BINNENLAND. DE INDONESISCHE STUDENTEN. SCHEEPSBERICHTEN RADIO-PROGRAMMA NIEUWE AVONTUREN VAN SNUFFELGRAAG EN KNAGELIJNTJS. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 27 SEPT. 1927 Vlak voor doctoraal examen gearresteerd. „NIET VAN EENIG De redactie van Het Volk heeft een bezoek gebracht bij de vrouw van den te Leiden gearresteerden student Ali Sastro Amidjopo. De bewoners van het groote huis, allen Indonesische studenten, waren langza merhand naar Indië vertrokken. Me vrouw Sastro was met haar man nog alleen overgebleven. Spoedig, was het plan, zouden zy in een kleiner woning hun intrek gaan nemen. Vrijdag zou Sastro zyn doctoraal examen gaan af leggen. Toen volgde eensklaps zyn ar restatie. Vol van vertrouwen was me vrouw Sastro, dat haar man wel spoedig weder vrij zal komen. „Want mijn man, mynheer", zeide ze, „heeft niets gedaan dat strafbaar is. Als hy zich schuldig had gevoeld, zou hij dan niet gevlucht zijn? Onze pas sen waren volkomen in orde. Ik he?S zelfs myn pas eenige dagen geleden terugge geven om myn verkeerd geschreven naam te laten veranderen. Doet zooiets iemand, die van plan is ijlings over de grens te gaan? Wy zijn zelfs na de huiszoeking een tijdje m Engeland ge weest en weer teruggekomen. Als wij hadden willen vluchten zouden wij al lang zyn weggeweest. En toch staat er in de courant, dat de politie reden had om aan te nemen dat wy wilden vluchten. Dat komt, om dat wy dit huis gaan verlaten. Het huurcontract is ten einde en de kolonie is uit elkaar. Wij wilden hier dus niet blijven wonen. Geld om naar Indië terug te gaan hadden wij niet „Wat was dat voor een kolonie?" En toen sprak het vrouwtje met roe rende eenvoud: „Wy hadden dit huls met zeven menschen gehuurd. Ieder betaalde f 60 per maand. En als er arme Indische studenten waren, die geen geld hadden om te eten, dan zaten zij by ons aan tafel. Wy deelden alles samen. Want, niet waar?, als zeven menschen ieder een hapje van hun maal geven, heeft de achtste óók wat. Hy kan toch niet doodgaan van honger? En als er een landlooper kwam, kreeg hy ook zyn portie. We zijn toch allen menschen..?" Voortgaande, zeide ze: „Ja de heeren hielpen elkander altyd. Ook mijnheer Hatta kreeg nu en dan geld gestuurd, want hij bezat niets. Van een steun van Moskou is geen sprake. Wij zijn ook geen communisten, maar nationa listen". Op de vraag hoe moet u nu de naaste toekomst door, antwoordde mevrouw Sastro: „Dat weet fk niet. De regeerings- toelage houdt in November op en mijn man kan geen examen doen. Zijn af gelegde tentami zullen nu verloopen.Dat is wel heel erg. Ik hoop maar, dat het mr. Dyys, den verdediger van myn man, zal gelukken om toestemming te krij gen voor het afleggen van het examen. Hy heeft me allen mogelijken steun tos gezegd en daar voel ik my wel wat door verlicht. Want ik ben toch een beetje down....'