DOOR DE INTERNATIONALE VOETBALWERELD DERDE KLASSE B. HAARL.VOETRAIBOND BUITEN DE COMPETITIE Voetbal in Engeland. VOETBALNIEUWS. ROEIEN. GYMNASTIEK. SchotenKennemers (11) Ka een zeer snellen en enthousiasten wedstrijd hebben beide ploegen de pun ten broederlijk gedeeld. Schoten heeft den toss gewonnen; Geurts brengt den bal aan het rollen. Direct gaat de voorhoede op het Ken- nemersdoel af; Filippo besluit een ren met een hard schot, dat juist over gaat. Ook de Kennemers ondernemen goede aanvallen, maar de beide backs en kee per van Schoten geven niet thuis. De harde wind doet aan het spel 'veel af breuk. De Bruin moet wegens een knie- ongeval het veld verlaten. De Wit com pleteert het elftal. De Kennemers hebben eerst succes als een ingeschoten bal maar juist de doel lijn passeert. Hier was de scheidsrechter op zijn post. Dan is het Koeleman. die 10 minuten vóór rust den gelijkmaker scoort. (1—1). Na de thee pakt Schoten direct flink aan en is dan ook absoluut in de meer derheid. Maar de invaller-keeper van Kennemers houdt zijn doel schoon. Een hard schot van Geurts kan hij maar juist over de lat wippen. Eenige corners op het Kennemers-doel hebben ook niet het gewenschte resultaat. Aan den ande ren kant houdt Boeser eenige harde schoten uit zijn doel. Ieder denkt,dat Schoten weldra» haar winnenden goal zal maken, maar steeds is het de keeper of een der backs, die juist op het laat ste moment redding brengt. Als de scheidsrechter het einde blaast, is de stand nog 1—1 waarmee Kennemers ze ker tevreden mag wezen. De Uitslagen. 1 A: Haarlem IV—E.D.O. III, 7—0 Bloemendaal IIBennebroek 20 Schoten nZandvoort II 4—3 1 B: E.D.O. IV—Haarlem III 1—1 Kennemers II—Hillegom 23 R.C.H. Hl—Schoten 2a 4—3 H.F.C. HlZeemeeuwen 02 V.V.H.Haarlem Vet. 32 2 A: Stormvogels HID.O.A. 61 T.B.H. H—R.C.H. IV 1—2 Haarlem VHoofÖdorp 30 2 B: H.F.C. VStormvogels IV 30 R.C.H. V—Haarlem VI 13—7 2 C: D.I.O. n—Haarlem VII 0—4 Hillegom H—R.C.H. VI 0—2 Kennemers HII.V.O. H 6—3 3 A: D.S.K.Spaarndam 32 3 C: Zeemeeuwen inDamiaten 16 D.S.K. II—V.S.V. IV 4—2 3 D: Bloemendaal HlKennemers IV 82 T.H.B. III—H.F.C. VII 1—2 Zandvoort ni—R.C.H. vn 10—2 3 E: Zeemeeuwen IV—Zandvoort IV 20 3 F: Damiaten IIV.V.H III uitgesteld Hoofddorp II—Zeemeeuwen H 06 Junior-comp.: E.D.O. a—R.C.H. b uitgesteld Haarlem—D.W.O. 16—0 R.C.H. aE.D.O. b 7—4 ZeemeeuwenZandvoort 24 D.I.O.Hillegom 82 Adsp. Afd. I: Bloemendaal aHaarlem a 31 E.D.O. aZandvoort a 011 Adsp. Afd. n: Zandvoort b-E.D.O. b 0—5 Eerste klasse A. BloemendaalBennebroek (2-0) De thuisclub heeft het eerst het voor deel van den wind en slaagt er in, zich binnen tien minuten van een tamelijk veiligen 2—0-voorsprcng te verzekeren door goede doelpunten van F.-. Bakker en Warle. In den resteerenden speeltijd tijdens de eerste helft behouden de witte reserves het beste van het spel, doch de stand wijzigt zich niet. Na rust is Bennebroek iets sterker, dooh de aanvallen hebben niet veel te Oostenrijk heeft het waagstuk aange durfd om op twee opeenvolgende Zon dagen belangrijke internationale wed strijden te spelen, wedstrijden tegen de sterkste continentale ploegen en dat nog wel op vreemd terrein. Onder nor male omstandigheden zou de kans op twee Oostenrijksche nederlagen reeds niet gering geweest zijn, thans echter kon men wel als vaststaand aannemen, dat de taak voor de Weensche interna tionals te zwaar zou zijn. Dat is dan ook uitgekomen. Over de eerste nederlaag heb ik U reeds verleden week het een en ander bericht. In Praag werd toen van, de Tsjechen met 20 verloren. Reeds een week later trok het Oostenrijksche elftal naar Boedapest, waar het een op wraak beluste tegenpartij aantrof. Im mers in het vorig seizoen hebben de Oostenrijkers op eigen terrein een groote overwinning op de Hongaren behaald. Dat was een van die wedstrijden, waarin aan het eene elftal alles, en aan het an dere niets gelukt. Deze nederlaag