STADSNIEUWS. FLITSEN FEUILLETON Het Huis met den Pijl HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 11 OCT. 1927 GEMEENTELIJKE RADIO- EXPLOITATIE. NIEUWE COMMERCIEELE FIGUUR. TJit Landsmeer wordt aan de Tel. ge meld: De gemeenteraad van Landsmeer heeft op voorstel van B. en W. besloten, om een vergunning voor radio-distribu- fcie aan te vragen. Als die vergunning wordt ontvangen zal een radiocentrale gesticht worden, doch men gaat het recht van distributie verpachten. Dat is iets nieuws. De heer Hinze wijst een aanbod af Voor 't Concertmeesters ciap in Saarbrücken Wij vernemen dat de heer Frits Hinze, die onlangs benoemd werd tot concert meester bij de H.O.V. een aanbieding van het symphonïe-orkest in Saar brücken, om daar het eerste concert meesterschap te vervullen, van de hand heeft gewezen, omdat de heer Hinze zich reeds aan de H. O. V. verbonden heeft. Voor de open plaats in Saarbrücken hadden zich zeer veel sollicitanten opge geven. ALG. NED. METAALBEWERKERS- BOND. Feestavond. De afdeeling Haarlem van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond heeft Zater dagavond in den schouwburg aan den Jansweg een feestavond gegeven, naar aanleiding van den flinken groei der afdeeling in de laatste maanden. De schouwburg was geheel bezet toen de voorzitter, de heer I. L. van Ees. de feestelijke bijeenkomst opende met de mededeeling dat het bestuur een propa- ganda-actie voor Haarlem wenscht in te zetten om te trachten nog dit jaar het duizendtal vol te maken.. De heer H. Walfcher, hoofdbestuurslid nit Arnhem, sprak hierna een propa- ganaa-rede uit, waarbij hij er de aan dacht op vestigde dat in 1907 het leden tal der afdeeling Haarlem 83 bedroeg. Ir. dat jaar heeft de afdeeling ook een conflict gehad daan een jongeling van 14 jaar langer dan 10 uur moest arbei den. Sedert ave twintig jaar is er heel wa: gebeurd, 't ledental nadert nu de 800, wat een sterke vooruitgang betee- kenfc en als gevolg hiervan zijn er heel wat veroveringen te boeken, o.a. de 48- urige werkweek. Vroeger duurde de werktaak van s morgens 5 uur („nog vroeger!" werd er in de zaal geroepen.' tot 's avonds 8 uur en later, en het is we! zeker dat als de metaalbewerkers niet gezorgd zouden hebben voor een sterke machtsformatïe, de werkgevers kans zouden gezien hebben dezen lan gen arbeidstijd weder in te voeren. Eerst werden de organisaties zoo goed als niet erkend, terwijl nu met de groot ste firma's wordt onderhandeld. Vroe ger werden acties ingezet die men ge slaagd noemde ais men een halve cent loonsverhooging had bereikt, doch de sterkste organisatie van Nederland met 27000 leden heeft nu belangrijker pun ten op haar programma staan, die ver kregen zullen worden als allen hun taak begrijpen (luid applaus). Na deze redevoering kwam het vroo- lljker gedeelte aan de orde. De dichter- zanger Dumont behaalde een groot succes, vooral met zijn lied „Werken", een schets van een havenarbeidersleven en verder met zijn ministerscaricatu- ren. De .ySnarenzangers" uit Rotterdam, wisten direct bij hun optreden den gul len lach door de zaal te doen schateren en hielden de stemming er uitstekend in. Zij werden eenige malen teruggeroe pen. Een uitstekend geslaagd, gezellig bal onder leiding van den heer v, d. Berg, vormde het slot van dezen zeer ge slaagden feestavond. VEREENIGING „K. EN O De afdeeling Haarlem en Omstreken