PARIJSCHE MODE. BADP0PPEN. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 13 OCT. 1927 Deze bijzonder elegante herfstmante! is gemaakt van soepele wollen stof en heeft het nieuwe, dubbele zak-effect. Het voor- en achterstuk is uit één geknipt, terwijl van voren de stof terug is geslagen cm revers te vormen, die aan een kraag zijn gezet. Als garneering is gebruikt het uiterst fiatteuse vosse- bont. Naturulijk kan voor dezen man- De beste manier cm inkt uit gekleurde stoffen te krijgen, öese in te wrijven met zure melk en Brusselsche aarde. De snelste manier om zilver schoon te maken is deze: inwrijven met me'hi!- spiritus, wachten toe het droeg is en dan nawrijven met een zacht, droeg lapje. Om regendruppels uit georgette te krijgen moet men het goed onder een natten doek leggen en dan opstrijken. Een schijfje citroen in het waschwa- ter, als men goed uitkookt, zal alle vlek ken van dat goed wegnemenen het wit maken. VAN HIER EN DAAR. Leerrijke aanhalingen en goede raad gevingen, zooals: „Vrijheid is het recht, om alles te doen, wat niet in strijd is met de rechten van anderen", worden op de achterzijde van de tramkaartjes gedrukt te Marseille. Holland heeft het laagste sterftecijfer 9,8 per 1000 in Europa, met Noor wegen op de tweede plaats en Engeland en Vales op de derde. Frankrijk, met 17.5 per 1000 heeft het hoogste cijfer. De cijfers van Rusland zijn niet bekend. Over een Ineneni handwerkje voor Sinterklaas. Wist u wc', dat de eenvoudige cellu- lr-~d-poprsi.es, de zoogenaamde bad- pepjos zco aardig zijn orn er een of ard-r leuk har.i-verkje voor Sinterklaas v?n te maken? v-kai verwant het Octoberzonrrtlt ors nu r>-g rei met haar heerlijke wv.rr.-e er. a gr-nieten we ock met vcüp tenr:n van dit laatste toegiftje van oen herfst, dia een zomer heeft afgesloten, wel he haar naam allesbehalve met eere grclrr.gen heeft, een toegift 'c is het en fc'lj't het. er voordat we een paar weken v ci r z'.n overt-g-rea we riet meer: z- 1 —r de kachel aanleggen, of zul len w? r V er mr.r.r op wagen: dan fc r. V -.V zwarte w'ntervriend defini- t' In intuschen komt de viering van het Sinterklaasfeest met zevenmijls- lrnrzen naderbij. ihis "arn we er on am om zoo'n bad- r - t, v - ht'r-j een r.3zellig blo- 7 een r-.der d-in.efje met r-r i Inhjk. ""e bchoe- v r ver. te voren :,.c: te bedenken wat v er van zuilen maken, we behoeven r.i v. eens te weten voor wie we het ca tel een minder kostbare bontsoort ge bezigd worden. Voer het vervaardigen van dit model heeft men ongeveer 21/2 Meter stof noodig van 140 cM. breed. Een knippatroon is verkrijgbaar in de maten 42, 44, 46 en 48 onder opgave van nummer 41.319. Kosten 70 cent. Tot het verwerven van geluk behoort vlijt en geduld en tot het instandhou den ervan matigheid en voorzichtig heid. Langzaam, trede voor trede, gaat men een trap op. Maar in een oogen- bïik kan men er af vallen en krijgt wonden en pijn. De gierigaard verzamelt geld en goed doelloos; de spilzieke geeft het uit eveneens doelloos. De gierigaard kan, dooh wil zelden: de spilzieke zou gaarne willen, doch kan heel dikwijls niet meer. De gierige verwerft zich vijanden; de andere vrienden vrienden echter, die nog erger zijn, dan vijanden. deau zullen bestemmen, voor een goede vriendin die graag een leuke theemuts wi! hebben, of voor ons kleine meiske dat zoo lief met haar poppen kan spelen. Voor de laatste gaan we eerst maar eens' aan den gang, en we fabriceeren in zeer korten tijd een balletdanseresje, dat snoezig