BU1TENLANDSCH OVERZICHT DE LASTIGE KOMITADSJI'S. HET ONDERHOUD TUSSCHEN PRIMO EN CHAMBERLAIN. FLITSEN UIT SOVJET-RUSLAND HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 11 OCT. 1927 Bulgarije stelt Yoego-Slavië loyaal tevreden. Staat van beleg en grens incidenten. Opzienbarende onthullingen omtrent Spanje's koloniaal bezit in Noord- Af rika. T gELANHRK-XSTE NIF.UWS. Koning Boris (wiens verloving met de vierde dochter van den Italiaaaischen koning Giovanna toch weer op onge motiveerde geruchten bleek te rusten) is in alleijl naar Bulgarije teruggekeerd. Het optreden der komitadsji's tegen Yoegoslavië heeft namelijk dermate de Bulgaarsche gemoederen verontrust dat men het noodzakelijk achtte den Staat van Beleg af te kondigen in die grens districten waar de Komitadsji huis hielden tegen Yoegc-Slavië. Hieruit blijkt genoegzaam dat de Bulgaarsche regeering er heeletnaa! niets voor voelt om op kwaden voet met Yoego-Slavië te geraken. Het land zit leelijk opge scheept met zijn rebelsche grensbewo ners die door eenige onruststokers en generaals met dictotariale neigingen worden uitgebuit om troebel water te maken. Des te bewonderenswaardiger is dé houding van de Yoegoslavischen mi nister van Euitsnlandschs Zaken, die in ziende dat Bulgarije ziehzelve ten spijt, in een moeilijk parket verkeert zijn protest bij de Bulgaarsche regeering in een taotischen vorm heeft gestoken zoo dat iedere gedachte aan een ultimatum vermeden werd. Voegt men hieraan toe, dat de Fransche- en Engelsche gezan ten in Sofia en Belgrado stappen heb ben gedaan om de stemming zoo verge vingsgezind als mogelijk is. te houden, dan blijkt het dat de Komitadsji's tegenover een groot moreel verzet ko men te staan, dat erger zal weten te verhoeden. Voor de alkondiging van den Staat van Beleg in de gebieden der Komi tadsji's was de Koninklijke Goedkeuring van Boris noodig. Men heeft zelfs niet gewacht op 's kcnings komst, doch telegrafisch den vorst verzocht zijn koninklijke goedkeuring telegrafisch te doen toekomen. Zulks is geschied. Mi litaire maatregelen en militaire recht banken oefenen thans het bcwmd in enkele grensdistricten uit. Dit meet den goede pleister zijn op de wonde die in het Yoego-SIavische nationaal prestige is geslagen. F. A. Zal Spanje zich uit Afrika terugtrekken? Ondanks hardnekkige beweringen, dat de ontmoeting tusschen Chamberlain en Primo de Rivera op Majorca een zuiver toevallig karakter had, aldus de NJt.Ct. schijnt de laatste nu aan den Macrilcen- schen correspondent van de Sunday Times verklaard te hebben, dat de sa menkomst voorbereid ws=s en dat Cham berlain kwam als de geaccrediteerde vertegenwoordiger van de Engelsche re geering om een oplossing te zoeken voor een aantal Internationale moeilijkheden. Primo de Rivera moet in het inter view cok de mogelijkheid vr.n een En- gelsch-Spaansch vriendschapsverdrag hebben besproken, waaraan hij toevoeg de, dat dit de eerste van een aantal bij eenkomsten geweest is, die het binnen kort voer hem noodzakelijk zullen kun nen maken om een bezoek aan Londen te brengen. De Tel. meldt nog dat de dictator var. Spanje o.a.verklaarde dat het mogelijk is. dat Spanje zich terugtrekt uit Noord- Afrika. Door bemiddeling van Groot- Brittannië zou een zeer bevredigende re geling zijn verkregen tusschen Spanje en Frankrijk. Primo de Rivera is er van overtuigd, dat het voor Spanje beter zou zifn. in dien het geen belangen in Noord-Afrika zou hebben, daar deze steeds een bron ven moeilijkheden zijn geweest en groote uitgaven hebben gevorderd. Het is ech ter steeds moeilijk, aldus Primo, bezit tingen aan andere mogendheden af te stacn. tenzij een zeer bevredigend com promis wordt, bereikt. Met toestemming -.