BEURSKRONIEK BERLIJNSCHE BRIEVEN FLITSEN FEUILLETON Het Huis met den Pijl V RLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 8 OCT. 1927 (Van onzen eigen correspondent). De Duitschers van nu. Het contrast tusschen „Rechts" en de republikeinen. Hindenburg1» eerste leven. Zijn tweede, tls redder van Duitschland. En 't derde: President. Hoe „rechts" 't bedierf. Hindenburg's trouw. Oef! We hebben de Hindenburg-feesten weer achter ons. Ja eer; verzuchting! Want voor den neutralen buiten staander waren ook deze dagen weer geen onvermengd genoegen. Gelijk het in het algemeen de laatste jaren geen bijzondere verkwikking is, over Duitsch land en over onze Duitsche buien te moeten schrijven! En nu mag ik alweer niet generali seeren. .Duitschland" is een vaag be grip. Al te vaak schrijf ik „Duitsch land" en bedoel eigenlijk Pruisen of Berlijn. Er zijn in het Duitsche rijk centra's, die op ons Nederlanders een beslist-sympaiihieken indruk maken. Ik wil niet eens beweren, dat we zulke aangename en ons zeer verwante milieux als case's in de woestijn moeten be schouwen. Daar zijn ze gelukkig te talrijk voor". Men mag bij de becor- deeling van dit land cok nimmer ver geten, wat Duitschland doorgemaakt heeft en dat in deze nog 'altijd abnor male tijden de menschen zich zeiven niet kunnen zijn en men al te licht geneigd is, ze verkeerd te zien. Maar 3 i e n moeten we ze toch; co der welke omstandigheden dan ook. En dan merken we, vooral in Noord- Duitschiand op, dat ze ons vaak alles behalve reden tot bewondering geven. Waarij ik dan hun partij-indeeling niet buiten beschouwing laat, maar er slechts op wil wyzen, dat men goed doet, elk verschijnsel op zichzelf te beschouwen. Waarbij men dan al spoedig tot de ontdekking zal komen, dat de eene partij niet beter of slechter is dan de andere. Het is geen partijdigheid, wanneer de Nederlandsche toeschouwer tn Duitsch land in vele gevallen aan de zijde der Duitsche republikeinsche partijen staat. Onder die menschen worden bijna uit sluitend de gematigde wereldburgers gevonden, die uit den vreeselijken oor log geleerd hebben, die niet meer mee- nen, dat de wereld om Duitschland draait („aai deutschen Wesen wird die Welt genes en") en die ingezien hebben, dat slechts door vrede en samenwerking op internationaal gebied, zonder het ge- wenscht-nationale te verwaarlooeen, de menschheï-d eenige stappen voorwaarts gebracht wordt. Aan den rechtschen kant staan de „onderdanen", de menschen met de eeuwig-gebogen ruggen, die met titels en lintjes voor het leven gélukkig te maken zijn en die me: sadistische gelukzaligheid naar de zweep van den machtige verlangen. Waarmee alweer niet gezegd zij, dat alle rechtsche man nen en vrouwen in Duitschland tot zulke onderdanige zielen gerekend mo gen worden! Gisteren hebben we in Berlyn de groots parade dezer onderdanen bijge woond. Ter eere van den tachtigsten verjaar dag van den heer Yen Hindenburg. Het zij mij vergund, in dit blad den jarige nog na aQoop eenige vriendelijke woorden ie wijden. Het kan onzen lezers, die in Duitschland belang stellen niet onverschillig zijn, iets- meer te weten over de persoonlijkheid, die nu al ruim 21/2 jaar aan het hoofd van de republiek onzer Oostelijke buren staat. Paul von Beneckenderff und Von Hindenburg <de dubbele naam is een voudig mt de verbinding dcor huwelijk van twee oud-sdeiijke geslachten ont staan) spruit uit een Pruisische officiers familie. Betrekkelijk arme menschen waren zijn officieren-voorouders. Maar menschen van een goed en eerlijk slag. Paul werd officier. Maakte '64 en "70 mee, klom op naar hoogere rangen, werd stafofficier, ten slotte generaal en ging op 64-jarigen leeftijd met pen sioen zonder de hoogste sporten be klommen te hebben. De keizer mocht hem niet lijden, misschien uit kleinzie