BUÏTENLANDSCH OVERZICHT ALLE VOORBEREIDENDE RESOLUTIES IN GENèVE AANGENOMEN EEN REDE VAN POINCARé EN EEN ANTWOORD AAN HINDENBURG De vruchtbare arbeid van de voor bereidende ontwapeningscommissie. De 5 aangenomen resoluties. T BELANf.RIJKSTE NIEUWS. Maandag zijn de debatten ter Volken- bandsconferentie voortgezet. De lezers zullen zic-h uit onze beschrijving van gis teren herinneren dat de dag van Za terdag reeds een „berg ■werk" achter zich liet. De Poolsche resolutie werd aangenomen. Jhr. Loudon heeft mede gedeeld dat hij de volgende voorberei dende ontwapeningsbijeenkomst reeds einde November zal trachten te doen houden. Bovendien werd in de juridi sche (eerste) commissie voorgesteld Den Haag zetel te doen zijn voor de te hou den conferentie voor de codificatie van het internationaal recht. Maandag werdc alle resoluties be trekking hebbende op de voorbereiding der internationale ontwapeningsconfe renties eenparig en onder bijval aan genomen! In de eerste der vijf resoluties van de ontwapeningscommissie, wordt verlangd ca: de luchtvaart slechts economische doeleinden mag nastreven. In de tweede en derde resolutie keurt de Assemblée ce besluiten en aanbevelingen van den Raad goed betreffende een bespoedigd bijeenkomen en het nemen van beslui ten bij crisis. De vijfde en belangrijkste resolutie ad viseert, zooals wij al uiteengezet hebben: ten eerste tot de ontwikkeling der arbi trale beslechting van geschillen door het sluiten van particuliere en collectie ve verdragen, teneinde het vertrouwen te scheppen dat onontbeerlijk is voor vruchtbaren arbeid der ontwapenings conferentie. Ten tweede beveelt de resolutie aan een bespoedigd beëindigen der techni sche vcorbereidingen voor de ontwape ningsconferentie, en ten derde de vor ming van een speciale oommissie voor de bestudeering der veiligheidskwestie en van de garanties die door arbitrage verkregen kunnen word-tl Wat van de speciale commissie wordt verlangd kunnen onze lezers hieronder vinden. Resumeereni? kan men de gevolgtrek king maken cut de diverse commissies. maar in de eerste plaats, de voor bereidende ontwapeningscommissie, dank zij de spontane pogingen van mannen als Beelaerts van Blokland, de Brouckère, Jhr. Loudon, Politis, Bon- caur enz. een vruchtbaren bodem hebben gelegd voor den arbeid van de aanstaan de groote ontwapeningsconferentie. Wel zijn sedert de mislukte 3-mogendheden- conferentie Interessante vorderingen ge maakt!. F. A. De taak der speciale ontwapeningscom missie. De Speciale Commissie waarop in Belangrijkste Nieuws" wordt gezin speeld, wordt gevormd door de voorbe reidende ontwapeningscommissie. De on derzoekingen der speciale commissie zul len de drie volgende mogelijkheden be treffen: a. bemoeiingen van den Volken bond voor het verkrijgen van een net werk van afzonderlijke en collectieve arbitrage- en veiligheidsverdragen; b. de systematische voorbereiding en uitvoe ring van pactverplichtingen; c. overeen komsten tusschen verschillende staten- groepen, die onafhankelijk van de pact verplichtingen kunnen worden aange gaan en het geven van inlichtingen aan den Raad over de strijdkrachten, die de verschillende regeeringen in geval van conflicten in bepaalde gebieden, aan den Raad ter ondersteuning van zijn beslui ten of aanbevelingen ter beschikking kunnen stellen. De Volkenbondsvergadering hoorde vervolgens de uiteenzettingen aan van den Oostenrijkschen gedelegeerde ever het protocol betreffende de uitvoering van arbitrale uitspraken in het handels verkeer, die op het gebied van een an deren staat zyn gevallen. Het betreft hier de aanvulling van het protocol van 1923 over de erkenning van arbitrage clausules in het handelsverkeer. Het rap port werd eenparig goedgekeurd. De hoop werd uitgesproken, dat de nieuwe overeenkomst, die voor commercieele kringen van gfoote beteekenis is, spoedig in