BUITENLANDSCH OVERZICHT HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 24 SEPT. 1927 DE VREEMDE REDEVOERINGEN VAN ENKELE GENERAALS. En de reactie daarop. EEN BESCHOUWING UIT LONDEN OVER DE IERSCHE VERKIEZINGEN. De positie van Cosgrave sn De Valera. De geleidelijke metamorphose van De Valera. De verkiezingsuitslag in Ierland. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Er is "een zonderlinge manie den laat- st-an tyd. die in markante tegenstelling is met de sfeer die thans te Genève heerscht. Vele heeren generaals, zoowel Fran- sohe, als Duitsche, als Belgische, hebben by plechtigheden als onthullingen van grcote oorlogs-doodenhuizen. scherpe redevoeringen gespr-' h die hevig be- critiseend zijn in de pers van alle Euro- peesche naties. Hindenburg heeft rriri of meer bombastisch geredevoerd bij Tannenberg, Pétain deed het bij Ver dun. Een polemiek in 'de Fransche en Duitsche groote bladen is er het gevolg van. De klap op de vuurpijl was een tele gram van den Duitsohen ex-keizer aan Hindenburg (In het Buitenlandseh Overzicht van gisteren afgedrukt) waarin de ex-keizer geheel in den ouden toon den veldmaarschalk beju belde om zijn succes bij Tannenberg. Wij memoreeren deze feiten. Zij heb ben zich voorgedaan in Frankrijk en België zoowel als in Duitschland. Zij schijnen de reactie te vormen op de reclame die in Genève voor den vre de is gemaakt. De stonn die zij verwekt hebben in alle gelederen van de :rs, is evenredig aan de verontwaardiging van het publiek. Eu hieruit kan men toch wel weer op maken dat er iets veranderd is, en dat er wel degelijk een groote gedachte van den Volkenbond uit is gegaan en post heeft gevat in het hart van de massa. En al heeft het zonderlinge gedrijf van eenige vechtjassen zijn nadeelen. bet heeft klaarblijkelijk ook zijn voor- öeelen gehad. Want voor eens te meer is ons de publieke opinie duidelijk ge worden. die aan de zijde van den Vol kenbond is. F. A. Het kiesstelsel voor evenredige ver tegenwoordiging, waar Engeland zich verre van houdt, moet onpartijdig beoordeeld in dat land aan aanzien hebben gewonnen door den uitslag der Iersche verkiezingen. Toen „President" Cosgrave een paar weken geleden een beroep ging doen op de kiezers, na De Valera te hebben gedwongen tot af legging van den eed en intrede in het Parlement, was de verwachting vrij algemeen dat het resultaat der verkie zingen opzienbarend zou zijn. Maar men dacht er niet aan dat Ierland kiest vol gens het stelsel van evenredige verte genwoordiging, dat door de wijze, waar op het werkt, juist nooit verrassingen kan baren. De verkiezingen zü$ niet sensationeel geweest; zij hebben bewe zen dat Evenredige Vertegenwoordiging of het krachtige regeeringen brengt kan hier in het midden worden gelaten billijke vertegenwoordiging beteekent en dat ze bevorderlijk is voor stabiel politiek leven. Ten aanzien van de regeering en de oppositie is gebleken dat de kiezers nog op de zelfde wijze zijn gegroepeerd als drie maanden geleden, toen er ook ver kiezingen zijn gehouden. De Valera's draai heeft zijn volgelin gen niet van hem vervreemd. Cosgrave is met zijn jongste maatregelen niet ingegaan tegen den geest van zijn ver trouwelingen in 't volk, die hem daarom ook nu weer hetzelfde vertrouwen heb ben geschonken als de vorige maal. De meest opvallende individueele uitsla gen, de nederlaag van den arbeiders leider Johnson, de overwinning van den heftiger arbeidersvriend James Larkin, zijn niet sensationeel. Johnson heeft altijd hard moeten vechten voor zijn zetel, dien hij altijd te danken heeft ge had aan kiezers, die niet tot