ligheid, omdat Zijne Majesteit het bij manoeuvres eens tegen Hindenburg af gelegd had. In 1914 begon Hindenburg's tweede leven. Het commando in het Oosten had pech gehad. Er waren nieuwe chefs noodig. De jonge generaal Luden- dorff was de beste man, maaroer-lastig Men moest een „ou-pa" hebben om op hem te passen. Greep in de bus en trok Hindenburg. Toen beide heeren in Oost-Pruisen aankwamen, vonden zij een gemaal plan voor het omsingelen van generaal Hoffmann klaarliggen. Ze keurden het goed en bevalen de uit voering er van. Met één toevoeging: Ludendorff veranderde de bevelen en dreigde alles xe doen mislukken. Hoff mann was ongehoorzaam en won den slag bij Tannenberg. Dat staat alles historisch al vast! Sindsdien was Hindenburg officieel volksheld. Wat kun je daartegen doen? De oer-eerlijke Hindenburg maakte gebruik van zijn populariteit om het vertrouwen van volk en leger te win nen. Hij bleek een zeer bruikbaar ,,Cen- traal-Punfe"een van alle zijden zicht baar vaandel. De Keizer moest hem wel tot Opperbevelhebber maken. Des ondanks verloor Duitschland den oorlog ofschcen onze lieve vrienden van rechts nog heden schreeuwden, dat ze hem „eigenlijk" gewonnen hebbent!) en slechts een dolkstoot in den rug, door eigen socialisten toegebracht, het Duit sche front tot wijken bracht. Alles wat beenen had in Duitschland rende weg. Hindenburg bleef. En redde het land door het leger in goede orde naar huis te brengen. Om dit feit had hem gisteren gaarne 90 fo van het Duitsche volk gehul digd. In 1925 begon Hindenburg's derde leven. De rechtsche partijen zagen, dat ze met burgemeester Jarres geen over winning in den strijd om het rijks presidentschap zouden behalen. Ze reisden naar Hannover en haalden den ouden veldmaarschalk uit zijn schuil- Groote consternatie in binnen- en buitenland. Hindenburg was nimmer een bijzon der strateeg geweest, maar op politiek gebied was hij een absolute leek. Zou dat wel goed gaan? Het sentimenteele Duitschland koos den nationalen held. Dat was van te voren te voorzien. Sindsdien is Hindenburg rijkspresi dent. Rechts hoopte men allen en alles. Is te begrijpen! In de gelate democratische republiek wordt een aristocratisch mo narchist en generaal president! Welis waar legt hij deze eed af op de nieuwe Grondwet en de nieuwe kleuren. Maar dat is immers een kwestie van uiter- lijken vorm! Nu zal alles worden als voorheen! Mispoes! Men kent den eerlijken ouden soldaat niet. Boven de partijen zegt Hindenburg, staat het gemeen schappelijke vaderland, staat hst volk. ■Wil de meerderheid van dat volk de republiek en zweer ik die republiek trouw, dan meen ik het even oprecht als vroeger/ toen ik mijn 'keizer trouw zwoer. En Hindenburg is een trouw Vader van de Republiek (maar daarom nog geen republikeingeworden. Om dit feit had hem gisteren even eens 90 fc van het Duitsche volk gaarne gehuldigd! Maar gelijk de Duitseher geestig pleegt te zeggen: Erstens: kommt es immer anders, Zweitens: als man denkt! Rechts zag meer kansen. De verkie zingen voor den Rijksdag staan voor de deur. Tot nu toe is Hindenburg eigen lijk een teleurstelling voor ons geweest. Nu, ter gelegenheid van zijn 80sten verjaardag, zullen we hem voor onzen partij-wagen spannen! En nu zette een propaganda - actie in, die zonder voorbeeld is. Alles, wat nog knikkende knieën en bierbuiken heeft, werd uit de motten- kist gehaald, afgestoft en opgelapt Al die oude generaals en veteranen in eere. Ze hebben hun plicht gedaan en hun medaille's en kruisen meer of minder eerlijk verdiend. Maar ze zijn, in hum maskerade-achtig aandoend ccstuum, in het moderne Duitschland te zamen een politieke vertocnlng! Met zulke „onderdanen-type's" wertsch- ten de Duitsche republikeinen niet in één gelid te staan, zelfs niet ter eere van een president der republiek! Ze