van de vereeniging tot Bevordering van het Onderwijs in Kinderverzorging en Opvoeding organiseert Donderdag 13 October te 8.15 in het Huis voor Ouders in school 4 aan de Botermarkt .een le zing van den heer H. G. Cannegieter. Deze zal spreken over het. onderwerp: „Is de moeder Albehoedster?" Deze vereeniging houdt een tentoon stelling op tandhygiënisch gebied van 18 tot en met 28 October as. in het Huis voor Ouders. „DE LICHTHOEVE" SANTPOORT. TE Het aantal behoeftige en verlaten kin deren. dat in ,De Lichthoeve", Kwee kerslaan te Santpoort, een vriendelijk onderdak en een zorgvuldige verpleging geniet, neemt nog steeds tce. De Zusters kijken daar niet op een kind meer of minder. Zy verrichten haar menschlie- vend werk met onverflauwde blijmoedig heid en hopen alleen maar, dat de gif ten (in natura en geld) zóó rijk zullen blijven toevloeien, dat dit hoogst nuttige werk kan worden voortgezet. In de twee laatste maanden hebben ze dan ook weer vee! tastbare bewyzen van belangstelling en menschenliefde mo gen ontvangen. De volgende giften kwamen binnen: „Opoe Van der H." 0.25; K. 4.00; N. N. te Haarlem, als dank voor het doen van goede zaken 30 00; Mevr. L. Aerdenhout 25.00; Mej. K., maande- lijksche gift 25.00; N. N. te Amersfoort 20.00; Mej. de V., Bloemendaal, 2.50; De heer en Mevr. H., Heemstede 3.50; Mevrouw L., te Overveen 1.00; Mej. A. van D„ te Laren 1.00; Mej. v. D. Lichthoeve 0.20; Zr. Sch., te Bloemen daal 1.00; Mevr. van Brummelen, Haarlem, twee maandelijks 5.00; K. 4.00; „Het Zoeklicht" te Zeist, van ^oeklichtvrienden tezamen 170.00; „Opoe Van der H." 0.25; Mej. K., maandelijksche gift 25.00; Zuster K, Hilversum 4.50; In de coilectie-bus van het huis 47.25; De heer en Mevr. G„ te Zeist 10.00; Mej. N. N„ Den Haag 6.00; Mevrouw Van der H., Amsterdam 1.00; Mevrouw K., Bilthoven 10.00; Zuster V„ Bussum f 10.Collecte voor het huis in de Zoeklichttent 19 September 62.00; O. v. O. (onbekend vriend van Het Zoeklicht) 125.00; Mevrouw M., Santpoort 3.00; Zuster Van Z., Rotterdam 2.50; Mevrouw V„ Amsterdam 10.00. Totaal 607.95. Verder ontvingen de Zusters nog de volgende giften in natura: Mevr. W., Schoten, stoel; Mevr. K., Bloemendaal, kleertjes en sokken; Mevr. De Z.K., Sahoten, mooie wieg en kleertjes; Fam. L., Schoten, babygoed en schoentjes; Mevr. H. J. F. R., Ben- nebroek, wieg met kleed en gordijn; Me vrouw L., pak kleeren 1 paar schoenen; De heer K„ Bloemendaal, 150 molton en katoenen dekens; De heer en Mevr. L., Büthoven, pracht zending nieuw baby- goed; Mevrouw P., Klever laan, Haarlem pak kleeren; Mevr. K„ Bloemendaal, ap pelen; De heer P., Deventer, mand met peren; Mej. N. N. Van Eeghenlaan, Am. sterdam, doos kleeren; Mej B„ pak kleeren; N. N. kleertjes; Moeder van den Vrouwenkrans te Haarlem, nieuwe hand doeken en theedoeken. Ook ontvingen de Zusters van Me vrouw N.K., uit Arnhem, een prachtig ijsberenvel om te verkoopen of te ver loten ten bate van De Lichthoeve. EEN AUTOTOERTJE. Zondagavond omstreeks 7 uur stond een auto op den Kleinen Houtweg. De bestuurder had den wagen onbeheerd la ten staan wat voor twee jongelieden een aanleiding was om er een toertje mee te gaan maken. Zij waren goed en wel op weg en bij den hoek Kleine Houtweg- Paviljoens Jaan toen een botsing met een wagen van de Ceintuurbaan dreigde. Door tijdig stoppen wist de trambestuur der een aanrijding te