HAARLEM'S DAGBLAD Prof. R. CASIMIR DINSDAG 11 OCT. 1927 DERDE BLAD DE TOCHT VAN „DE POSTDUIF". Succes voor vliegers en voor de Fokkerfabriek WIJ TELLEN MEDE IN DE LUCHTVAART. DE ONTVANGST TE BATAVIA. OP DE SCHOUDERS RONDGEDRAGEN. MAANDAG VERTREK NAAR HOLLAND. De zoo gelukkig volbrachte tocht van „De Postduif" naar Indië, is een nieu we triomf voor het Fokkervliegtuig en een machtig succes ook voor den lucht- gekoelden Armstrong Siddeley „Lynx"- motoren, waarmede de Fokker is uitge rust. Voor de vliegtuigfabriek, die de machine, bouwde, is de vlotte reis van ,De Postduif" al evenzeer een compli ment als voor de mannen die sedert 1922 met taai doorzettingsvermogen werken voor de tot standkoming van een lucht postverbinding met Indië. Hulde aan luitenant Koppen en zijn helpers, maar ook aan de Fokkerfa briek. Er is nu weder een nieuw en mooi resultaat bereikt. Het vertrouwen in de mogelijkheid van een postverbinding door de lucht is versterkt. Natuurlijk is wat nu is bereikt nog lang niet het ein de der mogelijkheden. „Een machine voor de heele reis is", schrijft het Hbld al blijken de motoren dan ook nog zoo betrouwbaar niet de meest gewenschte toestand. De tijd van den dag, waarop gevlogen kan worden, dient voor een permanente verbinding natuurlijk ten volle te wor den gebruikt. Dat mag van éen beman ning niet worden gevergd. De praesta- tie van het thans naar Batavia geijlde drietal verdient reeds groote bewonde ring. Het heeft meer gepraesteerd dan men van menschen mag verwachten. Voor een geregelden dienst mag men zoc iets niet eischen, wil men de be trouwbaarheid niet in gevaar brengen, die betrouwbaarheid, die, vooral in den aanvang allereerste voorwaarde voor welslagen moet heeten. Bij eenzelfde snelheid als waarmede thans is gevlogen, kan dus, wanneer liefst door samenwerking met Groot- fcritannië, welks belangen met de onze roor een groot deel der lijn samenvallen het komt tot een vliegdienst nog een of twee dagen worden gewonnen, zoo dat de mail in een week van Amster dam in Batavia zou kunnen zijn. Straks als de resultaten van het werk voor de Schneider-cup gedaan, zich doen gelden in een verhoogde snelheid van het verkeersvliegtuig wellicht nog korter. Maar na van der Hoop en Geyssen- dorffer heeft nu ook lult. Koppen zich voor altijd een plaats verzekerd onder de pioniers, die hun persoonlijkheid hebben ingezet voor het aanhalen van den band tusschen de deelen van het rijk aan de Noordzee en in de tropische z:eën Dat hij en zijn kameraden dat deden met een in Nederland gebouwde en aan Nederlandsch vernuft ontspro ten machine, verhoogt de ideëele waarde van dezen Uk kt. Wij tellen mee in de luchtvaart, zoo- als wij meetellen in de zeevaart en op zeer veel ander gebied. Een natie, wier zonen dat kunnen en op de wijze van Koppen en zijn makkers nu weer het d ,el, dat zij zich stelden weten te berei ken, een volk, dat op het terrein van de wetenschap en den ondernemingsgeest kan vijzen op koryphaëen, die de ver gelijking met niemand hunner vakge- n ooien behoeven te schuwen is waard dat men fier is op het voorrecht tot haar te behooren. Aden kleinhartigen ten spijt. Dat danken wij mede aan de beman ning van de „Postduif". De afgelegde trajecten. I:: -insluiting op de mededeelingen. reeds gedaan in ons vorig nummer ge ven wij hier nog een volledig staatje van de afgelegde trajecten: 1 October Amsterdam—Sofia 1850 KM. 2 Aleppo t 1500 3 Bushir 1550 4 Karachi 1850 5 Allahabad 1500 7 H Calcutta 770 8 Bangkok 1850 9 Singapore 1600 10 Batavia 1100 By de aankomst te Batavia werden een vijftal kransen geschonken van de Ned.