkom. Hij hield eenige schouwingen over schedel en hersenen van den Pithecan thropus erectus en toonde aan de hand van eenige schedels de overeenkomst aan met den menschelijken schedel. De schedel van een hooger wezen is zwaar der dan die van het lagere individu. Ook de hersenen van mensch en pithecan thropus zijn anders gevormd, spr. ver duidelijkte dit met eenige afbeeldingen. Interessante mededeelingen deed spr. over het volume der hersenen. Hij heeft ook onderzoekingen gedaan met betrek king tot het verschil in lichaamsgewicht. Met lichtbeelden verduidelijkte Prof. Du bois zijn mededeelingen over het spier stelsel. Het beendergestel is bij verschil lende apen anders gevormd, bij den Pi thecanthropus erectus wijkt het al sterk af. De Pithecanthropus was een men- schelijk wezen, wat uit verschillende ge gevens af te leiden valt, o.a. uit de groot te van de hersenen. De Pithecanthropus erectus liep echter anders dan de mensch. Spr. drukte ten slotte den wensch uit, dat de kennismaking met den Pithecan thropus erectus tot voldoening van het Congres zou zijn, hetgeen het luide ap plaus wel bewees. Onmiddellijk na afloop van het bezoek vertrokken de Congressisten naar Am sterdam. PERSONALIA Voor het propaedeutisch examen voor civielingenieur is aan de Techni sche Hoogeschool te Delft geslaagd P. Donker te Beverwijk. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. HANDELSBLAD GRATIS Zij, die zich thans als kwartaal- abonné opgeven, ontvangen het Handelsblad tot 1 Oct. gratis. Abonnement 1.90 p. maand en 5.50 per kwartaal. Buiten Am sterdam verhoogd met 20 ct. per maand voor verzending. Abonnementen op te geven bij het J Bijkantoor Handelsblad (Wensing's Alg. Advert.-Bureau) TEMPELIERSSTR. 32 Telefoon 10209 18 Jan Kommer moest nog een boodschap doen onderweg en rende dus naar het station, hoewel er nog tijd genoeg was om kalm te wandelen. Maar alle buren waren onmiddellijk bereid hun klokken te wantrouwen en renden mee. (Nadruk verboden.} PATRIMONIUM'S GOUDEN FEEST. Het Ned. Werkliedenverbond Patri monium, heeft in deze dagen bij de herdenking van zijn gouden feest niet over belangstelling te klagen gehad. De viering werd ingezet met een wijdings ure in de Domkerk, die buitengewoon druk bezocht was. Naar schatting waren er 1300 personen aanwezig. Drie predi kanten spraken daar over de betekee- kenis van Patrimonium in het verleden, het heden en over de taak in de toe komst. Vóórdat de wijdingsure begon kwa men al verscheidenen het Bondsbestuur en den eenig overgebleven oprichter den welhaast 80-jarigen heer W. C. Beere- mans onze oud-stadgenoot, thans wo nende te Utrecht, complimenteeren, on der wie het lid der Eerste Kamer de heer H. Colijn die met den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht en den Burgemeester van Utrecht, be nevens verschillende andere autoritei ten de samenkomst in de Domkerk ook bijwoonde. Woensdag nadat het Verbond eenige uren in algemeene vergadering was bijeen geweest tot afhandeling van huis houdelijke aangelegenheden, hield het Verbondsbestuur een zeer druk bezochte receptie. Van drie tot vijf uur kwam een groote stroom van gasten het Ver bondsbestuur complimenteeren. De eer sten waren de heeren Poesiat van Am sterdam en de afgevaardigde van Haar lem, beiden zoons van oprichters. Daar na volgden afgevaardigden van onder scheidene corporaties. De heer Kruijt- hof, de voorzitter van het Chr. Nat. Vakverbond presenteerde de geheele vakbeweging, zooals hij zich uitdrukte. Hij deelde mede dat het Vakverbond had besloten aan te bieden een boe kenkast, een bureau ministre en een stoel voor het Bondsbureau te Amster dam. Het Chr. Spoor- en Tramwegperso neel bood aan een ets van den Dom voor dat Bureau. Van de anderen die kwamen, noemen wij nog een deputatie van de A.-R. Kamerclub, een van het Centraal Comité van A.