BUITENLANDSCH OVERZICHT DE SPAANSCHE CONSULTATIEVE NATIONALE VERGADERING. COLIJN VOORZITTER VAN DE CONFERENTIE OVER HANDELSBELEMMERINGEN. LONDEN IN REGEN EN MIST. VAN DEN ARBEID, HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 13 OCT. 1927 VIERDE BLAD Uit de rede van Yanguas Spaansch parlementarisme. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Een evenement in de geschiedenis van het parlementarisme is de Spaansche gebeurtenis, de opening van de consulta tieve Nationale Vergadering. Of wel: Primo's parlement, of wel: Heelemaal geen parlement. Want daar de pohtiehe tegenstanders van Primo geweigerd heb ben zitting te nemen in dit instituut en de overige leden voor het meerenceel Staatsambtenaren zyn, en het beleid van die kamer in hoofdzaak berust, bij door Primo benoemden, kan men zeggen dat deze Nationale Vergadering eerder is een lijfgarde ter bescherming van den dictator dan een spreéktrompet van het volk. In den beginne werden er po gingen gedaan om deze waarheid te verbloemen. Doch thans is de voorzitter van de consultatieve Nat. Verg. Yanguas er rond vcor uit gekomen dat het hui dig parlementair mecharüsme dient te worden aangepast aan dezen tijd. Met andere woorden dat het moet zijn een gezelschap dat niet met praten en dis cussieeren over ideale doeleinden zijn bestaan rechtvaardigt, maar dat een voudig weg meet „doen", (doen wat Primo goed vindt). Interventie van het parlement is uit den booze! zegt Yan guas nadrukkelijk. Want interventie be lemmert in hooge mate den arbeid van de uitvoerende macht, en is te zeer in strijd met het snelle tempo waarin wij thans leven. Er is a! eerder gezegd dat een parle ment samengesteld uit goede koppen in dier voege zeker groot werk kan doen. doch het is de vraag of de Spaansche oppositie zich deze zeer doorzichtige beetnemerij van het volk, niet ten nutte zal maken, en er aan populariteit door zal winnen. F. A. Opheffing der handelsbelemmeringen. De op 17 dezer te Ger.ève aanvan gende conferentie van regeeringsgede- legeerden die een beslissing zal nemen over een internationale conventie be hof fer.de de opheffing der verboden en- beperkingen op den in- en uitvoer, zal krachtens besluit van den Volken- bondsraad door den Nederlandschen oud-premier, den lieer Colijn, worden voorgezeten. (Tel.) Door de verkiezing van den heer Co- lijn, die ook voorzitter was der han dels commissie van de internationale economische conferentie, beoogt men. naar in een officieuze mededeeling wordt gezegd, de nauwe samenwerking tot stand te brengen, die tusschen de aanstaande conferentie en de interna tionale economische conferentie be staat. Ook laatstgenoemde conferentie heeft zich bezig gehouden met de twee jaar geleden ingediende ontwerp-con ventie \an het economisch Volkenbonds comité. Aan de conferentie van 17 dezer zullen de gedelegeerden van 35 a 40 Europee- sche en Amerikaansohe regeeringen deelnemen, benevens Japan en Zuld- Afrika. De Vereenigde Staten hebben hun deelneming eveneens toegezegd: daarentegen heeft Sovjet-Rusland met het oog op het daar te lande bestaande monopolie voor den buitenlandschen handel enkele weken geleden de uit- noodiging tot deelneming van de hand gewezen. Duitsche Rijksdag. De Rijksdag, die gelijk bekend den 19den October bijeenkomt, wil dan zoo snel mogelijk de wetsontwerpen aan gaande de school en de verhooging van de bezoldiging der ambtenaren naar de commissies verwijzen, d.ws. ze in de eerste lezing afhandelen. Reeds na vijf dagen begeeft de Rijksdag zich weer op reces; zoo is althans de wensch van de meerderheid. De eigenlijke zitting begint 21 November en men hoopt dat middelerwijl de commissies