RIJVAARDIGHEIDSPROEVEN VOOR AUTOMOBILISTEN. WEERBERICHT THERMOMETERSTAND TELEGRAMMEN. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 23 SEPT. 1927 diger gedaan. Achteruit een smal straatje inrijden.... da's was anders Dat moet gevergd worden. En tegen woordigheid van geest toonen in druk verkeer. bl\jk geven de regels van den weg te kennendat zijn de hoofd zaken. De drie- a vierduizend candida- ten die het district Haarlem schijnt te moeten opleveren een geweldig aan tal behoeven zich dus niet benauwd te maken voor speciale behendigheids- proeven. Maar voor het publiek is de Haagsche methode ongetwijfeld de aantrekkelijk ste. Er was ten eerste een meneer op een Essex, „een kleine Amerikaan" dus, die het opritje. tusschen de heggen in. hardnekkig links nam terwyl-ie rechts moest wezen. Na drie pogingen schoot hij maar door. mikte kaarsrecht op een boom, waarvan een voorganger al een stuk senors had afgeplukt, gaf wat extra gas, ging op zijn voetrem staan, sloot z'n gastoevoer geheel af en had nog 1 c.M. ruimte tusschen zyn achter licht en dien boom. Daarop nam hij zijn hoed af, trok een zakdoek te voor schijn. veegde "t zweet van z'n voor hoofd en glimlachte ietwat verdwaasd. De examinator sprak dezen ongeluk kige lang en ernstig toe, en hy herstel de zich en volbracht een sierlijken slingerrit tusschen de boompjese waar- na-ie met z'n export aan boord door het Bosch wegsnorde, om verdere vaar digheid in het verkeer te bewijzen. Hem volgde een echtpaar in een Overland, nieuwste model, dat zyn driejarigen zoon aan boord had. Mama reed eerst, met het zoontje in den wagen, blijkbaar om haar volmaakte koelbloedigheid te demonstreeren. In derdaad volbracht zy den slingerrit met gemak en groot zelfbewustzijn, en 't was jammer dat ze nou uit dien laat- sten boom zoo'n groot stuk schors mee namDe zoon-van-drie vond het prachtig. Hij lachte luidkeels, maar zijn vader was wijzer, trok een ernstig ge zicht en volbracht daarop zelf de proef op veel voorzichtiger en trager wijze dan zijn ega, maar zonder beschadiging van boomen. Een chauffeur op een open vracht wagentje van de lïohtere soort schoof zich met een kw'aad gezicht tusschen de hindernissen door, en dit was zoo'n rare vertooning dat je vanzelf zei: „Dat heeft nu toch eigenlijk niet veel met verkeerseischen te maken", 's Morgens hadden ze er een gehad die, ofschoon hij al jaren voor een firma door 't drukke Haagsche stadsverkeer had ge reden zor.der ooit .stukken tev maken", nu in zijn nervositeit de gevaarlijkste dingen deed. De opper-exami nator ver zekerde my dat hij bepaald in benauwd heid gebeten had op den bok van dien vrachtwagen. „Wees nou toch kalm", had-ie gezegd, en de man antwoordde: „Meneer, ik weet niet wat 't is, maar ik kan het niet voor mekaar krijgen als u naast me zit". Er wordt evenwel consideratie ge bruikt en rekening gehouden met examen-angst. Je zoudt er alleen by willen opmerken dat de slachtoffers van d»ze kwaal nu het verkeer gevaarlijker maken dan het anders ooit is. En hoe wel zij in dezen toestand deskundigen naast zich hebben, die in dreigende om standigheden de situatie nog kunnen redden, lijkt de kans niet uitgesloten dat er toch nog^ens wat door gebeurt in die acht restende examen-maanden.... In een heel oud, rammelend open Fordje kwam een bedaagd manneke aanrijden. Hij leek een dorps-veearts of zoo. Hij droeg een bruinen flambard en 'n smoezelige regenjas, trok allerlei benauwde gezichten en werd het komi sche hoofdnummer van den middag. Achter het Roomhuis staat op 'n erf een garage met hooge smalle deuren, die nogal wat lijkt op de woning der i familie Giraffe in Artis. Het bedaagde manneke moest deze garage binnenrijden natuurlijk achterwaarts, in