HAARLEM'S DAGBLAD BELGIë EN NEDERLAND FLITSEN FEUILLETON Het Huis met den Pijl STADSNIEUWS. MAANDAG 10 OCT. 1927 TWEEDE BLAD Gent's „verbroederingsfeest" verboden ONZE VIJAND MET HET OPEN VIZIER. Sommige Brusselsche bladen bevat- 1 ten Zaterdagmorgen een Belga-bericht, waarin gemeld werd dat de feesten te Gent ter gelegenheid van den lOOsten verjaardag van bet zeekanaal Gent Terneuzen en van de Gentsche zeehaven (beide aangelegd tijdens de regeering \an koning Willem I) op aandringen van de Belgische regeering voor ombe paalden tijd zouden zijn uitgesteld. De NJt.Ct. verneemt van goed inge lichte zijde dat dit bericht volkomen juist is. De Gentsche burgemeester is eenige dagen geleden naar het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken te Brussel gegaan, waar de wensch werd geuit dat deze feesten, die het karakter van een Belgisch-Nederlandsche ver broedering zouden hebben, uitgesteld werden tot inzake het Belgisch N ederlandsche Tractaat een bevredigen de oplossing zou zijn verkregen. Aan dezen wensch is nu door het Gentsche gemeentebestuur gevolg ge geven. Heel begrijpelijk van het Gentsche ge meentebestuur, maar heeft de Belgische regeering beseft welk een treurigen in druk dit bericht in Holland zou maken? Neen, kwaad worden wij er niet om, maar wij vinden het zoo zielig. Zoo klein, en zoo onverstandig ook. Dit verbod tot feestvieren is door Buitenlandsche Zaken in Brussel niet uitgevaardigd om indruk te maken op Buitenlandsche Zaken in Den Haag, dat er toch niet door beïnvloed wordt. Neen, het moet effect hebben op de Belgische openbare meening in de eerste plaats en op de HoHandsche in de tweede. Het Belgische volk moet blijkbaar tot het besef gebracht worden dat de Hollanders 'het een verschrikkelijk on recht zullen aandoen als het zich niet inorsch en ontoeschietelijk gedraagt. Geen vriendelijkheden tegen de Hollan ders, anders denken die dat 't niet noodig is om concessies te doen. Het Nederlandsche publiek moet uit dit bericht afleiden: Sjonge, wat is het dien Belgen bittere ernst! Ze willen niet eens meer een feestje met ons vieren nu er een kanaal een eeuw be staat. Wat zijn ze boos! Laten we op passen. Dit is blijkbaar de bedoeling. Wij kunnen er duidelijk uit afleiden dat ook het Belgische departement van Buitenlandsche Zaken van den Holland- schen volksgeest geen begrip heeft. Na de wartaal van de z.g. annexionisten, de dwaasheden met aviateurs die biljet jes over Limburg strooiden en met an dere knapen die in Limburgsohe dorpen manifesten aan boomen plakten, en de recente pro-Belgische uitspraken van „Nederlandsche vereenigingen" in Bra bant en Limburg, die zelfs niet bleken te bestaan, komt dit als het nieuwste ei aaltje. Het is erger dan de vorige, omdat het direot uit den koker van de Belgische regeering komt, maar het ef fect op ons volk is bij al die dingen rif tzelfde. Dit effect kennen wij allen voor ons zeiven. Op het eerste moment, als je van zulke gevalletjes hoort, word je kwaad. Je zegt iets onvriendelijks over de Belgen in t algemeen. Daarna be zin je je, haalt de schouders op en denkt: „Nou ja, enfin. Ze weten niet beter. Stil laten dazen". En je onver schilligheid ten aanzien van de Belgi sche Schelde-belangen is met eenige graden vermeerderd. Straks, als Den Haag misschien met een plan zal komen aandragen dat de Belgen minder prettig conveniëert dan dat van den ex-mi nister Van Karnebeek, en zij gaan jam meren om meer, en er komen ook in ons land menschen voor den dag die hun iets meer willen gevenenfin, dan zeg je het wéér. „Stil laten praten. Ze moeten het in Den Haag maar di plomatiek uitzoeken; ons laat het zoo langzamerhand vrijwel koud". Wij voelen geen sympathie voor menschen die zoo optreden, him gevoelsmotieven laten ons