BUITENLANDSCH OVERZICHT Qranjeboojj, 'T PIJNLIJKE ECONOMISCHE CONFLICT TUSSCHEN FRANKRIJK EN AMERIKA. „HET VERLANGEN OM DEN OORLOG AF TE SCHAFFEN IS ONVERWOESTBAAR!" SPORT EN SPEL. /rN DORTMUNDER Het recht van den sterkste. Alles en niets! -En dat terwijl de legionaires in Frankrijk de verbroedering vieren! De rede van Guani in Geneve luide toegejuicht! T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Door de belangrijke gebeurtenissen in Genève is een conflict van zeer groot gewicht eenigszins op den achtergrond van de publieke belangstelling geraakt. Wij doelen op het tusschen Frankrijk en <Je Vereenigde Staten gerezen douane geschil, dat inderdaad een schrikwek- kenden vorm heeft aangenomen. In schrijnende tegenstelling is dit weikelijk pijnlijke incident met de vertooning van verbroedering en huldiging naar aanlei ding van het bezoek van de Amerikaan- sche oud-strijders (The American Le gion) aan Frankrijk en Parijs. Terwijl door uiterlijk vertoon ten op zichte van de vroegere strijdmakkers alles gedaan wordt om een demonstra tie te geven van wederkeerige sympathie en .broederlijke liefde" heerscht de vin- nigste economische strijd achter de schermen. En 't motto van dit gevecht is ..het recht van den sterkste". Want nadat Frankrijk zich bereid heeft ver klaard om als groote tegemoetkoming (en uit vrees voor erger) als regel te la ten gelden voor de beide Staten doch voor het meerendeel voor Amerikaansche waren, 50 pet. verlaging op het nieuwe Fransche douane-tarief toe te staan, heeft Washington kort en krachtig neen gezegd. Hiermede sloeg Amerika dus reeds een voordeel op andere staten gladweg van de hand. Het wil eenvoudig geen douane tarief op Amerikaansche invoerproduc ten, maar het vindt 't wel gerechtvaar digd zelf zijn voor de geheele wereld geldige tarief te handhaven! En Uncle Sam trekt eenvoudig zijn schouders op als Marianne betoogt dat de Amerikaan sche verlangens neerkomen op den eisch dat Frankrijk alles zal geven en er bij voorbaat niets voor terug zal verlan gen! Amerika heef: de hoogste tolmuren! *t Is economisch onafhankelijk. Frank rijk is als alle Europeesche staten af hankelijk van zijn buren, met wie het wederkeerigheidsverdragen heeft geslo ten. Ook met Duitschland heeft het een der gelijk economisch compromis aangegaan, hetgeen het evenwicht met andere sta ten natuurlijk verbrak. Dat verdrag met Duitschland schijnt ook als motief aan gewezen te moeten worden voor het Fransch-Amerikaansche conflict, 't Ge volg van dit conflict is dat Frankrijk door toegeeflijkheid ten aanzien van Drank-misère in een droog land. Sinds in de Ver. Staten het drankver bod bestaat is de toepassing daarvan herhaaldelijk bemoeilijkt door ontdui kers en drankhandelaars. Bij de actie der autoriteiten om trots alles de wet toe te passen heeft bij herhaling bloed gevloeid. Statistici hebben uitgemaakt, dat er in dezen strijd van de overheid tegen de drankgebruik ers en verkoopers reeds 200 menschen zijn gedood. En of schoon voor deze gevallen van doodslag in het geheel zestig menschen voor den rechter zijn geweest, werden tot nu toe slechts drie lieden licht gestraft. Thans komt een geval voor den rech ter dat veel belangstelling wekt. Een boer in Maryland, 77 jaar oud. had een agent-provocateur van de drank bestrijdingspolitie onlangs in zijn woning ontvangen en hem een