-an Spanje kan Sir Austen Chamber*- lain Frankrijk den uitweg uit de moei lijkheden wijzen, en met de Britsche re geering als bemiddelaar zou een bevredi gende regeling tusschen Frankrijk en Spanje over de Noord-Af rik aansche kwesties mogelijk zijn. Ten slotte wees Primo de Rivera er volgens de ..Sunday Times" nog op, dat Engeland en Spanje een entente cordiale zouden kunnen sluiten. Labour in N. Z.Wales verslagen. Bij de verkiezingen in N. Z. Wales is de Labcur-rege cring onder leiding van Lang, verslager. De strijd met de oppo sitie was buitengewoon vinnig. Zeventig procent van de kiezers kwam ter stem bus. Tot dusver zijn 41 regeeringscandida- ten gekozen tegen 43 van de oppositie coalitie, welke uit nationalisten en boe ren bestaat. Een aantal uitslagen is nog onbekend, maar men neemt aan, dat de oppositiemeerderheid daardoor nog zal stijgen. Bavin, de leider der oppo sitie, die vermoedelijk een ministerie zal vormen, rekent op een meerderheid van 10 zetel?. Fransche bcgrooting in de commission. - Belastingverlaging? De financieel? commissie van de Fran sche Kamer heeft het onderzoek der begreoting beëindigd. Gehoor gevend aan het dringend verzoek van Poincaré heeft de commissie de ramingen niet gewij zigd; wel heeft zij echter op het laat ste cogcnblik een aantal amendementen aangenomen tot wijziging van bestaande belastingen, welke waarschijnlijk het evenwicht der begrooting in gevaar kun nen brengen. De amendementen willen een kleine verlichting brengen in softv- mige belastingen. O.a. wordt een kleine vermindering voorgesteld van de be lasting op den verkoop van onroerende goederen en van de belasting op waarde papieren. Door deze en een zestal ande re verlagingen zouden de inkomsten met honderdmillioen francs verminderen, waardoor de begrooting met een nadeel'-g saldo zou sluiten. De door de commissie aangenomen amendementen moeten voor Poincaré wel zeer onaangenaam zijn daar zij de begrootmgsdebatten zullen verlengen terwijl hü juist een zoo vlug mogelijke behandeling wenscht, aldus zegt de Tel. De premier schijnt de opening van het parlement tot begin November te willen uitstellen. Eerst werd 13 October als datum voor de opening genoemd: men verwachtte hieromtrent een be slissing van het kabinet; daar deze echter blijkbaar niet is genomen, is het vrijwel zeker, dat het kabinet de Ka mer niet op genoemden datum zal bij eenroepen. Kort na 18 October komt het congres der radicale partij te Bordeaux bijeen, op Allerheiligen en Allerzielen wordt geen zitting gehouden, zoodat 3 No vember als de waarschijnlijkste datum wordt genoemd voor de opening van het parlement. KORT EN BONDIG. Te Lahore is gisteren Satyajnand, een bekend zendeling van de Hindoesche Aryasamaj-sekte, door een Muzelman doodgestoken. De Brusselsche politie heeft een huis zoeking gedaan in den boekhandel van de communistische partij en zeshonderd exemplaren var. anti-militairistische ge schriften en de fondsen van het Ita- liaansche communistische blad Unica in beslag genomen. Op de New-Yorkscbe effectenbeurs is een plaats verkocht vcor 250.000 doll. Dit is een record. Bovendien gaat 't ge rucht, dat binnenkort een zetel op de beurs van eigenaar zal verwisselen voor een bedrag van 255.000 dollar. Men schijnt dus goed op weg naar de 300.9CO dollar. Gisteren heeft op 'n feest van de Rijks- banier te Potsdam de gewezen rijksmi nister Robert Schmidt den „geest van Potsdam" tegenover „den geest van Weimar" gesteld. Hij zeide, dat indien belachelijkheid doodelUk ware, een groot deel van Potsdam een kerkhof zou we- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. Troepen bedelende kinderen. Hoe zij berecht worden. De tragiek van het Russische kind. Waar men te Moskou toch nog om lacht. Het meest tragische verschijnsel in