even koud als hun dreige menten en geniepige achterbaks-heidjes het deden. Laten we maar een zoo voor- deelig mogelijk eontractje maken met deze dubieuze firma, en er ons verder niets van aantrekken". Zoo redeneert een Hollander, en daarem is 't zoo oliedom van de Belgen dat zij deze rare dingetjes doen. Zij maken er hun eigen kansen slechter mee in plaats van beter. Waarom kun nen zij niet eens leeren dat de basis van een verdrag moet liggen in weaer- zydsch vertrouwen en wederzijdsche vriendschap van de contracteerende partijen, en gaan pogen om zulk een verhouding hunnerzijds te bevorderen? Dat zou tengevolge hebben dat de groote meerderheid van ons volk warm zou voelen voor het doen van redelijke con cessies inzake de Schelde. Nu laat het de groote meerderheid zoo koud als een steen, en als minister Beelaerts van Blokland met zijn nieuwe Tractaat komt zal hij oppositie ondervinden van de direct-belanghebbenden zonder, naar ik vrees, de stem der openbare meening in den lande te kunnen beluisteren. Want de openbare meening heeft er meer dan genoeg van en denkt: „Zie maar dat je op een dragelijke manier van die kerels afkomt". Er is nu pas een nieuwe Belgische gezant in Den Haag benoemd. Het is te hopen dat hij de psychologie van het Hollandsche volk beter zal begrijpen en aan zijn regeering kunnen duidelijk ma dam wat tot dusver gebeurd is. De vo rige gezant, de prins De Ligne, die ge promoveerd is tot ambassadeur te Washington, was blijkbaar meer di plomaat dan student van massa-psycho- logie. Mogelijk is de Belgische regeering bij haar optreden in het Gentsche geval eenigszins beïnvloed door vrees voor de Vlaamsche beweging. Misschien meent zij dat een „verbroederingsfeest" van Hollanders en Vlamingen te Gent door die Vlamingen, die een hereeniging met Nederland wenschen, in deze richting benut zou worden. Als haar nieuwe gezant haar goed vor- licht, zal hij zijn regeering duidelijk maken dat de massa van het Neder landsche volk geen hereeniging met Vlaanderen wiL In dit opzicht is onze openbare meening niet onverschil lig, maar zeer positief. Dit soort van gebiedsuitbreiding is in flagranten strijd met onzen volksaard, met ons verleden en heden als toonaangevende natie in de vredesbeweging. Ook zijn wij de mislukking van een eeuw geleden volstrekt niet vergeten. Wel is er een vijand dien wij steeds bestrijden, met wien wij steeds vech ten, zoowel om ons land te behouden als om meer te veroverên. Tegen hem zijn wij nu weer in het offensief, en binnen weinige jaren hopen wij een nieuwe groote overwinning op hen te behalen. Hy is sterk en gevaarlijk, maar hy strijdt met open vizier, zonder ach terbaksheid j es en kleinzieligheden, en wij erkennen hem als een groot en nobel tegenstander. Als wij de nieuwe z op hem behalen zullen wij er trotsch op zijn, geweldig trotsch, en daar meer reden toe hebben dan eenige natie die ooit in een bloedigen oorlog overwon. Die vijand is de Zee. Met andere naties zijn wy gaarne goede vrienden. Niets liever dan dat. Als zij tegen ons optreden zooals België het in den laatsten tijd doet koesteren wij ook geen gevoelens van vijandschap, Heelemaal niet. Alleen maar van on verschilligheid, soms versterkt tot zekere minachting. Dat moest de nieuwe Belgische ge zant zijn regeering nu eens goed uit leggen. In haar eigen belang. K. P. ZOLA HERDACHT. Met een plechtige zitting in de Sor- bonne heeft men te Parijs den 25sten verjaardag van Zola's sterven herdacht. De Fransche minister van Onderwijs Herriot hield een rede, waarin hij er op wees, dat Zola's werk nauw verband houdt met de nieuwe wetenschappelijke onderzoekingen van zijn tijd. Hij herin nerde er aan, dat er in Zola's boeken vele fijn gevoelde bladzijden te vinden zijn; zijn werk was gelukkig breeder dan zijn programma, dat de menschen als producten van lucht en aarde wilde behandelen, zeide Herriot. De Fransche minister schetste den groote realist als een schrijver vol idealen en vroeg zich af, of idealisme niet het eenige duurzame realisme zot blijken te zyn. Léon Rector sprak namens den ge meenteraad van Parijs en Marcel Batil- liat namens de Socïété des gens de 1 lettres. Daarna werd muziek ten gehoore ge bracht en ten slotte werden proza van Anatole France en poëzie van Gustave Kahn, aan Zola gewijd, voorgelezen. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1021 DE VULPENHOUDER Je draait den dop van je vulpen- ontdekt dat de pen geen inkt geeft I schudt 'm eens op en neer houder af om een belangrijken j brief te onderteekenen tracht het euvel te verhelpen door krachtig met je pols op de tafel te slaan je komt tot de conclusie dat je wat al te krachtig hebt geslagen de pen besluit het werk te hervat ten en ter inleiding een flinken klodder inkt op je brief te laten vallen. (Nadruk verboden). GEMEENTERAAD. Vergadering van den raad der ge meente Haarlem op Woensdag 12 Octo ber 1927, des namiddags ten 1,30 uur, zoo noodig voort te zetten des avonds ten 8 uur in de Statenzaal (Prinsenhof) Aan de orde zal worden gesteld: L Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Verzoekschrift mevr. L. Hekkelman Nijman om ontslag als onderwijzeres school no. 7. 2. Proces-verbaal opneming kas en boeken Gemeente-Ontvanger. 3. Balans enz. a. Woningbouwvereniging „Spaarn- oog". b. Haarl. Woningstichting „Vooruit gang" 4. Uitneming uit het Woningbedrijf enz. perceel Brouwersvaart 18. 5. Ie suppletoir kohier 1927 zakelijke belasting op het bedrijf. 6. Wijziging straatnaam. 7. Aanvaarding geschenk. 8. Afwijking verordening art. 35, 2e lid Drankwet. 9. Verzoekschrift S. L. Blom en Tj. de Vries kwijtschelding overboekingsbedra gen. 10. Aankoop grond: a. Arnoldy straat. b. Burgerlijk Armbestuur (voorm. Schoten). 11. Aankoop perceel: a. Koningstraat 8. b. Dubbele Buurt en Z. B. Spaarne. 12. Verpachting recht van aanplak ken op borden en zuilen. 13. Verbetering wegbedekking voor eenige scholen, enz. 14. Verbeteren voetpaden voormalig Heemstede. 15. Verbetering wegaanleg Amster- damsche vaart. 16. Overeenkomst weghalen huisvuil onder Hoarlemmerliede ca. 17. Uitbreiding Kinderhuis Stads' Ar men- en ziekenhuis. 18. Voorziening in behoefte aan schoolruimte. 19. Verzoekschrift A. Mars e.a. in voering Montessor i -methode aan een Openbare lagere school. 20. Benoeming van: a. directeur gem. laboratorium patho logische bacteriologie. b. tijd. leeraar Hoogere Burger school B met 5-j. c. c. tijd. leeraar Avondschool Nijver heidsonderwijs. d. 5 tijd. leeraren Avondschool Han delsonderwijs. e. onderwijzer Vervolgcursus 2. AVONDSCHOOL VOOR HANDELS ONDERWIJS B en W. stellen den Raad voor aan de Gemeentelijke Avondschool voor han delsonderwijs te benoemen voor den cur sus 19271928 tot tijdelijk leeraar de heeren B. Buis te Beverwijk, P. J. van Hofwegen, L. J. F. van der Meulen, G. Wamelink en G. Beun, allen te Haarlem. KIND VERMIST. De Commissaris van Politie te Haar lem verzoekt ons plaatsing van. het volgende: Sinds Maandag 3 October wordt te 's Gravenhage vermist Wilhelmus Jan Brussee, scholier, geboren aldaar op 2 December 1917 en wonende in de Hugo de Grootstraat 63. Hij bezocht dien morgen de school in de Korte Lombard straat en werd het laatst gezien te half twee in de Assendelftstraat. Men vreest een ongeluk. Het signalement luidt: lang 1.30 M., donker blond haar, blauwe oogen, kleine neus, gave tanden, smalle kin, smal bleek gezicht, tenger postuur. Hij droeg een donkergrijze trui, bruine manchester kniebroek, lange bruine sportkousen, zwarte hooge laarzen, blootshoofds. Ondergoed