APROPOS DOOR OE INTERNATIONALE VOETBALWERELD HOCKEY De Hockey-dag. M. H. C. WINT IN DE FINALE VAN HILVERSUM (Van onzen medewerker). Alle factoren Lebben ditmaal mede» 'gewerkt om den Amsterdamschcn Hockeydag weer uitstekend te doen slagen. Het was heerlijk hockeywcer. Van de 20 deelnemers was alleen Dordrecht niet 'verschenen, In de vroege ochtenduren verloor Bloemendaal 2 met 30 van een zwak Gooi. M- H. C. 2 hield tegen Amster» •dam I kranig stand. Met 31 werd verloren. Het tegenpuntje was van de «tick van der Kinderen. Bloemendaal I was zonder v. Beugen Bik, Muller v. Czcrnicky. de Visser. Drijver. Tegen T.O-G.O. ging de strijd vrijwel gelijk op. Bloemendaal was enthousiaster en T.O.G.O. was tech» nïsch beter. Na 2 maal 25 minuten was de stand nog dubbel blank en het lot was T-O.G.O. gunstig. Ook M.H.C. had eerst tegen Eind» hovjen de handen vol. Doch toen de Musschen eenmaal ingespeeld waren, was het met Eindhoven gedaan. Hu» brecht en v. d. Poll scoorden samen 4 maal jen tenslotte redde Eindhoven nog de eer. In de volgende ronde kwam M. H. C. tegen T.O.G.O. en was steeds ster* kcr. wat Hubrccht in een 3*tal goals Wist nit te drukken. Nu kwam de groote strijd M. H. C.—AMSTERDAM Amsterdam was in het begin in de meerderheid doch een corner door Westerman goed ingeschoten werd door Katte keurig gestopt. Na eenigen tijd Taakte Duson ge» wond, v. d. Poll speelde echter door en M.H.C. leidde (1—0). Nog geen 2 minuten later maakte v. d. Veen gelijk, 11. Rust 11. 1 Na rust iwarcn beide teams 'even eterk. Als nog 10 minuten ,te spelen zijn, komt M. II. C, op zetten en Hu» brecht scoort, 21. Even later maakt v. Citters een off» side goal- Het is echter uitstel want spoedig wordt het 31 door dezelfden speler. M. H. C. is nu niet meer te houden, v. Citters scoort No. 4, Hu» brecht no- 5. In de laatste seconde leefde Amsterdam nog even op en Jannink bracht den eindstand op 52. De andere demi»finale bracht H.O. C. tegen Hilversum. Hier wist Hilver» sum met 21 te winnen, zoodat de fi» -»ale ging tusschen M. H. C.—HILVERSUM (10) Beide partijen zijn zichtbaar ver» moeid en besloten wordt slechts 2 x 15 minuten te spelen. De leiding be* rust 'bij de heeren Gyel en Evekink. M. H. C. doet dc eerste aanvallen, doch al spoedig zijn de teams gelijk yan kracht- Beide keepers krijgen nog al wat werk doch zijn in goede conditie. Opvallend is het uithoudingsvermo» gen van v. d. Poll en Modlich. Nadat Katte een strafcorner schit* terend gestopt heeft en dc Hilversum» keeper een schot van Hubrecht ver» werkt heeft, komt dc rust. Na de rust is dc partij nog slapper Een nieuwe strafcorner schiet Hu» brecht rakelings over. Bij een alge» meenen aanval van M.H.C. breekt Hu» brecht door en scoort (1Oj. Hilversum valt krachtig aan, doch zonder resultaat. Als de tijd verstre» ken is hebben de Musschen «erdiend dc 11 gouden speldjes gewonnen. Als extra*prijs waren voor de beste 2e hlasse»club door het bondsbestuur 11 hoeken uitgeloofd van H. v. Booven. getiteld Hockey". Deze prijs viel ten deel aan Utrecht. Dc volledige uitslagen zijn: Je ronde: Bloemendaal 2't Gooi 03 H.O.C. 2Amsterdam 2 02 AmsterdamM. H. C. 2 31 Leiden—T.H.C. 1925 J)3 se ronde: ArnhemVictoria 02 H.O.C.Dordrecht 50 w. n. o. HilversumHaagsch Lyceum 10 't GooiAmsterdam 2 00 (A. wint bij loten). Amsterdam IT.H.C. 1925 40 UtrechtHilversum 2 11 (Utrecht wint bij loting). BloemendaalT.O.G.O. 00 (T-O.G.O. wint bij loting) M.H.C. I—H.T.C.C. Eindhoven 4—1 3e ronde: VictoriaH. O. C- 02 Hilversum IAmsterdam 2 10 Amsterdam IUtrecht 42 M. H. C.