buiteni.andsch overzicht DE POLITIEK VAN LITWINOFF EN HOE FRANKRIJK ER OP AGEERDE. Nog steeds geen overeenkomst Een Russische misrekening. IS DE „SALAMIS" EEN BRUIKBAAR OORLOGSSCHIP? De discussie in den Volkenbonds raad. Niet tot een resultaat gekomen T BELANGRIJKSTE NIEUWS. t Is al weer ruim een week geleden dat Litwinoff beweerde dat met Frank rijk een overeenstemming was bereikt en dat op elk gewenscht moment de Sovjet- regeering bereid zou zijn een bedrag bij een Fransche bank te deponeeren als eerste schadeloosstelling aan de houders van Russische papieren. Men herinnert zich dat Frankrijk officieel ontkende dat de onderhandelingen met Rusland reeds in zoo een stadium van vergevorderdheid waren! Ondanks dit démenti hield Lit- winoff vol. Wat deze Russische politiek te be duiden had? Een forceeren van den toe stand onder den druk van de omstan digheden, vóór dat de verdragen onder teekend waren? De omstandigheden leidden er evenwel toe dat Rusland zeer verlangend moest zijn om de banden met Frankrijk hechter te maken. Doch wat te voorzien was: evenmin als er werkelijk oosenblikkeiijk gevaar bestond dat Frankrijk om Rakofski. met Rusland zou. breken, was er de kans dat Parijs zich zou laten intin^fceeren door Litwinoff en in zou gaan op een accoord voor schuldregeling dat door de Russen als 't ware werd opgedrongen. Men zal te beter begrijpen als men weet welk het echt Russische motief was van Litwi noff. Hij heeft natuurlijk geredeneerd, dat na zijn publicatie, omtrent de rege ling der vergoeding aan Fransche hou ders van Russische papieren, die de Fransche regeering zou hebben aangeno men. de Fransche regeering niet neen zou durven zeggen, om een aantal Fran- schen tuk op de schadevergoeding niet tegen zich in 't harnas te jagen! Feitelijk een geval van chantage dus. waarbij Litwinoff speculeerde op 't van te voren .Jekkergemaak'e" Fransche volk en de vrees van de regeering om daar het hoofd aan te bieden'. Dit is tenminste de algemeene lezing die aan dit conflict-dai-naar-een-ac- coord mort-voeren, gegeven wordt Natuurlijk liet Frankrijk zich niet zóó kinderachtig beetnemen: de overeen komst tusschen Parijs en Moskou is nog steeds niet geteekend. Bin ook de ge wraakte Rakofski zit nog rustig in Pa rijs. Hieronder inmiddels nog een korte mededeeling uit de Petit Parisïen over de zonderlinge geschiedenis. F. A. Geen accoord tus schen Frankrijk en Rusland. De .Petit Parisien" meent te weten, dat in het antwoord der Fransche re geering op de jongste voorstellen van Moskou een accoord op de voorgestelde basis absoluut onmogelijk wordt ge acht. Bij het onderzoek der voorstellen zou gebleken zijn, dat de nieuwe voorstellen, hoewel meer tegemoetkomend dan de vroegere, toch belangrijk van de voor waarden der Fransche voorstellen afwij ken. Tegenover de opvatting van Ra kofski, dat Sovjet-Rusland met zijn concessies tot de grenzen der mogelijk heid is gegaan, schijnt de Fransche re geering van gevoelen te zijn, dat de Sovjets allereerst van haar goeden wil dienen blijk te geven en niet direct op credieten hadden mogen aandringen. Evenwel is in de nota geen sprake van opschorting der onderhandelingen ,in zake de schulden, doch wel schijnt de Fransche regeering van meening te zijn, dat op den grondslag der huidige voor stellen geen overeenstemming kan wor den bereikt. Van bijeenroeping van een plenaire bijeenkomst der delegatie ter bestudeering der voorstellen is voors hands nog geen sprake. De quaestie der „Salamis" verdaagd. In de slotzitting van den Volkenbonds raad is o.m. behandeld het Grieksch Duitsche conflict over de kwestie der