onge merkt. De Commissaris van politie der afdeéling C te 's Gravenhage, Alexan- derplein 15a (telefoon 12050), verzoekt ieder, die inlichtingen kan verstrek ken, welke kunnen leiden tot opspo ring van dit kind, zich aan zyn bureau te vervoegen. WEGHALEN STRAATVUIL TE HAARLEMMERLIEDE B. en W. deelen den Raad mede, dat met het .gemeentebestuur van Haarlem- merliede en Spaarnwoude onderhande lingen hebben plaats gehad met betrek king tot 't vanwege de gemeente Haar lem doen weghalen van het huisvuil bij de inwoners -van eerstgenoemde ge meente bij de kom van de voormalige gemeente Spaarndam. Het gemeentebestuur van Haarlem- merliede heeft zich bereid verklaard me de te werken aan de totstandkoming van een overeenkomst, waarbij wordt vastgesteld, dat bedoeld huisvuil door den dienst van de gemeentereiniging te Haarlem 3 maal per week zal worden afgehaald tegen een jaarlijksche ver goeding van f 200 te rekenen van 1 Juni 1927 af. B. en W. stellen den raad voor hen t machtigen met het gemeentebestuur van Haarlemmermerliede op dien voet aan te gaan een overeenkomst, zooals door hen nader is omschreven. HET KINDERTEHUIS Tengevolge van de verbouwing van het Stads Armen en Ziekenhuis is er gele genheid ontstaan in het Eindertehuis nog een 15-tal kinderen op te nemen. In den korten tijd van het bestaan van het Kindertehuis, zoo deelt het Burgerlijk Armbestuur den Raad mede, is gebleken dat het niet alleen in een bestaande be hoefte voorziet, maar dat aan vele kin deren een ware weldaad bewezen wordt, indien ze in deze inrichting worden opge nomen. Voor inrichting en stoffeering van het Eindertehuis wordt een crediet gevraagd van f 4500 B. en W. geven den Raad in overweging het gevraagde crediet toe te staan. Naar het Engelscb van A. E. W. MASON. 25) Betty kreeg een kleur. Jim dacht dat hij een vaag irenisch tintje aan Ha- nand's woorden had opgemerkt. „Een half uur geleden zat hij hier nog", antwoordde Betty snel „gesla gen en in tranen en dat voor een man!" ze haalde met een gebaar van afkeer haar schouders op. „Ik wensch hem niets ergens toe dat was voor mij al voldoende". Hanand glimlachte weer op een eigen aardige man er, en Frobisher begreep heelemaal niet waarom hij eigenlijk la-htc. Maar af en toe kreeg ljij den incLub a':.rof er een vreemd geheim duel gevechten werd door Betty Har- lowe en Hanand onder de gladde op- pe .'.akte van vragen en antwoorden een duel waarin nu eens de een en di :i de ander der vechtenden een klein schrammetje opliep. Dezen keer scheen Ertty de gewonde te zijn. „U is er wel mee tevreden, made moiselle, maar het gerecht niet"', ant woordde Hanand. „Boris Waberski ver wachtte een legaat. Boris Waberski had onmiddellijk geld noodig, zooals duide lijk blijkt uit de eerste van de twee brieven die hy aan de firma van meneer Frobisher heeft geschreven. Boris Wa berski had dus een rede om naar haar dood te verlangen". Hij keek van den een naar den ander om te zien of het gewicht hiervan wel tot hen doordrong. „Met zulke dingen kun je natuurlijk de grootste vergissingen begaan, dat geef ik toe. Maar toch moer je er naar zoe ken en moeite doen om de juiste ge volgtrekkingen te maken. Luister nu weer eens naar den professor in de ge neeskunde aan de universiteit te Edin burgh. Hij is een zeer precies manne tje!" Hanand keek nu weer naar de be schrijving van figuur F in de verhan deling die nog open voor hen op tafel lag. „De pyl was het beste exemplaar van een vergiftige pijl dat hij ooit had ge zien. Het vergif was dik uitgesmeerd over de punt van den pijl en nog een eindje over den schacht. De pijl was nooit gebruikt en het vergif was versch en die vergiften behouden hun werking jaren en jaren. Ik verzeker u, als dit boek en deze pijl aan den kruidkundi ge Jean