glas zelf-gebrou wen bier geschonken. Bij wijze van dank kwam deze onge noods gast met drie kornuiten, zonder een bevelschrift van den bevoegden ma gistraat, een inval doen in de woning van den ouden man. Deze wilde dit niet toelaten en schoot op de drankpolitie en wondde een der vier in de knie. De agenten drongen nu, hun revolvers ge bruikende, naar binnen en verwondden den man. Toen deze weerloos op den grond lag traden zy op hem toe en schoten hem dood. De zaak dient te Washington. Er is overal in den lande reusachtige belang stelling voor het geval. Een „lieve" hoofdprijs. Catarina Pinna, een jonge en schoone inwoonster van het stadje Borora op het zonnige Sardinië, zag het met leede oogen aan, hoe haar minder door de na tuur bevoorrechte vriendinnen de een na de ander verloofd en getrouwd raak ten, terwijl zij maar steeds van een niet begeerde vrijheid bleef genieten. Toch ontbrak het niet aan pretendenten naar haar hand. Maar juist die veelheid was een ernstige hinderpaal: want wanneer Catarina zich verstoutte, aan een der gegadigden iets meer gunsten te verlee- nen dan aan de anderen, dan waren die anderen er onmiddelijk met hun mes sen bij om hun rivaal met een paar flin ke litteekens te versieren. Zóó kon het niet langer. En Catarina vond een even gracieus als origineel mid del om aan deze netelige situatie een einde te maken. Zij organiseerde een loterij, met zichzelf als hoofdprijs: de gelukkige, die haar „trok", zou haar als Amerika zCn economische verhoudingen met dat land op de zelfde basis wil in richten als 't met Duitschland heeft ge daan. Amerika dat echter één douane tarief voor de geheele wereld in 't leven heeft geroepen, wenscht daar niet op in te gaan. En 't blijft volle maat eischen, omdat het dit kan, zonder een duim breed teMvyken. F. A. Guani sluit de V olkenbondsver gade- ring. De achtste VolkenbondsvergaderJng Is Dinsdagmiddag om 1 uur met een rede van den voorzitter Guani gesloten. Guani verklaarde, dat de besprekingen dit jaar zeer vruchtbaar zyn geweest. De algemeene debatten over de werkzaam heden van den Raad en het secretariaat- generaal, zoomede de andere discussies zyn meer nog dan in vorige jaren, geken merkt door groote openhartigheid. De voorbereiding der internationale ontwa peningsconferentie heeft voortgang ge maakt. Wel kunnen wij, aldus Guani, niet met één slag het einddoel bereiken, maar onverwoestbaar is toch het verlan gen om den modernen oorlog in zijn waanzin en barbaarschheid af te schaf fen. De toestand in China. Een Reuter-telegram in de Engelsche bladen geeft de volgende samenvatting van den toestand in China. Het telegram komt uit Sjanghai en luidt als volgt: De militaire toestand is er op het oogenblik een van stilstand. De plaatse lijke Chineesche bankiers, die hun buik vol hebben van het huidige regime, wei geren verder nog geld voor te schieten. Uit Hankou komt maar heel weinig nieuws in. De Chineesche autoriteiten aldaar hebben de pers onderdrukt; maar het is bekend, dat de communisten al weer de koppen bij elkaar steken onder bescherming van generaal Tang-Seng- tsji. Borodin de bekende agent van Rus land bevindt zich op het oogenblik te Sian-foe, waar hij generaal Feng- Joe-sjiang bijstaat; terwijl de Russische generaal Galen de wijk heeft genomen in het Chineesche bureau voor buiten- landsche aangelegenheden in de