Jcmi 5 0,6 6 n,P9 PARiJSCHE MODE. WINTERMODE. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 29 SEPT. 1927 TWEE KEURIGE HERFSTMODELLEN. De hierboven links afgebeelde japon wordt gemaakt van kasha in twee ver schillende tinten groen. Vooral lette men op de origineeie garneering in een don kerder tint, aan de japon zelf, waarbij elk der smalle bandjes over het vorige heen valt. Een dergelijk effect kan men bereiken door een garneering te kiezen van een lichtere kleur, dan de japon zelf. Een aardige noot is de eigenaardige plaatsing van het dasje i Deze japon is iets geheel nieuws en ongetwijfeld zal dit genre veel succes hebben. Knippatronen zijn verkrijgbaar in de maten 42, 44, 46, 48 onder opgave van No. 85855. Kosten 70 cents. Dunne lijnen van zijden stiksel vormen in de nieuwe modellen heel dikwijls de eenige garneering en, als zij geometrisch geplaatst worden, vormen zij inderdaad een heel bijzondere garneering. zooals te zien is in het hierboven rechts afge beelde toilet. Het wordt gemaakt van zilvergrijze crêpe marocain en afgewerkt met een rijtje kleine knoopjes aan de voorzijde. Knippatronen zijn verkrijgbaar in de maten 42, 44, 46, 48 onder opgave van No. 85356. Kosten 70 cents. VAN HIER EN DAAR. Vochtig weder is, naar men zegt, ge zonder; tenminste in steden, omdat daar dan het straatvuil en -stof niet opge jaagd wordt. Blindedarm-ontsteking Is een oudere ziekte, dan de meeste menschen den ken. Alhoewel de naam „appendicitis" er eerst in 1886 aan gegeven werd, heb ben medische autoriteiten de ziekte toch reeds tot 1684 kunnen nagaan. De periode van JuliSeptember schijnt het meest gezocht te zijn om te trouwen. Daarna komt het tijdvak Octo ber—December en het eerste kwartaal van het jaar is verreweg het slechtste. Glycerine is zeer nuttig tot het ver wijderen van thee en koffievlekken uit wit of gekleurd tafelgoed. Men doet de glycerine met een zacht lapje op de vlek laat het laagje er eenige uren op zitten en wascht het voorwerp dan op de ge wone wijze. DE NIEUWE NAJAARS MODELLEN. Nu is het de tijd, dat de naj aars- en wintershows, de tentoonstellingen van de nieuwste modellen door de groote en kleine modehuizen met levende, dan wel „wassen" beelden in vollen gang zijn. Een vofigen keer hebben wij reeds het een en ander verteld omtrent de verschillende nieuwigheden, die ons te wachten staan en die dan ook in de mo dellen der modehuizen voor het- mee rendeel verwerkt zijn. Er is heel veel moois en schitterends bij, maar ook veel eenvoudigs en toch bijzonder smaakvols, voor de meisjes en de vrouwen met de kleine portemonnaies. Het is heel moei lijk uit het vele moois, dat er getoond wordt, een keuze te doen. wy hebben er dezen keer een kleine greep in gedaan en toonen dan op onze teekening eenige eenvoudige ontwerpen, die echter alle het kenmerk van de nieuwe mode dra gen. In de eerste plaats dan links een japon van lichte grijze crêpella. De taille wordt hier op origineeie wyze aange geven door een dubbele ceintuur van hagedis, die ten slotte nog uitloopt langs het zeer ruim ingezette panneau aan de rechterzüde. 3.50 M. stof van 1 meter breed is er voor noodig. Ziet u wel, dat de ballonmouw hier weer een rol speelt? En het panneau? In het mid den een mantel van beige (naar den rosen kant) drapella gegarneerd met stiksels, en verder met een ceintuurtje van gemsleer of „peau" in dezelfde tint, Onder het panterkraagje is een afneem baar cape-je bevestigd. Hiervoor heeft hen aan 3.75 M. stof van 1.40 M. breed genoeg. En ten slotte heelemaal rechts een deux-pièces van watergroene reps. De rok krygt van voren de noodige stap- wijdte, door een breed plissé. De casa- que, die van een aardige coupe is, laat een plaston zien, van zeer licht rose crêpe. 