van onder zoek over de genoemde wetten met hun werk gereed zullen zijn. Voor de op positiepartijen zullen de afgevaardig den Schrick en Loewenstein namens de socialisten, en Sneller en Clara Zet- kin namens de communisten spreken. (N-R.CU KORT EN BONDIG. Gisteravond is ook te Berlijn de ülm Napoleon van Abel Gance vertoond. Men was wel niet beducht, maar toch eenigszins nieuwsgierig naar het ont haal, dat de film zou vinden. Het is bij de première uitstekend afgeloopen; vooral in het eerste gedeelte weerklonk herhaaldelijk applaus en ook aan het einde werd gejuicht. In de buitenwijken van Edinburg zijn veertien iyphusgevallen geconstateerd. Een brand die geheel Ocean City, een badplaats in New-Jersey bedreig de, is tot staan gebracht, doordat men eenige gebouwen in de vuur-zöne met dynamiet opblies. De brand heeft naar schatting voor drie millioen dollar schade aangericht. Een algemeene staking van 24 urn- der zeelieden van de koopvaardijsche pen is in Bordeaux begonnen. Geen en kel schip is vertrokken. De zeelieden verlangen hoogere pensioenen. Naar de Neue Freie Pr esse uit War schau verneemt, zal Pilsudski een be zoek aan Rome brengen om2den Paus te bezoeken en bij die gelegenheid wellicht ook een onderhoud met Mussolini heb ben. PARIJS, 12 Oct (V-D.draadloos.) Uit Moskou wordt gemeld, dat het antwoord der Sovjet regeering aan Frankrijk in zake de terugroeping van Rakofski he denavond 6 uur aan den Franschen am bassadeur te Moskou Herbette zal wor den overhandigd. Het verluidt, dat Ra kofski gezant in Tokio zal worden. WAAGHALZERIJ. VAN MOTORBOOT OP VLIEGTUIG Wolff seint uit Berlijn van Woensdag: Op de Timpliner See bij Berlijn is heden naar aanleiding van een wedden schap een buitengewoon stoutmoedig waagstuk volvoerd. Fritz von Opel de monstreerde met zyn bekende motor boot Opel H. waarmede hij te Parijs het wereldrecord verbeterde, dat het moge lijk is, aan boord van een In volle vaart voortsnellend vliegtuig te klimmen en het weer te verlaten. Het waagstuk werd volbracht in te genwoordigheid van verslaggevers, leden der luchtpolitie en tal van sportliefheb bers. Terwijl de vliegers Raab en Kat- zenstein. die him medewerking verleen den, vlak boven den waterspiegel vlo gen, raasde de Opel-boot in volle vaart er achter aan. Op de voorplecht stond de piloot Schindler en het gelukte dezen een van het vliegtuig afhangend touw te grijpen en in het toestel te klimmen. Een half uur later werd ook het tot dusverre voor onmogelijk geachte waag stuk in omgekeerde richting volbracht, De Opelboot slaagde er in in volle vaart den aan het touw hangende piloot te bereiken en hem ongekwetst weer aan boord te nemen. Het Amerikaansche Legioen. DE MOTOR SHOW. (Van onzen correspondent). Londen. 7 October. Van den regen in demist. Lon den heeft een eigenaardig klimaat. Te gen October als de haarden worden aan gestoken tot Mei als de schoorsteenve ger komt, moeten we ons voorbereiden op nattigheid of mist. En daar we den heelen zomer door en vooral in September vrijwel niets dan regen hebben gehad en, volgens de re kening van Bartjens, October dus droger zijn zal, moeten we ons voorbereiden op terugkeer van de echte Londensche misten. We noemen ze November-misten, maar daar houdt de weerberichtenmaker van Greenwich, die ons klimaat voor zijn rekening neemt, zich volstrekt niet aan. We hebben n.l. nu al twee „November- misten" gehad. De eerste duurde een dag en diende slechts als vriendelijke waarschuwing. De tweede is heden haar derden dag ingegaan en geeft nog geen teekenen van vertrek. Het is een wonderlijk soort van mist want men moet weten, dat wij ze hier in soorten hebben, varieerend