met haar golvende rokjes kan rondhuppelen. Van niet al te dun ne wol haken we in het rond een lijfje van vasten, het moet een modern dan seresje zijn, dus wordt het een recht lijf je dat onder de armpjes begint en dat straks met schouderlintjes zal worden gesloten. Voor een middelmatig groot popje rekent men zes toeren vasten, wat natuurlijk naar dc grootte gewijzigd kan worden. Nu worden in elke steel: drie stokjes gehaakt, en hiervan worden dan drie of vier toeren gedaan iedere keer in de steek van de voorgaande toer drie stokjes, totdat het rokje mooi uit waaiert. Dan wordt afgehecht. Het lijf je wordt over de schouders met smalle lintjes en een klein strikje gesloten, Het bolletje moet toch ook bedekt zijn, en daarvoor haken we zes losse steken en haken hier omheen weer in het rond om beurten een stokje en een losse, waarbij aan het eind steeds ge Wij vestigen er nogeens de aandacht op, dat aanvragen om knippatronen slechts kunnen worden behandeld, wanneer de kosten by de aanvrage worden voldaan. MODE NIEUWTJES. ..UIT HET HARTJE VAX PARIJS! Wanneer men in Parijs eens goed rondkijkt, dan bemerkt men dat „Ma dame la Mode" die seizoen bijzonder elegant te voorschijn komt. De heel korte jurkjes zyn een tikje langer ge worden. Wij hebben de juiste midden weg gevonden voor „Tailor-m?.des" en voor dunne toiletjes van zijde of chif fon. Zij zijn echter niet lang. Wanneer de japonnen van dunne stof gemaakt zijn, reiken de rokken tot het midden van het been. De zoom is dan niet recht doch hangt in punten of schulpen neer. Wanneer zij van wollen stof gemaakt zijn, reiken zij even over de knie. KOUSEBANDEN. Werkelijk aardige kousebanden zijn zeer kosbbaar en de goodkoopere soor ten, hoe geschikt ze er ook uitzien als ze nieuw zijn, houden zich bij het dra gen nimmer goed, omdat ze gemaakt zijn van minderwaardig elastiek en lint. Hierom is het wel de moeite waard onze kousebanden thuis te vervaardigen. De beide soorten kousebanden, welke men hieronder ziet afgebeeld zijn zeer gemakkelijk en vlug te maken, doch als zij gereed zijn zien ze er precies uit alsof ze uit de handen van een vakman komen. Voor het eerste paar hebt ge 2 Meter lint van 7 c.M. breedte nocdig en een kwart meter lint van 4 c.M. breedte voor de strikjes. Het bsste wat ge kiezen kunt is lint van geribde zyde. De strikjes kunnen gemaakt worden van iets smaller lint. Neem liever kunstzij den of zijden elastiek dan katoenen. Meet om het been af, hoevee1 elastiek ge noodig hebt voor eiken kouseband en maak daar een ring van. Neem dan 1 Meter lint voor eiken kcusefcand en vouw het om het elastiek. Hecht het daaraan vast voor ge begint met plooien. Begin nu uw dubbel lint juist onder den onderkant van 't elastiek te rimpelen en gebruik daarvoor een dubbelen draad. Pas er vooral op dat ge het elastiek niet inkort bij het rcanpelen en schuif het onder het werk op. Ga hiermee door tot ge den kouseband rond gemaakt hebt en uw lint opgebruikt. Stryk dan de kousebanden uit en hecht ze stevig af. Nu kimt ge het strikje maken. Ge ge bruikt het smalle lint hiervoor. Maak de vier lussen en hecht ze op haar plaats, nadat ge achter ieder een vierkant stukje lint hebt bevestigd. Maak dan het geheel netjes af met een stukje lint in het midden der lussen. De kousebanden op de tweede afbeel ding zijn gemaakt van lint van 4 c.M. breedte en elastiek van 2 c.M. Deze soort kan iets meer gevuld zijn en van smaller lint gemaakt, neem dus een en een kwart meter lint van 4 c.M. voor