E HAARLEM'S DAGBLAD BUITENLANDSCH OVERZICHT GEMENGD NIEUWS MAANDAG 26 SEPT. 1927 TWEEDE BLAD EIND NOVEMBER DE VOORBEREIDENDE ONTWAPENINGSCOMMISSIE REEDS BIJEEN? Jhr. Loudon maakt bekwamen spoed! Het élan der kleine Staten. DEN HAAG ZETEL VOOR DE VERGADERING OVER 'T INTERNATIONAAL RECHT Een vleiende redevoering voors-Gra- venhage en Nederland van Politis. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. ting zal bijeenroepen, waarin dit nieuwe comité gevormd zal worden, opdat het onverwijld aan dsn arbeid kan gaan. Te gelijker tijd zou de voorbereidscom- missie kunnen onderzoeken, welke pun ten van den in April in eerste Iëzing aangenomen tekst der ontwerp-conventie rijp zijn voor een nieuwe bespreking en misschien zcu de voorbereidingscommis sie dan tevens kunnen beginnen met de tweede lezing over die punten en den datum kunnen vaststellen der volgende zitting, waarin de tweede lezing zal moe ten plaats vinden. De Poolschs anti- oorlogsverklaring aangenomen. l ikenbondsvergadering heeft Za terdag des voormiddags na aanneming van het door Loueheur uitgebrachte rap port over de internationale economische conferentie, de door Polen ingediende anti-oorlogsverklaring met algemeene stemmen en onder levendige bijvalsbe tuigingen goedgekeurd. De vergadering verklaart ln haar resolutie het volgeh- de: 1. Iedere aanvalsoorlog is en blijft verboden. 2. Alle vreedzame middelen moeten aangewend worden tot belegging van geschillen, die tusschen de staten1 ont staan kunnen en van welken aard deze ook mogen zijn. De vergadering verklaart, dat voor de leden' van den Volkenbond de verplich ting bestaat, zich aan beide beginselen te onderwerpen i- - JHK. LOUDON. Dat er schot achter wordt gezet in Genève moge blijken uit de Zaterdag gehouden bijeenkomst waarin in de eer ste plaats Jhr. Loudon als vertegenwoor diger uit de derde (ontwapenings) -com missie verslag ui:tracht van de daarin verrichte werkzaamheden. Deze rede was in het kort het leggen van een bij zonder accent op de reeds geuite Ne- derlandsche opinies, ter zake van ontwa pening, veiligheid en arbitrage: jhr. Loudon heeft verder voorgesteld de voorbereidende ontwapeningscommis- sne instele van in April reeds einde No vember te doen bijeen roepen. Dit is ook van groot belang, daar ze tactiek een inbreuk in goeden zin is op het stelsel van het op-de-lange-baan- schuiven en-uitstellen dat nog al eens als minder schoen middel te baat werd genomen. Hier ziet men dus ook weer duidelijk de resultaten van het élan waarm de kleine staten zich in den ontwape- ningsstrijd(l) geworpen hebben! Bovendien werd Zaterdag in voltallige Volkensbondsvergadering de ::is in de betreffende commissie goedgekeurde Poolsche anti-oorlogsverklaring aange nomen. Waar deze verklaring op neer komt, wordt in het Ovei-zicht hieronder uiteengezet. Deze verklaring is princi pieel genomen eer moreele steun aan reeds in het Volkenbondsstatuut opge nomen artikelen. En de derde raak die Nederland mag Interesseeren en verheugen is het be- sl 'it van de eerste (de juridische) com missie van den Volkenbond om den Volkenbond uit te noodigen de eerste vergadering voor de codificatie van het Internationaal Recht in den Haag te doen houden. Pciitis heeft bij zijn toe lichting een fraaie speech gehouden, waarin hij 'sGravenhage grooten lof toezwaaide. Voor nadere motiveeriiig van zy'n vleiende rede verwijzen wij ook naar het Overzicht. F. A Ontwapening. Rede Loudon. In de Zaterdag gehouden zitting van den Volkenbond werd een redevoering gehouden door Jhr. Loudon, die ver klaarde. dat de sympathie, die de Vol kenbondsvergadering aan 't Nederland- sche voorstel heeft bereid, hem het recht geeft iets over de resultaten der bespre king