sovjet-Rusland zijn de bedelkinderen, wier aantal in de duizenden loopt. Zij zijn vijf tot 10 jaar oud, zij zijn teg::-, het einde van den oorlog, gedurende de ineenstorting en in de periode van het oorlogsccmammisme geboren, kennen noch him vader noch hun moeder en hebben geen woning, maar huizen in aardholen en in kuilen langs de wegen, zocdat zij buiten de maatschappij staan, in kudden optreden, het bevel van een aanvoerder gehoorzamen en een eigen dieventaaltje bezitten. Zij zijn in mod der, lompen en gonje zakken gehuld en ZÜ trekken naar de plaatsen, waar het weer goed is. By zonneschijn trekken zij over het land, waarbij zij zich met een ongelooflijke snelheid bewegen, op alle voertuigen klauteren en zich op den trein tusschen de wielen der wa gens op him gemak voelen. Zoodra het regent, lummelen troepen van deze bedelkinderen in de steden en dorpen rond, waar zij bedelen en als gratis pas sagiers op de buffers van de tramwa gens zitten tot de zwerm, wanneer zy hongerig wordt, plotseling gelijk een kudde jonge wolven een winkel of een kiosk overvalt en plundert. De kleinen by ten en zyn meestal tuberculeus, zoo dat iedereen infectie vreest, iedereen bang is en zelfs de politieman zijn machteloosheid achter een verlegen glimlach verbergt. Daar de troep dezer zigeuners sedert de nieuwe economische politiek niet grooter wordt, en de regee ring de kinderen geleidelijk laat opvan gen en in asyls onderdak brengen, is het hoogtepunt van deze plaag van het land overschreden. Maar geen hek is hoog genoeg, dan dat de bengels niet me: gemak konden ontkomen. Deze on- gelukkigen, diep tragische wezens zullen nooit voor eenigen arbeid bruik baar zijn. In hen heeft de natuur haar vonnis over het oorlogscommunisme ge veld.. Is het dan geen wonder dat de kin derrechtbanken de handen vol hebben? Eigenlyk is er geen jeugdrechtbank, maar alleen een „commissie in zake minderjarigen", geen veroordeeling, maar alleen „minderjarige overtreders van de wet". Men wil alles vermijden, wat aan rechtswezen, misdaad en straf herinnert; alleen in zeer ernstige geval len, waarbij de daders veertien tot zes tien jaar oud zijn, verwijst men de beklaagden naar de gewene volksrecht bank, die ze kan veroordeelen en naar het werkhuis voor minderjarigen kan zenden. De commissie, die uit een paedagoog, een d Ier en een volksrech te: C bestaat, heeft de taak, zich minder om het delict dan om het karakter en den invloed van het milieu op het kind te bekommerenzy houdt dagelijks zitting en behandelt de gevallen onmid dellijk, nadat uit de griffie de even- tueele verbalen zUn te voorschijn ge haald; op grond van deze stukken brengt een aangestelde paedagoog rapport uit, dossier, aanklacht en pae dagoog verdwynen en de minderjarige wetsovertreder treedt binnen. Een ge sprek ontstaat: „Zoo Mitja, dus je bent hier alweer: Wat heb je nu weer uitgehaald?" ,Jk heb een sinaasappel gegapt." ,ien sinaasappel? Ik dacht, dat het een zak vol sinaasappels was geweest, die op den wagen lag. In de Twerskaja, niet waar?" „Nou ja, by een uitstalkast". „Wanneer is aat geweest?" „Een uur geleden, missehen twee".. Om half twaalf dus. Ben je dan niet naar school geweest?" „Nee, ik ben vandaag niet gegaan". „Alleen vandaag? Het is toch beter in 3e school te zitten, dan In deze koude langs de straat te slenteren? Wat zeg gen je vader en je moeder er van, wan neer je niet naar school gaat?" „Zij werken in de fabriek en 't kan ze niet schelen". „Dan behoor jy je om te bekom meren. Wil je een dief worden?". „Ik ben geen dief'. „Natuurlijk niet, wanneer men een paar sinaasappels wegneemt, is men nog lang geen dief. Maar dat is al de weg om een dief te worden, in het by- aonder wanneer je niet naar school gaat. Beloof my, dat je nu