-Indische Vereeniging voor de Luchtvaart en van de K.L.M. Te Palem- bang was „de Postduif" ook reeds op geestdriftige wijze ontvangen. Zooals Aneta seint, huldigde daar resident Tiedeman de verdiensten van de heeren Koppen, Fryns en Elleman, waarna bur gemeester Le Cocq d'Armandville drie zilveren medailles aanbood als hulde van de burgery aan de vliegers. Nader ontvingen wij nog de volgende telegrammen: BATAVIA, 10 Oct. (Aneta)Luitenant Koppen is na aankomst herhaaldelijk onder daverende hoera's op de schou ders rondgedragen. De geestdrift was zoo groot dat het militaire cordon ver broken werd. Het Wilhelmus werd ge zongen en toen de geestdrift een weinig bedaard was, werd de eerewijn rondge diend. Luitenant Koppen vertelde dat de terugkeer naar Allahabad, kort na het opstijgen, te wyten was aan het dalen van den oliedruk in den middelsten mo tor .Bij onderzoek bleek dat er een vuil tje tusschen de kleppen zat. De repara tie was van korten duur, maar toch werd besloten te Allahabad te blijven en den motor grondig na te zien. Het lag in de bedoeling den volgenden dag den achterstand in te halen. Toen de ma chine weer gereed was, werd naar een ander gedeelte van het terrein getaxied en daar zakte de Postduif 60 c.M. diep in de modder, zoodat opnieuw zeer hard gewerkt moest worden om de machine vry te maken. Den volgenden dag werd Calcutta ge haald en daarna anderhalf traject in één dag afgelegd, waardoor de., achter stand tot een etmaal werd teruggge- hracht. Luitenant Koppen deelde mede dat de recordvlucht toch geslaagd was, doordat de afstand AmsterdamKarachi in vier dagen is afgelegd, wat de Engelsohen haast niet wilden gelooven. Zij waren er buitengewoon enthousiast over en de zelfde geestdriftige stemming werd in Singapore geconstateerd, hier toch is luitenant Koppen, door den gouver neur van de Straits, die hem zyn op wachting kwam maken, allerhartelijkst ontvangen. Het traject BangkokSingapore, een afstand van 750 K.M., over de zee is uit sluitend op kompas gevlogen en de Post duif kwam precies op het juiste punt aan. hoewel er voortdurend wolken waren. „Wij zijn de eerste vliegers", zei- de luitenant Koppen, „die dwars over het Perzische hoogland en niet langs de kust zyn gevlogen." Dc officieele huldiging. BATAVIA, 10 Oct. (Aneta.) In de groote zaal van de Planten- en Dieren tuin te Weltevreden is luitenant Koppen met zyn tochtgenooten hedenavond ge huldigd. De zaal was stampvol, tallooze bloemstukken stonden op het podium en in de voorste gelederen van het publiek bevonden zich de hoogsten in den Lan de en de leden van het Indische Luchtvaartcomité. Precies om 8 uur traden de vliegers de zaal binnen en bestegen onder don derend gejuich van het publiek en de tonen van het Wilhelmus, het podium. Als eerste van de sprekers trad de heer N. van Zalinge, voorzitter van het Luchtvaartcomité, naar voren. Toen het eindeloos gejuich bebaard was, zeide spreker, dat. de vlucht van een zakelijk standpunt bezien tot de grootste dank baarheid aanleiding geeft. Spreker brengt dien dank over namens de Indi- sc"he Luchtvaartvereeniging en de bur gery van Batavia. Daarna biedt spreker de drie vliegers medailles aan en bovendien aan luite nant Koppen een zilveren beker met champagne gevuld. Als tweede spreker huldigt de direc teur der Gouvemementsbedryven. Ir. D. de Jongh, de vliegers voor de korte