bleven thuis. En Hindenburg werd uit sluitend dcor het froegere Duitschland tcegejubeld. Dat zal hij wel degelijk gemerkt heb ben. De bewonderenswaardige oude heer heeft nog altijd een scherp verstand. En toen hij gisteren den socialistisch en president van den Rijksdag dankte voor diens gelukwenschen, heeft hij er nog eens op gewezen, dat hij zich bewust is, door het volk gekezen te zijn. En den Rijkskanselier heeft hij geant woord, da: Duitochkv d eerst weer om hoog kan komen als men ophoudt met droomen van het verleden, maar den blik voorwaarts gericht houdt en eer bied toont voor nieuwe ideeën. Dat kenden de heeren van rechts met hun oorlogszuchtig gedoe en hun overtalrijke „blikjes" in den zak ste ken! Hindenburg heeft getoond, ver boven al dit ijdele, kleine onderdanige gedoe te staan. Maar wat helpt hot? Hij kan er de „kleine zielen", die op Duitschen bodem helaas zoo talrijk gedijen, niet mee uitroeien. En daarom was zijn 80s:e verjaardag slechts een feest voor de onaerdanigen en helaas niet voor het Duitsche Volk als geheel. H. v. B. BREDERODEDUIN. Men schrijft ons: Zoo heet het nieuwe Lighaïterrein van de Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose :e Haarlem, welke inrich ting op 23 Sept. IJ. plechtig en feeste lijk is geopend dcor den Commissaris der Koningin van onze Provincie; ieder een, die toen aanwezig was en allen, die van de op de beide volgende da gen geboden gelegenheid gebruik heb ben gemaakt om gebouwen en terrein te bezichtigen, hebben zich kunnen overtuigen van de waarde, welke dit kostbare geschenk van de familie van der Vliet en mejuffrouw Wickevoort Crommelin toch- de tuberculose-lijders te Haarlem en omgeving zal hebben. Te Haarlem werd gespreken ran een groot tekort in de kas der Vereeni ging en van misrekeningen bij den op zet der begrooting en van tegenval lers bij de uitvoering van het werk en de inrichting van liet hoofdgebouw maar van dit alles blijft alleen dit feit bestaan, dat de inrichting van het terrein meer heeft gekost dan. oor spronkelijk was geraamd en ieder, die ondervinding heeft op dit gebied, zal moeten toegeven dat het uiterst moei lijk is voor den aanleg van een duin- terrein een geheel juiste begrooting te maken; factoren als het tegengaan van verstuiving en de aanvoer van het daarvoor benoodigde materiaal op een geaccidenteerd terrein zijn de oorzaak hiervan. Wanneer men komt gewandeld langs den Bergweg en men gaat door het breede hek en over den oprijweg naar het hoofdgebouw en aan zijn linkerhand ziet men de lighallen aan den overkant van de beek, waarover een rustieke brug is geslagen dan maakt het ge heel een royalen indruk, maar na af loop van het bezoek zal men moeten toegeven, dat bij bouw en inrichting de grootste eenvoud is betracht Zeker, weelde heerscht er in deze inrichting, maar alleen de weelde van de natuur, waar zij met kwistige hand haar gaven over deze duinen heeft gestrooid en luxe is er van zon en lucht. Daar naar het Noorden een dicht begroeide duinrug het gebouw beschut, waar boven op den hoogsten top een prachtig, uitzicht ..naar alle windstreken - het oog bekoort, waar de duindoorn groeit, waar de Aristolochia Ciemati- tis de pas aangelegde paden over woe kert, waar de duinroos voortkruipt over de nu niet meer verpielde duinen, waar 50.000 dennenstammetjes over eenige jaren een bosch zullen gevormd hebben ter voorkoming van verstuiving, daar heerscht weelde, daar aanschouwt men de onbeperkte luxe der natuur. Op dit plekje mag geen schuld meer drukken. De sympathieke leider van den Princesse- schouwburg in den Haag, de impressario van de Russen, die ons hun kunst met volmaakte uitvoering elk jaar laat ge nieten, de man van de „Lustige Wïtwe", de man die de „Habina" tot ons zal brengen, de bekende heer Helm zal Brederodeduin