tegenwoor digheid van zijn examinator, een kellner van Roomhuis, den kok van 't Room huis (het hooge witte koksmuts com pleet), den hond van 't Roomhuis, een half dozijn keurige Hagenaars met hun dames, een verbazend lachlustige motor- fietser en ons. Wij allen waren de Ford instinctief gevolgd. Dit moest goed worden. En het werd dat. Het bedaagde heertje trachtte zich een houding van onverschilligheid te geven en de zaak snel af te handelen. Dit is onverstan dig. Je moet die dingen niet over haasten. De wet zegt nergens dat je binnen tien seconden achterwaarts in een garage moet kunnen komen. De oude heer trachtte het te doen, maar toen z'n versleten vehikel het kluft je opscharrelde verplaatste het twijfelachtige zwaartepunt zich zeer snel en onverwachts. De voorwielen slingerden, 't rechter voorwiel bleef haken aan een stuk ijzer. De examinan dus remde, ging een meter vooruit, be proefde "t opnieuw en bleef op dezelfde wijze steken. Intusschen verkeerde hij in de blijkbare overtuiging dat zijn lin- ker-achterwiel ergens tegen stootte, en hing half-omgedraaid uit zijn wagen om dit te bespieden. Maar 't was het rech ter voorwielhet linker achter zoo onschuldig als 'n lam. Toen de examinandus viermaal deze fout gemaakt had blafte de hond van het Roomhuis luide blijkbaar van erger nis. Wij stonden allemaal met groote moeite onze lachspieren te beheerschen. Zooiets is werkelijk heel grappig. Tenslotte ontdekte de kleine Oude zyn fout en schoot ineens pardoes de gara ge in. Het Fordje nestelde zich daar knus in ?n hoekje. Als er een tweede auto in had ge staan zou het er naar mijn overtuiging nooit meer zijn uitgekomen. Maar het was alleen, en na eenige aarzelende aan loopjes en wat caroussel-rijden slaagde het erin om in scheeve actie weer bui ten te komen. De oude heer trachtte te glimlachen en wierp een blik op ohs. Hij keek recht in de lens des heeren Hezemans, en zijn glimlach verstierf,.. Op het boompjes-terrein leverde hij diverse vreemde prestaties, nu ten overstaan van een gansche menigte. Tel kens als-ie débrayeerde stopte zyn mo tor ook, en dan zei de kok grappig „Hij gaat weer uit". Zyn examinator, een man met de geste van een operatenor en een bijna volmaakte beheersching vtn zijn lach lust, scheen er maar niet genoeg van te kunnen krijgen. Na een half uur in normale ge vallen duurden de examens een kwar tier werd dezen twyfelachtigen can- diöaat aangezegd dat hij nog maar even wachten moest, en straks opnieuw geëxamineerd zou worden. Wij hebben het toen wel verder geloofd, en zijn heengegaan. De arme Oude stond zijn natte voorhoofd af te poetsen en ever. wat ruimer adem te halen. Hoe 't met hem afgeloopen is? Ik vrees het ergste Wij zijn een te examinatorisch aange legd volk, dat bleek ook hier weer. Want eigenlijk gelcof ik toch wel dat dat be daagde manneke vreeselijk voorzichtig rijdt, en nooit harder dan dertig kilo meter, en dat hij in de goedheid zijns harten zou stoppen voor elke kip die verkeerd den weg overstak. Dit was geen kilometervreter, maar een stop-maniak. Morgen meer, geachte lezers, als ik dan tenminste nog leef. want aan boord by een Haarlemsche candidaat moet "k vanmiddag een examen meemaken. Wij journalisten kennen geen vrees als 't de belangen van ons beroep ge^t Moriturus ie salutat.... R. P. Ook kennis van de nieuwe verkeers regels geëischt. De Provinciale Grif fie kan het tempo niet volgen. Haastige spoed wordt gestraft. Vol komen gemis aan eenheid. In het zoojuist verschenen nummer van De Auto vinden wy weer vele ko lommen, gewijd aan de rijvaardigheids- proeven, simpeler gezegd, chauffeurs examens, die in Amsterdam en den Haag reeds aan den gang zijn en heden ook hier ter stede aanvangen. Langen tijd