talrijke landen van kracht zal worden. Rede Poincaré, Frankrijk's herstel. Naar aanleiding van de herkiezing voor het presidentschap van den alge- meenen raad van het departement Meuse heeft Poicaré te Bar-le-Duc een rede gehouden, waarin hij er den nadruk op legde, dat de bevolking van Lotharingen, die ingeval van een oor log het meest is blootgesteld, een veel gTooter belang bij de handhaving van den vrede heeft dan -diegenen, die er het veelvuldigst over praten. Geen on zer, aldus de premier, volgde vóór 1914 een andere politiek, dan Frankrijk in staat te stellen, zich in geval van een aanval te kunnen verdedigen, geen onzer zou den schandelijken moed heb ben gehad, noch voor het verklaren noch ook voor het uitlokken van den oorlog (aldus de Tel.) Toen ons de oorlog werd opgedron gen, hebben wij slechts de overwinning willen behalen, den overweldiger wil len terugslaan, Frankrijks territoriale integriteit herstellen en ons land vol ledige veiligheid en herstel der aange richte schade verzekeren. Het is hier niet de plaats, de legende „au sérieux" te nemen; die men thans ingang tracht te doen vinden, namelijk van een aan val die tegenover de burgerlijke bevol king ridderlijk, resepectvol en nauwe lijks aanvallend zou zijn geweest. Sedert het einde der vijandelijkheden hebben wij slechts cfe ééne gedachte, het uitgeputte Frankrijk weer op te hef fen en de aangerichte verwoestingen te herstellen. Wij begrepen onmiddellijk dat zulk een taak slechts in vrede en veiligheid kon slagen. Hieruit volgt, dat wij hartstochtelijk gehecht zijn geble ven aan de denkbeelden, die wij steeds hebben verdedigd, en die heden ten dage nog altijd hun zelfde bestaansrecht hebben als voorheen Vervolgens ging Poincaré over tot de bespreking der binnenlandsche politiek, waarbij hij beoogde, dat niemand de verbetering in den financieelen en monetairen toestand, het vaste even wicht der begrooting en het herstel van het openbaar crediet kan ontkennen Thans rest de vraag te weten, of wij dezen langdurigen arbeid met dezelfde middelen als tot dusver willen voortzet ten, of dat wij degenen die ze hebben toegepast, willen uitschakelen. Dank zij de vorming van een nationale unie heeft het geschokte crediet zich snel hersteld en heeft het land in de opoffe ringen toegestemd, die voor de redding van het crediet noodig waren. Het ver- nitigen dezer nationale unie zou dit ales weer geheel te niet doen. Ik zou het als desertie beschouwen, wanneer ik het ambt waartoe ik werd geroepen, zou neerleggen. Ik zou slechts aftreden, wanneer het parlement my zijn ver trouwen zou ontzeggen of een besluit zou nemen, dat den aangevangen ar beid zou bedreigen of op een belang rijk punt in strijd zou zijn met myn overtuiging. Mijn besluit in dit opzicht stemt overeen met dat van mijn mede werkers". FrankrijkAmerika Op het Fransche ministerie van Bui- tenlandsche Zaken is nog niet bekend, wanneer het Fransche antwoord op het hernieuwde Amerikaansche voorstel aangaande onderhandelingen over een handelsverdrag op basis van de meest- begunstigingsclausule kan worden ver wacht. Sommige Amerikaansche ambte naren zien in deze vertraging een hoop vol teeken en meenen. dat Frankrijk het voorstel zal aanvaarden, maar in diplomatieke kringen voorspelt men. dat Frankrijk, wanneer het al aan de Ame rikaansche wenschen voldoet, dat slechts doen zal na langdurige onderhandelin gen. Intusschen wijzen particuliere uit latingen er op, dat een aantal Europee- sche diplomaten de controverse be schouwt als een toetssteen voor Euro pa's klachten aangaande Amerika's hoo- ge tarieven, landbouwgaranties en der gelijke handelsbeperkingen. Deze geloo- ven, dat handelsverdragsbesprekingen, die loopende of te verwachten zijn tus schen de Ver. Staten en nog twaalf of meer landen, zeer waarschijnlijk geen snellen voortgang zullen hebben, zoo lang het