KOSTPRIJZEN VAN DEN ELECTRISCHEN STROOM. STADSNIEUWS FLITSEN FEUILLETON Het Huis met de Pij! HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 29 SEPT. 1927 Concentratie bracht geen voordeeien! „EEN GEVOEL VAN ONBEVREDIGDHEID". Bij het September-nummer van het Tijdschrift der Nederlandsche Maat schappij voor Nijverheid en Handel is een bijvoegsel opgenomen, uitgaande van de Centrale Commissie voor Bezuiniging, welk bijvoegsel tot opschrift draagt: Kostprijzen van dn electrischen stroom bij de groote eiectrische centrales in Nederland. De schrijver van het artikel heeft uit de gepubliceerde verslagen der centrales zyn gegevens geput en de commissie deelt in een kort voorwoord mede, dat zij niet kan nalaten toe te voegen, „dat deze cijfers en- de toelichting een gevoel van onbevredigdheid bij haar hebben gewekt". De schrijver van het artikel komt bij zijn onderzoek tot de verrassende slot som, dat de grootste centrales het duurst de kleinere centrales het goedkoopst werken. Aan de hand van de jaarver slagen over 1925 heeft hij de centrales ingedeeld in: a. centrales met een productie boven 100 mfflioen K.W.U. p. j. b. centrales met een productie van 40 —100 millioen K.W.D. p. j. c. centrales met een productie bene den 40 millioen K.W.U. p. j. De schrijver heeft een samengestelden staat gemaakt betreffende de productie kosten voor diverse groote en kleine cen trales en daarin de factoren verwerkt die den kostprijs beïnvloeden. Tenslotte blijkt- dat de kostprijs van den stroom, voor zoover betreft de veranderlijke en overige kosten, exclusief de kapitaals- lasten voor de Amsterdamsche centra les bedraagt 1.959 cent per K.W.U. die van de P.E.G.E.M. 1.868 cent en van de andere centrales gemiddeld 1,4 cent met uitzondering van 's-Gravenhage met 1.953 cent. De Amsterdamsche centrales, die tot de grootste bedrijven in Europa behooren, staan dus in hun kostprijs pLm, 40 pet. boven de middelmatige en kleinere centrales. De schrijver merkt naar aanleiding daarvan op: „Dat de "stencijfers juist voor de groote centrales het hoogst zijn is wel zeer merkwaardig. Men zou toch mogen verwacht- :n, dat de geconcen treerde grootbedrijven belangrijk goed- kooper produceren dan de kleinere. "Waar blijven anders de vcorde-Icn van concentratie?" Zelfs voor de groep der kleinste —i trales werden .cgere kost prijzen gevonden dan voor ce greotbe- drijv' Voor de Prov. Groningsche cen trale 1,68 cent, voor de Prov. Friesche centrale 8 een. voor de IJsseicenira'.e (Zwolle) 1,65 eer- en voor óe Tilburg- sche centrale 1.86 cent per K.W.U. Bij 'n kostprijs van pl.m. 7.4 ct. per K.W.U. voor de kleir.s:-; centrales, zou deze voor het Amsterdamse!: bedrijf naar het oordeel van den schrijver niet hooger mogen zijn dan 1.3 cent per K.W.U. Du cijfer aannemend, zijn de Amsterdam sche centrales, als onderdeel van de P.E.G.EM. in -925 per K.W.U. 0.G59 cent in kostpr.. te duur geweest. Voor de P.E.G.E.M. in zijn geheel zou dit 0.56S cent zijn. In cijfers uitgedrukt beteekent- dit over 1925: Amsterdam, als onderdeel van de PE.G.E.M. te duur 207.470.000 K.W.U. a 0.659 cent is f l.