van het Nederlandsche voorstel in de derde commissie te zeggen. Jhr. Loudon gaf een samenvatting van de besluiten der derde commissie omtrent de methede van onderzoek en in het bijzonder omtrent het nieuwe co- mi.voor arbitrage en veiligheid. Uit drukkelijk verklaarde de heer Loudon. dat het nieuwe comité in de eerste plaats de arbitrage moet bestudeeren en in het bijzonder het concrete voorstel van Nansen. In naam der Nederland sche regeering ondersteunde jhr. Loudon de algemeene gedachte van Nansen's voorstel, echter zijn eigen meening voor behoudend over wat het wereldverdrag precies zal moeten behelzen. De Neder landsche delegatie is van meening, dat' een dergelijk instrument in staat zou zijn om het gebied der verpD;hte arbi trage uit te breiden, vooral indien men kon bepalen, dat de onderteekening niet zou binden lederen onderteekenenden staat tegenover alle andere, dcch dat mogelijkheid openstaat, dat twee sta ten door de onderteekening van het ver drag zich slechts tegenover elkander verbinden. Jhr. Loudon bepleitte vervolgens we derom het sluiten van non-agressiever dragen tot buiten de wet stelling van den oorlog. Hierna behandelde jhr. Loudon on der algemeene aandacht der Volken bondsvergadering het tijdstip van het weder bijeenkomen der voorbereidings commissie. De commissie had hem als voorzitter in April de vaststelling van den datum der nieuwe zitting toever trouwd. Spreker had eerst gedacht aan midden November, aldus de Tel., daar na. onder den indruk der heerschende ontmoediging in zake de ontwapening, achtte hij een lateren datum verkiese lijkSpreker is zich echter bewust van het élan, dat de werkzaamheden der Volkenbondsvergadering aan de voor bereidingscommissie gegeven hebben ter wijl De Brouckère's helder en medesle pend rapport hem in die zienswijze heeft versterkt. Loudon aarzelt dus niet te verklaren, dat, indien de Volkensbonds- rcad de volgende week aan de voorbe reidingscommissie de noodige instruc ties wil geven omtrent de instelling van het nieuwe arbitrage- en veiligheids comité, hij de voorbereidingscommissie te gen einde November voor een korte zit- 't Internationaal recht. - Vergadering te Den Haag. De eerste commissie vari den Volken bond heeft Zaterdag met algemeene stemmen besloten den Volkenbondsraad uit te noodigen, om in overleg met de Nederlandsche regeering te treden, op dat de eerste van den Volkenbond uit gaande vergadering voor de codificatie van het internationaal recht in het jaar 1929 te 's-Gravenh e zal plaats vinden. In een toelichting tot dit besluit heeft de Grieksche gedelegeerde Politis ten aanzien der keuze van 's-Gravenhage om. gezegd: De stad Den Haag biedt door de atmosfeer van ernst, die er heerscht, door allen die er verblijf hou den bijzonder gewaardeerd, het gezonde middelpunt voor een bijeenkomst, die tot taak heeft het verrichten van moeilij ken arbeid, die slechts bij veel kalmte en nadenken succesvol kan zijn. Bovendien is de kans groot, dat de eerste codificatieconferentie door een grooter aantal gedelegeerden wordt bij gewoond, indien zij in Den Haag wordt gehouden, dan in welke andere stad ook. Den Haag is de zetel van twee vre desconferenties geweest, welker erfge naam thans de Volkenbond schijnt te zijn. KORT EN BONDIG. Mussolini heeft per circulaire verbo den, dat straten of pleinen, instituten of vereenigingen genoemd worden naar hem of zijn bloedverwanten. In de Vereenigde Staten neemt het aantal gevallen van kinderverlamming weer toe. Naar de Ntrodin Politika meldt, zal 't proces tegen de Slowaaksche zigeu ners, die wegens kannibalisme vervolgd worden, wel niet voor het volgend jaar dienen. Er zijn 46 zigeuners beklaagd, die door 37 advocaten zullen worden