helpen. „Der Blaue Vogel" met zijn tot in de puntjes ver zorgde artistieke voorstellingen komt Maandag 10 October hief in Haarlem. Wié herinnert zich ook niet van de vorige jaren de geestige Jushny als conferencier, als clown, als leider, als auteur van dit volmaakte gezelschap. Zij allen hebben veel in het leven ge leden, hoe gaarne helpen zij nu anderen die lijden. Komt allen 10 October naar den Schouwburg, want de Tuberculose Ver eeniging krijgt een deel van den op brengst. Er za! geen collecte gehouden worden, noch bloemen of chocolade ver kocht worden, maar zijn er onder u die nog eenige gaven aan „Brederode-duin" willen offeren, dan zal daar aan den uitgang gelegenheid voor zijn. VAN HAARLEM S DAGBLAD No. 1020 TP.AMLECTUU als iederen l ochtendblad Jan Kommer vraagt of I je vanavond op de ke- 3 gelclub komt en je ver- I klaart uitvoerig, waarom je niet kunt waarna je opnieuw aan hetzelfde bericht begint om gestoord te worden door mevrouw Jansen, die juist is ingestapt en informeert naar de ver koudheid van je vrouw je begint weer te lezen, i nauwelijks heb je het maar wordt onmiddellijk j bericht teruggevonden of I weer gestoord voor het van Stuiteren vraagt of j pertoonen van je abon- f hij even de sportpagina nement mag leenen als van Stuiteren uitge- praat is, is het niet de moete meer waard nog te beginnen en je blijft het laatste eindje maar uit 't raam kijken. (Nadruk verboden). Onze economische toestand. Licht- en schaduw plekken. De Duitsche disconto-verhooging. Kapi taalmarkt. De Beurs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per regeL Amsterdam, 6 October. Wij wezen een vorig keer al op den toe- nemenden bloei in de schoenenindustrie dezelfde industrie, die voor luttele jaren steen en been klaagde en om pro tectie vroeg thans blijkt, dat in de heele branche van schoenen en leder een toenemende vooruitgang geconstateerd kan worden. Verschillende fabrieken moeten tijdens den zomer voortdurend flink werk hebben gehad; maar ook in de zoollederfabrieken en de fabrieken van overleder en drijfriemen gaat het beter. En dit zou kunnen duiden op een verhoogde bedrijvigheid, ook in andere takken van nijverheid. Terwijl het ge- hëefeèn aanwijzing voor een gunstige ontwikkeling van ons economisch leven kan genoemd worden. Aan den anderen kant kan natuurlijk niet ontkend worden, dat het in be paalde industrieën, voornamelijk de ex portindustrieën. nog niet botertje tot den bodem is. Zoo was het onlangs ge houden congres (2e jaarvergadering) van het Verbond van Nederlandsche werkgevers in mineur gestemd en dr. Waller, de voorzitter hield een rede, waarin hij opmerkte, dat Nederland om geven is. door landen waarin de produc- tievoorwaarden gunstiger zijn, en dat Nederland een duurte-eiland was, te midden van landen met veel lager pro ductiekosten. Inderdaad kan ook niet ontkend worden, dat het loon-gemid- delde in ons land hoog is. En waar het arbeidsloon een zeer belangrijke factor in de productiekosten vormt, staat onze industrie in dat opzicht in een onge lijke verhouding tot de concurreerende industrieën in het buitenland. Een en ander wijst in de richting van de wen- schelijkheid van aanmerkelijke verla ging der belastingen. En in dit opzicht moet nog zeer veel gedaan worden, voor dat gezegd kan worden, dat de balas- tingdruk in ons land normaal is. In dit opzicht is Nederland alweer het zwaarst belaste land in Europa. Onze staatsbe- grooting is drie keer zoo hoog als in 1914, onze gewone uitgaven zijn twee keer zoo hoog als die. van Eel- gië. Geen wonder, dat nog steeds bezui niging zoo dringend geboden is. Ons regeeringsinstrument en het heele INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 CENTS PER RE GEE. ADftJ9K2STRATiES EN BELAST9NGZAXEN INRICHTEN, EIJIIOUDEN EN CONTRÖLEEREN VANAF 16,- PER