UIT DE NATUUR ST NICOLAAS - 1927 - INDIË H. J. LAMP, Barteljorisstraat 18 STADSNIEUWS. SCHEEPSBERICHTEN HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 4 OCT. 1927 Men kan moeilijk een meer illuster voorbeeld dan Yvette Guilbert kiezen. Mevrouw de Vogel acteert de liedjes, die zij zingt. Zij maakt er zooals ook Yvette Guilbert het doet, kleine genre stukjes van, al is het door haar talent alles natuurlijk kleiner van proportie. De Hollandsche volksliedjes bleken voor die actie niet alle even geschikt. Ze zijn dikwijls wat naief en missen ook de kern der Fransche chansons. Maar de eenvoudige, pretentielooze wijze van voordragen in oud-Hollandsch cos- tuum met kap en het sympathieke hoewel wat ongelijke geluid namen reeds dadelijk voor de voordraagster in. Vooral in de voordracht van het Mei liedje waarin wij in de wijze van het naaien het groote voorbeeld al zagen verrastte zij door haar gratie en pittige gestes. Het Wiegeliedje werd met moe derlijke teederheid en lieve aanvallig heid voorgedragen. En de voordracht van „Ain boer wol noar sïen noaber tou" was gezond Hollandscli en geestig van ge baar. De ïndiaansche zangen konden mij persoonlijk maar matig bekoren. H-:t In- diaansch sentiment leek mij sterk ge filterd door Amerikaanschen smaak. En ook eischten deze zangen olijkbaar meer stem dan de oud-Hollandsche volks liedjes. Maar de voordracht der Fransche volksliederen na de pauze werd voor mij de verrassing van den avond. Met waar lijk Fransche gratie volkomen pas send bij het zeer fraaie costuum wer den deze chansons voorgedragen. En welk een voortreffelijke actie! Bijzonder geestig de voordracht van „La Mère Bontemps". Mevrouw de Vogel werd zoowel in het uiterlijk als in het zin gen waarlijk een oud moedertje. Zoo iets zullen weinig Hollandsche voor draagsters haar nadoen! Wij dachten hierbij telkens aan Yvette Guilbert. En ook „Simone et son curé" werd met de tegenstelling van het jonge meisje en en de plastische voorstelling van den curé een meesterstukje van voor dracht. Wy hadden het graag nog eens gehoord en gezien. Le petit Grégoire trof door naieven eenvoud en was prach tig in toon. „Le Roi a fait battre tom- bour" eisehte meer stem en ook krach tiger, breeder actie, maar de voordracht bewees, hoe mevrouw De Vogel zich ook in dit chanson had ingeleefd. De voor dracht der Fransche volksliederen heeft mij werkelijk genot geschonken. Mej. Lina Mol begeleidde hoogst ar tistiek en zeer muzikaal. Hoe zou men het trouwens anders kunnen verwachten van iemand, wier naam in A Mol staat? J. B. SCHUIL. TENTOONSTELLING JAN VETH. In „Pietura" te Dordrecht is Zaterdag een eeretentoonstelling van werken van Prof. Dr. Jan Vet-h geopend. De ten toonstelling duurt tot 23 October. Na dat de heer P. Visser namens den mi nister van Onderwijs had gesproken, werd het woord geveerd door Dr. J. Th. de Visser, die de verdiensten van Veth op het gebied der krast uiteen zette. Vooral op één ding legde spr. voorts den nadruk n.1. dat Veth een greote gunst heeft genoten, die geen enkele voor hem had. Hem werd de vreugde be reid dat in zijn leven zijn waarde is er kend. Nog deed spr. uitkomen dat de regeering nimmer tevergeefs een beroep op zijn groote kennis deed. Als straks Twente te Enschedé een moei museum krijgt, dat de beste opvattingen van kunst zal bevatten, zal dat naast de gevers ervan (familie Van Heek) het meest te danken zijn aan de meesterlijke onderhandelingen door Jan Veth met de regeering gevoerd in den tijd dat spr. minister was. Spr. zag nog den overledene voor zich, in zijn voortvarende bedachtzaamheid, met zijn scherp oordeel en toch zacht moedige natuur; een kunstenaar bij de gratie Gods, een der grootste Nederlan ders van dezen tijd. Uit de woorden op zijn sterfbed ge dicht: Ik zie een eiland ver in zee, Buiten bereik van 's werelds wee. O, mocht in die warande, Gelijk de pelgrim die den grond Van zijn gewijd begeeren vond, Ik straks in vrede landen sprak de teere vroomheid van een mensch, bezield met de hoogste inspira