huidige geschil niet is opge lost. KORT EN BONDIG. Draadloos wordt uit Peking gemeld, dat de politie de'drie bandieten heeft gearresteerd, die naar gemeld den Ce- choslovaakschen en den Belgischen ge zant tijdens een autotocht hebben be roofd. President Coolidge zal Donderdag te Washington een telefonisch onderhoud voeren met president Calles van Mexico. De leden van het corps diplomatique zijn uitgenoodigd om bij dit onderhoud tegenwoordig te zyn. Naar de bladen uit Athene vemen::n zyn eenige onderofficieren van het gar nizoen te Salonlki en ook verscheidene ambtenaren aangehouden onder verden king van medeplichtigheid aan de op standige beweging, die vandaag tegelij kertijd te Saloniki en te Athene zou uit breken. De Praagsche politie heeft bU een huiszoeking in het bureau der fascisten gevonden materiaal aan den krijgsraad overhandigd. De auditeur-militair heeft daarna onmiddellijk een instructie ge opend tegen Gajda en een aantal hooge officieren van het Praagsche garnizoen. De zomertijd ln de Vereenigde Staten is Zondag geëindigd. SAMENVOEGING VAN OORLOG EN MARINE. NOG EEN STEM ER TEGEN. In een „open brief" aan de officieren der Koninklijke Marine, waarin de vice- admiraal Mac Leod dank zegt voor de talrijke bewijzen van belangstelling hem geschonken in zijn staat van oudsten admiraal der zee-mqcht, spreekt hij ook over de plannen tot samenvoeging van Oorlog en Marine. Met grooten nadruk protesteert hij tegen het „ons vernederende voorstel van de regeering om aan de Marine haar zelfstandigheid te ontnemen en haar, geregeerd door een officier van het leger, in plaats van een onzer admi raals, te verlagen tot een onderdeel der weermacht". Hij gaat voort: „Zij die deze vernedering van de Marine voorstaan, op grond dat voor de verdediging van het Rijk in Europa haar aandeel slechts ondergeschikt is. willen niet weten, dat zij in Indië een taak te vervullen heeft, welke aan die van het Indische Leger vooraf gaat, en niet geringer is dan die van dit hoog staande en bewondering waardige deel der Rijksweermacht; zy willen ook niet weten van welke groote beteekenis de Marine te allen tijde is voor de inter nationale en handelsbetrekkingen. Wij zee-officieren weten dat wel, wij weten dat aan het bestuur over de Marine een zeer belangrijke plaats toekomt in-het bestuur van het Nederlandsche Rijk, naast dat over de Binnenlandsche Za ken en eigenlijk onafhankelijk van dat over de Koloniën, want de minister van Kolc-niën behoeft geen deskundige te zijn in de verdediging van Insulinde land en ter zee, hij moet de voor stellen der Indische Regeering overne men en zijn invloed kan geen andere dan een nadeelige zijn, omdat hij wei geren kan de daarvoor noodige gelden op zyn begrooting te vragen". Ten slotte spreekt de heer Mac Leod de hoop uit, dat de Marine verder be stuurd worde door een Vlagofficier als minister en dat weldra de Eerste Kamer die verwachting moge verwezenlijken. INGEZONDEN MEDEDEELINGEÏ* a 60 Cents per regel. SIGAREN CIGARETTEN SUPERIEUR FABRIKAAT TOT MATIQE PRIJZEN. In silo vóórnaamste Sigarenwinkel*. GEHEIM VAN MEVROUW LEVINE. HAAR MAN NOOIT MEER DE LUCHT IN? Een telegram uit I den aan de Tel. vermeldt: Naar uit New-York wordt gemeld, heeft mevrouw Levine verklaard, dat de opgegeven vlucht van haar man naar Indië ook zijn allerlaatste is geweest. Wanneer hij terugkomt in Amerika, zoo zeide mevrouw Levine, dan blijft hij voorgoed op den beganen grond en zal nooit meer de lucht in gaan. Op de vraag, hoe zij dat zou trachten te be werkstelligen, antwoordde zy zelfverze kerd: „Laat u dat maar aan mij over". Levine, die van deze verklaring op de hoogte werd gesteld, zei: „Ik weet dat mijn vrouw dat al lang van plan is, maar het zal my moeilijk vallen, om aan haar wenseh te voldoen. Sinds ik aviateur ben vlieg ik liever dan dat ik op een stoel zit." VLIEGEN IN