prompt naar school zult gaan". ..Dat gaat niet. De onderwijzer zal my straffen, omdat ik er al acht da gen miet ben geweest." „Hy zal geen woord zeggen, we zul len je een briefje meegeven, dat je niet kon komen. Goed?" „Ja." ..Kan je je eerewoord geven, dat je morgen naar school gaat, zoodat we het briefje niet voor niets schryven?" „Ik geef u mijn ocrewoord, dat ik morgen "«eer naar schoof zal gaan." De volgende beklaagde, ongeveer 13 jaar oud, verschooierd, met twee ver schillende schoenen, bijna geen voor hoofd,, breeden kin, afstaande ooren, heeft op de markt een paar overschoe nen gestolen. Is recidivist, reeds twee maal uit de asyls weggeloopen. Dus met jou is niets te beginnen, hè?" Jy wilt niet naar school, wel? En ook niet In een werkhuis?" „Ik kan niet wat de anderen kun nen". „Dan moet je het juist leersn." Kan het niet leeren. Wil weer naar het land". „Je kunt naar een landkolonie gaan." „Ik wil als knecht by de koeien en ossen. Mijn oom neemt mij dadelijk aan." „Waar is je oom? „In de buurt van Leningrad is hy boer, hij laat my in den stal slapen en geeft my te eten". „Wanneer zop je er dan heengaan?" „Als ik geld zou. hebben, vandaag nog." „Wij zullen dus een spoorkaartje voor je koopen en je vanavond In den trein zetten". „Is dat heusch waar?" „Je moet ons alleen beloven, dat je naar school zult gaan." „Ken ik wel beloven, maar leeren zal ik niets, dat zeg ik er direct by, ik kan niets in mijn kop houden Een dertienjarige met rooden das, het embleem van de „pioniers" (padvin ders) treedt binnen. Heeft in een van de staatswarerrhuizen een pak notitieboe ken gestolen. „Wat? Je draagt de roode das en steelt?" De jongen, scheiend: „Ik heb nog niet den eed afgelegd". „En wanneer je den pionierseed hebt gedaan, zul je dan weer dingen uit de zaken stelen?" „Een van beide: ik zal stelen of ik zal zweren. Men kan geen pionier en dief tegelijk zijn." „En wat zou je doen. wanneer je hier op mijn plaats zat?" Beklaagde, nadenkend: „Ik zou een berisping geven meer verdien ik niet, omdat ik het voor het eerst heb gedaan en het waarscnijnlyk nooit weer zal doen." „Zie je, en wij g.ven je een pluimpje. Want wanneer iemand inziet, dat een dief geen pionier kan zyn, wordt hy ze ker een bruikbaar mensch. Je hand er op" En ondanks dit alles kan men in Rus land nog lachen. Maar het is een lach, waar de zon aan ontbreekt, die wrang is. geiyfc Rusland zelf. Hier eenige staaltjes: E?n oude boerin op een schilderijen tentoonstelling voor het schilderij: „Turkestansche boeren met kaïneelen", ,.Kce, maar die communisten, nu heb ben ze ook de paarden al versjacherd." By den particulieren handelaar: „Maar vrouw, nu heb je al weer hoo- gere prijzen op je artikelen staan dan vanochtend." „Ik v ken alleen de boete van van ochtend wegens prijsopdrijv.ng er by". De commissaris: „Jonge vriend, ik kan je geen baantje geven, wij hebben strenge order op alles zooveel mogelijk to bezuinigen; maar wacht tot de vol gende week, dan wordt een commis sie voor bezuinigingsmaatregelen ge sticht tn daar kan ik je een mooie posi tie in geven". Donkere nacht. De bewoners van een huis horren gerucht. Een auto rijdt voor. heftig bellen, stappen in het por taal. Van alle bewoners van het huis maakt zich een panischen schrik mees ter. m?n verstopt geld, verbrandt papie ren werpt voorwerpen uit de ramen. Ploueling een diepe stem: Mijne bee- ren, niet zco opgewonden, wy zijn niet van de Tsjeka, wy willen alleen nis ar inbreken!" Oude vrouw zoekt wanhopig op de kalender: „Wat scheelt er aan, moeder tje?". „Ik wil mijn kleinkind iets geven voor haar naamdag, zy heet Luxembu g- Zetkin van haar voornaam". Zitting van de communistische inter nationale: „Iwan, snel, wryf je gezicht met roet in, je spreekt als gedelegeerde van de communistische party van mid den-Af rika" Contrarevolutie in de natuur: Men moest de beroemde „witte nachten" van Petersburg toch eindelyk eens een an deren naam geven. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. Brrrr wal een nattigheid, echt weer voor rheumatiek, neuralgiën, jicht en spit. Men \gergete niet dal bij zulke aanvallen niets zoo goed is als Tabletten. Zij verzachten de pijnen en be vorderen de afscheiding van urine-zuur. Men eische echter steeds de origineete verpakking "Sayek", ken baar acn den oranje band en het Bayerkruis. Prijs 75 ets. WEIGER NAMAAK OF LOSSE TABLETTEN. Een New-Yorksch Theater. Men weet. dat New-York (stad) een nieuw operagebouw krijgt. Thans heeft Joseph Urban plannen voor dat gebouw ontworpen. Tot- dusver is daarvan wei nig anders bekend, dan dat het audi torium niet zal komen te zitten in een hoef-vormlge zaal, doch in een waaier vormige ruimte. Daardoor schijnt de ontwerper de moeilijkheid te hebben op gelost, voldoende zitplaatsen aan te bren gen. Werkende met den nieuw bedach ten plattegrond zal het mogelijk zijn 3500 a 5030 plaatsen te krijgen. Mussolini en Dante. Men weet, dat het gebeente van Dante Alighleri te Rav-nna rust in een tem peltje. dat Jn 1730 docr een pauselijk gezant is gesticht. Mussolini heeft thans een architect opdracht gegeven, zoo spoedig moge: ik een ontwerp tc maken voor een grafmonument, den dichter waardig. Het plan Is. lir-t gebeente over te brengen naar de kerk van den H. Fran- ciscus te Ravenna en rondom de kerk een „gebied van stilte" te stichten, op dat bezoekers er rustig kunnen over peinzen ver van het straatrumoer. Geheimzinnige bom.' oniplcffing. Een geheimzinnige bcrn-ontploffing heeft ;:i een huis in New York plaats gehad, waardoor vijf personen werden gedood en twaalf gewond. De politie tracht ecr.ig licht in deze zaak te ver krijgen. Geloofd wordt, dat het huis ge bruikt werd als fabriek van helsche machines, dear onder de puinhoop-en een helsche machine is aangetroffen, die volkomen gelijkt op die, welke lydens de Sacco en Vanzetti-agitatie in Augustus op den New Yorkschen on- Öergrondsehen spoorweg is gevonden. Men gelooft dat een van de gevonden Jij ken dat van een anarchist is. Rijpe en onrijpe mémoires De voortdurende stroom van oorlogs herinneringen, die in Engeland worden gepubliceerd, brengt de gemeoderen tel kens in een dusdanige opwinding, dat men zich begint af te vragen of het wel goed is rijpe en onrijpe „memoires", heele en fragmentarische dagboeken en notities klakkeloos openbaar te maken (aldus het Hbld Terwijl iedereen vervuld is van de po lemiek, welke het zoo juist gepubliceer de dagboek van wijlen Sir Henry Wilsori Jieeft uitgelokt, waarin de veldmaar- Crhalk heftige aanvallen doet op Lloyd George, en met aandacht kennis heeft genomen van de publicatie door Lloyd George van brieven, die hij in 1922 van Sir Henry ontving, waarin deze hem voortdurend hulde bracht vcor zijn be leid tijdens den oorlog, leest men, dat er in Australië woede is gewekt over de door generaal Aspinall samengestelde officieele geschiedenis van de campagne aan de Dardanellen. Daarin wordt ge zegd, dat de Australische troepen by hun landing in Gallipoli een „gedesor ganiseerde bende" vormden. Dat willen de Anzacs zich niet laten welgevallen. Tezelfdertyd worden de Anzacs in een door twee officieren van den kruiser „Aragon" geschreven boek beschreven als slecht getraind en slecht gedrild. De „Daily Telegraph" verneemt uit Syd ney, dat tal van vooraanstaande per soonlijkheden hiertegen protest hebben aangeteekend. Bruce, de Australische premier, zegt dat het treurig is. dat der tien jaar na de gebeurtenis eer. woorden twist ontstaat over de landing der An zacs. Hughes, de