-* KWAAD BEWUST". Niet van eenlg kwaad bewust. Het Volk schryft nog: Wy hebben in Lelden nog een be zoek gebracht aan eenige Indonesische studenten. Ook deze waren geheel kalm en maakten zich volstrekt niet ongerust over hetgeen het zwaarwichtige onder zoek van de in beslag genomen papie ren aan het licht zou brengen. Want wy hebben niets te verbergen", verzekerden zy ons. „En hoe kon men toch beweren, dat de artikelen in de „Indonesia Mer- deka", de aanleiding zyn geweest van de opstanden in Java? Die opstanden zyn ontstaan in het gewone volk en ons, tydschrift was geschreven in het Hoog- Maleisch, dat alleen door een betrek kelijk klein deel der inteïlectueele In donesiërs begrepen wordt". De studenten waren zeer verontwaar digd over de ruwe manier waarop de carrière van Sastro wordt gebroken. Zij wezen er ook met nadruk op, dat Sastro niet wilde vluchten. „Niemand van de leden der „Perhimpoenan In donesia" is trouwens gevlucht", zeiden zij. „Wel zyn er twee in volle open baarheid gerepatrieerd. Een, omdat hy door het gekuip van den ambtenaar Westenenk geen geld meer van zijn ouders gestuurd kreeg en een, omdat hy afgestudeerd was en zich te Batavia als advocaat gevestigd heeft. De beide namen staan 'op de passag:ersiyst. Niets geheimzinnigs steekt er in dat vertrek, wy verwachten trouwens ook geen ver volging, omdat wy ons niet van eenig kwaad bewust zyn". Mohamcd Iiatta. Omtrent den thans zich in hechtenis bevindenden Indischen student Moha- med Hatta schreef een inlandsche medewerker aan de .Borneo Post": De heer Moh. Hatta, Padanger van geboorte, vertrok na het afloopen van de Muloschoól te Padang en de Han delsschool te Weltevreden naar Neder land ter voortzetting zyner studiën aan de Handelshoogeschool te Rotterdam. Zijn vader was een ryke handelaar te Padang en kon dus de studie gemak kelijk bekostigen. Nadat Hatta ongeveer een jaar in Nederland was, geraakte zyn vader, in staat van faillissement, waardoor hem een verder bekostigen van de studie van zyn zoon onmogelijk was geworden. Hatta klaagde toen zijn nood by een toentertijd juist in Nederland met ver lof zijnden bekenden handelsvriend. Be doelde heer, die gouvernements-ambte- naar is, besprak het geval met een an der, ook ambtenaar. Gezameniyk heb ben die heeren een paar mille we meenen vyf mille by elkaar ge bracht en het bedrag Hatta geschonken opdat hij zyn studies niet behoefde te onderbreken. DE INBREKER ONDER HET BED. Uit het raam gesprongen NA ACHTERVOLGING GEPAKT De Maasbode verhaalt: In den nacht van Zaterdag op Zon dag heeft zich ten huize van den heer K. R. M. Werner, secretaris van het Duitsche Consulaat aan den Crooswyk- sche Singel 30 b te Rotterdam, het vol gend sensationeel gebeuren afgespeeld: De heer des huizes werd te ongeve r drie uur in den nacht gewekt dooi' zyn echtgenoote. daar deze meende gehoord te hebben, dat er onraad was. Hij be gaf zich van de slaapkamer welke op de 2e verdieping is gelegen naar de woonkamer op de eerste verdieping, doch ontdekte hier geen onraad. Daarom ging hy terug doch zijn vrouw vermoedde, dat zij het lawaai misschien ook op de 2e verdieping had kunnen hooien, zoodat de heer W. het onder zoek daar voortzette. In de logeerkamer gekomen, waar niemand sliep, draaide hij het licht aan en zag een man onder het bed liggen. Met behulp van een stok wist hy den man onder het ledikant vandaan te du wen, waarop deze hem opzij stootte en de trap afrende naar de eerste verdie ping. De heer W. ging den inbreker ach terna, die inmiddels