DATUMSTUKJES MISS ELDER EN HALDEMAN GERED HET VACCINATIE-VRAAGSTUK. 45e Jaargang No. 13594 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 14 October 1927 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per week f (X27J4f met geïllustreerd Zondagsblad t 0.32; per 3 maandenVoor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3.57^. Franco per post door Nederland 3.87Vv Afzonderlijke nummers f0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haafiem en Omstreken f0.57'f£; franco per post f 0-65 ADVERTENTIENVan 1 tot 5 regels 11.75; iedere regel meer 35 cents Reclames 60 cents per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents a contant; buiten het arrondissement dubbele prijs. Directie, Redactie en AdministratieGr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 Telefoonnummers: Directie 13082, Hoofdredactie 16054, Redactie 10600 en Administratie 10724 en 14825. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Directeuren J. C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Drukkerij: Z.B. Spaarne 12, Telefoon 10122, 12713 Bijkantooi voor Santpoort, Velsen. Velsen-Noord, IJmulden, (Jmulden-Oost, Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerk w eg 2, Veisen, Telefoon 621 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA. VRIJDAG 14 OCTOBER Stadsschouwburg: 2e opvoering van „Die Lustige Witwe", 8 uur. Gemeentelijk Concertgebouw, Tuin- zaal: Vereeniging van Spiritisten „Har- monia", Psychometrische experimenten, door mevrouw J. Schifferlide Bruin, van Rotterdam. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. Zandvoort: „Ons Huis": Winterlezing vanwege de Ned. Herv. Gem. „De Poezie van Adama - van Scheltema" door Ds. A. K. Straatsma. ZATERDAG 15 OCTOBER Stadsschouwburg: N.V. Het Schouw - tooneel: „De Geveltoerist", 8 uur. Schouwburg Jansweg: N.V. Rotter- damsch-Hofstadtooneel „De kleeren maken den man", 8.15 uur. Gemeentelijke Concertzaal„Door inspanning uitspanning". Cabaretavond met bal. Rembrandt-theater: Voorstellingen van 7 uur af. Cinema Palace, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Luxor Theater: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Scala-Theater, Kleine Houtstraat: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Cabaret Modern: Optreden van ver schillende artisteii. La Mascotte, Groote Markt: Dan cing. IJMUIDEN ALS INDUSTRIEPLAATS. BATAAFSCHE PETROLEUM MAATSCHAPPIJ? Onze correspondent te IJmuiden schrijft: Zooals men weet, bezit het Rijk in de Breesaap tot aan de grens van Wijk aan Zee groote terreinen met een opper vlakte van eenige honderden hectaren, welke terreinen bestemd zijn voor in dustriedoeleinden. De eventueel nog te graven havens staan in rechtstreeksche verbinding met de buitenhaven, wat voor de groot-industrie van veel belang is. Dat net Hoogovenbedrijf daar ter plaatse gevestigd is, is zeker niet voor een gering deel hieraan te danken. Naar wij vernamen, zijn er thans on derhandelingen gaande tusschen het Rijk en een drietal groote maatschap pijen, welke het voornemen hebben, zich te IJmuiden te vestigen. Eén van deze is de Bataafsche Petroleum Maat schappij, die naar ons werd medege deeld, onderhandelt over den aankoop van een, vele hectaren groot terrein. AUTO-WEG VOOR SNELVERKEER. Het voorloopig comité voor den auto weg uitsluitend voor snelverkeer Rot terdam-Den Haag-Amsterdam-Utrecht- Arnhem-Nijmegen hield Donderdagna- middag onder leiding van den heer Ten Bokkel Huinink uit Zandvoort in het gebouw van het Kon. Instituut voor In genieurs te 's-Gravenhage weder een bij eenkomst. Een groot aantal belangstellenden was aanwezig. Onder meer waren er verte genwoordigers van Ged. Staten, van Noord-Holland en Gelderland vertegen woordigers van de gemeentebesturen van Rotterdam, Den Haag en Utrecht en vertegenwoordigers van onderschei dene Kamers van Koophandel en Fa brieken. Nadat de heer Ten Bokkel Huinink nog eens een exposé van zijn bekend plan had gegeven werden verschillende vragen gesteld en beantwoord. Ten slotte werd besloten een vereeniging tot be vordering en bestudeering van het plan te stichten. Een kleine commissie zal de statuten ontwerpen. ÏR. ALBARDA. A.s. Zondagmorgen opent het Instituut voor Arbeidersontwik keling de reeks van Zondagmorgenbijeen komsten in het ge bouw van den Haarl. Kegelbond aan de Tempeliersstraat. De heer Albarda, de lei- k der der Soc.