levering van den reeds in 1912 door Griekenland bij de Vulcanwerf te Stet tin bestelden kruiser ..Salamis". De Gezantenraad had in deze aange legenheid beslist, dat het schip, dat reeds in December 1914 te Stettin van stapel was geloopen, door de Vulcanwerf geleverd mocht worden, doch dat het in Amerika moest worden bewapend. Daartegen kwam de Grieksche regee ring evenwel in verzet, die verklaarde, dat bet schip niet meer aan de moderne eischen voldeed en derhalve het leve ringscontract vernietigd wenschte te zien. De Nederlandsche deskundige, de ge- pensionneerde «chout-bij-nacht Surie, verklaarde evenwel, dat het schip volko men bruikbaar was. De Grieksche regeering wendde zich daarop opnieuw tot den Raad. waarbij zij verlangde, dat het Permanent Hof van Internationale Justitie in Den Haag een nauwkeurige interpretatie der arti kelen 190 en 192 van het vredesverdrag van Versailles zou geven. Een door den Raad ingestelde commissie adviseerde, een rapport van het Hof over een préa- labele kwestie te vragen. De Duitsche minister van Buitenland- sche Zaken, Stresemann, stelde zich echter op het standpunt, dat de Raad met deze aangelegenheid niets te maken had. Het tegenovergestelde standpunt ver dedigde de Grieksche geaelgeerde Politis. Ook de Nederlandsche gedelegeerde jhr. Loudon was van oordeel, dat de Raad in deze kwestie niet bevoegd was. Tenslotte werd de kwestie verdaagd. Voorts heeft de Volkenbondsraad zich bezig gehouden met de door de Assem ble aangenomen resolutie betreffende de btjeenroeping der conferentie voor de codificatie van het Internationaal recht, die in 1929 in Den Haag zal worden ge houden. Op voorstel van den rapporteur, den Poolschen gedelegeerde Sokal, is beslo ten, dat een voorbereidende commissie van vijf leden zal worden benoemd. De voorzitter van den Raad, Villegas. zal te zamen met den secretaris-generaal van den Volkenbond, sir Eric Drummond, vijf bekende autoriteiten ep het gebied van het internationaal recht uitnoodi- gen. die zoo spoedig mogelijk zullen bij eenkomen. opdat de voorbereidende werkzaamheden vóór den aanvang der Assemblee van 192S beëindigd zullen zijn. Verandering gen in 't Britsche kabinet. De ..Manchester Guardian" kondigt belangrijke veranderingen in het Brit sche kabinet aan. Lord Balfour, die ambtsmóede heet te zijn, zal als presi dent van den Privy Council door lord Percy, tot dusver minister van Onder wijs, vervangen worden. In plaats van Percy, die door reactionnaire redevoe ringen bij het onderwijzend personeel met- het oog op de naderende verkiezin gen te gevaarlijk impopulair is gewor den. zou waarschijnlijk Hilton Young, de tot het Tory-kamp overgeloopen libe raal. komen. Kanselier van het hertog dom Lancaster in plaats van den afge treden Lord Cecil wordt de tegenwoor dige vertegenwoordiger van Britsch- Inöië bij den Volkenbond. Lord Lytton. Het verlies van Lord Balfour, een te genstander der Russische politiek van Baldwin, is zeer zeker wederom een ernstige slag uit prestige-oogpunt voor de conservatieve regeering. Niemand, zoo meldt het blad, gelooft werkelijk dat Balfour juist nu opeens ambtsmóede is. Zijn jongste uitlatingen tegen Chamber lain's politiek leiden tot andere gedach ten. Polen-Rusland. - Naar een accoord. Het Poolsche ministerie van Buiten- j iandsche Zaken deelt mede. dat de jong ste besprekingen tusschen Tsjiiserin- en den Poolschen graant te Moskou. Pat^k tot overeenstemming hebben geleid op bepaalde punten, die met het pact van van non-agressie tusschen Polen en Rusland in verband staan. Bij de be sprekingen :s tevens vastgesteld, op wel ke punten