HAARLEM'S DAGBLAD UIT DEN RAAD, BINNENLAND DONDERDAG 13 OCT. 1927 DERDE BLAD Een agenda als een lam, met 'n rondvraag als een wolf. Krachttermen van den nieuwen Raad. Mr. Gerritsz en de 14-daagsche vergaderingen. De Gas- directeuren-kwestie. Gemeentelijk advies voor be_ laagde huurders. Een merkwaardige maidenspeech: 10 mi'Ile bezuinigd in drie minuten. Geen Montessori- proef op de Lagere School. Onze communist contra mej. Van Vliet en 't Armbestuur. De op het politiebureau bevallen vrouw. Een agenda als een lamen een rond vraag als een wolf. Een bij tyden be paald woedende wolf. Oü sont les neiges d'antan? waar zijn de vredige, somtijds ietwat slape rige, maar althans waardige bijeen komsten van zoovele vorige zittingspe rioden gebleven? In dezen Raad broeien stormen, en wat erger is, zy barsten uit ook. De publieke tribune was dit maal veel schraler bezet dan by de twee eerste openbare uitvoeringen de Overstegianen schynen het al moede te worden. Toch was er nu veel meer to beleven voor een toeschouwer dit: zoo iets mooi vindt. Ik vind het niet mooi. ...Zwynestal! Chantage! Huichelaar! Stommerd! Eerroovers!. Deze argumenten werden door de nieuwe Raadssfeer geslingerd. Waar moet het op zoo'n manier heen? Natuurlyk waren er maar een paar leden die er af en toe een spektakel van maakten, maar dit is al genoeg. Overi gens schynt deze Raad, die voor de derde maal au grand complet verscheen erg veel plezier in vergaderen te heb ben. De heer Gerritsz kwam ook weer MR. J. GERRITSZ voor den dag met zijn vanouds-beken den wensch om elke veertien dagen byeen te komen, en aangezien de voor zitter op dit punt zyn vorige toezeggin gen niet gestand heeft gedaan stelde hy voor om het in art. 6 van het Regle ment van Orde imperatief te bepalen. B. en W. zullen daarop in de volgende zitting (niet in een volgende, zooals gisteren abusievelijk vermeld werd) praeadviseeren. En het zou mij verba zen als er dan niet iemand voorstelt om het heele reglement te herzien, met een commissie ad hoe om dat voor te be reiden. Het is zyn zilveren jubileum voorbij, cn niet meer geheel op de hoog te van zijn tyd. Het zou b.v. een bepa ling moeten bevatten waarby den heer George Oversteegen wordt belet om zich by iedere stemming met de een of an dere flauwiteit van deelneming eraan te onthouden. Met het voorstel-Gerritsz begon hst. En by de ingekomen stukken beland den we al in een pyniyke kwestie. Ei was een adres van den Ned. Federatie ven Bond van Personeel in Openbaren Dienst om naar aanleiding van de on regelmatigheden, die by eenige gas- bedryven in ons land hebben plaats ge- bad, ook hier een co|iir>lssie va» onder zoek te benoemen. De heer Joosten, de overtuiging uit sprekend dat in onze stad geen onregel matigheden zijn voorgekomen, wilde nu geen voorstel doen maar behield zich het recht voor om bij de begrooting te rug te komen op het inhouden van de contributie aan een vereeniging, die door haar ïydelyke houding tegenover de belangen van haar bona fide leden niets doet om de reputatie van het overheidsbedrijf en van deze leden te verdedigen. Wethouder Slingenberg merkte op dat onregelmatigheden, zooals in andere plaatsen zyn voorgekomen, niet alleen bij de gas- maar ook by de andere be- dryven mogeiyk zyn. Hy deelde mede dat B. en W. besprekingen met de di recteuren hebben gehad, en dat bij alle leden van het College de vaste overtui ging heerscht dat dergelyke misbruiken by