had echter in Boedapest heel wat ontstem ming veroorzaakt. Het scheelde desijds zelfs weinig of men had de ruiten van het bondsbureau ingegooid en in alle ge val moest de politie er aan te pas ko men om te beletten, dat de teleurgestelde Hongaarsche voetballiefhebbers tot wan ordelijkheden zouden overgaan. Op de algemeene vergadering werd zelfs het bestuur ter verantwoording geroepen. Ook die storm werd echter bezworen, doch men kan begrijpen, dat de Hon gaarsche voetbal-autoriteiten voor onge regeldheden vreesden indien het ee_; tweede Hongaarsche nederlaag zou wor den. Men heeft dan ook voor dezen wed strijd met zorg het Hongaarsche elftal samengesteld, voorts werden op allerlei pianieren de spelers er van doordrongen, bettekenen en slechts bij hooge uitzon dering wordt een l - :d schot gelost. De witte achterhoede blijft de situa tie dan ook gemakkelijk meester. Einde komt met een verdiende overwinning voor de thuisclub. Haarlem 4E. D. O. 3 (70) E.D.O. III stelde danig teleur. Na het door haar vertoonde spel bij de serie wedstrijden van E.D.O. hadden we ook in de competitie meer van dit elftal verwacht. Haarlem IV speelde een goeden, enthou siasten wedstrijd. Reeds kort na het begin lost Tuin man een mooi schot, waarmee de E.D.O.- k'eeper veel moeite heeft. De Haarlem- aanvallen zijn zeer gevaarlijk, vooral ook doordat de linksback zeer onzeker speelt. De E.D.O.-voorhoede vertoont een onsamenhangend spel. Het plaatsen is onzuiver, waardoor de Haarlem-ver dediging steeds kan ingrijpen. Met rust heeft Haarlem den stand op 3—0 gebracht. Na de hervatting weer hetzelfde spel. Fortgens scoort en ook v. d. Schaar, die als rechtsbuiten een goede partij speelt, voegt twee goals aan het totaal toe. Tuinman plaatst nog een penalty zuiver in den hoek, zoodat het einde komt met een groote Haarlem-overwinning. De goals werden gemaakt door van Hetem, Langeraar, Tuinman, v. d. Schaar (twee) j en Fortgens (twee). Schoten 2—Zandvoort 2 (4-3) Na een zeer vinnigen strijd heeft Schoten II het zoet der overwinning mogen smaken. Beide ploegen stellen zich volledig onder leiding van scheids rechter Hartman op. Het spel is nog geen minuut oud of Zandvoort neemt de leiding (01). Zij heeft daar niet lang plezier van, want spoedig maakt Blokker gelijk XI—1). Het is Zandvoort, die de leiding her neemt (12). Even voor rust maakt Rootlieb ge lijk (2—2.) In de tweede helft gaat het spel een tijd lang gelijk op. Als de Schoten achterhoede wat ver is opgedrongen, maakt Zandvoort er 23 van. Dan krijgt Van Gasteren den bal goed toe gespeeld en met een hard schot brengt hij de partijen op gelijken voet (33). Hard wordt er gewerkt om de leiding. Deze eer valt Schoten te beurt, als Van Putten even voor tijd no. 4 in de tou wen jaagt. Met 4—3 voor Schoten kon digt scheidsrechter Hartman het einde aan. Eerste klasse B. E. D. O. 4Haarlem 3 (11) Met eenige invallers heeft de thuis club een kostbaar puntje in de wacht gesleept. Vóór de rust is E. D. O., ge steund door den wind, het meest in den aanval, doch door slecht schieten gaan vele kansen verloren. Als een der E. D. O.-spelers hands maakt in het straf schopgebied, weet Mos de toegestane penalty te benutten. (0—1). Na de thee is Haarlem het meest in den aanval, doch ook hier ontbreekt het juiste schot, zoodat De Kiefte het niet al te moeilijk heeft. Bij een snelle door braak van rechts weet Koene met een onhoudbaar schot Gras te passeeren. (1—1). Na nog eenige wederzljdsche aanval len komt het einde met een verdeeling der punten. V. V. H.Haarlem 3 a (32) Het is V. V. H„ ondanks alle pessi mistische voorspellingen gelukt om te gen de Haarlem-veteranen een over winning te bewerkstelligen. Haarlem geniet het eerst het voordeel van den vrij sterken wind. De Haarlem mers zijn dan ook in deze eerste helft sterker dan de V.V.H.'ers. Het is Boven- dorp die kans ziet aan Haarlem de lei ding te