zegt het blad be stond het niet denkbeeldige gevaar, dat de adviseurs degenen, die een rijproef moesten afleggen, alléén op. rijvaardig heid zouden mogen examineeren, met algeheele terzijdestelling van een on derzoek naar de kennis van de regels van weg. Gelukkig is aan het wetsartikel een zuivere interpretatie gegeven, in het be lang van de veiligheid van het verkeer en zullen degenen, die een examen moe ten afleggen., niet alleen op rijvaardig heid. maar óók op grondige kennis van de regels van het verkeer, en voor namelijk op de in het nieuwe Motor- en Rijwielreglement opgenomen nieuwe verkeersvoorschriften, aan den tand ge voeld worden. Het blad geeft dan een kort overzicht van de „verkeersregels en nieuwe wet telijke bepalingen, die bij het afleggen van een rijvaardigheidsproef zeker ge vorderd zullen worden: le. Nieuwe bepalingen in de Wet zijn, dat alle verkeer van rechts recht van voorrang heeft; 2e. dat men gehouden is zooveel moge lijk rechts van den weg te rijden; 3e. dat bij het veranderen van rijrich ting of bij stoppen steeds teekens gege ven moeten worden, ook als er geen ge vaar voor de veiligheid van het ver keer bestaat. „Oude" verkeersregels, waar nog steeds in ernstige mate „opnieuw" tegen ge zondigd wordt, zijn: Het niet volgens de regels van een veilig verkeer nemen van bochten. Een goed motorvoertuig-bestuurder pjöt ee*- bocht naar links wijd uit, na zich eerst goed overtuigd te hebben, dat de weg vrij is: een bocht naar rechts kort, zooveel mogelijk dicht langs den wegberm of trottoir. Hij stopt nooit, of zet zijn wagen stil, in, vlak voor, of achter een bocht. Hij stopt nooit midden op den \?eg, maar zet. na een stopteeken gegeven te hebben, by voorkeur zijn wagen in de rijrichting aan den rechterkant van den weg stil. Hij rijdt steeds zooveel mogelijk rechts van den weg; geeft behoorlijk signalen bij inhalen, bochten en straathoeken Passeert nooit „rakelings" fietsrijders, waarvoor geen afzonderlijk fietspad op den weg is aangelegd, doch met een be hoorlijke vrije ruimte, voorzoover de om standigheden dit toelaten. Hij haalt nooit fietsrijders of voetgan gers op smalle wegen in bij het gelijktij dig passeeren van tegemoet komende voertuigen, maar blijft zoolang achter fietsrijders rijden, (alsof dit automobie len of voertuigen waren), totdat de te gemoet komende wagen gepasseerd is; eerst daarna gaat hij de voor hem uit rijdende fietsers voorbij. Aan het blijven rijden of inhouden achter vooruitrijdende voertuigen of an dere weggebruikers (paardevoertuigen, handkarren, fietsers, voetgangers) totdat de tegemoet komende voertuigen of an dere weggebruikers eerst gepasseerd zijn, herkent men den ervaren motorvoertuig bestuurder. Rijdt geheel rechts van den weg, ook al heeft de wagen links stuur! Ook hier aan herkent men vele ..krukken" door steeds midden of meer links dan rechts op den weg te rijden. Het geven van signalen voor bochten en wegkruisingen sluit niet in, dat iemand .die „op zijn claxon rijdt", als goed bestuurder aangemerkt wordt. „Op zijn claxon rijden" is de, helaas veelvuldig voorkomende fout van den luxe-wagenbestuurder, die zich verbeeldt door maar aan een stuk door den claxon te laten loeien, het recht te hebben langs zijstraten en door bochten heen te dave ren, zonder eenige notitie van het ove rige verkeer te nemen. Zoo'n bestuurder rijdt dus ook zonder eenige aandacht te besteden aan het nieuwe wettelijke voorschrift, dat reeds lang bij goede automobilisten als onge schreven wet gold. namelijk het geven van voorrang aan alle verkeer dat van rechts komt by het kruisen van wegen, ook al zijn het geen volkomen wegkrui singen, maar wegen die op den rijweg uitmonden. Bij het van richting veranderen is