de Haarlemsche bedryven niet be staan of ooit bestaan hebben. Wat be treft die vereeniging van Gasdirecteu- ren: er is nu een nieuw bestuur en men moet dit de gelegenheid geven om te toonen wat het doen kan. Als het zich op hetzelfde standpunt plaatst als het oude zal de wethouder ook geen reden meer zien om de vereeniging met een contributie te steunen. De heer Peper wilde toch een onpar tijdig onderzoek door een commissie en vroeg praeadvies van B. en W. op het adres van de Federatie, maar zyn motie betreffende dit laatste werd met 308 stemmen verworpen, nadat Mr. Slingenberg er even op gewezen had dat een Utrechtsche rechter-commissa- ris de heele Nederlandsche gasdirecteu- ren-kwestie in onderzoek heeft. De ju stitie onderzoekt de zaak nameiyk by de leveranciers, en kan by hen opening van de boeken eischen,. iets dat de ge meente toch nimmer zou kunnen doen. De heer Keerwolf. die, hoewel hy een zeer actief lid der S. D. A. P.-fractie is. zelden in de Raad het woord veert, hield daarna een van zijn zeldzame speeches en betoogde de wenschelyk- heid van instelling van een bureau dat de slachtoffers van huurverhooging met raad en daad zou adviseeren. Blijkbaar wil hij hen financiëel gaan steunen, hetgeen mij voorkomt een ge vaarlijk principe te zyn, tenzij men at* doende weet te voorkomen dat eige naars hun pogingen op de vrygevigheid yan de gemeentekas gaan concentree- ren. Maar wij zullen 't vervolg moeten afwachten. Wethouder Reinalda deelde mede dat B. en W. principiëele voor standers van het denkbeeld zijn, maar een nieuw gemeenteiyk bureau niet noo- dlg vinden, en er zal dus wel spoedig wat loskomen. De zeer tamme agenda werd grooten- deels zonder discussie afgehamerd, maar bracht een verrassing by punt 14: ver betering van voetpaden in het deel van Haarlem dat vroeger Heemstede was. B. en W. wilden daarvoor f 10.000 uit trekken, en hadden in hun toelichting gezegd dat deze trottoirs door de ge meente Heemstede onvoldoende onder houden wareneen verklaring die op onze redactie al met eenig amuse ment ontvangen was, want in de laat ste maanden ontvingen wy eenige klach ten van geannexeerde Heemstedere, die allen beweerden dat de gemeente Haarlem die trottoirs verwaarloosde. De heer De Breuk, ex-raadsld van Heemstede, maakte bij dit punt zyn maidenspeech. Hy was al vrij verras send, want na verklaard te hebben dat Heemstede's onderhoud wèl goed was geweest zei hy dat hij de situatie ter plaatse onderzocht had, dat het heele- maal niet erg was en bij de ver eischic zuinigheid geen uitgave van tien mille wettigde, en gaf B. en W. in overwe ging om hun voorstel maar in te trek ken! DE HEER J. DE BREUK LZN. Dit advies, kenneiyk onafhankelijk van eenigen wensch om kiezers te belie ven en dus van een politieke smette loosheid die wy niet bepaald gewend zyn, verwekte al een zachte opschud ding. Toen stond de heer Joosten op en zei dat hy het by dit voorstel een be- grijpelyke overweging gevonden zou hebben dat men de geannexeerde Heem stedere terwille wou zyn, ofschoon an dere straten in Haarlem eerder voor ziening eischten. Hij had er dan ook voor willen stemmen, maar na de woor den van den heer De Breuk verviel de bewuste overweg'ng en hy zou nu tegen het voorstel zyn. Logica zou er in dit betoog zyn ge weest als de heer De Breuk de afge vaardigde van een bepaalde groep, in casu de geannexeerde Heemstedere, was. Maar dat is hy niet: hil vertegenwoor digt