oud-premier, noemt het een schandaal, dat aldus over de Anzacs kon worden geschreven, en ge- neraal-majoor Sir. J. Gelllbrawd, die een brigade by de landing op Gallipoli com mandeerde, spreekt het nadrukkeiyk te gen. Hier en daar gaan nu stemmen op om een einde te maken aan het onver antwoordelijk geschrijf over oorlogsge beurtenissen door menschen, die niet voldoende op de hoogte zijn of persoon lijke rancupes botvieren. De oudste parlementariër. Te St. Hyacinthe, in Quebec, heeft George C. Desaules. lid van den Cana- deeschen Senaat, onlangs zijn honderd sten verjaardag gevierd. Hij is niet al leen de oudste parlementariër in het Britsche rijk, maar vermoedelijk ook op de heele wereld. Op zijn 79ste jaar, in 1906 dus, kreeg hij een zetel in den Se naat voor zijn leven. Hij heeft de zittin gen trouw bijgewoond, maar er nooit een rede gehouden. De honderdjarige heeft vrijwel alle senatoren overleefd, die hem bij zijn intrede in het Hoogerhuis welkom heetten en is lichamelijk en geestelijk nog gezond. Britsche oorlogs documenten. Hei eerste der twee deelen met Brit sche documenten over het ontstaan van den oorlog, loopen van 1893 tct 1914, welke zijn samengesteld door dr. Gooch en dr. Temperley, zyn door de Lands drukkerij gepubliceerd. Het eerste deel is getiteld: „Het einde van het Britsche isolement", het tweede: „Britsch-Ja- pansch verbond en Fransch-Britsche entente". Het besluit om deze keur uit diploma tieke documenten te pubiiceeren, werd door Ramsay MacDonald genomen toen hij premier was en werd daarna door Sir Austen Chamberlain bevestigd. Mac Donald was van oordeel dat, nu de ge heime archieven te Beriyn, Weenen en St. Petersburg voor de wereld geopend zijn het in het belang der historische waarheid zou zyn dat ook de Britsche medeóeeiingen en memoranda zouden worden gepubliceerd. De documenten, die in het eerste deel zijn vervat, begonnen in 1398, toen het besluit werd genomen de traditioneele politiek van isolement prijs te geven en haar te vervangen door een politiek van bondgenootschappen. Zij eindigen met de onderteekening van de Britsc-h-Fran- sche overeenkomsten in 1904, welke fei telijk mogen worden beschouwd, als de vestiging der Entente Cordiale. Richard Strauss over zijn werk. In een interview, dat in een van de Fransche tijdschriften een plaats gevon den heeft, verklaart Richard Strauss zyn liefde voor Mozart, welke hij be schouwt als de hoofdbron van de muzi kale cultuur aldus de N. R. Crt. Over zijn eigen werken voor het too- neel sprekende zei Strauss: „Ik heb al tijd de grootste aandacht gegeven aan de zuivere declamatie en de levendig heid van den dialoog; in mijn eerste dramatische werk Guntram heb ik de lyrische passages en de gereciteerde ge deelten niet genoeg van elkander ge scheiden weten te houden; later, toen ik Salome en Electra componeerde, zorgde ik ervoor dat de dialoog niet on derging in het orkest. Deze dialoog was in een soort polyphoon kleed gehuld, welke het noodig maakte dat met de grootst denkbare nauwkeurigheid op de dynamische teekens gelet werd, wilde men de gewenschte doorzichtigheid ver krijgen. Ik kwam echter steeds meer tot de overtuiging dat dit resultaat alleen maar bij de alereerste ensembles verkre gen zou kunnen worden en daarom ben ik in „Die Frau ohne Schatten" en in Ariadne" zoo gaan schrijven, dat de handeling en de tekst verstaanbaar blij ven, mits men zorgvuldig op de teekens let; een stem in het orkest die iets te veel doet, kan het geheel verstoren". Bij een repetitie te Heiningen gebeur de het dat Hans von Büluw aftikte en tegen een hoornist riep: forte! Men begon opnieuw en de hoornist toeterde er ferm op los. Weer tikte van Bülow af. „Ik heb u gezegd forte te spelen". Op nieuw; de hoornist