BUITENLANDSCH OVERZICHT HERNIEUWDE HEFTIGE TERRORISTISCHE ACTIE DER KOMITADSJi'S. RUSLAND'S POLITIEK INZAKE RAKOFSKI. UIT DE OMSTREKEN Haarlemmermeer. LANGS DE STRAAT haarlem's dagblad zaterdag 8 oct. 1927 Onrust op Yoego-Slavisch gebied Tsjitsjerin begint terug te krabbelen, maar blijft „tactisch". T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Het is vermakelijk te zien hoe Moskou ■wanhopige en halsstarrige pogingen doet om Rakof^i's verblijf in Parijs zoolang mogelijk te rekken. Parijs daartegenover, dat zich op het oogen- blik ook uit de Arnerikaansche moeilijk heden zoo fatsoenlijk mogelijk moet red den. blijft nota's zenden. Met dit ver schil in nuance, dat Herbette, gezant te Moskou, vorige nota's als mededeelin- gen te bevoegder plaatse voorlas, en thans opdracht gekregen heeft, om een officieele nota te overhandigen. Tsjitsje rin zelf heeft dit document uitgelokt. Hij wenschte een officieele verklaring op schrift omtrent de redenen van de Frarsche regeering die haar tot „uit zetting'' van Rakofski noopten. In ieder geval is Rakofski's blijven thans uitge sloten. Gisteren sprak een Reuter-tele- gram reeds van een decisie in het Mos- kousche kamp, waarin aan Frankrijk's eisch tegemoet werd gekomen. Offi cieele bevestiging is nog niet gedaan. Wel schijnt Tsjisjerin de mogelijkheid te hebben onder het oog gezien Parijs voorloopig gezant-lcos te laten. Dit is een zonderlinge tactiek die zooveel wil zeggen als: Jullie willen Rakofski niet. goed, je krijgt geen ander. Man. wij volharden bij ons oude standpunt, dat Rakofski niets ongeoorloofds heeft ge daan. Toch wordt hier hoog spel gespeeld. Er hoeft thans niet- veel meer te gebeu ren of Pranrkijk zal zich bü die naties voegen, die de betrekkingen met Rus land verbraken. F. A. Nieuwe overvallen in Yoego-SIavië. - Ter reur der Komitadsji's Volgens berichten, welke door het Joegoslavische ministerie van Binnen- landsche Zaken ontvangen zijn, hebben in den afgeloopen nacht vier benden komitadsji's met handgranaten aan vallen gedaan in het aan de grens ge legen dorp Kilsura, in het district Pi- rot, aldus de Tel. Er werden ongeveer twintig granaten geworpen, waardoor het douanekantoor, het posthuis der gendarmerie en het postkantoor beschadigd werden. De gendarmen organiseerden in samenwer king met de inwoners van het dorp de verdediging, totdat er versterkingen aankwamen. Nabij de Albaneesche grens by Mo naster stuitte een patrouille op een ster ke bende komitadsji's. Er ontstond een gevecht, *waarby het den gendarmen gelukte, de bende uiteen te drijven en op de vlucht te jagen. Uit Monastir werden versterkingen gezonden. Omtrent de gisteren gehouden zit ting van het Joegoslavische kabinet is geen enkel officieel communiqué ge publiceerd. Niettemin meent men te weten, dat in de kabinetszitting de maatregelen besproken zijn, die naar aanleiding van de vermoording van generaal Howa-tsjewitsj genomen zullen worden. De Joegoslavisch-Bulgaarsche grens is, zooals gemeld, gesloten, ter wijl de in de grensdistricten gesta- tionneerde troepen order zullen krygen stellingen langs de grens te betrekken. Het verkeer fusschen beide landen is geheel stop gezet. Volgens de laatste berichten zyn In middels twee der moordenaars, die by den aanslag betrokken zijn geweest, in de bosschen in de omgeving van Sjtip gearresteerd. Op het hoofd van den der den moordenaar is een prys van 100.000 dinar gezet. Volgens de bladen zou de Joegosla vische gezant te Sofia van den minis ter van Buitenlandsche Zaken, Marin- kcwitsj, opdracht gekregen hebben, bij den Bulgaarschen premier stappen te doen; reeds zou de gezant de Bulgaar- sche regeering van de maatregelen verwittigd hebben, die door Joegoslavië aan de grens zijn genomen, benevens van de