„60.CÜ P. E. G. E. U. in zijn geheel te duur 260.484.000 K.W.U. a C.568 cent, is f 1.480.000. Ook uit een tweetal andere bijlagen blijkt, dat de concentratie ook in dat opzicht geen voordeden heeft gebracht. De eerste is een staat der productiekos ten per K. W. U. over 1924, de tweede omvat productie en kosten per afgege ven K.W.U., der groote centrales. Uit een en ander blijkt, dat ook vóór 1925 de kostencijfers van het Amsterdamsche bedrijf ongunstig afsteken bij die der andere centrales. De daling in den kost prijs is vrjjwel uitsluitend een gevolg van de daling der veranderlijke kosten en deze is alleen toe te schrijven aan Ae daling van den kolenprijs. „Een verklaring aldus de schrij ver van de hooge kostencijfers juist van de groote centrales is uit de ter beschikking van het publiek staaade ge gevens niet voldoende op te maken. Wel mc-enen wij een gedeeltelijke verklaring te kunnen vinden in de grootte van het personeel bij de verschillende centrales in dienst". Teneinde daarover een oor deel te kunnen vellen is nagegaan hoe veel man personeel elk bedrijf per mil lioen K.W.U. ncodig heeft. Dit bleek te zijn voor Amsterdam 2,63 man, voor Rotterdam 1,63 man, voor het P. E. G. U. S. (Utrecht) 1,67 man, voor de Prov. Geldersche Centrale 1.33 man en voor de IJsselcentrale 1,43 man. Dit beteekent dus, dat Amsterdam per millioen K.W.U. één man meer noodig heeft dan andere veel kleinere plaatsen. AI moge het waar zijn, dat de verschillende centrales niet alle deselfde politiek volgen, ten aan zien van de uitvoering van verschillende voorkomende werkzaamheden in eigen beheer of bij aanneming, waardoor dus ook de cijfers omtrent aantal werkzame personen per millioen K.W.U. niet vol komen vergelijkbaar zijn. .Maar zulke groote verschillen als hier blijken kun nen daaruit toch niet verklaard worden." Wat de vaste kosten betreft blijkt, dat deze voor de Amsterdamsche centrales 0.98 cent per K.W.U. bedragen, voor an dere centrales, in het onderzoek opge nomen 0.54, 0.60. 0.61, 0.65, 0.68, 0.92 en 0.96 cent per K.W.U. Al moge hieruit geen voorbarige conclusie getrokken worden, tcch valt het op, dat ook hier Amsterdam weder zeer hoog is. MOLLERUS. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1012 DE WERELD OP Z'N ERGST (Nadruk verboden). SPAARNWOUDERSTRAATYER- EENIGING Dinsdagavond vergaderde bovenge noemde vereeniging, welke vergadering door een groot aantal leden werd bijge woond. Onder de mededeelingen was het- ver slag van een onderhoud dat de voorzit ter en de secretaris hadden met den wethouder van Openbare Werken, den heer Reinalda, in verband met reeds toegezegde verbeteringen van de Spaam- wouderstraat. Behoudens goedkeuring van den gemeenteraad komt de Spaarn- wouderstraat het volgend jaar in aan merking voor een geruischlooze wegbe- aekking. Dit zal waarschijnlijk gebeur- ren in het tweede halfjaar van 1928. Toch zal alles maar een voorloopïg ka rakter dragen, daar er, wil de straat aan de eischen van een modernen verkeers weg voldoen, nog vele andere verbete ringen moeten plaats vinden. Zoo zal het asfalt, dat er komt, niet voorzien worden van een betonnen onderbed, doch zoo over de bestrating heen aangebracht worden. Dit alles om de kosten zoo laag mogelijk te houden en in afwachting van meer radicale verbeteringen. Bij het punt: bestuursvoorstel tot het houden van een winkelweek waren de meeningen nogal verdeeld. Toch werd het voorstel tenslotte aangenomen. Da tum en uitvoering werden aan de com missie en het bestuur overgelaten, met de bepaling dat er ook een winkelweek zal worden gehouden. Besproken wercen verschillende attracties voor het publiek. Ook dit deel werd aan bestuur en com missie overgelaten. Naar het Engelsch van A. E. W. MASON. 