zijn partij behoorden, die den doorslag gaven. Den vorigen keer slaagde hij op het kantje af, thans slaagde hij juist niet. James Larkin, nominaal een Communist, het geen beteekent dat hij een even grooten hekel heeft aan de Arbeiderspartij als aan de regeering. kan worden beschouwd ais een onafhankelijke, in de landsver gadering geplaatst door een groot aan tal plaatselijke aanbidders, die hem trouw zijn gebleven sedert hij den bond van Iersche transportarbeiders stichtte en sedert de hoopenlooze staking van arbeiders in Dublin in 1913. Het be langrijkste resultaat der verkiezingen is de ineenstorting van deBoerenpartij, waarvan men zou hebben verwacht dat ze in een land, dat bijna geheel van landbouw bestaat, zeer sterk zou zijn. Maar deze partij is er slecht afgeko men. De andere kleine partijen onder gingen een gelijksoortig lot. Arbeiders, Boeren, Onafhankolijken en de Nationa listen (Redmonds National League) heb ben veeren gelaten. Het schijnt dat de kiezers de kleinere partijen overbodig achten. Evenredige vertegenwoordiging heeft allerwege de verkiezing van sterke plaatselijke candidaten bewerkt en het land aldus een volksvertegenwoordiging verschaft van mannen, die bij machte zijn zich om hun persoon veel volge lingen te verzekeren. De voornaamste uitslag is natuurlijk geweest dat de twee tegenstrijdige groepen sterker zijn geworden. De Vrijstaat krijgt nu voor het eerst een Oppositie in den waren zin van het woord. De Valera's ver kiezingsredevoeringen hebben beloofd dat hij en zijn collega's het verdrag met Engeland niet zullen opzeggen, maar dat zij het land een alternatief zullen bezorgen voor een regeering die zich door onbarmhartige toepassing van de wet en rigoureuse belastingin ning onvermijdelijk vijanden heeft ge maakt. Er is nu veel overeenkomst tusschen den politieken toestand in Ierland en dien van Zuid-Afriks eenige jaren geleden. De Valera is nu voor Cosgrave wat Hertzog in Zuid-Afrika eens voor Smuts was. Afgaande op het feit dat De Valera bijna de helft van het Iersche volk achter zich heeft, moet de komst van een door hem geleide regeering slechts een kwes tie van tijd zijn. Wanneer hij dien last op zijn schouders neemt zal hij naar alle waarschijnlijkheid veranderd zijn in een geacht en respectabel staatsman van het Britsche Rijk, gezien en ge waardeerd in de regeeringscentra van Londen en in het paleis des Konings. Wanneer die dag aanbreekt zal mis schien niemand gelukkiger zijn dan Cos grave, die dan eindelijk zal zijn ontlast van een even moeilijke als ondankbare taak. KORT EN BONDIG Bij de motorraces op de Ordrup-baan bij Kopenhagen had een botsing plaats, waarbij de Deensche rijder Axel Niel sen gedood werd en twee andere deelne mers ernstig gewond zijn. De vertegenwoordigers van zekere nog niet met name genoemde Duitsche vliegers treffen momenteel voorberei dingen voor een trans-atlantische vlucht met een toestel, dat zich op het ogen blik te Harbour Grace bevindt. Men verwacht dat het vertrek spoedig zal plaats vinden. Met eenstemmige machtiging van de gedelegeerden der verschillende par tijen in den Poolschen Senaat heeft de voorzitter van dit lichaam, Trampe- zynski, een schrijven gericht tot den staatspresident Moscicki, waarin hü plechtig protesteert tegen het decreet, waarbij de werkzaamheden van het Huis voor den duur van dertig dagen zijn verdaagd. Verzekerd wordt, dat de Belgische mi nister van Landsverdediging, de Brocqueville. accoord zou gaan met een militairen diensttijd van acht maan den, op voorwaarde dat de bewapening van het land door het vestingstelsel ver zekerd