—T.O.G.O. 3-0 Demi»Finale: H. O. C.Hilversum 12 M. H. C.Amsterdam 52 Finale: M.H C.Hilversum 10 „Het Spaarne". DE HEER W. DYSERINCK 25 JAAR EERE-VOORZITTER.. Men schrijft ons: Het zal een weinig voorkomend feit zijn, dat iemand een 25-jarig jubileum kan vieren als eere-voorzitter van een vereeniging. Een hartelijke gelukwenseh zoowel aan den heer Dyserinck gericht als ook aan de vereeniging „Het Spaarne" zal dus zeker op zijn plaats zijn. De heer Dyserinck werd tot eere voorzitter van de vereeniging be noemd op den 18 September 1902 Slechts zeer gering is nog het aantal leden uit dien tijd, maar tot dit geringe aantal behoort ook de heer W. Dyserinck Het was wegens zijn verdiensten je gens de vereeniging dat den heer Dyserinck werd verzocht het eere- voorzitterschap der vereeniging te aan vaarden. De directe aanleiding was, dat hy bedankt had voor het voorzitter schap, daar hij den tyd gekomen meen den. dat het weer door anderen moest worden overgenomen. Het duurde echter niet heel lang of de vereeniging deed een beroep op hem en de heer Dyserinck stelde zich opnieuw beschikbaar als voorzitter. In deze 2e bestuursperiode vereenigde hij dus de functies van voor zitter en eere-voorzitter. O 1 December 1906 trad hij voor goed uit het bestuur Het voorzitterschap werd toen opge dragen aan den heer J. de Breuk Lzn. De geheele bestuursloopbaan van den heer Dyserinck was dus de volgende. Commissaris van 23 Juni 1898 tot 27 Febr. 1900. Tydens dit commissariaat waren achtereenvolgens voorzitter de heeren C. Morgan, van der Meer en J. B. van Güen. Tot den 28en M?i 1902 was de heer Dyserinck voorzitter. Hy werd opgevolgd door den heer P. A. van der Laan. te voren secre taris. Daarna van 7 Febr. 1903 tot 1 Dec. 1906 was de heer Dyserinck andermaal voorzitter. Nu de vereeniging het nieuwe club gebouw betrokken, en het oude gebouw verlaten heeft, waar de heer Dyserinck zooveel moeizamen arbeid voor „Het Spaarne" verrichtte, is er zeker een dubbele aanleiding om dit alles nog maals te herdenken. Ook echter in 't nieuwe clubgebouw ls reeds veel aanwezig waaraan de naam van den heer Dyserinck verbonden is. Ik noem in de eerste plaats de vier- riems-giek dé - „Wikkiwik", indertyd door hem aan de vereeniging cadeau gedaan en waarvan de naam een blijvende herinnering aan den schenker is. Ten zeerste verplichtte de heer Dyserinck de vereeniging nogmaals dit jaar aan zich, door haar in staat te stellen het torentje, dat het vereeni- gings gebouw thans bekroont, te laten voltooien. Het is mij dan ook een groot voor recht in deze kolommen dit jubileum te kunnen vermelden. Dr. E. A. KREIKEN, Voorzitter van „Het Spaarne". EEN LASTIG GEVAL. De Hoofdredacteur zat in ernstig gepeins Zyn helpers met droeve gezichten, En voor hen op tafel een stapel kopij, Van „Tunney slaat Dempsey" berichten; De Hoofdredacteur sprak: Meneeren, dit nieuws Is heden voor 't lezerspubliek, Het moet in de krant, maar de moei- lijkheid is, Waar moet het, in welke rubriek? Hy keek naar z'n helpers en een hunner sprak: Financiën lijkt my het best, Want Tunney krygt twee millioen, Dempsey nog één. En Rickard bemachtigt de rest. Een ander zei: nee dit is buitenlandsch nieuws, Want 't is in Chicago geschied. En'als je het leest, dan zeg je: Goddank, In ons landje gebeurt zooiets niet; De redacteur Buitenland schrok van dit plan, Hy was niet gesteld op de gunst, Hy zeide: de kunst van den bokser is groot, 'k Zou zeggen, het moet onder Kunst; De kunstman schrok zichtbaar en zeide gehaast: Ik voel voor dat voorstel niet veel. Ik vind het een drama, 'n klucht als je wilt, Het ïykt op z'n plaats by Tooneel; Een ander weer voelde het meest voor Gemengd, Als mengsel van geld en van bloed. Een ander zei: 'k vind dat het als een schandaal, Rechtmatig by Rechtszaken moet. De Hoofdredacteur sprak: meneeren, genoeg! Myn tyd en de uwe is kort. U zet het maar in de rubriek, die u wilt, Met één beding: Niet onder Sport! P. Gasus Hondenrennen. Het bedryf der hazenwindrennen maakt in Engeland enorm opgang. Het moet zeer winstgevend zijn want de groote sommen gelds, die noodig zyn om banen in te