maatregelen, die genomen zullen worden, voor het geval de Bulgaarsche regeering onmachtig zou blijken het overschrijden der grens door benden komitadsji's te beletten. Het stoffelijk overschot van den ver moorde, konit morgenavond te Belgrado aan. Bij de teraardebestelling zullen alle militaire en burgerlijke autoriteiten tegenwoordig zijn. Intusschen duurt in hét Zuiden des lands de achtervolging der komitadsji's met groote energie voort. Te Sjtip zelf zijn op last der regeering alle winkels, cafés en hotels gesloten. De post werkt, doch onder strenge controle. Tsjang Tso-Lin trekt terug. De troepen van Sjansi hebben Dins* dag Suanhwafoe veroverd. De Feng* tien*troepen trokken in de richting Hwailai terug na den spoorweg ver* nield te hebben. Vervolgens ondernamen de Sjahsi* troepen een verwoeden aanval in Zuid» Westelijke richting langs den spoor* weg PekingHankau. Deze aanval wordt thans nog voortgezet. Te Kalgan hebben de Sjansi*troepen de nationalistische vlag. bestaande uit een witte zon op een blauw veld, ge* heschen, terwijl de muren versierd zijn met nationalistische aanplakbiljetten, waarop leuzen als: ..Weg met het im* perialisme", ,,Weg met het militaris* me", „De dood aan Tsjang Tso*Iin" etc. Te Peking is het. naar gemeld wordt. kalm. De stad wordt streng bewaakt. Men beschouwt het echter als een slecht voorteeken, dat de fa* milies der Fengtien*arabtenarcn de stad verlaten en naar Moekden trekken. KORT EN BONDIG. De „Messagero" verneemt uit Verona, dat de burgemeester van het dorp San Pietro Incariano een postpakket ont ving, dat ontplofte, toen hij het wilde openen. Vyf personen, allen behoorende tot het gezin van den burgemeester, werden gewond. Men gelooft, dat het hier een persoonlijke wraakneming be treft. De militaire toestand in China is ern stig, hoewel het departement van Bui tenlandsche Zaken niet van oordeel is, dat Peking in onmiddellyk gevaar ver keert. De te Parys woonachtige Arnerikaan sche millionnaire, mevrouw Rachel As- tor is door haar kamermeisje en kamer dienaar bestolen voor een bedrag van meer dan een millioen francs aan ju- wec'rn en geld. Te Charleroi is een Italiaan gear resteerd. die tien öynamietpatronen by zich had, waarmede hy een geheele stadswijk in de lucht had kunnen la ten vliegen. Naar uit Florence wordt gemeld, heeft een storm van geweldige kracht de stad geteisterd. Het verkeer werd ont wricht en bal van boomen werden ont worteld in het bekende CascinePark. De temper? tuur daalde aanzienlyk. Een herige typhoon heeft het eiland Mindoro, zoomede zuidelijk Luzon (Phi- lippynen)geteisterd. Bijzonderheden ontbreken, daar de communicaties ver broken zyn. Levtae is met een vliegtuig van de lijn Rome-Triest-Weenen op het vlieg veld te Aspera by Weenen, nadat hy onderweg ettelijke tusschenl andingen had moeten maken, aangekomen. Naar gemeld wordt, is hy nog den zelfden avond van Weenen naar Berlijn vertrokken en zal hy zich den lOen Oct. op de „Leriathan" naar New York inschepen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. BLOEMENDAAL. PADDENSTOELENTENTOONSTEL LING IN THIJS SE'S HOF. Door de samenwerking van zeer vele Bloemendaalsche kinderen als soldaten, mevr. de Visser en mej. C. Cool als ge neraals en enkele heeren als adjudanten, is in een korte spanne tyds in het Pan- nekoekenhuisje een interessante pad denstoelenverzameling byeengebracht, die een beeld geeft van wat Kennemer- land voor komt. In bonte verscheidenheid, zorgvuldig van namen voorzien, liggen de zwam men uitgestald, onschuldige, smakeiyke. heeriyk ruikende exemplaren, naast den dood veroorzakende deugnieten. Langs den wand vruchttakken, die er zoo fleurig uitzien, alsof de zon den heelen zomer heeft geschenen. Met de enthousiaste dames maken wy een ommegang