16) „Heeft u ooit, sedert Boris Waberski zijn beschuldiging tegen u indiende, een van die anonieme brieven ontvangen die in Dyon zoo algemeen schijnen te zijn?" vroeg hij. „TV heb er één ontvangen", antwoord de Betty en Ann Upcott trok verbaasd haar wenkbrauwen op. „De brief kwam Zondagochtend. De inhoud was een en al laster natuurlijk en ik zou er ook ver der geen aandacht aan besteed hebben, als er niet in gestaan had dat u, mon sieur Kanand, uit Parijs zou komen om de zaak te onderzoeken". „Oho!" zei Hanand zachtjes. „En heeft u dien bTief Zondagochtend ontvangen? Kunt u hem mij laten zien, mademoi selle?" Betty schudde het hoofd. „Neen, monsieur". Hanand glimlachte. Natuurlijk niet. U heeft dien brief ver- MUZIEKCURSUS VOOR KOOR ZANGERS. Voor den cursus, die georganiseerd wordt door den Bond van Zangvereeni- gingen voor Haarlem en Omstreken heb ben zich niet minder dan ruim 100 deel neemsters en deelnemers aangemeld. De cursus, die onder leiding staat van den heer P. de Nobel, zal aanvangen cp Maandagavond 3 October in het Nut van het Algemeen. ACTIE PETROLEOIBEZORGERS. In het gebouw „De Centrale" werd Dinsdagavond een druk bezochte verga dering van petroleum bezorgers der di verse maatschappijen gehouden, welke vergadering was uitgeschreven door den Centralen Bond en den R.-K. Bond van Transportarbeiders. Na de opening werd door den heer A. Mars een overzicht gegeven van de ar beidsvoorwaarden. Er zijn loonverschil- len van 3 en 4, terwijl opnieuw een verslechtering is aangekondigd. Spreker toonde aan, dat by de maatschappijen waar het personeel georganiseerd is, geen verslechteringen werden ingevoerd, integendeel, daar werden verbeteringen bereikt. Hierna werd door den heer Jansen uit Amsterdam een propagandistisch woord tot de aanwezigen gesproken. Nadat door óe aanwezigen nog ver schillende grieven waren besproken werd aan de besturen opgedragen, zich tot de hoofddirectie van de maatschappij „De Automaat" te wenden, ten einde een onderhoud te verkrijgen. scheurö. zooals men met dergelijke brie ven behoort te doen". „Neen", antwoordde Betty, „dat heb lk niet gedaan. Ik heb hem bewaard. Ik heb hem in een Ia van mijn schijftafel gelegd, in mijn eigen zitkamer. Maar die kamer is verzegeld, monsieur Hanand. De brief ligt nog in de iade". Hanand was zichtbaar voldaan over deze mededeeling. „Dan kan hij niet wegloopen made moiselle", zei hij tevreden. Maar zijn te vredenheid verdween weer. ,Dus de com missaris van politie heeft uw eigen zit kamer ook al verzegeld. Dat was toch wel een beetje overdreven". Betty haalde haar schouders op. ..Och, het was mijn kamer, waar ik mjjn papieren enzoovoorts bewaar. En ben tenslotte toch beschuldigd van moord!" zei ze bitter, maar Ann UpcGti was hiermee niet tevreden. Ze kwam een st3p dichter naar Betty toe en keek toen raar Hanand. „Zoo was het toch niet precies", zei ze. „Betty's kamer behoort by die groep van vertrekken waar madame Harlowe haar slaapkamer had. Het is de laatste kamer, die in de hal uitkomt en de com missaris maakte er zijn excuses over dat het noodig was om die kamer tege lijk met de anderen te verzegelen." „Dank u, mademoiselle", zei Hanand glimlachend. „Ja, dat maakt zijn daad DE EXAMENS VOOR AUTO-BESTUURDER. EEN ONDERHOUD MET DEN HEER VAN DER PLAAT. Wij hebben in ons nummer van Woensdag reeds gemeld dat de tweede adviseur voor Haarlem en omstreken (Kring 20), de heer J. C. van der Plaat, Vrijdag a.s. zal beginnen met de exa mens voor