STADSNIEUWS. FEUILLETON Ket Huis met den Pijl FLITSEN ^iJILLE'S SPORT EN SPEL, HANDELSBLAD DAGBLAD VRIJDAG 14 OCT. 1927 DL TAAK VAN DE VROUW BIJ DE FOLITIE. LEZING VAN DEN HEER C. E. a HOGE.N'DIJK. Oven bovengenoemd onderwerp hield Donderdagavond in de kleine Gem. Concerteaal de heer C. E. G. Hogen- dijk, commissaris van politie, chef der Zeden- en Kinderpolitie te Amsterdam, een lezing. Deze bijeenkomst was georganiseerd door de vrouwenverenigingen hier ter stede en werd geopend door mevrouw C. S. De Veer—Blok Wybrandi, presi dente der Haarlemsclie Vrouwengroep in den Vrijheidsbond. Mevr. de Veer heette in 't bijzonder den burgemeester, als hoofd der politie, den commissaris van politie, leden van den gemeenteraad en politie-autoritei- ten welkcm. Hierna was het woord aan den in leider. Srr. begon met te zeggen da: hy zou spreken over de vrouw bij de politie in Nederland, meer speciaal nog over de vrouw bij de gemeentepolitie, want bij de mareciiaussée en de Rijksveldwacht is voor de vrouw geen plaats. Maar de gemeentepolitie werkt in Let volle volksleven. De politie heeft te verrichten: Sociale diensten: het tegengaan van dronken schap en onzedelijkheid, kinderbescher ming. samenwerking met vereenigingen op sociaal gebied. Ongetwijfeld kan de vrouw h-erbij uitstekende diensten ver richten. Er is een vrcuw van fijne be schaving en ontwikkeling voor noodig. Onderzcek'ïisnslen: onderzoek naar milieu, uitbrenger. van rapporten, vooral met betrekking tot vrouwen en kinderen. Hiervoor is de vrouw geschikt, ja onmisbaar. ..Rcefcerchccicnrtea: het opsporen van straf re feiten, he: opsporen en aan houden van daders, het tot klaarheid brengen van zaken en het overleveren van daders aan de Justitie. Hierbij behoort ook het vrrhooren van vrr .wen en kinderen in zedezaken. Dit werk kan dikwijls door een vrouw be ter .verden verricht dan door efn man. Maar het hangt toch geheel van den aard van het geval af cf het verhoor aan vrouwen kan worden overgelaten. De surveillance-diensten. Voor het bij da? en nacht surveilleeren op straat worden wel in het buitenland (Enge- landi vrouwen gebruikt die speciaal moeten létten on het gedrag van vrou wen en kinderen. Zoover zijn wij hier nog niet. En ook in liet buitenland vindt dit voorbeeld van Engeland niet veel navolging. De resultaten zijn roover. En dat is niet vei wonderlijk. Want zoo'n vrouwelijke pek: cagent moet iets man nelijks hebben. Maar men neme dan maar ilever een heelen in plaats van een halven man! Ten slotte de transport- en bureau- diensten. Bij deze laatste diensten be hoort ook o.m. het foutlleeren. Uit kiesch heidsoverwegingen zcl het fouilleeren van vrouwen en kinderen beter door een vrouw kunnen geschieden. Een gemoe delijke, socio-'.-voelende, vrouw (niet te ontwikkeld!) zal hiervoor geschikt zijn. Zullen aan c"e vrouwelijke politie ambtenaar hf.r-lfde salaris, dezelfde rangen en dezelfde poli-.ioneele bevoegd heden verleend moeten Worden? In Am sterdam maakt men geen onderscheid maar bij de aanstelling worden cok de zelfde eischen van kennis gesteld. In Nederland zijn vrouwelijke politie beambten te Amsterdam, Rotterdam, Den Haag. Nijmegen, Arnhem en eenige andere plaatsen. Na de rede was gelegenheid tct het steden van vragen. De heei Hartendorf vroeg hoe de za ken béhooren te worden aangevat in plaatsen waar nog geen vrouwelijke ambtenaren bij de politie zijn. Is het niet beter eerst eer. dienst: Kinder- en Zedenpolitie in het leven te roepen en dien te huisvesten in een apart gebouw? Mr. L. G. van Dam meende dat het aantal kinderzaken te Har riem zeer ge ring is. Deze spr. vroeg ook hoe de ver