kans had gezien in een zykamertje te komen, het raam te openen en er uit te springen. De man moet zich niet gerealiseerd hebben, dat dit raam nog eenige meters boven den beganen grond lag, hij viel en smakte op de straat neer waarbij hy zijn linker voet kneusde. Een surveilleerend nachtwaker hoor de dat de vluchteling uit het raam op straat viel en zette hem achterna. De man kon niettegenstaande zyn gebles seerden voet nog vrij hard loopen, zoo dat de nachtwacer, toen hy 2 rijwiel agenten ontmoette, de achtervolging aan een hunner overliet. Die slaagde er vervolgens spoedig in den vluchteling te arresteeren. De andere agent ging naar het huis van den heer W. waar hij hoorde wat er gebeurd was. Het bleek dat er nergens iets was opengebroken. Onder het bewuste bed werd de hoed van den ongewenschten gast terugge vonden. Op het politiebureau bleek, toen men den arrestant, den 20-jarigen J. v. L. fouilleerde, dat hij in het bezit was van zilveren lepels en vorken, eenige gouden sieraden, een binocle en andere snuisteryen, welke uit een buf fetlade ten huize van W. verdwenen wa ren. Hoe de man is binnengekomen, is nog niet met zekerheid te zeggen. De aangehoudene bewaart een volkomen stilzwygen, doch de bewijzen zyn dui- delijk, vooral ook, daar de bestolene den dief heeft herkend. Van L. is geen onbekende van de Justitie. Het onder zoek wordt voortgezet. MAATSCHAPPIJ DER NED. LETTERKUNDE. NOVELLE VAN MEVROUW VAN ZEGGELEN. Op Vrijdagavond 7 October zal de eersbe maande!yksohe vergadering van de Maatsohappy der Nederlandsche Let terkunde te Leiden worden gehouden. In deze vergadering zal mevrouw M. C. van Zeggelen uit Haarlem een door haar geschreven Indische novelle voor dragen, getrokken uit een historisch feit in Zuid-Selebes voorgevallen in het jaar 1606, getiteld Mandinza's vlucht. BURGEMEESTER VAN EMMEN Benoemd is met ingang van 1 October tot burgemeester van Emmen, Mr. L. J. Bouma, met toekenning van gelyktydig eervol ontslag als burgemeester der ge meente Hoogeveen. HET PRETTIGE GARNIZOEN. HARTELIJK AFSCHEID. Zaterdag zyn het 21e reg. infanterie en de grenadiers van Harderwijk „huis- toe" gegaan, en daarmede zijn de her halingsoefeningen voor dit jaar geëin digd. Letteriyk alles was gedaan om het verblijf onder de wapenen te veraange namen. De verhouding tusschen offi cieren en manschappen viel zeer te roe men. Het Chr. Mil. Verband en de com missie van beheer van de garnizoens- cantine. waarvan de majoor jhr. Storm van 's-Gravensande. kapitein Kifijk en le luit. Kruijns de hoofdpersonen zyn, hebben geen moeite gespaard om avond aan avond de militairen gezellig bezig te houden. Vrijdagavond had. zoo meldt het Hbld. de gToote afscheids-avond plaats in de garnizoens-cantine, die door meer dan 1200 soldaten gevuld was. Een cabaret gezelschap trad belangeloos op met een alleraardigst programma. Na de pauze hield majoor jhr. Storm van 's-Graven- sande een vaderlyke toespraak, die in de grootst, mogelijke stilte werd aange hoord. Hy bracht daarin dank aan al len die medegewerkt hadden om het ver-- blyf in Harderwyk te veraangenamen en (besprak de uitnemende verhouding tusschen meerderen en minderen. Nadat het