autobestuurder. De heer van der Plaat was zoo welwil lend ons nog eenige nadere inlichtingen te geven. „Ik had eerst nog niet willen begin nen", zoo zeide hij ons, maar de aan vragen komen nu bij tientallen, ja: bij twintigtallen tegelijk binnen, zoodat ik nu Vrijdag om 10 uur maar begin en dan examineer ik verder elke week een paar dagen. Ik heb Lij mij in de buurt een uitstekend examenterrein: het pleintje dat de uitmonding :s van de Dr. Leydsstraat. de Spaansche Vaartstraat en de Scha'kburgergracht. Op dat pleintje laat ik de examinandi eerst voor- en achteruit rijden. Ik zou hun ook wel dadelijk kunnen vragen, de garage achteruit in te rijden, maar waarom zou ik menschen nog niet zoo goed kunnen rijden (en die zullen er toch wel by zijn) direct hun spatbor den laten stuk ryden. Wanneer dat eerste deel van het exa men goed is afgeloopen durf ik wel in den wagen te stappa" en dan ryden we door de Spaanschevaartstraat en den Schoterweg op. Dan komen er al dadelijk twee lee- lijke punten: de kruising bij de Crenjé- straat-, waar een aardig druk verkeer is en de tramkruising op den Schoterweg. De examinandi moeten goed de bocht kunnen nemen van den Schoterweg op de Kennemerstraat. Daarvani en rij den we naar een ander lastig punt, de kruising by de Kennemerbrug. Vervol gens gaat het den Kloppersingel op naar het Noorder Buiten Spaarne. Bij de hooge brug by de werf Conrad komt nu een belangrijke proef: de ry- ders moeten tegen deze "brug op blijven staan. Daarby moeten ze drie c gen gebruiken: hun remmen, hun versnel ling en hun hersens. Wie tegen een hooge brug op kan blijven staan, kan rijden. Wie het niet kan loopt kans achteruit het water in te rijden: U ziet: acrobatische toeren worden niet verlangd. De adviseurs in het ge- heele land hebben trouwens eerst over leg gepleegd over de te stellen eischen. Vooral zal er ook op gelet worden, hoe de examinandi andere voertuigen passeeren: aan we!'-e zijde van den weg, natuurlijk, maar vooral: hoe! Want heel veel ongelukken worden ver oorzaakt door slecht, onbesuisd, onoor deelkundig pas--eren". De heer Van der Plaat deelde ons neg —ede, dat de car.didaten vry zyn om zich aan te geven bij den heer v.Swis- ten of bij hem. Zou één van hen ech ter te veel candid aten te examineeren krijgen in verhouding tot den ander, dan hevelt de eerste er eenigen paar den laatsten over. Een groote leemte in de wet acht deze deskundige het. dat de menschen, die vóór i:S4 een rijbewijs gekregen hebben nu r^en examen behoeven te doen. Bij deze categorie van bezitters van rijbewijzen toch' zyn er velen, die mis schien een tien of vijftien jaar geleden wel eens op een motorfiets gereden en in den mobilisatie een rijbewijs gekregen hebben, maar in al die jaren geen auto hebben bestuurd. Dit is een leemte, aldus de heer van der Plaat, die op den duur aangevuld zal moeten worden, want het zal wel blijken dat deze soort rijders dikwijls ongel:k zullen veroorzaker.! FEDERATIE VAN JEUGDWERK- BESTUREN In de gisterenavond gehouden verga dering van het algemeen bestuur der Fe deratie van Jeugdwerkbesturen is het dageiyksch bestuur als volgt samenge steld: Mr. L. G. van Dam (Vrijzinnig Democratische Jongeren Organisatie), voorzitter, J. M. Figee (Kennemer Pad vinders), K. v. d. Berg Jr., (Arbeiders Jeugd Centrale), pater J. J. 0. Hentzen O. F. M. (Roomsch-Katholieke Commis sie voor Jeugdorganisatie) en mevr. C, L. LevenkampPlanten (Nederland sche Meisjesgilde.) CONGRES