het niet voldoende plotseling een teeken met de hand of richtingaanwijzer te geven en gelijktijdig van richting te veranderen. Een dergelijke handelwijze is integendeel hoogst gevaarlijk en stempelt den be stuurder tot een onervaren automobilist. De goede bestuurder overtuigt zich eerst, door omkijken of door zijn achter uitkijkspiegel. of zyn manoeuvre kan uit gevoerd worden, zonder het overige ver keer te hinderen; daarna geeft hy ken nis van zijn voornemen om van richting te veranderen door richting-aanwijzing en eerst daarna en nooit gelijktydig daarméé wendt hij het stuur. Ook hier vragen wy toetsing aan de praktijk. Hoevelen veranderen zóó van richting en geven daardoor blijk van volkomen rijvaardigheid?! De Auto stipt verder eenige zeer juiste bezwaren aan tegen het doen aanvan gen der examens, juist in dezen tyd, nu de dagen veel korter worden en de tijd voor het afnemen der examens dus steeds beperkter. Als straks sneeuw en ijs hun intrede doen, kunnen in het ge heel geen behoorlijke proeven meer wor den genomen. En dan: Helaas moet geconstateerd worden, dat niet alle Provinciale' Griffies in staat zijn om thans reeds de inkomende aan vragen in behandeling te nemen. By informatie aan de Prov. Griffie van Noord-Holland is ons (De Auto) ge bleken, dat alle aanvragen voorloopig ter zijde worden gelegd. Op een, later door den Commissaris der Koningin vast te stellen datum, zullen dan weer „op nieuw" de aanvragers in de gelegenheid gesteld worden, een nieuwe doktersver klaring aan te vragen (dubbele kosten!) en een speciaal formulier af te halen en in te vullen, om daarna pas een rijbe wijs machtig te kunnen worden. In andere provincies maakt men weer andere bezwaren en dit geeft het blad aanleiding tot de verzuchting: Het is wel curieus te constateeren, dat het in een klein land als het onze mogelijk is. dat voor een zelfde wetstoe passing zulke afwijkende en den goe den gang van zaken tegenwerkende be slissingen toelaatbaar zyn en de minis ter zich hierbij blijkbaar moet neerleggen De Auto noemt het „curieus" en wij brengen haar hulde voor die zelfbeheer- sching. Wij zouden het liever „diep treu rig" willen noemen. Het Centraal Bureau voor de Afgifte van Bewijsstukken van Rijvaardigheid te den Kaag, gevormd door de Rijwiel en Motorbonden is reeds in volle werking, de provincie Noord-Holland legt voor loopig alle aanvragen op een hoop en zal er weieens aan beginnen. De Griffie kan niet meekomen, het tempo is te snel. Och arm, het lijkt weer naar niets. De Auto geeft dan ook den goeden raad aan de aanvragers om de kat voor loopig uit den boom te kijken. Spoed bij het aanvragen van nieuwe rijbewijzen wordt niet gewaardeerd, integendeel, het wordt gestraft door de dubbele uit gaaf van een doktersverklaring. Overi gens is door de overgangsperiode van acht maanden spoed ook in het geheel niet noodig. Tenslotte zij hier nog een typisch staaltje gegeven van de dwaasheid der provinciale decentralisatie. Noord-Brabant, Noord-Holland, Over ijssel, Friesland en Zeeland accepteeren de formulieren van het Centraal bu reau te den Haag wel, de andere provin cies echter niet. Overigens bedragen de leges-gelden in Groningen f 1.Noord- Brabant, Noord-Holland, Overijssel, Zee land, Zuid-Holland, Gelderland en Dren te f 1.50, Limburg f 2.Utrecht en Friesland f 2.50. Een primitieve negerstaat kan bij ons op dit gebied geen lesje nemen. - EEN PAARDEN SPORTFEEST. ZILVEREN FEEST VAN DE HARDDRAVERIJVEREENIGING LISSE. 