richten, worden gemakkeiyk ge vonden In Londen zyn nu reeds twee banen in exploitatie, terwyi het stadion te Wembley en terrein van het Kristal len Palels eveneens voor de nieuwe sport worden ingericht. Mar-r daar zal het niet by blijven. Want reeds is bekend ge maakt dat i:i verband met de groeiende populariteit van hazenwindrennen een groote som zal worden uitgegeven voor den bouw en de inrichting van een thea ter, waar de honden binnenshuis zullen rennen op een draaiende baan. Dit thea ter zal worden gebouwd ergens in Lanca shire; en naar het voorbeeld van ge lijksoortige inrichtingen in de Vereenigde Staten. Ook wordt in het vooruitzicht gesteld dat paarden op die draaiende baan zullen loopen. Tusschen de ren- numraers door 2ullen bioscoopvertoonin- gen voor afwisseling zorgen. Men ver klaart dat zulk een baan van onschatba re waarde zal biyken voor africhters van honden en paarden omdat zy door mid del van mechanische aanwijzers in staat zouden worden gesteld de snelheid en betrouwbaarheid der dieren na te gaan. By een bezoek aan zulk een hondenren baan zooals zy thans worden geëxploi teerd, wordt men bevestigd in de meening dat zy slechts in verwyderd verband staan tot sport in de beste beteekenis van den de hoofdbron van inkomsten zyn. De eerste wedstrijd om den Europa beker is Zondag te Praag gespeeld, Tsjecho-Slowakye is er in geslaagd daar aan Oostenrijk een 20 nederlaag toe te brengen, een resultaat, dat door de Tsjechen in alle opzichten verdiend is. Het Oostenryksche elftal staat morgen voor een nieuwe krachtproef, het heeft dan ni. tegen Hongarije in Boedapest te spelen, wat voor beide landen de be- langrykste wedstrijd van het seizoen is. In het voorjaar heeft Oostenrijk in Wee- nen met onverklaarbaar groot verschil, 60, van Hongarije gewonnen, zoodat het voor de hand ligt. dat de Hongaren er alles zullen opzetten om revanche te nemen. Men had voor het lelden van dezen wedstryd onzen landgenoot Mr. van Bisselick uitgenoodigd, die echter heeft bedankt. Ik kan me dat wel eenigs zins indenken want het lelden van der- geiyke wedstrijden, waarby allerlei om standigheden samenwerken om een ge prikkelde stemming op het veld te krij gen, is zeker geen pretje. Eerst na de zen wedstrijd zal men kunnen zeggen of werkelijk het Oostenryksche voetbal verleden jaar het hoogtepunt had be reikt en thans de kwaliteit van het Oos- tenrijksche spel zich thans in dalende richting beweegt. De wedstrijd in Praag doet voorloopig vermoeden, dat de Tsjechen op het oogenblik het sterkste elftal in het veld brengen, waardoor de reputatie van het Tsjechische voetbal weer wat naar bo ven gaat. Sparta, Slavia en D. F. C. hebben krachtig gewerkt om het Tsje chische voetbal buiten de grenzen van het land bekend te maken. Bij deze drie heeft zich thans ook Vrsovice gevoegd, welk elftal door de zoo uitstekend ge slaagde toer naar Australië de alge- meene aandacht op zich heeft gevestigd. Slavia heeft thans weer groote interna tionale plannen. Het uitstapje in De cember naar Frankrijk is voor Slavia slechts een tocht van ondergeschikt be lang, de groote reis van Slavia zal deze Tsjechen naar Zuid-Amerika brengen. het woord. De populariteit er van ligt in de verruiming van wedgelegenheid. die zij hebben verschaft. Het schouwspel der rennende honden is weinig aantrekke- lyk en geenszins spannend. Een ren duurt slechts enkele minuten, waarop een vervelende pauze van byna een half uur volgt, waarin de weddenschappen worden verrekend. Na den indruk van de geest driftige verhalen in de pers, met hun overdreven en misleidende voorstellingen over de spanning en de aantrekkeiykheid van dit sportvermaak, verschaft een be zoek een gevoel van teleurstelling, dat alleen kan worden opgeheven indien men shillingen en ponden sterling op het spel zet. Rugby in Argentinië. In het schoone