HAARLEM'S DAGBLAD BUITENLANDSCH OVERZICHT VRIJDAG 23 SEPT. 1927 T BELANGRIJKSTE NIEUWS. 't Is weer een heel eigenaardige ge schiedenis die thans de Russisch-Pransch gemoederen bezig hield. Zooals bekend mag worden geacht zijn er tusschen Frankrijk en Rusland besprekingen gaande omtrent een schuldenaccoord. 't Is waarschijnlijk dat Litwinoff onder den druk van de benarde omstandighe den (Rakofski) alle mogelijke en onmo gelijke moeite doet om Frankrijk zeer mild te stemmen. En hoewel Rakofski nog een groote kans loopt om teruggeroe pen te worden is de kans op een breuk tusschen Moskou en Parijs, van de baan. Nu is 't eigenaardige in deze kwestie dat Litwinoff gisteren heeft verklaard (zooals in *t Overzicht te lezen is) dat er tusschen de Fransche en Russische delegaties volkomen overeenstemming is inzake de schuldregeling. Zelfs is al mag de overeenkomst nog niet onder teekend zijn de Sovjet-staat bereid om binnen zes maanden bij onverschillig welke bank een eersten termijn van dertig mUlioen goudfrans te deponee- ren. Na ratificatie van de overeenkomst zou onmiddellijk uit dit fonds de eerste betaling aan houders van Russische pa pieren kannen plaats vinden! Maar thans komt als een donderslag een officieel Parijsch communiqué ver ten 2n dat de bewering van Litwinoff volgens welke een algeheel accoord in de schuldenkwestie tot stand zou zijn gekomen, in geenen deele aan de reali teit beantwoordt! De Fransche delegatie ter Fransch- Russisehe conferentie zal zeer spoedig een gedetaflleerde uiteenzetting geven, die aUes in het juiste licht stelt en alle noodige rectificaties bevat. Of deze verklaring alleen slaat op 't feit dat de overeenkomsten nog niet onderteekend zijn? Waarschijnlijk niet. IÜIIIIII Een 106-jarige „trekt te velde". Juffrouw Sarah Collins in Battersea is Donderdag 106 jaar geworden en is dien dag natuurlijk aan een interview onderworpen. Zij is dan ook vermoedelijk de oudste vrouw in Engeland. Zij zeïue dat zij nog niet van plan was om dood te gaan en verklaarde haar hoogen leeftijd uit het feit, dat zij altijd hard gewerkt en nooit te veel gedronken had iets waar echter vele vrouwen nog geenszins boven de honderd mee ko men. Onder hetgeen zij verder zeide was een heftige uitval tegen het moderne meisje: .Meisjes die rondloopen met rokken tot boven de knieën, met haar dat geknipt is als dat van een man en een sigaret tusschen de lippen bengelend, moesten een pak slaag krijgen en in bed gestopt worden". Ten slotte verklaarde de 106-jarige nog dat zij geen dokters noodig had. Als de mensclien hard werkten en op een behoorlijken tijd naar bed gingen, zou den zij geen dokters noodig hebben. gaarsche type is deze jonge Magyaarsche met den schoonhei Jsprljs 1927 bekroond. Puf Puf Pang! Een jeugdig krachtmensch te Boden, een plaats in de buurt van Weenen, trekt tegenwoordig zeer de aandacht door iets „noch nie dagewesenes". Hij vermaakt er zich mee, lange sigaren te rooken, waar in een ecrasiet-patroon is verborgen. Ecrasiet is een buitengewoon hevig wer kende springstof. Wanneer hij voelt aar.komen. dat het vuur de springstof bereikt, spant hy de spieren van zijn nek houdt de sigaar in zijn mond en laat de ontploffing kalm geschieden. Als u of ik dit probeerden, zou ons waar schijnlijk het hoofd van de romp wor den gescheurd, maar deze merkwaar dige jonge man weerstaat den schok. Hij heeft zijn nekspieren systematisch zoo sterk gemaakt, dat dit mogelijk is en zoo zeker is hij van zijn zaak, dat hij een der omstanders verzoekt een mes mei de punt vlak achter zijn hoofd te houden, wanneer de explosie komt. DERDE BLAD Wellicht