evenals de andere raadsleden de belangen der geheele bevolking. Daar van had hy juist zeer duidelyk blyk ge geven door zijn betoog. Tot hilariteit van den Raad beging de voorzitter dezelfde vergissing als de heer Joosten, en dat op open* ïyke en volkomen onopzetteiyke wijze. Hy zei ronduit dat de heer De Breuk .in de eerste plaats de bewoners van dit deel der gemeente vertegenwoordigde" en. trok het voorstel van B. en W. in! Aldus debuteerde een nieuw lid met een even onverwacht als merkwaardig succes, en bezuinigde tien duizend gul den in een speech van drie minuten, door de wegen der kiezers-politiek te negeeren. Het verzoekschrift van A. Mars e.a., strekkend tot invoering van de Montes- sori-methode aan een openbare lagere school, had geen succes. De heer Johan Visser hield een rede tegen de zaak. waarin hij de opmerking maakte dat een groot deel van die kinderen later toch terecht zal komen in een omgeving die geen verband houdt met de zonnige en onbezorgde-jeugd die dit stelsel hun eventueel zou kunnen bezorgen. Ik neem aan dat de heer Visser dit argument niet geheel doordacht heeft; hy lykt my er een te vriendelyk man voor. Maar dan had hy beter kunnen zwygen. Het zou toch wel abominabel zyn om kinderen vreugde en zonnigheid te ont houden omdat zy het later in het leven toch moeilijk zouden krygen. En be halve het gevoelsargument geldt ook nog de overweging dat een blijde jeugd kinderen opvoedt tot menschen die ster ker in het leven staan, sterker tegen over de zorgen die later moeten komen. Het is niet waar dat een kind door de zorg tot de zorg moet wbrden opgeleid. Eerlijk gezegd heb ik gerild van de op. voedings-theorieën des heeren Johan Visser. De wethouder van Onderwys had gansch andere argumenten. Tegenover mevrouw Maarschall, die de zaak van Montessori op de Lagere School verde digde met de warmte en eerlijke over. tuiging die haar altyd „het oor" en de sympathieke aandacht van den Raad waarborgen. zij behoort tot de kleine minderheid van vrouwelyk© raadsleden in ons land, die in deze om standigheid verkeerenhad mr. Bruch sterke argumenten. Mevrouw Maarschall wilde „een Montessori-ge- bouw optrekken", en vond dat op het voorbereidend Montessori-onderwys lo gisch het lagere dito moest volgen. De wethouder wees op de hooge kosten en op de onzekerheid van een proefneming die men na de verre-van-moedgevende uitkomsten te Amsterdam, en de weinige opgedane ervaring in 't algemeen, be zwaar ïyk kon gaan nemen. Z.i. werkt de Montessori-methode beter naarmate de kinderen verder van de maatschap- py staan, en moet de opvoeding thuis er zich by aansluiten. „Wy zouden, dit doorvoerend, Montessori ook op het Mid delbaar en Hooger onderwijs moeten gaan toepassen," zei mr. Bruch. „wy zouden de ouders Montessoriaansch moeten gaan opvoeden, per Volksuni versiteit of zoo, en allen een k'ontesso» ri-leven moeten gaan leiden. Een motie-Scholl om de Montessori- proef te nemen werd tenslotte ver worpen met 2513 stemmen. Toen kre gen wij de benoemingen, om vier uur al, en daarna kwam de rondvraag met een serie interpellaties en barstte 't on weer los. Reeds hadden grauwe wol ken zich aan het zwerk samengepakt en was het electrisch licht aangedraaid. DE HEER PEPER, Onze eenige en ondeelbare Commu nist, de heer Peper, begon met zyn po ging om mej. Van Vliet, het S. D. A. P.