en zeer rijke zilver- land Argentinië doet men ook aan sport. Heel veel zelfs, soms zooveel, dat de goede oucle sportieve beginselen welpens Iceiyk in het gedrang raken. Toen een tc arende Engelscne rugbyploeg on langs voor een wedstrijd arriveerde in de tweede stad des lands. La Plata, ontdekten de spelers tot hun verbazing, dat het speelveld geheel omringd was met een omheining van yzerdraad tot een hoogte van drie Meter, waarboven nog drie rijen prikkeldraad waren aan gebracht. Hun verbazing groeide ech ter nog, toen later bleek, dat zy van de kleedkamers uit door een ondergrond- schen tunnel binnen deze groote kooi op het terrein werden gebracht. De ver klaring bleek te zyn, dat eenigen tijd te voren tijdens een voetbalwedstrijd een scheidsrechter op zoo onbarmhar tige wyze door het publiek was afg- tuigd, dat hij er bijna bet leven by ge laten had. Prettig land! Plezierige sport! 1000 Meter athletieli- record. Een weinig verwachte gebeurtenis in de athletiekwereld in Zondag j.l. de Pary'eche zege geweest van den Duit- scher Dr. Peltzer op den Franschman Séraphin Martin in den invitatie-wed- stryd over 1000 Meter. Door weinigen verwacht, omdat Peltzer den laatsten tijd niet in den besten vorm was en tweemaal bij vorige gelegenheden de hielen van dezelfden „Séra" Martin had moeten aanschouwen. De Duitseher heeft zich in een van de spannendste kampen, die de athletiek ooit te zien heeft gegeven in de laatste drie meter voor die nederlagen gewroken en te vens een nieuw wereldrecord gevestigd. Het zal waarschijnlyk den athletie- kers onder onze lezers interesseeren, de geschiedenis van het wereldrecord over dezen afstand te kennen. Het eerste officiëel erkende record over de Kilometer werd in 1891 geves tigd door den Franschman Merlin met 2 min. 47.6 sec. Peltzer's nieuwe wereld record (behoudens homologeering) staat op 2 min. 2-5.8 sec., een belangrijk ver schil dus, dat zeer geleidelijk is tot stand gekomen. Wij geven hier de vol ledige lijst van recordhouders met tij den en jaren van vestiging: 2.47,6 Merlin (Fr.) 1891 2.45 Meyers (Fr.) 1893 2.43 Malesiener (Hong.) 1894 2.42 Soalhat (Fr.) 1895 2.38 Soalhat (Fr.) 1896 2.37,2 Campbell Wood (Eng.) 1898 2.36.8 Delage (Fr.) 1900 2.36.4 Delage (Fr.) 1901 2.35,8 Delage (Fr.) 1902 2.31 Lunghi (It.) 1908 2.29.1 Bolin (Zweden) 1918 2.28.5 Lundgren (Zweden) 1922 2.27.2 Baraton (Fr.) 1926 2.26.8 Martin (Fr.) 1926 2.25,8 Peltzer (D.) 1927 zEen aardige en imponeerende verge lijking van de records van 1891 en 1927 wordt nog verkregen door een bereke ning van het aantal meters dat elk der twee loopers gemiddeld per seconde heeft afgelegd. Voor Merlin wordt dit 5.96 Meter, voor Peltzer 6.858 Meter, een verschil van bijna 90 centimeter per seconde. Zoo heeft de athletiek zich in de laatste 36 jaar ontwikkeld. waar het elftal van begin Maart tot het einde van Mei 1928 zal spelen. Aan den wedstryd tegen de Oosten- rykèrs had men in Praag een groote sportdemonstratie verbonden. Stad en land werken in Tsjecho-Slowakye niet zoo krachtig met de sport mede, als men dat wel wenschte. Er heerscht groot ge brek aan speel- en sportterreinen, waar voor van hoogerhand vrywel niets wordt gedaan, bovendien brengen hooge belas tingen het bestaan der clubs in gevaar. Men wilde thans door een indrukwek kende demonstratie de autoriteiten van de groote beteekenis van de sport in Tsjecho Slowakye overtuigen, waarin men biykbaar wel geslaagd schynt te zijn. Ruim 40.000 sportlui waren uit alle oorden van het land byeen gekomen. De stoet was, niettegenstaande in ryen van zes man werd gemarcheerd, zoo lang dat het voorbytrekken meer dan 21/2 uur duurde. De deelnemers waren in nette sportcostuums gestoken, zoodat het geheel een goeden indruk maakte. Pas was deze demonstratie afgeloopen of het begon te stortregenen zoodat het er voor