wordt dit geval in verband ge bracht met de zaak Rakofski. In ieder geval is 't Fransche communiqué in flagranten tegenstrijd met Litwinoff's ontboezeming. F. A. Litwinoff over de schuldenregeling met Frankrijk. - „Werke lijk zuiver spel!" De plaatsvervangende volkscommissa ris van Buitenlandsche Zaken, Litwi- nof, heeft de volgende verklaring afge legd volgens United Press. „Ik bevestig hiermede opnieuw cate gorisch dat tusschen de Fransche en Russische delegaties volkomen overeen stemming ten aanzien der schulden kwestie is bereikt. Wel is waar is de betreffende overeenkomst nog niet on derteekend. daar met Frankrijk met be trekking tot de aan Rusland te verstrek ken credieten nog geen overeenstemming is bereikt, doch aan lederen twijfel zal een einde worden gemaakt door de be reidwilligheid der Sovjets, om binnen zes maanden bij onverschillig welke bank instelling een eersten termijn van der tig millioen goudfrancs te deponeeren. Na ratificatie der algemeene overeen komst over de schulden en credietver- srekking kan uit genoemd bedrag onmid dellijk de eerste betaling aan houders van Russische papieren plaats vinden.". Financiëele hulp aan een aangevallen staat. De derde commissie der volkenbonds vergadering behandelde het bekende Finsohe voorstel inzake financieele hulpverleenig aan staten, die het slacht offer zijn van een aanvalsoorlog. De fi- MussolinCs macht is langzamerhand zoo groot geworden, dat er in Italiè niets meer zonder zijn persoonlijke leiding kan ge-1 beuren,behalve uitbarstingen van de Vesuvius. Een zeer begaafde Begum. .V-ViJ 1 - De Begum van den Britsch-Tndischen staat Bhopal, die het vorig jaar na een regeering van bijna een kwart eeuw ten behoeve van haar zoon aftrad, heeft haar vermogen, dat een bedrag van 10 millioen pd. st. vertegenwoordigt, ter beschikking gesteld voor de organisatie van een campagne tot het propageeren van den Islam. De Begum is een zeer begaafde vrouw die de eenige vrouwelijke kanselier eener Indische universiteit is, n.l. van die van Aligarh. In Bhopal richtte zij destijds ver meisjesscholen op. Rijk door liefdes brieven. Kort geleden stierf te Londen mr. Albert Cooks met nalating van twee hui zen van elk 4 étages in de city en 100.000 pond in prima effecten. De gestorvene had reeds twee dochters ten huwelijk gegeven en elk harer met- 10.000 pond bruidschat verblijd. Op zichzelf is de hoegrootheid van deze bedragen niet overweldigend, maar interessant is, aan welke bronnen mr. Cooks zijn welstand dankte. De overleden was Londens meest ge zochte schrijver van minnebrieven ge weest, een artikel waarnaar onder de eenvoudige lieden in Engeland steeds drukke vraag heeft bestaan en nog be staat. In de nabijheid van Tower Bridge had mr. Cooks zijn uit verscheidene ver trekken bestaande kantoor ingericht. In dit kantoor heerschte een drukke bedrij vigheid van komende en gaande, afwis selend gelukkige of wanhopige menschen, die allen hi;n gevoelens op papier wil den gebracht zien. Voor één of twee shil ling vervaardigde de liefdesbriefschrij ver alle epistels naar wensch, nu eens met teederen, dan weer met droevigen inhoud, al naar de bestelling zijner klanten. Zijn werkdag was met tien uren nog niet afgeloopen. In dien tijd schreef hij gemiddeld honderd brieven, d.w.z. te zamen met zijn drie in het vak ingewijde secretarissen. Zijn dagelijksch inkomen bedroeg minstens 10 pond 120.