duur van deze postvlucht. Vervolgens constateert de burgemeester van Bata via, Mr. Meijroos, dat de vliegers bewe zen hebben, dat Nederland het ook kan, en dat Nederland trotsch kan zijn dat 't vliegrecord met deze uiterst snelle tocht verbeterd is. De waarnemend commandant van de Luchtvaartafdeeling Majoor Odewald, brengt de vliegers hulde namens het In dische leger. Mr. Van Doomlck, burgemeester van Mr. Cornells, overhandigt met een toe passelijk woord drie schilderijen. De heer Plesman, directeur van de K. L. M„ zet uiteen hoe hy met Mr. Delprat naar Indië gekomen is met het doel het burgerlijk vliegwezen in Indië te bevor deren. De vliegers, aldus de heer Ples man. hebben ons dit gemakkelijk ge maakt. Spreker verklaart zich verheugd, :dat Koppen geslaagd is en huldigt diens twee tochtgenooten. Hij brengt het drie tal zijn dank voor den grooten steun dien luitenant Koppen heeft ondervonden van Generaal Snyders. Deze toespraak werd begroet met een daverend hoera. Vervolgens spreekt mr. A. B. Cohen Suart een woord van hulde namens het algemeen Nederlandseh Verbond. Prof. Mr. A. S. Oppenheim, hoofdver tegenwoorüiger van de Bataafsche Pe troleum Maatschappij, houdt vervolgens een geestige toespraak waarin hy de bemanning van de Postduif huldigt. Tenslote kwam luitenant Koppen zelf aan het woord. Hy dankt voor de hem en de zynen gebrachte hulde en in het by'zonder den heer Plesman wiens steun niet minder geweest is dan die, welke hy van Generaal Snyders mocht onder vinden. Luitenant Koppen hoopt, dat de plannen voor een civielen luchtdienst in Indië, spoedig verwezenlykt mogen worden. Tenslotte wekte de heer Van Zalinge allen op blyvend enthousiasme voor het luchtverkeer te blyven koesteren. Spre ker sluit met een woord van dank voor de betoonde belangstelling de byeen- komst. De aanwezigen hieven een daverend gejuich aan. Aneta verneemt nader, dat luitenant Koppen het tydstip van vertrek heeft gesteld op Maandag as. LETTEREN EN KUNST HET TOONEEL. DER BLAUE VOGEL. Jushny heeft zyn „blauwe vogel" op zijn rondvlucht door Nederland één dag in Haarlem laten neerstrijken, wat be teeken t, dat onze stadsschouwburg gis terenavond weer eens stampvol was. Een geheel nieuw programma bracht hy dit keer, een programma, dat ook nu weer bekoorde door fantasie, kleur, geestige vinding en volmaakte uitvoering. Jushny is dikwyls ontroerend, soms grotesk, maar altyd verrassend en van voorna men smaak. Men moge het eene num mer meer geslaagd vinden dan het an dere, nooit zal men kunnen zeggen, dat het banaal of gewoon is, steeds weer wordt men getroffen door den geest, den arstieken zin en het sprankelend ver nuft van den man, die dit alles heeft ontworpen. En door de eenheid van ont werp en uitvoering. Bij dit ensemble van „Der Blaue Vogel" dezelfde volkomen overgave, toewijding, liefde en tucht, als ons by de artisten van het Moskauer KünsUertheater zoo trof. Vandaar ook eenzelfde eenheid, eenzelfde harmonie in conceptie en verwezenlijking. Dat is klein-kunst, die men volmaakt kan noe men. Toch heeft de avond van gisteren mij niet die oogenblikken van innerlijke sterke emotie geschonken als de vorige programma's met nummres als de Wol- ga-Schlepper, der Leierkasten en „Le Roi a fait battre tambour"! Lag dit aan het programma of aan mij? Aan geen van beide! De verrassing van het nieuwe is er thans niet meer en dat doet na- tuurlyk zyn invloed geldend Want ook gisteren waren er nummers, die in plas tische schoonheid niet