-Dem. Kamerfractie zal spreken over „Op weg naar het Sociailisme" Deze Zondagmor genbijeenkomsten van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling beoogen onderwerpen met betrekking tot de geestelijke problemen van onzen, tijd en van de arbeidersbeweging in het bij zonder. te behandelen. Voor deze bijeenkomst bestaat veel belangstelling. Het I-Iollandsch a Capella Koor uit Amsterdam, eén van de beste koren van ons land, dat onder leiding staat van den heer Joh. F. Keja, heeft zijn medewerking voor dezen morgen toege zegd. Haarlem, 14 October Het Conductricetje. „De directie van de Geldersche Tram heeft besloten, eerlang over te gaan tot aanstelling van conductrices op haar autobussen, die uitsluitend met de af gifte en controle van plaatskaarten en het geven van inlichtingen aan de rei zigers belast zullen worden. De directie verwacht van dezen maatregel, waar mee in België gunstige resultaten moe ten zijn verkregen, veel succes. Zonder de rijsnelheid te verhoogen, zal de duur van den rit tusschen Zutphen en Arn hem met ruim 20 minuten worden ver minderd. Er zijn al meisjes van om streeks 18 jaar opgeroepen om voor con ductrice op de autobuslijn Zutpihen— Arnhem te worden opgeleid". Een alleraardigst bericht. Compli menten aan de directie van de Gelder sche Tram. Als er éen middel is om de populariteit van de autobus te bevorde ren moet dit het wel zijn, en straks zie ik de Brockway en onze andere onder nemingen op dit gebied het Geldersche voorbeeld al haastig navolgen en „con ductrice tjes van omstreeks 18 jaar" op leiden. Waarop de tram en misschien zelfs de Ned. Spoorwegen moeilijk zullen kunnen nalaten te reageeren. Lente in de autobus! De bakvlsch als kaartjesknipster en informatrice! Welk een bekoorlijk vooruitzicht, dit dage- lyksche zonnetje in de grauwe eentonig heid van het openbare verkeersmiddel. Een Amsterdamsche forens, nabij Haarlem wonend en sinds vele jaren passagier van de E.S.M., heeft mij eens een welsprekend verhaal gedaan over de verveling die 's morgens vroeg en 's middags laat in forensen-trams hangt.De atmosfeer is er zwaar mee be zwangerd. „Rij *s morgens 'es mee", zei hij, en je zult beamen dat het zoo lang duurt en zoo saai is dat de passa giers, die bij de Liede nog de meest verschillende facies hadden, omtrent Sloterdijk al allemaal op elkaar beginnen te lüken". Van morgen vroeg ik hem hoe het zou wezen als er een bekoorlijk con- ductricetje-van-achttien stond, en hü antwoordde zonder aarzelen: „Dan lij ken we bij de Tempelierssbraat a'l alle maal op elkaar. De mannen, bedoel ik. En wat een gelegenheid om eindelijk eens al die inlichtingen te vragen, die mij al jaren op de tong branden maar waarmee ik den gewonen conducteur nog nooit van z'n werk heb gehou den. Wat een verkorting van den réis- duurwè,t zeg je?Nee, niet in minuten berekend, maar in onze ver beelding. Welk een Ik heb hem toen maar laten staan. Hij werd te geestdriftig. Tijdens en na den oorlog hebben ze in buitenlandsche hoofdsteden massa's conductrices op trams en autobussen aan 't werk gehad. Ik heb het te Parys anderhalf jaar meegemaakt, en het leek my een succes. Sommige van die da mes waren niet jong, en er kwamen er onder voor, die een zekere mannelijke hoekigheid in haar optreden kregen, die moeilijk met onze begrippen van vrou welijke charme kon stroken. Maar daarentegen waren er andere. ah, mon cher monsieur! Schatjes