vermijden. De jongens brachten den auto tot stüstand en namen de beenen. De bestuurder van de tram waarschuwde een inspecteur van politie, die juist in de tram wou stappen, en deze zette de jongens, die in den Hout verdwenen waren, achterna. Het mocht hem niet gelukken de „auto bandieten" te pakken te krijgen. Inmiddels daagde de eigenaar van den wagen op om zijn bezit terug te halen. Het avontuur liep dus nog goed af. NIEUWE ZAAK IN IJZERWAREN. Voor aan den Kruisweg, op no. 32 is een nieuwe zaak gevestigd. In een ruim perceel openden de hee- ren Rabbe en Kloosterman een zaak in ijzerwaren en gereedschappen. De win kel ziet er prachtig uit, het aanzien van het interieur werd ter gelegenheid van de opening nog verlevendigd door tal rijke bloemstukken. De heer Rabbe, die reeds meer dan twintig jaren in het vak is, heeft de technische leiding der zaak. Hij ontwierp de inrichting van het interieur. Een groote verscheidenheid in ijzerwaren en gereedschappen is in voor raad. Achterin bevindt zich het kantoor. De heer Kloosterman heeft zich met de ad ministratieve leiding belast. Ongetwij feld zal deze zaak wel succes hebben or-der deskundig beheer. Aan gelegen heid voor uitbreiding ontbreekt het al thans niet. RAADSADVISEUR BIJ HET ONDERWIJS Op de vragen van den heer Tilanus, lid der Tweede Kamer, over de benoe ming van Raadsadviseur bij Onderwijs, welke onderscheiding Mr. J. H. Thiol is ten deel gevallen heeft de Minister van Onderwijs geantwoord: De benoeming van den raadadviseur in quaestie is geschied buiten bezwaar van 's Rijks schatkist en is uitsluitend bedoeld als een blijk van waardeering. van de zijde der Regeering aan den be trokkene ter gelegenheid van diens afs treden als inspecteur van het handels onderwijs verleend. Bij zijn verklaring in de Tweede Ka mer der Staten-Generaal op 24 Maart 1926 heeft de ondergeteeker.de uitslui tend gedacht aan een bezoldigd raad adviseur. Van uitbreiding van het de- partementspersoneel met een nieuwen hoofdambtenaar is echter thans geen sprake. GRONDAANKOOP. B. en W. stellen den Raad voor te besluiten onder intrekking van een vroeger door den Raad der voormalige gemeente Scholen genomen besluit hen te machtigen in het belang van de Volkshuisvesting aan te koopen een per ceel grond in de voormalige gemeente Schoten groot 1212 M2 voor den prijs van f 0.80 per M2. Voor den koopsom en de op den aankoop vallende kosten wordt een crediet van f 1100 gevraagd. DE BAZAR VOOR „HET BROKKENHUIS". Ten bate van bovengenoemde lief dadigheidsinstelling zal op 18 Novem ber as. een bazar worden gehouden in den Haarl. Kegelbond, Tempeliers straat 35. Het ligt in het voornemen evenals de vorige maal, de groote zaal van den Kegelbond in een Marktplein te doen herschapen en wederom ge bruik te maken van de echte „Boter marktstalletjes". Muziek en zang zullen de gezelligheid verhoogen, terwijl voor verschillende attracties zorg zal worden gedragen. Voorts zullen eenige verlotingen om prachtige kunstvoorwerpen plaats heb ben die reeds voor dit doel ter be schikking zijn gesteld. Voor dezen bazar bestaat reeds groote belangstelling. Eenige firma's te dezer stede zegden hun belanglooze medewerking en steun in dezen toe. terwijl ook van particu liere zijden, toezeggingen werden ge daan, tot financieele bijdragen, zoodat de bazar belooft te zullen slagen. Het doel en streven