- lid van het Burgerlyk Armbestuur, ertoe te nopen om haar mandaat als zooda nig ter beschikking van den Raad te stellen. Hy bleek dezen wensch te fun- deeren op een geval waarin mej. Van Vliet het Armbestuur onjuist geadvi seerd zou hebben omtrent een vermin dering van de ondersteuning aan een vrouw die t. b. c.-patiënte is. Volgens het verhaal van den heer Peper was er een misverstand ontstaan omtrent de genezing van deze vrouw, die woont in de wyk die mej. Van Vliet voor haar rekening heeft. De steun was verlaagd van f 7 tot f 2.50 per week, waardoor het gezin in groote moeilijkheden ge- raakte, en toen bewezen was (altyd vol gens den heer Peper) dat de vrouw niet genezen was en niet werken kon had men de begane fout niet ruiterlijk wil len erkennen en was de steun slechts tot f 3.50 en daarna tot f 5 verhoogd. MEJ. VAN VLIET De heer Peper, die dikke woorden be zigde en zei dat men die vrouw „twee maal in een week gekeurd had als eers stuk vee voor een Paaschtentoonstel- ling", terwyl hij ook sprak van „arbeid persen uit een ziek lichaam", kwam met een vry verrassend argument voor den dag toen hy mededeelde dat de St. Vin- centius Vereeniging de vrouw een gul den per week had gegeven. Hij be weerde dat de voorzitter van het Bur gerlyk Armbestuur, mr. Heerkens Thyssen, hem gezegd had dat alles van mej. Van Vliet afhing (hetgeen mr. Thyssen ontkende, want het geheele Armbestuur beslist over een verminde ring van steun en is er dus voor ver antwoordelijk) en hy zei dat mej. Van Vliet sterk bevooroordeeld was. beïn vloed door praatjes van buren der be wuste vrouw, en dat hy met an dere leden van het Armbestuur te doen had gehad maar nog nooit op zoo'n onverzettelijkheid was gestuit als by mej. Van Vliet. Het nu volgende debat liep al dade lijk vast op twee punten. Ten eerste had de voorzitter van het Burgerlyk Armbestuur de verantwoordelykheid op het geheele college genomen, hetgeen den persoonlijken aanval van den heer Peper op mej. Van Vliet feitelijk uit schakelde. Er bleek trouwens dat het Armbestuur in dit geval niet alleen door haar, maar ook door den Armen raad was geadviseerd. Het tweede punt betrof de zonder linge procedure by dit debat. B. en W. verklaarden zich, evenals mej. Van Vliet en andere sprekers, ertegen om indivi- dueele gevallen, waarin het Burgerlyk Armbestuur reeds had beslist, in den Raad te gaan behandelen. Dit standpunt was begrijpelyk, maar onbegrijpelijk bleef mij dat er eerst be sloten was om een interpellatie te be handelen waarvan men wist dat zy over zulk een individueel geval ging. Aangezien niemand het verder besprak konden wy er ook de mérites niet van beoordeelen, en het blijft onduidelijk of het Burgerlijk Armbestuur een ver keerde beslissing heeft genomen of niet Doordat de leiding van het debat faalde raakte het op zijwegen. Nadat mej. Van Vliet kort verklaard had dat zy geen Peper'sche dreigementen vrees de deed de jongeling Oversteegen weer raar en zei dat het Burgerlyk Armbe stuur „een zwynenstal" is, waarop eenige leden protesteerden, waarna de burgemeester hem tot de orde riep en hij nog even stout bleef. Zou er niet in 't Reglement van Orde kunnen bepaald worden dat hy onder bepaalde omstan digheden in den hoek gezet mag wor- den? Het is geen lyfstraf en 't past by zyn gedrag. Dit was het begin van erger. De hee ren Joosten en Peper kregen ruzie, en de laatste was een Vesuvius gelyk toen mr. Slingenberg den voorzitter inspi reerde tot een voorstel om ermee uit te scheiden. Deze uitkomst werd verwor