van con- ductricetjes. En het was de moeite waard om de courtoisie, waarmee de Franschman deze lieftalligen benader de, te bestudeeren en te trachten na te volgen. Niet dat wij, Hollanders daar' ooit heelemaal in slagen: wij missen de finesse. Maar je kunt althans je best doen, en de invoering van de Auto- bus-bakvisch, thans door de Gelder sche Tram ingezet, belooft een nieu we en betere era in Hollandsche hof felijkheid te openen. Zou de direc teur-generaal vaa de Posterijen, een ondernemend man met moderne be grippen, er niet voor voelen om het ook eens in de postkantoren te beproe ven? Dat deden ze in Parijs ook, en het had óók succes, al werd de werking van den dienst er niet steeds door be spoedigd. In andere gevallen trouwens wel. Heb ik niet mijn perstelegrammen over de Vredesconferentie van drin gende behandeling kunnen verzekeren door middel van één doos bonbons per maand? Voor de conductricetjes lijkt het mij alleen bezwaarlijk dat zij veel te veel en te lang zullen moeten staan, en dan nog wel in een trillend, hotsend vehikel. Daarom zou ik een vaste plaats voor ze willen reserveeren, om daarop tusschen het werk in uit te rusten. Voor de tweede plaats op hetzelfde bankje zal de directie dan op den duur wel num mertjes moeten uitgeven, bij toerbeurt...,' Voor het overige zullen wij 't maar afwachten. R. P. Opgepikt door de „Barendrecht" op 650 K.M. van de Azoren. DE BEMANNING ONGEDEERD, DE „AMERICAN GIRL" VERWOEST. Maar de avondjaponnen waren al naar Parijs gestuurd. Miss Elder en Haldeman, de bestuurders van het vliegtuig „American Girl", die door de „Barendrecht" zijn gered. HILLEGOM. BURGEMEESTER ONGESTELD. Sinds begin van deze week is Burge meester Wentholt ongesteld. Als loco- Burgemeester treedt wethouder Balvers op. De „American GirF' moest op zee dalen ten gevolge van een gebroken olie-leiding! Na een morgen en een middag van ongerustheid omtrent het lot van de „American Girl" kwam tegen het val len van den avond het heugelijke be richt, dat zoowel miss Elder als de piloot Haldemann bij de Azoren zijn op gepikt door het Hollandsche olietank schip „Barendrecht", dat den 8sten October uit Rotterdam was vertrokken met bestemming naar Key West in Florida. Vaz Dias seint ons: ..Het bericht, dat te New York ont vangen werd en dat melding maakte van het feit, dat Miss Elder zoowel als Captain Haldeman waren gered, was ontvangen, van het s.s. Olympic en vervolgens doorgeseind door het s.s. Leviathan. De inhoud is als volgt: Ruth Elder in nabijheid van Azoren opgepikt door Nederlandsch Stoomschip Barendrecht. Beiden wel. Volgens een ander bericht, dat op Le Bourget ontvangen werd van het Brïfcsche stoomschop „Mayano", kwam de „American Girl" vlak bij de „Ba rendrecht" in zee. Het telegram meldt als oorzaak van het defect niet een defect aan de olieleiding maar aan het oliereservoir. Het bericht werd door het Britsche schip om drie uur Donderdag middag verzonden. Een bericht van de United Press meldde Het was een heerlijke tijding voor de moeder van miss Elder, toen haar heden bericht werd, dat haar dochter was gered. Tranen van blijdschap stroomden haar over de wangen, na de uren van angst en spanning, waarin zy had geleefd. Nog sensationeeler is de inhoud van een Reuter-telegram die als volgt luidt: NEW YORK, 13 Oct. (Reuter). Het vliegtuig werd gedurende de hulpver leening door de „Barendrecht" door brand vernield. Op het schip bevindt zich slechts één marconist, die door aan vragen om inlichtingen wordt over stelpt. Het Hbld. bevat het volgende ver makelijke verhaal omtrent de komische verwisseling van twee namen: In den vooravond bereikte ons de tijding, dat de Brusselsche en Parijsche Boulevardbladen het bericht bevatten, dat de „American Girl" te Barendrecht gedaald zou zy'n. Nog niet bekomen van de verbazing over den primeur, die de Belgische en de Fransche pers ons zou hebben