applaus was verstomd, had majoor Storm van 's-Gravensande als voorzitter van de cantine-commissie in ontvangst te nemen een schilderij als blijk van dankbaarheid voor den arbeid van de commissie, benevens een enve loppe met geld. bijeengebracht, door alle soldaten, met verzoek de som te bestem men voor verbetering van de garnizoens- cantine. Met woorden van hartelijken dank nam de majoor, die na achtjarige werk zaamheid als voorzitter van de cantine- commissie, van dit werk afscheid neemt, wegens zijn benoeming tot adjudant bij den grooten staf van H. M. de Koningin een en ander in entvangst. Ds. Miedema van Amersfoort sprak een afscheidswoord; de kapel uit de mi litairen liet het .„Wilhelmus" hooren, waarop het programma verder werd uit gevoerd. Het feest duurde tot middernacht. WEDER WAT NIEUWS. „COMMUNISTISCHE ZAK DOEKEN". Er is weer iets nieuws onder de „com munistische" zon! Wij hebben reeds ge had communistische kains, communis tische penningen met sovjet-embleem. Thans probeert men het met communis tische zakdoeken, zegt de Sum. Bode. Het was het onderdistrictshoofd van Paoeh, die het eerst bij eenige personen in de Ommelanden vreemde zakdoeken met sovjet-embleem ontdekte. Bij een ingesteld onderzoek bleken deze zakdoe ken op den pasar Kampoeng Djawa te Padang te zyn gekocht, waarop de zaak in handen van het Inlandsch bestuur ter plaatse werd gesteld. Men vond by een handelaar op Pasar Gedang 19 dozijnen van soortgelijke zak doeken in verschillende kleuren, welke in beslag werden genomen. Deze handelaar S. gelar P. S. genaamd vertoeft in de Bovenlanden en is pas van Eatavia teruggekeerd, vanwaar hij de zakdoeken had meegebracht. Toen men nogmaals naar den Kam poeng Djawa op onderzoek toog, werden bij verscheidene kleinhandelaren in ma nufacturen nog een 10 stuks zakdoeken in beslag genomen, welke nog niet ver kocht waren. De zakdoeken, van grof doek gemaakt, zijn, zooals wij reeds zeiden, in verschil lende kleuren verkrijgbaar. Ze zijn ge drukt, dus vermoedelijk afkomstig uit het buitenland. De randen der zakdoe ken vertoonen een rij kruisjes en een rij sterretjes. Het middenvak is bedrukt met vijfhoekige sterren, waarin het embleem, hamer en sikkel, is aangebracht, waar- tusschen weer kleine vijfhoekige sterre tjes zijn geplaatst. De zakdoeken zien er op het eerste gezicht zeer onschuldig uit, zoodat wij ons kunnen indenken, dat kampongmenschen, die het sovjet-em bleem niet kennen, er geen kwaad achter zoeken. De prijs is zeer laag, nl. 15 cent per stuk. Veel zyn er nog niet in om loop. PRETTIG OPSTAAN. WAT ONDER HET BED UITKROOP. In den nacht van Zondag op Maan dag heeft een inbreker zich toegang verschaft tot een woning in de Kaap straat te Den Haag. Dat de bewoner de gewoonte had in zijn slaapkalner onder zijn bed een geldkistje te plaatsen, was klaarblijkelijk den inbreker bekend. Toen de bewoner nu Maandagmorgen by het ontwaken uit zijn bed sprong, struikelde hij over een man, die onder het bed uitkroop en zich hals over kop uit de voeten maakte. Pogingen om den inbreker te grypen, gelukten niet. Het geldkistje stond echter nog op zijn plaats. RADIONIEUWS. DE NIEUWE ZENDER TE HUIZEN. Naar gemeld wordt