voor bijvoorbeeld de Wolga-Schlepper onderdeden. De groep der ,31inden" was waarlyk in drukwekkend en ran het slot, wanneer de blinden hun handen ten hemel hef fen en een fata morgana van waarlijk Oostersche kleur op het achterdoek ver- schynt, van 'n picturale schoonheid, die waarachtige ontroering schonk. Dit was geen „klein komst" meer. Het was diep tragisch en tegelyk artistiek schoon! In dit beeld heeft Jushny ook het meest bereikt. Van picturale schoonheid was ook „Oproer op de Wolga". Prachtig, die telkens wisselende groepeeringen, steeds weer verrassend door kleur, plastiek en uitdrukking. Welk een indrukwekkend beeld was alleen reeds niet die ernstige, oude Rus met zyn grijzen baard voor dat breede donkere zeil! En hoe com pleet was dit nummer ook door zijn vol maakte eenheid van muzi6k en uitvoe ring! Welk een weemoed in een schijnbaar grotesk nummer ..Der Abschied", waarin een kind afscheid neemt van zyn speel goed. voorgesteld door hoekige mensch- marionetten en een paard van karton! Hoe mooi gedacht deze beelden te doen „leven" voor het kind, hoe origineel en knap van vinding, die triestig knikken de paardenkop, die voor het laatst zijn jongen meester groet. De lach werd hier verdrongen door den traan. In zulk een nummer toont Junshy zich wel een zeer fyn artist. Mooi van stemming was dadelijk het eerete nummer „In der Kirgisensteppe". Onmiddellijk was er de sfeer van het Oosten op 't tooneel. En hoe vol gratie was het nummer „Twee Vyanden", de faun en de pierrot de hartstocht en de liefde die strijden voor het beeld der drie vrouwen van Sèvres porcelein. Dat was in zijn teere kleuren een exquis tooneel van vinding zoowel als van uitvoering. Maar vergeten wij vooral ook niet Jushny, den man van sprankelenden geest en vernuft. Ook in zyn komische nummers blijft Jushny altijd voornaam, wordt hy nooit één oogenblik grof. Zie zyn parodie op de revue! Het is van een verrukkelyke fijnheid. Het zou my niet verwonderen, dat er menschen zijn. die de parodie er nauwelyks in zien. Het is immers „byna precies echt!" Maar dat is juist het kostelijke, het heeriyk komi sche ervan. Jushny gaat maar heel even over de werkelijkheid heen, maar be licht daardoor medoogenloos het bela chelijke van de revue. Het mechanische, het domme, het levenlooze in de revue wordt een kleine tikje meer aangezet en de revue is hopeloos ridicuul gewor den. Zie bijvoorbeeld het dansen der twee revue-girls in „the Chocolate Kitchies". Dat is in zyn parodieering van een voorname geestigheid, die be wondering afdwingt. Dat wordt van deze twee danseressen waarlyk kruist! En hoe heerlijk mal dat slot, die „fi nale grande" met Jushny dansend in het midden met een kroon van veeren op zijn hoofd. In deze parodie wordt de revue dood gespot! Hce origineel van vinding ook, om de muziek van Moussorgsky, naar aanlei ding van schilderijen gecomponeerd, aan te vullen met schilderingen! En hoe kostelijk en volkomen één met die muziek, zoo'n „Marktbeeld", fel van kleur en rhytmiek! Ja, het was weer een prachtige avond, waarvan ik de schoonheid ster ker nog ga voelen, nu ik er rustig over denkend over schrijf. Een avond van „Klein" maar nooit vluchtige kunst Want Jushny's kunst blijft in onze her innering als iets heel moois en van zeer groote waarde! J. B. SCHUIL. MUZIEK. EERSTE LÉDENCONCERT DER H. O. V. Een goed bezette zaal; op het podium het orkest: vele bekende gezichten, en kele nieuwe. De plaats van Willem Knikker is door Frits Hinze ingenomen. De