3.25 M. stof van 1.40 M. breed is genoeg. Keuze genoeg, zooals u ziet. M APKT iKItl E WIJZE WOORDEN. WISSELEN Zoo er iets bijzonders in ons leven is, dan is het toch wel het wisselen, waar aan menschen en dingen zich voortdu rend hebben te onderwerpen. Men is eigeniyk geneigd hierin niets byzonders te zien, .omdat juist by het wisselen zulk een groote regelmaat op den voorgrond treedt en toch is er niets wat zoo won- derfcaarlyk is. Dikwijls overtreffen de veranderingen, welke de dingen in de natuur ondergaan het verschil tusschen leven en dood. Nu by het wisselen van het seizoen een verdwynende zomer en een beginnende herfst zullen wy weer spoedig zien, hoe de boomen, eerst nog frisch en groen stil en kaal langs de wegen staan, hoe verscheidene diersoorten zich als het ware in een ander vel steken, hoe de da geraad verandert, de temperatuur, de weidegrond, de hemel, de dag en de nacht, kortom hoe alles en alles zicht baar en voelbaar verandert. In het geheele leven zal deze totale verandering weer spoedig merkbaar zyn, want de menschen zelf veranderen ook. Eenige van onze gewoonten zullen wy laten vallen om nooit weer op te ne men, andere nemen wy aan. Van vele dingen nemen wy afscheid en andere begroeten wy. Onze verwisseling is niet uitsluitend tydelyk omdat de zomer van ons weg gaat en we den winter tegemoet gaan maar iets in onze verandering is bhj- vend. Wy worden immers ouder en zullen by elke verwisseling onbewust danig ver anderen, onherkenbaar veranderen zelfs. Wy merken het echter niet zoo sterk omdat onze geheele omgeving tegelyk met ons verandert. Wy zouden het al leen dan pas merken, als wy alleen voor uit gingen en de rest bleef staan. De wensch van zoo menige oude van dagen; teruggaan tot ver in het verleden, maar. dan weten wat ik nu weet.'. zal nooit in vervulling gaan. De natuur laat dit niet toe. Wij veranderen en al'es met ons! Het is maar de vraag hoe men veran dert. In het voor- of in het nadeel. Vele menschen veranderen en zien zichzelf zonder eenige gewetenswroeging slechter worden. Anderen blyven ondanks hun vele zomers en winters de onnoozelheid zelve. Slechts zeer weinigen is het gege ven zoo te veranderen, dat zij in hun diepste wezen dezelfde blyven. En toch kan dit. De goede wil alleen is daarvoor noodig. Wie niet wil veran deren, blyft wie hy is, in spyt van alle vreemde invloeden. Helaas, zij die niet willen veranderen zyn meestal de slecht ste onder ons. Hun karakters zijn zoo vast en onbuigzaam dat hun omgeving vroeg of laat moet erkennen: „Het is zoo; die daar verandert nooit!" Indien slechts enkele waarlijk goede menschen, de karaktervastheid van zoo menig in-slecht mensch bezaten, dan zou er in onze wereld veel zijn, dat niet behoefde te veranderen. Maar helaas, het is een waarheid: goede menschen veranderen zeer gemakkelyk! EEN GYMNASTIEKJURK VOOR MEISJES. *7,033 Het rokje, of eigenlijk: jurkje, is vierkant aan den hals uitgesneden en heeft drie rechte plooien aan vóór- en aehterzyde. Het jurkje is geschikt voor meisjes van 912 jaar en knippatronen zyn ver- krygbaar in maten van dezen leef- tyd. Men wordt verzocht op te geven het nummer; 21.033, alsmede den leeftyd van het meisje, waarvoor het jurkje bestemd is. Kosten 55 cents. Zelfs al is een gymnastiekjurk voor de meisjes niet altijd voorschrift