overeenstemming nog niet be reikt is. Patek is thans naar den Kau- kasus vertrokken, om een bezoek te brengen aan het Poolsche consulaat te Tiflis. Na zijn terugkeer te Moskou zul len de besprekingen met Tsjitsjerin over het pact van non-agressie hervat worden. In een bespreking van dit communil qué constateert de „Epoka", dat Patek's activiteit vooral na Tsjitsjerin's terug keer weerklank te Moskou heeft gevon den. Tot de nog niet definitief afgehan delde punten behoort o.m. de kwestie van het aanpassen van het toekomstige Poolsch-Russisch pact aan het Volken bondsverdrag. Voorts de kwestie der Poolsche belangen in verband met de handhaving van den status quo in Noord Oost Europa. De „Epoka" hoopt, dat de nog bestaande moeilijkheden uit den weg zullen worden geruimd. Het gaat er niet om, zoo spoedig mogelijk het een of andere verdrag te teekenen; er moe ten hechte grondslagen gelegd worden voor een normale co-existentie en er moeten garanties bestaan voor den vrede in Noord-Oost Europa. De Volkenbonds raad bijeen. In de Dinsdag gehouden openbare zit ting heeft de Volkenbondsraad zich be ziggehouden met de kwestie van het Poolsche munitiedepot op de Westerplat- te bij Danzig. De desbetreffende voor stellen van den rapporteur Villegas (Chi li) stuitten op tegenstand bij Strese mann en den president van den Senaat van Danzig, Sahm. Op voorstel van Stresemann werd besloten, de kwestie tot de Decemberzitting van den Raad te verdagen, ten einde den rapporteur in staat te stellen, te zamen met twee rechtsgeleerden, de juridische zijde van de kwestie der uitoefening door Danzig van het politietoezicht op de Wester- platte opnieuw te onderzoeken. Vervolgens hoorde de Raad de uiteen zetting van Stresemann aan over de schepping der nieuwe economische orga nisatie van den Volkenbond. Een besluit in deze aangelegenheid zal eerst morgen worden genomen, daar enkele meenings- verschillen over de samenstelling van bedoelde organisatie aan den dag zijn ge treden. Daarna nam de Raad een aantal re soluties aan, betrekking hebbend op de voorbereiding der internationale ontwa peningsconferentie en de actie van den Volkenbondsraad in tijden van crisis. Daar de Raad het niet eens kon worden over de samenstelling der commissie voor de kwesties van arbitrage en veilig heid, die te zamen met de voorbereiden de ontwapeningsconferentie de interna tionale ontwapeningsconferentie zal voorbereiden, werd ook de beslissing in deze aangelegenheid tot morgen uitge steld. (Tel.) KORT EN BONDIG. Bij Foggia is, naar uit Milaan wordt gemeld, een militaire auto, die het plaatsje Carpino van drinkwater moest voorzien, in een ravijn gestort. Drie per sonen zijn gedood, twee licht en twee zwaar gewond. Het geschil inzake loonen en arbeids tijd in de bruinkolenindustrie van het Rijnland werd door arbitrage geëindigd. Te Salonikï zijn drie Bulgaarsche ko- mitadsjis gearresteerd, die bekenden voornemens te zijn geweest de gebouwen van de internationale tentoonstelling en het Joegoslavisch consulaat in de vrije zone en andere openbare gebouwen in de lucht te laten vliegen. Berichten uit de nederzettingen aan de Murray-rivier in Zuid-Australië behelzen dat 70 tot 75 pCt. van den oogst van sultana-rozijnen door vorst is vernield en ook de krenten zwaar geleden hebben. üit New York komt het bericht, dat een verzamelaar aldaar, mr. Eldridge Reenes Johnson, een werk van Rem brandt, een portret van 's kunstenaars moeder, voor 100.000 heeft gekocht. TH. SWIETEN DE BEST EETAALDE SCHRIJVER. CHARLES LINDBERGH. Volgens de jongste berichten heeft de beroemde Oceaanvlieger Charles Lind bergh voor