van de Vereeni ging is langzamerhand zoo overbekend geworden, dat hieromtrent niets meer behoeft te worden medegedeeld. In de enkele jaren van haar bestaan is de Vereeniging voor tal van arme hulp behoevende gezinnen een ware uitkomst en een zegen gebleken. Om het be stuur in zijn mooien en hoogst nutti gen arbeid te steunen opdat vele nood- dTuftigen in den as. winter niet te vergeefs om hulp en steun behoeven aan te kloppen, heeft zich thans een Comité gevormd van dames en heeren, die bij de Haarlemsche Liefdadigheid reeds lang bekend zijn ten einde te trachten door het houden van boven genoemd en bazar de kas der Vereeni ging te versterken. Bij een ieder die nog iets te missen heeft houdt het Comité zich ten zeerste aanbevolen. Alle voorwerpen en artikelen voor den bazar worden gaarne In dank aange nomen op een der onderstaande adres sen. Ook financieele bijdragen zijn na tuurlijk hartelijk welkom. Het Comité bestaat uit de navolgende dames en heeren: Mevr. C. Maarschalkvan Ooppenanl. K. Houtweg 109, eere-presidente; mevr. N. LevenkampPlanten, Mr. Enschedé- weg 12. Aerdenhout, presidente; de heer P. J. Mulder, Jansweg 39, secretaris; mevr. Mr. M. LioniJungblut, Rijper- weg 1, Bloemendaal, penningmeeste- resse; mevr. H. W. Girritsenvan Eijkeren. Verspronckweg 66; mevr. E. J Groen du Mosch. Kenaupark 20; mevr E. C. HarkemaVerhaar, .Schoterweg 20, mevr. A. M. JeekelScheltema. Bosch en Hovenstr 7; mevr. M. Jeekel, Tulkken. Brederodestraat 1; mevr. M. N. van Kemps Valk—Robbers. Ael- bertsbergstraat 11, mevr. C. Knotten belt—van Lith, Raamvest 35; mej. J. A. Lelebvre, Jac. Ph. Thijssenlaan 12. Heemstede; mevr. A. M. J. van Marseilis Hartsinck, Floraplein 23; Mevr. C. Müsler, Ooomhertstraat 15, mevr. Dr. T. Ozinga—van Dusseldorp, Garenko- kerskade 52; mevr. Prinsen Geerlings Blaauw, Velserstraat 49; mevr. S. RhodiusBunge, Denneheuvel, Heem stede; mej. Zuster P. L. Schouten, St. Elisabeths Gasthuis; mevr. Dr. A. SteenhuisPolman, Kleverparkstraat 16 mevr. J. StokkinkHa vie, Rijperweg 2, Bloemendaal: mevr. G. N. v. d. Vangst de Gilde, Brederodestraat JA, mevr. A. WintershovenWijt, van n"endorp- straat 17, en den heer Joh. M. Schmidt, Barteljorisstraat 21. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1022 EEN BRIEF POSTEN Moeder zegt aan vader dat ze dezen brief op het haltafeltje legt wü hij 'm straks mee nemen? roept 5 minuten later vader achterna dat hij den brief vergeet, maar vader hoort het niet meer instrueert Mientje, den brief te posten c;> weg naar school vindt later den brief op het haltafeltje waar Mientje 'm had neerge legd, terwijl zU haar mantel aantrok verzoekt Jan de taak over te nemen, zij stopt I den brief in zijn jaszak, I zoodat hy 'm niet vergeet I ontdekt een ha. uur la ter dat Jan bij nader in zien zonder jas is uitge- wacht op den postbode, I die wel meer een brief voor haar heeft meege nomen de postbode komt Juist als zij haar handen vol deeg heeft en besluit dus maar om den brief zelf later te posten. (Nadruk verboden). VOOR DEN POLITIE RECHTER. Bestellen en.... Het was de oude truc: bestellingen doen en dan daarna trachten den siag te slaan. Een 24-jarig meisje was het gelukt. Ze was aan het einde van de maand Augustus in een winkel in huishoudelijke artikelen op den Schoterweg gekomen. Daar deed ze allerlei bestellingen. De artikelen moesten haar worden thuis