29 September herdenkt de harddrave rij vereeniging „Lisse" haar 25-jarig be staan. Het bestuur heeft besloten er dit jaar op dien datum een groot paar- densportfeest van te maken. Aan prij zen wordt f 1400 uitgeloofd. Des mor gens om half elf begint een draverij en des middags om twee uur een handi cap-draverij. De kortebaandraverij te Lisse kan tot een der beste van het geheele land ge rekend worden en naar men ons mede deelt zijn de beste kortebaanpaarden uit het geheele land ingeschreven. TOEëlGENING GELDEN ONDERSTEUNINGSFONDS VEROORDEELD TOT 1 JAAR EN 4 MAANDEN. De Vierde Kamer der Rechtbank te Amsterdam heeft uitspraak gedaan In de zaak van den 51-jarigen kantoorbe diende H. J. J. D„ die zich te verant woorden heeft gehad ter zake, dat hij zich in de jaren 1917 tot 1926 een groot bedrag aan effecten zou hebben toege- eigend, welke toebehoorden aan de Ver eeniging tot steun bij overlijden aan we duwen of naaste bloedverwanten van het personeel der Nederlandsche Spoor wegen. Overeenkomstig den eisch van het O.M. veroordeelde de rechtbank verd. tot één jaar en vier maanden ge vangenisstraf. PET. CON ALIA Eij het notarieel Staatsexamen is eslaagd voor het tweede gedeelte de heer P. Meier te Haarlem. VLIEGONGELUK OP DE LIJN BERLIJN-MüNCHEN 4 DOODEN. Reuter seinde ons te kwart over twee, dat het vliegtuig D.G. 85 op den lyn Ber lijnMünchen nabij Schleiz is omlaag gestort en zwaar beschadigd. De Gezant Freiherr von Maltzahn, het lid der Rijks- spoorwegen te Berlijn, Rolss, de procu ratiehouder en verkeersleider der Deut sche Luit Hansa von Arnlin en bestuur der Charlet werden gedood. DE GROOTE MARKT. EEN KLACHT OVER EEN STORENDE GEVEL. Ir. G. Friedhoff zendt ons als secreta ris namens het bestuur van den Kring Haarlem van den Bond van Nederland sche Architecten de volgende klacht: ln Haarlems Dagblad komt de af beelding voor van het gevelontwerp van de bioscoop, welke op de Groote Markt gevestigd is. De verbouwing is nog niet voltooid, doch vakkundigen kunnen zich hieruit reeds nu, met voldoende zekerheid een beeld vormen van de ko mende werkelijkheid en dan staat men verbaasd hoe het mogelijk is dat hier wederom een aanslag op een van de mooiste pleinen zoo niet de mooiste van ons land door onbekwame han den wordt ondernomen en ten uitvoer gebracht. Nog ziet een leek niet op welke wijze deze gevel aansluit tegen de om geving, doch wanneer men de plaats en verdiepinghoogten waarneemt, ziet men dat o.a. een hoog houten gevaarte (vermoedelijk noodig om het bestaande dak aan het oog te onttrekken'of „aan te passen" aan de gevel-,.architectuur" boven alles uit komt te steken, boven de goot van café Brinkmann uit en met zijn schaal de mooie gevel van de daar naast staande oude .Hoofdwacht" ge heel verplettert. Het kwaad is helaas niet meer te keeren, de Groote Markt, die nog een prachtige sfeer bezit zal weer een belangrijk deel van haar be koring verliezen, een verlies dat niet alleen Haarlem, doch geheel Nederland geldt. Met waardeering moet men den ken aan de prijsvraag indertijd uitge schreven te Groningen voor de verbou wing van een gevel aan het marktplein aldaar, waaruit bleek, dat men zich be wust was van de verantwoordelijkheid, die de bescherming van een Nationaal Monument verlangt. Zéér te betreuren is het, dat in de gegeven omstandighe den dit hooge verantwoordelijkheidsge voel niet in voldoende mate aanwezig is geweest om dit kwaad togen te gaan. Het is te hopen dat deze verbouwing de oogen zal openen van alle belang hebbenden en dat het een waarschu wing zal zijn om op dezen weg niet door te gaan. Moge dan de bioscoopon derneming zoodanig in bloei toenemen, dat ze spoedig hierna zich wederom een verbouwing zal kunnen getroosten om het Hollandsche publiek te toonen dat ook.ia deze,.kringen warme belangstel ling voor de nationale cultuur bestaat. Tot zoover deze klacht van den Bond van Architecten. De directie van het Rembrandt-thea- ter was het daarmede niet eens. On juist