KUNST. MATIGEN WERVELWIND Volgens een draadloos bericht uit Rio de Janeiro zou de Braziliaansche avia teur Riberia te Lima een uitvinding ge daan hebben, waardoor met een spe ciaal soort vliegtuigen een snelheid zou kunnen worden bereikt, welke drie maal zoo groot is als die, welke tot dus verre bereikt is. Het geheim zou gele gen zijn in een aan het toestel te be vestigen apparaat, dat in staat is een kunstmatlgen wervelwind op be wek ken. Als dit bericht niet overdreven is, zal men dus in de naaste toekomst in een half uur tijds van Amsterdam naar Parijs kunnen vliegen. Wij maken, zoo zegt de Telegraaf ons voorloopig nog maar geen illusies. VLIEGONGELUKKEN. NOODLOTTIGE BOTSING. Uit Londen wordt van Zaterdag aan het Hbld. gemeld: Boven het vliegveld te Duxford zijn twee militaire vliegtuigen met elkaar in botsing gekomen, op een hoogte van 500 voet en een verschrikkelijk onge luk scheen onvermijdelijk. De twee be stuurders echter van de eene machine wisten het terrein veilig te bereiken. De sergeant-bestuurder van de andere machine echter werd gedood. Groote brand in Berlijn. Een der kantoorgebouwen der Allgc- meine Elektrizitatsgesellschaft, gelegen in de Luisenstrasse te Berlijn, is door brand vrijwel geheel verwoest. Drie ver diepingen van het gebouw zijn geheel uitgebrand. In de kelders van het ge bouw bevond zich de distributie instal latie voor den van de centrale Moabit komenden electrischen stroom en deze installatie heeft ook zwaar geleden met het gevolg dat de geheele om den Rijks dag gelegen zoogenaamde regeerings- wijk en Moabit gedurende eenige uren zonder stroom waren. Ook het tram verkeer heeft hieronder zeer te lijden ge had. De brand, die vermoedelijk door kortsluiting was ontstaan, werd om half- twee ontdekt. Toen de brandweer ter plaatse verscheen bleek het gebouw reeds geheel te zijn aangetast. Met niet minder dan 17 stoompompen werd het vuur bestreden. Het was uiterst moei lijk in de vrij smalle straat het vuur aan te tasten, daar de manschappen door de vele ontploffingen steeds in levensgevaar verkeerden. Het gevaar ver minderde, toen a}Ie machines der zich in den kelder bevindende kabels en schakelaars voor de hoogspanning stop waren gezet. Ook van de omliggende huizen poogde de brandweer het vuur te blusschen, maar dit bleek onmogelijk, zoodat zij zien voornamelijk moest be perken tot bescherming der omliggende gebouwen. Eerst tegen den avond kon een deel der brandweer inrukken. Den heelen nacht is een aantal manschap pen ter plaatse gebleven voornamelijk om de kelders leeg té pompen. Duizen den nieuwsgierigen waren uit de omge ving van het brandende gebouw samen gestroomd, zoodat de politie een bijzon- deren ordedienst moest organ is eer en. AustraliëEngeland door de lucht. Ingevolge de rapporten van de Brit- sche missie die de mogelijkheid van een verbinding met Australië door middel van luchtschepen heeft onderzocht, deelt Bruce, de eerste-minister van het Aus tralische gemeenebest, thans mede dat het kabinet besloten heeft onverwijld over te gaan tot het treffen van toebe reidselen voor een luchtschipdienst tus schen Engeland en Australië. De door Bruce aangekondigde voor bereidende maatregelen hebben betrek king op de proeftochten waarmede het volgende jaar, volgens de aanbevelingen van de missie, een begin gemaakt zou moeten worden. In verband met dit plan zullen onverwijld meteorologische onder zoekingen ingesteld en andere voorbe reidingen getroffen worden om de de- monstratietochten gemakkelijker te ma ken. Indien het tot de instelling van een luchtschipdienst komt, zou de reis tus schen Australië en Engeland tot tien da gen bekort worden. In Engeland is het vrij algemeen gewoonte geworden dat bruiden 'vooraf een generale repetitie houden van hun bruiloftsstoet. Wegens de onbelangrijke tol, die hij te vervullen heeft, is de aanwezigheid van