buurt van Sjanghai. KORT EN BONDIG. De, door de bedriegeryen van twee controleurs, noodig geworden nieuwe trekking van de Pruisische Staatsloterij heeft plaats gehad. De prijs van 100.000 mark viel op no. 149.288, welk lot, bij onderzoek, in achtste deelen, door Ber- lijnsche arbeidersfamilies gekocht was. De bladen melden, dat de kinderver lammingsepidemie in Saksen zich uit breidt. Het aantal gevallen te Leipzig blijft stijgen, terwijl de ziekte thans ook in andere plaatsen voorkomt. Te Laibach in Joegoslavië zal een nieuw radiostation gebouwd worden, dat dan het grootste van dat land zal zijn. Met Paschen 1928 hoopt men met de uitzendingen te kunnen beginnen. Een bevel tot aanhouding is uitgevaar digd tegen de gebroeders Manissalien. bankiers en graanhandelaars. Zij worden er van verdacht chèques zonder dekking te hebben uitgegeven op Roemeensche en buitenlandsche banken, ten beloope van verscheidene millioenen lei. LAWNTENNIS. WINTERCOMPETITIE In vervolg op een reeds eerder gepu bliceerde medeedeling over een even- tueele winter-competitie van den N. L. T. B., staat thans bijna vast, dat deze competitie op 6 November zou kunnen aanvangen. Het is de bedoeling om de programma's dan zoo samen te stellen dat men een tijdperk van 3 weken krijgt, waarin een vastgestelde wedstrijd moet zyn gespeeld, waaruit volgt dat kleine afdeelingen gemaakt moeten worden en niet meer dan 3 clubs in heele competitie of 5 clubs in halve competitie zullen kunnen bevatten. Bij voldoende inschrijvingen worden 3 klas sen ingericht, waarvoor de inleggelden dan zullen bedragen f 6 voor de le klasse, f 4 voor de 2e en 3e klasse. Voor deelneming aan deze competitie moet men zich vóór 1 October a.s. on der opgaaf van namen van de spelers wenden tot den secretaris-penning meester van den Bond. den heer H. Hoyte Veder, Albertinastraat 7, Den Haag. FILM-AVOND EN SPELREGEL VOORDRACHT. In een der laatste nummers van „Lawn Tennis" lezen wij ook dit be richt: „Clubs die het plan hebben om dezen winter „tennisavonden" te organiseeren. zooals er reeds verscheidene door de Centrale Propaganda-commissie zijn ge organiseerd, zullen goed doen, spoedig haar voorbereidingen te treffen. De be schikbare films zijn die van Tilden, mej. Bouman, Timmer, fragmenten van den wedstrijd LenglenWills en Holland Amerika, Johnston, Patterson, met ge wone en vertraagde projectie. De films kunnen worden toegelicht en de avond verder aangevuld met een causerie over verschillende moeilijke punten in de spelregels (service, foot fault, aanraken net, overspelen, enz.) Nadere inlichtingen zijn aan te vragen bij den heer CL Vreedenburgh te Schoonhoven". Tot zoover dit bericht. Is dit niet iets voor onze vele Haar- lemsche tennissers? Wie neemt het ini tiatief. leediger. Gevolg: ontslagneming van het geheele kabinet en duel tusschen den Spaansehgezïnden zoon van den Kamer president en den minister van Justitie. Intusschen bereidde de Spaansche ko lonie alles voor tot de vlucht van haar veroordeelden landgenoot. In den nacht vóór den ochtend der executie slaagde die ontvluchting inderdaad. De Spaansche zaakgelastigde en een consul hadden zich met de zaak te fel ingelaten en moesten teruggeroepen worden. De veroordeelde stierenvechter werd echter ten slotte begenadigd. Nu gaat hij naar Spanje terug om zijn geschiedenis te verfilmen. In Italië