is de meening, dat de nieuwe gevel hooger wordt. Integendeel hij wordt lager dan het bestaande dak. Eerst was door den architect een ander gevel-ont werp ingediend, maar Bouw en Wo ningtoezicht had tegen dat plan bezwaar. Er zijn toen aanwijziglngen door dien dienst gegeven en die zijn by het nieu we plan geheel gevolgd. De nieuwe ge vel wordt in stemmige kleuren gehou den. zoodat verwacht kan worden, dat die zal aansluiten bij de bestaande gebou wen. De directie toonde om dit te be wijzen een teekening in kleuren, die na tuurlijk een juisteren indruk geeft dan de foto in de courant. Belangstellenden kunnen die teekening in het theater be zichtigen. Ook hebben wij ons tot Bouw- en Woningtoezicht gewend. Daar werd ons gewezen op de bepaling ln de Bouwver ordening, die alleen eischt, dat een nieuw of gerestaureerd gebouw geen aanstoot geeft. Het zou inderdaad mooier geweest zijn als een nieuwe gevel gezet was die bij de omgeving aansluit, maar als de eigenaar geen nieuwe gevel wenscht te maken is dat natuurlijk ook niet te eischen. Bouw en Woningtoe zicht heeft adviezen gegeven om het met den verbouwden gevel zoo goed moge lijk te maken. Speciaal is gelet op de stemmige kleuren. Al zal de verbouwde gevel de Gr. Markt niet versieren, de verwachting is, dat hy ook niet storend zal werken en althans geen aanstoot geven zal. DE WERKLOOZE O. Donderdagmiddag is door de poiitie uit de hal van het gebouw in de Kruis straat, waar het gebouw van Bouw- en Woningtoezicht gevestigd is, vprwijderd de familie van den wcrklcioze O., die daar zijn bivak had opgeslagen. Ver volgens gingen man, vrouw cn twee kinderen naar het politiebureau in de Smedestraat, waar zij zich in de wacht kamer wilden nestelen. Ook hier wer den zij onmiddellijk verwijderd. O. is toen dadelijk vertrokken, maar zijn vrouw is nog een half uur ;ang mot haar (wee kinderen op de stoep vcor het po litiebureau blijven zitt.on, onder groote belangstelling van het publiek. Daarna verdween zi). HET COMMUNISME INDIë. IN De heeren Cramer c s. hebben hun voorstel van wet tot het instellen van een onderzoek (enquête) door den Volks raad naar de oorzaken van de onlus ten. die in November 1926 en in Janu ari 1927 in Nederlandsch-Indië hebben plaats gehad, ingetrokken, aangezien uit het advies van den Volksraad gebleken is, dat die Raad, ook al werd het voorstel wet, van de daarin belichaamde machti ging geen gebruik zou maken. PROMOTIE DR. H. A. MARCUS. DR. H. A. MARCUS. Donderdagmiddag promoveerde aan de Nederlandsche Handelshoogeschool te Rotterdam tot doctor in de Handels wetenschappen de heer H. A. Marcus, vroeger r junct-secretaris van de Ka mer, van Koophandel alhier thans se cretaris der directie van de N V. Kunst- zanc'.steen fabriek Arnoud te Htllegom. Zoeals bekend is de heer Marcus ge promoveerd op een lijvig pre hrift, getiteld: „De Kamers van Koophandel en Fabrieken in Nederland" verdeeld in vier hoofdstukken: de ontwikkeling der Nederlandsche Kamers van Koophan del, reorganisatieplannen, de wet op de Kamers van Koophandel en de Kamers van Koophandel in de practük. By de promotie waren aanwezig ver schillende familieleden van den heer Marcus en een deputatie uit de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, bestaande uit den voorzitter, den heer E. H. Krelage, A. H. Baron van Har- denbroek van Ammerstol, onder-voor zitter en Jhr. J. C. Mollerus, secretaris der Kamer. Als promotoT fungeerde Prof. Mr. C. W. de Vries. Na afloop van de promotie was er ge legenheid om den pas gepromoveerde geluk te wenschen. AUTOWEG VOOR SNELVERKEER. Een grootsch plan. Vele millioenen noodig*. Van Rot terdam naar Duitsehland. Zytak naar Zandvoort. Op uitnoodiging van den heer S. ten Bokkel