pen met 20—18 stemmen; de S. D. A. P. was er en bloc tegen. Het werd er niet beter op; de heeren Joosten en Gerritsz verweten den heer Peper chantage omdat hy gezegd had dat-ie de zaak niet in 't openbaar zou behandelen als de volle ondersteuning weer aan die vrouw gegeven werd. De heer Peper betitelde hen daarop als „eerroovers" en noemde mr. Gerritsa „stommerd". De heer Joosten had reeds een betoog ten beste gegeven omtrent de politieke arglistigheden der heeren Oversteegen en Peper, en tenslotte ein digde het heele geval op zeer zonder linge wyze. Eerst werd een voorstel-Visser, om nadere inlichtingen aan het Burgerlijk Armbestuur te vragen, met 35—3 stem men verworpen. Alleen de C. H. waren ervoor. Daarna bleek de motie-Peper, waar om het heele geval draaideniet ondersteund te worden! zy kon dus niet in stemming worden gebracht, en 't de bat ging uit als een nachtkaars. Toen hield mevrouw Maarschall nog een interpellatie over het geval van de vrouw uit een woonwagen, die op het politiebureau was bevallen nadat men haar opneming in het St. Elisabeths Gasthuis had geweigerd. Hierover zal ik kort zyn, want dit overiioht heeft de gcbruikelyke lengte al verre overschreden. Men zie ons ver slag. Uit het debat bleek dat de man uit gezegden woonwagen zich wel zeer vreemd gedragen had, vooral door de zwangere vrouw op een handkar-met- een-hit-ervoor urenlang door de stad rond te ryden. Een lugubere historie. Aan het St. Elisabeths Gasthuis had men aangeboden om de vrouw per zie kenauto naar het woonwagenkamp te brengen. Er bleek wel volgens de for- meele voorschriften gehandeld te zijn; de burgemeester verklaarde dat men iemand uit een woonwagen niet in het gasthuis opneemt als gezegde wagen voor verpleging groot en geschikt ge noeg is. Volgens den voorzitter was deze wagen (van 4 x 2% M. oppervlakte, waarin ook nog drie kinderen waren) daarvoor geschikt. Dit begryp ik niet. Mevrouw Maarschall verzette er zich „als mensch en als vrouw" tegen; als mensch en als man denk ik er niet an ders over. Er werd eindeloos gepraat over formeele voorschriften, over 't laakbare optreden van dien man en an dere dingen die de zaak zelf niet raak ten. Dr. Adrian kwam tenslotte tot het hoofdpunt toen hy verklaarde dat er in een stad als Haarlem „secours immé- diat" moest zyn, en vond dat doctoren in het Gasthuis het recht moesten heb ben om in urgente gevallen zonder goed keuring van den Geneeskundigen Dienst tot opneming van een patiënt te beslui ten. De voorzitter zei toen, dat zy dat recht hadden. Als dat zoo is was het blykbaar beter geweest om er in dit ge val maar gebruik van te maken ook, Mr. Gerritsz viel dr. Adrian by. Met de onmiddellijke hulp-theorie van den dokter ben ik het volkomen eens. M.i. behoorde de gelegenheid te bestaan cm alle lyders die in treurige woningtoestanden verkeeren, 't zij woonwagens of krotten, desgewenscht in een ziekenhuis op te nemen. Dat moge een uitbreiding en dus veel geld kosten, het is m.i. een plicht van huma niteit die wy moeten nakomen. Tenslotte dachten wij allemaal dat er nog een geheime zitting was. De voor zitter zei dat hij er niets van gezegd had en maakte een opmerking van „nou ja, in de Pers". Maar behalve in de Pers bleek het ook vermeld te zijn in een stuk in de leeskamer, geteekend doos den voorzitterHet ging evenwel niet door. Een mooi slot. R. P. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cent# per regel. Gezellig-Intieme Dansclub (bcsch. stand), leeft. 