—.) De wereldoorlog vergrootte dit prove nu nog aanmerkelijk. Bijwijlen schreven vqor hem niet minder dan 10 secreta ressen, want elk Engelsch deerntje had haar Tommy in Frankrijk of elders en moest hem, daar in de verre loopgra ven. haar hart uitstorten. Toch is mr. Cooks eigenlijk nog een slachtoffer van den oorlog geworden, want sinds dien tijd laboreerde hij aan de gevolgen van overspanning zegt de TeL nancleele Volkenbondscommissie had een schema uitgewerkt, volgens hetwelk de Volkenbondsstaten zich vooraf zou den verplichten, tot een bepaald maxi mumbedrag een internationale leening te garandeeren van een staat, die naar het oordeel van den Volkensbondsraad aangevallen is. Jlir. Loudon hield in de commissie een redevoering waarin hij zeide dat de Nederlandsche regeering van oordeel is dat het Finsche denk beeld de volle aandacht verdient, daar het een middel aan de hand doet om een aanval te voorkomen, door de ze kerheid van financieelen bijstand der volkengemeenschap aan het slachtoffer van den aanval. De Nederlandsche dele gatie heeft warme sympathie voor het denkbeeld en geeft in beginsel gaarne haar steun aan het Finsche plan. De ontwapeningscommissie heeft ten slotte een Finsche resolutie aangeno men, waarin den Raad verzocht wordt den bevoegden commissies op te dragen de bestudeering van het plan tot finan cieele hulpverleening aan aangevallen staten, voort te zetten. Het zal de taak der internationale ontwapeningsconfe rentie of van een bijzondere conferen tie zijn een definitief plan uit te wer ken. Vervolgens nam de commissie het rapport aan van den gedelegeerden van San Salvador, Guerrero, dat voortzet ting verlangt van de werkzaamheden voor het bijeenroepen van een speciale conferentie voor het opstellen van een 'nternationale overeenkomst ter con troleering van de wapen- en munitie- fabricage. Een bombastisch telegram. De gewézen Duitsche keizer heeft ter gelegenheid van de onthulling van het monument te Tannenberg aan Hinden burg een telegram gezonden, waarin hij zegt in diepe, onvenvelkbare dankbaar heid te verwijlen bij al degenen, die aan dit geweldige Cannae hebben mee gewerkt. „Door mij heengezonden met de opdracht Oost-Pruisen, het koste wat het wil, van den vijand te bevrijden, is het uw voortreffelijke aanvoering en die van generaal Ludendorff, gesteund door de toegewijde medewerking van uw onderbevelhebbers en helpers, die meestal uit de school van mijn ouden chef van den generalen staf. graaf Schliessen, voortkwamen, gelukt met onze onvergelijkelijke, van offervaardig heid en dapperheid bezielde troepen de ze heerlijke overwinning te behalen. Tannenberg toonde de wereld opnieuw, waartoe Duitsche kracht onder sterke, doelbewuste leiding in staat is. Mocht de heldengeest van Tannenberg ons ver scheurde volk doordringen en vereeni gen! Dan zal het weer wonderen ver richten en de dapperen, voor wie van daag het gedenkteeken onthuld wordt, zullen niet voorniets gevallen zijn! Dan zal het met Gods hulp weer voorwaarts gaan!", aldus meldt de N.R.C. De Frankfurter Zeitung merkt hierbij op: „Het is de eerste keer, dat de ge vluchte en afgedankte monarch den pre sident van de Duitsche republiek tele grafeert. De president kan er niets aan Tooveren en chantage plegen. De politie heeft in een plaatsje bij Napels een oude vrouw gearresteerd, die zich jarenlang openlijk met tooverij had opgehouden. Zij had de reputatie, niet alleen de toekomst te kunnen voorspel len, maar ook wanhopige ziekte-gevallen op wonderbaarlijke wijze te kunnen ge nezen. De roem van haar kunst was zoo verbreid, dat dagelijks tal van menschen uit den omtrek in rijen voor haar wo ning stonden te wachten om de toove- nares te spreken. De vrouw zorgde er steeds voor, geen wetsovertreding te be gaan en daar er nooit klachten over haar waren ingekomen, liet