gebracht. Het was wel tot een bedrag van 40. Toen de juffrouw, die haar hielp, even een modellenboek van plumeaux haal de, zag verdachte de kans schoon. Ze ging naar een hoek, v.aar zeemlederen Tappen lagen. Spoedig, zonder dat iemand er erg in had, had ze een aantal ervan weten meester te maken. Het ontvreemde vertegenwoordigde een waarde van 20. Daarna vroeg verdachte, even naar de W.C. te mogen. Vervolgens ging ze heen, na nog verzocht te hebben het bestelde bij haar .thuis te laten bezor gen. Na haar vertrek kwam de winke lierster totode ontdekking dat ze beet was genomen. De hulp van de politie werd Ingeroe pen en verdachte betaalde wat ze had gestolen. Wat echter niet wegnam dat ze zich heden had te verantwoorden, De Politierechter zag in de handelingen van verdachte een bekende oplichtersmanier; Doen alsof men iets koopen wil en In middels zijn slag slaan. Het O.M. dat deed opmerken, dat het meisje verdacht wordt al meer dergelij ke handelingen te hebben gepleegd, vor derde tegen haar 1 maand gevangenis straf. De Politierechter veroordeelde het meisje tot 10 dagen gevangenisstraf. CURSUS VOOR BANKETBAKKERS. Naast de Vakschool, waar jongelui dagelijks zoowel theoretische als prac- tlsche opleiding krijgen, geeft de Ned. Banketbakkersvereeniging plaatstelijke avondcursussen voor hen die reeds inde practijk in verschillende zaken werk zaam zijn. Het bestuur der afdeeling Haarlem der N. B. V., heeft dezer dagen in café- restaurant Brinkmann een vergelijkend examen afgenomen, aan 44 hier ter ste de werkende banketbakkersbedienden, die zich voor den op te richten cursus hadden aangemeld. Hiervan werden 24 jongelui in klasse A voor pas beginnenden en 20 in klasse B voor meer gevorderden ingedeeld. De lessen worden in de bakkerij van den heer de Rek, van Ostadestraat, ge geven en worden geleid door den leeraar in gameeren die aan de Vakschool te Amsterdam verbonden is. Indien deze cursus dit jaar slaagt is het de bedoeling van het bestuur der af deeling Haarlem der N. B. V. het vol gend jaar naast den gameer-cursus ook een cursus in marsepein, suikertrek- ken, teekenen en boetseeren op te richten. DANTE-CURSUS PSYCHO-SYNTHESE GEMEENTELIJK GRONDBEDRIJF. De heer R van der Meer te Amster dam, die in verschillende plaatsen van ons land. waaronder ook Haarlem, voor drachten en cursussen houdt, die him grondslag vinden in de synthese van de psyche of met een Hollandsch woord in den opbouw van 't zieleleven zal in een tiental-avonden spreken over Dante Alighieri, de Goddelijke Komedie, aan de hand van de vertaling van Albert Verwey. Wij geven hieronder een over zicht van de onderwerpen, die de heer van der Meer achtereenvolgens hoopt te behandelen, 1. Voorwaarden tot goed begrip der Goddelijke Komedie. Het werk als waar schuwing en belijdenis. 2. Dante's Ko medie en Goethe's Faust. Versmelting van Christelijke en antiek-heidensche voorstellingen. 3. Bouw en Techniek van het gedicht. Dante's poëzie. 4. Dante's Leven. Jeugdliefde. Het donkere woud. De ballingschap. 5. De mystieke helle vaart. Voorloopers van de Komedie. 6. Dante's Katholicisme. Wereldleer en re ligie. 7. Mystieke dood en geestelijke herleving. 8. De geestelijke leiding van Virgüius en Beatrice. De vrijmaking door liefde. 