blies nu zijn wangen rood. Von Bülow hield op en zei: ik verzoek u voor het laatst forte te willen spelen". De rampzalige hoornist ant woordde: mynheer von Bülow, het is me onmogelijk nog harder te blazen". Dat begryp ik levendig, zei von Bülow met een sarcastisch lachje en dal heb ik u ook dadelijk gezegd; ik heb fort? gevraagd toen gy direct fortissimo be gon". „De zangers" zei Strauss, „moeten duidelijk spreken, ir.eer mezzo voce zin gen; het orkest zal dan delicater spelen en het publiek met meer genoegen luis teren". Behalve Mozart noemde Straus Pergo- lese en Rossini als door hem zeer bewon derde meesters. De atonale muziek van tegenwoordig vindt hy affreus. De legers der dooden en der levenden. Een invalide, vroeger soldaat, heeft te Norwich een oorlogsgedenkteeken oht- huld in tegenwoordigheid van 40.000 menschen. Generaal sir Jan Hamilton, onder wien hy op Gallipoli gediend had. gaf hem een arm om hem te helpen bij het beklimmen van de treden var. het monument. Generaal Hamilton zelde dat Norwich door het gedenkteeken door een oorlogs invalide te laten onthullen, een nauwe- ren band had geslagen tusschen de le gers van de dooden en de levenden dan indien men daarvoor een staatsman of generaal, boe beroemd ook, had geko zen. Hoe Zola begonen overwon De groote naturalist stuitte by het begin van zijn litteraire loopbaan op schier onoverkomelijke moeilijkheden Door twee maal te zakken voor zyn staatsexamen zag hy een deel van de kans om carrière te maken ontgaan. Toen hy voor deen tweeden keer een poging deed om het in die dagen zoo zeer gewenschte staatsdiploma te krij gen vroeg hy aan een zijner vrienden; Hoeveel Grieksch en Latyn moet ik leeren om er op het nippertje te komen? Erg leergierig was hij dus niet. En hy kreeg het diploma niet, wegens gebrek aan kennis vanhet Fransch. En jaar later was hij werkzaam bij de dokken. Zijn prozaïsche bezigheden weerhielden hem niet een gedichten cyclus to schrijven over den mensch en de natuur. Dat werk werd nooit vol tooid. Zola's eerste verzen verschenen in „Le Travail", een weekblaadje, waar voor Georges Clemenceau boekenre- censies schreef en waarby de staatsman Méline debuteerde met een studie over Edgar Quinefc. In 1861 kwam Zola by den bekenden uitgever en boekhandelaar Hachette, waar hy belast werd met de zorg voor de verpakking. In 1863 deponeerde hy op het bureau van den directeur zijn tweede gedicht: „Amoureuse Comedie". Het gedicht zelf ging de prullemand in, maar toch had het een goede uit werking ten goede, want de diohterlijke employé werd benoemd tot secretaris der directie. Les Contes Ninon, zijn eerste proza werk word gepubliceerd in 1864. Er werden nauwelijks vier honderd exem plaren van verkocht. Toch gaf het Zola meed, hy ging over naar de journalistiek en werd een der eerste polemici van „Le Salut Public". Toen hij negen en twintig was. in 1369 legde hy zijn uitgever Lacroix het ontwerp voor van de twaalf deelen van de Rougon-Macquard cycles. Tegen den beroemden Alphonse Daudet zei Zola eens: „Wy zullen nooit gelezen worden" Een film van Lenin. Naar de Krasnaja Gazeta meldt, is de Russische staatskino-trust er in ge slaagd, in Amerika de hand te leggen op 40 meter film, afbeeldende Lr.iin in zyn werk- en huiskamer. Het stuk film vormt een onderdeel van een revolutie film, opgenomen kort na de revolutie, maar nooit afgewerkt en na eenigen tijd verloren gegaan. De klno-trust was er achter gekomen, dat stukken uit deze film zich in Amerika bevonden en na cenig zoeken is zij er in geslaagd het bo venvermelde stuk te vinden, dat daarop door haar is aangekocht. Uit den aard der zaak vormt het een bel an gij ke aan winst voor het Lenin-museum.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 6