ties. Spr. dankte het bestuur van Pietura, dat de gelegenheid gaf Veth te eeren en te huldigen en in gedachten een krans van immortellen te leggen op diens graf. OP EXCURSIE. t Was een bont gezelschap, dat op een September-Zondagmorgen om 9 uur met de bus naar Noorüwijkerhout trok. Leden van de Ned. Natuurhistori sche vereeniging. Ned. Jeugdbond voor Natuurstudie, Amsterdamsche Volks universiteit, een kleine dertig, net een mooi getal voor een excursie. De bus bracht ons tot den Ruigen hoek en daar sloegen we den weg in die naar het strand voert. Eerst langs een bosch-terrein, al spoedig gevolgd door afgegraven duin, nu reeds vrijwel geheel als bollenland in cultuur ge bracht. Een smalle strook, langs een vaartje, lag nog „braak" en de ingewijden onder het gezelschap vertelden dat daar op die afgezande strook de moerasflora van vroeger zich weer gevestigd had, honderden Orchideeën met gevlekte en effen bladeren, Duizendgulden kruid en massa's kiemplantjes. Maar dezelfde ingewijden wisten ook te vertellen, dat die plek evenals de an dere velden, wel spoedig bollenland zou worden en de vraag kwam op of die smalle strook met haar dichte be groeiing en haar dikke laag veen, het geen alles verwijderd zou moeten wor den, niet als laatste toevlucht van de duin-moerasflora, kon blijven zooals zij was. Want nog geen 1015 jaar geleden was het Langeveld bij de Haarlemsche plantenvrienden bekend om zijn rijke flora. Maar de kanalen van de water leiding in het Westen en die van de zanderijen in het Oosten kwamen steeds dichter bij de groote, moerassige vlakte, zoodat deze in enkele jaren verdroogde, en nu zelfs, na al dien regen in de laat ste jaren, in geen greppel een druppel water staat. Alles zakt weg tot het ka naal-niveau en om de moeras-orchideeën te vinden zouden we verder moeten gaan naar het Zuiden, waar de kanalen verder vandaan zijn. We kwamen in de duinen en volgden hier een openbaar voetpad, op de kaart aangeduid als de Schulpweg. De dui nenrij, de zeeduinen wel te verstaan, is hier smal, hoogstens drie K.M., dat is half zoo breed als bij Haarlem. Maar zij biedt op dien korten afstand een rij- ke verscheidenheid van landschap en plantengroei. Prachtige berkenboschjes, met een dicht struweel omzoomd, zoowel van heesters met bes, als de Geldersche roos, die geen roos is maar een wilde sneeuwbal. Echte wilde rozen vonden we er zonder de typische zure appelen- geur van den Egelantier en dus waar schijnlijk de Hondsroos. De jongeren deden dienst als speur honden en kwamen nu eens met dit, dan weer met dat aandragen. Zoo een kleine regelmatige aardster, de gewim- perde aardster, altijd weer een bijzon dere verschijning uit de Paddestoelen wereld. De reusachtig groote Parasol- zwam wekte ieders bewondering. Groote oppervlakten stonden vol met duindoorns, zwaar van de geel tot oran je bessen. Wat een kleurencombinatie, die duindoombessen met het grijs-groen van het blad, het blauw van de lucht, gebroken door grijze en witte wokken en alles overgoten met een September- zonnetje, dat wel weinig warmte gaf, maar alle kleuren versterkte, zoodat ieder vol bewondering was over het duinlandschap. Opeens staan we voor een betonnen brug over een kanaal, het duin wordt kaler, we zijn bijna aan het strand doch siaan rechts af, langs het z.g. oorlogs pad, dat In de mobilisatie aangelegd is onder langs den zeelooper. De duinen beboeren hier aan den Staat, zoodat de wandeling vrij i3. Bijzonder mooi is het duin niet, gedurende de eerste twee ki lometers. Wel' genoten we van de vlieg- evoluties van een kleine troep spreeu wen en van de vele maar zure bramen, die we vonden. Ik heb de duinbraam overigens nog noodt zoo leeren waardee- ren als de boschbramen van Gelderland en Limburg maar we hadden hier geen keuze. We aten onze boterhammen op een merkwaardige plek. Door uitstuiving had zich hier een natte pan gevormd en de eerste duin-moerasplant, de water-' punge (Samolus Valerandi) was reeds opgeschoten. Jammer genoeg dreigt dit plekje door de beplanting, die er aange bracht is. weer vol te stuiven met zand maar onze vereeniging zal er eens met de autoriteiten over spreken, 't Kan een klein natuurmonument worden, een oase in het uitgedroogde duin. We liepen toen rechtuit naar het strand want het rijksduin houdt spoe dig op en voor de duinen van de ge meente Amsterdam is een speciale kaart noodig. 