het boek „We", waarin hij over zijn jeugd en over zijn New York Parijs-vlucht heeft verteld, aan hono rarium en provisie van den verkoop een bedrag ontvangen van 2 milloen dollar of 5 milloen gulden. Daar het boek 5000 woorden telt, komt deze betaling maar op 400 dollar of f 1000 per woord. Er Is geen artikel waarvan op het oogenblik meer modellen „op de markt" komen dan... de radioluidspreker Enkele zeer origineele modellen op de Londensche radio-tentoonstelling. DE EXAMENS VOOR HET RIJBEWIJS. Indrukken van den heer Th. van Swieten. De heer Th. van S w i e t e n, hoofdredacteur van „De Auto", die belast is met het afnemen van de examens voor de verkrijging van het rijbewijs in Kring 20 (Haar lem en omgeving) was zoo vriendelijk ons op ons verzoek alvast iets van zijn indrukken van deze examens mede te deelen. „De meneer die in een van de bladen reeds bij voorbaat voorspeld had, dat zeker wel 30 pro cent van de dames zouden stralen, heeft het leelijk mis ge had. Dat zijn tenminste mijn indrukken bij de zeven dames, aan wie ik het exa men afgenomen heb. Ze deden alles de eene wat vlugger dan de andere zoo gemakkelijk mogelijk". „En hoe ging het met de heeren?" „Van de vijftig, die er bij mij g< weest zijn, moest ik er drie laten zakken. Die hebben het nog niet kunnen lee- ren". „Dan was hun teleurstelling zeker wel groot, nietwaar?" „Ja. Er mopperde wel eens een, die niet goed had kunnen keeren. Dan zei hü tegen mij: „Het duurde wel een beetje lang, maar tenslotte heb ik toch gekeerd?" Ik moest hem dan aan het verstand brengen, dat ik, zoolang hij be zig was met te trachten te keeren, niet kon zien, welken kant hij uit ging. Toch maak ik het ze heusch niet onnoodig moeilijk, maar ze moeten toch kunnen keeren en achteruit rijden. Welnu, zijn candidaten bij, die het al heel lang geprobeerd hebben, maar het toch niet konden leeren. Ik laat ze niet, zooals in Den Haag, een garage inrijden. Deze eisch kan trouwens moeilijk gesteld wor den, want de menschen kunnen zich hieraan onttrekken met de bewering, dat ze dat nooit behoeven te doen, omdat ze daarvoor personeel hebben. Maar een zijstraat moeten ze toch voor mij achteruit inrijden. En als ik een can- didaat teleur moet stellen, dan troost ik hem maar met de woorden: „oefent u zich nog maar eens goed; u hebt nog acht maanden den tijd!" Ik heb het trouwens nog niet zoo bijzonder druk ge had. De meeste belanghebbenden kijken iiever nog eens voorzichtig de kat uit den boom en oefenen nog wat. avonds zie ik er bijvoorbeeld velen en dat is geen onaardig gezicht in stille laantjes achteruit rijden en keeren. Die willen natuurlijk beslagen ten ijs ko men". „Stelt u aan alle candidaten dezelfde eischen?" „Neen. Als ik zie, dat iemand goed rijdt, dan is het onderzoek heel gauw afgeloopen. Maar wanneer ik merk, dat het niet zoo gemakkelijk gaat, dan laat ik ze heel wat méér doen. Laatst ben ik met een meneer wel een half uur bezig geweest en toch heb ik hem moeten laten zakken! Ik probeerde nog, hem de kunst zooveel mogelijk bij te bren gen, maar het lukte niet. Van de vak chauffeurs waren er een paar bij die in particulieren dienst zijn, wier rijden nu nog wel een beetje la-la was. Dat kon er nog maar net mee door. Maar het rijden der chauffeurs van vracht auto's was heel goed; daar viel niets op aan te merken. Toch is dit examen eigenlijk geen zuivere maatstaf. Want het zijn niet de gegadigden van nu, die zich aan het examen onderwerpen en die het gevaarlijkst op den weg zijn. Neen, dat zijn de zoogenaamde waag- Fonck vertrekt niet. De Fransche vlieger Fonck heeft van zijn vlucht over den Oceaan