bijgestaan. De gezworenen zullen 4000 vragen te beantwoorden krijgen en de dagvaarding zal 29 gedrukte bladzijden beslaan. Men verwacht dat het proces vier maanden duren zal. In een dorp bij Büllichau zijn zestig personen ziek geworden, waarschijn lijk ten gevolge van besmetting met paratyphus. Een persoon is reeds over- IEDEREEN ALS MILLIONNAIR. door STEPHEN LEACOCK. Er is, bij Williams Co. een interes sant boek van Leacock verschenen „Hu mor and Humbug". De volgende Ame- rikaansche geschiedenis is er aan ont leend: Mij heeft in mijn jeugd niemand ge holpen. Ik werd eenvoudig en streng opgevoed neemt u een van deze si garen, zij kosten mij vijftig dollarcents per stuk. Aan de school had ik voor de praktijk niets. Werkelijk: toen ik haar verliet, kon ik niet lezen, althans niet vloeiend lezen. Eerst sedert ik in het zakenleven ben, heb ik geleerd, mijn moedertaal te schrijven en haar goed te gebruiken. Maar ik kan u de verze kering geven, dat er op het oogenblik in de geheele schoolbranche geen mensch is, die een beteren brief schrijft dan ik. En alles wat ik ken heb ik mijzelf bij gebracht. Met breuken kan ik op het oogenblik nog niet rekenen, maar ik zie ook niet in, waartoe een mensch dat noodig heeft en aardrijkskunde heb ik nooit geleerd, behalve die. welke mij door de spoorwegdienstregelingen werd bijgebracht. Ik geloof niet, dat een mensch daar meer van moet weten. Mijn jongen is thans op de Harvard- universiteit zijn moeder wilde dat nu eenmaal. Maar ik merk niet. dat hij daar iets leert, dat hem in zaken te pas zou kunnen komen. Men zegt, dat hem in de colleges karakter en manieren wor den bijgebracht: maar naar mijn mee ning kan ieder zich dat zelf in het za kenleven bijbrengen. is de wijn goed? Zoo niet, zegt u het mij dan. dan geef ik den kellner een uitbrander. Er is ge noeg voor betaald. Wat u hier drinkt kost mij vier dollar vijftig cents de flesch. Maar ik was juist begonnen, u van het begin van mijn commercieele 'loopbaan te vertellen. Ik had het goed en moeilijk en dat was geheel in orde. Toen ik. zes tien jaar oud, te New-York aankwam, had ik precies tachtig cent op zak. Ik leefde daar bijna een week van en zwierf rond om werk te zoeken. Ik was destijds gewoon voor vier cent soep te eten. Het was meer dan ik op kon en het smaakte beter dan iets. dat men in deze verfoei lijke club kan krijgen. Het eethuis was ergens in de zesde avenue. Maar nu ken ik er den weg niet meer. Ja, dus ongeveer op den zesden dag kreeg ik een baantje. In een schoen- u geen idee hebt van schoenfabricage, nietwaar?- Zy is zeer moeilijk. Zelfs des tijds had men vijf-en-dertig machines noodig om een schoen te maken en te genwoordig gebruiken wij er zelfs vier- en-vyftig. Ik had vroeger nooit derge lijke machines gezien, maar mijn mees terknecht zette mij er eenvoudig aan en zeide. „Die ziet er sterk uit; met jou wil ik het eens probeeren". Zoo begon ik. Ik had nergens besef van, maar van het begin af deed ik het goed. Den eersten tijd kreeg ik vier dol lar per week en na twee maanden werd ik tot vier dollar vier-en-twintig ver hoogd. Nadat ik ongeveer drie maanden had gewerkt, ging ik naar den chef van mijn verdieping en vroeg hem: .Mister Jones, zoudt u niet graag tien dollar per week op de uitgaven bezuinigen?" „Ja, natuurlijk, maar hoe?" vroeg hij. „Dat is heel eenvoudig", antwoordde ik, „ik heb van den meesterknecht, aan wiens machine ik werk, alles afgezien en ik kan goed zijn werk doen. Wanneer u hem ontslaat doe ik zijn werk voor de helft van het loon, dat u hem betaalt". Blunt u dat werkelijk?" vroeg hij. „Na tuurlijk! Gooit u hem er uit en probeer het met mij". „Uw inzicht bevalt mij: u schijnt een goeden kern te hebben". Hij wierp dus