worden de deelnemers aan duels met een boete van 240 gulden gestraft. Daardoor zijn zelfs Italiaansche duels ge vaartijk geworden. Oorlogsdemonstratie. Op Zondag JA. is voor de bevolking van Moskou een demonstratie gegeven van de wijze, waarop een moderne oor log gevoerd wordt. Tienduizenden heb ben de gelegenheid aangegrepen, om dit schouwspel, waarvoor een uitgestrekt terrein in den naasten omtrek der stad was uitgekozen, gade te slaan. In het geheel werkten een 15.000 militairen aan de demonstratie, die, voor zoover zulks technisch mogelijk was, een volledig en duidelijk overzicht gaf van de ver schillende handelingen, die in den mo dernen oorlog voorkomen. Dat ook de luchtvaart- en de gas-afdeeling present waren, spreekt van zelf. De demonstra ties vingen 's morgens in de vroegte aan en duurden tot 3 uur 's middags voort. Drama's in de lucht. Het vliegtuig ..Spirit of Hollywood", dat Wcensdag van Santa Monica (Cali- fornië) naar Chicago is vertrokken met Frank Tomick als piloot en de actrice Marion Mack als passagiers, wordt nog steeds vermist. Legervliegers, die een on derzoek hebben ingesteld, konden geen spoor van de vliegers vinden. Uit Spokane wordt gemeld, dat Meyers de winnaar van de transcontinentale luchtderby op een vliegveld ta Spokane .is neergestort. De vlieger kon ongedeerd uit de versplinterde machine te voor schijn gehaald worden. KORFBAL. H. K. B.=DAG Op het Advendostcrrein aan de Lanckhorstlaan te Heemstede wordt Zondag a.s. een korfbaldag uitsluitend voor H. K. B «clubs gehouden. Het programma luidt als volgt: lste ronde: A. 9.3010 uur UJvssesHaarlem B. 10.10—10.40 uur S. V.—D- V. V. C. 10.5011.30 uur AdvendoG.S-D. T. H. B. komt door loting in dc tweede ronde. 2de Ronde: E. 10-4012.10 winnaar A—win» naar B. F. 12.1512.45 winnaar CT. II. B. G. 1-302.verliezer Averlic» zcr B. H. 2.052.35 verliezer CT. H. B. Finale. I- 2.453.30 winnaar Ewinnaar G (om lsten prijs). J 3.404.25 winnaar Fwinnaar H (om 2den prijs). Wanneer T. H. B. beide wedstrij» den in de tweede ronde wint, dan moet die vereeniging den derden wed* strijd spelen tegen verliezer I. SCHIETEN. BLOEMENDAALSCHE BURGER» WACHT. De Bloemcndaalsche Burgerwacht hield haar jaarlijkschen eindwcdstrijd. Aan den uitslag ontleenen wij het vol» gende: Personeel: max. 100 punten. 1. W. Faase 9S punten; 2. W. Hoogestein 96 punten; 3. Chr Visse 95 punten; 4. J. v. Buggenum 95 punten; 5. P. Roe» len 95 punten. Eerebaan: max. 50 punten. 1. W. Faase 49 punten; 2. Chr. Visse 49 punten; 3. J. Lindeman 49 punten; 4. H. v. Tongerfn 4 punten; 5. H, Prins 48 punten. Om zich zelf te redden. De Duitsche bladen maken melding van een merkwaardige vrijspraak ten gunste van een jonge Berlijnsche gym- nastiek-leerares, die wegens moord te recht stond. Het meisje had met haar verloofde een zeiltochtje ondernomen op een Mecklen- burgsch meer. Plotseling stak een hevi ge wind op, die het bootje ernstig be schadigde. De gymnastiekleerares zag het gevaar, waarin zij verkeerden, en meende, dat het bootje hoogstens het gewicht van één persoon zou kunnen dra gen. Bleven beiden er in. dan zou het zinken. Het besluit van het nobele meis je was spoedig genomen; zij greep on verhoeds haar verloofde en gooide hem in het water. De jongeman verdronk en het meisje slaagde er in behouden aan wal te komen. De jonge Duitsche is vrijgesproken. Want