't Strand gaf ons alle indrukken van den herfst, regen en zon, stuivend zand, prachtige wolken en zwevende meeuwen. We wisten, dat er een opstijgende lucht stroom is op het punt waar de duinenrij begint zoodat we daar altijd meeuwen te zien krijgen die met onbeweeglijke vleugels blijven zweven onder het uit voeren van de mooiste manoeuvres. Zandvoort kwam, dank zij den flinken wind in den rug, spoedig dichtbij, spoe diger dan we verwacht hadden. De af stand Ruiger.hoekZandvoort bleek ook slechts 13 K.M. te zijn, dat is zonder rusten drie uur gaans. ij Geen wonder dat een deel van het ge zelschap nog „fit" genoeg was om over het visscherspad en door de Overveen- sche duinen naar de Zanderij-vaart te loopen, een wandeling die ons weer veel moois te zien gaf, de zeldzame kleine Teunisbloem, dennenaanplantingen en prachtig begroeide noordhellingen en ook minder mooie dingen, berkenbosch, geheel gekapt zonder dat men weer ge plant had, terwijl de konijnen herstel van het bosch verhinderd hadden. Ook waren er veel en veel te veel ko nijnen daar dicht bij Overveen, nog al tijd gaat daar jacht vóór bij bescherming van de duinflora en behoud van bosch en plantengroei op de hellingen. Wat hier vooral opviel was de groote massa duinrozen. Deze roos komt in ons werelddeel alleen voor in de duinen, de naaste verwanten groeien in Midden- 'Azië. Deze roos heeft geen andere ver wantschap. met de gewone rozen, die we kweeken, dan dat het beide Rose's zijn, we kunnen door het overvloedige voor komen hiervan weer zien dat de duin flora iets aparts is, dat we nergens el ders zoo aantreffen, en voor welk be houd we, in 't belang van de weten schap, moeten werken. Eenmaal in Overveen ging het, reeds in Zandvoort geslonken, troepje uiteen. 22 K.M. was afgelegd in 3 uur tijds, geen slechte prestatie voor mens-hen, die in de week op een kantoorstoel zit ten of voor een klas staan. Zoo is na- tuursport ook een vorm van lichame lijke opvoeding! C. SIPKES. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a GO CENTS PER REGEL. UW cadeau - bij ONS gekocht - verpakken en verzenden wij onder garantie. 20 HET HUIS TE BIJWEG. DE VROEGERE EIGENAARS. „Wie thans", zoo schreef Prof. Kalff in 1903, „van den viersprong op het eind der Bennebroekerlaan den grooten weg naar Haarlem opgaat ziet weldra een kloek-ouderwetsch landhuis vóór zich, waarvan het vóórerf door een groot stervormig bloemperk (van klimop) ver levendigd en door zware oude lindeboo- men overschaduwd wordt. Het Is de te genwoordige verblijfplaats van Baron van Ittersum, het was eenmaal de wo ning van een merkwaardig man uit een merkwaardig tijdvak onzer geschiedenis. Het ietwat oud-modisch type van dit gebouw, deuren en ramen zwart en geel aangestreken, een lage bovenverdieping, waarop een massief dak drukt, schreeuwt eenigszius met een nieuwer- wetsch lawntennis in de onmiddellijke nabijheid, met een koele en sierlijke veranda ter zijde aan dit gebouw ge hecht, met hier een modernen tuinkoe- pel en daar een modern verlichtings apparaat. Doch met uitzondering van enkele toevoegselen, door den tijdgeest gevorderd, ontvangt men hier aanstonds den indruk voor een dier oudholland- sche buitenplaatsen te staan, welke zoo goed den geest van een vroegere bouw orde en vroegere horticultuur uitspre ken; buitenplaatsen gelijk ze in Haarlem's omstreken, trots alle behaag zieke innovatie der nieuwere bouwkunst, niet zeldzaam zijn. Vooral vestigt zich die indruk door het zware geboomte om het huis en ihet dichtbewassen park daarachter, dat doorloopt tot de Leid- sche Vaart. Zulke forsche piantenvor- men had geen recente aanleg uit de kluiten kunnen «doen wassen." Dat is