is. De gouverneur der Bank of England heeft verklaard, dat het gebouw der in stelling moet worden verbouwd. De kos ten hiervoor zullen vijf millioen pond- sberling bedragen, terwijl de werkzaam heden waarschijnlijk in acht jaar vol tooid zullen zijn. STADSNIEUWS. VOLKSHUISVESTING TE HAARLEM. VOORHEEN EN THANS. Indien de heer M. A. Reinalda al léén zijn plaatjes had laten zien, dan was dat al voldoende geweest om over tuigend aan te toonen, dat opruiming van de krotwoningen een algemeen so ciaal belang is, dat het werken aan de verbetering der volkshuisvesting in derdaad is voorziening in een nood toestand, die niet langer meer mag worden geduld. Meer dan het welspre kendste woord maakt nog indruk het zien van het schrikkelijk beeld der el lende. Dan moet je al heel bard van na tuur zijn als dat Je niet treft tot in je binnenste zün. Als je dan niet tot dc conclusie komt welk een zegen, dat in Haarlem al zooveel is gedaan om de menschen een betere woning te geven dan ze vroeger veelal hadden en daar door wat meer levensblijheid en ook wat meer gezondheid om nu maar van an dere dingen te zwijgen. Maar dan denk je ook met eerbied te rug aan wy'len minister Mr. Goeman Borgesius die met zijn Woningwet de krachtige stoot gaf tot verbetering der volkshuisvesting. Echter, de heer Reinalda had meer te doen dan plaatjes te laten z:en.Hij had een lezing be houden voor de Volks universiteit voor Haarlem en omstreken. Met wat voldoende was kon dus niet worden volstaan. De zaak van de ver betering van de volkshuisvesting heeft het hart van den wethouder. Hü heeft daar al meer over gesproken. Vrijdag avond deed de wethouder uitkomen, dat de zaak van de verbetering van de volkshuisvesting recht heeft op de be langstelling van allen, die zich met de ontwikkeling van de volksinzichten be zig houden. Dit vraagstuk heeft een sociale, een hygiënische, maar ook een moreele zijde, betoogde hü- Bij de bewoners van de krotten wor den moreele en maatschappelijke defec ten gevonden. Het is een groot sociaal belang, dat aandacht wordt geschon ken aan het vraagstuk der volkshuis vesting. Voorts, het kan niet uitblijven of. indien in de woningen niet zon of luöht voldoende doordringen dit ten nadeele van de volksgezondheid is. Ver ruiming van de levensblüheid geeft een goede woning. Op dat al liet de heer Reinalda, die blüde was de lezing voor de Volksuniversiteit te mogen houden, volle nadruk vallen. Daarbij liet de heer Reinalda het niet. Hy had zijn taak zóó opgevat dat hij ook eenig denkbeeld moest bijbrengen hoe de woningbouw zich in den loop der tijden in onze stad ontwikkeld heeft. Verschillende historische bijzon derheden verhaalde hij. Hoe het is ge steld in het oude Haarlem in de vele stegen deelde hij mede De plaatjes dienden om dat toe te lichten. En. zooals al gezegd, het was een schrikkelijk beeld dat te aanschouwen werd gegeven. Daar kwamen op het doek afbeeldingen van verblijven die op den naam van woning geen aan spraak kunnen maken, kleine verblij ven, waar groote gezinnen moesten wonen of van kamers waarin alles moet geschieden of van zolderwoningen. Ook gaven de plaatjes Inzicht in de nauwe stegen, waar nimmer zon of daglicht in de woningen kunnen doordringen. Dit zijn dan de verblijven van hen die niet veel huur kunnen betalen! De heer Rei nalda drukte den wensch uit dat al die slechte woningen spoedig mochten ver dwijnen. Hij zette uiteen hoe noodig goede woningen zijn. Belangwekkend waren de kiekjes en aangrijpend om de schrijnende ellende, die er uit spreekt. Dat was het verlo den, dat was de volkshuisvesting te