zal de nieuwe zender te Huizen door de Christelijke volksgroepen in ons land in gebruik te- nemen, op 22 October as. worden ge opend. De minister van Waterstaat, mr. van der Vegte, zal de openingsrede houden. Voorts zal het woord gevoerd worden door den minister van Staat jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, den oud minister dr. J. Th. de Visser en mr. V. H. Rutgers. De golflengte van den nieuwen zen der bedraagt 1840 M., des noods na half 8 uur 1950 M. de golflengte van Soheveningen. DE ONBEWAAKTE OVER- WEGEN. ONGELUK VOORKOMEN. Door oplettendheid van een spoorweg machinist M. v. d. B. te Boerhaar by Wyhe aan een groot gevaar ontsnapt. Met een transport varkens wilde hij den overweg „de Boerhaar" oversteken, juist toen een sneltrein in aantocht was. De trein was reeds zóó dichtbij, dat v.d. B., die zich met den wagen midden op den overweg bevond, geen kans zag, dezen nog te passeeren. Hij sprong van den wagen en liet zyn vracht in den steek. Door zeer krachtig remmen wist de ma chinist nog juist vóór den overweg den trein tot stilstand te brengen, zocdat geen ongeluk is gebeurd. Tegen" v. d. B. werd procesverbaal opgemaakt. Alcyone, st. 24 -Sept. tc en v. Eahia, B.-Ayres n. Rotterdam. Aldabi, 26 Sept. te Rotterdam van Buenos Ayres. Algorab, p. 23 Sept. Las Palmas, Rot terdam n. Buenos Ayres. Alkmaar, 25 Sept. te Antwerpen van Hamburg. Almkerk, 25 Sept. v.m. 9 u. te Port Said, Rotterdam n. Brisbane. Amazone, 23 Sept. v. New York naar La Guaira. Arendskerk, 25 Sept. te Adelaide van Rotterdam. Bennekom, 24 Sept. v. Curacao naar Europa. Binnendijk, 25 Sept. te New York van Rotterdam. Boschdyk, p. 25 Sept. Lizard, Boston n. Rotterdam. Buitenzorg, p. 25 Sept. Kaap del Arml, Batavia n. Rotterdam. Burgerdijk, 24 Sept. v. Baltimore n. Rotterdam. Commewijne, 25 Sept. le Paramaribo v. Amsterdam. Edam, 25 Sept. te Rotterdam van New Orleans. Eemland, 24 Sept. v. Rio de Janeiro n. Victoria. Enggano, 25 Sept. te Rotterdam van Narvik. Flandria, p. 25 Sept. nra. 4 u. Fernan do Noronha, Buenos Ayres n. A'dam. Garoei, p. 24 Sept. Perim, Rotterdam n. Batavia. Gemma, 25 Sept. te Antwerpen van Hamburg. Heemskerk, p. 23 Sept. de Kanarische Eilanden, A'dam n. Kaapstad. Insulïnde, 25 Sept. n.m. 10 u. v. Tan- ger, Batavia n. Rotterdam. J. P. Coen, 24 Sept. v. Colombo, Am sterdam n. Batavia. Johan de Witt, 25 Sept. te Suez, Ba- tavSi.n. Amsterdam. Kambangan, 26 Sept. v. Amsterdam n. Narvik. Karimata, p. 25 Sept. Vlissinger., Am sterdam 1. v. Antwerpen n. Batavia. Kennemerland, 24 Sept. vm. te Bahia, Amsterdam n. Buenos Ayres. Klipfontein, 24 Sept. te Kilindini van Mozambique. Leerdam, 23 Sept. vm. v. Vera Cruz, Rotterdam n. New Orleans. Luna, 23 Sept. v. New York n. Haiti. Maasdijk, st. 24 Sept. van Rosario n. Santa Fe. Maasland, 24 Sept. v. St. Vincent K. V., Buenos Ayres n. Amsterdam. Madioen, 24 Sept. te en v. Paramari bo, Batavia n. New York. Meerkerk, 25 Sept. te Rotterdam van Antwerpen. Merauke, 25 Sept. v. Salonica, Bata via n. Rotterdam. Merope, 25 Sept. te Amsterdam van W.