den bruigom hierbij niet noodig. Een kinderachtige streek van Nobile? Bij Doubleday Page en Co. te New- York is de autobiografie van Roald Amundséh, den bekenden Poolvorscher, verschenen. Amundsen behandelt er ook het geschil in, dat hij en Elsworth destijds op den tocht naar de Noord pool met den Italiaanschen bestuurder van de Norge, Nobile, hebben gehad. Hij beschuldigt Nobile, „in opdracht van zijn regeering, een poging te heb ben gedaan om zich van de laatste groo te onderneming van mijn leven meester te maken". Over het gebeurde vertelt hij dan: „Toen de Norge boven de Noordpool zweefde, wierpen Ellsworth en ik vlag getjes naar beneden, ter grootte van een zakdoek. Wij hadden ze zoo klein laten maken op voorstel van Nobile, die had aangevoerd, dat we zoo weinig mo gelijk bagage moesten meenemen. Zoo wel Ellsworth als ik waren zeer ver baasd, toen Nobile met een heelen arm vol Italiaansche vlaggen van allerlei grootte kwam aanzetten en die naar beneden wierp, na ze met moeite door het venster te hebben gewurmd. Of schoon ik verontwaardigd was over No- bile's houding, die blijkbaar beoogde voor zyn land de grootste eer van den tocht op te eischen moest Ik toch lachen om zijn kinderachtige daad". Woodrow Wilson als baby. Het onder den titel „The Life and Letters of Woodrow Wilson" aangekon digde boek van Ray Stannard Baker, verschijnt in afleveringen in een aantal buitenlandsche bladen. Zondag is het eerste stuk verschenen. Het bevat uit den aard van de zaak nog niets van belang. In 43 afleveringen zal de puoli- catie compleet zyn. O-ja, zegt de N. R. Ct., er is toch eigenlijk wel iets van belang uit dit eerste artikel te putten: Woodrow Wil son was als zuigeling van enkele maan den: „mollig en opmerkelijk rustig". De schrijver van de biografie kreeg te zijner beschikking alle brieven en particuliere bescheiden van den Presi dent, dit in het bezit waren van de weduwe. Dit waren ln het geheel 250.000 brieven en stukken. Ray Stannard Baker was de leider van den Amerikaanschen persdienst ter vre desconferentie tc Parys, 100.000.000 dollar verspeeld? In het jongste nummer van de „Sa turday Evening Post" komt schout-bij nacht Magruder van de Amerikaansche marine met de ernstige beschuldiging a2n, dat er tijdens den oorlog niet min der dan honderd millioen dollar verspild is aan de marine. Hij spreekt onver bloemd van een „verrot stelsel", hetwelk heeft mogelijk gemaakt dat er 300 mil lioen dollar werd uitgegeven voor een marine van 200 millioen. Met name keert deze vlag-officier zich ook tegen het bureaucratisch stelsel, waardoor bij „marine" alle critiek wordt gesmoord. Magruder heeft een langen staat van dienst; hij heeft o.a. in den grooten oorlog dienst gedaan. Door zijn artikel stelt hij zich bloot aan vervolging door den krijgsraad. Nog eens Sacco en Vanzetti. De „Evening Standard" heeft, voor zijn terugkeer naar Amerika, rechter Grant uit Boston in Massachussetts ge sproken, die met dr. Lowell en dr. Stret- ton de commissie heeft gevormd, welke op verzoek van den gouverneur van Massachusetts een onderzoek instelde naar het oorspronkelijke proces tegen Sacco en Vanzetti. Zij kwam tot de conclusie, dat er van een rechterlijke dwaling geen sprake was. Aan het slot van haar onderzoek koesterde zij, zoo vertelde rechter Grant, geenerlei twij fel of meeningsvertchil over de feiten der zaak. Tijdens het proces onderging Vanzetti een vonnis van 15 jaar wegens een mislukte poging tot diefstal en moord, vijf maanden vóór het feit, waarvoor hij ter dood gebracht werd, gepleegd. De commissie heeft den ver dediger in staat gesteld alle mogelij k nieuw materiaal aan te voeren en zij had ook een onderhoud met de ver oordeelden. Zij ondervroeg verder rech ter Thayer, die de zaak in eerste instan tie berechtte en alle nog in leven zijnde juryleden, die allen overtuigd waren dat