alles weer historisch. Het Huls te Bijweg wordt afgebroken. Het oude verschijnsel herhaalt zich ook hier weer. Men verlaat de buitens; wel houden de erven bij overlijden der ouders het oude nog lang bijeen, maar de splitsing komt. Het Huis te Bijweg gaat heen voor goed en op het terrein komt een villapark. Die merkwaardige man, waarvan Pro fessor Kalff spreekt, was Johan Valcke- naer, zoon van den vermaarden filoloog Lcdewijk Caspar van Amsterdam. Hij ontving een klassieke opleiding en ves tigde zich na zijn promotie als advocaat te Leiden. Op 22-jarigen leeftijd was hij reeds hoogleeraar in het Romeinsch recht te Franeker. Zoowat vier jaar la ter trouwde hij met Rutgera Johanna do Lille, dochter van een zijner collega's. Slechts tien jaar was hij met üiaar ge huwd, toen werd de scheiding uitgespro ken officieel wegens onberekenbaarheid van humeur en karakter. "VVe zullen de heele geschiedenis niet nagaan, maar volstaan met de mededeeling, dat hij een vurig Patriot was, een geweldig Oranjehater en een bekwaam jurist en staatsman. Hij was eerder klein dan groot, zeer beweeglijk en vrij jong reeds zeer corpulent, wat hem den naam van „dikke Jaeobijn van het Huis te Bijweg" bezorgde. Dit huis is niet zijn eenige woning geweest. Hij heeft ook vele da gen gesleten op Aelbertsberg te Bloe- mendaal. De Keuberg te Noordwijk, in Parijs, maar sleet er nog meer te Am sterdam, waar hij vele jaren de rechts praktijk uitoefende. Wel was Benne- broek tamelijk ver van Amsterdam (vooral toen, toen alleen schuit en wa gens vervoermiddelen waren) waar zijn bezigheden hem soms weken achtereen gevangen hielden. Toch zou Bennebroek zijn laatste woonplaats zijn, waar hü van 1812 tot aan zijn dood in 1821 bleef. In hetzelfde jaar 1812 huwde hij met Frangoise Ger- vais, die in 1802 al, toen hij te Noord- wijk woonde, zijn huishouden deed. Toen was hij al in de vijftig en wilde zich zeker een trouwe oppassing tegen en in zijn huishouding verzekeren. Hij paste hem trouw op en zorgde ook voor zijn beurs. Dit huis werd het middelpunt van een fijn, geestig, intellectu'eel ver keer, een Muiderkring in 't klein. Daar op het Huis te Bijweg ontving hij o.a. zijn oud-collega van Franeker Professor van Kooten, den Latijnschen dichter, die vele jaren zijn huisgenoot was. Daar ontving den oud-diplomaat ook zijn vroegeren confrater mede-patriot SamueJ Iperus Wiselius. Dan zag men er veel Anton Reinhard Falek, die onder Ko ning Willem I Minister is geweest, üe bekende figuur uit de omwenteling van 1313. Ook was er veel, schrijft Prof. S. Kalff „Wassenbergh, de leermeester en vertrouwde vriend van Van Kooten". „Daar was eindelijk de „vloekprofeet." Mr. Willem Bilderdïjk, wiens booze buien wegdreven als schuim op 't wa ter, zoodra hij zich ln aen vrienden kring op het Huis te Bijweg bevond. De gesprekken duurden dikwijls tot ver in den nacht. In 1813, toen er te Alphen aan den Rijn relletjes waren geweest, voorbeden van de groote om wenteling in November, werd hij onver wachts gevangen genomen. Men ver warde Johannes Valckenaer met Notaris Valk van Leiden en A. R. Falck. Niet lang heeft hij in de Staatsgevangenis te Amsterdam gezeten. Na het herstel van Oranje is hij als zoovele oud-patriotten bij den Koning ter audiëntie geweest, maar tot een openbaar ambt kwam het niet, al werd hij vriendelijk ontvangen en aan den Koninklijken disch genoo- digd. De gebeurtenissen hadden zeker de scherpe kantjes bij Valckenaer afge- stooten. De oude liefde van Valckenaer kwam weer boven. Hij liet heel wat wer ken op het Huis te Bijweg. Duinen wer den beplant, waterpartijen aangelegd, zanderijen afgegraven en dan zijn prak tijk te Amsterdam hield hem ruim bezig, tot eindelijk podagrahem dwong die er aan te geven. Nu ging hij ook finan cieel achteruit, tot bij den dood, zijner weduwe bleek, dat van zijn fortuin wei nig restte. Ook zijn humeur werd er niet beter op. Hij zag ook zijn vrienden kring kleiner worden. Zijn neef Luzac vestigde zich te Leiden als jurist en kwam met zijn vrouw niet