Haarlem, voorheen. Echter niet alleen in het verleden. Nog heden zijn er die dergelijke woningen moeten bewonen, omdat er voor hen geen andere zün. De krotten zün nog lange na niet opge ruimd. Dit is herhaaldelijk bü bespre kingen in den Raad gebleken. Toen daarna de heer Reinalda kwam op de volkshuisvesting te Haarlem, thans mocht hy gewagen van veel dat al is gedaan ter verbetering van de volks huisvesting te Haarlem. Dat deden de andere plaatjes zien in het tweede ge deelte der lezing. Dat was weder bly- stemmend. Echter Is er nog niet genoeg gedaan. Er moet nog meer wor den ondernomen. De lezing was één betoog van diepe aangrijpendheid, voor de noodzakelijk heid om aan de verbetering van de volkshuisvesting alle aandacht te wij den. om de redenen door den heer Rei nalda aangegeven. Jammer was zeker dat niet meer haar by woonden! TEGEN DE BEUNHAZERIJ BIJ OVERTREDING ONTSLAG Door de contractcommissie voor het bouwbedryf voor Haarlem en Omstre ken is aan de leden-werkgevers en werk nemers van de bonden die de lande- lyke collectieve arbeidsovereenkomst gesloten hebben, de volgende brief ge zonden: Art. 17 1ste lid der bovengenoemde overeenkomst luidt: „Het is den arbeider niet geoorloofd in vrüen tüd betaalden beroepsarbeid te_ verrichten voor derden." Onze Commissie heeft besloten zooveel mogelijk paal en perL te stellen aan het veelvuldig overtreden van dit verbod, en de z g.n. beunhazerij zoo krachtig mo gelijk te willen bestryden. In gemeenschappelijk overleg tusschen betrokken partijen is besloten, dat elk werknemers-lid dat schuldig wordt be vonden aan overtreding van het bedoel de verbod, terwyl hij in dienst was van een lid-werkgever, uit diens dienstbe trekking zal worden ontslagen. Opdat niemand onwetendheid of onbe kendheid met het verbi/d, by overtre ding daarvan, als verontschuldiging zal kunnen doen gelden, is tevens besloten de leden van betrokken partüen van een en ander in kennis te stellen, deze kennisgeving zal tevens gelden als alge- meene waarschuwing. Een ieder wordt dringend uitgenoodigd zijn volle medewerking te willen verlee- nen aan onze Commissie, tot bestrijding van het euvel der beunhazery." iliillillllflllllllllllllllllllllMlKI Litéraire kermis. De Fransch schrijvende Belgen (of althans eenigen onder hen, hebben be sloten door hun persoonlijke charme de boekenliefhebbers tot boeken koopen en nadere kennismaking te bewegen. Van 2 4 tot 26 Sept. wordt ui het ge bouw L'Avenue aan de Porte Louise te Brussel een „foire littéraire" gehouden, waarop de auteurs zelf hun boeken met alle verdere gewenschte waar, zooals glimlachjes, uitleggingen, autografen aan den man en waarom niet de vrouw? willen brengen. Ondernemen de schilders en teekenaars zullen aan de nieuwigheid deelnemen. Rouge vóór 2200 jaarr Voor ruim 2200 jaar leefden In So merset menschen, die, uit vrees voor hun vijanden, hun woningen bouwden In een meer. Later waren ze genood zaakt uit dat meerdorp in uit boom stammen gevormde vaartuigen naar het dorp Glastonbury te varen. Thans hebben opgravingen bijzonderheden over hun leven aan het licht gebracht. Er blijkt o.a. uit, dat Rngelsche vrou wen uit den tijd van 200 jaar voor Chris tus even begeerig waren om er zoo goed mogelijk uit te zien als die van tegen woordig. Niet alleen zijn er allerlei sieraden en gebruiksvoorwerpen, als bronzen spie gels en kammen gevonden, maar er zijn ook friseertangen aan het licht geko men en een stof, die veel overeenkomst toont met rouge. De vrouwen hielden toen blijkbaar veel van opschik, zooals blijkt uit de mooi gekleurde kralen en de vele sier lijk bewerkte spelden die zijn opgegra ven. Van de mannen is gebleken, dat ze speelden want er zijn uit been gesneden dobbelsteenen gevonden met 3. 