afgesnoept, stelden wij ons in verbinding met burgemeester Bax van Barendrecht. Het hoofd der gemeente verzekerde ons evenwel met stelligheid, dat in zijn gemeente niets geschied was als waarvan de buitenlandsche pers melding maakte. Ook op Waalhaven wist men van niets. Een nader telegram bracht ophelde ring. Het vertelde, dat het Nederland- sche stoomschip „Barendrecht" de in zee gevalllen vliegers had opgepikt. Deze tijding leek waarschijnlijker. De „Ba rendrecht" een tankschip van Ph. van Ommerens Scheepsvaartbedrijf te Rot terdam, verliet 8 October Rotterdam met bestemming voor de Golf van Mexico en moest dus thans op den Oceaan zijn. De directie van Van Ommeren deelde ons by informatie mede, dat zij giste ren in den vooravond van kapitein Go os van de „Barendrecht" het vol gende radiogram had ontvangen: „Saved crew flying engine M.X. 1384. from New York tot Paris. Both well. Engine destroyed by fire whilst saving. Tryving to reach Azores". (Redde bemanning vliegtuig M. X. 1304 van New York naar Parijs. Beide wel. Vliegtuig verwoest bij reddings poging. Probeeren Azoren te berei ken). De directie heeft kapt. Goos draad loos bericht gestuurd, dat zij goedkeurt dat hij de Azoren aandoet om de pas sagiers daar aan land te zetten, indien deze dat verkiezen. Zij heeft den kapitein gevraagd haar nog nader mede te deelen waarheen hij gaat. Zeer waarschijnlijk zal daarop eerst heden in den loop van den dag antwoord komen, want het aantal schepen, dat verbinding met de rendrecht" zoekt is zeer groot. „Barendrecht", die op 400 mijlen ten N.O. van de Azoren is, kan Zaterdag morgen te Horta aankomen. Miss Elder zelve schijnt aan het succes van haar onderneming nauwe lijks getwijfeld te hebben. Reeds ge- ruimen tyd geleden had zy twee kof fers met haar mooiste kleeren naar Parys gezonden, blykbaar met het oog merk, om na behouden aankomst be hoorlijk in de hoofdstad der mode voor den dag te kunnen komen!, schryft de Tel. Maar zelfs dit achtte zij nog niet vol doende, zoodat zy op het laatste oogen- blik voor haar vertrek, toen de bagage moest worden ingekrompen, liever de helft van de levensmiddelen opofferde, dan het avondtoilet, dat zij by zich had, in Amerika achter te laten. Inmiddels gaven alle weerberichten te kennen, dat de „American Girl" hal verwege boven den Atlantischen Oceaan met krachtigen tegenwind te kampen zou hebben, en de experts maakten zich dan ook in "nooge mate bezorgd over het welslagen der onderneming. Zoo verklaarde Lindbergh, dat hy een Oceaanvlucht in dit jaargetijde als on verstandig moest veroordeelen. De ouders van miss Elder evenwel hadden blijkbaar een voorgevoel, dat alles goed zou afloopen en mevrouw Haldeman maakte zich zoo weinig ongerust, dat zy op den avond, dat haar man in het ranke vliegtuigje de gevaren van den tocht trotseerde, kalm naar de bioscoop ging, en met stoïcynsche kalmte ver klaarde: „Hy zal wel aankomen op de plaats waar hij heen wil". Wat miss Elder betreft, haar laatste woorden aan haar vrienden by het ver trek van Roosevelt Field waren: „Don derdag sein ik jelui wel uit Parys". Mej. Elder is Mevrouw Naar de New-York Herald meldt is „mej. Elder" de meisjesnaam van de koene vliegster, die er de voorkeur aan geeft hem in haar beroep te blyven voeren. Voor de reporters, die haar by haar aankomst te New-York dadelijk de vraag stelden: „Is u getrouwd", maakte zy echter geen geheim van haar hu- welyk. „Zeker", antwoordde ze, „ik ben twee jaar geleden in Alabama getrouwd met den heer Lyle Womack uit Lake iand in Florida. Wij houden veel van elkaar, maar omdat Amerikaansche vrouwen meenen, dat de plaat-s van een vrouw thuis is en ik een vliegtuig boven een gashaard verkies, noem ik mij mej. Elder". Nu weet men het. In Amerika en in het bijzonder in New-York in Anniston Town was het enthousiasme by het bekend worden van de redding ongeloofiyk groot. GROOTSCHE