-R. Kiesver- eenigingen en een van den Chr. Nat. Werkmansbond. Voorts kwamen nog het college van B. en W. te Utrecht en een vertegenwoordiger van het A.N.V. De laatste deed opmerken dat in de krin gen van het Vakverbqpd Ds. Talma steeds met dank wordt gedacht. Daarna volgde des avonds een samen komst in het gebouw van Kunsten en Wetenschappen waarin het woord voerde de minister van Waterstaat Mr. M. van der Vegte die Patrimonium noemde het „Laboratorium van waaruit de Chr. be ginselen worden opgespoord en uit eengezet". Voorts sprak nog de miniser Slote- maker de Bruine, die onder meer na mens den minister president de geluk- wenschen overbracht. Spr. eindigde met te zeggen dat de Regeering het Ver bond kracht en volharding toewenschte om te blijven zijn wat het tof heden is geweest. Nog voerde het woord de oud-minister Mr. S. de Vries. Donderdagochtend werd het Verbonds bestuur en afgevaardigden ten stad- huize officieel ontvangen. De Burge meester Dr. J. P. Fockema Andrea, ge dacht de geschiedenis van het Ver bond, complimenteerde inzonderheid den heer W. C. Beeremans en betoogde dat Patrimonium in ons volksleven en be langrijke rol heeft vervuld. Met woor den van gelukwensch besloot spr. De heer P. van Vliet Jr. beantwoordde de rede van den Burgemeester. De nieuwe Bondsvoorzitter. In de vergadering die Donderdags is voortgezet, werd medegedeeld, dat de heer Smeenk de benoeming als voorzit ter heeft aanvaard. De heer Smeenk de benoeming aanvaardende deed 'n be roep op aller medewerking. Verder richtte spr. op zeer hartelijke wijze woorden van afscheid tot den heer P. van Vliet Jr.. die indertijd den eersten Bondsvoorzitter, den heer K. Kater opvolgde en die een lange reeks van jaren het presidium heeft waargenomen. Den heer van Vliet werd het eere voorzitterschap aangeboden. Bij de aanbieding daarvan deed de heer Smeenk uitkomen dat de heer Van Vliet ontzagelijk veel voor Patri monium is geweest en dat hü indert ji nieuwe bezieling in Patrimonium heeft gebracht. De tactische en bezadigde leiding van den thans afgetreden voor zitter roemde spr. en uw bemoedigend woord had voor hem veel waarde. God krone uw levensavond met zijn gunst Ge zijt den man geweest die niet al leen voor uw beginsel hebt gestreden, maar ook geleden. Voor u is het een groot voorrecht dat al uw kinderen wan delen in uwe paden. Moge ge nog meni ge Bondsvergadering bijwonen en ge met uw levenswijsheid en levenservaring ons voorlichten. De heer P. van Vliet dankende voor de aanbieding van het eerevoorzitter schap, zeide te hopen dat het verband dat tusschen hem en Patrimonium be staat nog eenige jaren mocht voort duren. Naar de mate zijner krachten hoopte spr. nog de zaak van Patrimo nium thans als eere-voorzitter te mogen dienen. Verschillende huishoudelijke werkzaam heden werden nog afgehandeld. Bij en kele candidaatstelling werden herko zen als leden van het dagelijksch be suur de heeren J. Douwes Jr. en H. M. Lutter. Als nieuw lid van het dage lijksch bestuur werd gekozen de heer J. W. Bossenbroek van Amsterdam. De behandeling van de conclusion van een rapport van Mr. S. de Vries Czn. omtrent „werkstaking", werd op voor stel van den Haag aangehouden tot de volgende Bondsvergadering, nadat de voorzitter naar aanleiding van een op merking van den afgevaardigde van Haarlem had toegezegd dat het Ver bondsbestuur nader nog zal overwegen of aan de behandeling van die con- clusiën vooraf kan gaan een behande ling afzonderlijk van de quaestie van „gezag of leiding van den patroon". Aangenomen werden verschillende con- clusiën over beroepskeuze. Nadat nog eenige agendapunten wa ren behandeld was het einde der ver gadering genaderd. De voorzitter staaf de dat op de conclusiën van het rapport in zake de werkstakingen na de geheele agenda was kunnen worden afgehan deld. Verder sprak de voorzitter, de heer C. Smeenk, nog een opwekkend woord. Medegedeeld werd dat vertegenwoordigd waren geweest alle O. O. en 93 af- deelingen die tezamen vertegenwoor digden 9046 leden. In den loop der ver gadering was nog medegedeeld dat voor het Jubileumfonds binnen is gebracht een bedrag van f 25078.50 waaronder een bedrag van f 300 van den heer Th. van E. uit Aerdenhout dat pas is binnen gekomen. Vóórdat de vergadering werd geslo ten was nog het woord aan den heer W. C. Beeremans. Deze