4, 5 en 6 stippen. Naar schatting zün er 120 huizen in het dorp geweest. Men zal trachten de meeste daarvan op te sporen. Z'n vrouw verkocht. Te Lichtenberg, de beroemde Trans- vaalsohe diaman ts' A, heeft, mogen wij de Zuid-Afrikaansche bladen gelooven, een diamantdelver zijn vrouw voor een motorfiets en 10 pst. verkocht. Het koopcontract is met volle toestemming der betrokken vrouw gesloten. Haar nieiA/e man beviel haar echter niet ai- te best en op zekeren dag keerde zij weer tot haar eerste gemaal terug. De „kooper" kwam nu op hooge poo- ten aanzetten en eischte onmiddellijk óf de -.touw. óf de motorfiets en zijn 10 p. st. terug. Echtgenoot nummer 1 wei gerde zoowel waar als koopsom terug te geven. De kooper snelde naar de po litie. doch deze verwees hem naar de rechtbank zijnde dit een zuiver civiele zaak. Waarschijnlijk meer civiel dan geciviliseerd. Hoe zou een Hollandsch - ,._t deze vraag oplossen? vraagt de Tel. Wij hebben zoojuist gehoord van een tweeling, twee mannen van 40 jaar, die zoo sprekend op elkaar lijken, dat zij geen spiegel noodig hebben, als zij zich scheren. Zij gaan eenvoudig tegenover elkaar -staan. De risico van het luchtschip. (Van onzen Londenschen correspondent) In Engeland staan telkens lastige en nuchtere menschen op die het spel van de luchtvaart willen bederven. Het erg ste is dat hun argumenten gewoonlyk niet zijn te weerleggen. Op een techni sche conferentie, die thans te Londen wordt gehouden, heeft professor Span ner, een oud-lid van het korps marine ingenieurs, droefgeestige voorspellingen gedaan over luchtschepen. Er was zelfs zoo nu en dan een toon van sarcasme in zijn woorden. Sedert jaar en dag (kan men wel zeggen) staan in Engeland twee super-luchtschepen op stapel, die aan materiaal, bouw en bouwvoorbereiding reeds ontzaglyk groote sommen gelds hebben gekost. In het openbaar zijn wel eens stemmen opgegaan die twijfelen aan de wysheid van het uitgeven dezer openbare gelden. Maar dan las men er weer sprookjesachtig proza over; dat de luchtschepen in gerief en luxe alles zouden overtreffen wat stoomschepen op dit gebied hebben volbracht; de luchtkas teelen bevatten balsalen, promenade dekken, 's nachts a giorno verlicht en de keurigste ontspanningsvertrekken. Pro fessor Spanner vertelde zijn toehoorders dat de luchtschip-ontwerpen, waaraan het ministerie voor Luchtvaart geld besteedde, onttrokken aan zwaar belaste particulieren, ernstige zwakke punten hadden. Hy was van meening dat de vei ligheidsfactoren voor de luchtschepen veel te optimistisch waren berekend en hij hoopte dat het Instituut van Marine- ingenieurs het land zou doen weten dat het geen vertrouwen had in de techni sche, practische en commercieele voor uitzichten van de officieele Engelsche luchtvaartpolltiek en dat het wenscht dat men deze politiek zal laten varen. De redeneering van den professor was dat materiaal voor luchtschipbouw, in verband met eischen van gewicht, zoo licht is dat kleine fouten in constructie geringe beschadiging of lichte invreting de gansche constructie plotseling en vol ledig £an doen ineenstorten. Het om hulsel, vervaardigd van speciaal be smeerde katoenen stof, had een korten levensduur, zooals te verwachten was omdat het materiaal nu eens moest wor den blootgesteld aan de hitte van een tropische zon, dan weer aan strenge koude. Het materiaal zou het eene oogenblik doorweekt, zijn van regenwa ter, het andere stijf van vorst. Het ma teriaal voor de