de berechting op behoorlijke wijze was geschied en dat de veroordeelden schul dig waren. De juryleden waren voorts overtuigd dat de politieke meening der veroordeelden geenerlei gewicht in de schaal had gelegd bij de vorming van hun oordeel. Volgens rechter Grant was de zaak vertraagd door de zoogenaamde beken tenis van den Portugees Madeisros; deze werd door de commissie ondervraagd; zij stelde geen vertrouwen in zijn ge loofwaardigheid. Wat betreft de communistische bedrij vigheid der beide veroordeelden, deze werd niet door de vervolging maar door de verdediging te berde gebracht. Zij werd aangevoerd ter verklaring dat Sacco en Vanzetti zwaar gewapend waren en dat zij op tal van punten onnoodige verkeerde verklaringen aflegden. 't Banditisme in Mexico. Vertraagde berichten uit Mazafian zeggen, dat de vorige week 30 bandieten gedood zijn. toen een bende van hon derd man een passagierstrein van de Southern Pacific aanviel. De aanval had plaats tusschen Barrancas en Laguema- da. De federale soldaten, die den trein escorteerden, sloegen den aanval af. waarbij tien soldaten gewond werden. 't Verbrande Egmont- paleis. De schade aan het Zaterdagavond ge deeltelijk door brand vernielde Egmont paleis, waarover wij reeds bericht heb ben, en die niet door verzekering ge dekt wordt beloopt enkele millioenen. Het Paleis is een van de merkwaar digste gebouwen der stad en dagteekent uit de veertiende eeuw. Later werd het verbouwd. In de zestiende eeuw was het bewoond door de graven Egmont ert Hoome. Graaf Lamoral van Egmont vertoefde er toen hij onder Alva ter dood werd gebracht. In 1753 werd het paleis van de familie Egmont gekocht door de vorsten van Arenberg, die het bewoonden tot het uitbreken van den oorlog. Een paar dagen vóór de oorlogs verklaring werden de gioote schallen op kunstgebied, die het gebouw versierden, naar Duitschland vervoerd. Kort na den wapenstilstand kocht de stad Brussel het paleis van Arensberg. Sedert dien diende het gebouw tot vergaderzaal var. talrijke wetenschappelijke en sociale ge nootschappen, en als feestzaal voor de groote Brusselsche vereenigingen. Die feestzaal, een juweel van bouwstijl, Is totaal vernield. De gestorven bruidegom. Terwijl de bruid, de bruiloftsgasten en de predikant te Glasgow verleden week op den bruigom wachtten, deed zich het tragische geval voor dat de bruigom plotseling dood bleek. Buchanan, een meester loodgieter, was op den dag van zijn huwelijk nog even een bezoek gaan brengen aar. de nieuwe woning, die hij na ce plechtigheid met zijn jonge vrouw dacht te behf-kken. Toen hij weg bleef, ging men hem zoeken en vond hem daar dood in een stoel liggen, bezweken ten gevolge van hartverlamming. Geen doodstraf meer. De minister van justitie van Tsjecho Slowakije heeft medegedeeld, dat in liet ontwerp voor een nieuw strafwet de toe passing van de doodstraf dermate wordt beperkt, dat zij als opgeheven kan be schouwd worden. Ook de hervorming der juryrecht spraak is in voorbereiding. Een deskundige adviseert, dat je volkomen stil moet blijven staan, als je in dtuk verkeer in de klem raakt. Dan is het later voor de ambulance natuurlijk gemakkelijker om je te vinden. Een zonderling besluit. De regeering van Ecuador heeft een besluit uitgevaardigd, waarbij de toe gang tot het land verboden wordt aan alle buitenlandsche geestelijken, onver schillig van welk geloof zij zijn. In uit zonderingsgevallen kan de minister van binnenlandsche zaken toestaan, dat bui tenlandsche geestelijken het land bin nenkomen, echter voor een verblijf van niet langer dan veertig dagen. Een land om te mijden? Generaal Smuts heeft volgens den „Times"-correspondent te Pretoria in een openbare vergadering aldaar gezegd, dat drie jaar geleden Zuid-Afrika een goeden naam in de wereld had. Thans stond de naam er van in een slechten reuk bij de menschen die er