op school, toch vinden zij het aardig, er een te hebben en ge zult zelf zien, dat liet een wys besluit is geweest, er een voor haar te maken. Natuurlijk moet zoo'n gvmnastiek- pakje eenvoudig zyn en bovendien doelmatig; welnu, ziet eens, of het hierboven afgebeelde modelletje niet in uw smaak valt. Het patroon omvat een rokje, blouse en broekje. EEN AARDIG KINDER MANTELTJE. Voor schoolgaande meisjes van 68 jaar beelden wy hierboven af een aardig manteltje, dat met de komende koudere dagen nuttige diensten kan bewyzen. Vooral, wanneer het gemaakt wordt van een beetje stevige stof, zal zusje het graag dragen, omdat het een aardig, vlot modelletje is en lang dra gen, omdat van stevige stof de slijtage gering en het patroon zóó gekozen is dat deze slytage zooveel mogelijk ver hinderd wordt. Het aardige kraagje met revers en de raglan-mouwen verleenen er een leuk cachet aan èn doordat het een tikje kort gehouden is, staat het vlot en maakt niet ouwelijk. Knippatronen zyn verki-ygbaar voor kinderen van 6—9 jaar onder opgave van no. 50.657 en den leeftyd. Kosten 55 cents. EEN LEUK MODEL HOEDJE. Ik kocht dit modelletjevoor twee vijftig. Niet. omdat ik het noodig had, maar omdat ik den moreelen moed miste den winkel uit te gaan en de geduldige kleine verkoopster te laten zitten met het opruimen van dozynen modellen en geen verkoop-succes. Toen ik het thuis gebracht had, ver stopte ik het heelemaal achterin een lade ten toen kreeg ik plotseling een lumineus idee. In twee uur tyds was het afschuwe lijke, doodgewone model van vilt veran derd in een hoedje van minstens vyf- en-dertig gulden. Het geheele verschil bestond uit een stukje echte phythonhuid, dat ik thuis had, doch een even aardige vernieuwing kan in het leven geroepen worden met behulp van een stukje z.g. petersham lint van vyf centimeter breed, of een stukje leder of suède. Ik begon met een stukje pythonhuid zoo af te snijden, dat het precies om den bol paste. In myn geval was de lengte 52 centimeter. Toen sneed ik een dergelijk stuk uit papier, doch maakt» dit een halven centimeter smaller. Dit papier sneed ik met punten, door het eerst in tweeën te vouwen, toen in vieren enz., zoodat al myn punten precies even groot en van juist denzelfden vorm. waren. Toen werd de papieren band op den hoed gespeld met de punten naar boven zóó, dat de rechte onderkant van het papier precies gelijk kwam met den ondersten rand van den bol. Daarna werd de hoed over het uiteinde van de strykplank gelegd en werden de punten met behulp van een veiligheids-scheer mesje uitgesneden. Daarna werd het reepje pythonhuid op den hoed ge stikt. Dit geheele werkje kan met de machine gedaan worden, zoodat er niet veel tyd aan besteed behoeft te wor den. EEN ELEGANTE NAJAARSJURK. Een lichte, appelgroene wollen stof leent zich bijzonder voor de eenvoudige maar teer aantrekkelijke jurk voor jongedames, welke wij hier afbeelden. De bolero kan naar eigen idee worden gegarneerd met eenvoudig of bewerke- ïyk borduursel op de beide punten van de voorpanden. In eenvoudiger styi kan men het motief van dit borduursel ook aanbrengen op kraag en manchetten, welke dan echter van dezelfde stof als de japon gemaakt dienen te worden. Borduurt men deze niet, dan kunnen ze ook van een afstekende harmonieerende kleur gemaakt worden. De ceintuur kan vervaardigd worden van de stof zelf, maar het voldoet ook zeer, als men de ceintuur kiest in dezelfde kleur van de kraag en de manchetten. Het rokje heeft aan de voorzijde drie breede stolp plooien, welke