van de ijle atmosferische nevelen, die het herfstlandschap een aparte charme zeven, tot de zwarte mist die als een oaswade laag over de stad hangt en zwarter is als de nacht en de vuil- geelgroene, die de adem beneemt en de oogen doet tranen. Tusschen die uiter sten liggen al de gerenommeerde Lon densche Novembermisten, waarvan we nog alleen de voorloopers hebben ge had. De eerste was een rare, hier zwart, daar grauw, de laatste die van thans is er een, die nauwelijks weet wat zij wil, nu deze districten verduistert, dan die, hier zoo dicht ligt dat zij het geheele treinverkeer ontreddert, daar zoo weinig merkbaar, is, dat de zon haar gemakkelijk kan doordringen en ons zelfs verwarmen kan. Dit is de derde dag en er is een bries opgestoken, juist op het goede oogenblik, nu een belangrijke sectie van het Amerikaansche Legioen, de groep van den Nationalen Comman dant, ons is komen bezoeken. Het is een troep van driehonderd man en toen zij zich hedenmorgen op het Embankment verzamelden voor een marsch naar Whitehall klaarde juist in tijds het weder op en scheen de zon. Het was een eigenaardige processie, die voorafgegaan door de muziek van de Scots Guards naar Whitehall marcheer- De Spaansche koningin wijdt In Marokko een eerevaandei van het Vreemde lingenlegioen in. de om een krans te leggen bij de Ceno taaf en vandaar te gaan naar West minster Abbey, waar hulde zou worden gebracht aan den daar begraven onbe kenden soldaat. Eigenaardig en treffend, maar er was een contrast tusschen de Amerikaansche gasten en de detache menten van het Britsche Legioen, die medeliepen in de processie. Vertegenwoordigers van alle takken van t Britsche Legioen met hun keu rige geel en gouden vendels liepen voor en achter de gelederen der Amerikanen. Daarna kwamen een kleine vierhonderd Engelsche oudgedienden, bijna allen in het zwart en met medailles op de borst en daarna, mede marcheerend een klei ne honderd vrouwen, echtgenooten en dochters, die de reis der Amerikanen ook maakte. Het contrast tusschen de Amerikanen en de Engelschen was werkelijk eigen aardig. De Engelschen liepen als goed- geoefende veteranen, de Amerikanen pratend en lachend en gekleed in elke denkbare touristenkleeding van plus fours en „tweed caps" tot lichte reis pakken toe, sommige met blauwe „doughboy"- mutsen, zooals het Ameri kaansche legioen ze bij him volle uni form draagt maar de meeste in vilten hoeden of dopjes. Maar 't kenmerkend ste verschil was in het marcheeren, dat de Amerikanen deden of ze nimmer het scherpe oog van een dril-sergeant op hen hadden voelen rusten. Bij de Cenotaaf evenwel was de korte plechtigheid wel indrukwekkend. Er werd gewacht tot Big Ben langzaam zijn twaalf zware slagen had doen hooren, waarna alle vlaggen als saluut omlaa^, gingen en alle hoofden werden ontbloot. Daarop trad de Amerikaansche com mandant Howard Savage naar voren en legde een groote krans van de bekende „klaprozen van Vlaanderen" aan den voet van het monument. En met heldere doch haperende stem bracht hü uit naam van het Ameri kaansche legioen een nederige en ern stige hulde aan de blijvende herinne ring voor de „Glorious Dead" van Twee minuten stond de menigte het verkeer was gestopt doodstil, waarin men hier en daar snikken hoorde en tranen zag in de oogen van vele oudstrijders. Het was een werke lijk treffend tafreel, dat indruk achter liet. De Legionarissen blijven een vijftal dagen In Engeland en ze zullen hun tijd, naar het programma te oordeelen wel aangenaam doorbrengen. Heden middag bijvoorbeeld banketteeren zij in het Hotel Cecil, waar zij den Prins van Wales zullen ontmoeten. Zij zijn gekomen in den druksten tijd