en overtuigd, dat alles op te noemen eentonig zou worden, tee kenen wy alleen het merkwaardige op Daar is de ruige boomzwam. de boom verdelger; de bacillus prodigiosus met haar roode vlekjes, die ook de geheilig de ouwel rood kan kleuren. De kemzwam tast de levende rups van den hooivlinder aan en doodt ze. De ko gelwerper, die zyn sporen wegslingert, van minucule afmetingen. Amanita-soorten. de porseleinzwam, de booze beukendooder; anïjszwammen, die heerlijk ruiken, hoopen vliegenzwam- men; de zeer zeldzame Russula Lin- nalus en Pholïota Eribia. De zandboleet, die in het Oosten van ons land veel voorkomt wordt hier al leen gevonden ln de Schapenduinen. De satansboleet dreigt met den dood; de doolhofzwam gelykt wonderveel op koraal. De eikhaas parasiteert op den eik; 3 soorten vogelnestjeszwam en en reuzen- bol eet als een kokosnoot. Van de mossen, alle uit Thysse's Hof, noemen we het boompjesmos, dat vruch ten draagt., iets wat zeer zeldzaam voor komt. De tentoonstelling is Zaterdag, Zondag en Maandag geopend. GEVONDEN DIEREN EN VOOR* WERPEN Terug te ontvangen bij: N. Kuipers, Hyacinthenlaan 21. Haarlem, een ge* broken bril; Rollandslaan 39, Haarlem, een vogeltje (speejgoed); L. Pouwer, Lage Duin en Daalscheweg 1, Bloe* mendaal, een portmonnaie met inh.; H. J. Teeuwen, Spoorwegstraat 26 zw„ Haarlem, een rijwielbelastingmerk 1927; M. WïLlems, van Twiskplein 6. Haarlem, een damesportemonnaic; A Steltepahl, ter Burgstraat 30, Sant: poort, een drijfriem van motorrijwiel: Uiterwijk, poort Elswout. een zwart hondje; J. Nieuwpoort, Alb. Thijm* laan 36, Bloemcndaal, een gulden; J. v. d. Linden, v. Twiskplein 10. Haarlem, een rijwielbelastingmerk 1927; van Da: Jen, Alb. Thijmlaan 38, Bloemendaal, een wollen vest; Timmermans, Alb. Thijmlaan 40, Bloemendaal. een her. "derafrond (géel met zwart); B. L. Schreur, Binnenpad 6- Overveen, een rozenkrans; J. v. d. Veldt, Noorden tuindorplaan 16. Haarlem, een bruin schildpadportemonnaie; aan den poli tiepost te Aerdenhout, een ventiel var» een auto*binnenband; aan het bureau van politie te Overveen, een halssnoer, im. paarlen, een paar kleine sluetcltjcs, ccn bruine portemonnaie. een huisslcu: tel. een regenjas, een rijwielpomp, een grijze pet, een portemonnaie, twee riemen. W H. Tihil iTJ VüiJ-P Donderdag is in zyn woning aan den Llsserdyk ln den ouderdom van 92 jaren overleden de heer W. H. Leiyveld, die ge durende vele jaren als machinist aan de watermachines „de Leeghwater" by de Kaag en „de Cruquius" by Heemstede met veel yver en toewydlng is werk zaam geweest en door het bestuur van van den Haarlemmermeerpolder in het genot van pensioen was gesteld. UIT HET BED GEKLOPT Op verschillende plaatsen in den Haar lemmermeerpolder worden by de boer- deryen in het land tydens of na afloop van het dorschen groote hoopen waar deloos stroo of kaf verbrand. In den re gel is er van zulk brandjes by het in vallen van de duisternis weinig of niets meer te zien. Dat bet echter ook des nachts wel eens wil gaan branden, Is thans gebleken. De inzittenden van een 's nachts uit Amserdam komende auto zagen achter een boerdery aan den Hoofdweg groote rookwolken en vlammen opstygen. De automobilisten stapten uit, begaven zich op het erf en zagen spoedig wat er aan de hand was. Ze kregen toch een gevoel van ongerustheid over zich, dachten niet ten onrechte: als de wind eens begon op te steken en in de richting van de boer dery ging waaien, zou er voor de gebou wen wel eens gevaar kunnen dreigen, en vonden het daarom wenscheiyk de bewoners uit bed te kloppen. Deze had den dit late bezoek niet verwacht en gaven te voorschyn komende te ken nen dat het zoo'n vaart niet zou loopen en er geen gevaar te duchten was. De Raad van deze gemeente komt in openbare vergadering