9. De opstijging ten hemel. Vrij heid. 10. De beteekenis van Dante voor ons. Synthese. Godsbewustzijn. Besluit. FEESTAVOND ALG. NED. METAAL BEWERKERS BOND Zaterdagavond werd in den schouw burg Jansweg een feestavond gegeven, uitgaande van de afdeeling Haarlem van den Algemeenen Nederlandschen Metaalbewerkersbond. Er waren zeer veel leden met hun dames aanwezig. Er heersc'nte een gezellige stemming. De medewerking van de bekende „Sna- renzangers" uit Rotterdam beloofde een mooien avond. Hun liederen hadden véél succes, en werden dan ook zeer aardig voorgedragen. Zeer groote bijval oogstte ook de dich- ter-zanger Dumont met zijn liedjes. Het was een avond van vroolijke kunst. Het feest was georganiseerd om uiting te geven aan de blijdschap over het feit, dat het ledental den laatsten tijd zoo goed vooruit gaat. Ongetwijfeld heeft deze avond in hooge mate meegewerkt om die stijging nog grooter te doen zijn. Vooral daar na het gedeelte, dat aan cabaretkunst gewijd was, nog een bal volgde. Op de tonen van de jazz-band schui felden de metaalbewerkers en hun dames over den mooien dansvloer tot laat in den nacht. En vonden het jammer toen het uur van naar huis gaan aangebroken was. NACHTVORST. Zaterdag- en Zondagnacht heeft het al aardig gevroren, zoodat de bruggen over de wateren in en om de gemeente- wit zagen. Deze vroege vorst is voor den land- en tuinbouw een tegenvaller. B. en W. doen den Raad een voorstel om te besluiten het ingevolge raadsbe sluit van 12 Januari 1927 voor slooping in aanmerking komende perceel aan de Bouwersvaart uit het gemeentelijk wo ningbouw bedxij f te nemen en in te bren gen in het gemeentelijk grondbedrijf. Geacht wordt dat de terugneming uit het gemeentelijk woningbedrijf is ge schied met ingang van 16 Juli 1927. GEVONDEN DIEREN EN VOOR WERPEN Terug te bekomen bij: Brandlicht, Koninginneweg 59, bankbiljet; Polities bureau, Smcdcstraat, bril in étui; C. Willekes, Oranjehoomstraat 167, bril in étui; C. Th. Nicuwenhuijzen. Kloosterstraat 93, collier; M. B. Stef» fer, Schalkburgergracht 89; ceintuur; B. v. d. Pol. N. Schoolsteeg 6 a, doos met boord en manchetten; F. H. v. Aalst, Iepenstraat 32, dameshorloge; G. A. Broekman, Kleine Houtweg 5. horloge; Boeréc. Krocht (Lunchroom), gr.witte poes „Fauna"; Baart dc la Fail le, Marnixstraat 10, grijze poes ..Fau na"; Van Oeffeit .Duvenvoordcstraat 108, zw-witte poes ..Fauna"; v. Koten, Romolenstraat 60. zw.witte poes „Fauna"; Geldrop, Soendaplein 28, zw.witte poes ..Fauna"; Westerman, Dijkstraat 13 zw.. zw.witte poes „Fauna"; W. v. Norden, Olycanstraat 11, kap (hoofddeksel motorrijder); Po litiebureau, Smedestraaï, kussen; van Dijk, Adr. Loosjesstraat 24. muts: F. Gous, Papentorcnvcst 16 zw., oorbel; J. Zegwaard, Julianapark 15. kinder- portcmonnanie; J. N. J. Smit van Koningstem. Rijksstraatweg 37, por- temonnaie m. I; D. Briët, Zuiderhout- laan 2, portemonnaie m. i.; J. H. Hel- lemink, Valkestraat 58, rozenkrans; S. J. Hulstman, Leidschestraat 50, rij- wielbcl merk in étui; Pieterman. Van Zcggelenstraat 33. idem: J. van Leeu wen. Brouwersstraat 54. schoen: J. van der Mculen, Iepenstraat 26, tasch met inhoud. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. Als de koffer moeilijk sloit, De Kist CADENA's nooit eruit!! t Zou geen prettige reis worden. Naar het Engelsch van A. E. W. MASON. 