MAAND K. J. Th. SCHMIDT - LEERAAR M.O. BOEKH. - WIL HELM IN ALAAM 4 - DEN HOUT administratieve en gouvernementeele or ganisme is een veel te duur paard cp stal. De verhooging van het disconto der Duitsche Rijksbank van 6 op 7 pet. heeft in Duitschland veel beroering gewekt. De beleeningsrente werd van 7 pet op 8 pet. gebracht. Een en ander werd ge motiveerd door het feit, dat de biljet- tencirculatie het nog niet behaalde cijfer van 6.15 milliard bereikte, de dekking door goud tot 44.3 pet. en door goud en deviezen tot 48 pet. is gedaald. In ver band met de geldschaarschte is deze gestie dus begrijpelijk en eenvoudig. De betrokken handelskringen, die direct door deze disconto-verhooging geaffec teerd worden, achten de maatregel na tuurlijk overijld en onnoodig omdat de geldschaarschte niet van langen duur zal zijn. De nijverheid is heclcmaal niet te spreken, omdat tegen het winterseizoen juist elke belemmering van het pro ductieproces vermeden moest worden. Intusschen is het juist, wat de Prf. Ztg. (de eenige krant, die de verhooging toe juicht) opmerkt, dat bezwaren, dat de kosten van het bedrijfsleven verhoogd worden, niet mogen gelden. Men onder schat anders de kracht van de opgaande beweging van de conjunctuur. De reeds eerder opgemerkte vermoeid heid van de emissiemarkt en de tendenz naar eenigszins hooger rendementsper centage, kwam nog weer tot uitdruk king in het resultaat van de 5 pefc. lee ning Deensch Rijkswoningfonds. Er werd voor f 10.000.000 weliswaar ingeschre ven. Doch het gewenschte bedrag werd niet bereikt en de inschrijvingen worden ten volle toegewezen. Te Amsterdam zal een tranche van de emissie van 2.100.000 R.M. aandeelen Glanzstoff worden uitgegeven. De koers zal ca. 550 pet. bedragen. Te Amsterdam werd opgericht (door Amsterdamsche bank en Nederl. Bank v. Buitenlandsche handel) het Transatlantische Grondcre- diet met een kapitaal van f 10.000.000, en de N.V. Potash (kali) Export Mij. met een kapitaal van f 1 millioen. Over het geheel genomen kunnen we terugzien op een zeer bevredigende over zichtsperiode. De beurs zette aanvanke lijk de stygende beweging voort, bij een zeer vaste tendenz, Later werd de stem ming kalmer, doch de winstnemingen bleven beperkt en het aanbod gering. De grondtoon bleef vast. Zoo traden ban ken weer met een koers verheffing van enkele punten uit het strijdperk. In de industrieele afdeeling gingen de koersen vrij algemeen omhoog, vooral voor Philips (tot over de 540!) Jurgens, Int. Beton, Kunstzijdewaardcn, cuz. Deze laafcsten hadden de laatste dagen iets van aanbod to lijden, in verband met de disconto-verhooging der Duitsche Rijks bank, die DuitscZe speculanten tot ver koop aanzette, alsook op de afbreking van ds onder handelingen tusschen het kunstzijdekartel en de Pransehe belan gen Van de Amerikaansche waarden waren U. S. Leather gevraagd. Oiiewaarden geven blijk van een eenigszins verbeterde tendenz. Konink lijke monteerde enkele punten en de stemming is prijshoudend. Ds verlen ging van de productie-beperking op het Seminolaveld, alsook de beweerde af sluiting van een contract door de Ko ninklijke met een groot afnemer van de Standard Oil, was hier niet vreemd aan. Rubbers aanvankelijk aangeboden, konden de laatste dagen weer wat inha len, zoodat de koersen per saldo op on geveer het vorige niveau afkwamen. Hier en daar zelfs enkele punten hooger, o.a. Sumatra Rubber. Scheepvaarten legden een vaste hou ding aan den dag en konden over vrij wel de geheele linie eenige punten ver beteren. Suikers waren vast en wülig en wer den goed gekocht, by oploopende no teeringen. De koersen verhieven zich hier 10 en meer punten per saldo Een en ander werd bevorderd door het overigens nog weinig zeggende bericht, dat op Cuba het wetsontwerp werd aan genomen, krachtens hetwelk een com missie van 5 adviseurs wordt benoemd, die advies zal geven in zake de produc tie-beperking. Tabakken in den beginne met vrij veel affaire, bij vasten toon. Later minderde de belangstelling wat, hoewel de grond toon gunstig bleef. Het schijnt, dat de belangstelling afkomstig is van bepaal de groepen, die reeds eenigen tijd op onze beurs opereeren. De koersen mon teerden per saldo 15 tot 20 punten. BEURSMAN. Naar het Engelsch van A. E. W. MASON. 