BELASTINGVERLAGING. (De Rywielbelasting zal van f 3 tot f 2.50 worden ver minderd) Tjonge, wat een milde gave. Daalt er nu weer op ons neer, Welk een machtige concessie, Van 's lands geldelijk beheer; Alle fietsers in den lande, zyn er geldlijk bovenop, Uit millioenen fietserskelen, Stygt een machtig danklied op; 't Is niet heelemaal verdwenen. Dat was veel teveel gevraagd. Maar de heffing op hun rywiel, Wordt met vijftig cent verlaagd; vyftig centen lijkt wel weinig, Maar het is toch lang niet mis, Tellend wat dat rente op rente, In een fietsersleeftyd is; De regeering hoopt natuurlijk, Dat een elk dat geld bewaaart, Dat die som niet wild verbrast wordt, Maar zorgvuldig wordt gespaard; 't Glimmend mooie rywielplaatje, Krijg je voortaan haast present, 't Is geweldig, die verlaging, Van maar even vyftig cent; 't Moet nu uit zijn, met het klagen. Over den belastinglast, Dat is na die prachtverlaging, Onverdiend en ongepast; Laat ons deze geste loven, Dit is nu de „groote lyn", 't Heeft geen zin erop te wijzen, Dat er andre lasten zijn; t Is niet aardig nu te zeggen. Heel die heffing dient tot niks, Vyftig centen is belangrijk, Maar wie geeft nu om een riks; Hoofdzaak is dat tweetal kwartjes, Men waardeere dit ten vol, Voor een achterwiel gaan fietsers, Straks een jaarlang aan de roL P. GASUS. HET KAMPEERVERBOD TE ZANDVOORT OPGEHEVEN. SLECHTS ééN STEM TEGEN. De Zandvoortsche Raad heeft Don derdagavond het voorstel van den heer Forrer, om in principe te besluiten tot opheffing van het kampeerverbod te Zandvoort, aangenomen met één stem tegen, die van den heer Siegers. De heeren Gunters en Geers waren met kennisgeving afwezig. Men zie het raadsverslag elders in dit nummer. EEN OPLICHTER. WAARDELOOZE BLOEM BOLLEN. Er zyn altyd menschen, die er op uit zyn om te trachten iemand op te lich ten. Hun manier van werken is dan zoo, dat af en toe slachtoffers vallen. Zoo ook een bewoner van het Grotstuk te Heemstede, die een aardig tuintje heeft en daarvoor de noodige planten moest hebben. Daarvoor vervoegde zich Woensdag iemand van ongeveer 45 jaar met een pak bloembollen, volgens zyn zeggen ge stuurd door een hier ter plaatse be kende firma. De prijs was f 2.50. Het meisje, dat alleen thuis was, ver trouwde het eerst niet, maar de persoon wist haar te overtuigen, door de mede- deeling, dat die firma toch het onder houd van dien tuin heeft en dat de bloembollen daarvoor besteld waren. Tenslotte betaalde het meisje f 2.50. Later bleek dat het pakket waardelooze bloembollen bevatte en dat- zy niet be steld waren. De politie te Heemstede wist reeds Donderdag den dader te vatten. Het bleek te zijn P. M. Th., een Haarlem mer. Of hy reeds meer deze praktijk had toegepast kon de politie ons niet zeggen. DISCONTOVERHOOGING NEDERLANDSCHE BANK. RENTEVOET MET 1 PCT. VERHOOGD. De directie der Nederlandsche Bank deelt mede, dat met ingang van 13 Oc tober alle rentetarieven zijn verhoogd en thans als volgt bedragen: Wisseldisconto 4 1/2 pCt., promessen- disconto 5 PCt., beleening van binnen- landsche effecten 5 pCt., van buiten landsche effecten 5]/2 pCt., en van goe deren 5 PCt., voorschotten in rekening courant 6 PCt. Het blijkt dus, dat het wissel- en promessendisconto met een vol procent zijn verhoogd, ook de rentevoet voor de beleening op goederen, terwijl de rente voet voor beleening van binnen- en buitenlandsche effecten en voorschotten in rekening-courant met een half pro cent is verhoogd. De laatste wyziging van wissel- en promessen-disconto vond plaats op 3 October 1925, op welken datum een verlaging met een half procent intrad. De rentevoet voor beleening van bin nen- en buitenlandsche effecten en voorschotten in rekening-courant werd het laatst veranderd op 3 Febr. 1927 n.l. een verhooging met een half pro cent. Entstof en gevaar voor hersenziekte. DE MINISTER OVERWEEGT OPHEFFING VAN VACCINEDWANG. Prof. Dr. H. Aldershoff, inspecteur