den meesterknecht er uit en ik nam dit- werk over. Ik hield het uit. Eerst was het moeilijk; maar ik werkte twaalf uren per dag en *s nachts bestudeerde ik nog een boek over fabri- cagemachines. Nadat ik dit werk onge veer een jaar had gedaan, ging ik naar beneden naar den inspecteur en zeide: „Z-oudt u niet graag honderd dollar per maand op uw kosten van de bovenver dieping besparen?" „Hoe kan ik dat aanleggen? Voor het overige: gaat u zitten! „Wel, u ontslaat mister Jones en geeft mij zijn plaats als afdeelings- chef. Ik neem zijn werk bij het mijne voor honderd dollar minder dan u hem betaalt." Hij verdween in het privékan- toor en ik hoorde hem met mr. Evans, den directeur spreken. „Dat jongmensch heeft karakter" hoorde ik hem zeggen. Toen kwam hij naar buiten. „Wel ja, laten we het met hem probeeTen. Want, ziet u, voor zoover het in ons vermogen ligt helpen wij ons personeel graag. En u is een kerel, zooals wij ze kunnen ge bruiken". Jones werd dus den volgenden dag ontslagen en ik nam zijn plaats in. Het was heel gemakkelijk, eigenlijk was het heelemaal niets. Wanneer men het goed weet aan te pakken, is alles in het zakenleven gemakkelijker naarmate men hoogerop komt. In deze functie hield ik het twee jaar uit en ik-.spaarde mijn geheele sa laris met uitzondering van de 25 dollar Het hotel te Brastagi nabij het Toba-meer, dat verleden week, in den nacht van Donderdag op Vrijdag afbrandde. Het hotel was zeer bekend als vacantie- oord voor Deli en vele Indische toeristen. Een schrijver zegt: „het jonge geslach s'aat voor de deur en klopf'. Dwa ïsheid. Het jonge geslacht heeft een huissleutel, opdat hun ouders lustig in bed kunnen blijven. Die beroerde zeeziekte. Twee gestraften uit de werkinrichting van Belle-Iie bij Lorient, jongens van 19 jaar. waren ontsnapt. Zij hadden een paar fietsen weggenomen, levensmidde len gestolen en waren naar de kust ge fietst, waar zij een boot namen en er van door gingenMen maakte zich gereed voor de vervolging toen men de jongens eigener beweging terug zag keeren. Naar zij verklaarden, waren zij door de zee ziekte overwonnen. Da „parel" der dienstboden. Gedurende vier jaar was bij een Ber- lijnsche familie de parel, der dienst meisjes in dienst, een juweel, dat door alle vriendinnen des huizes geroemd werd wegens haar trouw en bekwaam heid. Sema, aldus haar naam, had alle deugden, zooals op tyd thuis komen, eerlijkheid, bescheidenheid enz. Begin van het jaar 'echter begon Sema te veranderen van/karakter. Zij bleef tot 's avonds laat weg, veronacht zaamde haar werkzaamheden, werd brutaal en moest ten slotte in Mei ji. haar dienst verlaten, omdat het op treden van het meisje ondragelijk was geworden. Eenige dagen geieden liet de dame des huizes haar juweelen aan vrienden zien die weinig opgetogen waren over die pracht en de eigenares kwam eerst toen tot de ontdekking, overigens door een juwelier bevestigd, dat alle diamant door glas was vervangen. De politie spoorde Sema op, die onder veel snikken vertelde, dat zij kennis had gemaakt met een jongmensch, die zich Weglenski noemde. De jongelui, of al thans het meisje, werden verliefd, het geld voor een huwelijk ontbrak en Weg- linski stalde voor eenige diamanten door glas te doen vervangen. Het meisje zwichtte, doch toen de diamanten te gelde waren gemaakt, verdween het jongmensch voor goed. Dure reclamebudgets. De bekende publiciteitsfirma McCIure maakt eenige cijfers bekend van de ad vertentieuitgaven in de Vereenigde Sta ten van eenige der bekendste firma's, die groote advertentiecampagnes voeren. Gedurende het jaar 1926 gaf de Chevro let voor reclame ruim vier millioen dol lar uit om zijn automobielen aan te prij zen en Reynolds bijna even veel