van Londen's .kleine seizoen", nu alle hotels zich vullen voor de groote automobielen-tentoonstelling in Olympia de befaamde Motor Show, die de vol gende week geopend wordt. Zonder hier op te willen vooruttloopen, kan toch al gezegd worden, dat het een goede tentoonstelling belooft te worden met een aantal vrij belangrijke nieuwighe den de „vrijwielende" auto welke ver betering op wagens met automatische versnellingswisseling kan worden aange bracht en een groote toekomst schijnt te hebben, verbeterde smeer-inrichtingen op goedkoope wagens, nieuwe rem- inriehtingen en wie weet wat meer. Nu het Parlement nog niet zit is het in de politiek vrij stil, maar de con servatieve partij en de arbeiderspartij hebben beide dezen stillen tijd uitgeko zen voor hun jaarlijksche conferenties. Die der arbeiderspij begon Maan dag te Blackpool, die der Tories begint heden te Cardiff. Beide zijn van belang. De eerste vooral omdat op de conferentie de laat ste hand werd gelegd aan de verzoe ning van de Arbeiderspartij en de Mijnwerkersfederatie. De verhouding was vrij gespannen geweest, eerst door dat Ramsay Macdonald en de andere leiders der partij verleden voorjaar de algemeene staking afgelast hebben zonder de mijnwerkers eerst te raad plegen en later grootendeels door onmacht weigerden de mijnwerkers bij hun doorgezette staking te steunen. Dat de arbeiderspartij daarin gelijk had omdat zij inzag dat de staking toch verloren was en alleen de hardnekkig heid van de mijnwerkersleiders Smith en Cook den strijd zoovele maanden deed verlengen, doet niets af van het feit, dat de houding der partij groote bitterheid had opgewekt bij de mijnwer kers. Dit zou zoo erg niet zijn als niet thans de mijnwerkers een goede gele genheid hadden dat de arbeiderspartij betaald te zetten, door te weigeren haar de gebruikelijke heffing voor politieke doeleinden toe te staan. Naar men weet, bepaalt de nieuwe wet op de vakvereenigingen. dat elk lid eener vakvereeniging Jaarlijks vrijwillig moet opgeven of hij aan de heffing wil bijdragen. Dit is een groote slag voor de financiën der arbeiderspartij, vooral als 'n 1 millioen leden tellende federatie de handen van haar zou aftrekken. Thans echter, nu op de conferentie de verzoening is tot stand gekomen ziet het er beter uit voor de partijkas. Op de conferentie der conservatieve partij zal heel wat gezegd wor den over Hoogei.iuishervormmg en het kiesrecht voor vrouwen van 21 jaar, een leeftijd die de die-hards veel te laag vin den, zoodat men in de conservatieve pers geregeld over „votes for flappers" kan lezen, maar het belangrijkste feit zal wel zijn dat de protectionisten zul len trachten een belofte van de regee ring te verkrijgen voor nog grootere in breuken op het traditioneele Britsche vrijhandelsstelsel xwc. STAKING IN DE AMSTERDAMSCHE HAVEN. In de Amsterdamsche haven is een staking uitgebroken. Aanleiding is, dat de directie van Het Amsterdamsche Havenbedrijf voor de 80 bij dit bedrijf werkende vaste havenarbeiders, een nieuw tarief wil invoeren, waartegen van werknemerszijde bezwaar is ge maakt, omdat dit een verlaging van hun inkomsten zou beteekenen, waardoor het door hen te becijferen loon f 3 beneden dat van de losse havenar beiders zou komen te staan. Zoowel voor de dag- als voor de nachtploeg is de staking uitgeroepen. De stokers en de machinisten van de kranen heb ben ook t werk neergelegd, waardoor het aantal stakers tot ongeveer honderd is gestegen. Later is het aantal stakers nog uitgebreid, doordat een honderd losse arbeiders van de havenarbeiders-reserve die opgeroepen waren voor de lossing van het stoomschip Sumatra, van de Stoomvaart