in dit jaar afgezien. Hij vertrekt aan het einde van de week per stoomschip naar Frankrijk. Zooals de professor zet: Ik zal heden over bijgeloof spreken. Uit mijn voordracht zult U hoor en, we ik een hoeveelheid onzin een mensch m zijn hoofd kan krijgen. Radio in Groenland. Een telegraafbeambte te Koghavn Groenland) heeft gerapporteerd, dat de draadlooze omroep van Kalundborg Denemarken) geregeld duidelijk ver staanbaar op gewone vier- en vijflamps- toestellen te Koghavn ontvangen wordt. Geheimzinnige moord. f :.r den veg van ^ta: levend Abbots, vier mijlen van Ongar, is by het aanbre ken van den dag het lyk gevonden van een agent van politie in Essex. Hij had kogelwonden in het hoofd en andere kwetsuren. De man moet vermoord zijn bij de uitoefening van zijn plicht, want hij had nog een opschrijfboekje en een pot lood in de hand. Er waren sporen van een worsteling die vooraf was gegaan, en hij moet een slag met een knuppel of zoo iets op het hoofd hebben gehad, vóór hij doodgeschoten werd. Men vermoedt dat hij in botsing is ge komen met stroopers of anders ver dachte lieden aangehouden en onder vraagd had. De misdadigers moeten een auto gehad hebben, want iemand in de buurt heeft die 's ochtends om vier uur gehoord en daarna schoten hooren val len. Den vorigen avond was in dezelfde buurt de bestuurder van een vracht auto aangerand door twee mannen, die hij onderweg opgenomen had. Een van de twee sloeg hem met een scherp wa pen en bracht hem ernstige kwetsuren toe. Daarna maakten zij zich uit de voe ten. Naastenliefde. Een mooi bewijs van naastenliefde heeft een directeur van een Parijsch ziekenhuis dezer dagen geleverd. In het St. Ambrosius hospitaal, dat onder zijn leiding staat, werd een zwaar zieke ver pleegd, wiens krachten zienderoogen af namen. Slechts bloedtransfusie kon hem redden. Geen der verpleegden was in staat zich aan die operatie te onderwer pen, zoodat hiervoor slechis overbleven de dokter en de directeur van het zie kenhuis. Jean Couteau Deze aarzelde geen minuut. Zijn op-.'ffering heeft een zijner verpleegden gered. Moedertje Tack. De correspondent te Brussel van de N. R. Crt. meldt, dat gisteren aldaar m de kerk der Corregiostraat, de lijkdienst plaats had van mevrouw Tack, een der romantische figuren uit den strijd dei- Belgische soldaten aan den IJzer. Deze weduwe van een Zwtsersch officier, ka pitein Favarger de la Favarge en zelf behoorend tot een, sedert de 16e eeuw, in de IJzerstreek bekend geslacht, was 78 jaar oud, toen de oorlog haar kwam verrassen in hare villa te Nieuwkapelle, enkele kilometers bezuiden Dixmuiden. Ondanks de geweldige beschietingen en de zware ontberingen welke met een verblijf in de vuurzone gepaard gingen, weigerde „Moedertje Tack". ook wel, in de wandeling de „Joconde" geheeten, hare fel gehavende villa te verlaten. Tot in den winter van 1916 bleef zij bij de soldaten, leefde met hen in de loopgra ven en zorgde geregeld voor koffie, cho colade en sigaretten; vaak moest zij in de betonnen schuilplaatsen van de IJzerlinie beveiliging zoeken tegen het Duitsche artillerievuur en de gasbom men. Op aandringen van de militaire over heid en nadat zij tot ridder in de or de van Leopold II was geslagen ver trok moedertje Tack, een avond, op een door een soldaat bij aen teugel geleiden ezel, over de houten „passerelles" dwars door het bloedige, modderige IJzerland, naar De Panne, waar zij tot het einde van den oorlog zou verblijven. Talrijk waren de hooggeplaatste personen die bij i een bezoek aan de Belgische loopgraven, ook even bij moedertje Tack binnenlie pen en hunne handteekening plaatsten