ongeveer 10 cM. van den bovenkant worden ingestikt. Een knippatroon is verkrygbaar ln de maten 34, 36, 38 en 40 onder opgavs van no. 23.759. y Kosten 55 cents. RECEPT. Een lekker nagerecht: chocolade-ryst. Op lYi ons ryst neemt men 11/2 ons suiker en 8 platte eetlepels cacao, 1 eierdooier, 3 kopjes melk en idem wa ter. Als men de ryst in half water en melk gaargekookt heeft, wordt ze ver mengd met de cacao, $ie met heet wa ter is aangemaakt. Vervolgens gaat de suiker er door en dan de eierdooier. Als ales goed dooreen geroerd is, de ryst koud laten worden. Kleuren en Eenvoud. Kleine Snufjes. De voortdurende slanke Lijn. Het verslag der modeshow van ver» leden week vertelde al 't een en ander van de mode voor het aanstaande win* terseizoen. Daarin werden als modes kleuren beschreven grijs, beige, alle tinten bruin en blauw in pastelkleuren, en daarin werd ook verteld van de eenvoudige, rechte ruggen aan japons nen en mantels, waarbij dan ruimte en garneering op het voorpand zijn aangebracht. Het gevolg is dat een draperie aan den linker voorkant bijvoorbeeld als elegante garneering voor een avonds japon kan dienen; de bedoeling is echter niet, om de draperie als een losse slip over de japon te dragen, maar ze tusschen de rok z#if te naaien zoodat zij bij het loopen uitwaaiert en weer terugvalt. Dat vergemakkelijkt niet alleen het loopen. maar het doet tegelijkertijd dienst als elegante gars necring op een overigens eenvoudig costuum. Deze versieringen op den zijkant van onze kleeding zullen trouwens alges meen in trek zijn dezen winter, slechts weinig costuums zullen de garneering aan beide zijden hetzelfde vertoonen, en zelfs de mantelsluiting is zeer uits gesproken aan den linkerkant. Een uitvloeisel hiervan is het weders verschijnen van den shawlkraag, die dan van bont gemaakt wordt zoowel op bontmantels als op stoffen mans tels. Sommigen flatteert deze dracht buitengewoon: men bedenke echter wel dat een kort dikkertje zich hieraan liever niet moet wagen, de shawlkraag maakt zoo iemand tot een propje. Met zoo'n shawlkraag voor mantels is vanzelf ook het over elkaar ges kruiste model voor de japonnen weer in de mode gekomen. De jumpers gaan er weer veel meer uit.: de japonnen hebben hen voor het oogenblik verdrongen, maar een ens kei gemakkelijk zittend stelletje voor sport, of 's morgens wordt toch nog wel met een jumper gedragen: een losse jas van Engelsche tweed, ruig en warm, in twee tinten, met een bijpas» send rokje en een tricot jumper in een effen tint, zonder kraagje, met een vierkante of Vsvormige halsuits snijding, een smal ceintuurtje en ers gens een groot monogram. De plaats van het monogram doet niet ter- zake, maar groot moet het zijn. Een cenvous dig vilten hoedje met een bijpassende wollen shawl maken dit gemakkelijke toilet gereed. Zwart wordt nog voor alle japons nen gebruikt, zoowel 's morgens, 's middags als 's avonds word zwart verwerkt. In de morgenuren draagt mevrouwtje het met een enkel kleurtje erop of erin verwerkt, 's middags bes hoort er kant bij, maar dan mogen we wel enkel aan de dames denken die met theedrinken en babbelen haar tijd doorbrengen, want voor haar die er werk mee moeten doen, is een japon met kant allerminst ge= schikt; terwijl de garneering voor het zwarte avondcostuum uit rfiamanté bestaat. Verder is fluweel een geliefde mode; dracht: fluweelen japonnen voor mids dags en avonddracht, fluweelen mans tels in rijke dessins, fluweelen tasch» jes, avondmantels, schoenen, hoeden en ceintuurs. Zelfs