Mij. Nederland, zich soli dair hebben verklaard met de stakers en geweigerd hebben, aan het werk te gaan. Dan moet u maar niet verliefd zijn! Een jonge dame riet thans haar uit zetting uit de V. S. tegemoet, en wel alleen op grond dat rij de stem van haar hart gehoor heeft geschonken en getrouwd is. Zij is mevrouw Docenico Ca9cio. de vrouw van een vooraanstaand Ita- liaansch arts, die op het oogenblik te New-York een proces voert om zijn er kenning als Amerikaansch burger. Zijn jonge vrouw was uit Italië naar de V.S. gekomen, om aan de Columbia-universi- teit te studeeren. Als studente was haar de immigratie zonder moeite en zonder inachtneming van het Ita- liaansch immigratiequotum toegestaan. Maar Cupido bleek sterker dan Mi nerva en de studente had dr.Cascio hart en hand geschonken. Daarmee had zij echter volgens de autoriteiten haar hoedanigheid van stu dente verloren en daardoor was ook haar verblijfsvergunning vervallen. Dus werd tot haar uitwijzing besloten, of schoon mevrouw Cascio zich bereid ver klaarde. ook verder de lessen te bezoe ken. Groenland. De directeur van de afdeeling Groen land van het Deensche ministerie vin bmnenlandsche zaken, Daugaard Jen sen, is pas te Kopenhagen teruggekeerd van een langen inspectietocht naar de nederzettingen aan de Westkust van Groenland. In persgesprekken heeft hij verklaard dat vrijwel overal een groote vooruitgang valt vast te stellen en dat vooral de visscherij dit seizoen zeer goede uitkomsten heeft gehad. De inma- kerijen te Holstcnborg worden uitgebreid en zullen het volgende jaar een capaci teit van 25.000 blikken per dag hebben, waarvoor zich goede markten ontwikke len. Ook de schapenfokkerij gaat goed voor uit. De tweehonderd schapen, welke m 1915 uit IJsland ingevoerd zijn, hebben zich zoc sterk vermenigvuldigd, dat er in het Julianehaaldistrict nu al 3000 schapen zijn. behalve de lammeren. Behalve de schapenteelt neemt ook het fokken van blauwe vossen ln betee- kenis toe. Van twee levenden en twee dooden Beiden, George Walmsley en Riohard C Woodwille werden in dezelfde stad geboren, zij hebben naast alkaar op de schoolbank gezeten, zij waren even oud en zijn in dezelfde maand van het Jaar 1927 gestorven. Zelfs na hun dood ston den zij naast elkaar in de testaments rubriek van de „Times" en „Daily Mail", in deze rubriek van de Engel sche bladen waarin kort en zakelijk bèteekenis, levensloop en nalatenschap van de overledenen zijn aangegeven; een onfeilbare eindbalans des levens. In Engeland wordt, zoolang hij leeft, niemand naar zijn werk gevraagd, maar daarna heeft hij rekening en verant woording af te leggen, de optelling wordt gemaakt en een getuigenis af gegeven, hoe hij het groote vraagstuk heeft opgelost. Het onderwerp, dat beiden, George Walmsley en Richard C. WoodvUle door het leven werd opge geven heette: Urmen. Linnen was hun lot, hun beroep, hun brood, linnen was hun voorbeschikking, onveranderlijke materie, waaraan en waaruit hun leven vorm kreeg. In de formule van hun leven was de noemer dezelfde, maar cc tellers waren zoö verschillend, dat in het naast elkaar plaatsen van hun namen in de testamentsrubriek van de „Times" een ernstige waarschuwing tot uitdrukking komt, een waarschuwing aan alle levenszwakken, zich te bezin nen. George Walmsley, je was een goede scholier. Je hebt weldra begrepen, dat het linnen op de wereld is. om inge kocht en met behoorlijke winst ver kocht te warden. Het wit van de stof heb je niet op kleurwaarde, maar op vastheid van het weefsel onderzocht; de wetten der wereld, die aanbod en vraag heeten, waren je geschonken, en een goed hapje was je liever dan een goed boek. De realiteit van de