er moet een bepaling zyn in de Duitsche strafwet, volgens welke iemand niet schuldig is die, om zijn eigen leven te redden, dat van een ander vernie tigt. „Siameesche" twee lingen. De lezer zal zich herinneren, dat wij een paar weken geleden berichtten over een „Siameesche", d.w.z. gedeeltelijk aaneengegroeide tweeling, die te Londen geboren was. Men hoopte de kinderen door een operatie te kunnen scheiden, maar na vier dagen overleden beiden sort na elkaar. Dergelijke gevallen komen van tijd tot tijd meer voor. In China is een maand geleden ook een Siameesche tweeling geboren, die nog in leven is en er zijn verscheidene voorbeelden, waarbij der gelijke vreemde spelingen der natuur tot vollen wasdom zijn gekomen. Het origineele geval en vandaar de bena ming, stamt uit het einde der 18e eeuw en betrof twee Siameesche kinderen, jongens allebei, Chang en Eng geheeten. Zij trouwden later met twee zusters, kregen vele en gezonde kinderen en wer den voorspoedige boeren. De beroemdste „Siameesche" tweeling is een paar negerinnetjes geworden, die in 1851 in den Amerikaanschen staat North Carolina werden geboren. De een had een goede sopraanstem, de ander een alt en samen traden zij op onder de niet al te prettige benaming: „De Tweehoofdige Nachtegaal". INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. Zacht van (•yWj smaak BROUWERIJ 0'ORANJEBOOM-aOTTEaOAie Vastchaan: max. 150 punten. 1. W. Faase. 147 punten; 2. N. v. Keulen 146 punten; 3. H. Prins 143 punten; 4. P. Langendonk 141 punten; 5. W. Hoo» gcstcin 141 punten. Vrije baan: max. 60 punten. 1. \V. Faase; 2. W. Hoogestein; 3. P. Lan# gendonk; 4. Chr- Visse; 5. N. v. Keulen. Dc datum der prijsuitreiking <zal na» der worden bekend gemaakt. HAARLEMSCHE SCHIETBOND Dc eindwedstrijd Buks 1927 heeft plaats in het Schictgebouw aan de Schouwtjcslaan te Haarlem op Ziater» dag 1 October van 3 tot 10 uur en Zondag 2 October van 10 tot 4 uur. De wedstrijd bestaat uit: [korps, personeel, vrije» en geluksbaan, bene» vCt*£ vlotbrug en sjoelbak. SCHAKEN. CAPABLANCA ALJECHIN Doordat Aljechin licht ongesteld ge» worden was. is de vijfde partij om het wereldkampioenschap tusschen Capa» blanca en Aljechin uitgesteld. DAMMEN. DE HAARLEMSCHE DERBY Maandagavond vond onder zeer groote belangstelling de eerste ont» mooting plaats om den wissclprijs tus» schen de „Haarlemsche Damclub" I en de Damclub „Haarlem" I. Deze wedstrijd ving te 8 uur aan in „De Korenbeurs". De „Haarlem» sche Damclub" telde twee invallers voor Van Loov en Grceuw, de Dam# olub „Haarlem" een invaller voor R. C. Brockmcijcr. Dc gedetailleerde uitslag van dezen wedstrijd volgt hieronder: „Haarlemsche Damclub" I bord no. 1 P. G. van Engelen 0. 2- Aebe dc Jong x, 3. H. G. Teunisse 2, 4. F. A- Bcrkemeicr 2, 5. J. W. \an Dartelen 2. 6- J. B. Sluiter Jr. 2. 7. W. van Daaln 2. 8 J. Poppen 1. 9. J. P. van Eijk 0. 10. S. M. Mons 2 Totaal 13. Damclub ..Haarlem" I. Bord no. 1. Chr. F. Visse 2, 2- H. W. Zitman x, 3. J. J. P. Kraaver 0, 4. J- Lycklema 0. 