byeen op Donder dag 13 October 1927 des namiddags te 2 uur. w i.'vin o.m. aan de orde zal wor den gesteld: Benoeming van een hoofd van de openbare school voor lager- en uitgebreid lager onderwys te Hoofddorp. De voordracht luidt als volgt: 1. W. Vis, voorheen hoofd der ulo school te Zaandyk; 2. S. H. Bloemen, voorheen hoofd der ulo-school te 's-Heerenberg; 3. G. Hovenkamp, hoofd der school te Ittersum. Benoeming van een onderwy'zer aan de openbare lagere school nummer 4 te Hoofddorp (vacature G. Tit). De voordracht luidt als volgt: 1. A. Markensteijn, te Dordrecht; 2. W. var den Ende te Stryen, Oud- Beyerland; 3 C. R. F. Hamerlinck te Berg. Zoom. ijmuiden DE MEETING VAN VOLKS ONDERWIJS. Op de meeting as. Zondag door Volksonderwijs op een terrein in het Velserduin belegd, zullen als sprekers optreden de heeren A. H. Gerhard en Mr. P. J. Oud. Medewerking verleenen de Arbeidersmuziekvereeniging „Kunst na Arbeid", de Dames-gymnastiekver- eeniging „Gratia" en de Mandolineclub „Excelsior". KORTSLUITING IN EEN MOTOR WAGEN VAN DE ELECTRISCHE SPOOR. Vrijdagavond omstreeks half zeven ontstond kortsluiting in een motorwagen der electrische spoor op het station alhier. Geweldige lichtbundels schoten omhoog, zoodat de omstanders een ern stig onheil vreesden. Dit bleek echter niet het geval te zyn. Persoonlijke on gevallen kwamen niet voor. Het spoor verkeer ondervond echter eenige ver traging. velsen. EEN ONHOUDBARE TOESTANI? Tengevolge van het opbreken van den. Stationsweg tusschen den Dwarsweg en de Velser pont, vindt het verkeer tus schen Velsen en IJmuiden plaats over den weg langs het Noordzeekanaal. In de richting IJmuiden levert dit geen by- zonders moeilykheden op, hoewel men zich bij avond niet byzonder op z'n ge mak zal voelen op dien onverlichten weg langs het diepe water. In de richting Velsen is de zaak echter anders. Voor automobilisten, vooral voor hen, die met den piaatselUken toestand niet op de hoogte zijn. is het berijden van dezen weg lang niet zonder gevaar. Immers loopt de weg, van het oude spoorstation naar den Kanaalweg regelrecht op het kanaal toe en moet aan het kanaal een scherpe bocht gemaakt worden om op den kanaalweg te komen. Met de tallooze lichten van de papierfabriek in de oogen stevent men aldus recht op het kanaal af. Men heeft zich slechts eenige meters ln den weg te vergissen en een groot onheil is geschied. Het ware gewenscht, dat men van ge meentewege recht voor den verbindings weg een duideiyk zichtbaar (zwart en wit) bord had geplaatst of iets van dien aard, des avonds behoorlijk verlicht. Het laat zich aanzien, dat de bestra ting van den Stationsweg de eerste da gen nog niet gereed is en menig autobe stuurder den gevaarvollen weg dus nog zal moeten afleggen. Met het oog op de veiligheid is het gewenscht, dat er maat regelen genomen worden om onheilen te voorkomen. Slecht gemikt. 't Was op een morgen in de Cronjé- straat, in Haarlem-Noord. In een sla gerswinkel stonden veel klanten; het „spits-uur", want om dien tyd komen veel huisvrouwen him lapjes of rollade halen om 's middags man en kroost te vergasten. De slager wil daartoe gaarne meewerken, mits hij klinkende munt ziet voor zyn vleesch. Nu was er een klant die wel vleesch wilde hebben, maar hij had geen portemonnaie en geen geld. Al lien een belastingpenning rinkelde aan zin hals. maar daarvoor geeft de sla ger geen vleesch, zelfs geen kluifje. Die klant was, de slimme lezer zal het al vermoed hebben, een hond. Een slimme houd, ook al kon hy niet roemen op een stamboom. Hij sloop tusschen de rok ken der kooplustige dames door en ver dween enkele seconden later met een stuk vet. Consternatie in de slagery. De slager woedend wil het den vier- voetigen dief afleeren. Hy neemt het eerste gewicht dat hy riet, het was toe vallig een K.G. en gooit dat den hond achterna. Maar de slager heeft niet ge noeg aan werpsport gedaan. De hond werd niet geraakt. Wel een winkelruit van een schoenmakerij, die in gruizele menten viel en nog al eenige schade in de uitstalling veroorzaakte. De hond zat 100 meter verder van zyn lekker hapje te smullen.