kwamen en dan doorgingen naar Rhodesia. Zuid- Afrika was volgens Smuts een land ge worden om te mijden. Als de Unie- regeering immigranten wenschte, moest ze haar vlaggepolitiek en haar rassen politiek laten vallen. De correspondent van de „Times" meldt, dat het in den laatsten tijd nog al rumoerig toegaat op politieke verga deringen; Smuts was door de herrie ge noopt zesmaal weer te gaan zitten. Boven den Noordpool. Dezer dagen is verschenen de auto biografie van den wereldbekenden Noor- schen poolreiziger Roald Amundsen, die, zooals men zich zal herinneren met den Amerikaanschen millionair Ellsworth en den Italiaanschen officier. Nobile in het bestuurbaar luchtschip Norge over de Noordpool vloog. Nu uit Amundsen in zijn boek een be schuldiging tegen Nobile, die, volgens den schrijver, handelde op bevel van zijn regeering om voor Italië de eer van deze ...laatste groote onderneming van mijn (Amundsen's) leven in te palmen". O.a. vertelt Amundsen: Toen wij boven de Pool aangeko men waren, wierpen wij alle drie vlag gen van onze landen naar beneden. Ellsworth en ik stelden ons tevreden met het uitgooien van twee kleine vlag getjes van niet grooter afmeting dan een zakdoek, het een een Amerikaansch, het ander een Noorsch vlaggetje. Tot onze stomme verbazing en verontwaar diging zagen wij, hoe Nobile niet alleen een Italiaansche vlag van enorme afme tingen naar beneden wierp, maar bo vendien hcele bundels kleine vlaggetjes met de Italiaansche kleuren, De „natte" en de droge" Op een conferentie van democraten ln heuWesten. te Ogden in Utah gehouden heeft men zich verklaard vóór de can- didatuur van democratische zijde voor het presidentschap van gouverneur Smith van New-York, een „natte". Zijn democratisohe tegencandidaat is de oud minister van landbouw uit het kabinet- Wilson, Meredith, een Westerling en een „droge". Het kindertehuis en de stok. De stad Berlijn bezit in Gtitergotz bij Stahndorf een kindertehuis. Daarin zijn 150 leerlingen ondergebacht, meeren- deels weezen en halfweezen. In den laat sten tijd kwamen er herhaaldelijk klach ten over de eigenaardige opvoedings methodes, die daar werden gevolgd. Eén dezer dagen kwam een moeder haar jongen opzoeken en vond hem in een zeer gedrukte stemming. De jongen ver telde haar. dat hij door een onderwijzer Lenz om een dictee, dat hij niet goed gemaakt had, tien stokslagen had ge kregen. Het bleek de moeder, dat de jongen vol bloedige striemen en builen zat. Zij ging met hem naar het hoofd der in richting, die haar zeide, dat. wanneer haar de behandeling niet beviel, zij met '-■aar beide kinderen maar onmiddellijk de inrichting moest verlaten. De moeder ging met den jongen naar het „Jugendamt", waar een dokter hem onderzocht. Het bleek dat de onderwijzer van zijn tuchtigingsrecht groot misbruik had gemaakt en gewoon was om alle jon gens zeer hardhandig aan te pakken. De kinderen durfden uit vrees voor nog meer straf niet klagen. Een onder zoek wees uit. dat verschillende kinde ren' duidelU kde sporen van mishande ling droegen. Den onderwijzer is te kennen gegeven, om tegen 1 October zyn ontslag te ne men. Het O. M. is in de zaak betrokken. Berlijnscke Razzia. Noord-Berlijn heeft sedert eenigen tijd 's avonds en 's nachts veel te lijden van inbraken, aanrandingen, steekpartijen en dergelijke rustverstorende voorvallen. Om de daders van al deze feiten in handen te krijgen, heeft de politie in de afge- loopen week, 's avonds na het sluitings uur der café's en nachtlokalen een in val in deze gelegenheden gedaan. Met verschillende auto's begaven zich een groot aantal agenten naar de berucht ste wijken en traden tal van kroegen 'linnen, terwijl de straat werd afgezet. Een groot aantal personen werd gear resteerd en het staat vast, dat de politie een goede vangst heeft gedaan.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 10