zoo vaak den ouden oom bezoeken. Ook zijn petekind trok getrouwd het huis uit. Dat alles maakte hem gemelijk, zoodat ten slotte David J. van Lennep van het Manpad niet meer wist, of zijn komst Kvel aan genaam was. S. Kalff schrijft o.a.: „Ook onder de landlieden in die streek, al genoten zij de weldaden die Valcke- naer's mildheid ruimschoots onder hen verdeelde, ook onder hen kon de eige naar van Bijweg nimmer populair wor den: men was niet op zijn gemak met hem, men vreesde hem en na zijn dood vertelden de kinderen, dat het in de buurt van Bijweg spookte en dat de zwarte man, dien men met een doodkist op het hoofd had zien ronddwalen, Vtilekenaer's geest was. Wie nu 't stille kerkhof van Benne broek opgaat, zal daar na eenig zoeken de grafzerk van Johannes Valckenaer, den geleerden en handigien diplomaat vinden. Hij overleed 25 Januari 1821, eenige dagen na zijn 62sten verjaardag in een langdurige benauwdheid. Naast hem ligt zijn vriend van Kooten, die hem een'ge jaren te voren was voorge gaan in den dood. Dit Huis te Bijweg is evenwel niet dat van Valckenaer, al is de stijl ook typisch laat 18e eeuwsch. Zijn weduwe bleef er tot haar dood in 1845. Toen kwam het huis, waarin in 1804 een zekere Herman Gerlings woon de in andere handen; de koepel in de zanderij verdween en veel werd veran derd. De familie Ittersum, die er nu is uitgetrokken, heeft er tientallen jaren gewoond, maar is nog in leven en zal elders, hopen we, niet minder aange naam wonen. DE VERVAARDIGING VAN POSTWAARDEN. REORGANISATIE VAN DE CONTRóLE. Onlangs meldden wij, dat ten opzichte van de reorganisatie van de controle op de vervaardiging van postwaarden enz. te Haarlem overeenstemmingbereikt is. Wij wendden ons toen tot het Hoofd bestuur der Posterijen en Telegrafie, dat ons op dat oogenblik nog geen nadere in lichtingen kon geven. Thans evenwel vernemen wij van het Hoofdbestuur het volgende: Zooals schier in alle bedrijven in den na-oorlogschen tijd dwongen, ook ten aanzien van de vervaardiging van post waarden, de, in vergelijking tot vóór dien buiten verhouding gaande kosten der grondstoffen en de arbeidsloonen, tot nieuwe, stabieler prijsregelingen. Het overleg terzake gepleegd met de fa. En schedé, welke de vervaardiging van alle postwaarden en geldswaardige papieren verzorgt, heeft er thans tos geleid dat door het sluiten van nieuwe contracten waarin met de economische verhoudin gen rekening is gehouden, een voor het Rijk zoowel als voor de firma betere en meer geconsolideerde -oestand is ver kregen. Tevens is naar meer concentratie ge streefd van de werkzaamheden de con trole van den druk betreffende, alsmede ten aanzien van den aankoop, opslag en het beheer van het papier, de vervaar diging van postzegelrollen en vele klei nere werkzaamheden, welke alle tegen 'een nader geregelde vergoeding naar de firma zijn overgebracht. Hiervoor diende overleg te worden ge pleegd met de eveneens bij de vervaardi ging der waardepapieren betrokken de partementen, t.w. Koloniën (frankeerze gels en postwaarden voor Ned.-Indië, Suriname en Curacao)Financiën (ta baks-, statistiek- en plakzegels) en Ar beid (rentezegels). In beginsel is men ge heel tot overeenstemming gekomen, zoo dat thans successievelijk de beoogde maatregelen worden toegepast, waardoor tevens een vermindering van uitgaven door dezen dienst en van de personeels kosten is kunnen worden verkregen. De positie van den Controleur is door een en ander niet gewijzigd. De gebou wenkwestie is eveneens tot oplossing gebracht, in dier voege, dat de fa. En schedé stichting van een Centraal ge bouw voorbereidt, dat door het Rijk in huur zal worden betrokken en waarin de diensten die thans in een 6-tal ver schillende gebouwen zijn ondergebracht, alsdan zullen worden samengebracht. VOOR DEN POLITIE- RECHTER. „Even aanspreken". Het was eenige maanden geleden, in de dagen van de staking bij de firma Cobelens en Co. Een van de stekenden, nog een jonge man zou een ander die was blijven wer ken „even aanspreken". Maar bij dat „even aanspreken" bleef het niet. Het ging over tot handtastelijkheden en de werkwillige kreeg een stomp tegen de Up. Maandagochtend diende de zaak. Het O. M. meende dat verdachte niets met den werkwillige te maken had gehad en hem stil zijn gang had moeten laten gaan. Belemmeren van iemands vrijheid, gaat niet aan, betoogde het O. M. Het feit beschouwde het O. M. van heel emstigen aard. Het vorderde tegen den verdachte 8 dagen gevangenisstraf. Bij de behandeling van de zaak bleek, dat de verdachte niet bij zijn ouders thuis wil zijn, omdat hij het niet vinden kan met zijn tweede moeder. Hij heeft nu ergens een kamertje gehuurd en zorgt dan verder zelf voor zijn kost. De Politierechter had medelijden met den verdachte. Z.E.A. veroordeelde hem tot 20 of 10 dagen. UITVOERING PHOENIX Zaterdag gaf de tooneelvereeniging „Phoenix" haar eerste uitvoering in dit seizoen. Opgevoerd werd het blijspel „Baron van Haberniks". Het vrij talrijk opgekomen publiek genoot van de veis aardige opmerkingen in de tekst, die door de spelers goed over het voetlicht werden gebracht. Vooral de heer Dom burg had een zware taak; bijna voortdu rend was hij op het tooneel. Hij sloeg er zich goed doorheen; Mevr. A. Sligting als mannenhatende typiste kreeg eenige malen een applausje bij open doek. Ook de andere medespelenden, de dames De Munck, Stol en Greta van Rijnberk en de heeren Sligting, Stol en Nollers vol deden uitstekend. Deze vlot verlcopende voorstelling was een goede belofte voor den komenden winter. Een gezellig bal sloot den avond. JACOB VAN LENNEP. DE TOONEELWEDSTRUD Verschenen is het geïllustreerde pro gramma van den internationalen too- neelwedstrijd, die wordt gehouden ter gelegenheid van 't 20-jarig bestaan van de Kon. erkende tooneelvereeniging „Jacob van Lennep" te Haarlem. In het eere-comité hebben zitting de heeren: Mr, A. M. Bos P.Azn., Dr. Tj. G. Franken en B. W. de Kanter, be stuursleden van de afd. Haarlem van het Ned. Tooneelverbond, W. A. J. van de Kamp, lid van den Gemeenteraad, C. D. Merens, Consul van het Koninkrijk der Serven, Kroaten en Slavonen, Prof. Dr, P. H, van Moerkerken, Directeur Rijks-Academie van Beelden kunsten. Voorzitter Hoofdbestuur Ned. Tooneel verbond, R. Peereboom, Hoofdredacteur Haarlem's Dagblad, Jhr. A. W. G. van Riemsdijk, Hoofdredacteur „Oprechte Haarlemsche Courant", A. C. Strumph- ler, Bestuurslid afd. Haarlem Mij. tot Bevordering der Toonkunst, E. H. Tenc- kinck, Commissaris van Politie, Vincent Loosjes, Oud-Wethouder van Onderwijs, Lid van den Gemeenteraad, Mr. II. Ph. Viser 't Hooft, Advocaat en Procureur, Mr. Th. A. Wesstra, Gemeente-Secre taris, W. Zweerts de Jong, Res. Lnt. Kol. i. spec, dienst. De jury bestaat uit de heeren C. v. Rees, J. B. Schuil en F. Primo. Vele en mooie prijzen zijn voor den wedstrijd beschikbaar gesteld. De direc tie van Haarlems Dagblad bood een verguld zilveren medaille aan voor den besten tooneelspeler. Mededingende vereenigingen zijn: Dilettanten Tooneel-Ensemble „De Vrije Club", Amsterdam, die optreedt op 9 November 1927 met „De hanebalk", een blijspel van Joh. W. Broedelet. Tooneelvereeniging „Pieter Nieuw- land", Amsterdam die op 20 December 1927 het blijspel „Z. B. B. H. H." zal spelen. Tooneelvereeniging „Varia", IJmui- den, die 24 Januari 1928 komt met „Ha nengevecht" een blijspel van D. H. Scheffer. Tooneelvereeniging „A. D. O.", 'sGra- venhage, waarvoor als datum is vastge steld 19 Maart 1928. Deze vereeniging speelt „Dat wat je niet hebt" van Betsy RanucciReckman. Tenslotte op 15 April 1928 Onpartijdige Tooneel-Maatschappij „De Vrijheids liefde", Antwerpen, die komt met „Po- marius" het blijspel van C. P. v. Rossum. Jacob van Lennep opent den wedstrijd met een feestvoorstelling op 17 Octo ber. Dan wordt opgevoerd „De Koe koek" blijspel van Jan Fabricius. Als slotvoorstelling wordt op 3 Mei door Jacob van Lennep opgevoerd „Lente wolken" van Herm. C. J. Roelvink. Aan den wedstrijd is door Jacob van Lennep alle zorg besteed. Het bestuur hoopt daardoor mede te werken