den in den namiddag te spelen voetbalwedstrijd niet best uitzag. Daar men vreesde de belangstellenden anders niet te kunnen bergen, was n.l. de wed stryd vastgesteld in het z.g. Arbeiders stadion, dat niet voor voetbal is inge richt doch meer voor groote uitvoerin gen. Er is geen sprietje gras op het ter rein dat geheel uit klei en zand samen gesteld is. De regen maakte er in korten tyd een vrywel bodemlooze moeras van. Gelukkig klaarde het een uur voor den wedstryd op, zoodat men nog gelegen heid had het veld tenminste eenlgszins bespeelbaar te maken. Door het ongun stig weer bleef echter het aantal kijkers slechts tot 20.000 beperkt zoodat de Tsje chische V. B. biy geweest zal zyn, dat hij de recette voor f 15000 had verzekerd, iets wat in den laatsten tijd niet alleen bij de clubs doch ook bij de bonden meer en meer gebruikelyk wordt. Het is onbegrijpelijk, dat op een der gelijk terrein de Tsjechen, meer spe- T ennis-ranglijst. Tilden is wel niet meer de sterkste speler ter wereld, maar het scheelt toch maar een heel klein beetje en het is niet meer dan natuurlyk dat zijn opinie, hoofdzakeiyk en zeer regelmatig ver kondigd onder den titel Passing Shots in American Lawntennis nog steeds met het noodige respect ontvangen wordt. Tilden heeft reeds jaar en dag zyn eigen meening gepubliceerd naast die van Wallis Myers over de sterkste spe lers en speelsters. Dezer dagen heeft hy weer eens een ïystje gemaakt van de tien sterkste dames. Hier is het: 1 Helen Wills (Amerika); 2. d'Alvarez (Spanje); 3, Kea Bouman (Nederland); 4. Nuthall (Engeland); 5. Mallory (Amerika); 6. Fry (Engeland); 7. Heine (Zuid Afrika) 8. Ryan (Amerika); 9. Mrs. Chapln f Amerika); 10. Mrs. Godfree (Engeland). Verder gaat het lijstje niet. maar Til den heeft er toch nog bij vermeld, dat hy de volgende drie plaatsen zett g^ven aan de Amerikaansche H <i?n Jacobs, de Zuid Afrikaansche Mrs. Peacock en de Duitsche Fraulein Cilly Aussem. Voor ons nationaal gevoel is er satis factie in het feit, dat Tilden onze land- genoote Kea Bouman, over het geheele afgeloopen seizoen gerekend, de derde plaats toekent, zelfs nog voor de uitbun dig bewierookte Betty Nuthall. Wij vree zen, dat deze volgorde, door een Engel- schen bril bekeken, niet gehandhaafd zal blyven. De Coupe Schneider. Gisteren is by Venetië voor de tien de maal de sncl'neidswedstryd voor wa tervliegtuigen om den Coupe Schneider, uitgeloofd in 1913 door Jacques Schneider, gehouden, en de lezers vin den elders in dit nummer den uitslag. Over de geschiedenis van deze wed strijden' valt echter nog wel het een en ander te vertellen. Op het oogen blik van schryven is het resultaat nog niet bekend, maar het lijkt waarschyn- lijk dat by dezen wedstrijd alle wereld snelheidsrecords zullen worden ver beterd. hetgeen een zeer merkwaardig feit zou zy'n. daar het dan geschied is door een watervliegtuig dat ongetwij feld minder snel is dan een landvlieg- tuig door den veel grooteren luchtweer- stand van het breede onderstel. In elk geval, ook al wordt deze record- verbetering in den wedstrijd niet be reikt. in een proefvlucht met zyn Super marine S. 5 toestel heeft een der deel nemers, de Engelsche luitenant Kink- head reeds een snelheid van meer dan 500 K.M. bereikt, terwijl het record voor landvliegtuigen op 448 K.M. staat. De conclusie hieruit te trekken, is dat wedstryden als om dezen Coupe Schnei der buitengewoon bevorderlijk zyn voor technische verbeteringen. DaarbU komt dat gewone aanvallen op wereldrecords altyd door het particulier initiatief moeten worden bekostigd, terwijl de Coupe Schneider tegenwoordig in de con- curreerende landen xegeeringszaak is geworden. De eerste race, in 1913, werd gewon nen door den Franschman Prévost met een snelheid van 72 K.M. per uur, maar het volgend jaar behaalde de Engelsche winnaar Pinxton reeds byna het dub bele n.m. 140 K.M. In 1919. 