3040 j., leiding Hr. MARTIN, op Woensdagavond, zoekt aansluiting van nog enkele paren, die éénmaal per week gezelligheid wen- schen. Br. nr. 3389 Bur. v. d. Blad. 7 ELECTRISCHE STROOM DOOR LICHAAM. OP SLAG GEDOOD. By de werkzaamheden aan den proef- polder te Enkhuizen wordt gebruik ge maakt van electrischen stroom, die door middel van een noodkabel wordt afge takt van het stoomgemaal „Het Groot slag". Door het aanraken van dezen ka bel kreeg de 24-jarige werkman Evert de Wit den vollen stroom door het li chaam. Hy was op slag dood. De onge lukkige laat een vrouw en c.n jeugdig kind achter. Naar de oorzaak wordt een onderzoek ingesteld. VACCINATIE-DWANG. OPHEFFING VAN DEN INDIRECTEN DWANG IN ZICHT? De geneeskundige medewerker van de N-R.Ct. meldt, dat tengevolge van het feit, dat zich by de toepassing van de nieuwe entstof voor de inenting tegen de pokken eenige gevallen hebben voor gedaan van hersenontsteking, in medi sche kringen is besloten aan de re geering in overweging te geven, den in- directen dwang tot inenting tegen de pokken te herzien. UIT DE SIGAREN- INDUSTRIE. STAKING BIJ „HET GULDEN VLIES" GEëINDIGD. Nadat de directie der Sigarenfabriek „Het Gulden Vlies" te Breda had toe gestemd in den van werknemerszijde gestelden eisch tot toepassing van het collectief arbeidscontract, eischten de werknemers, dat de firma alle voorge nomen ontslagen zou intrekken. Gister middag werd er tusschen beide partyen onder voorzitterschap van den Ryksbe- middelaar een bespreking gehouden, waar overeenstemming is bereikt. De ar beidersorganisaties hebben haar laatsten eisch laten vallen, waartegenover de di rectie toezegde, dat het aantal ontslagen zoo klein mogelijk zou zijn. Heden zou den de werkzaamheden worden hervat, meldt het persbureau Vaz Dias. DOODGEREDEN. Woensdagmiddag by het uitgaan der fabrieken te Oldengzaal geraakte de pas gehuwde fabrieksarbeidster Cab. Benthem onder een rangeerenden ko lenwagen. Ze werd op slag gedood. VROUWELIJKE CONDUCTEURS. Binnenkort zal de éénmansbediening der autobussen van de Geld. Tr. Mij. ophouden door de aanstelling van vrou welijke conducteurs. Zy zullen in een keurig groen uniform gekleed gaan. Als practisch resultaat verwacht men, dat de duur van den rit tusschen Arnhem en Zutphen met ruim 20 minuten kan worden verminderd, zonder dat de ry- snelheid verhoogd behoeft te worden, n.l. door minder oponthoud aan de hal teplaatsen. BEGROOTING LANDS DRUKKERIJ. GERAAMDE WINST VAN EEN TON. Blijkens de thans ingediende begroo ting voor het staatsbedryf der Alge- meene Landsdrukkery voor het dienst jaar 1928 worden de exploitatie-ontvang sten geraamd op f 1.389.500 en de exploitatie-uitgaven op f 1.289.000, zoo dat het geraamde winsteyfer f 100.000 bedraagt. ALAIN GERBAULT'S TOCHT OVER DEN INDISCHEN OCEAAN. IN 3 MAANDEN 5500 MIJL AFGELEGD. Zooals een telegram uit Port Louis (Mauritius) heeft medegedeeld, is Alain Gerbault er in geslaagd, met zijn kot ter, de Firecrest, den Indischen Oceaan over te steken. De op avonturen beluste Franschman heeft, na een reis van 3 maanden, het eiland Reunion bereikt. Zooals bekend is. aldus de Tel.. maakt Gerbault een reis om de wereld in zijn 40-tons zeilboot en is reeds den Atlanti- schen en den Grooten Oceaan overge stoken. Nu blyft hem nog over via de Kaap-St. Helena en Gibraltar naar Mar seille te zeilen, wat naar zijn schatting binnen het jaar kan geschieden. In April 1923 startte de Franschman te Cannes en legde hy in 142 dagen 5600 mijl af. Drie zware stormen heeft hij doorgemaakt en roms was z'n water rantsoen een kop per dag. Tien dagen lang heeft hy zonder kleeren In zyn boot moeten zitten, zoodat hy, na op 15 Sept. van dat jaar op Long Island te zijn geland. 