26) „Ziet u nu wel", drong Jim aan. „Hij was niet van zijn oplossing van het ge val af te brengen. De weg voor Waberski was gisteravond dus vrij". Maar Betty wilde er niet van hooren. Ze schudde heftig het hoofd. „Ec geloof niet dat monsieur Boris zoo'n vrecselijken moord bedreven heeft. Bovendien", zei ze tegen Hanand. „ik geloof da', er heelemaal geen moord ge pleegd Is. Ik wil he: niet gelooven" en een oogenblik trilde haar stem- „Waarop baseert u die vreeselijke theo rie tens'.o:te. monsieur Hanand? Op het feit dat een beek van mijn com Simon gisteren niet in de bibliotheek was en vandaag wel. Meer weten we niet. We voter, r.iet eens of Jean dadel wel be staat". „Dat zullen we gauw genoeg te weten komer.", zei Hanand. en keek naar het beek dat nog op tafel lag. „We weten niet eens of de pijl hier in huis is, of ooit geweest is". „Dat moeten we dan onderzoeken, ma demoiselle", zei Hanand koppig. „En zelfs als u den pijl nu hier had, met het vergif nog aan de punt, zou u er niet zeker van kunnen zijn dat de rest gebruikt was. Hier is een verklaring van de dokters. Omdat er geen spoor van vergif gevonden is, kunt u toch niet de gevolgtrekking maken dat er een ver gif gebruikt is dat geen spoor achter laat. Dat kunt u nooit bewijzen. U heeft niets waar u op af kunt gaan. Het zijn allemaal vermoedens, en vermoedens die een nachtmerrie voor ons zullen worden. Als ik ook maar een oogenblik dacht dat er een moord gepleegd was zou ik zeg gen: „Ga verder ga voort!" Maar het is niet gebeurd! Er is geen moord ge pleegd!" Er klonk zulk een warmte en ernst in Betty's stem, en ze smeekte zoo om met rust gelaten te worden, om geen achter docht meer te koesteren, dat Jim dacht dat geen man haar kon weerstaan. Ha nand bleef een heelen tijd strak naar de tafel kijken vcor hij haar antwoord de Maar toen hij tenslotte begon te spreken voelde Jim. al klonk zijn stem nog zoo vriendelyk, dat z:j verloren had. „U redeneert en u pleit heel goed, ma demoiselle Betty", zei hy. „Maar wij menscbon hebben nu eenmaal allen een bepaalde levensopvatting, die wij volgen. Dit is de mijne. Voor de meeste mis daden kan ik verzachtende omstandig heden vinden; zelfs voor gewelddaden. Hartstocht, nijd, zelfs hebzucht! Het zijn tenslotte allemaal goede eigenschap pen die buitensporig ver gedreven zijn. Dingen, die goed begonnen en monster achtig zijn geworden. En de uitvoering van de misdaad ook. Al naar wij leven zijn wij soms vertrouwd met het een of andere wapen dat voor anderen afgrijse lijk en abnormaal is. Ja, zulke dingen kan ik wel begrijpen, Maar er is één misdaad die ik nooit wil vergeven: moord door vergif! En één misdadiger die ik meedoogenloos blijf vervolgen: de giftmenger". Er klonk haat in zijn stem en hoewel Hanand zacht sprak en geen moment zijn oogen van de tafel op sloeg, luisterden de drie anderen naar hem met ingehouden adem. „Hij is laf en werkt in het geheim, de giftmenger en zijn wereldje is aan zijn genade overgeleverd een mooi soort van genade", vervolgde hij bitter. ..Zijn afschuwelijke werk is zoo gemak kelijk. Het wordt eer. endeugd net als te veel drinken, meer beteekent het nirt voor den giftmenger, maar het verschaft hem duizend maal meer genoegen dan de drank kan verschaffen. Ik zeg u de waarheid! Als u mij vandaag een slacht offer toont en de dader is vrij uitge gaan, kunt u er zeker van zijn dat er binnen het jaar een tweede slachtoffer valt. Vergis u dus niet!" Zijn stem klonk bij deze laatste woor den veel luider. Toen hij al zweeg