de politie haar ongemoeid haar gang gaan. Een paar dagen geleden echter be klaagde zich een boer bij de politie, dat de vrouw gedreigd had zijn kinderen te vermoorden, als hij niet de buitengewo ne hooge som betaalde, die zij voor haar geneeskundige diensten eischte. De politie kwam nu tusschenbeide en vergewiste er zich van, dat de vrouw zich inderdaad zeer zwaar liet betalen. Een oude dame, die last van hoofdpijn had. moest voor de genezing daarvan de klei nigheid van 1500 gulden betalen. Een arme vrouw moest 1700 gulden betalen, omdat haar man van waterzucht gene zen was. Het genezen van een kind van bronchitis kostte de moeder 550 gulden. Op deze wijze heeft de tooverkol vele jaren lang schatten verdiend, maar bij de huiszoeking heeft de politie weinig of niets gevonden, zoodat zij haar spaar duitjes waarschijnlijk in het geheim vei lig heeft belegd. Een nieuwe volksstam. De mensch verbeeldt zich nu wel, dat er geografisch niets meer voor hem te ontdekken valt op onzen aardbol, maar zoo af en toe wordt deze zelfgenoegzaam heid wreedelijk verstoord. Zoo is onlangs nog gebleken, dat er nog steeds volks stammen bestaan, die voorheen aan wat wij de beschaafde wereld plegen te noe men, niet bekend waren. Een expeditie, geleid door den Russischen geleerde Chatiloff, deed onderzoekingen in de Soergoet streek, langs een zijriviertje van den Obi, den grooten Siberischen stroom, toen men plotseling in een streek, die een volkomen woestenij ge acht werd, zeven dorpen ontdekte, wel ker bestaan niemand had vermoed. Deze zeven dftrpen bleken bewoond te zijn door 1500 menschen, die een zeer primitief leven leidden. Twee hunner slechts Konden eenigszins lezen en schrij ven, terwijl geen enkel eenig idee had van wat er in de wereld buiten him dor pen voorviel. Zij wisten niets van een wereldoorlog, een Russische revolutie, of een Sovjetstaat, waartoe zij zelf be- hooren. Zij zijn hoe gering in aantal ook nog onderverdeeld in vier stam men. Zij kennen nog dier-offeranden. doen, dat de gewezen keizer hem in den ouden, bombastischen stijl toe spreekt. maar de naaste omgeving van Hindenburg had beter gedaan, dit tele gram stilzwijgend ad acta te leggen, inplaats van het aan de conservatieve pers uit te leveren. Een man met meer tact dan Wilhelm von Hohenzollem zou vermeden hebben den huidigen president op deze manier toe te spreken, maar hei karakterbeeld van Wilhelm staat toch wel vast. Daar het telegram aan den generaal-veldmaarschalk von Hinden burg geadresseerd is en de ontvanger de onvergelijkelijk hoogere waardigheid van president van het rijk draagt, ligt in het adres, indien dat authentiek is, al een inbreuk op den eerbied jegens het hoofd van het rijk, die niet te pas komt". 't Amerikaansche legioen. - Ook een be zoek aan Amsterdam De officieele ontvangst van het Amerikaansche legioen is geëindigd met een bijeenkomst in het Trocadéra. Tal van légionnaires zullen evenwel in Parijs blijven tot na Zondag, waar na velen van hen een tocht door Europa zullen beginnen, waarbij ook Amster dam, Kopenhagen, Berlijn, Rome en Londen op het programma staan, aldus de Tel. Intusschen heeft een groot deel van het legioen, zooals bekend, de bijeen komsten in Parijs reeds verlaten, ten einde bezoeken aan de slagvelden te brengen. In vele plaatsen waar de Ame rikaansche troepen in den oorlog heb ben gestreden worden de legionnaires ontvangen Te St. Mihiel zijn zij, even als te Verdun in de gelegenheid ge weest een lofrede van Poincaré te hooren over het werk van de Ameri kaansche troepen in 19171918. Clemenceau, die een paar dagen te Parijs vertoeft, voor