atmosfeer is weer geladen, als bij het afscheid van Nico Gerharz, nu ruim een maand geleden; men verbeidt de komst van den nieuwen dirigent, ver wacht een toespraak. Een groote krans hangt ter verwelkomingaan de diri- geerlessenaar. Eduard van Beinum komt op: het publiek verrijst van zijn zetels zooals dat tegenwoordig meer en meer en zelfs om een haverklap, gebruikelijk wordt en begroet staande den nieuwen leider. Bloemen worden aangedragen; de heer Sybrandi, bestuurslid der H. O. V. betreedt als waarnemend voor zitter het podium en spreekt den jon gen dirigent toe. Hij verwelkomt hem, spreekt de hoop uit dat de keuze van de commissie van deskundigen een ge lukkige moge blijken. Wij stemmen met die vriendelijke woorden volkomen in. maar hadden daarby gaarne ook nog een enkele zinsnede gehoord die den arbeid van Van Beinum's voorganger gereleveerd zou hebben. Zoolang Nico Gerharz het leiderschap bekleedde, heeft men hem hoog verheven; zyn portret prykte zelfs een tijdlang op de omslagen der programma's; hy was de gene die de H.O.V. gemaakt had, wat ze nu is, Hy was onmisbaar. En nu hy gemeend heeft te moeten heengaan, om redenen die ik wil, noch kan beoor- deelen, schynt hij minder dan een doode, wien3 nagedachtenis men tenmin ste nog eert: het is met hemi „la mort sans phrase". Intusschen wil ik dit ver zuim herstellen al behoef ik er den heer Van Beinum niet op te wyzen dat, In dien het terrein dat hy hier vindt in vele richting gecultiveerd blijkt, de spade en het houweel van zijn voor ganger daaraan schuld hebben; dat die pioniersarbeid niet altijd gemakkelijk was en het opschietende onkruid telkens een deel van den arbeid vruchteloos dreigde te maken en dat, al waren de ontginningsmethodes van Gerharz wel licht niet steeds de juiste, zij toch het verder bewerken voor zijn opvolger veel hebben vergemakkelijkt. Hij moge vast beraden en met kennis van zaken de hand aan de ploeg slaan en trachten de H. O. V. nog hooger op te voe ren. Nadat nog bloemen waren aangeboden o.a. door een Zutfensche deputatie, kon met de uitvoering van het programma begonnen worden. Louter nieuwe wer ken, vier in getal, wezen op den yver en durf waarmee de nieuwe leider zijn werkzaamheden aanvaard heeft. Hy dirigeert rustig en sober; herinnert in dit opzicht even aan Dr. Muck. Voor een jong kunstenaar w&ï hij me zelfs wel iets te gereserveerd; ik mag wel wat „Sturm und Drang" die by den leeftijd past. En ook het tempo van Berlioz' Ouverture „Carnaval romain" was m gematigd; het stuk miste zuidelijken gloed. Maar dadelijk by den inzet vielen zuiverheid en beschaafd heid van klank te constateeren; we konden bemerken dat Eduard van Beinum in die richting reeds met suc ces invloed heeft doen gelden. In de Pavane van Rave! was de stemming niet zoo volkomen; ik vond bovendien de overzetting van dit kla vierstuk voor orkest minder gelukkig dan die zyner „Ma mère l'Oye", die in haar vierhandige zetting reeds voor or- chestratie voorbeschikt schijnt. De derde noviteit „Viviane", poême symphonique van Ernest Chausson kon wy slechts matig boeien; de gebruike- lyke klankeffectmiddelen zijn door den componist vakkundig aangewend, maar de muzikale taal die er in gesproken wordt, is niet die van een zeer krach tige persoonlijkheid; het blijft grooten- deels by Wagnerismen en werkt weinig overtuigend. Na de pauze kwam het hoofdnummer van den avond: de tweede Symphonie van Brahms. We zien met voldoening een der vier monumentale orkestwer