waar lichtte je meer in, dan de nuttelooze redevoeringen van de wljsgeeren en je bent zoo verstandig geweest, de leelijke en rijke vrouw tot echtgenoote en het mooie, maar arme meisje tot minnares te nemen, hebt kinderen voortgebracht met de bruidsschat van je vrouw Je zaken uitgebreid, bent Sir geworden. Je dood was in overeenstemming met je leven. Vredig ademde je van ouder dom verzwakte lichaam Je ziel uit, vrouw en familie, doctoren en ver pleegsters stonden eerbiedig rond het sterfbed van den ouden chef, wiens nalatenschap 336.823 pond sterling be droeg, waarvan 221.517 pond in baar geld. Vrede zij je asch, je hebt de een heid redelijk verdiend: Maar jij, Richard C. Woodville je bent van het begin af tot het einde mislukt. In de school, waar je diroome- rig in de lucht staarde en in het leven, waar je de magie van het linnen gron dig miskende. In plaats het in Meters te versnijden, heb jij het beschilderd In kleine stukjes, met oneindige in spanning en geduld heb je het met landschappen en stillevens, met véld- slagen en interieurs bedekt. Men droeg je op, reclameschilden te maken en den gouden horlogeketting van je opdracht gever te portretteeren maar je hebt dat in dwazen trots van de hand gewezen, waarop bakker en slager, kleermaker en schoenmaker Je crediet opzegden. In plaats van de goed geconserveerde, serieuze weduwe te trouwen, heb je een tooneelspeelster genomen, waarop je door je fatsoenlijk gebleven familie werd geboycot. En toen de tooneel speelster stierf, volgden op de armoede de ellende, de drankzucht en de een zaamheid. Op den patriarch alen leeftijd van 71 jaren, toen je kleinkinderen op je knieën had kunnen laten paardje rijden, bracht je nog schande over je geboortestad EldeTslie, door je in je benauwde zolderkamertje dood te schie ten. Gevonden heeft men bi] jou natuur lijk niets. Je nalatenschap bedroeg 10 pond. Chicago krijgt underground. Tot nu toe was Chicago de eenige groote Amerikaansche stad, die nog geen ondergrondschen spoorweg bezat. Het zal echter niet lang meer duren of Chicago krijgt zijn underground. (Bet wordt natuurlijk de beste ter wereld). De „droge" koning. Koning Boris van Bulgarije is op het oogenblik de eenige Europeesche souverein, die op zoek is naar een, echt genoote. Tevens is hij de eenige Europeesche vohst, die geheelonthouder is. Toen hij nog zeer jong was, is hij eens getuige geweest van een bloedigen twist tusschen twee dronken officieren. Toen besloot hij nimmer meer een druppel te drin ken, en hij heeft er zich aan gehou den. Zelfmoord om een das. Een welgekleed jong man, aldus ver telt een Engelsch blad, kwam Zondag een van de voornaamste koffiehuizen van Triest binnen en bestelde een kop koffie. In afwachting van zijn bestelling liep hij naar een spiegel en begon zijn das te verstrikken. Dit scheen hem groote moeite te kosten en na een vier- of vijftal vergeefsche pogingen om de strik naar zijn zin te krijgen, ging hij weer zitten, nam een blaadje papier uit een opschrijfboekje en scheef er iets op. Hij stak het document in een enve loppen, haalde een revolver te voor schijn en pleegde zelfmoord. Men maakte de enveloppe open en las: ,Jk kan mijn das niet behoorlijk strikken. Daarom maak ik maar liever een eind aan mijn leven". De auto-fauna. De nieuwste nieuwigheid. Een Duitsche automobiele.nfabriek heeft voor haar Indische clientèle een auto gebouwd, waarvan chassis en carrosserie den vorm hebben van de lichaamsdeelen van een tijger. En weldra gaat een Parijsche firma naar Paraguay auto's verschepen die veel gelijkenis vertoonen met een jaguar. De groote moeilijkheid om voor Noord Afrika auto's te leveren, die den