een bezoek aan zijn zuster, die ziek is, zal een delegatie van het Amerikaansche legioen ontvangen. KORT EN BONDIG. Een extra trein met 1100 oud-strijders is in botsing gekomen met een anderen trein. Reeds 58 gewonden zijn naar de ziekenhuizen vervoerd. De machinisten van beide treinen zijn gearresteerd. Naar uit Triest gemeld wordt heeft gisteren het reuzen-motorschip „Sa- tumia" de eerste reis naar Zuid- Amerika aanvaard. Den gezagvoerder werd door den burgemeester van Triest een boodschap voor de stad Buenos Ayres mede gegeven. In Zuid-Spanje zijn naar gemeld wordt in den afgeloopen nacht bij Alicante, aardschokken van bijzondere hevigheid waargenomen. Een deel der bewoners nam de vlucht. Maar hoe onontwikkeld zij- mogen zijn, het treft ons toch als niet onver standig, dat zij niets te maken willen hebben met de buitenwereld, waarvoor zij een intense minachting koesteren. Men zal dit nog beter begrijpen, als men weet, dat de expeditie vergezeld was door een Sovjetambtenaar, die al heel spoe dig de mogelijkheid van belastingheffing in deze nieuwe gemeenschap ter sprake bracht. Naar de expeditie nog mededeelde, be staat in dit pas ontdekte stukje van den Sovjetstaat het ideale communisme. Het is wel typeerend, dat de machthebbers te Moskou van het bestaan niet af wisten. Mussolini en Napoleon's zomerverblijf. Men verwacht in Italië, dat Musso lini onmiddellijk zal ingrijpen om het herstel te verzekeren van Napoleons villa en zomerresidentie op het eiland Elba, welke beide in vervallen toestand ver- keeren. De villa kwam in 1880 in het bezit der Italiaansche regeering. Haar behoud als historisch monument werd toen ge waarborgd. doch op het oogenblik ver keert zij in zoo treurige conditie, dat ieder moment de ineenstorting kan plaats hebben. Na den verkoop van het Napoleon tisch museum, dat was ingericht door Graaf Demidof, den echtgenoot van Mathilda Bonaparte, werd de villa als kazerne gebruikt en tijdens den oorlog zelfs als gevangeniskamp. Italiaansche en Oostenrijtesche soldaten vernielden het gebouw met de tuinen onherstelbaar. Napoleon's zomerresidentie, bekend als het Palazzo del Mulin (Molenpaleis) werd eenigen tijd geleden door een Ro- mensch „zakenman" van twijfelachtig allooi aangekocht. Deze man ging fail liet. Het gebouw werd voor minder dan 180.000 gulden te koop geboden, maar daar er geen bod op kwam was er nie mand die zich er over ontfermde, zoo dat ook dit monument den ondergang tegemoet ging. Daar Mussolini Napoleon als zyn pro totype beschouwt, is de hoop dat hij zijn invloed zal aanwenden zeker niet ongerechtvaardigd. Door vrouw en schoon zoon vermoord. Te Kindviller in den Elzas is een boer van 51 jaar door zijn vrouw en zijn schoonzoon vermoord, waarschijnlijk met behulp van zijn beide dochters. De man moet dronken zijn thuis gekomen en zyn vrouw hebben lastig gevallen, waar op deze hem van een trap gegooid heeft. Toen de man gekwetst terneer lag moet de schoonzoon hem met een schop heb ben afgemaakt. Het bebloede werktuig is gevonden en de vrouw en de schoon zoon zyn in hechtenis genomen, In deze dagen is de nieuwste dejïnitie van-een optimist, een man, die een nieuwen zonnewijzer voor zijn tuin koopt. Perzische vrouwen en de „mode". Ongeveer vijf jaar geleden, toen de tegenwoordige Sjah van Perzië nog mi nister van Oorlog was, werden de lams- leeren mutsen, die in het leger in zwang waren, door hoeden met randen vervan gen, die naar hem Pahlevihoeden wer den genoemd. Deze bieden een zekere bescherming tegen den gloed der dag vorstin en zijn in dat opzicht zelfs heel wat beter dan de nationale „kola" een