-Indië. Modjokerto, 26 Sept. v.m. 1 u. v. Port Said, Rotterdam n. Batavia. Moena, 25 Sept. te Newcastle van Port Said. Narenta, 28 Sept. v. Cristobal, Rot terdam n. de Pacifickust. Nickerie, 24 Sept. v. Paramaribo naar Madeira en Amsterdam. Noorderdijk, p. 25 Sept. Lizard, Paci fickust n. Londen en Rotterdam. Oldekerk, p. 25 Sept. Perim, Amster dam naar Japan. Prinses der Nederlanden, 24 Sept. te Belawan, Batavia n. Amsterdam. Ridderkerk, 26 Sept, te Antwerpen, Bombay n. Rotterdam. Riouw, 23 Sept. te Hamburg van Am sterdam. Rotti, 25 Sept. te Amsterdam van Hamburg. Rijnland, '24 Sept. van Sherbro naar Konakry. Ryperkerk, 25 Sept. te Amsterdam van Hamburg. Siantar, 26 Sept. v.m. 1 u. v. Bela wan, Batavia n. Rotterdam. Simaloer, 24 Sept. te Havre^Batavia n. Amsterdam. Singkep, 26 Sept. te Hull v. Madras. Streefkerk, 25 Sept. v. Suez, Rotter dam n. Calcutta. Stuyvesant, 24 Sept. v. Boulogne, Amsterdam n. Barbados. Tambora, p. 25 Sept. v.m. 3 u. Perim, Rotterdam n. Batavia. Tasman, 24 Sept. n. Singapore. Texel, 25 Sept. te Amsterdam van Hamburg. Toba, 25 Sept. te Hamburg v. R'dam. Vlieland, 25 Sept. v. Las Palmas, Am sterdam n. W.-Afrika. Waaldyk? 24 Sept. te Rio Grande do Sul, Amsterdam n. Buenos Ayres. Zeelandia, 24 Sept. v.m. te Buenos Ayres v. Amsterdam. Zenaaa, 25 Sept. te Antwerpen van Amsterdam. Zijldijk. 25 Sept. van Las Palmas. Buenos Ayres n. Rotterdam. Jacatra, 24 Sept. te Soerabaya, van Rotterdam. Nieuw Amsterdam, 23 Sept. n.m. 2 u. 11 m. 115 myl Zuid van Valentia, Rot terdam n, Halifax en New York. Rijndam, p. 26 Sept. v.m. 11 u. 30 m. Scilly, New York n. Rotterdam. Sitoebondo, 25 Sept. te Batavia van Rotterdam. WOENSDAG 28 SEPTEMBER HILVERSUM 1050 M. 12.00 Politieber. 12.352.00 Lunchmuzlek door het trio D. Groene veld, viool, A. v. Leeuwen, cello. P. Jochemse, piano. 5.006.00 Concert door hefc Anro- orkest. J. v. d. Berk, tenor. Ego. Veen, pianobegel. 6,006.30 Lezing over „Philatelie" door den heer G. V. v. d. Schooren. 6.307.45 Operetteprogramir.a'" door het Anro-orkest. 7.157.45 Gezondheidshalfuurtje. Dr. J. B. F. van Gils, seer, penningm. v. d. Ned. Centr. Ver. tot bestrijding der tu berculose. over: Het particulier initia tief in den strijd tegen de tuberculose. 7.45 Politieber. 10.30 Persber. 8.10 N.CJt.V. Concert. Mevrouw B. Jonckers—Tiggers, sopraan. J. H. E. Wittpen, fluit. E. J. v. Duinen, piano. 1 Schweigt, Ihr Floten, Bach (sopraan, obl„ fluit en piano). 2a. De Heer is mijn Herder, b. Op bergen en in dalen. c. Ontwaakt, gij die slaapt (sopraan). 3 Rede door Dr. J. Hekman, over: Slar.p en slapeloosheid (le ged). 4 Pensie- roso", aria van Handel met ooi. fluit en piano. 5 Sonate no. 7, Loei'let fluit, piano). 6 2e ged. van de rede van Dr. Hekman. 7 Villanella. Grandval (so praan, fluit, piano). 8 Aria uit ...Z-emire en Amor", Gretry (zang. fluit, piano). 9a Soir sur la plaine, Gaubert. b. Vöglein, Probost (fluit). 10a Ligna Sylvarum, b. De Nachtegaal, c Avondliedje. Zagwijn (sopraan) 11 Cantate, Scarlatti sopraan fluit en piano). DAVENTRY 1600 M. en LONDEN 301 M. 11.20 Daventrykwartet. 12.20 Dansmuziek. I.202.20 Orkestconcert. 2.50 Lezing: English Language. 3.10 Concert. 3.20 Lezing: Three plays of Shr.be- spenfe. 3.50 Het Daventrykwartet 4.05 Lezing. 5.20 Licht klassiek concert, Strjkor- kest en solisten (sopraan, plane). 