™. Wie zal de ruit betalen? De glasverzekeringsmaatfichappy, de slager cf de eigenaar van den hond?™. GOEDKOOPER BROOD. Wegens verlaagde bloemprijzen zal met ingang van Maandag aanstaande te Den Haag de pry's van het water brood en die van tarwebrood met één cent per acht ons worden verlaagd. gmgghnnbdnami Dokterspractij ken. Praktijk dan in de beteekends van werkkring. Er rijn in onze dichtbevolkte streek medici, die zich de weelde kunnen ver oorloven de radius waarin zij patiënten accepteeren, te limiteeren tot eenige Kilometers buiten hun huisdeur naar elke windstreek. Dezer dagen lazen wij het een en ander over den toestand in Australië, het vijfde werelddeel, waarvan groote uitgestrektheden zoo goed als ge heel onbewoond zyn. Hier zijn medici, wier praktijk zich uitstrekt over opper vlakten tot honderd maal het opper vlak van ons land. Een tweetal dezer artsen heeft het plan opgevat om een vliegtuig aan te schaffen voor patiëntenbezoek en dit lijkt geen overbodige weelde. Men hoopt biraien korten tijd een geregel- den mediscfaen vliegdienst in het leven te kunnen roepen, die den meest afgele gen won enden, tijdige medische hulp waarborgt. Dan echter blijft nog de kans be staan, dat de dokter, door een panne ergens moet neerstrijken, honderden Kilometers van de dichtst byzijnde menschelijke nederzetting. Neen, het ambt van bosch (niet bos) dokter in Australië heeft zijn moeilykheden. Hondeneters. Sinds eenige weken constateerde men te Av.cn. een dorp bij Atrecht in Noord- Frankrijk, met verbazing het achtereen volgens verdwijnen van niet minder dan een honderdtal honden, zonder dat men kon ontdekken wat er van deze dieren was geworden. Toen het mysterie dezer verdwynende viervoeters verontrustend begon te wor den, nam men de politie in den arm, die na eenigen tijd de oplossing vond. Een Pcolseh mijnwerker, vader van acht kinderen, bekende dat hij en de zijnen hondeneters waren en zich voedden met het vleesch van dieren, die hij be hendig wist te stelen of die hij %an me deplichtigen kocht voor 5 a 20 francs, al naar de grootte en de kwaliteit! T of fee-verwikkelingen. (Van onzen Londenschen correspon dent). „Truth in Advertising" (De waarheid in de advertentie) is een druk gepropa geerde leuze. Keiaas is de leuze niet steeds in overeenstemming met het ka rakter der reclame. En wanneer dat niet het geval is wordt dat hier wel eens aan de kaak gesteld, waardoor de opvoe dende werking van ..Truth in Adverti sing" (bedoeld opvoedend te zijn voor het publiek) in averechtsche richting gaat. Toffee, het geliefde Engelsche snoepgoed, is het jongste geval. Het koopend publiek heeft rijn e;gen begrip van toffee en het is een aangenaam be grip. De naam alleen al toovert een beeld van versche melk, goede boter en suiker voor het geestesoog. De fabri kanten van toffee weten dit, zooals him advertenties doen biyken. Een voedsel- controleur in een der Engelsche steden kreeg een toffee-advertentie onder oogen waarin gevoelig werd gewaagd van „een heerlijke samenstelling van zuivere sui kerrietsuiker, roomige melk en versche Iersche boter". De voedselcontrcleur meende dat deze advertentie volledig den indruk gaf dat de toffee uitslui tend van die begeerenswaardige ingre diënten was gemaakt. Maar bij onder zoek bleek dat de toffee rijftïg procent cocosolie bevatte. Een andere fabrikant zong op eenigszins andere wijze het zelfde liedje. Hij sprak van