voor zijn cigaretten. De Postum Cereal Co. betaalde 3.5 millioen dollar de Lambert Pharmacol Co. een gelijk bedrag voor een desinfectiemiddel, terwijl de adver- tentiekosten van de American Tobacco Co. 3.3 millioen beliepen. De zeepfirma Procter Gamble betaalde 3.1 millioen de Dodge motor drie millioen en Lever- Brothers 2.6 millioen. Tenslotte betaalde W'llys Overland voor zijn annoAces 2.6 millioen. Brand in Brussel. Zaterdag tegen acht uur des avonds, is brand uitgebroken in het Egmond- paleis. aldus de Tel., de oude residentie van den hertog van Aremberg. De brand nam zijn oorsprong links op de bovenverdiepingen van het centrale gebouw, vanwaar hy zich snel uitbreidde naar de rechterzijde, zoodat spoedig het geheele dak van het centrale gebouw in brand stond. Het vuur woedde hier hevig, omdat er 1500 K.G. hout was op geslagen op de zolders. Spoedig was de brandweer gealar meerd en het duurde niet lang of de ge heele Brusselsche brandweer was bij het paleis aangekomen. De uiterste pogin gen werden gedaan om den brand te be perken. Tegen half tien was men den brand meester. De materieele schade is aanzienlijk maar de uiterlijke schoonheid van het paleis heeft niet geleden. T reinaanslag. Volgens een telegram uit Weenen aan den „Lokal Anzeiger" hebben Macedo nische komitadsji's een aanslag op den Simplon-Oriënt- express trachten te plegen, en wel nabij Karasoeli in Grieksch-Macedonië. Men slaagde er echter in den aanslag te verijdelen en de bende op de vlucht te drijven. De T ervolging door Griet'che troepen Weef zon-'er resultaat. Door den propeller. Bij den start van het van Stettin naar Stockholm vliegende watervlieg tuig heeft in de vlieghaven van Stettin een ongeval plaats gehad. Een monteur werd namelijk door den propeller van het vliegtuig getroffen en in het water geslingerd, waarbij hy verdronk. Buiktyphus. Volgens de Krasnaja Gazeta doen zich den laatsten tyd weder onrustbarend veel gevallen van buiktyphus in Rusland voor. Het aantal patiënten neemt dage lijks toe. Opvallend is, volgens het blad, het groote percentage lijders aan typhus onder de arbeiders in het transportbe drijf. 't Vliegongeluk in Duitschland. De lijken van de zes personen, die Vrij dag bij het vliegongeval nabij Schleïz om het leven zijn gekomen, zyn Vrij dagavond naar het ziekenhuis aldaar overgebracht. Op de plaats van het on geluk hebben gisteren den ganschen dag deskundigen van het rijksdepartement van verkeerswezen en van de Lufthansa de overblijfselen van het verongelukte toestel onderzocht, om te trachten de oorzaak van de ramp vast te stellen. De Dornierfabriek te Friedrichshafen, die .het verongelukte toestel heeft ge bouwd. verklaart uitdrukkelijk, dat nog nooit met één harer vliegtuigen een der gelijk ongeval is geschied en de Luft hansa verzekert, dat het toestel nog vlak voor zijn vertrek grondig ïs nageke ken. De weduwe van den heer von Maltzan is Zaterdagmiddag te Schleiz aangeko men om voor het vervoer van het stof felijk overschot van haar man te zor gen. Om vijf uur 's middags is de lijk kist op het Anhalter Bahnhof te Berlijn aangekomen. Ze zal vandaar naar Mecklenburg worden gezonden, waar de verongelukte gezant vandaan kwam. De begrafenis van den heer von Maltzan vindt einde volgende week plaats. Dr. Stresemann en de heer Schubert rijks minister en staatssecretaris van buiten- landsche zaken en eenige hoofdambtena ren, vertegenwoordigers van den Rijks dag er> vermoedelijk ook dr. Schurmann, Amerikaansch ambassadeur, zullen de plechtigheid bijwonen. Vader had de sommen van zijn zoon na gerekend en kreeg veel hoogere uitkomsten. Den volgenden dag bleken vaders bereke ningen totaal verkeerd en zoonlief stelde hem daarvan in kennis. Goed jongen zei vader, dan reken je maar volgens jou methode, maar ik voorspel je, dat je het op die manier in het leven met ver zult brengen. 