Cladel waren gegeven, dan kon deze gemakkelijk een oplossing in alco hol maken die mgespoten met een in jectiespuitje, binnen vijftien minuten HET TOONEEE. }N.V. HET GROOT TOONEEL DE WITTE NON. Di het programma lazen wij, dat het tooneelspel „De Witte Non" vrij bewerkt is naar het „beroemde filmwerk" The white Sister! Wij waren dus gewaar schuwd en op het ergste voorbereid. Want een drama uit een film getrok ken, dat is het tooneel op zyn kop! Wat ook bleek uit dé opvoering van „De witte Non". O, ik wil niet zeggen, dat wij Zater dagavond op het dramatisch gebied te kort zijn gekomen. Er gebeurde in „De witte Non" meer dan in vijf andere stukken te zamen, alleen was het jam mer, dat alles achter re coulissen ge schiedde en wij er niets van te zien kregen. Een vertrekkende stoomboot met soldaten, de wijding van zuster Angela in het klooster, de uitbarsting van de Vesuvius, dood en verderf in Terra Lucca, geween en tandengeknars op de wegen naar Napels, redding van slachtoffers, alles, wat wij nu zoo graag hadden meegemaakt, gebeurde by Van der Waals, in zijn requisietenhokje! Nee, wij voelden ons Zaterdag eerlijk gezegd 'n beetje bekocht. In Palace, Lu xor en Rembrandt krijg je tenminste je volle portie en hier werd alles aan je fantasie overgelaten! En wie bezit er nog fantasie in dezen tijd van de bios coop? Maar, zult u misschien zeggen, hier in ,De Witte Non" kregen wij het woord! Dat misten wij dan toch in „The White Sister". Ik geef dit onmiddellijk toe. En hoe schoon zijn niet de woorden, die de illustere schryver George Men- tone de Marchesa, de Excellenza en de Manslgnore in den mond legt! Hoorden wij zelfs de Italiaansche Marchesa haar zuster niet eenmaal „wurm" noemen? Wij lazen, dat „De Witte Non" door Marinus Spree maanden achtereen te Amsterdam en Rotterdam met overwel digend succes werd opgevoerd! Het zal dan wel in een eenigszins andere mon teering zijn geweest dan wij het hier in onzen Stadsschouwburg te zien kregen. Maar zelfs in een volmaakte opvoe ring is „De Witte Non", vergeleken bij de draken van vroeger, niets dan heel slappe groc! Nee, geef me dan maar liever weer d'Emiery! Dat was ten minste iemand, die het tooneel kende en zijn vak verstond! De heer Joh. Langenaken en de da mes Peyters en Van der Werf deden hun best, wat wij van den heer Pedro Beukman, die zelfs niet de moeite ge nomen had, zijn rol te leeren, onmoge lijk kunnen zeggen. Mies Peyters had nu en dan accenten, welke bewezen, dat zij voor dergelijk werk talent heeft. En ook Langenaken speelde met overtui ging. Maar er waren er ook eenigen, die bij een middelmatig dilettanten-gezel schap niet getolereerd zouden worden. Zaterdagavond waren de bioscopen in Haarlem uitverkocht, terwijl het aantal bezoekers in onzen Stadsschouwburg te tellen was. Ditmaal had het publiek gelijk. J, B. SCHUIL. OVER HET OUDE INDIë. VOORDRACHT MEVROUW VAN ZEGGELEN. In de Nutszaal te Leiden heeft de Maatschapij Mer Nederlandsche Letter kunde Vrijdagavond de eerste harer maandvergaderingen in het nieuwe ver- eenigingsjaar gehouden. In deze bijeen komst hield mevrouw M. C. van Zegge len uit Haarlem een voordracht over: „Uit het oude Indië". Spreeksters voordracht was als een novelle ingekleed, waaraan het vol gende historische feit ten grondslag lag. In 1606 werd een der Boegineesche vorsten uit het landschap Gowa (Zuid Celyebes) door 'n Menangkabausch han delaar, tevens Mekkaganger bekeerd tot den Islam. De vorstin weigerde echter tot dezen godsdienst toe te treden en ont vluchtte haar huis. Na vele wederwaar digheden en omzwervingen ontmoette zij echter denzelfden handelaar, die haar nu bekeerde en op den heuvel Bcla Radja nam zij den Islam aan. De toestanden in Zuid-Celebes wa- reil na de Boni-expeditie van 1906, ver