volroomïge melk. boerenboter en zuivere rietsuiker. Maar in zijn geval was er zestig pro cent cocosolie in de lekkernij. Een ander toffee-merk werd nog veel verleidelijker aangeprezen. ..Het wondere smelt-in-den mond aroma", vertelde de advertentie, „is de rechtstreeksche uitkomst van de toepassing van uitsluitend die in grediënten, die de beste toffee moeten maken eieren, boter, room en suiker". De aldus aangeprezen toffee bevatte slechts 1.5 percent boter, 35 percent glu- cose-stroop en zoo weinig proteine dat eieren. boter. room, en melk waarschijnlijk niet en anders in uiterst kleine hoeveelheden aanwezig waren. De onthuller neemt verzachtend aan. dat hier sprake is van uitzonderingsgeval len. Maar ze bewijzen hoe het publiek om den tujn kan worden geleid. Deze mededeelingen hebben de wenscheiyk- heid bewezen van wettelijke definities van verscheidene consumptiewaren, die in groote hoeveelheden aan de markt komen. Het gewicht der menschheid. De menschheid die de aarde bevolkt is zich wel zeer van haar gewichtig heid bewust, maar misschien wordt deze eigendunk wat in toom gehouden, wan neer zy kermis neemt van haar ge wicht. De leider van een Amerikansch sta tistisch bureau. Dr. Paul Neyl, heeft be- cyferd, dat het totale gewicht van alle mensehen ter wereld 97000 millioen K.G. is, fracties genegeerd. Het gericht van de aarde waarop al deze menschen le ven is echter 61000 millioen maal zoo groot, een korrel zand vergeleken bij een New Yorksche wolkenkrabber. Wat is er met uw haar gebeurd? Toen Fraulein Muller door dc Ber* lijnsche firma Meyer Meyer als mannequin werd geëngageerd, had zij, behalve een zeer fraai figuur, ook een magnifiek gefriseerd pagekopje. De indienstnemnig was geschied door den heer Meyer I. Op 1 September kwam fr!. Muller in functie. Denzelfder. dag ging Meyer I voor zaken naar Parijs. Meyer II nam de nieuwe aan* winst der firma in oogenschouw, be* keek ze eens goed en zei toen: „Over 't geheel bevalt u me wel, maar dat zwart haar is absoluut niet naar mijn smaak. Dat haar moest blond zijn". Acht dagen later had frl. Mullet lichtblond haar. Dien dag kwam Myer I met modellen uit Parijs terug. Hij wilde ze dadelijk laten demonstree* ren, maar toen hij zijn mannequin zag verschijnen, riep hij ontzet uit: „Om 's hemels wil, hoe komt u aan blond haar? 'n Toonbeeld van den klassieken vrek. Een schoone ontdekking deed dezer dagen de kantonnale politie van Thur- gau in Zwitserland In de gevangenis te Trauenfeld rit ze kere Emil Hafeli wegens pandbedrog. Hafeli had tot dusver steeds een ar moedig leven geleid. Tijdens den oorlog moest men hem bestraffen, omdat hij onrechtmatig werklcozenuitkeering had genoten. Voor kort kwam men op de idee, bij dezen zr—i, steeds armlartig, een een huisbezoek te brengen. Het doorzoeken van de karig ingerichte wo ning leidde ook naar den tuin. En de vrouw van Hafeli, in het nauw gedre ven, bekende tenslotte, dat er „v/..t geld in den grond verborgen - s". Men vond in den grond nu een blik ken bus, waarin waardepapieren zaten tot een bedrag van 243.000 Zwitsersche francs (120.000 gulden). Louter voor treffelijke aandeelen van de Zwitser sche bondsspoorwegen en kantonnale banken. Hafeli is steeds I .et toonbeeld van den klassieken vrek geweest. Men tast ln het duister omtrent de vraag, hoe hij aan zyn rijkdom moet gekomen zijn. Volgens zijn eigen zeggen in de gevangenis, heeft hij indertyd van zijn vr.rler 1 .000 francs geërfd en vroeger te Parijs als kok cn confiseur 60 francs dag ver diend Een romantische geschiedenis. Negen jaar geleden verdween mrs. Mary Folsom uit het staatskrankzin* nigcngesticht tc Concord in den staat New Hampshire, waarin zij in 1914 was opgesloten als moordenares van haar man, Henry Folsom, een rijk