't Einde van den slechtsten zomer. De slechtste zomer, die Engeland se dert vijftig jaar heeft meegemaakt, heeft deze wtek afscheid genomen. He vige regens kenmerkten zijn vertrek; de temperatuur is nu plotseling sterk ge daald, zoodat de herfst inderdaad is begonnen. Zoowel uit Schotland als uit Ierland wordt vorst gemeld. In het Ka naal woedde een hevige storm, die de scheepvaart bemoeilijkte. Tengevol ge van de regens der laatste dagen is de Theems in 24 uur 30 cM. De valsche grootvorstin. Te Boedapest is dezer dagen een vrouw gearresteerde die zichzelf Alexan dra Romanowa noemde en beweerde een Russische grootvorstin te zijn. De Hongaarsche politie constateerde even wel, dat zij de weduwe was van een Rus sischen dokter, Klesjewitsj genaamd. De weduwe die mooi en intelligent is, derd in 1915 veroordeeld wegens spionnage ten nadeele van Oos tenrijk en kreeg zes maanden gevan genisstraf. Later kwam ze te Weenen waar ze de cel inging wegens diefstal. Na haar vrijlating diende zij de com munistische regeering, die toen te Boe dapest de macht in handen had; zij was zoogenaamd verpleegster maar in wer kelijkheid trachtte zij aan krijgsge vangenen allerlei geheimen te ontlok ken. Voor dezen post was zij bijzonder geschikt, daar mevrouw Klesjewitsj ne gen talen vloeiend spreekt. Sindsdien heeft zij te Weenen een spionnage dienst georganiseerd, die ten bate der bolsjewisten werkt. per maand, waarvan Ik leefde. Ik gaï nooit een cent nutteloos uit. Een enkele maal heb ik Irvings Macbeth voor vijf twintig cent gezien en eens heb ik voor vijftien cent van de galerij af toe gezien, dat een man viool speelde. Maar ik geloof niet, dat men van het theater veel nut kan hebben naar mijn mee rling zit er heelemaal niets in. Weer na eenigen tijd ging ik den heer Evans in zijn bureau opzoeken en ik zeide hem: .Mister Evans, ik ben er voor, dat u Mister Thompson, den in specteur opzegt". „Waarom, wat 1 eer hij dan gedaan?" „Niets", antweo- ik, „■maar ik kan zijn werk bij het m doen en u betaalt mij het salaris, hij krijgt en bespaart het mijne". lijkt mij heel verstandig", antwoor. hij. Ze lieten Thompson gaan en kwam in zijn plaats. Van dat oogenblik af begon mijn ov- komst. Want toen. ziet u, kon ik c r. verkoop controleeren en ik kon de wir.s: hoog en laag houden, zooals ik wilde. neem aan, dat u niets afweet van o - drijfskosten en al dat gedoe: zooi irdt je namelijk op universiteiten nie. bijgebracht. Maar wanneer n daarv: - en van dividenden iets afwist, zoudt u weten, dat een energiek karaktervol et-, commercieel aangelegd man als Inspec teur met de balans kan doen wat ij wil, in het bijzonder met de winster. De aandeelhouders moeten nemen, w-.t er is en daarmede tevreden zijn. Zij kunnen hem er namelijk niet uitgooien omdat hij alles in zijn handen heeft uit angst, dat anders de geheele zaak uit elkaar valt. Waarom ik dat allemaal deed, wilt u weten? Ik zal het u ver tellen: mettertijd, dat werd mij voort durend duidelijker, was de zaak zoo groot geworden, dat de heer Evans, de commercieele directeur en de meeste le den van de onderneming de sporen van de details bijster waren geworden en niet meer mee konden komen. In <"e schoenbranche zijn namelijk een me nigte kleinigheden. Het is nooit zooals bij gewone artikelen, het geheel is zeer ingewikkeld en zoo kwam ik op het denk beeld, ze er allen, of althans een groot deel hunner, uit te dringen. Ik ging dus op een avond naaT den ouden Guggenbaum, onzen president, in zijn villa. Hij was niet alleen president van onze onderneming, maar hij zat in nog een m,.:.gte