ken die Brahms schiep, op de program- mas der H. O. V. zijn intree doen, al ontveinzen we ons niet, de daarmee ver bonden bezwaren. Een gedetailleerde be spreking van deze Symphonie zou my op 't oogenblik te ver voeren; de ver tolking droeg sporen van yverige en ernstige studie. Wat betreft het klank- evenwicht valt er nog wel een en ander te verbeteren; meerdere kennis van de acoustische verhouding der gemeente- lyke concertzaal zal hier in de juiste richting kunnen leiden. En meer warmte meer relief, meer elasticiteit in de tempi zal aan het geheel m. i. ten goede ko men. Dat nu het meeste nog wat vlak klonk zullen we maar aan de omstan digheden wijten. Het tempo van het eer ste hoofddeel kan ook iets sneller wor den ingezet; bij het „quasi ritenente" bedoelde Brahms een terughouden, niet een versnellen der beweging. In de uit voering van het Adagio was zeer veel moois te prijzen; het Allegretto mag nog wat „piü grazioso", en de finale kan als ze p.p. en zeer gehouden wordt ingezet tot grooter climax worden ge voerd; bij het zangthema (largamente) moet men „travailler dans la pate". Doch wij willen latere uitvoeringen van dit belangryke werk afwachten; orkest en leider zullen zich er dan nog meer ingewerkt hebben; wat nu reeds bereikt werd geeft voor de toekomst veel goede verwachtingen. KAREL DE JONG. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regeL Noorderkerk - Velserstraat Morgenavond 81 4 Lezing 10 SPORT EN SPEL, VOETBAL. STORMVOGELSHILVERSUM (8—4). De Stormvogels missen v. d. Velde Sr., van welke gelegenheid zij gebruik maken om Boekelaar eens als midvoor en Van Pel als links-half aan 't werk te zien. Zooals te begrijpen is, viel op beider spel op deze voor hen vreemde plaatsen nog wel een en ander aan te merken, doch van een mislukking kon allerminst gesproken worden. Ook de twee Hilver summers voldeden wel. Willart maakte met een formidabel schot het vierde Hilversumsche doelpunt. De Stormvogels speelden vooral voor de rust een goeden wedstrijd. Toen steunde de halfback-linie met Olden burg aan het hoofd voortreffelijk. De Stormvogelsspil was herhaaldelijk in duels gewikkeld met zijn Hilversumschen collega Huizinga, dien hij meestal de baas was. In de voorhoede was Houtkamp beter op dreef dan in de competitie-wedstrij den. Hij zorgde met een tweetal kei harde schoten voor evenzooveei doel punten, waarbij keeper Meinders geen schijn van kans kreeg. Twee der overige drie doelpunten, welke Stormvogels voor de rust scoorde, werden door halfbacks gescoord, n.l. Van Pel en Oldenburg; v. d. Velde scoorde uit een penalty. Doordat Hil versum in de eerste minuut van den wedstryd reeds gescoord had, ging de rust met 51 in. Deze groote voorsprong was na de thee oorzaak, dat de Stormvogels-ver dediging minder waakzaam en minder actief was. Speciaal in dc halfbackiinie werd minder hard gewerkt zoodat Haak en Koster druk werk kregen. Dit had tot gevolg, dat Thijssen niet minder dan driemaal gepasseerd werd, n.l. door Willart, Helderman en Willart. Daar Stormvogels echter na elk doelpunt van Hilversum eveneens weer scoorde, door Oldenburg, Boekelaar en v. d. Velde, bleef het verschil van 4 doelpunten be staan, zoodat Stormvogels tenslotte met 84 won. HOCKEY OLYMPISCHE ELFTALLEN De technische commissie van den N. H. en B. B. heeft de volgende twee ploe gen gekozen die op Zaterdag 22 October as. in 't stadion te Amsterdam een oefenwedstrijd zullen spelen. Olympisch elftal A: Katte (M. H. C.) de Waal