geven (01). Dit wordt V. V. H. te bar; het resul taat is dat j. de Groot een penalty moet nemen, welke hij echter jammerlijk naast schiet. Haarlem probeagt het dan nog eens aan de andere zijde, evenwel zonder succes. Geheel onverwacht komt de gelijkmaker, n.l. van den voet van Akkerman. (1—1). Vlak hierop weet Schravendijk met een mooi ver schot Rijpma te passee ren (1—2). Hiermede komt de rust. Na de thee dat de wedstrijd door de Hongaren ge wonnen moest worden. Vooral de Boeda- pester sportpers roerde zich geducht, een nederlaag zou een nationale ramp beteekenen. Dat was natuurlijk lichtelijk overdreven, doch de opmerking maakt het duidelijk, dat de wedstrijd nu niet bepaald in een voor de gasten aange name sfeer" werd gespeeld. Van Weensche zijde bestond er zooveel belangstelling voor dezen wedstrijd, dat er o.m. een extratrein liep, welke 600 geestdriftige Weensche supporters naar Boedapest voerde. Dat typeert toch wel het groote gewicht, dat men in Oosten rijk aan de wedstrijden tegen Hongarije toekent. Trouwens, zoo denkt men er in Boedapest eveneens over. De v/edstrij- denreeks tusschen beide landen is er dan ook een van historische beteekenis. Men kwam voor de eerste maal tegen over elkander in 1902 en sedert dien da tum heeft men geregeld elk jaar twee wedstrijden tegen elkaar gespeeld. Dit is ook de eenige wedstrijdenreeks, welke niet door den grooten oorlog werd on derbroken. Hoe moeilijk het tijdens de oorlogsjaren ook somtijds ging en hoe onvriendelijk de politieke veriw'-Upg tusschen beide landen af en toe ook was, de wedstrijden werden elk jaar gespeeld steeds heeft men de sport van de poli tiek gescheiden gehouden. Beide landen kwamen tot dusver 60 maal tegenover el kander, daarvan werden er 26 door de Hongaren en 22 door de Oostenrijkers gewonnen. Twaalf wedstrijden bleven on beslist. Deze wedstrijden overtreffen wat de groote belangstelling betreft, nog de wed strijden tusschen Nederland en België. Men moet eens zoo'n wedstrijd in Boe dapest bijgewoond hebben om te besef fen, wat zoo'n strijd voor de toeschou- genlet V. V. H. het windvoordeel. De Groot, die nu in de voorhoede speelt, v/eet na 20 minuten weder gelijk te maken. Bij een vinnigen strijd om de leiding weet Zwaan voor V. V. H. den winnenden goal te maken. Hiermede komt het einde R. C. H. 3Schoten 2a (43) Schoten heeft eerst het voordeel van den sterken wind, maar dat belet niet, dat R. C. H. doorloopend aanvallend is. Te peuterig spel in de blauw-zwarte voorhoede doet echter diverse kansen mislukken, totdat eindelijk v. Sinderen uit een bijzonder fraaie pass scoort. Nog voor rust maakt Schoten met een onhoudbaar schot gelijk. In de tweede helft wordt al direct op het geel-zwarte doel storm geloo- pen, doch de beide backs weren zich geducht, zoodat de score niet verhoogd wordt. Zelfs weet Schoten de leiding te nemen als haar wegens free kick een penalty wordt toegekend. Kort hierop scoort Schouwstra met een buitenge woon hard schot den gelijkmaker. Uit een corner weet de Vos op fraaie wijze voor nummer drie te zorgen. Dan krijgt de geel-zwarte linksbuiten het op zijn heupen en in zijn eentje passeert hij Kruyer onhoudbaar. Als ieder denkt dat het hierbij zal blijven scoort Schouwstra met een hard schot de laatste en winnende goal. Kennemerland ID. I. O. I (2-4) Zaterdagmiddag speelden bovenge noemde elftallen ter gelegenheid van de opening van het nieuwe Kennemerland- terrein een wedstrijd om een zilveren medaille, die volkomen verdiend door het goedspelende D.I.O. werd gewonnen. Enkele minuten na den aanvang reeds weet de linksbuiten der bezoekers zijn club de leiding te geven; Ponstein jaagt kort daarop no. 2 langs v. d. Brink. Hierna komt Kennemerland meer in 't offensief; Langereis en Luttik weten op fraaie wijze elk één maal te scoren, waardoor de stand op 22 wordt ge bracht. Na de hervatting is D.I.O. meest aan vallend en doelpunt nog tweemaal, ter wijl de oranjehemden het net niet meer kunnen vinden. Het einde komt met 42 voor D.I.O. ArsenalWest Ham TJ. 22 Tottenham H.Everton 03 BurySunderland 5—3 HudöersfieldCardiff 82 LiverpoolPortsmouth 8—2 Sheffield U.