zwarten hoogen hoed zonder rand. Ei* is nu een beweging begonnen, om alom de „kola" door den Pahlevi-hoed te vervangen, te meer daar deze laatste in verscheidene modellen is te verkrij gen, terwyl de eerste uniform van mo del en onveranderlijk zwart is. Tegelijkertijd gevoelt nu ook de Per zische vrouw behoefte aan een bevrij ding uit haar „tsjadoer", de zwarte ja pon die haar van hoofd tot voeten be dekt, en die een vrije beweging der han den buitengewoon belemmert. Vele Per zische vrouwen hebben deze tsjadoer verruild voor de „tsjarsjab", die door haar Turksche zusters werd gedragen voordat Kemal's hervormingsijver er mee brak. Deze kleedingswijzigingen worden door de geestelijkheid zeer gegispt, wijl zij er een eersten stap in ziet naar de ont^ sluiering der vrouwen en naar aanvaar ding door de mannen van de Europee- sche hoofddracht. Bij een pas versche nen decreet van den premier echter is straf gesteld op voortzetting van deze reactionnaire agitatie door de Mullah's. Lindbergh's correspon dentie. Wat leven wij toch snel. Wie denkt er eigenlyk op het oogenblik nog aan Lindbergh, die jonge onversaagde Ame rikaan, die een paar maanden geleden door zyn eenzame vlucht over den Atlan- tischen Oceaan de geheele wereld in rep en roer bracht? Er is alweer zooveel ge beurd sindsdien. Dezer dagen vonden wy echter een naklank van Lindbergh's prestatie in de statistiek van zyn correspondentie. Een statistiek, die een aardigen kijk geeft op de heldenvereering van deze dagen. Lïnd bergh heeft meer dan drie en een half millioen brieven uit alle deelen der we reld ontvangen, waaronder een ontel baar aantal huwelijksaanzoeken van be wonderaarsters. Honderdduizend helden vereerders zonden hem een telegram en 5000 (vijfduizend!) een gedicht. Verder kwamen er nog 14000 cadeaux en ten slotte drie uitnoodigingen om. zich in een luchttorpedo naar de maan te laten schieten. Tragische zelfmoord. Op den spoorweg nabij het station Bilschwiller in den Elzas heeft men de lijken gevonden van een jeugdig echt paar, een man van 19 en een vrouw van 18, met hun pasgeboren kindje. De man, in dienst bij de marine te Toulon, vertoefde met verlof bij zyn vrouw. Het paar schijnt zelfmoord gepleegd te heb ben uit wanhoop over het feit, dat zijn betrekking hun verbood geregeld samen te leven. Autobussen in Rome. De gouverneur van Rome heeft een contract gesloten met de verkeersmaat- schappij Ugolini, waardoor de Romein- sche tram het rechtstreeksch beheer over verschillende autobusdiensten krijgt. De tramrails in de rue Condotti zullen worden opgebroken en de tramlijnen die er gebruik van maakten, door autobus sen worden vervangen. Een typische ceremonie. In de St. Michaëls-kapel van de ka thedraal te Canterbury ligt op een les senaar een dik perkamenten boek, waar in de namen staan van 650 manschap pen van het Kent-regiment, die in den wereldoorlog gevallen zijn. Het boek be gint met de gewone soldaten en eindigt met de namen van twee generaals. lederen dag heeft er in deze kapel een eigenaardige plechtigheid plaats, 's Mor gens betreedt een soldaat van genoemd regiment de kapel, salueert en slaat dan een blad van het boek om. De reden hiervoor is de volgende: De kunstenaar, die het boek vervaardigd heeft, ver zocht, dat iederen dag een blad van het boek zou worden omgeslagen, opdat het perkament overal een gelijke tint zou be-, houden. Maar deze maatregel, die be doeld was in het belang van het boek zelf, gaf den commandant van het Kent- regiment aanleiding, om er een plech tigheid van te maken, die alleen mag worden verricht door soldaten van on besproken gedrag. De