24) Hij trok het boek weer naar zich toe en sloeg nog een paar bladzijden om. De glimlach was hcelemaal van zijn ge richt verdwenen. Hij zocht nog een derde plaat op en deze toonde een ver zameling primitief vervaardigde puntige pijlen. Hanand keek even achterom naar Jim. „Begrijpt u nu het belang van dit boek, m'mitur Frobisher?" vroeg hij. ./Teen? De zaden van deze plant leve ren het beroemde pijler-vergif uit Afri ka, Het is het doodelijkste vergif dat er beste at, want er is geen tegengif voor." Zijn stem v. -rd somber. „En het vree- selljfcste vergif ook, want het laat geen sporen achter". Jim Frobisher schrok. „Is dat heusch waar?" riep jbij uit. „Ja", z ei Hanand, en Betty boog zich plotseling voorover en wees op den on derkant van de bladzijde. ..Er staat een teeken bij die pijl", zei ze vol belangstelling. ,.En een acnteeke- ning, met inkt er bij geschreven". Heel even kreeg Jim Frobisher de ge waarwording of hij een visioen zag. Het kwam ongetwijfeld omdat hij overspan nen was door zijn zorgen. Het was alsof er in zijn hersens een gordijn was weg geschoven. Hij zag niets meer dan wat er hier voor hem stond de aardige groep voor de schrijftafel in het gou den licht van dezen Meimorgen maar het was nu allemaal akelig en af schuwelijk en het gouden licht was grijs geworden en kil als het graf. Daar stonden de twee meisjes in a! hun jeugd en schoonheid, goed verzorgd, mooi ge kleed cn ze bogen hun glanzende krul len over de plaat van de vergiftige pijl als leerlingen bij een lezing. En de mar. die de lezing hield, die zoo dicht bij hem zat, en zoo vriendelijk sprak, was er op uit om een moord op te helde ren en beschouwde misschien zelfs op dit ocgenbiifc een der beide meisjes als zijn prooi; misschien was hij al wel van pion om een van haar in de bank der beschuldigden te zetten en haar later, gillend en snikkend van angst, weg te laten dragen. Jim zag de vriendelijke Hanand als in een tooverspiegeï, ver anderd in een afschrikwekkende figuur. Hoe kon bij zoo dicht bij hen aan tafel zitten en hen die platen wijzen, hij was toch een mensen en hij wist-, wat zijn doel was! Jim onderbrak zijn „lezing" met een kreet vol wanhoop. „Maar dit is toch geen vergif! Dit ls een boek over vergif! Het boek kan niet dooden!" En onmiddellijk antwoordde Hanand hem: „O neen? Luistert u dan maar eens naar wat mademoiselle zooeven zeide. Onder de pijl gemerkt figuur F heeft de professor enkele woorden ge schreven". De schacht van deze veer verschilde een klein beetje van de anderen. Vlak onder de driehoekige ijzeren punt werd de schacht breeder. Het was net alsof de punt vastgemaakt v.as in een bol letje: men ziet ook wel eens houten penhouders, die heel dun zijn en vlak bij de pen plotseling dik werden. „Zie pagina 37" zei Hanand. oplezen de wat de professorr er by had gezet, en hij sloeg de bladzijden om. „Pagina 37. Hier is het!" Hanand ging met zijn vinger langs ae regels en hield halverwege op. „Figuur F", zei hij. Hanand trok zijn stoel wat dichter naar de tafel toe. Ann Upcott kwam ook aan zijn kant st2an om beter te kun nen zien; zelfs Jim Frobisher boog zich meer over Hanand heen. Ze voelden al lemaal de spanning; ze waren net ont dekkingsreizigers die op het prat staan een zeer belangrijke vondst te doen. Terwijl Hanand hardop las, scheen hét wel of ze allen hun adem