gashouders, eveneens van katoen, gevoerd met goudslagers- vlies (gemaakt van ossendarm), schoot voor zijn doel het luchtschip drij vend te houden verre tekort in be trouwbaarheid en uniformiteit. Men had geen gelegenheid afdoende te beproeven wat het effect kan zijn van stormen en windvlagen op de stevigheid van een luchtschip. En het vermogen met een luchtschip slecht weer te ontwijken Is denkbeeldig. Er was alle kans dat een luchtschip door electrisehe storingen in de atmosfeer zou worden vernietigd. Professor Spanner achtte het plan voor passagiersvervoer in de R 101 een mis plaatste aardigheid. Volgens dat plan hebben twee passagiers slaapgelegenheid in het schip, die niet ruimer is dan die van een slaaphut iri een trein. Geen passagier, vond hü, kan met zulk een be krompen ruimte tien dagen of langer genoegen nemen. Overleden toen hij op 't punt stond zijn levens werk te voltooien. Wij hebben deze week vermeld dat Prof. Stokes te Lagos is overleden. Wij lezen thans nog een byzonderheid over zijn arbeid in De Telegraaf. Het is gebleken dat prof. Adrian Stokes op het punt was een zeer belangrijke ont dekking te doen, toen hij'door de gele koorts werd aangetast. Hy ging in Mei van dit jaar naar West-Afrika, om als lid van de Rockefeller-commissie een onderzoek in te stellen naar de gele koorts. In een zijner laatste brieven deelde hij mede, dat hij er na aan toe was het vraagstuk op te lossen van de overbrenging van gele koorts en het organisme, dat de ziekte veroorzaakt. Hij had verricht wat nog nooit te voren was geschied. Hü was er nl. in geslaagd de ziekte over te brengen in jonge ohim- panseeés door die te infeefceeren met 't bloed van menschelyke patiënten. Ook had hij ohimpansee's met gele koorts geïnfecteerd, door middel van muskie ten die het bloed van menschelijke pa tiënten hadden ingezogen. Hij voegde er bij: „We hebben onzen visch aan den haak. Nu komt het er maar op aan hem aan land te brengen. Als we niet zorgeloos zün of het snoer breekt, is dit slechts een kwestie van tyd. Het kan jaren duren, maar eens zal het gebeu ren". Het Is nog niet bekend of hst verlies van dezen onbevreesden pionier op me disch gebied het verlies zal beteekenen van een geheim van onberekenbare waarde voor de bestrijding van de gele koorts, 't Is te hopen, dat zijn te Ls- gos werkende collega's de ontdekking zullen uitwerken. Een nieuwe hunstpaarl. In de nabijheid van Stavanger is dit jaar een fabriek geopend ten dienste van de vervaardiging van paarlen uit de schubben van haring weet de Tel. te melden. Eenigen tüd geleden werden de schubben naar Duitschland gezonden om daar te worden bewerkt. Dit jaar is nu het ruwe materiaal gedeeltelijk hier behandeld. Het glinsterende deel van de schubben is er af genomen en naar Duitschland gezonden, waar er verder paarlen van worden gefabriceerd. Er is thans een nieuwe uitvinding ge daan voor de verzameling van het ruwe materiaal. Dit werd vroeger op tydroo- vende manier gedaan. Nu gebeurt het machinaal. Er zün 20 waschmachines in de fabrie ken te*Stavanger, die bevredigend werk hebben geleverd. Het ruwe materiaal wordt door de machines rondgedraaid en zoodanig gewasschen. dat de schub ben de glinsterende oppervlakte verlie zen. Twee a drie percent van het ge wicht der visschen bestaat uit schubben en slechts een klein deel daarvan kan als materiaal voor kunstpaarlen gebruikt worden. Het wasschen en persen is het voornaamste bij de fabricatie. De uiter ste zindelijkheid wordt daarbij vereischt. Het glinsterend schubben-materiaal wordt gewogen, in een vat met heet wa ter en daarna in een