48 uur lang bewusteloos is gebleven en er geruime tyd verstreek, voordat hy z'n reis kon voortzetten. Een jaar later zette Gerbault z'n reis voort van New-York naar de Bermuda eilanden. Via de Caribische Zee en het Panama-kanaal bereikte hij in het voor jaar 1926 de Galapagos-eilanden. Voor het oversteken van den Grooten Oceaan had Gerbault meer dan een jaar noodig. want niet voor Juli 11.1 be reikte hij de Noordkust van Australië. Vurig bewonderaar van den bekenden schryver Robert Louis Stevenson zyn- de. genoot hy van het zeilen langs de talrijke eilandjes in den Grooten Oceaan die Stevenson in zijn boeken heeft be schreven. Hij gevoelde er zich zelfs zoo door aangetrokken, dat hy thans het voornemen koestert, zijn verdere leven in een ander soort zeilboot tusschen die eilanden door te brengen. Van Thursday-eiland waagde hij het de 5500 mijl over den Indischen Oceaan af te leggen, welk avontuur thans met zijn aankomst te Reunion is beëindigd. Voor dit laatste traject had hy drie maanden noodig. KON VLAAMSCHE SCHOUWBURG. NIEUW STUK VAN HERMAN TEIRLINCK. Het nieuwe werk van Herman Teir- linck. dat in den loop van dit wintersei zoen in den Kon. Vlaamschen Schouw burg te Brussel zal worden vertoond, en bedoeld is als een verheerlijking van de vrouw, vooral als moeder, zal, naar de correspondent van de N.R.Ct. meldt, dentitel dragen van „Gebenedyt zyt SUOp het programma van den zelfden schouwburg zijn door den direc teur, den heer Jan Poot, ook nog ge bracht: Salome, van Oscar Wilde; Tar- tuffe, van Molière: Compostella, van Dietzenschmidt; De Indringster, van Maurice Maeterlinck; Regen, van John Coltron en het Spel van Liefde en Dood, van Romain Rolland. NIEUW BLIJSPEL VAN MAXIM GORKI. De correspondent van de Tel. te Rome meldt: Maxim Gorki heeft een nieuw blUspel „Valsch geld" genaamd, voltooid, dat eerstdaags in Italië voor het eerst zal worden opgevoerd en wel in liet theater te Turyn. Gorki zal zelf aan de voorbe reiding der opvoering deelnemen. GRAFMONUMENT VOOR DANTE. Men weet dat het gebeente vaa Dante AlighierI te Ravenna rust in een tempeltje, dat in 1730 door een Pause- lyk gezant is gesticht. Mussolini heeft thans een architect opdracht gegeven, zoo spoedig mogelijk een ontwerp te maken voor een grafmonument, den dichter waardig. Het plan is, het gebeente over te bren gen naar de kerk van den H. Franciscus te Ravenna en rondom de kerk een „ge bied van stilte" te stichten, opdat be zoekers er rustig kunnen overpeinzen ver van het straatrumoer. AUTO DOOR TREIN GEGREPEN. Uit Waalwyk wordt gemeld, dat de chauffeur Sch. in dienst bij de firma Gebr. Teurlings aldaar, met een vracht auto by den spooroverweg te Drunen door de gesloten afsluitboomen gereden is. Midden op de iyn bleef de auto staan, die door den uit Waalwyk ko menden goederentrein werd gegrepen. De chauffeur is nog uit den auto kun nen springen. De auto werd totaal ver nield. MOORDAANSLAG TE HERZOGENRADE. DE VERMOEDELIJKE DADER GEARRESTEERD. De Heerlensche correspondent van Het Volk meldt: De marechaussee te Nieuwenhage heeft den 24-jarigen arbeider S., werk zaam