VAN GEND EN LOOS- PERSONEEL. Door den Centralen Bond van Trans portarbeiders wordt op Zondag 2 Octo ber te Utrecht een landelijke vergade ring voor het Van Gend en Loos-perso neel gehouden. Op deze vergadering, waarvoor de afdeeling Haarlem als af gevaardigden de heeren A. Mars en A. Sier veld aanwees, zullen o.m. de diverse eischen en grieven van het personeel be sproken worden. minder onvriendelijk".Hij keek even naar Betty. ,Jk vrees dat ik mademoiselle Harlowe op de een of andere wijze be- leedigd heb. Wilt u mij nu nog even helpen met de verschillende data? Als ik het wel heb is madame Harlowe twaalf dagen geleden op Zaterdag be graven!" „Ja, monsieur", zei Ann Upcott. „En toen u na de begrafenis weer thuis was heeft de notaris het testament opengemaakt en voorgelezen?"' „Ja, monsieur". „In tegenwoordigheid van Boris Wa berski?" „Ja". „En precies een week later, op Zater dag, den zevenden Mei, diende hij de aanklacht in?" „Ja". ,En Zondagsochtends kwam die ano nieme brief met de post?" Hanand vroeg dit aan Betty die be vestigend knikte. „En een poosje later op dienzelfden ochtend kwam de commissaris, die de deuren verzegelde". „Precies om elf uur", antwoordde Ann Upcott". Hanand boog diep. „Het is merkwaardig zoo precies als u allebei den tijd weet waarop de dingen gebeurd zyn. Dat komt niet vaak voor en voor mij is het buitengewoon nuttig". CHR. HIST. JONGEREN. Men verzoekt ons mede te deelen dat dc Chr. Hist. Jongeren organisatie te Haarlem haar vergaderingen weer gaat hervatten. Vrijdagavond aanstaande heeft de eerste samenkomst, waarmede het winterseizoen begint, plaats. Na af doening van eenige huishoudeiyke werk zaamheden zal de heer A. Wensing, de tweede voorzitter der organisatie, een rede houden over het onderwerp: „Wat is democratie?" GEVONDEN DIEREN EN VOOR» WERPEN. Terug te bekomen bij: Honing. Lin» nacuslaar. 22, zilveren kinderarmband: Bijkerk. Bakenessergracht 81. zilveren broche; E. Kensen. Van Loostraat 2, doublé broche; van Gils, da Costa» straat 3. portret*brochc; v. d. Burcht. Kruistochtstraat 23. broche (goud op zilver); W. Nas. Kruisweg 43. zwarte ceintuur, Ged. Voldersgracht 21J, bruine ceintuur, W. Holterman, Damstraat lOr. gryze kindercape, Bur. van Politie, Sme- destraat bijlfoudraal, lantaarn, G. Ebeli, Harmenjansweg 29, zilveren geldstuk, Hentenau, Harmenjansstraat 30, beige handschoenen, A. v. d. Linden, Brede- rodestraat 26, herdershond, G. Pre. Rol landstraat 58, handschoen, Borger, van Zeggelenstraat 5, gele handschoen, G. Handgraaf, Zylweg 12. Overveen, heeren regenjas, Kennel „Fauna", Parklaan: witte kat, gebracht door v. d. Molen, Bilütonstraat 10, grijze kat, gryze kat, gebr. door Veenendaal, Sophiastraat 29, witte kat. gebr. door Hessels, Kerkhof straat la, S Heerens, Roosveldstraat 13 zilveren ketting, v. d. Berg. Sophiastraat 3. paars kindermutsje, D. v. Viersen, Wilhelminastraat 12c. matrozenpet, C. Bakker, Romolenstraat 7, plank, W. ScholsjfcDrossestraat 14rood, portemon- naie met inhoud, J. v. Bemmelen, Wit te Heerenstraat 26, bruine kinderschoen H. Vos Saenredamstraat 76rd., blauw schoentje, J. Wielart, Jan Steenstraat 17, damestasch met inhouda De Rechter T. v. Berkhoutstraat 4, tasch met boeken Lubbens, Heerensingel 67rd., boodschap- pentasch, F. v. Wijk, 't Krom 26rd., 2 wielen van kinderwagen. J. A. Ruigvoorn, Westkolk 18, balk; A, Hartendorp, Oostkolk 23, 2 autoban den; J. Pauel, Ceramstraat 3, geldstuk; Th. v. Bakkum, Donker Begijnhof 2, deken; Van Eindhoven, Eindenhoutstr. 