1920 en 1921 ging Italië met den prijs stryken en de snelheid werd tot 178 K.M. per uur opgevoerd. Het jaar daarop, deed Bird een Engelschman, er weer een flinke schep op door gemiddeld 234 K.M. te vliegen en Littenhouse bracht het re cord in 1923 voor Amerika op 285 K.M. In 1924 vond de wedstrijd niet plaats, maar de Amerikaan Doolit-tle was in 1925 alweer veel sneller met 374 K.M. waarna in 1926 de Italiaan de Bernandi 397 K.M. per uur en de overwinning haalde. De wedstrijd gaat over 350 K.M. d.w.z. een circuit van 50 K.M. dat zeven maal gevlogen moet worden. Voor den wedstryd van dit jaar, waren alleen Engelschen en Italianen ingeschreven, elk met drie toestellen en de Britten waren, vooral door de proefvluchten van luitenant Kinkhead, sterk favoriet ciaal hun voorhoede, zulk een voortref felijk spel hebben weten te ontwikkelen. Er waren oogenblikken, dat de Oosten ryksche aanvallers het de Tsjechische achterhoede lastig maakten doen door teveel vast te houden aan kort samen spel brachten die aanvallen geen succes. In het begin van de tweede helft, speelde Oostenrijk het beste spel. De Oosten- rijksche achterspeler Blum, overigens een voortreffelijk speler, veroorzaakte toen door ruw spel een strafschop, waar uit de Tsjechen het tweede punt maak ten. Daarne bepaalde Oostenryk zich verder vrywel tot verdedigen. Ik las over dezen wedstryd een blijkbaar zeer neutraal gestelde beschouwing van de hand van een bekend Duitsch sport journalist, die onomwonden verklaarde, de de Tsjechen voetbal van de aller hoogste klasse speelden en dat Duitsch- land tegenover dergelijk spel geen kans zou hebben. Dat laatste hebben mJ. de Duitschers voor een groot deel aan zich zelf te wyten. Door hun land hermetisch voor beroepselftallen te sluiten onthoudt men zichzelf vrijwillig een voortreffelijke leerschool. Een enkele toer per jaar van een Engelsch beroepselftal is niet vol doende om den Duitschen voetballers de fijnere punten van het spel te leeren. Voor een land als Duitschland, dat over een zoo buitengewoon groot aantal voetballers beschikt, zou het anders toch zeker wel mogelijk zijn een elftal in het veld te brengen, dat op het vasteland den toon zou kunnen aange ven. Wanneer men de buitenlandsche sport bladen leest, krygt men den indruk, dat er voor het Amsterdamsche voetbaltor- nooi in 1928 groote belangstelling be staat en dat verschillende landen zich Krachtig inspannen om een zoo sterk mogeiyke ploeg naar Amsterdam te brengen. Ik denk b.v. aan de welver zorgde voorbereiding van de Duitsche ploeg, waarover ik reeds eerder schreef. Voor den op 2 Otcober a.s. te spelen wedstrijd van Duitschland tegen tic De nen heelt men nu gebruik gemaakt van de bij de voorbereidende cursussen op-1 Wereldrecord vèr-springen. Nauwelijks ls de keurige recordverbe tering van den Duitseher Dr. Peltzer over 1000 Meter te Parijs gcea tct ons doorgedrongen of Amerika stel: haar in de schaduw met een nieuw bericht. De neger De Hart Hubbard heeft te Cincinnatie 't wereldrecord ver-springc-n met aanloop, waarvan hy zelf houder was met 7.895 Meter, verbeterd en ge bracht op 7.98 meter. Ook dit record moet natuurlijk nog erkend worden, maar als het gehandhaafd blijft, is het wel formidabel. Denk eens aan, voor den oorlog was een sprong boven de 7 Meter nog een hooge zeldzaamheid, thans 13 jaar later is er geen nationaal record meer dat royaal boven ae 7 Meter komt, geen springer kan in in ternationaal gezelschap op succes hopen wanneer hij niet minstens 7 20 springt en het wereldrecord is op 2 cM. na acht Meter, zoodat wy veilig kunnen aan nemen, dat het nog slechts een kwertie van (korten) tyd is, voor ook deze „myipaal" wordt gepasseerd. Geen athletische records zijn dan ook zoo snel verbeterd als die in de sprlngnummers, welke juist het sterkst beïnvloed wor den door verbeteringen van styi. Maar over het vèr-springen valt nog een opmerking te maken, Cp denzelf den dag dat de Hart Hubbard 7.98 M. sprong, won hij ook een wedstrijd over 100 yards in wereldrecordtijd (9.6 sec.) Dit bewijst eens te meer, dat het ver springen eigenlijk een als het ware in vlucht" voortgezette sprint is en var. de snelheid van aanloop hangt bij het springen zeker evenveel af al 3 van kracht van afzetten. 