na tuurlijken staat van het kameleon het meest nabij komen, zit in de kleur. Artisten humor. In het laatste nummer van „Kunst und Künstler" worden eenige aardige art:sten3nccdoten medegedeeld: een heer, die zich door Liebermann liet schilderen had onder het werk veel te beweren. Plotseling voer de schilder uit: „Wanneer u nu nog eens een woord zegt, maakt ik u, zooals u is". Bij een fotohandelaar te Parijs vraagt iemand naar een foto van Leonardo's Gioconda. Hij bekijkt de foto lang en zegt dan: „Hebt u er niet een een beetje meer „en profil?" Een Amerikaansche miïliardair wenscht voor zijn verjaardag een Rem brandt en een Rolls Royce. Eenige da gen tevoren moet hij op reis en hij vraagt per telefoon aan zijn vrouw, of de geschenken zijn aangekomen. Zij antwoordt: „Ja, maar ik weet niet, welk de Rembrandt is en welk de Rolls Royce". New-Yorksch verkeer. Tot de steden, die hun straatverkeer niet meer de baas kunnen blijven, be hoort ook New York (stad). Het blad New York Herald Tribune heeft becij ferd, dat door tijdverlies, bederf van goederen, die bederfelijk zijn, opstop ping van het verkeer per as in de stra ten, enz. een schade van over het mil lioen dollar per dag wordt geleden. Goederenauto's die in de stad worden gebruikt, tellen op een dienst van 100 uur niet minder dan 64 uur verlies door gedwongen wachten. Een lastige naam. De postboden in het Fransche stadje Eu in Normandië zullen wel eens hun goed humeur verliezen. Van de 3.000.000 poststukken, die de Fransche posterijen ieder jaar terug moeten zenden wegens onvoldoende of onduidelijke adres- seering, worden er een merkwaardig groot percentage uit Eu geretourneerd. Dat heeft zijn oorzaak in de haast van Parijzenaren en andere stedelingen. Zij zijn gewoon op him stadsbrieven de af korting voor „En Ville" te zetten; E. V., twee letters, die ook in Nederland wél gebruikt worden ter vervanging van: alhier. Die V. wordt wel eens slordig geschreven, en het resultaat is, dat honderden stukken uit Eu terug moeten worden gestuurd, omdat zij ten onrechte die plaatsnaam droegen. Er zal weinig aan te doen zijn, tenzij de Parijze- naar en de andere stedelingen zich speciaal gaan toeleggen op het zuiver schrijven van die V. Of, dat Eu een anderen naam aanneemt. Ook Manchester een ondergrondsche. Er is een voorstel ingediend om ook in Manchester een ondergrondschen spoorweg aan te leggen, zooals die ook bestaat In Londen. Over dit voorstel, dat door een speciale commissie uit den gemeenteraad van Manchester is onderzocht, is thans een rapport uitge bracht aan de financïeele commissie. De kosten van den aanleg bedragen ongeveer een kwart millioen pond ster ling per mijl en in totaal ongeveer 25 millioen pond sterling. De „onsterfelijken" krij gen hooger salaris! De Fransche financieele Kamercom missie heeft credieten bewilligd voor de verhooging van het tractement van de leden der Académie Fran raise. Deze „onsterfelijke" heeren waren de eenige gesalarieerden in Frankrijk, die sinds jaren geen wijziging hadden zien intre den in hun toelage, die hun is toegekend om „hun te veroorloven op decente ma nier te leven". Een académicien tou cheerde 100 francs toelage per maand, plus zittinggeld ad 25 francs per maand gemiddeld. De heeren plachten echter botje bij botje te leggen ten behoeve van, eenige noodlijdenden uit hun mid den, zoodat de overblijvenden het den laatsten tijd stelden met 83 fr. 33 per maand; oftewel acht harde guldens. Waarvan men, ook in Frankrijk, niet veel doet. De gevoteerde credieten zullen dit loon voor onsterfelijkheid voorloopig al thans verdrievoudigen.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 14