Huinink zijn Donderdagnamid dag eenige. belanghebbenden bij en be langstellenden in diens destijds naar voren gebrachte .plan van een autoweg RotterdamDen Haag—Leiden—Aals meer—Schiphol—Amsterdam—Vreeland U trech t—Ar nhem—N ij megen—Duitsch land in een der zalen van het Konink lijk Instituut voor Ingenieurs te 's-Gra- venhage bijeengekomen, ter verdere be spreking van de te nemen maatregelen. De heer Ten- Bokkel Huinink deed voorlezing van een verslag van de in 1923 gehouden bijéénkomst, waarin zijn plan ln beperkt comité werd behandeld en hij constateerde, dat sindsdien de omstandigheden yoor de exploitatie er zeker niet minder gunstig op waren ge worden. De betrokken groote steden zijn het plan sympathiek gezind, zoo was hem uit de correspondentie gebleken, en het autoverkeer is sinds 1923 nog aan merkelijk toegenomen en zal in de toe komst nog zeer belangrijk stijgen. Van de zijde van het departement had spr. zooal geen tegenwerking, dan toch weinig medewerking ondervonden. Hij had den indruk, dat men daar den aan leg van zoo'n specialen weg voor auto's, indien gewenscht, niet aan het particu lier initiatief wilde toevertrouwen, al thans, dat men daar sprekers plan als van te fantastischen aard achtte. Om de opvatting, dat spreker niet voldoende serieus zou werkzaam zijn als onjuist te kwalificeeren bracht hij eenige vroeger ondernomen werken, zoo bijv. de ver binding van de Jangtse Kiang met Sjanshai en de rol, welke .sprekers on derneming daarbij met zooveel succes heeft gespeeld, ln herinnering. En het plan van den autoweg die 20 a 25 M. breed zou moeten worden en 35 millioen a niveau of 45 millioen op hoog-viaduct zou moeten kosten zou z i. zeker niet minder succes hebben. Ook vele omliggende gemeenten zouden door gebaat zijn. Zoo ligt het in de bedoeling een zytak van Aalsmeer via Hoofddorp en Haarlem naar Zandvoort en een van Vreeland naar Hilversum in den weg op te nemen. In Duitsehland zou de route aansluiten op Hamburg- Hannover— Cassel—Frankfort a. Main en verder op Bazel Zwitserland en Ita lië. Een zij-verbinding KeulenDussel- dorf—Crefeld—Goch—Nijmegen behoort mede tot het Duitsche plan. Bij de discussie zeide de heer C. G. Vattier Kraane, het plan zeer sympa thiek te achten doch allereerst achtte hij den steun der regeering en de me dewerking der spoorwegen noodig. Ook werd betoogd, dat men niets zou kunnen beginnen alvorens men de concessie in handen had. De heer S. Prins sloot zich hierbij aan spr. meende voorts, dat aanspraak op financieelen steun uit het Wegen fonds gemaakt zou kunnen worden. De heer Ten Bokkel Huinink lichtte nog toe. dat gerekend wordt op een ge middelde passage van 150 a 200 auto's per uur over den weg, en dat per auto 2 toegangsgeld zou kunnen worden gerekend. Aldus kwam hy tot een op brengst van 2.160.000 aan toegang voor vrachtauto's e.d. en 8.240.000 aan bijdragen van autobusdiensten, dus in totaal 10.400,000 opbrengst, terwijl de eploitatie-uitgaven. rente enz. worden becijferd op 8.200.000 voor den weg a niveau. De heer J. M. Krijger, lid van de Tweede Kamer, betoogde dat de Staat alleen niet by machte is. de voor de wegen-verbetering beschikbare millioe nen snel te verwerken. Het particuliere initiatief moet daarom te hulp komen en deze bijeenkomst beschouwde spr. als een gelukkige uiting van dat initiatief. Het publick moet echter eerst van de noodzakelijkheid van die particuliere me dewerking worden overtuigd, en om dat te bereiken stelde spreker voor de tus- schenkomst van belanghebbende orga nisaties en instellingen in te roepen. Na eenige verdere discussie werd hier toe besloten, terwijl in het voorloopig comité zitting namen de heeren C. G. Vattier Kraane. Amsterdam. F. 