zeide dat in Patrimonium was bewaarheid het woord „Veracht den dag der kleine dingen niet", gedachtig aan het kleine begin van Patrimonium. Spr. gewaagde van wat de oprichters van Patrimonium had bezield en sprak zijn vreugde uit over den groei van Patrimonium. Het deed hem genoegen deze feestviering te heb ben moge medemaken Bekend was het hem niet of zijn hooge leeftijd hem toestaan zal een volgende Bondsverga dering mede te maken. Maar van zijn blijvende belangstelling kon Patrimo nium verzekerd zijn. Nog dankte spr. voor de door hem zoo velerlei dezer dagen betuigde waardeering. De heer Smeenk, den heer Beere mans dankende voor het door hem ge sprokene voegde daaraan de bede toe, dat God hem op den avond van zijn leven nabij mocht zijn. Daarna sloot de heer Smeenk de Bondsvergadering met dankgebed. HAARLEMSCHE KUNSTKRING De tentoonstelling van schilderijen, teekeningen en graphisch werk van S. Jessurun de Mesquita' in huize Kenau park 23 zal wegens de groote belang stelling tot I October a.s. geopend blij ven. Op 26 October zal de heer Just Have- laar een voordracht met lichtbeelden houden over „Moderne Beeldhouwkunst" De heer Sem Dresden zal op 23 No vember spreken over Debussy en daarbij „illustraties" aan den vleugel geven. Naar het Engelsch van A. E. W. MASON. 11) „W.e Is dat?" vroeg ze met een vol komen andere stem. Ze had heel rustig en langzaam gesproken en met een zeker genoegen uitgeweid over de oorzaak van haar angst. Nu klonk haar vraag haas tig en vol onrust. „Ja, wie is dat?" her haalde ze. Een zwaar gebouwde man die langs het hek liep was plotseling de binnen plaats opgekomen. Even te voren leek hij nog een willekeurige wandelaar in het straatje nu stond hij al bij de deur. „Dat ls Hanand", antwoordde Jim en Betty vloog overeind, alsof ze door een veer werd gedreven; ze trilde op haar beenen. „Van Hanand behoeft u niets te vree zen", verzekerde Jim Frobisher haar, „Ik heb hem die twee brieven van Boris Waberski laten zien. Hij staat volko men aan uw zijde. Luister maar eens wat hij gisteren in Parijs tegen mij zeide". „Gisteren, ia Parijs?." vroeg Betty plot- fieling. „Ja, ik ben hem op gaan zoeken bij de Süreté. En hij zei woordelijk: „Uw cliënte kan weer rustig haar hoofdje neerleggen in de overtuiging dat haar geen onrecht zal geschieden". De voordeurbel klonk luid door het huis, terwijl Jim sprak. „Maar wat doet hij dan in Dyon? En waarom komt hij nu hier aan de deur?" hield Betty vol. Maar dat was een vraag die Jim niet mocht beantwoorden. Hanand had hem een vertrouwelijke mededeeling gedaan en hij had hem zijn woord gegeven dat hij er met niemand over praten zou. Betty moest nog een poosje blijven den ken dat Waberski's beschuldiging de oorzaak was van Hanand's komst in Dyon en niet slechts een voorwendsel. Hanand doet wat hem wordt opgedra gen", antwoordde Jim. „Hij is hier om dat men hem gezegd heeft dat hij ko men moest" en tot zijn groote vreugde was dit antwoord voldoende. Betty's ge dachten waren al weer met iets anders bezig. „Dus u is monsieur Hanand in Parijs op gaan zoeken", zei ze met een warmen glimlach. „U heeft alles gedaan wat u kon om mij te helpen". 21e legde haar hand op het kozijn van het open raam. Ik hoop dat hij besefte dat mijn ang stige telegram heel vleiend voor hem was". „Het speet hem alleen dat u aicli zoo ongerust had gemaakt", „Dus u heeft hem het telegram laten zien?" „En hij heeft het verscheurd. Dat tele gram en de brieven gaven mij een reden om hem op te zoeken". Betty ging weer op de vensterbank zitten en gaf hem een teeken om stil te zijn. Buiten de deur hoorden zij stem men. Toen ging de deur open en kwam de oude knecht binnen. Dezen keer had hij geen kaartje op een zilveren presen teerblad bij zich. maar hü was blijkbaar een beetje geschrokken en in de war. „Mademoiselle", begon hü en Betty viel hem in de rede. Er was nu geen spoor van angst meer te bekennen en ze was weer volkomen meesteresse van zichzelf. „Ik weet het al. Gaston. Laat mon sieur Hanand dadelijk binnen". Maar monsieur Hanand was al binnen Hü boog vriendelijk voor