in haar guldenboek. Dit was o.m. het geval met koning Albert en koningin Eli sabeth, den prins van Teek, den prins van Wales, de ministers van oorlog de Broqueville en De Ceuninck en vele an deren. Vóór enkele dagen voelde het kranige oudje, dat den leeftijd van 91 jaar had bereikt, dat het einde nü niet heel lang meer zou uitblijven. Met den auto van den minister van landsverdediging werd zij van Nieuwkapelle waar zy den zomerin hare herbouwde villa had doorgebracht naar Brussel getrans porteerd, waar zij, te midden van hare familieleden, zacht en kalm overleed. Ingevolge haar wensch zal moedertje Tack te Nieuwkapelle worden begra ven. Een dappere dochter. De stationschef van het stille station netje Prunay bij Reims werd bij het aansteken der signaal-lampen op de lijn door een trein oyerreden en gedood. Hij had geen assistent en zijn vrouw was te zeer verpletterd door het verdriet om zich te kunnen verroeren. Toen wer den, den geheelen nacht door, de signa len bediend door zijn oudste dochter, een meisje van 15 jaar, dat vaak haar vader by het werk had gadegeslagen. Dank zij haar tegenwoordigheid van ;eest is dien nacht een geheele reeks van ernstige ongelukken voorkomen. De fatsoenlijke schuldenaar. David Nightingale, eertijds te Peeks- hill in den staat New York, is een fat soenlijk schuldenaar. In 1882, dus 45 jaar geleden, verliet hy Peekshill en vergat zijn schoenma ker een paar schoenen van vier dollar te betalen. Thans is hij expres uit Cali- fornië gekomen, om deze schuld te vol doen. Zijn crediteur is allang uit de za ken, maar toch wist hij hem te vinden en stelde hem voor, de vier dollar met rente op rente te betalen. En na lang cijferen werd de rekening eindelijk vereffend voor een som van 40 dollar. De Legionnaires in Genua. Tweehonderd leden van het Ameri- kaansche legioen zijn te Genua aange komen. Zij werden door de oudstrijders ontvangen, de burgerlijke en militaire fascistische autoriteiten en den consul der Vereenigde Staten. Na een bezoek aan de haven en de monumenten, heb ben zy deelgenomen aan een receptie te hunner eere door het gemeentebestuur. In het Noorden van Rhodesia breken de inlanders hun voortanden uit en versieren hun haar met koperen spijkers. Deze barbaarsche gewoonte is in schrille tegenstelling met het beschaafd gebruik om de lippen met verf te besmeren en den achterkant van de hals met een scherp voorweip glaa te scheren, Pogrom. halzen, die meenen nog net van etö hoekje cn gaatje op den weg gebruik te kunnen maken om er liefst met een snelle vaart doorheen te rijden. „Van welken leeftijd waren uw can didaten?" „De oudste dame 45 en de jongste 20; de oudste heer 65 en de jongste 18 jaar", aldus eindigde de heer Van S trieten. Amsterdamsche Beurs Opgegeven door de Nat. Bankvereenïginy DONDERDAG 29 SEPT. 1927 Staatileeningi 6% Ned. 1923 S% Ned. 1919 Scheepvaart Oude Vaart... Scbeepv. Unie Holl. Lloyd.... Paketvaart Oude Boot Nievelt Rotterd. Lloyd.. Sloomv. Ned Marine Comm.... Marine Pref Industrieën Ned. Kunstzijde. Mekubee.. Holl. Kunstzijde. Onde Philips Gew. Jurgens Centr. Suiker..., Ind.Ond.Buitenl. Anaconda copper Steel Comm Bank Kol. Bank.. Indische Bank... Cert. Hand. Mij, Petroleum Gec. Holl. Petr. Kon. Petroleum. Geld Cultuur Mij. H.V.A.„.f Java Cultuur Cult Vorstenl... Dito Actions Kaliredjo Poerworedjo Tabak Deli Mij- Senembab Deli Bataria Oostkust Rubber Amst Rubber... Lampong Sum Wai Sumatra Vico Silau Sumatra... Deli Bat Rubber Serbadjadi Intercont Rubb. Amerika Southern Rails Wabash. 193 220 105 136-137H 5»/, 38 383 I21H-122 147K 522 227H 149tf 289 185H 179 344M 832] 425 185 f 173.50 126 131H 471M 475M 443 256M 295H 208 188 240 292 12»/*. 