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Orgelbespeling. 6.40 Tuinpraatje. 6.50 Tijds., weerber., nieuv>s 7.05 Orgelbespeling. 7.20 Causerie: Volkenbond. 7.35 Orgelconcert. 7.45 Lezing. Changes in Temperament and Character. 8.05 De Troubadour, opera in 4 acten van Verdi (onderbroken om 9.20 door nleuwsber.}. 10.40 Lezing: The street Singer. 10.55—11.20 Variété. II.2012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO PARIS" 1750 M. 12.502.10 Orkestconcert. 5.055.55 Orkestconcert. 8.50 Fragmenten van opera's comique. Orkest en solisten. LANGENBERG, 469 M., MiiNSTER 242 M. en DORTMUND, 283 M. 1.302.50 Orkestconcert. 5.506.50 Orkestconcert. 8.50 Liederen- en kooravond. F. Baumann, tenor. Koor en orkest. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. KöNIGSWUSTERHAUSEN, 1250 M. 12.208.05 Lezingen en lessen. 8.50 „Zola", over den dichter en zyn werk. 9.50 Celloconcert. E. Feuermann. 10.50 Concert. Dr. Becce's kamer-orkest en Ch. Muller sopraan. HAMBURG 395 M. 5.20 Dansmuziek. 6.20 Orkestconcert. 1.20 Orkestconcert. 8.20 Robert Koppelavond. Orkest en R. Koppel, zang. Daarna tot 11.10 Lans- muziek. BRUSSEL, 509 M. 5.206.20 Kamermuziek. 8.2010.20 Orkestconcert. Populaire muziek. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN h 69 Cis: per regel. 6 ACCUMULATOREN Laad- en reparatie-inrichting voor elk fabrikaat. H. N. FISCHER, BAKENESSERGRACHT 9 HAARLEM TELEF. 14097 NEDERLANDERS IN DEN VREEMDE. Protest tegen belastingheffing. Vervreemding van het vader land gevolg? In een correspondentie uit Antwerpen in de Telegraaf vinden wy melding ge maakt van een druk bezochte vergade ring, uitgeschreven door het comité van actie inzake het wetsontwerp tot belas tingheffing van Nederlanders in den vreemde. Als spreker trad op mr. W. R. Emmen Riedel uit den Haag. Deze liet zich in krasse termen over het wets ontwerp uit. De Nederlandsche regeering heeft, aldus spr., onder de Nederlanders in 't buitenland een storm van verontwaar diging en een golf van antipathie ge wekt. Zy heeft zich blootgesteld aan het verwijt een onrechtvaardigheid te be gaan en zoodoende heeft zij haar moreel prestige by vele personen verminderd. Zij heeft nu haar hooge belastingen en haar strenge inningswyze in het volle licht gesteld, ij Nadat na de rede van den spreker een inzameling was gehouden om de actie voort te zetten, werd bij acclama tie een motie aangenomen, die aan dc leden der Tweede Kamer zal worden gezonden. In deze motie wordt gezegd, dat de vertegenwoordigers van de Ne derlanders te Antwerpen en omge ving van oordeel zijn, dat de heffing der voorgestelde belasting van Nederlan ders in den vreemde boven de belasting die zij aan het land van hun inwoning verschuldigd zjjn, geen grond kan vin den in de diensten die Nederland hun bewijst. Voorts wordt opgemerkt dat die hef fing nimmer kan geschieden naar gely- ken en rechtvaardigen maatstaf en slechts tot gevolg kan hebben, dat de Hollanders in het buitenland in totaal zwaarder worden belast dan de omstan digheden in het land hunner inwoning veroorloven, zoodat zij in den strijd om het bestaan zullen worden achterge steld bij personen van andere nationali teit. Zij