—Aston Villa 0—3 Middlesbrough—Wednesday 33 BurnleyDerby County 42 NewcastleBlackburn R. 01 BirminghamBolton W. 11 Leicester CityManchester U. 10 Er is dus Zaterdag wel geducht ge scoord en de beide 8—2 overwinningen van Huddersfield (tegen het nog onge slagen Cardiff) en Liverpool zijn bij zonder sensationeel. West Ham staat er nu het mooist voor met 11 punten uit zeven wedstrij den, gevolgd door Bury met 12 uit 8 en Blackburn Rovers met 11 uit 8. Everton, dat het vorig jaar op het randje ont snapte aan degradatie Btaat no. 5 met 10 punten uit 8 wedstrijden, een positie, die het hoofdzakelijk dankt aan het schitterende spel van haar middenvoor Dean. Arsenal staat no. 6, Tottenham Hotspur no. 15. Birmingham en Shef-, field United, elk met 5 punten uit 8 wedstrijden, bengelen onderaan. DenemarkenDuitschland (3-1) Te Kopenhagen is Zondag de wed strijd DenemarkenDuitschland ge speeld. Deze strijd werd volgens een be richt aan „De Crt." door de Denen met 3—1 gewonnen. Met rust was de stand 1—1. Het Engelsche Olympiade-spook. Het compromis tusschen het Inter nationaal Olympisch Comité en de F. I. F. A. met betrekking tot de ver goeding wegens loonderving aan de Olympische voetballers heeft, zooals de lezer weet, in Engeland heftige com motie verwekt. De voetbalautoriteiten, met den heer Wall aan het hoofd, za gen hierin gereede aanleiding om te zweren, dat zij niet aan het voetbal- tournooi zouden deelnemen, zonder er nochtans aan toe te voegen, dat de wegblijvers 'ook niet verslagen kan worden, maar bovendien gingen er stemmen op om een algeheele Engel sche terugtrekking in de Spelen te eischen. De verontwaardiging in het land dat te allen tijde het meest aan beroepssport heeft gedaan, was groot. Op het vasteland heeft men al die be dreigingen rustig van zich laten af glijden en hoogstens gegrinnikt, als een Engelsch blad vertelaarde, dat de Olympische Spelen zonder de deelne ming van Groot Brittannië, de „wieg van alle sport" al hun waarde zouden verliezen. Engeland zal altijd wel be zwaar blijven maken, zoolang het niet alleen en uitsluitend het recht krijgt het Olympisch reglement vast te stel len. Maar hoe staat het nu hiermee? Komen de naar eigen oordeel onont beerlijke Britten, de eenige ware sports men op aarde, of komen ze niet? Niet, zou je zeggen, want de Britsche Athletiek Federatie heeft aan het Britsch Olympisch Comité verzocht, on verwijld een conferentie bijeen te roe pen van alle sportbonden om daar de situatie te bespreken met de toevoe ging, dat iedere athleet, die tegen de vastelandsche „halfamateurs" uitkomt, feitelijk 2ijn amateurschap moet ver liezen. Wel, zou je zeggen, want het Britsch Olympisch Comité heeft voor de huis vesting van de Engelsche deelnemers definitief beslag gelegd op het hotel van de Kon. Hollandsche Lloyd. Welk een zotte, kinderachtige co- medie. Precies als bij ons! Toen onze lezers het bericht van on langs lazen, dat de Nederlandsche zwemsters die te Bologna zoo kranig de Nederlandsche eer hadden hoogge houden, him prijzen niet onbelast langs de douane aan onze grens konden krij gen, zullen velen hunner gedacht heb ben: zooiets kan alleen aan onze grens gebeuren. Maar dit is onrechtvaardig. Toen de leider der Fransche tennisploeg Gillou met den speler Oochet te le Havre aan wal stapte met den Davis Cup, zoojuist in Amerika door de Franschen veroverd verging het hun precies zoo. De Cup werd kortweg tot nader order door de douane in beslag genomen. Toevallig lazen wij in een der Ber- lijnsche bladen ook commentaar op dit incident, onder den titel: Ganz wie bei uns! De uitdrukkingen dekken elkaar volkomen. Het schijnt wel overal zoo te zijn. De Franschen hebben zich erover op gewonden, de Duitschers hebben het bij vroegere gelegenheid (toen Duitsche turners met zilveren eikenkransen uit Amerika terugkeerden) ook gedaan, wij deden het, toen onze zwemsters hun prijzen moesten declareeren, het helpt zoo hier als ginder niets. Voor den roem moet nog steeds en overal tol worden betaald. En als wij er ons druk over willen maken in een uitbarsting: Er is toch aan alles tenslotte een grenslaat ons er dan filosofisch aan toevoegen: vooral aan het vaderland! 