om een steentje bij te dragen om den goeden naam van onze Spaamestad niet alleen voor Haarlem, maar ook voor ons land en België opnieuw te bevestigen. De kosten van dezen tooneelwedstrijd zullen meer dan f 7000 bedragen. De ge meente zal minstens f3000 aan verma kelijkheidsbelasting en schouwburghuur ontvangen. In den wedstrijd wordt inderdaad goede dilettantentooneelspeelkunst ge bracht; ook wat de Vlaamsche kunst broeders betreft. Jacob van Lennep zal den naam der Hollandsche tooneelspelkunst gaan ver dedigen in den wedstrijd te Ostende. T. O. N. E. V. O. De tooneelvereeniging T.O.N.E.V.O. opent Woensdag 5 October in den Schouwburg Jansweg het seizoen met een opvoering van „De Molen van Sans- souci" historisch blijspel in 3 bedTijven door Otto Haning. Hoewel aanvankelijk door T.O.N.E.V.O. het bekende blijspel „Vadertje Lang been" in studie was genomen, moest dit wegens ziekte van een der vertolksters uitgesteld worden tot 8 Februari. Hier voor kwam „De Molen van Santsouci' in de plaats. Dit stuk verscheen in Duitschland voor de eerste maal voor het voetlicht in 1924, het mocht aanstonds een groot succes verwerven. De pers begroette dezen „Schlager" met groote ingeno menheid en vergeleek o.a. het stuk met Meyer Förster's Alt-Heiderberg. Een keurig verzorgd programmaboekje heeft TONEVO dezer dagen doen ver schijnen. Wij nemen daaruit het vol gende repertoire voor het komende seizoen: Woensdag 5 October 1927: De Molen van Sanssouci. Zaterdag 12 November 1927: Feest avond ter herdenking van het 21-jarig bestaan. Opgevoerd zullen worden een drietal één-acters: „Die Gertrud" komt, Het Kruiswoordenraadsel en Hij is Onschuldig. Na afloop -bal tot 3 uur. Woensdag 14 December 1927: Baron von Haberniks, blijspel in 3 bedrijven van Otto Schwanz en G. Lengbach. Zondag 8 Januari 1923: Groot ge- costumeerd Kinderfeest. Dit kinderfeest zal het karakter dra gen van een Bal-Masqué, met dien ver stande, dat de naar prijzen mededingen de kinderen in 3 groepen, naar den leef tijd, verdeeld zullen worden. De jury bestaat uit de dames: Mej. Fr. Busqu-et, mevr. BlombergZeeman, redactrice Kinderrubriek Haarlem's Dagblad en Tante Robbie, redactrice Kinderblad Stads-E-ditie. Woensdag 8 Februari 1928: Vadertje Langbeen (Daddïe Longlegs), Een vroolijke geschiedenis in 4 bedrijven naar Jean Webster door Jaap van der Poll. Zaterdag 10 Maart 1928: Groot Bal- Masqué. Woensdag 4 April 1923: Edel Metaal, tooneelspel in 5 bedrijven dcor Mr. J. van Schevichaven. Zaterdag 19 Mei 1928: Izaac Meyer in de Verhuizing, kluchtspel in 3 be drijven door Jan Grcsfeld en Leo Post. Alle voorstellingen worden gegeven in den Schouwburg Jansweg, behalve het kinderfeest en het bal-masqué, welke plaatsvinden in de groote zaal van het Gem, Concertgebouw. „PA" VAN DER STEUR. 10 September was het 35 jaar geleden dat „Pa" van der Steur op Tandjong Priok voet aan wal zette om zijn zen dingswerk onder de Europessche solda ten die het in die dagen heusch niet al te best hadden aan te vangen. Thans beheert hij te Magelang een in richting, waar ruim 900 kinderen ver zorgd en opgevoed worden. Thans Is Pa 62 jaar, waarvan hij er 35 heeft doorgebracht en nog door maakt met dagelijks hard te werken (van 's morgens 5 tot 's avonds 11 uur) ten behoeve van ouderlcoze of verwaar loosde kinderen, die door zijn toedoen tot meerendeels behoorlijke burgers voor de Indische maatschappij -worden opgevoed. UITGAAN. LIEFDADIGHEID SUIT VOERING VOOR DE HAARLEMSCHE WERK INRICHTING Haarlem's Tooneel verklaarde zich be reid om voor het fonds der Vereeniging „Haarlemsche Werkinrichting" het blij spel: Pomarius van Mr. C. P. van Ros sum op Zaterdag 29 October in den Stadsschouwburg op te willen voeren. Daar I-Iaarlem's Tooneel zich belange loos geeft om den levensweg van het misdeelde kind wat op te vrooiyken, ho pen we, dat de schouwburg 29 October uitverkocht zal zijn. De prijzen zijn zóó gesteld, dat ze voor niemand een bezwaar behoeven te zijn, om de tooneeluitvoering bij te gaan wonen. GYMNASTIEK. NIELS BUEH