soldaat die wordt aangewezen voor het omslaan van het blad, krijgt bij het verlaten der kazerne in de wacht een stok met zilveren knop, die als legitima tie-bewijs dient voor den koster der ka thedraal. Het doel van deze plechtig heid is, bij het regiment de herinnering aan de gesneuvelden levendig te hou den Italiaansche duikboot. Te Spezzia in Italië is de Domenieo- millelire te water gelaten, een nieuwe duikboot voor de Italiaansche marine, die een lengte heeft van 87 M„ een doorsnee van 7 M. 80 en een waterver plaatsing van 1400 ton. De grootste snelheid aan de oppervlakte bedraagt 18onder .water 10 knoopen. Maurice Maeterlinck, de Belgische schrijver, o.a. van „Het leven der bijen"* „Monna Vanna" „De Blauwe Vogel" e .a., met zyn vrouw gefotografeerd te Ostende. Een gewapende bende in Hankau is er in geslaagd, een gevangene in uniform te bevrijden, naar men vermoedt, een communistisch leider, die aan boord van een Japansch stoomschip was gearres teerd. Begeleid door een Chineesch es corte liep de gevangene in een der druk ste straten, toen de bende het vuur op het geleide opende, waardoor verschei dene voorbijgangers gedood cf gewond werden. In de verwarring kon de gevan gene ontsnappen. Uit Boekarest wordt gemeld, dat vol gens het Roemeensche staatsblad de .Monitor" prins Carol zijns vaders tes tament betwist en. onder bewering dat de laatste twee jaar malversaties heb ben plaats gevonden, een onderzoek eischt. Muzikale dieren. In den dierentuin van Philadelphia is men aan 't experimenteeren geweest. Men wilde eens weten, of wilde dieren van muziek houden enwat zij pre- fereeren, moderne jazzmuziek, of meer klassieke werken. De proef is niet in *t voordeel van den modernen mensch uitgevallen. Voor de kooi van een jeugdigen olifant twaalf jaar oud, werd een jazz-band opgesteld. De musici speelden een fox- trott, hetgeen zijn uitwerking niet mis te. Het olifantje werd zoo woedend, dat het een snuit vol water nam, en den musici, die naar zijn meening zeker eens een beetje bekoeld moesten worden een vervaarlijke douche deed toekomen. Geen hunner had meer den moed te beproeven of heer Olifant misschien meer gevleid zou zyn met een Sonate van Beethoven of een polonaise van Chopin. Ongetwijfeld herkende deze olifant in het fox-trott-rythme den krijgsdans die de negers om zijn gedoode soorige- nooten plegen uit te voeren. Apen zyn beleefder tegenover hen, die zich moeite getroosten, om hun mu zikaal genot te verschaffen. Maar ook zij verafschuwen jazz. Zij voelen meer voor het klassieke genre. Vooral viool muziek kan hun volle goedkeuring weg dragen. Toen probeerden de musici het met een saxophoon en onmiddellijk verhieven de apen in koor hun stemmen om te protesteeren. Voor de klanken- weelde van Sax' schepping waren zij niet gevoelig. Tot bedaren kwamen zij pas weer toen een viooisolo wat meer tegemoet kwam aan hun muzikale eischen. Die schijnen zij hooger te stel len,.dan vele hunner vermoedelijke af stammelingen. KRUISGESPREK HOLLAND-IN Die.. Uit Eindhoven wordt gemeld, dat Woensdagavond opnieuw een krulsge- sprek met Ned.-Indië gehouden is. Ook nu werd de Philips karie golfzende: ie- bruikt Met Band. eng werd gesproken alsof de sprekers slechts op enkele me ters van elkaar afstonden. EEN FINSCH VOORSTEL IN DE DERDE COMMISSIE AANGENOMEN. Geldelijke hulp aan een staat die aan gevallen wordt, van den Volkenbond? - 't Nederlandsche standpunt. VERRASSENDE VERKLARING INZAKE DE FRANSCH-RUSSISCHE SCHULDENREGELING Een officiëele Fransche ontkenning op Litwinoff's krasse bewering.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 9