's Werelds snelste vrouw. Uit het Japansche eilandenrijk komen merkwaardige berichten over c':- cr,ge kende snelheid van een klein Japancch meisje, Fumiko TeTao gehee'en. die onlangs op een nationaal ai'.üetick- feest te Tokyo het nummer 100 Meter hardloopen zou gewonnen hebben in 10.8 seconden. Japan is heel ver weg en wij zyn dus geneigd om deze prestatie ietwat sceptisch te bekyken. Nog nooit is een vrouwelijke athlete ook maar in de buurt van dezen tijd gekomen. Charlie Paddock, by genaamd „het snelste menschelyk wezen", heeft het wereld record op den afstand op zyn naam met 10.4 seconden en er zullen niet veel meer dan een half dozyn athloten in de geheele wereld zyn die 10,6 secon den maken, als de omstandigheden gun stig zijn. Loopers als König. Houben, v. d. Berge e.a. winnen herhaaldelijk internationale wedstrijden in den tyd, die voor het Japansche meiske wordt opgegeven. Maar een merkwaardig athlete moet zy wel zyn, want het bericht mei:.: ook dat zij alle mannelijke athleten van haar eigen land op de 100 Meter neeft geklopt. Treffende hulde. Op den ochtend na den bokswed strijd tusschen Tunney en Dempsey tra den twee forsche jonge kerels plechtig het gebouw te Berlijn binnen waar cp het oogenblik een groote tentoonstelling van beeldhouwwerken wordt gehouden. Zij stapten ernstig op een der ingezon den werken toe. voorstellende de mach tige krachtlichamen van meergenoemde Tunney en Dempsey. Toen zij bij het beeld aankwamen, legden zij er een groote bouquet rozen voor neer. Toen verdwenen zy weer, krachtig, zwygènd en plechtig. Deze twee bezoekers waren de voormalige Duitsche zwaargewicht bokskampioenen Breitenstrater en Samson-Kömer. Laten we even lachen.... Dit is toch wel de.... knock-out! gedane ervaringen. Het elftal, dat dan ook Duitschland zal vertegenwoordigen bevat heel wat nieuwe gezichten, waar bij de elftalcommissie voor een groot deel is afgegaan op de adviezen van den bondstrainer Otto Nerz en van den in ons land welbekenden Jimmy Hogan, die als trainer van een der onder-afdeel uv- gen optreedt. Men ziet met belancs*. ri ling het optreden van deze ploeg tege moet daar men hoopt hierin de hern te hebben voor de Olympische ploeg. Ook uit andere landen komen derge lijke berichten. In Italië b.v. werken be kende Engelsche oefenmeesters aan den opbouw van het Italiaansche tAhal, en ook in Spanje is men met de voorberei dingen begonnen. Nu het doorgaan van het toumooi eenmaal is verzekerd, ko men er van alle kanten blyken r.n be langstelling. Alleen Engeland zwijgt nog steeds. Daar schynt men van meenir-: te zyn, dat het als een vriendelijkheid van den Engelschen Bond besc icuwd moet worden waneer hy zoo welwillend is een elftal naar Amsterdam te zenden. Die tijden zyn echter voorbij, In Pai .s heeft men kunnen zien, dat een Olym pisch tournooi zonder Engeland toch wel een succes kan zijn, de toestand is op het oogenblik zoo. dat het zenden vr.n een elftal voor Engeland zelf van vr el grooter beteekenis is dan voor de and j aan het tournooi deelnemende landen Engeland zou zich zelf ongetwyfeld ten goeden dienst doen door niet verder re redeneeren over het verkapt beroeps- spel op het continent doch door een sterk elftal naar Amsterdam te zcr.dcn, dat zou zeker een heel wat prettiger in druk maken dan de tegenwoordige hou ding der Engelschen. Met of zonder Engeland wordt het tournooi