advocaat uit Boston. Deze moord heeft indertijd groot op* zien gebaard. Mrs. Folsom had vaak verklaard dat haar man attenties bc* wees aan andere vrouwen. Kort daar* op werd mevr. Folsom in het gesticht opgesloten, waar haar man haar re* gcimatig bezocht. Toen hij haar op een keer weer een risitie bracht mocht hij met zijn, vrouw een autotochtje maken. Het tweetal vertrok, en later werd de vrouw gevonden, zittend naast het lijk van haar man, dat door* zeefd was met revolverkogels. Na een sensationeel proces werd mrs. Folsom toen voor haar leven op* gesloten in het gesticht. In 1918 ver* dween zij daaruit spoorloos. Thans heeft zij zich plotseling vrijwillig ter beschikking van de gestichtsdirectie gesteld. Niemand wist waar zij van* daan kwam. Zij vertelde echter tot ieders verbazing, dat zij die negen jaar een restaurant had geëxploiteerd te Troy in den staat New York. Haar etablissement, waar zij bekend stond als „Mary Rust", was steeds beter gegaan maar Zondag had zij plot* seling genoeg gekregen van het be» drijf en was weggeloopen. Nauwkeurigheid is maar alles. Zooals bekend is, worden te Parys bewaard de standaardmaten en gewich ten, die gelden voor de heele beschaafde wereld. Ter gelegenheid van de Inter nationale Conferentie voor Maten en Gewichten hebben de afgevaardigden van twee en dertig naties een bezoek ge bracht aan de eerwaardige vertegen woordigers van het hedendaagsche metrieke stelseL Van den Meter zyn drie standaard modellen aanwezig. Daarmee worden de nationale meters van de verschillende staten vergeleken, om te zien of de ver schillen het honderdduizendste van een milimeter te boven gaan. De nationale meters zyn van pla tina. Van de model-kilogrammen zyn er vier, alle van platina. Deze hebben alle hun eigen functies. De eerste dient, om een gewicht te controleeren, dat weer in een aparte zaal onderge bracht is. Dat gebeurt om de tien jaar. Daar alles kloppen moet tot in hon derdduizendste milligrammen nauw keurig wordt het eerste gewicht elke honderd jaar vergeleken met het tweede. Dan is men er nog niet. Elke duizend jaar zal een nauwkeurige vergelijking plaats hebben tusschen het tweede en het derde küogewicht. De verificatie ran derde en- vierde gericht moet gebeuren om de tiendui zend jaar, want onnauwkeurigheid is uit den booze. Gelukkig is er geen rijfde gewicht De data van de proefnemingen heeft men nog niet vastgesteld. Arnerikaansche zelf verzekerdheid. De Fransche luchtvaarder Maurice Bienaimé vertelde aan de „Intransi- geant", dar, hy by een landing te Dunn, in den staat Noord-Carolina, verrast was te bemerken hoe een plaatsje van 5000 inwoners een reusachtig hotel be zat en er een dagblad op na hield, dat op 24 pagina's uitkwam. Toen Bienaimé zijn verwondering daarover te kennen gaf, kreeg hy ten bescheid, dat de stad Dunn, eerst kort geleden verrezen, niet was ingericht op wat zij heden is, maar op wat zy „over vijf jaar zyn moet". Als dat niet zelfverzekerd is..™ Vlieg-geheimen. Een Engelsche fïlmmaatschappy is op het oogenblik bezig aan de ver vaardiging van een zeer belangryk filmwerk ten dienste der aëronautiek. Deze merkwaardige film zal een ge derailleerde ann'yse geven van de wyze waarop grootere insecten als „juffers" zich in de lucht op dezelfde plaats weten zwevende te houden. De f"m, die met eindeloos geduld is vervaar digd, zal geheel „vertraagd" vertoond worden. Er zijn insecten bij, die zich door het beurtelings op en neer be wegen van twee paar vleugels in de lucht „staande" houden, maar er zijn er ook, die zich, vcorzeover het men- schelijk oog kan zién, in het geheel niet bewegen en oogenschijnlijk roerloos blijven hangen. Dit laatste probleem is nog lang niet opgelost.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 10