24 uur auto-record Op de befaamde Montlehry auto renbaan in de buurt van Parijs hebben de vorige week drie Fransche coureurs Marchand. Morel en Kiriloff het et maal snelheidsrecord voor auto's ver beterd door in 24 uur onafgebroken rijden een afstand van 4383,801 KM. af te leggen, met een gemiddelde uur snelheid dus van ruim 1821/2 KM. Niet tevreden met dit resultaat zijn zij, voortdurend elkaar aflossende, daarna nog wat voortgegaan en eerst gestopt toen zü precies 5000 K.M. had den afgelegd en hun Voisin achtcylin- der wagen onafgebroken 27 uur 30 min. en 40 sec. had geloopen. Zij verbeterden de records over 1000 mul, 2000 K.M., 3000 K.M., 2000 mijl, 4000 KM., 5000 K.M., 12 uur en 24 uur. Het vorige 24-uursrecord stond op naam van Garfield, Plessier en Guil- lon met 4167.57.8 KM. Een prestatie .die bewondering af dwingt, ook al zal velen het nut van dergelijke krachtproeven ontgaan. Sensationeel cricket. Cricket is alom bekend als de rustig ste en waardigste aller sporten. De vervelendste aller sporten, juist daar om, voor velen, maar dat is een ander onderwerp. Waar wij naar toe wilden is een oricketwedstrijd onlangs tusschen twee vertegenwoordigende elftallen ge speeld en die kan dienen als bewijs, dat zelfs een cricketterrein nog wel eens sensatie kan bieden. Weliswaar waren deze vertegenwoordigende elftallen niet van wereldberoemdheid, want het een vertegenwoordigde de An tillen-eilanden het andere het eiland Bermoeda en de donkere huidskleur van de 22 spelers was aangeboren en niet het gevolg van lange dagen, gesleten op een zonbe- straaid crioketveld. De duizenden toe schouwers waren eveneens kleurlingen en zij geraakten door het vertoonde spel in zelden op een cricketpitch geziene opwinding. Bermoeda had 147 runs gescoord en friet Antillen-elftal zat voor 97 aan den kant, dus Bermoeda scheen de zege ln den zak te hebben. Dit feit maakt Ihet te meer zonderling dat op een oogenblik niet minder dan tweeduizend aanhangers van Bermoeda in woede ge raakten over een beslissing van een der umpires ten gunste van de Antillen, van hun zit plaatsen opsprongen en zich als een man in gesloten phalanx op het speelterrein stortten. Toen de umpire dit woedende zwarte leger op zich zag afstormen, nam hij wüseiyk yiings de beenen en klom als een kat over een hooge schutting. Bij dozünen deden zijn vervolgers het hem na, tot de poli tie een einde aan het relletje maakte, door de opstandigen op kordate wü'ze middels bommen gevuld met traangas, terug te drijven. Spoedig daarop was de rust hersteld en de wedstrijd werd voortgezet onder friet wakend oog van zes politie-agenten 1 maar zonder umpire. Leger-voetbal in Frankrijk. Het is nog niet zoo heel veel jaren geleden, dat buiten de wielrennerij de sport in Frankrük weinig belangstelling ondervond. Maar tegenwoordig? Het Fransche Ministerie van Oorlog niets minder, heeft een oekase uitge vaardigd, dat het den onder de wape nen zynden voetballers, gedurende him diensttyd verboden is, voor hun clubs uit te komen. Omdat de militaire dienst hiervan schade ondervindt, denkt ge stellig. Neen, maar omdat de Fransche regimenten elk een voetbal-elftal heb ben, daarmee een Fransch militair kampioenschap willen verspelen en de leger-autoriteiten er prüs op stellen, Dat schijnt een internationale kwaal te zijn. De heer Boeljon, die gewoonlijk de reizen van