andere dingen en het was enorm moeilijk, tot hem door te dringen. Hij liet niemand toe, van wien hij niet bij voorbaat wist, wat hij hem had te zegen. Maar ik ging op een avond eenvoudig naar zijn huis en werd toegelaten. Berst praatte ik met zijn dochter en zeide haar dat ik haar moest spreken. Ik stelde het haar zoo dringend; voor, dat zij mij niet durfde weigeren. Ik heb een manier om met vrouwen om te gaan, zoodat zij eenvoudig niet „neen" kunnen zeggen. Ik zette den ouden Gug genbaum uiteen, wat men zooal met de aandeel en zou kunnen doen: „Ik kan het zoo aanleggen, dat het dividend tot nul daalt en niemand zal weten, waar door. U kunt dan alle aandeelen lcoopen tegen prijzen, welke u maar wilt en in twee jaar tijd breng ik het dividend weer op vijftien, twintig procent". „En wat heeft u daaraan?" vroeg de oude man my met een scherpen blik. Hij had een scherpen kijk op zaken, de oude kerel althans in die dagen. Ik zette hem dus uiteen, wat mijn aandeel zou zijn. „Heel mooi", zeide hij, „het is alle maal in 'orde". Maar op schrift krijgt u geen regel van mij". „Dat is ook heele maal niet noodig, meneer Guggenbaum", zeide ik, „want u is een man van eer, evenals ik en dat is voor mij voldoende." Toen ik heenging barcht zijn dochter mij naar de deur. Ik wed, dat zij zeer ang stig was voor haar vader, omdat zij mij, had binnengelaten, maar ik zeide haaT, dat het heel juist van haar was ge weest. En later, wanneer ik den ouden heer wilde spreken, vroeg ik altijd naar haar en zij zorgde er wel voor, dat alles vlot verliep. Of ik de anderen er alle maal uit gekregen heb? Ja, natuurlijk. Dat ging zonder moeilijkheden. De oude man gaf den leergroothandel een stoot en ik veroorzaakte een concurrentiestrijd1. Wij drukten het dividend tot de helft en binnen een jaar hadden wij de groo ten zoo in het nauw gedreven, dat zij er uit liepen en natuurlijk liep het groot ste deel van de kleine aandeelhouders hen haastig na. Dat gaat altijd zoo. De oude Guggenbaum kocht de aandeelen tegen de lage prijzen op en de helft er van kreeg ik. Daardoor kwam ik, waar u mij nu ziet. Ik heb de centrole over de geheele industrie in twee staten en den laatsten tijd zelfs meer dan dat, omdat wij nog de vereenigde looierijen in ons hebben opgenomen, zoodat een groot concern is ontstaan. Guggenbaum? Of ik dien er uitge werkt heb? Nee, ziet u, dat was niet noodig. Ziet u. ik kwam dikwijls in zijn huis en tenslotte trouwde ik met zijn dochter. Dus had .ik. wel beschouwd, niet noodig. hem er uit te werken. Hij woont bij ons. maar hij is knap oud ge worden en in werkelijkheid doe ik nu alles voor hem en natuurlijk heeft hij alles op mij en myn vrouw overgeschre ven. Zij heeft er geen notie van zij is zoo schuchter en zoo terughoudend, dat is zij altijd geweest en dus be schik ik over alles alleen. Wanneer den ouden heer iets overkomt, krijgen wy natuurlijk alles. Hij zal het wel niet lang meer maken, ik zie dagelijks, dat het met hem bergaf gaat. DE AMERïKAANSCHE OORLOGSVLOOT. COOLIDGE WIL SLECHTS 2 OF 3 KRUISERS PER JAAR. President Coolidge verklaarde gekant te zijn tegen een viootprogram da: uit gebreider is dan hét vóór het mislukken der conferentie tot maritieme ontwape ning te Genève ontworpen program ma. Coolidge heeft nog niet besloten tot een definitief program ter aanbeveling aan het congres doch naar gemeld wordt is hij voornemens de quaestie naar den algemeenenMarineraad te ver wijzen. Hij zal dus geen program tot buïten- sporigen vloofcbouw steunen, doch wel cr voor zijn dat gedurende 5 jaar slechts 2 of 3 kruisers worden aangebouwd op dat de uitgaven over wrsciieicJewi dienstjaren worden verdeeld,

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 5