26, fazant; A. v. Kol, Leeuwerikstraat 47 glacé handschoenen; Roest, Bakkum- straat 8, heerenjas; Vroom en Drees- mann Groote Houtstraat, dameshand schoenen en portemonnaie; Kennel Fauna, Parklaan: zwartbruine hond, ge bracht door Wildeboer, Zocherstraat 9; grys katje, gebracht door mevr. Joustra Garenkokerskade 29; B. Vcrsmitten, Brouwersstraat 40, kraansleutel; J. H. Mierlo, Harmenjansstraat 71, kinder muts; M. Glas, Rustenburgerlaan 31 penning; Postkantoor Raaks, paraplu; Ann Upcott was zich meer en meer op haar gemak gaan voelen terwijl zy de vragen van den detective beantwoord de. Nu lachte ze hardop. „Ik tenminste wel, monsieur Hanand", zei ze. „Maar ik ben ook bestemd om een echte oude vrijster te worden. Een stoel of een boek die van hun plaats zyn, een klok die niet goed gaat, of zelfs een speld op het karpet zulke dingen kan ik niet uitstaan. Ze vallen my dadelijk op en dan moet ik er iets aan doen. Ja, het was precies elf uur toen de commissaris van politie aan belde. „Heeft hij de kamers doorzocht voor hy ze verzegelde?" vroeg Hanand. „Neen. Dat vonden we allebei nogal vreemd", antwoordde Ann, „tot hy ons zei dat de rechter van instructie wensch- te dat alles zou blijven zooals het was". Hanand lachte. „Dat was ter wille van mij", legde hy uit. „Wie weet wat een wonderlijke din gen Hanand niet met zijn vergrootglas zou ontdekken als hij uit Parijs kwam! Misschien vingerafdrukken! O jé! Of stukjes van verbrande brieven! Ha, ha! Maar ik zeg u. mademoiselle, als er een misdaad in dit huis is gepleegd, ver wacht zelfs Hanand niet dat hij opzien barende ontdekkingen zal doen in ka mers die dagen lang na de misdaad voor het heele huishouden toegankelijk Van Amersfoort, Smedestraat 45 rood, portemonnaie; C. Hoogkamer, Kenau park 1, paraplu; G. Eelman, Vrouwehek- straat 40 portemonnaie; Servaas, Kloosterstraat 42, paraplu; K. Barf, Eindenhoutstraat 51, portemonnaie; J. Terrol, Vinkenstraat 15, rozenkrans in étui; H. Everts, Graafschapstraat 29, rfjwielbel. merk in étui, H. Gans, Lin- schotenstraat 71, reisdeken; C. Nachte gaal, Harmenjansstraat 5, rozenkrans; v. Breukelen, Gen. Cronjéstraat 168 zw. riem van bagagedrager; W. Reijneveld, Indischestraat 82, kinderschoentje. Vroom en Dreesmann Gr. Houtstraat siehspeld; H. v. Lieshout, Voorzorg straat 41, heerenschoen; J. ter Smt- ten, Jansstraat 36, gymn.sehoen; C. Co- hen Lombards teeg 6 zw., vulpotlood. SPEELTUINVEREENIGÏNG. Door de speeltuinvereeniging „Het Oosterkwartier" wordt Donderdag as. de halfjaarlyksche ledenvergadering ge houden in het schoolgebouw aan de Ka- rolingestraat. Op deze vergadering zal om. het a.s. winterwerk besproken wor den, waarbij het bestuur de volgende cursussen wil prganlseeren: breien en mazen, cartonnagewerk, dammen, E. H. B. O. (verbandleer), figuurzagen, fröbe len, gymnastiek (ook voor volwassenen) handwerken, houtsnyden, naaien en ver stellen. teekenen. timmeren, touw en mattenvlechten, raffiawerk, vertellen en zingen. zyn geweest. Enfin" en hy liep naar de deur „nu ik toch hier ben Betty spror.g bliksemsnel overeind. Hanand bleef staan en keek haar aan, met uitdagenden blik. „Gaat u die zegels nu verbreken?" vroeg ze byna buiten adem. „Mag ik dan als 't u blieft met u mee, o, als 't u blieft! Ik ben de beschuldigde. Ik heb het recht om er by te zyn" en haar stem ging over in een schreeuw. „Kalm blijven, mademoiselle", ant