eiken band en een halve Meter voor de rosetten. In totaal 3 Meter. De vervaardiging gelijkt precies óp die der andere, doch bevestig het lint over het elastiek als op het kleine diagram aangegeven. Neem een kwart Meter voor elke ro- set. Maak er een ring van en dan nog een en hecht deze zoo losjes mogelijk aan elkaar tot ge een kleine bolle roset krijgt en hecht deze aan den kouse band. DE LIJN VAN ONZE MANTELS. meerderd wordt. Als het bolletje van de muts wijd genoeg is, haken we nog een paar toeren verder zonder te meerderen en hechten af. Een pompon van dezelf de wol aan eiken kant maakt het muts je verder af. Dit pomponnetje moet vooral niet te groot zijn: de twee ronde kartonnetjes waarop zy gemaakt wor den moeten zeer klein worden uitge knipt. Dit werk is gauw gebeurd en niet moeilijk, maar nu komt de theemuts aan de beurt, die wat meer werk ver- eischt. Om te beginnen worden de beenen van het popje afgeknipt en daarbij het onderlijfje meteen. Nu rnaken we van wol van 'n vaste en een losse een recht lijfje, wat het gemakkelijkste gaat. Waarna we de armpjes er tijdelijk uitnemen, het heele lijfje met deze ste ken ombaken, de armpjes er weer in zetten en hst jakje aan de onderzijde met garen aan het popje vastnaaien. Nu geven we ons boerinnetje, dat be paald op weg is naar familie, een hals doek om van zijden haakgaren: we ma ken den doek zeven steken breed, haken een lang recht dapje. h?t van voren onderaan het lijfje van de pop beginnen en vastgenaaid v waarr.a het over den schouder achter het hoofdje om weer naar voren komt en opnieuw wordt vastgenaaid. En nu de rok die meteen de thee- muts moet zijn: rondom worden twee Xu wi aan den winter gaan denken: Nieuwe winter mantels. Nu de terugkeer naar den gewonen zonnetijd weer een uur van ons dag- rantsoen zonlicht heeft afgeknabbeld, nu het in eens om 6 uur al pikkedonker is geworden, nu gaan we in ernst aan den winter denken. Aan winter en win termantels. Het herfstseizoen, in de natuur nauwelijks begonnen, is in de modewereld al hopeloos voorbij. De win ter is nu aan het woord. Welke de win terstoffen voor mantels bij uitnemend heid zijn? Men noemt: ziblikasha «een nieuwe variatie op de gewone kasha), duvetine, velours de laine. effen of ge ribd fluweel, ratiné. cheviot of tweed. Natuurlijk is er weer veel bontgarnee- ring op de mantels, naarmate men min der bontmantels zal zien dragen. Het meest gezochte bont voor garneering? Laten we er maar geen uitheemsche namen aan geven en het eerlijk zeggen: Konijn! Doodgewoon Hollandsch konijn. Al hebben de fabrikanten het een ander kleurtje dikwijls gegeven. En ik_zou niet gaarne beweren, dat er ender alt konij nen- en hazenbont, niet menig stukje van een heel bekende haas, ook wel dak haas genaamd, schuilt. Verder zien we mol, gazelle, enz. In het kort, veel kort- harig bont, geschoren bont, zooals men dat wel heet. Nu ja, en wordt het erg EEN BEELDIGE PEIGNOIR. Fluweel is weer zeer in trek by de nieuwste herfstkleeding. Fluweel is nu eenmaal iets, dat elk goed staat, deftig zou men kunnen zeggen en om geheel in de mode te zijn, moet men als men geen fluweelen japon neemt, toch zeker eenig kleedingstuk van deze soepele stof hebben. De meeste vrouwen zijn dol op fluweel om dat het zoo warm en gekleed staat en het allermooiste wat men voor een ochtendkleed momen teel kan kiezen is wel fluweel in di verse pasteltinten. Ons afgebeelde model is gemaakt van amandelgroen fluweel, waarin zijden bloemen geweven zijn. De kraag