Tresling, (A'dam) (H.O.C.) C. v. d. Hagen Duson Ankerman (Hilversum) (A'dam) (H.D.M.) v. Citters Jannink J. v. d. Hagen (M.H.C.) (A'dam) (Hilv.) v. d. Veen Kalff (A'dam) (H.O.C.) Olympisch elftal B: Visser 't Hooft d. Visser v. d. Roovaart (M.C.H.) (Bl.daal) (H.D.M.) Hubrecht Momma (M.H.C.) (A.hem) Brand de Bruyn Eilers (M.H.C.) (H.O.C.) (A'dam) Pont Deenik (Hilversum) (M.H.C.) Hardebeck (Amsterdam) Na afloop van dezen wedstrijd zal het Nederlandsch elftal gekozen worden dat op 6 November a.s. te Amsterdam tegen Duitschland spelen zal. Verder is besloten dat de twee Olym pische ploegen iedere maand h,rzien zullen worden en dan telkens een oefen wedstrijd zullen spelen. (N. R. Ct.» BILJARTEN. COMPETITIE HAARL. BILJART BOND. Het bestuur van den Biljartbond voor Haarlem en Omstreken heeft dit seizoen weder competitie-wedstryden uitgeschre ven en wel in zes klassen, hl.: A B C D E en F., waaraan alle aangesloten ver- eenigingen zullen deelnemen. De B. V. „Vriendenkring" in alle klassen; de B.V. „D. E. S." in de vijf eerste; de B. V. „Haarlem-Noord" in de vyf laatste; de B. V. „Olympia" in klassen B, C. D en F; de B.V. ,iï. B. C." in A en B; de B.V. ,.D. V. S." te IJmuiden-Oost in A en C; de B.V. „Excelsior" te Velsen-Noord in C, D en E, terwijl de nieuwe biljart club „Oefening Baart Kunst" te Velsen- Noord zoo spoedig mogelijk de opgave zal inzenden. In klasse A wordt in cadre, In de overige klassen libre gespeeld. SéANCE PROFS. DROST EN v. d. LAAN. Woensdagavond 12 October zullen deze bekende biljartprofs een .partij 500 cadre spelen in het café „Het Raadhuis" te Overveen. DAMMEN. OPLOSSINGEN De auteursoplossingen van de pro» b-lemen Nos 1206 tot cn met 1208 zijn: No. 1206. Auteur: C. Blankenaar, Rotterdam. Wit: 15—10; 13—9; 23—18; 28—22; 43—48 (Zwart 43—49 A); 48:2; 2924; 2:35 en wint. Zwart: steeds gedwongen. A. Op Zwart 43—38 (of 32) Wit 48 49 en wint. A. Op Zwart 4327 Wit 48 36 en wint. A. Op Zwart 1420 Wit 4034 en 48 2 en wint. A Op Zwart 510 Wit 4034 en 48 2 en wint. A. Op Zwart 3944 Wit 4S 2 en wint. A. Op Zwart 21—26 Wit 40—34 cn 48 1 cn wint. A. Op Zwart 2127 Wit 4034 en 48:36 en wint. A. Op Zwart 711 Wit 4034 en 48 2 en wint. A. Op#Z\vart 712 Wit 4034 en 48 16 of 26 en wint. A. Op Zwart 1318 Wit 40--34 en 48 2 en wint. A. Op Zwart 1319 Wit 4034 en 48 26 cn wint. A. Op Zwart 14—19 Wit 29—23, 4034 en 48 35 en wint. Een mooie compositie! Bij plaatsing van dit meesterstukje was ons de naam van den auteur on» bekend. Wij ontvingen inmiddels van den heer G. L. Gortmans uit Londen de mcdedeeling, dat dit probleem ge» eomponeerd werd door niemand min» der dan onzen grootsten eindspclcom» ponist C. Blankenaar, dat voor het eerst gepubliceerd werd in .,Le Jeu de Dames" van Juni 1897. Dit vraag» stuk moet dus door Blankenaar op jeugdigen leeftijd zijn gecomponeerd, No. 1207. G. J. A. van Dam. Wit: 17—12; 34:23; 23:12; 3:3 cn wint. Zwart: Steeds gedwongen. No. 1208. G. J. A. van Dam. Wit: 27—22; 34—29; 29 29 47—41: 2924; 15 2 en wint. Zwart: Steeds gedwongen. J)e cycloon te St. Louis waar wij onder buitenland over bericht hebben heeft verschrikkelijke gevolgen gehad: 100 dooden, 1000 gewonden, 25.000 dakloozen. Een der verwoeste buurten. Een der vele Interessante nieuwe modellen op de Parljsche auto-tentoon- «tellingeen „Chenard et Walker" met een eigenaardig voorstuk. Or Th Goossens. de eerste rector-magnlficus der R. K. Handelshoogear-hool, in ambtsgewaad.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 9