Nederlandsche elftallen re gelt, heeft mij daar tenminste meermalen vermakelijke staaltjes van verteld. Ver leden week kreeg men daarvan in Boe dapest ook nog weer een aardig bewü's. Aan den wedstrijd, welken ik hierboven behandelde, ging n.l. een amateurwed- strüd tusschen Hongarüe en Oostenryk vooraf. Nu was een gedeelte van het Oostenrüksche amateur-elftal en wel de spelers uit Graz, per vliegmachine naar Boedapest gekomen, wat ongetwüfeld de meest practische reisgelegenheid is, daar men dan in plaats van een halven dag, slechts 2 uur voor de reis noodig heeft. By aankomst te Boedapest bleek echter, dat de spelers in hun vreugde of ze nuwachtigheid over het luchtreisje, hun koffertjes in Graz hadden laten staan, zoodat ze geen voetbaluitrusting by zich hadden. De leider van het elftal heeft toen in allerijl leentjebuur gespeeld bij verschillende Hongaarsche clubs. Toch moesten er nog nieuwe schoenen gekocht worden, wat op het spel der Oostenrijksche amateurs wel van invloed geweest zal zün. Deze amateurswedstrijd heeft doen zien, dat de Hongaren op het oogenblik wel over verschillende goede amateurs beschikken. Het vertoonde spel gaf tenminste aan de Hongaarsche auto riteiten groote voldoening, zoodat het vrij zeker is, dat men zal besluiten een Hongaarsch amateur-elftal naar de Am- sterdamsche Spelen te zenden. In Hon garije staat men tegenover het amateu risme eenigszins anders dan in Oosten rijk. In Boedapest is het beroepsspel tot eenige groote vereenigingen beperkt, er zün nog tal van goede amateurs, vooral onder de studenten. In Weenen daarentegen is rijp en groen maar dadelijk beroepsspeler gewor den; toen men langzamerhand tot de conclusie kwam, dat het beroepsspel toch niet datgene was, wat men er zich van had voorgesteld, werd men weer amate.ur. Deze gerehabiliteerde spelers zyn niet gerechtigd in de Olympische Spelen uit te komen, al is het wel wat zonderling om een gewezen Engelschen beroepsspeler gelük te stellen met een de goede krachten zoolang zij over hen te zeggen hebben, voor het legervoetbal te anmexeeren. DaA zijn nog eens maatregelen. De vereenigingen, die er soms hun beste krachten door moeten missen, zijn echter woedend en zou dat ook bij ons te lande in het overeenkomstig geval niet gebeuren? Maar het zal bü ons niet gebeuren en wij kunnen ons bepalen tot de be langstellende vraag: Een voetballer die militair of niet gedwongen wordt om te spelen, een voetballer die als militair betaling ontvangt voor alle diensten, die hij gedwongen verricht is dat een amateur? Automobielsport. Op de Brooklandsbaan te Weybridge, bij Londen, is Zaterdag de Engelsche Grand Prix verreden en gewonnen door Benoist op Delage. Deze Fransche coureur, die reeds eerder in het sei zoen eenige der belangrijkste wed strijden won, is daardoor ongekroond wereldkampioen geworden. Voor het merk Delage werd het een schitterende zege, daar de tweede aankomende Bour- lier en de derde, Dios, eveneens beiden .dit merk reden. Eerst daarna kwamen de Bugattis, terwijl de Engelsche mer ken allen den strüd spoedig opgaven. Benoit reed met een gemiddelde snel heid van ongeveer 137 K.M. per uur zün snelse ronde werd afgelegd met een snelheid van 163 K. M. Het vorig jaar werden deze snelheden respec tievelijk 122 en 138 K.M. per uur, een toeneming derhalve die zeer bijzonder is en nog merkwaardiger wordt als men in aanmerking neemt, dat de wedstrijd het vorig jaar door goed weer werd be gunstigd en Zaterdag jJ. in zeer on gunstige weersomstandigheden plaats vond. we jtf^jden westelijke roeibond. A.s. Zaterdagmiddag zullen op heb Galgewater te Leiden de jaarlijksehe wedstrijden van den Westelijken Roei- bond wor ten gehouden. Ditmaal is Die Leythe de organiseerende vereeniging. Verder namen Delftsehe Sport, De Laak en Het Spaarne deel. Het Spaarne komt in de beginnelin gen-vier uit met M. de Z.;art (boeg), A. Mar:*:11e, M. Bruining, L. de