op de mijn Julia te Eijgelshoven gearresteerd, als verdacht van dood slag. Te Herzogenrade heeft hij, waar- schynlijk in staat van dronkenschap twist gekregen met een zijner kame raden, zekeren Arets, eveneens mijn werker op de Julia. Op een g/geven oogenblik haalde S. zijn mes voor den dag, waarmede hy A. verscheidene steken toebracht, tengevolge waarvan deze overleed. S. is naar Maastricht overgebracht. DE DERDE KLASSE. GEEN HARDE BANKEN MEER. Men schrijft aan Het Volk: wy vernemen dat de directies der Duitsche spoorwegen besloten hebben, dat de 3de klasse rijtuigen in den loop van 1928 zullen worden verbouwd, zoo dat dan de ry tuigen der sneltreinen een leerbekleeding krygen. In Engeland bestaat het stelsel van bekleeding der 3e klasse rijtuigen reeds, en men heeft er de 2e klasse door kun nen afschaffen. Ook in België hebben, naar wy mee- r.en, een aantal 3e klasse rijtuigen reeds een eenvoudige bekleeding. Nederland moet krachtens de exploi tatie-overeenkomst, die tusschen de Nederlandsche Spoorwegen en den Staat is gesloten, de spoorwegen ex- ploiteeren „wat snelheid en veiligheid van vervoer, inrichting van het rollend materieel, van de stations en van alle overige onderdeelen van den dienst be treft op gelijke wyze als op de beste spoorwegen in Europa". Voorts moeten zy zooveel mogelijk met alle verbeteringen welke elders worden ingevoerd, gelijken tred hou den". DOOR AUTO GEGREPEN. VADER VAN 7 KINDEREN GEDOOD. De besteller Kortenhof uit Woerden is, toen hy het hek van een villa kwam uit rijden, door een auto gegrepen. De man werd op slag gedood. Hy laat een vrouw- met zeven kinderen achter. DE KOSTPRIJS EN DE WAARDE VAN EEN EI. Dr. van Hamel Roos schryft in het „Maandblad tegen de vervalschingen": „wy hebben het zoowel uit een huis houdelijk als economisch oogpunt be- langryk geacht eens na te gaan, aan de hand van de resultaten van ons onderzoek, wat de waarde van „een ei" is en of de door de huisvrouw betaalde prijzen evenredig zyn aan de waarde van dit zoo gewichtige voedingsmiddel. En dat wy daarbij tot curieuse resul taten kwamen, moge o a. blijken uit het feit, dat terwyl bij de eene soort, (bij een gelijke schaalpercentage van 10 pet.) de inhoud 64,780 gram bedroeg, een andere soort een inhoud ha van 48.375 gram. Daar de pryzen gelijk waren (10 cent) ontving men voor hetzelfde geld in het eene geval 34 pet. minder voedingstof dan in het andere! Onze vergelijkende proefnemingen strekten zich uit tot een dertiental plaatsen en daarby bleek, dat de schaal ongeveer 10 pet. van het eigewicht be droeg, terwyl 't gemiddelde gewicht 63 gr. per ei bleek te zyn. zoodat per kilogram 16 eieren vereischt werden. In dien derhalve dit cyfer niet bereikt zoude worden, doordien de eieren te klein of de luchtkamers te groot zouden zyn, zoude een aanvulling met zooveel eieren noodig zyn, tot het gewicht van een kilo bereikt zoude zyn. De prys daarvan zou natuurlijk overeenkomstig de dagelijksche marktwaarde berekend behooren te worden. Mocht deze of een dergelijke rege ling, doch in ieder geval de verkoop per gewicht, ingang vinden, dan zoude daardoor een einde gemaakt kunnen worden aan hetzij opzettelijk óf on willekeurig nadeel voor den kcoper speciaal in den detailhandel. Een ver andering in den tegenwoordigen ver- koopsvorm van een zoo belangrijk voedingsmiddel is in het publiek belang te achten.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 9