133H 69>i 123 145^-149 518-522 289 1861 179 344-344H 475H 256H 187H MARGARETHA MEYBOOM. f Een rijk begaafde vrouw is heenge* gaan. In den ouderdom van 71 jaar is te Voorburg overleden de bekende schrijfster mej. Margaretha A. S. Mey* boom. De overledene, een dochter van den predikant Dr. L. S. P. Meyboom. had reeds vroeg studie van de Scandina= vische talen gemaakt. Zij heeft vers scheidene reizen naar Denemarken en Zweden gemaakt, waar zij kennis maakte met de bekendste auteurs van die landen. Ze schreef artikelen over Scandina=> vië in de verschillende couranten en tijdschriften over Jonas Lie cn Björns son. Ook vertaalde ze o.m. de werken van Sclma Lagerlöf. Ibsen cn Björns son. Ze was redactrice van Lente cn Scandia, mederedactrice van de Vrous wens cn Jeugdrubriek in De Coöpcra* tor en langen tijd secretaresse van den Ned. Coöp. Vrouwenbond en lid van den Bondsraad (Bestuur van den Ned Coöp. Bond). Met groote liefde heeft ze eenïge jaren de leiding van de Amsterdams sche Huishoudschool gehad. De begrafenis zal plaats hebben op Vrijdag 30 September, 2 u. 15 van het sterfhuis, op de Algemeene Begraafs plaats (Kleiweg) te Rijswijk (Z.sH.). De te Weenen verschijnende socialis tische Arbeiterzeitung verneemt uit So fia dat de anti-semietische agitatie van de Bulgaarsche fascisten te Philippo- pel tot een pogrom heeft geleid. Alle Joden die zich op straat waagden werden afgeranseld. De fascisten drongen wo ningen en winkels binnen, mishandelden de bewoners en vernielden den inven taris. „Te hoop!" „Soviet House", het gebouw van de Sovjet-Russische handelsmissie te Lon den waar de politie in Mei een inval deed na de vermissing van eenige stuk ken op het departement van oorlog, zal in October in het openbaar geveild wor den. Het personeel van de Arcos zal dan naar een huis in Wilson Street overgebracht worden. De voorgevel is 144 voet breed en het gebouw met zijn zes verdiepingen staat op een van de beste punten van de Ci ty. De Arcos heeft 250.000 pond sterling voor het gebouw betaald, maar het staat op erfpachtgrond. Vervolg Nieten van Woensdag 28 Seplemtïef 14763 14779 14801 14898 14908 1*4912 14928 14930 14965 14992 14995 15102 15109 15168 15177 15188 15246 15249 15259 15280 15299 15302 15382 15400 15403 15455 15459 15482 15490 15495 15503 15561 15572 15577 15585 15633 15649 15740 15829 15872 15874 15894 15896 15904 15906 15939 15954 15978 15989 15993 16042 16072 16079 16092 16113 16120 16121 16126 16136 16152 16194 16221 16248 16262 16266 16270 16296 16338 16375 16416 16440 16554 16563 16646 16652 16675 16.777 16738 16744 16825 16S48 16871 16878 16912 16940 16981 17006 17037 17101 17106 17216 17241 17279 17284 17285 17296 17297 17308 17309 17321 17336 17365 17.405 17423 17436 17468 17556 17564 17588 17652 17653 17667 17676 17683 17738 17776 17797 17814 17815 18017 18065 18145 18147 18234 18235 18315 18328 18406 18408 18414 18421 18429 18450 18484 18487 18503 18504 18583 1S603 18673 18683 18690 18692 18744 18769 18878 18883 18998 19004 19072 19134 19148 19160 19172 19174 19189 19193 19211 19224 19229 19286' 19301 19319 19365 19388 19406 19407 19418 19492 19537 19545 19551 19560 19598 19669 19760 19787 19893 19907 19936 19952 19957 19962 19987 20023 20123 20175 20182 20217 20228 20290 20324 20359 20368 20409 20459 20465 204.80 20528 20556 20575 20623 20676 20711 20737 20762 20S46 20902 20929 20933 209S8 20995 5e Klasse 6c Lijst: 3714 met 70 m.z. 3740 met 70: 5198 met niet m.z. met 70; 13752 met 70 m.z. 13762 met ƒ70.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 12