rotatiemachine ge bracht en vervolgens geperst. Het in wendig chemisch proces is lang en vrij ingewikkeld. Er worden weer .nieuwe proeven genomen en de thans gebruikt wordende werkwyze is misschien over een maand weer ouderwetsch. Het half afgewerkte ruwe materiaal wordt als een vaste stof naar Duitsch land gezonden en daar is nog een nieu we behandeling van eenige maanden noodig voor de paarlen klaar zyn. Londen's gedaante verwisseling. (Van onzen Londenschen correspondent). Londen verandert zienderoogen. De twee beroemde „circussen" van het West End, een halfdozijn jaar geleden vuilgrijs of -geel van aanblik in hun ouderdom, lüken nu wel op binnenhoven van blanke Oostersche paleizen. De afgeloopen acht jaar heeft men een ge middelde van 5.000.000 per jaar uitge geven voor nieuwe bouwwerken. Er zijn verscheidene nieuwe kantoorgebouwen in de City verschenen, die van £500.000 tot 750.000 kosten. Het grootste nieuwe gebouw daaT is Adelaide House, dat elf verdiepingen heeft en waar 1800 men schen werken. Het gebouw ontvangt dagelijks 20000 brieven en de Posterijen hebben er een kantoor in gevestigd om er de post te behandelen. Het eenige jaren geleden gereed gekomen admini stratiegebouw van den Londenschen GraafscHapsraad, dat aan den zuidkant van den Theems staat tegenover de Parlementsgebouwen, heeft meer dan 3.000.000 gekost. Verscheidene nieuwe kantoorgebouwen hebben platte daken waar mooie tuinen zün aangelegd. Do Bouwbedryvigheid heeft de grondprijzen enorm doen stijgen. Bouwgrond in de City, die voor den oorlog 1 per vier kanten voet kostte, kost nu 26. Trein met zijde in 't water. Een speciale trein met zijde uit het Verre Oosten, ter waarde van 2.5 mil lioen dollar is in de nabüheid van Yale in Britsch-Columbia verongelukt. Vijf wagons zijn in de Frase-rivier gestort en vernield, terwijl vijf andere wagons beschadigd werden. Menschenlevens zyn echter niet te betreuren. Naar men ge looft zal het meerendecl der waarde volle lading gered kunnen worden. Een grassoort in Zuid-Af rika bereikt een hoogte van vier meter. De Zuid-Afrikaansche echtgenoot schijnt zich dus met succes te verweren tegen zijn vrouws verzoek om het gras in den tuin te knippen. Voor de huishouding. (Van onzen Londenschen correspon dent.) Een lyst van uitvindingen met de namen der uitvinders, die (de uitvindingen) te zien zullen zün op een Internationale Uitvindïngstentoonstelling, die over eenige dagen te Londen zal worden ge opend, leert dat vernuft zich tegen woordig bij voorkeur richt op de behoef ten der huishouding. Tevens blijkt dat mannen meer huishoudelüke uitvindin gen doen dan vrouwen. Misschien komt dit voort uit hun ingeboren ridderlijk heid, die hen doet lüden bü het gezicht van vrouwen, zich afslovend in huis werk. De lüst vermeldt een blousehan ger, die een blouse kreukvry houdt; een gootsteenbakje dat zindelijk blijft en zijn werk, afval te scheiden van water, gezwind en gemakkelijk verricht; een pan die alarm belt wanneer de inhoud dreigt aan te branden; een opvouwbaar droogrek voorzien van een drooglamp voor het tegenwoordig meer dan waar- schijnlüke geval dat het buiten regent. Niet ongesluierd dames! Het te Damascus verschijnende blad „Elifba" meldt dat eenige Mohamme- daansohe vrouwen be Damascus, bein- vloed door den mondernen geest die tegenwoordig in Turküe heerscht, beslo ten ongesluierd in het publiek te ver- schünen en in verband daarmede een memorandum aan de Syrische regee ring hebben gericht, waarin zij om be scherming tegen 'aanvallen van fanatici verzoeken. Tegelijkertijd protesteerde de sjeik EI Oelerna tegen het „losban dig gedrag" der vrouwen, waarop de regeering verbood, dat de vrouwen zich ongesluierd zouden vertoonen. Pogingen der dames, om in het publiek tegen het besluit der regeering te protesteeren, werden met geweld onderdrukt. Een nakomeling van Napoleon. Er wordt thans in Frankrijk naar een verdwenen „Napoleonide", een afstam meling van den keizer, gezocht en wel vestigt Jean-Bernard in de „Avenir" de aandacht op die interessante persoon lijkheid. Hij deelt mede, dat de ongelukkige zoon van Napoleon m, prins Louis, die door de Zoeloes werd gedood, op zyn 20ste jaar in betrekking moet hebben gestaan met een Engelsche dame, miss Mary Watkins, die hem een zoon schonk. Mary Watkins trachtte na den dood van den prins haar aanspraken te Ohis'.ehurst te doen gelden, doch werd niet ontvangen. Zy ging naar Parijs en droeg daar het kind over aan zekere madame Bercy, die zorgde dat de kleine een goede opvoeding kreeg. Terwül de moeder naar Melbourne ging trok prin ses Mathilde zich het lot van den jon gen aan. Hij deed in 1897 toelatingsexa men voor de Universiteit en werd aan keizerin Eugénie voorgesteld, die in la ter jaren haar kleinzoon herhaaldelijk heefl ontmoet. Deze „Napoleonide" zou thans 57 jaar oud zijn. Men weet echter niet of hü nog leeft en verzoekt derhalve naar gegevens omtrent zün verblijf. Geheimzinnige moord. Een geheimzinnige moord heeft plaats gehad op een arme zeventigjarige vrouw, die te Manage (België) een klein winkeltje hield. Hoewel alles in het huisje* omver is gehaald kan diefstal niet de drüfveer zün geweest, daar al gemeen bekend was dat de vrouw door haar zoon werd onderhouden en de wei nige voorwerpen van waarde onaange tast zyn gebleven. De vriendin van den zoon van het het slachtoffer bracht eiken ochtend wat voedsel aan de vrouw, doch had zulks Maandagochtend niet gedaan, om dat zy vermoeid was van het kermis- vieren. Eerst tegen twee uur des mor- ge vond een zuster van het slachtof fer de vrouw in een grooten plas bloed liggen. Hoewel aanvankelyk eenigen argwaan tegen den zoon en zijn vrien din werd gekoesterd, bleken de door de zen opgegeven alibi's juist te zijn. Een duur Parlements gebouw. (Van onzen Londenschen correspon dent.) Men schat dat de kosten voor her stel van „Het Paleis van Westminster" (zooals de Parlementsgebouwen offi cieel heeten) 1.062.350 p. st. zullen be dragen, Het zal geduldwerk worden dat vijftien jaar zal duren, heel wat langer dan de oorspronkelijke bouw eischte. De restauratie kost meer dan de helft van de oorspronkelijke bouwsom. Wie het gebouw wil zien van eind tot eind en van voet tot top heeft er eeh langen dag voor noodig. De Engelschen stellen altijd met trots vast dat de twee Huizen 1500 stookplaatsen hebben. Een talrijk personeel is met den huishoude- ly'ken dienst belast; het aantal huis bewaarders alleen is indrukwekkend. Het publiek ziet in het algemeen het gebouw slechts aan den buitenkant en heeft er weinig oog voor. In den mist, wanneer de overvloedige steen-ornamen- tiek niet te zien is. doet het gebouw het best aan. Die riikdom van d°fa'l is de voornaamste oorzaak van h»t verval. De steen is niet bestand gebWrivf ti>cr«n de verwoestende invloeden van d« Trm- densche atmosfeer, ofschoon ze er nog ceen eeuw on heeft Jpeewerkt. Veel van de spitse ornamentiek heeft 'n kern van iizer. die roestend, den steen heeft aan getast. De bekleedingsteen is hier en daar zoo broos geworden dat hy in stukken gruis neerregent. Het Lager huis heeft dit jaar de eerste twintig duizend pond voor herstel toegestaan,

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 6