'sJacob, directeur HollandAmerika Lijn, mr. G. Ruys, Amsterdam, ir. J. H. Wilton, Was senaar, dr. L. Th. Peters. Den Haag, H. J. A. Raedt van Oldenbarnevelt, Den Haag. A. M. Touw, directeur Kon. Grof smederij Leiden, S. Prins, Bloemendaal, I. v. d. Velde en S. ten Bokkel Huinink, Zandvoort. Voorts hebben zich daartoe tevoren schriftelijk bereid verklaard de heeren mr. A. Slob, burgemeester van Haarlemmermeer,, A. H. baron van Har- denbroek van Ammerstol, J. v. d. Molen te Oosterbeek, R. W. H. Hofstede Cröll, voorzitter K. v. K. te Arnhem, ir. G. Sprang en G. H. v. d. Straaten. De heer Krijger meende geen -zitting in het comité te moeten nemen, omdat hij van oordeel was, dat de volksverte genwoordiging, waarvan hij deel uit maakt, in haar beschouwing van het plan onafhankelijk behoort te staan. Het comité zal worden uitgebreid met vertegenwoordigers van belanghebbende organisaties; eerst daarna zal een dage- lijksch bestuur worden gekozen. naar waarnemingen verricht ln den morgen van "3 September. Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 7T2.3 m.M. te Janmayen. Laagste barometerstand 734.8 m.M. te Aberde.-n. Verwachting: Matige tot krachtigen of stormachtigen tijdelijk afnemenden Zuid-Westelijken wind; zwaar bewolkt of betrokken met tijdelijke opklaring waarschijnlijk ecr.ige regen, weinig ver andering in temperatuur. BAROMETERSTAND TE HAARLEM Vrijdagmiddag 1 uur: 744 m.M. De barometer bleef sedert gister avond op het zelfde punt staan. Stand van gistermiddag 748 m.M. CAREL VAN HUIZEN, Opticien Kleine Houtstraat 13. 23 September Hoogste gisteren. F. 64 Laagste hedennacht F. 52 Hoogste heden 12 uur F. 52 ZANDVOORT. MET DOORGEGAAN. De veiling van het burgerwoonhuis met erf te Zandvoort aan de Duinsteeg no. 4, die Donderdagavond in „Zomer- lust" zou plaats hebben, is niet doorge gaan. LEVINE WEER DE LUCHT IN! LONDEI, 23 September (Reuter). De xliegmachine ..Miss Columbia", met Levine en Hinchcliffe aan boord, is op gestegen voor een non-stop-vlucht naar Karachi. Er stond een krachtige wind. De machine verhief zich slechts lang zaam van den grond. a!> een gevolg van de zware belasting. Er waren 400 gal lons benzine aan boord, een hoeveelheid die ruim voldoende is om vijftig uur in de lucht te blijven. De atmosferische gesteldheid is goed. KNEOIERIJ BIJ EEN STAATS LOTERIJ. BERLIJN, 22 Sept. (Wolfbureau). Het met eenige leden uitgebreide Schoef- fengerlcht van Midden-Berlijn heeft den hoofdambtenaar der staatsloterij Boehm tot 2 jaar en drie maanden tuchthuis alsmede 1000 Mark boete, den hoofdambtenaar Schleinstein tot 11/2 jaar tuchthuis en 500 Mark boete ver oordeeld. wegens het verduisteren van stukken en valschheid in geschrifte in drie gevallen. MOHAMMEDAANSCHE VROUWEN. JERUZALEM. 23 Sept. (Reuter). Het blad „Elifba" te Damascus deelt mede, dat eenige Mohammedaansche vrouwen te Damascus onder invloed van de Turksche vrouwen-emancipatie beweging, besloten hebben in het publiek ongesUerd te verschijnen en de Syri sche regeering een memorandum heb ben voorgelegd waarin zij verzoeken hen tegen alle fanatieke aanvallen te verdedigen. De opper-Ulema (Moham- medaansch priester) heeft tegelijker tijd zijn protest hiertegen laten hooren en dit onvoegzaam gedrag der vrouwen veroden, waarop ook de regeering het verbod heeft uitgevaardigd, dat de vrouwen zich zouden ontsluieren De vrouwen hebben nu een openbare be tooging op touw gezet tegen dit re- geeringsbevel, welke echter met geweld is onderdrukt. HET SPAANSCHE PARLEMENT. SAINT SEBASTIEN, 23 Sept. (B.T.A.) De koning heeft een besluit onder teekend waarbij de regeering gemach tigd wordt het aantal leden van de Nationale vergadering cn 400 te bren gen.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 2