was het of ze nog bleven hangen en naklon ken in de kamer. Jim Frobisher, die toch erg weinig verbeeldingskracht bezat voel de, dat als een giftmenger hem gehoord had, er een kreet had moeten volgen, die den schuldige verried. Zijn hart stond haast stil terwijl hy luisterde, maar zijn verstand zeide hem tegelijkertijd dat er niemand in de kamer was die zulk een kreet zou kunnen slaken. Hanand keek naar Betty toen hij uit gesproken was. Hij vroeg haar om ver geving met een glimlach en een gebaar van zijn handen. „U moet mij dus maar nemen, mademoiselle, zooals ik ben, en mij niet te veel verwijten als ik u nog last moet bezorgen. Er is zelden zulk een moeilijk geval geweest als dit. En daarom moet ik er vast en zeker de op lossing van vinden". Voor Eetty hem kon antwoorden werd er op de deur geklopt. „Kom binnen", riep Hsnar.d uit. en een klein mannetje in burger kwam de kamer in. „D.t is Nicolas Moreau. riic de wacht hield op de binnenplaats. Ik heb hem een poosje geleden weggestuurd om een boodschap voor mij te deen", legde hij uit en wendde zich toen weer tot Ma- reau. „Wel, Nicolas?" Nicolas stond in de houding, met zijn pink op de naad van zyn broek, hoe wel hy in politiek was, en hij sprak met een soort van officieele dreun-stem: „Overeenkomstig uw bevel heb ik mij begeven naar den winkel van Jean Cla- del. Het is nummer zeven. Van de Gam- betta-straat ben ik naar het politiebu reau gegaan. Ik heb de dossiers na ge slagen. Jean Cladel is tweemaal beschul digd van het verkoopen van verdoovings middelen en is twee maal ontslagen van rechtsvervolging wegens gebrek aan be wijs", „Dank je, Nicolas". Moreau salueerde, maakte rechtsom keert en g.ng de kamer uit. Een oogen blik bleef het stil in het vertrek. Ha nand keek naar Betty. „Ziet u nu wel dat ik moet doorzetten. Wij moeten in die gesloten kast van Si- men Harlowe zoeken of daar misschien de vergiftigde pijl in ligt". De kamer is verzegeld", zei Fro- c.sher. „Den laten we die zegels vsrw'jderen", antwoordde hij en hij nam zijn horloge uit zijn zak en grijnsde. „Daar hebben we den commissaris voor noodig er. de commissaris zal niet erg vriendelijk gestemd zijn als we hem nu storen. Want het is twaalf uur tijd om te gaan eten. U heeft op het tooneel wel opgemerkt dat commissaris sen van politie nooit in een goed hu meur zijn. Dat komt omdatmaar de verklaring van dit bekende feit zou den de anderen nooit te hooren krijgen. Want hij zweeg plotseling, terwijl hij zijn horloge nog in zijn hand hield. Jim en Eetty keken allebei naar de plek, v/aar hij naar keek. Zij zagen Ann Upcott tegen den muur staan met haar hand op de leuning van een stoel, waar aan ze zich vasthield. Ze had haar oogen dicht en zag er uit als het toon beeld van ellende. In een oogwenk stond Hanand naast haar. ..Mademoiselle", zei hij vol verwach ting. „wat heeft u mij te vertellen?" „Dus hét is waar?" fluisterde ze. „Jean Cladel bestaat dus werkelijk?" „Ja". „En de vergiftige pijl zou gebruikt kunnen zijn?" stamelde ze en toen ver volgde ze met moeite: „En na lijftien minuten zcu de dood zijn ingetreden?" „TI- zweer u dat dit gebeurd kan z'jn", zei Hsrar.d. „Wat heeft u mij te ver tellen?" „Dat ik het a!1 smaal had .kunnen ver hinderen. Ik z?l het mij zelf ncoit ver geven. Ik had den moord kunr.en ver hinderen". (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 10