5. G. P. Heek 0; 6. J- van Berkum 0; 7. J. Singcling 0; 8. D. A- van Abs 1: 9. A. M. Brghuijs 2; 10. M. Licffcring 0 Totaal 5. Voorl. uitslag: 135 voor dc Haar» lemsehc Damclub I. De partij aan het 2de bord werd af» gebroken en wordt Woensdagavond a.s- voortgezet. Dc tweede ontmoeting van dezen wedstrijd vindt plaats op 5 October as. in het clublokaal der Damclub „Haarlem". L2UPI3 Eenige jaren geleden werd Joseph a Blasek. die met haar zuster Roca een Siameesche tweeling vormde, ernstig ziek. Rosa weigerde den doktoren toe te staan te trachten, haar door een ope ratie van haar stervende zuster te schei den zelfs toen men alle hoop op het behoud van Josepha had opgegeven. Spoedig werden beiden bewusteloos en Rosa stierf eenige uren na haar zuster. In San Antonio (Texas) leeft nog een kouwelijke Siameesche tweeling, Violet en Daisy Hilton. Deze tweeling is 21 jaar oud.Men durft hen niet te opereeren om dat men zeker is, dat dit hun dood l:r.r gevolge zou hebben. Briand-Stresemann- zuurkool-worstjes. Het onderhoud tusschen Briand en Stresemann in het leelijke Empire-sa- lonnetje van hotel Victoria te Genève, aldus de Tel., dat als „salie des pas per dus" voor de aangrenzende Reformatie- zaal (zetel der Assemblée) dienst doet. is blijkens de „Voss. Ztg." een niet on aardig incident geworden. Stresemann, vergezeld door legatieraad Redlhammer en Briand. die prof. Hesnard bij zich had kwamen elkaar daar tegen, zooals iedere journalist er iederen collega elk oogen blik kan ontmoeten. De beide ministers wisselden handdrukken en gingen samen aan een der schaarsche tafeltjes zitten, te midden van een gespitste menigte van gedelegeerden en journalisten. Daar de omstanders natuurlijk een discreten af stand in acht hadden te nemen, ver stonden zij niets van wat de heeren met elkaar bespraken, behalve dan de opzet telijk overluid door Briand tot Strese mann gerichte vraag: „En wanneer ver trekt u?" Dc „Voss. Ztg."-correspondcnt is blijk baar sterk van de meening doordrongen, dat deze ontmoeting, die tot een „Locar no in de wandelgang" zou worden, voor af gearrangeerd is geweest. Briand heeft den stillen Zondagmid dag gebruikt, om weer eens zyn vertrou welijkheid met de pers te demonstreeren. Hij verscheen toen nl. onverwacht met Loucheur, den Franschen gezant te Bern en eenige dames, in de Geneefsche jour- nalisten-.,stamkroeg" Bavaria. Daar be keek hij de talrijke caricaturen van Derso en Kelen en gebruikte behalve ka- viaarbroodies ook zuurkool met worst jes en licht Münchener (naar Geneef sche opvatting des Duitschers nationaal gerecht). Of hij den Duitschers ook goed gezind is! knipoogt de correspondent van de „Voss. Ztg." Het paleis van Egmont, een der merkwaardigste gebouwen van Brussel, is uit gebrand. De graaf van Egmont woonde er voor hij onder Alva's bewind ter dood gebracht werd. Ter gclegenhied van het bezoek der Amerikaansche gasten is te Fontaine- bleau een dag uit het Napoleontische tjjdperk „gereconstrueerd". De keizer decoreert zijn soldaten. umHHHBHi ,!;JiiÜlllU" zijn bruid naar het altaar mogen voeren. Als voorwaarden stelde zij echter, dat de winnaar gezond, behoorlijk bij kas en niet ouder dan veertig jaar moest zyn. De loterij slaagde volkomen. Winnaar was een landeigenaar, Contini, en Ca tarina gaf hem, overeenkomstig de af spraak, hart en hand. Maar ook hier had de liefde het lot bedwongen: later bleek, dat Contini bijna alle loten had opgekocht! Wij lezen in een modebericht dal de rokken der dames weer langer gedragen zullen worden. In deze dagen van hooge belastingen en duur leven, meenen vele echtgenooten, dat ze nooit lang genoeg gedragen kunnen worden. Vermagering bij schokken. Een Londensche specialist