Freytag (slag), C. Duimont (stuurman); in de jonge vier met N. N. (boeg), E. Dunlop, B. Herweyer, G. Terwogt (slag) en C. Dumont (stuurman), (dit is de ploeg die te Amsterdam op zoo fraaie wijze den Hultzer Beker won), in hst stül- roeien met de dames C. J. de Freytag (boeg) i. Adams, A. Herweyer, E. M. de Bull Nachenius (slag), L. Venema (stuuirvr.) en in de skiff met B. ten Have Jr. Het Spaarne won verleden jaar te Den Haag den wisselbeker, uitgeloofd voor het grootst aantal punten uit deze vier nummers, en zal dus thans dezen be ker moeten verdedigen. De vorige maal won Het Spaarne met de beginnelingen- vier en de damesvier en was tweede in de beide overige nummers. Niels Bukh in Amsterdam. Zondagmiddag is de Dsensche turn- Ieeraar Niels Bukh met zün gezelschap te Amsterdam aangekomen. Aan het W. P. Station werd hij verwelkomd door het bestuur van den Amst. Turnbond en vele turnenthousiasten. De voorzitter van den A. T. B., dr. E. van Minden, sprak het Deensche gezelschap op vrien delijke wijze in het Engelsch toe. Vervol gens heette de voorzitter van de Deen sche vereeniging te Holland dr. G. Lind de gasten in hun landstaal van harte welkom. De Denen die van Duitschland kwamen en daar veel succes hadden wa ren zeer verrast voor de hartelijke ont vangst te Amsterdam. Het gezelschap bestaat uit behalve de heer Bukh, 14 dames en 13 heeren waar bij o.a. mej. Sieverts uit Hamburg, die het bekende boek van Niels Bukh in het Duitsch vertaald heeft. gewezen Oostenrükschen professional. In alle geval wordt Oostenryk daar door in de keuze nog meer beperkt, zoo dat het niet te verwachten is, dat de Oostenrükers een elftal naar Amsterdam zullen kunnen zenden. De beste Oosten rijksche amateurs zijn op het oogenblik in de provincie te vinden. De Hongaar sche amateurs wonnen den wedstrüd met 42. Voor de Hongaren was het overigens Zondag een drukke dag. Ze stuurden nog een vertegenwoordigend elftal beroepsspelers naar Agram voor een wedstrijd tegen Joego Slavia. De gastheeren waren echter sterk in de meerderheid, ze wonnen met 5-1 zcodat in 't vervolg Hongarye sterker elftallen zal moeten zenden om zich te handhaven. Voorts werd in Weenen nog een stsden- wedstrüd Weenen—Boedapest gc.:;?eld. waarin ten aanschouwe van 22CC0 toe schouwers een zeer sterk Weer.sch elf tal tegen de zwakke Boedapester ploeg met 2—2 geluk speelde, tot groot misnoe gen van de toeschouwers, die de weinig actieve Weensche spelers krachtig uit floten. Er is in den laatsten tijd moeite ge daan om jaarlijks twee wedstrijden tus schen Frankrijk en Duitschland te krij gen. Van Fransche zijde voelt men ech ter weinig voor een bezoek aan Duitsch land, daar men voor een zware nederlaag vreest. De bekende Fransche voetbal- journalist Victor Denis, is van meening, dat het Fransche internationale voetbal op het oogenblik nog heel veel te leeren heeft. Men dient die lessen thuis te ne men Buitenlandsche ploegen kunnen dus in Frankrük komen spelen, doch volgens hem moeten de Franschen voorloopig geen wedstrijden meer gaan spelen in het buitenland. De zware 13—1 nederlaag van het Fransche elftal te Boedapest, heeft blijkbaar de schrik er in gebracht. De kwaliteit van het Fran sche voetbal, schünt dan ook werkelijk op het oogenblik zeer matig te zijn. C. J. GROOTHOFF. Bilthoven, I October 1927. Een Oostenrijksche krachtproef. De Hongaren slaan Oostenrijk. Geestdrift wint het van techniek. Een historische ontmoeting. Van Italië naar Oosten rijk in pyjama. Zorgeloosheid van toerende sportlui. Het goede Spel der Hongaarsche amateurs. Waarom Frankrijk niet tegen Duitschland speelt. yoetballessen neemt men liever thuis. wers en ook voor de spelers, wel be- teekent. De wedstrijd had ditmaal 40.000 toe schouwers getrokken, wat veel meer is dan men eigenlijk op het terrein kon bergen. Men had echter met allerlei hulpmiddelen de accommodatie uitge