en manchetten zijn gegarneerd met zwanendons. Een knippatroon is verkrijgbaar in de maten 42, 44, 46 en 48 onder op gave van nummer 85.857. Kosten 55 cents. en veertig ribbels een recht, een ave recht gebreid, terwijl voor een niet te groote theepot de hoogte vijf en veertig toeren moet bedragen. Aan den eenen zijkant wordt een opening uitgespaard voor de tuit van den theepot, aan den anderen een grootere voor het oor. De rok wórdt om het middel ingehaald en vastgemaakt, terwijl hij verder op de bekende wijze over een wattenvulling met een binnenvoering wordt getrokken, het breiwerk rekt vanzelf mee.. Aardig is het om de rok in verschillende kleu ren te maken, zoodat er bijvoorbeeld een horizontale band doorloopt van de zelfde wol als het lijfje. Van deze wol haken wij dan een taschje van vasten, te beginnen met midden onder, daarna meerderend zoodat onze reticule een echte buideltasch is, afgewerkt met een smal pikotje en een hengsel van lossen, dat om den pols wordt gesloten, maar het is geen „buideltasch waar al mijn goeie geld in was", zooals het oude rijmpje zegt, het is gevuld met een prop je watten. Tenslotte de zijden muts: hiervoor ha ken we acht toeren vasten, waarvan de eerste toer de lengte moet hebben van oor tot oor beven over het hoofd. Elke toer wordt aan weerskanten een steek korter gemaakt. Nu leggen we dit oo het poppehoofd en vullen den open midden- achterkant op door horizontaal het mid dendeel van de laatste toer te vervolgen en iedere nieuwe toer links en rechts koud, dan komt het vossenbont (en al wat er onder dezen weidschen naam doorgaat) aan de beurt. We zien veel mantels gegarneerd met heele vossen. Eén als kraag, en nog één van den kraag naar beneden loopend langs den rever van het linkervoorpand, tot bene den aan toe. Dit staat soms wel wat al te „vol". Menige vrouw maakt het lomp. Een eenigszins bescheiden gebruik tfan bont (vooral van de dikke soort) staat heel wat eleganter. De eerste mantels zijn van buitengewonen eenvoud. Ge makkelijk en pracHsch. met verborgen ruimte. Sommige modehuizen lanceeren weer de klokmodellen. Het valt af te wachten of die er nu weer „in" zullen gaan. Sterk in de mode moet weer het ribfluweel komen, die fijne stof, zoo bui tengewoon geschikt voor mantels. Men moet het voor dit doel liefst niet in het mauve of hemelsblauw nemen. Maar kastanjebruin of beige of molgrijs, wat kunt u beter verlangen? De teekening geeft eenige modellen te zien waarop de genoemde bijzonderheden duidelijk waarneembaar zijn. O ja, wat het bont betreft dient nog opgemerkt, dat het ge golfde of geribbelde bont (of hoe men dat noemen wil) weer gebruikt wordt. Heel erg mooi kan ik die manier van bontbewerking niet vinden. Het lijkt zoo onnatuurlijk. Maar ja, smaken ver schillen. MADELEINE. NIEUWE LINGERIE. De z.g. „cami-bockers" mogen zich in een groote populariteit verheugen. Zij zijn dan ook een ideale dracht voor sport en dansen. Het hier afgebeelde model is niet al leen elegant, doch daarbij ook prac- tisch. Men lette vooral op de sluiting op den rug. Het heeft alle voordeelen van een modern kleedingstuk, zonder mogelijke nadeelen voor hen, die zware heupen hebben of de sluiting aan den zijkant uit den booze achten. Voor een normaal figuur heeft men ongeveer 2 Meter stof noodig van 100 cM. breedte. Het materiaal wordt geko zen uit dunne wol, batist of kunstzijde, welk laatste vooral aanbeveling ver dient, omdat het sterk is. Een knippatroon is verkrijgbaar in de maten 42, 44, 46 