heeft een nieuw systeem bedacht om zijn zwaar lijvige patiënten van hun overtollig ge wicht te oevrijden Hij heeft een soort electrischen ruststoel laten construee- ren, waarven de rugleuning.armleunin- gen en zitting voorzien" zijn van electri- sche platen, bedekt met zacht leer. Elke plaat is verbonden met een electrische geleiding en als deze ingeschakeld wordt ontvangt de patiënt een serie van lichte electrische schokken, die niet alleen zijn gewicht buitengewoon snel schijnen te verminderen maar ook een goede wer king hebben op zijn zenuwstelsel. De specialist verzekert, dat hij patiën ten op deze wijze tot een maximum van 3 1/2 pond in een enkel bezoek in ge wicht heeft gereduceerd. De bende van Lasjko. Het al-Oekrainisch uitvoerend comité heeft bekrachtigd een vonnis van de rechtbank te Odessa, waarbij een 20 personen, deel uitmakende van de be ruchte rooverbende van Lasjko, die ver schillende overvallen op sovjet-instellin gen en legermagazijnen heeft gepleegd ter dood veroordeeld. Te St. Petersburg zijn zes vrouwen gearresteerd, die den laatsten tijd ver schillende brutale overvallen hebben ge pleegd. waaronder in het Petersburgsche kantoor van de Staatsbank. Onder de gearresteerden bevinden zich twee leden der communistische partij. Een ramp in de Kaap provincie. Na een periode van ontzettende droog te, onbekend in de annalen van Zuid- Afrika, zijn eindelijk in de Kaapprovin cie de regens ingevallen. De verwoestin gen, door de droogte aangericht zijn echter niet meer te herstellen. De ge heele zoo vruchtbare streek tusschen Mosselbaai en Ladysmith, eens een pa radijs op aarde, is verdroogd tot een dorre woestijn. De dorpen zijn verlaten, de boerderijen gesloten, de bevolking grootendeels in ellendige omstandighe den naar de steden gevlucht. Boeren, voorheen rijk en welgesteld, verrichten thans loonarbeid voor 2 per dag. Boo- men zijn verschrompeld, struiken en ge was vergaan, de aarde gespleten. Onder die omstandigheden kan men begrijpen, dat niet slechts de kaffers, maar ook de blanken him toevlucht zoeken bij re- genmakers. die nog steeds, of liever we derom, in Zuid-Afrika hun kunsten pro- beeren te vertoonen. Tot dusver zonder veel succes. Doch in zulk een ontzetten- den nood grijpt men naar elke mogelijk heid. De Matador in Costa Rica. Uit Amerika keerde een Spaansche emi grant te Madrid terug, voorafgegaan door de reputatie van merkwaardige er varingen. Pepe Moro was matador, een bekend Spaansche stierenvechter. In Costa-Rica, zyn nieuwgekozen woonplaats aan de overzijde van den Oceaan, trad hij na lange pauze, gedurende welke hij voor de film had gespeeld, weer in de arena op. Naar oude gewoonte doodde hij na het bekende elegante spel den stier. Maar daarginds, in de Nieuwe Wereld, is dit bloedig einde van het wreede schouwspel verboden, en uit woede over de daad van den vreemdeling, veroor deelde de misschien fijnbesnaarde, maar toch wat autoritaire rechter hem ter dood! De zoon van den president der Kamer nam het voor den misdadiger op, maar bereikte niets anders dan dat de mi nister van Justitie zich op krenkende wijze over Spanje en de Spanjaarden uitte. In Costa-Rica wonen echter vijf duizend Spanjaarden. Nu shcuimbekten zij van woede en protesteerden bij de regeering tegen hun hooggeplaatsten be-

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 12