breid. Wel was het gevolg daarvan dat een gedeelte van de toeschouwers slechts af en toe wat van het spel heeft kunnen zien, doch daarmede schünt men al te vreden geweest te zün. De ontvangst be droeg ongeveer f 30.000, een geweldig be drag voor een stad als Boedapest. Dat de wedstrijd tot een goed einde gebracht is, moet hoofdzakelijk toege schreven worden aan het feit, dat de Hongaren wonnen en in de tweede plaats aan de goede leiding van den in ons land ook welbekenden Engelschen scheids rechter Prince Cox, die met groote auto riteit den wedstrüd leidde, zonder al te veel het spel door fluiten te onderbreken. In het begin van den strüd speelden de zenuwen den Hongaren parten. Daaraan was het toe te schrijven, dat de Oosten rükers het spel in handen konden ne men om in korten tüd een 20 voor sprong te veroveren. Toen het zoover gekomen was, begon het publiek zich geweldig te roeren. De 600 Oostenrijkers deden vergeefsche moeite om harder te schreeuwen dan de duizenden Hongaren. Hun geluid ging in de massa verloren en het was, alsof het geheele publiek eenstemmig de favorieten aanmoedigde. Dat had werkelük succes. De Hongaren gingen steeds beter, of liever steeds geestdriftiger spelen, zoodat met de pauze de stand gelijk was en het einde een 5—3 overwinning voor de gasthee ren bracht. Men kan .wel aannemen, dat deze overwinning vrüwel uitsluitend door de grootere geestdrift der Hongaren werd veroverd. Technisch was het spel der Oostenrükers waarschünlük beter, doch de gasten kregen vrüwel geen gele genheid hun spel te ontplooien, doordat de tegenstanders geen oogenblik gele genheid gaven om op adem te komen. De wedstrüd gold voor den Éuropabe- ker, waarvoor dus thans Hongarüe en Tsjecho-Slowakïje ieder een overwinning hebben behaald. Oostenryk heeft twee nederlagen geleden en begint dus al heel slecht, wat zeker niet in overeenstem ming met de kwaliteit van het Oosten rüksche voetbal is. De wedstrüden om den Europabeker zijn evenwel over een periode van drie jaar verdeeld, zoodat Oostenryk nog wel gelegenheid zal kry- gen den achterstand in te halen. De 600 Oostenrüksche supporters heb ben zich door de nederlaag van hun elf tal niet laten ontmoedigen. Volgens een beschrüving in het Weensche sportblad, dat de toer in elkaar gezet had, is de terugreis tenminste zeer opgewekt ge weest zoodat er van slapen de terug reis duurde van des avonds 11 uur tot Maandagmorgen 9 uur niet veel ge komen is. Toevallig had ik eenige ciagen gele den in datzelfde blad een verhaal ge lezen, over de terugreis van de Oosten rijksche deelnemers aan de zwemkam- pioenschappen in Italië. Dat was 'n heel wat minder prettige reis. Een gedeelte van het gezelschap had zich teneinde rustiger te kunnen slapen, in pyama te ruggetrokken in het achterste rijtuig van den trein. Daarin sliep men inderdaad zeer rustig, doch toen men ontwaakte, kwam men tot de ontdekking, dat de wa gen was afgehaakt en ergens in Italië op een rangeerterrein stond. De Oostenrük sche zwemmers hadden niets dan hun pyamas, daar hun koffers zich in het an dere gedeelte van den trein bevonden. Hc-ewel zwemmers wel gewoon zijn aan eenvoudige kleeding. was een pyama toch voor een reis van Italië naar Oos tenryk wel wat al te bescheiden. Ze had den bovendien geen spoorkaartjes en geen geld. Na heel wat avonturen zün de heeren in hun pyamas in Zwitserland aangekomen, waar men hun op crediet spoorkaartjes heeft gegeven en aan over jassen geholpen. Zoo hebben ze verder de reis naar Weenen gemaakt. Men be- grüpt dat de rest van het gezelschap alle mogelüke moeite heeft gedaan om de verloren achterhoede te vinden, waarin men echter niet slaagde, daar men niet wist, welke route de pyr,ma-helden had den genomen. Het geval illustreert overi gens weer eens aardig de zorgeloosheid van sportlui, wanneer ze op toer zijn.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 11