toch voorzoover men er thans over kan oordeelen een succes. Het aantal landen, dat een elftal zal zenden, zal misschien nog groot r rijn dan in Parijs, toen 21 landen a or. c: wedstryden hebben deelgenomen. C. J. GROr r x -rp Bilthoveu, 24 September, lt.17. De wedstrijden om den Europa»beker. Moeilijkheden by het samenstellen van een internationaal programma. Waarom Italië niet tegen België en Nederland speelt. Een grootsche demonstratie te Praag. Tsjecho-Slowakye wint den eersten wedstryd om den Europa-beker. Het verzekeren van wedstrijdsrecettes. Het komende Olympische voetbaltournooi. Voorbereiding in alle landen. De houding van Engeland. Een record aantal Inschrijvingen te verwachten. Op het congres van de FIFA in Hel- singfors was geen meerderheid te vin den voor de door Hugo Meisl, in sa menwerking met den Hongaar Dr. Fo- dor ontworpen plannen tot het spelen van wedstryden om een Europeesch kampioenschap, waarvoor bereids een beker, de Europa-beker, beschikbaar was gesteld. Men heeft echter toen wel toe stemming gegeven voor een groepsge wijs te spelen kampioenschap hoewel Duitschland zich daartegen krachtig heeft verzet, daar het vreesde, dat het internationaal programma der niet deelnemende landen daardoor in het gedrang zou komen en ook omdat Duitschland het niet gewenscht achtte, dat ploegen van amateurs en van be roepsspelers in dezen wedstrijd tegen el kaar zouden spelen. Noch tegen het een noch tegen het ander had het congres echter bezwaar. In den loop van den zomer heeft men nu in Midden-Europa een groep landen bereid gevonden om een groepskam- ploenschap te spelen. Dat zyn Oosten ryk, Hongarije, Tsjecho Slowakije. Zwit serland en Italië. Deze landen zullen nu een soort kampioenscompetitie tegen elkaar spelen. Een dergeiyke competitie van uit en thuiswedstrijden zou voor de deelnemende landen acht wedstryden per seizoen beteekenen. De betrokken landen hebben echter nog goede rela ties met landen buiten deze groep, waar ze ook wel internationale wedstrijden tegen willen spelen. Om nu niet dade lijk een al te groote inbreuk te ma ken op het internationaal wedstrijdpro- grom heeft vev \xor!oopig besloten de competitie over drie seizoenen te verdee- len. Dat daardoor van een ernstig kam pioenschap eigenlijk niet gesproken kan worden, ligt voor de hand. De verte genwoordigende elftallen kunnen in drie jaar tUd zooveel veranderingen onder gaan, dat er van een zuivere, krachtproef geen sprake kan zyn. Dat heeft men in de betrokken landen ook wel begrepen, de geheele opzet van de wedstrijden is dan ook meer het verzekeren van een vast programma voor de internationale wedstryden. Dat laatste wordt in den laatsten tyd de N. V. B. weet daar van mede te spreken steeds lastiger, ae wedstryden om den Europa-beker zouden voor 'dat probleem eer. oplossing kunnen brengen. Voor de vijf genoem de landen wordt de kwestie van het in ternationaal programma vergemakke lijkt doch voor de andere landen wordt de zaak juist lastiger gemaakt. Zoo heeft Italië niet alleen aan ons land doch ook aan de Belgen medegedeeld, dat het de overeengekomen wedstryd r.iet zal kun nen spelen daar de voorbereiding voor de Olympische voetbalwedstryden en de wedstrijden vóór den Europa-beker al den tijd van het vertegenwoordigend elftal in beslag nemen. Vooral voor lan den, welke niet tegen beroepselftallen wenschen te speleno.a. Nederland en Duitschland zal het niet gemakkelijk zyn een behooriyk aantal internationale wedstryden. De N. V. B. is er b.v. nog niet in geslaagd een tegenstander te vinden om den Europa-beker, doch dan onder leiding van de FIFA. zal mis schien een goede oplossing voor de moei lykheden zijn. Men dient daarbij niet uit het oog te verliezen, dat de interna tionale wedstryden voor de meeste bon-

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 11