IN ONS LAND De Deensche tumleeraar Niels Bukh heeft Maandagavond in Theater Carré te Amsterdam met 26 zijner leerlingen een demonstratie gegeven, die aldus lezen we in de Tel. door ruim twee duizend toeschouwers werd bijgewoond. Om precies acht uur kwamen de Deen sche turners (sters), aangevoerd door Niels Bukh en voorafgegaan door hun vlag, zingende het tooneel opmarchee- ren. Hierna werden zij verwelkomd met him volkslied, gezongen door de Kon. Mannenzangvereeniging „Apollo" het geen niet alleen door de Denen, doch ook door de talrijke aanwezigen ten zeerste op prijs gesteld werd. Vervolgens de monstreerden eerst de dames en daarna de heeren de primitieve, gymnastiek. Geen enkele spiergroep werd vergeten en afwisselend werden de bewegingsvor men van de drie groepen van oefeningen, n.l. lenigheids-, krachtgevende- en praktische oefeningen, in een zeer snel tempo correct uitgevoerd. Na de pauze werd de demonstratie voortgezet met keurnummers. Tevoren had de Kon. Mannenzangvereen, „Apol lo" nog eenige liederen ten beste gegeven, welke zoozeer in den smaak vielen, dat directeur Roeske zijn mannen zelfs het sein moest geven tot herhaling. De uitvoeringsoefeningen, welke de Deensche turnsters hierna demonstreer den waren weer zeer goed verzorgd. Ge toond werd, tot welke mooie houdingen en bewegingen men komen kan, als men de gymnastiek van Bukh beoefend heeft. Bij deze uitvoeringsgymnastiek maakte Bukh ook veel werk van de opstelling. De dames begeleidden haar oefeningen en dansen veelal met zang, Als toestellen gebruikte Bukh de Zweedsche springta- fel, de bok en het paard, waaraan zeer fraaie sprongen werden uitgevoerd. De sprongen der heeren grensden aan het onmogelijke. Ten slotte voerden de Deensche tur ners en turnsters nog eenige volksdansen het vroolijkheidselement van het stelsel uit, waarna Niels Bukh een fraaien krans vergezeld van een langdurig applaus in ontvangst had te nemen. Bali 2 v. Batavia n. Amsterdam. Billiton, 1 v. Mosselbaai naar Port Elisabeth. Borneo, 2 te Sabang, Amsterdam naar Java. Boskoop, 30 te Valparaiso v. Corral. Brielle, 30 te Tocopilla v. Corral. Buitenzorg, 2 te Peniche, Batavia naar Rotterdam. Drechterland, 3 te Amsterdam v. Ham burg. Gietkerk, 2 v. Antwerpen te Antwer pen naar Rotterdam. Gorontalo, 1 te Soerabaya v. Sjanghai. Jagersfontein 2 te Genua, Beira naar Rotterdam. Jan Pietersz. Coen, 2 te Batavia Amsterdam. Kangean, 3 te Sabang. Leerdam, 2 v.m. v. Tampico, Rotter dam naar New Orleans. Moena, 3 n.m. v. Rotterdam naar Ara sterdam. Oberon, 2 te Hamburg v. Bremen. Óldekerk 3 v. Colombo, Amsterdam ti. Java. Palembang, 3 n.m. v. Rotterdam n. Brisbane via Antwerpen. Poseidon, 30 v. Punta Arenas n. Corral. Siantar, 1 v. Colombo, Java naar Rot terdam. Tjikarang, 1 te Batavia. Vervolg nieten van' Maandag 3 Oct. 15551 15546 15664 15683 15703 15735 15748 15820 15837 15862 15873 15892 15922 15949 15985 15986 16001 16039 16054 16059 16075 16139 16142 16160 16174 16241 16326 16363 16386 16414 16427 16434 16465 16505 16518 16537 16603 16706 16711 16725 16748 16791 16858 16859 16875 16883 16911 16961 16976 17001 17042 17070 17076 17087 17104 17107 17148 17180 17217 17224 17246 17258 17328 17335 17340 17350 17351 17358 17367 17415 17428 17530 17555 17620 17644 17645 17698 17710 17740 17745 17748 17791 17830 17838 17886 17890 17907 17916 17920 17969 18043 18117 18124 18144 18148 18149 18162 18208 18225 18250 18295 18311 18375 18376 18384 18423 18435 18459 18465 18478 18536 18613 18620 18637 18675 1S684 18691 18708 18761 18772 18778 18779 18828 18894 18896 18931 18949 18983 19085 19137 19185 19223 19239 19311 19355 19387 1944' 19478 19571 19592 19637 19697 19725 19726 19753 19771 19779 19797 19846 19874 1CS77 198S4 199C9 20002 20036 20054 20077 20136 20149 20166 20231 20274 20275 20277 20288 20347 20355 20366 20396 20543 20554 20583 205('6 20668 20675 20703 20758 20801 20802 20814 20855 20913 20923 20944 20961 5e Klasse 8e Lijst: 5453 tti,z. met 70. i

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 14