en 48 onder opgave van no. 50.658. Kosten 55 cents. aan diezelfde laatste toer vast te hech ten Daarna gaan we verder, haken den achter-onderkant en maken iedere toer aan weerszijden nu een steek langer en hechten die vast aan het eerste ge haakte deel. Gouden oorknoppen mogen zeker niet ontbreken, we koopen een echte na- maak-gouden boordenspeld met knopjes ■priemen de speld door het bolletje en de muts van ons slachtoffer, draaien het tweede knopje aan, en ons boerinnetje is keurig, gekleed om op onze dierbare theepot te passen. Voor deze werkjes is geen duur ma teriaal noodig, restjes wol kunnen er uitstekend voor dienen en ge hebt zeker succes met zulke geschenken. MENU Konijn. Appelmoes. Aardappelen. Sneeuwpuddin'g. Het konijn wordt goed schoongewas- schen, met kokend water overgoten en met zout goed ingewreven. Daarna wordt ruim een half ons versch spek in lauw water gewasschen, in dunne plakjes ge sneden en in een lange pan met het deksel erop uitgebraden. Wat er aan stukjes in blijft, wordt eruit geschept, er wordt twee deciliter water bij het vet gevoegd en het konijn hierin gestoofd KRAGEN EN MOUWEN. Een groote nadruk is gelegd op kra gen en mouwen. Er is een prachtige shawlkraag, heel omvangrijk, welke is gemaakt van twee soorten bont, in twee tinten van één kleur. Men kan ook een soort in twee kleuren nemen. Een van deze is een Australische bontsoort, dat veel op bever gelijkt. Ook de mouwen hebben hun eigen cachet. Dikwijls zijn ze gegarneerd met bont rondom de manchet of juist er boven en recht tot de clboog. Mantelmouwen mogen nooit nauw zijn, doch om de noodige warmte te verkrijgen worden zij aan den onderkant- van een bontrand voorzien, of er wordt een nauwere binnenmanchet van de stof ingenaaid. De „Raglan"-mouw is er nog steeds „in", maar wordt dan altijd apart in den mantel gezet. Schouders zijn een kwestie van smaak, soms heel persoon lijk. Daar zijn geen vaste regels voor. WIJZE WOORDEN. „De waardigheid des Menschen is hl uwe hand gelegd? Bewaart haar goed! Zy daalt met u; mèt u ook, kan zij stijgen". Schiller. Bovenstaande woorden van Schiller zullen te allen tijde van gelden kracht blijven. Ook in onzen tegenwoordigen tijd is het nuttig cn noodig dat het ons in herinnering gc-bradht wordt. Wat verstaan wij onder „de waardig heid van den mensoh?" Zuiver uiterlijk beschouwd, bestaat", deze waardigheid slechts in den recht - opgaanden gang van den mensch, die hem daardoor van alle andere levende wezens onderscheidt. Dienovereenkom stig is ook de verhouding tusschen onze ledematen anders, dan bij de dieren.. Maar dit onderscheid, hoe gewichtig het ook op zichzelf is, mag toch niet de hoofdzaak genoemd worden. Wij, men schen, hebben een ziel en wij hebben verstand en deze beiden moeten ons hoog boven de andere levende wezens verheffen. Waarheen wij ook in het da- gelijksch leven onze blikken richten,, overal zien wij, wat het menschelijk verstand heeft weten te verrichten. De huizen met hunne inrichting, die ons dienen tot bescherming tegen het weder en tot gezelligheidsmilieu. De uitoefe ning der meest uitecnloopende kunsten, de ontdekkingen op chemisch en tech nisch gebied en alles wat nog meer tot onze dagelijksche behoeften behoort, dit alles zyn producten van geestelijken ar beid. Wij kunnen dus onzen geest in de meest verschillende richtingen laten werken. Als Schiller nu zegt: „De waardig heid des menschen is in uwe hand ge legd", dan moet de mogelijkheid ook wel bestaan, dat, „waar die