Betty Har- lowe en schudde Jim Frobisher hartelük de hand. Toen ik over de binnenplaats liep. Mademoiselle, zag ik met genoegen dat mijn vriend al hier was. Want hü heeft u zeker al verteld dat ik heusch niet zoo gevaarlijk ben als de booze reus uit het sprookje". „Maar u heeft heelemaal niet naar het raam gekeken", riep Betty verbaasd uit. Hanand glimlachte. „Mademoiselle, het hoort bij mün vak om nooit naar ramen te kijken en al- tüd te weten wat er achter gebeurt. Met uw'verlof?" en hij legde zijn hoed en' zü'n stok op de groote schrijftafel mid den in de kamer. HOOFDSTUK V. Betty Harlowe antwoordt. „Maar", vervolgde Hanand. „men kan zelfs door de grootste ramen niet zien wat er veertien dagen geleden achter gebeurd is. En in zoo'n geval moeten wü wel vervelend zijn en vragen stellen". „Ik ben bereid ze te beantwoorden", zei Betty rustig. „Daar twijfel ik geen oogenblik aan", zei Hanand vriendelijk. „Mag ik gaan zitten? Ja?" Betty's bleeke gezicht werd vuurrood en ze sprong overeind. „Neem mij niet kwalijk. Natuurlijk, monsieur Hanand". Aan dat kleine verzuim merkte Jim Frobisher dat Betty zenuwachtig was. Als dat niet gebeurd was zou hij haar zelfbeheersching onnatuurlijk gevonden hebben voor iemand van haar leeftüd. „Het hindert niet", zei Hanand glim lachend. „Zelfs de vriendelijkste men- schen in ons vak zü'n zelden welkome gasten". Hij nam een stoel die bij de tafel stond en zette die zóó neer dat hü vlak tegenover Betty zat. Maar het voordeel dat hieruit getrokken kon wor den was geheel aan haar züde. Want het licht van het raam viel vol op zijn ge zicht terwül zij met haar rug naar het venster toe zat. „Zoo!" zei hij terwijl hij ging zitten. „Mademoiselle, ik zal u eerst even ver tellen wat er gebeurd is. Eergisteren is het lichaam van mevrouw Harlowe op gegraven in tegenwoordigheid van uw notaris". Betty rilde even van afschuw. „Ja ik weet het", vervolgde hij vlug. „Die dingen z'jn noodzakelük maar afschuwelijk. Maar wü doen er Madame Harlowe geen kwaad mee en wij moeten nu aan de levende denken, aan u, juf frouw Betty Harlowe en alles doen om te zorgen dat er geen verdenking op u blijft rusten. Niet waar? En nu zal ik u eenige vragen stellen. Dan wachten we het rapport van den analyst af. Daarna zal de rechter van instruatie u waarschijnlijk komen gelukwenschen en als het gaat zooals ik hoop. zal ik weer naar Parijs terug gaan met een getee- kend portret van de mooie juffrouw Harlowe in mijn zak". „En is dat alles?" riep Betty uit en sloeg dankbaar haar handen in elkaar. „Voor u wel, mademoiselle. Maar voor Boris niet!" Hanand grinnikte on deugend. Ik verheug mü al op een half uurtje met dien kerel. Ik zal eens met hem praten en ik zal heelemaal niet deftig doen heelemaal niet. Ik zal er ook voor zorgen dat mijn goede vriend Frobisher er niet bü is. Hij zou rog al- het plezier ontnemen. Hij zou mü een beetje verontwaardigd aankijken en hü zou bij zichzelf zeggen: „Bespottelük, die clown! Wat een vent! Het komt ge woon niet te pas". Maar ik zal er nog van Dyon tot Parijs om moeten lachen". Monsieur Hanand begon zelfs nu al te lachen en Betty deed plotseling met hem mee. „Mooi zoo. mademoiselle!" riep Ha nand uit. ,.U kunt dus om mijn dwaas heden zelfs lachen. En houdt u meneer Frobisher als 't u blieft in Dyon en laat hem niet naar Londen terug gaan voor hü die heerlüke kunst ook heeft ge leerd". Hanand trok zijn stoel een beetje dich ter naar haar toe en een hinderliike ver gelijking kwam plotseling in Jim Fro- bisher's hoofd op. Precies zoo. met on beduidend gebabbel en kleine grapjes trok een dokter zijn stoel dichter naar het bed van een ernstige zieke. En pas toen Hanand al een paar minuten bezig was met zü'n verhoor verdween dat beeld uit zijn gedachten. „Ziezoo!" zei Hanand. „En laten we nu de zaak eens rustig en kalm onder de oogen zien". „Ja", stemde Jim toe en hij trok ook zijn stoel een beetje dichter bü'. Het was wel vreemd, dacht hü, hoe weinig hü eigenlijk van de toedracht van de zaak afwist. (Wordt vervolgd.*

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 13