vreezen, aldus luidt 't slot der mo tie, dat de aanneming van het wets ontwerp zal leiden tot een vervreem ding van hun vaderland voor de in het buitenland gevestigde Nederlanders, waarvan alleen reeds te Antwerpen en omgeving 20.000 woonachtig zijn. De stellige verwachting wordt uitgesproken, dat het ontwerp nimmer wet zal wor den. J. A. FRANKEN OVERLEDEN Te Ginneken is in den ouderdom van 63 jaar overleden de heer J. A. Fran ken die van Dec. 1895 tot Februari 1903 hoofdcommissaris van politie te Amster dam is geweest. VALSCH ENGELSCH BANKPAPIER. RUS AANGEHOUDEN. De politie heeft Zaterdagavond te Amsterdam een 37-jarige Rus kunnen aanhouden, die zich schuldig liad ge maakt aan het uitgeven van valsch En- gelsch bankpapier. De politie te Stockholm had aan de valschgeldcentrale van de Amsterdam- sche politie opsporing verzocht van den man, die in Stockholm valsche biljetten van vyf pond had uitgegeven' en van wien men wist, dat hy naar Nederland was gereisd. Zaterdagavond gelukte het in: als gezegd, de recherche den Rus aan te houden. Hy werd naar het hoofdbureau overgebracht en by het verhoor, dat hem daar werd afgenomen, trachtte hy aanvankelyk de zaak te ont kennen. De erklaringen, die hy aflegde, wa ren echter in enkele opziohten tegen strijdig met hetgeen van hem bekend was; het slot was dat de Rus bekende: hij reisde met een valschen pas onder een valschen naam, hij had ook hier te lanoe nagemaakte Engelsche bank biljetten uitgegeven, nl. twee van vyftig pond en had dit kwaad niet slechts in Stockholm doch ook in Oslo bedreven. De valsche bankbiljetten uitgevende Rus zit thans in verzekerde bewaring. De herkomst van de nagemaakte gelds waarden staat nog niet vast. Dat het bankpapier goed is nage maakt, mag blijken uit het feit dat de man zijn biljetten by een wisselbank op het Damrak voor Nederlandsch geld in ruilde; daar had men dus niet opge merkt, dat het papier nagemaakt was. Had hy het op het politiebureau niet bekend, dan was het wellicht niet of pas later ontdekt. De justitie in Stockholm zal nu ver moedelijk nog wel eenigen tijd op de uitlevering van den Rus, die eerst hier zyn straf moet ondergaan, mogen wachten. EIGENAARDIG GEVAL. KON ZICH Z'N NAAM NIET MEER HERINNEREN. Het persbureau Vaz Dias meldt ons uit Amersfoort van Zaterdag: Hedenmiddag te kwart voor één uur werd te Amersfoort, in een trein uit Am sterdam een man bewusteloos aangetrof fen. De eenige aanduiding was een spoorkaartje Amsterdam—Weesp. Naar het St. Elisabethgasthuis vervoerd, kwam de man eerst hedenavond 8 uur tot be wustzijn. Hy kon zich echter niets her inneren, hoe zyn naam was en waar hij vandaan kwam. VOOR DE KINDEREN. •—Arm dier, zucht Hoessein, een frissche drenk zou u wellicht de onontbeerlijke krachten hergeven. Kom, ik zal afdalen in den put en zien of zijn bodem nog water draagt. Dan zuU leu wij beiden, gij en ik, lafenis vinden. Aldus sprekende, klimt Hoessein over den rand van den put en begint zijn moeilijke afda- i:ng. De muur is steil en biedt aan de vermoeide vc.ten van den zwerver slechts luttele steun: punten. Doch Allah is met hem en bestuurt i schreden.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 11