geleken bij die van de 16e en 17e eeuw niet zooveel gewijzigd, zooals spreekster uit de historie in de Christomaiie van dr. Matthes en A. Ligtvoet in het tijd schrift van het Bataviaansch Genoot schap aantoonde. De door haar tijdens haar verblijf in Zuid-Celebes waarge nomen zeden, gebruiken en gewoonten meende zij derhalve zonder bezwaar in „S. Madinra's Vlucht" te kunnen bren gen. De voorzitter zeide mevrouw v. Zeg gelen dank voor haar voordracht. iemand's dood kon veroorzaken zonder een enkel spoor achter te laten". „Binnen vyftien minuten", vroeg Bet ty ongeloovig, en er klonk een ver schrikte kreet uit den leunstoel tegen den muur waarop Ann Upcott weer was gaan zitten. „O!" riep ze uit maar niemand nam eenige notitie van haar. Jim en Betty keken allebei strak naar Hanand en deze was te veel verdiept om op Ann te letten. „Binnen vijftien minuten? Hoe weet u dat?" riep Jim uit. „Het staat hier, in dit boek." „En hoe zou Jean Cladel geleerd heb ben om zonder gevaar met het vergif om te gaan en er een oplossing van te maken?" ging Jim voort. „Hier, hier. hier!" antwoordde Ha nand, en sloeg met zijn hand op het boek. „Hier staat het allemaal uitvoe rig de eene proef na de andere, genomen op levende dieren, en de uit werking van het vergif is nagegaan en opgeschreven. Als men iemand heeft die, zooals Jean Cladel, tamelijk wat van scheikunde weet, is het resultaat zeker". Betty Harlowe boog zich weer naar voren over het boek heen en Hanand keerde het half om zoodat ze er allebei als ze zich een beetje inspanden, kon den lezen. Hy sloeg terug naar het be gin van het boek en ging achtereen volgens de bladzijden na. „Kijk eens, mademoiselle, de inhoud. Strophanthus trekt de spieren van het hart samen net als digitalis, maar veel heftiger en veelvlugger. Hier staan de samentrekkingen van het hart van mi nuut tot minuut opgeteekend, tot op het oogenblïk dat de dood intreedt. Door deze onderzoekingen kon het vergif veranderd worden in een genees middel, zoodat het wel gebeurd is dat Strophanthus het leven in plaats van den dood gaf". Hanand leunde achter over in zijn stoel en keek met zijn half gesloten oogen naar Betty Harlowe. ..Knap, vindt u niet, mademoiselle?" Betty deed langzaam het boek dicht. „Ik vind, monsieur Hanand, dat het nog veel knapper is dat u in een half uurtje terwijl u op ons zat te wach ten, dit boek zoo grondig bestudeerd heeft". Nu veranderde Hanand van kleur en werd vuurrood. Een paar seconden lang was hij heelemaal van zijn stuk ge bracht. Jim voelde weer het stille duel en het verheugde hem dat deze keer Hanand, de groote Hanand, geraakt- werd. „Ik heb een uitgebreide studie van vergiften gemaakt", antwoordde hij kortaf. „Zelfs bij de Süreté moeten we ons tegenwoordig spegli&Hsocren". en hii wendde zich vlug tot Frobisher. „Wat is u in uw gedachten verdiept!" „Ja", antwoordde Jim en zei toen te gen Betty: „Boris Waberski had zeker een huis sleutel?" „Ja", antwoordde zij. „Heeft hy die mee op reis genomen?" „Dat denk ik wel". „Wanneer wordt het ijzeren hek ge sloten?" „Dat is het laatste werk van Gaston voor hij naar bed gaat". Jim's voldoening groeide met ieder antwoord dat hy kreeg. „Ziet u wel. monsieur Hanand", riep hij uit, „al dien tijd hebben we dit be langrijke punt verwaarloosd. Wie heeft dat er neer gezet? Gisteravond zaten wij na het eten in den tuin achter het huis. Waberski kon dus makkelijk met zijn huissleutel binnen sluipen op een oogenblïk dat de binnenplaats leeg was, het boek weer neerzetten, en ongemerkt verdwijnen. Waarom Een gebaar van Betty legde hem het zwy'gen op. „Ongemerkt? Dat is onmogelijk!" zei ze bitter. „De politie heeft dag en nacht een agent voor ons huis staan". Hanand schudde het hoofd. „Hy is er nu niet meer. Nadat u mij