fluweelen kragen voor mantelconstuums en manteljapons nen zullen gedragen worden, zegt men in Parijs. Niet alleen effcif fluweel wordt ges dragen, maar ook fluweel met alle mogelijke patroontjes erin, en dan moet de stof zoo zacht en zoo soepel zijn als het maar kan. Vandaar dan ook dat velours chiffon zoo in trek is Gespen worden op alle mogelijke manieren verwerkt, en yan het gar= neeren van sportblouses met monos grammen en het aanbrengen van dias manté spraken wij reeds. De taillelijn wordt weer iets hooger, wordt er opnieuw in Parijs bericht, maar wie gelooft er nog aan. Ieder seizoen komt die voorspelling op dc proppen, maar als wij daarmee reke» ning hielden, moest onze taille nu als lang tot boven ons middel gestes gen zijn, ja misschien wel zoo hoog als een jaar of tien geleden, toen dc hemdjurken algemeen gedragen wers den. Maar enfin, het wordt nu dan toch weer eens beweerd, en om dit te staven spreekt men van garncering onder, maar ook boven dc ceintuur, waardoor de illusie van lie hoogeie taillelijn vermeerder wordt. Een der» gelijk effect wordt verkregen, wanneer het lijfje aan dc rok wordt bevestigd op een dusdanige wijze, dat de naad middenvoor wat naar boven loopt. Dit bewijst allemaal dat de naaisters die de mode aangeven er wel toe zous den willen overgaan om de taille hoos ger te leggen, maar er toch ook nog niet zoo erg best aan durven. Avondjaponnctjcs vertoonen nu weer een rokje waarbij vier punten als van ccn zakdoek onder afhangen; ongelijkhangendc rokjes zijn in dc mode, zelfs zijn de punten vaak zoo lang, dat zij dc rok veel „eerwaardis gcr" doen schijnen dan zij in werke» lijkheid is, Het over elkaar gekruiste lijfje is ook voor avondkleeding in trek, terwijl'een origineeie den gedra» peerden zijkant van haar toilet kan laten maken van den schouder tot onder den zoom. Wie nog wat voelt voor een strik om den hals oftewel een poczebandje zooals het spottend genoemd wordt, kan dit achteraan de japon bevestigen cn deze slippen van voren aan linker of rechterzijde bevestigen. Voor de langhalzigen die een japon zonder kraag hebben, is dit een uitstekende dracht. En nu aan den slag: wie niet nieuw wil maken, kan toch allicht ccn oudje van een vorig jaar wel met een der bovengenoemde snufjes opknappen, zoodat het er als fonkelnieuw uitziet. MENU. Duitsche Biefstuk Roode Kool Warme Beschuitpudding Voor de biefstuk is noodig: 1 pond mager rundvlccsch, wat zout en peper, een scheutje melk boter of vet. Het vlèesch wordt fijngehakt en met zout, peper en melk tot ccn samen» hangend geheel vermengd. Hiervan worden plate, ronde koekjes gemaakt en deze in de hcetc boter of het vet als biefstuk gebakken. Dc jus wordt met een scheutje melk en wat water afgemaakt, de biefstukjes met wat hiervan overgoten en de rest erbij ge» presenteerd. Voor de warme beschuitpudding zijn dc ingrediënten: 10 beschuiten, 3 eieren, 1/2 L. melk. 1/2 ons boter, 1/2 ons krenten, 1/2 ons rozijnen, 1/2 ons suiker, 1/4 ons sucade, geraspte schil van een halve citroen. De eieren worden geKTopt met dc suiker tot deze geheel opgelost is. Dan worden erbij gevoegd de melk, de citroenschil, dc gewasschen kren» ten en rozijnen cn de gesnipperde su» cade. De beschuiten worden met de boter besmeerd en in de saus fijn gewreven. Dc vorm wordt met boter besmeerd, met paneermeel bestrooid, bet mengsel hierin gedaan en dc puds ding gedurende een uur in w.irerb id gekookt. Er wordt een warme wijn» saus l ij op-- nd- E. E. T P.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 10