waardig heid met ons daalt of stijgt", wij haar ook wel eens niet goed gebruiken kun nen. En dit is heel dikwijls het geval! Hoeveel kwaads wordt er dagelijks niet door mensahen verzonnen, om anderen te schaden en om slechts hun eigen ik op kosten van anderen naar voren te schuiven! Hoe onwaardig toont zich de mensch dikwijls, als het om winst gaat. Om zijn doel te bereiken, gaat hy dik wijls over lijken, zoowel in den werke- lijken als in den overdrachtelijken zin. En dan de matigheid! Ons verstand zegt ons, dat wij matig moeten zyn voor alles bij het gebruik van spijzen en dranken. En toch ziet het er, vooral bij de laatste, de dranken, heel vaak erg somber uit! Dan wordt de mensch dik wijls tot een beest, neen hij vernedert zich zoodanig, dat hij niet eens tot de dieren zou kunnen worden gerekend. Want als een dier geen dorst meer heeft, drinkt het niet meer. Dat wordt het beest door zyn instinct ingegeven. De mensch echter, die met verstand be gaafd is. drinkt steeds door, al is zijn dorst reeds lang gelaafd. Dikw^ls is dit de oorzaak, dat hij zyn geweten wil tot zwijgen brengen of zorgen wil bannen; dikwijls echter is het ook slechts over moed. In het eerste geval bereikt hij precies het tegenovergestelde van wat hij bedoelt te bereiken, want dan klopt het geweten eerst recht hard aan de deur. waarachter het verstand woont. Het tweede geval echter, is lichtzinnig heid, die tot eon gewoonte kan worden als ons verstand -niet te rechter tijd in grijpt. Zoo kan de waardigheid van den mensch dalen of stijgen, al naar gelang wij ons verstand gebruiken En met ons verstand moeten wij toch eigenlijk, bü alles wat wij doen, te rade gaan. Wij zelf hebben het grootste nut er van.Het is een groote macht, die wij bezitten. Laten wij daar dus een goed en voor- deelig gebruik van maken. terwijl het vaak met het vocht wordt overgoten. Op de helmt van den braad- tijd die anderhalf uur is, wordt er een half ons boter aan toegevoegd en het wild verder gaar gemaakt. De jus wordt op de gewone wijze met water afgemaakt Konijnesoep vooraf valt meestal zeer in den smaak, maar het afkoken van het konijn gaat min of meer ten koste van den smaak van het wild; daarom is het toch niet aan te bevelen voor hen, wicn het om het wild zelf gaat. Voor de pudding is noodig: 1 L. melk 1 ons maizena, 8 afgestreken eetlepels suiker, stokje vanille. 4 eiwitten. Het grootste deel van de melk wordt zacht getrokken met de vanille en later met de suiker gekookt. Intusschen wordt de maizena aangemengd met de rest van de melk totdat alle klontjes eruit zjjn, de melk wordt hiermee op de be kende manier vermengd en de vanille uit de pudding genomen. Als de pap gaar is, moet ze flink dik zijn. De vorm wordt dan met ongeklopt eiwit bedro pen en het eiwit daarna stijfgeslagen. Voorzichtig wordt dit nu door de pud ding geschept en het mengsel in den vorm gedaan. Als hij geheel koud is, wordt de pudding gestort en gepresen teerd met een vruchtensapsaus. E. E. J.-P. NUTTIGE V/ENKEN. LOSSE GEDACHTEN. Het loon van den gierigaard is ten slotte angst; h-et loon van den spilzieke is kommer. Zelf uitkijken maakt verstandig en zelf werken maakt rijk. Dit is heel belangrijk, want de lijn die wij zullen zien, zal den geheelen winter gehandhaafd blijven. De mantels zijn nauwsluitend en van onderen recht met gelijken zoom, terwijl men soms op die eenvoudige getailleerde mantels opzij een soort draperie of losse baan ziet.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 12