gisterochtend zoo eerlijk geantwoord heeft op de vrazen ö:c ik verplicht was u te doen, heb ik hem dadelyk laten verwijderen". „FORTUNA". Reeds dadelijk als men den Anëgang van de zijde der Groote Houtstraat in loopt valt in het oog de mooie nieuwe pui van perceel no. 8. De onderzijde van de pui is van marmer, boven het win kelraam is een zeer mooie glas-in-lood- versiering aangebracht. Ook de winkel zelf ziet er mooi uit, en smakelijk. Want de heer F. Korte heeft er een nieuwe zaak in sigaren, sigaretten en tabak ge vestigd, die Vrijdagmiddag geopend werd. Alle mogelijke merken staan langs de wanden opgetast, in groote verschei denheid. Maar waar nog een stukje van den muur vrij is komt een heel aardig behang te zien. „Fortuna" heet de nieu we winkel, en wij gelooven, dat de for tuin den heer Korte in zoohi mooie zaak zeker wel zal begunstigen. De aannemer was de heer J. B. Kroon van Diest. GEVONDEN DIEREN EN VOOR WERPEN. Terug te bekomen bij: PoRtieburëaü, Smedestraat, tramabonnement; B. Pen, Heerensingel 23a, herdershond; A. Ry-t broek, Bakenessergracht 11, kerkboekje? J. v. d. Meer, Mr. Joostenlaan 5, zw.- witte poes, Kennel Fauna; H. Snoeks, Leidschevaart 22, lorgnet in étui; Wed. de Laat, Rollandstraat 39, medaillon m. portretten; H. Toeset Schouwtjeslaan 16, zakmes; H. Straatsma, Harmenjans- weg 80, pet; A. Dieben, Groote Hout straat 183, portemonnaie; Politiebureau, Smedestraat, kinderportemonnaie; B. Proosdy, Hier. v. Alphenstraat 18, siga rettenpijpje; G. v. Hoogerheijd*, Gen. Cronjéstraat 113, rijwielbeLmerk; M. Helder, Cederstraat 20, idem; C. Wit;, v. O. de Bruynstraat 67, idem; J. v. Veen, Harmenjansweg 57, regenjas; J". Broertjes, v. Keulenstraat 26, schoentje;' J. de Moei, Reitsstraat 89, vetspmt; J. v. Leen, KI. Heiligland 48 rd, schroeven draaier; mej. Das, Linschotenstraat 53j tasch m. inh. HET WITTE KRUIS De Noord-Hollandsche vereeniging „Het Witte Kruis" heeft te Amsterdam haar 70e jaarlijksche algemeene verga dering gehouden onder leiding van den' heer B. S. H. Stieler. In zijn openings woord deelde de voorzitter mede, dat het aantal afdeelingen dit jaar met drie is vermeerderd en dat het aantal leden op 1 Januari bedroeg 33.000. Tij dens de vergadering kwam de eere-voor- zitter Jhr. Mr. Dr. A. Röell binnen, dié met gejuich werd ontvangen. De voor zitter wenschte hem geluk met zyn 12 1/2 jarig eere-voorzitterschap, waarna de heer Röell dank bracht voor de begroe ting. SCHOOLBIOSCOOP De gemeenteraad van Baarn heeft aangenomen het voorstel van B. en W. tot voorloopige invoering van de school bioscoop voor het openbaar en bijzon der onderwijs. „Dat is waar ook!" riep Jim ver heugd uit. Hij herinnerde zich nu dat de straat volkomen leeg was geweest toen hij een vorigen middag zijn ba tige uit het hotel had gehaald. Betty Harlowe was stomverbaasd. Toen kwam er een vriendelijke glimlach op haar gezicht; haar oogen schitterden en ze maakte spottend een buiginkje voor den detective. Maar er klonk warme dankbaarheid in baar stem. „Dank u, monsieur. Gisteren is het mij niet opgevallen dat de man er niet meer was. anders had ik u wel eerder bedankt. Ik bad bet niet van u verwacht en ;k had juist al tegen Jim gezegd dat ik er van over'i was dat u aan mijn schuld geloo'd-? toen u weg ging". Hanand maakte een afwerend gebaar. Jim vergeleek bet in stilte met den sier lijken degenzwaai waarmee de tegen standers elkaar salueeren na een c.uel. De geheime strijd tusschen dit tweetal was afgeloopen. Door den polities ~ent te laten verwijderen van het hek had Hanand niet alleen aan Betty, maar aan heel Dycn duidelijk gemaakt lat hij geen enkele reden vond om -.ar komen en gaan te bewaken of I iar bewegingen te belemmeren. 'Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 5