inhielden en hij las het volgende: ..Figuur F is de afbeelding van een vergiftige pijl die mij galeend werd door Simon Harlowe uit Norfolk en uit Mai- son Grenelle Dyon. Hij werd hem ge geven door een zekeren John Carlisle, een koopman te Kombé bij de Hiré- rivier, en het is het mooiste exemplaar van een vergiftige pijl dat ik ooit ge zien heb. Het Strophanthus zaad ia in water fijn gestampt en vermengd met de roode klei die de inboorlingen van Kombé gebruiken, en dat mengsel is Oik over de punt van den pill gesmeerd behalve over het uiterste puntje en de randen. De pijl is geheel nieuw en het mengsel versch". Hanand leunde achterover in zijn stoel toen hij uitgelezen was. „En z:ehier dus. meneer Frobisher. de vraag die we moeten beantwoorden. Waar is op 't oogenbük de pijl van Simcn Harlowe?" Betty keek Hanand aan. „Air, het ding ergens in dit huis is. monsieur, zal het ongetwijfeld in de gesloten kast in mijn zitkamer lig gen". „In uw zitkamer?" riep Hanand uit. „Ja. Dat is wat wij noemen; de schatkamer hr.lf museum, half woon kamer. Mijn oom Simon gebruikte hem en madame cok. Het was hun gehei de vertrek. vol met eigenaardige, zeldzame dingen. Maar toen -Simon Har- lcwe gestorven was wilde madame er niet meer komen. Ze deed de deur naar haar kleedkamer op clot zcodat ze er nooit in een onbewaakt oogenblik zou kunnen binnen gaan. De kamer heeft ook een deur naar de hal. En ze gaf die kamer aan mij". De rimpels verdwenen van Hanand's voorhoofd. ,Jk begrijp het wel", zei hij. „En die kamer is verzegeld". „Ja". „Heeft u den pijl ooit gezien, made moiselle?" „Voor zoover ik mij herinneren kan niet. Ik heb maar ééns in de kast ge keken. Er zitten afgrijselijke dingen in en Betty rilde en maakte een beweging alsof ze de herinnering van zich wilde afschudden. „Er is alle kans op dat de pijl heele- maal niet hier in huis is. dat hij nooit meer hier terug is gekomen", beweerde Frobisher. „Waarschijnlijk heeft ds pro fessor hem gehouden". „Als hy dat kon doen" antwoord de Hanand. „Maar het is zeur onwaar- schynlijk dat iemand, die zelf een ver woed verzamelaar was, hem zooiets zou laten behouden. Neen!" en hy bleef eenige ©ogenblikken in gepe\is verzon ken zitten. „V/eet u wat ik mij af vraag?" zei hij tenslotte en beantwoord de toen zijn eigen vraag. ..Ik vraag mij af of Boris Waberski toch soms wél in de Gambettastraat is geweest op den zevenden Mei, en dicht, heel dicht bij Jen winkel van Jean Cladel!" „Boris! Boris Wabcrski", riep Jim uit. Was hij in Hanand's oogen de mis dadiger? En waarom tenslotte niet Als er een misdaad gepleegd was kor het even goed door den man gedaai zijn, die dacht dat hij door inadami Harlowe tot erfgenaam gemaakt was. „Ik vraag me af of hy niet datgem deed waarvan hij u beschuldigde, ma demoiselle Betty", vervolgde Hanand. „Betalen?" riep Eetty uit. „Betalen of uitvluchten zoeken on niet te betalen, wat waarschijnlijker i of, wat nog waarschijnlijker is, hi ging den pijl halen, die nu van het ver gif was ontclaan". Eindelijk had Hanand zijn geheimzin nïge manier ven doen dus laten varen Het was duidelijk in welke richting ziji vermoedens gingen. Jim haalde dïej adem als een man die wakker word na een nachtmerrie, en bij het heek gezelschap werd merkbaar de spanning minder. Ann Upcott leunde niet meei op de tafel; Betty zei zachtjes, als tol zichzelf: „Monsieur Boris! Monsieiu Boris! Dat is nooit bij me opgekomen!' en Jim hoorde vol bewondering dat ei eenige teleurstelling klonk in haar stem Hanand scheen dit ook te merken want hij antwoordde glimlachend: „Dan moet u zich maar dwingen ei aan te denken, mademoiselle. Hij was nu niet bepaald vriendelijk tegen u, dus u behoeft tegenover hem ook niet zoc fijngevoelig te zijn". (Wordt vervolgd^

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 6