van het Ryksserologisch instituut te Utrecht, heeft in de officieele mede- deelingen van dat instituut een studie geschreven over het vraagstuk van de zuivere pokkenstof, in verband met encephalitis (een hersenaandoening) die in ons land in de afgeloopen maanden is voorgekomen. De inspecteur komt tot een opvallende conclusie. Allereerst betoogt hy, dat zuivere entstof dat wil zeggen entstof die vry is van an dere levende kiemen dan het vaccine virus zelf tot dusver nog nooit in zoodanige hoeveelheid is bereid, dat zy practische toepassing vond. Behalve het neurovaccine van Levaditi in Spanje. Bewezen is, dat het voortkweeken van het vaccine-virus in de hersenen van konijnen (het neurovaccine) wel dege- lyk mogelijk is. In Spanje zyn sedert 1923 reeds 21/2 millioen kinderen met de volgens de methode Levaditi berei de neurovaccine geënt. Merkwaardig is, dat de encephalitis postvaccinalis, de soms 1012 dagen na de enting ont stane hersenontsteking, behalve in ons land ook in Engeland, Tsecho-Slowakye, Zwitserland, Frankrijk en Griekenland, in verscheidene gevallen is voorgeko men, maar niet in Spanje. Prof. Aldershoff heeft nu langs bac- teriologischen weg zuivere vaccine ge kweekt: het neurovaccine van Levaditi. Tot heden werd het dermovaccine ge kweekt op de huid van kalveren. Om dat de virulentie van neurovaccine snel ler schijnt af te nemen dan die van dermovaccine verzoekt Prof. Aldershoff aan geneesheeren uitdrukkelijk de na 22 Augustus van het instituut ontvan gen vaccine zoo spoedig mogelijk te gebruiken. Deze neurovaccine wordt thans in ons land na 22 Augustus uitsluitend ge bruikt. Prof. Aldershoff komt tot de conclusie: „Blijken toch, ook na gebruik der zuivere entstof, nog gevallen van en cephalitis postvaccinalis voor te komen, dan staat de wetenschap voorloopig met leege handen en dan is gedwongen vac cinatie niet meer moreel te verantwoor den. Al zal dan ook de uiterst geringe kans op gevaar voor ben die de groote waarde der vaccinatie kennen, geen ilen zyn zich niet vrijwillig te laten enten". Tot zoover het overzicht uit de studie van Prof. Aldershoff. Nu schryft onze Haagsche correspon dent: Thans is komen vast te staan, dat ondanks het algemeen toepassen van bacterie-zuivere neurovaccine de her senontsteking blijft voorkomen. Niet uit te maken is op het oogenblik voor de wetenschap of deze ontsteking een direct gevolg kan zyn van de vacci natie of dat de vaccinatie het weer standsvermogen zoodanig verzwakt, dat de encephalitis-bacillen, voorkomend in de omgeving van het ingeënte kind, vry spel hebben. Daar op deze vraag nog geen ant woord 'te geven is en de wetenschap voorloopig met leege handen staat, en de encephalitis een direct gevolg kan zyn van de vaccinatie, is de medische wereld de overtuiging toegedaan, dat opheffing van den indirecten dwang tot inenting (door het vereischte pok kenbriefje by schoolbezoek) niet kan uitblijven. In die richting is den mi nister geadviseerd. De heer Krijger heeft nu aan den minister van Arbeid, onder wiens depar tement het toezicht op de volksgezond heid ressorteert, vragen gedaan over 's ministers voornemens ten aanzien van den indirecten dwang in verband met blijvend voorkomen van de en cephalitis postvaccinatoria. Ben ik zoo vervolgt onze correspondent goed ingelicht, dan moet de minister van Arbeid voornemens zyn, naar aanleiding van deze vragen de Tweede Kamer mede te deelen, dat het zyn voornemen is, voorloopig de indirecte dwang tot inenting tegen de pokken uit de wet te lichten. Dit is een zeer belangryke gebeurte nis in de geschiedenis van den stryd om de vaccinatie. Gaat de opheffing door waarop kans schijnt te bestaan nu door medici de opheffing wordt ge adviseerd, dan zullen de ouders heb ben te overwegen, wat moet domineeren, het pokkengevaar of het encephalitis-ge» vaar.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 1