woordde Hanand rustig. „Er zal u geen onrecht geschieden. Ik ga die zegels niet verbreken. Dat is, zooals ik u ver teld heb, het recht van den commissaris als officieel persoon, en hy zal niets doen voor de doktoren met het onder zoek van het lijk klaar zijn. Neen, ik wilde aan mademoiselle hier" en hij wees op Ann „voorstellen dat zij mij den buitenkant van die ontvangkamers en de rest van het huis laat zien". „O, goed", zei Betty en ze ging weer op de vensterbank zitten. „Dank u", zei Hanand. Hy wendde zich weer tot Ann Upcott. „Zullen wij dan maar gaan? En wilt u mij ook eens vertellen hoe u over Boris Waberski denkt?" „Een brutale kerel. Dat kan ik u wel vertellen, monsieur Hanand", riep Ann uit. „Hij is zelfs hier in huis terug ge komen nadat hij zijn aanklacht had in- KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. De agenda voor de 45ste vergadering van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Haarlem en Omstreken, te houden op Dinsdag 4 October 1927, des namiddags te 7 1/2 uur in het gebouw der Kamer, luidt; 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Mededeelingen. 4. Goedkeuring verzonden schrijver, aan de Tweede Kamer, inzake wetsont werp Drankwet 5. Rapport Commissie Verkeer en Ver voer, inzake wachtlokaal eerste perron Haarlem. 6. Schryven Comité van actie bestry- ding verkoop met eadeaux over al of niet wetteUjke bestrijding. 7. Concept-schrijven Bureau aan Mi nister van Financiën, inzake verlaging accijns gedistilleerd. 8. Rondvraag. 9. Besloten vergadering. PERSONALIA. De voorzitter van den Hoogen Raad van Arbeid heeft in de com missie die een onderzoek zal instellen naar den toestand van de landarbeiders en naar de middelen die kunnen worden aangewend om in dien toestand verbe tering te brengen onder meer benoemd den heer A. J. Loerakker, van den Ned. R.K. Bond van Landarbeiders. Een produel der Sunlight Zeep Fabrieken D309-22 gediend en vroeg mij toen of ik hem wilde steunen", en ze ging voor Hanand de kamer uit. Jim Frobisher volgde het paar tot de deur en deed die achter hen dicht. De laatste paar minuten hadden hem weer volkomen gerustgesteld. De schrijver van de anonieme brieven was de buit waar de detective op kwam jagen. Zijn manier van doen veranderde heelemaal wanneer hij daarover vragen stelde. Zyn speel- sche onverschilligheid en zijn plezier om Betty's slechte humeur waren verdwe nen. Hy was nu kalm zakelijk. Jim kwam weer in de kamer terug, haalde zyn ci- garettenkoker uit zijn zak en vroeg: .Mag ik rooken?" Toen hij naar Betty keek om haar toestemming te vragen legde een nieuwe schrik hem het zwijgen op. Ze staarde hem aan met een uitdrukking van doo- delijken angst in haar oogen. Hij gelooft dat ik schuldig ben", fluisterde ze. „Neen", zei Jim. en hy liep naar haar toe. Maar ze wilde niet luisteren. „Jawel ik ben er zeker van. BegrUpt u niet dat 't niet anders kon? Hij ls uit Parijs geroepen! Hy moet aan zyn re putatie denken. Voor hy terug gaat moet er een slachtoffer gevallen zyn". i (Wordt vervolgd.) INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a GO CENTS PER REGEL. De ouderwetsche waschdag be hoort thans gelukkig tot het ver leden, met al het moeilijke zware werk aan de waschkuip! Laat Rinso, het moderne zeep poeder U helpen, tiet heerlijk vette sop weekt al het vuil tos. Koop nog heden een pak! De Lever's Zeep Mij., Vlaardingen.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 6