houding is tct de andere organisaties en speciaal tot den ambtenaar voor de K'r.cerwetten. De heer Tenckinck vroeg hoe spr. zich de huisvesting denkt van 'n dame die bij de politie zou werden aangesteld en oï met de zusters van Maatschappelijk Werk te Amsterdam wordt samenge werkt. De heer W. van Liemt-vroeg hoe het instituut werkt in plaatsen als Haarlem, bijvoorbeeld Nijmegen. De heer M. L. A. Klein vroeg of be paald een inspe:'rice r.codig Is, of tie door spr. omschreven taak wel hoort tot de taak der politie en cf een eventueel aan te stellen vrouwelijk ambtenaar ge woon in de rouleering zou worden op genomen. De inleider antwoordde dat men te Amsterdam niet begonnen is met een zeden maar met een kinderpolitie. De Naar het Engelsch van A. E. W. MASON. 29) „Bewegen!" zei Hanand scherp, er. zijn gezicht leek ook op eens scherper geworden te zijn. „Dat woord brengt ons niet veel verder. Een optocht beweegt. En een stoel ook, a£ ik hem verschuif. Er. mijn hand cok, als ik die op iemands mond leg om te voorkomen dat ze gaat schreeuwen. Is dat de soort van bewe ging die u bedoelde, mademoiselle?" Onder den strengen drang van z;jn vragen verloor Ann Upcott plotseling haar kalmte. „Ja, ik vrees van wel", zei ze en ze bedekte haar gezicht met haar handen. ,Jk heb het ncoit begrepen, totdat u er vanmorgen over sprak hoe de pijl ge bruikt zou kunr.er. worden. Ik zal het mezelf nooit vergeven. Ik stond daar in denker, een paar meter van hen af, riet meer ik stond heel stil en luister de en vlak achter die verlichte deur werd madame vermoord!" Ze nam haar daarvoor aangestelde vrouw was gehuis vest in een vriendelijk en huiselijk in gericht bureau en werd geheel buiten den gewonen politiedienst gehouden. Eu de kinderpolitie heeft nu een enorme taak. Met andere organisaties wordt zoo nauw mogelijk samengewerkt en de ver houding tot den ambtenaar voor de Kinderwetten is zeer goed. Te Nijmegen bestaat de vrouwelijke politieambtenaar nog niet lang. Voor zoover spr. bekend gaat het goed. Een inspectrice acht spr. bepaald noodig, in de eerste plaats. De zusters van Maatschappelijk Werk doen te Amsterdam heel iets anders dan dc politie: ondersteuningsarbeid. waarbij zij vaak door de politie worden geholpen. ARR.-RECHTBANK. De vingerafdrukken... Op 27 Augustus kwamen een paar jonge mannen aan de pastorie van pas toor L. J. Bcogmans in de Amsterdam straat en vroegen den pastoor te spre ken. Het dienstmeisje liet hen binnen in de spreekkamer en ging daarna den pastoor waarschuwen. Van die gelegenheid het alléén laten van de mannen toen de pastoor werd gehaald is gebruik gemaakt om een busje van den H. Vincentiusvereeni- ging dat in de spreekkamer stond, te ledigen Nadat de pastoor met de man nen, die hem om hulp kwamen vragen, eenige oogenblikken had gespreken keek hij naar het busje, dadelijk zag de pasteer, dat het lcodje van het busje was verwijderd; hij vroeg de jonge mannen of zij dat hadden gedaan, waar op zij mot snelle passen de pastorie ver lieten. Later werd esn der mannen aange houden en werd het geld uit het óffer- busje nog maar een klein bedrag, terug gevonden.. Een van de twee mannen R. H., een zeeman, wenende te Amsterdam, had zich wegens den diefstal te verant woorden. Verdachte ontkende den dief stal Maar er waren vingerafdrukken genomen van liet busje die overeen kwamen met die van verdachte. Het O.M. putte daaruit het bewijs voor het aan verdachte ten laste gelegde Het ledigen van een offerbus vond het O.M. een minne streek. Tegen den verdachte. die al een paar maal in de gevangenis heeft gezeten, werd G maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief gevorderd. Dc twee bankjes. Ruim een maand geleden had me vrouw A. G. D. wonende in de Johan de Wittlaan, aan haar dienstbode twee bankjes van f 25 gegeven om het gas te kunnen betalen. In de middaguren hoerde het meisje een man op het grint in den tuin loopen. Haar eerste ge dachte was, als de bankbiljetten maar niet zijn weg genomen. Dadelijk stelde ze een onderzoek in en inderdaad de briefjes waren weg. Nabij de Blauwe brug werden de briefjes teruggevonden. Een venter die in de buurt van de Johan de Wittlaan was geweest en die ter terechtzitting öcor eenige getuigen werd herkend, werd in verband met den diefstal van het geld aangehouden. Verdachte ont kende. Wel zeide hij dat hij met een paar kaartjes knoopen in He.arlem was ge weest. De President vond dat vreemd, dat verdachte die uit den Haag kwam, niet meer koopwaar bij zich had ge had. Verdien e had daar als antwoord dit op gevonden, dat hy te Haarlezn was gekomen om te trachten zijn vrouw te vinden om met haar te praten over een echtscheiding. Tevens had hij van die gelegenheid willen gebruik maken om te zien nog wat te verdienen. Bij de aanhouding van verdachte werd in zijn bezit gevon den een pcrterr.onnaie dis later bleek ten nadeele van een dame in de Ram- pcnlaan te zijn ontvreemd. Verdachte beweerde dat hij die por- temennaie had gevonden! Het O. M. oordeelde dat verdachte slechts ..smoesjes" verkocht. Tegen den verdachte, die al 7 maal is veroordeeld, werd gevraagd 10 maanden gevangenis straf met aftrek van preventief. Verdachte vroeg hem voorwaardelijk te veroordeelen. „Maar man, je moest heslemaal niet werden veroordeeld, jo bent immers on schuldig, deed het O.M. opmerken. „Ik ban schuldig, cmdat ik een porte- monnais die ik vond, mij toeeigende", antwoordde verdachte. De verdediger mr. van Dam pleitte vrijspraak, subsidiair een onmiddellijke invrijheidstelling. Verdachte zeide nog dat hij al een brief aan den minister van Justitie had geschreven dat hij den dader van dsn moord in het Bezuidcnhout te Den Haag kon aan vijlen. Maar voorwaarde was dan dat hem een voorwaardelijke gevangenisstraf werd opgel:rd. „Man, daar hebben wij niets mede te maken", zeide de President. De gestolen schoenen. Des middags diende een zaak van gestolen schoenen. Een man, die pas uit de gevangenis was ontslagen hij heeft er meermalen ingezeten en is reeds negen keer wegens diefstal veroordeeld met een uitgangs kas van f 20, had in het begin der maand September kans gezien in de Groote Houtstraat van een wagen eenige paren scliosnen weg te nemen, die tc-ebehooren aan de firma P. in de Anegang. Behalve deze diefstal, die verdachte bekende, was hem nog ten laste gelegd diefstal van een rol molton uit de zaak der firma Vroom en Dareesmann in de Veerstraat, welk laatste verdachte ont kende. Het O.M. eischte tegen verdachte 10 maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. Verdachte had op straat de schoenen verkocht aan een koopman, wlen hy had gevraagd of hij niet wat gebruiker, kon. De koopman „kon wat gebruiken" en hij had de schoenen tegen een voor hem goed prijsje verkocht. Dit maakte dat hij wegens schuldheling moest te recht staan. De koopman beweerde, dat hij on mogelijk had kunnen vermoeden dat de schoenen van diefstal afkomstig waren. „Er werden wel eens meer on geregelde goederen verkocht", zeide hij. Het OM. sloeg aan die beweringen ech ter geen geloof. Tegen verdachte vor derde het f 25 of 15 dagen. Behalve deze koopman hadden zich nog twee verdachte te verantwoorden. Aan dezen had de koopman op zijn bemt de schoenen aan den man ge bracht De verkoop geschiedde in een lappery By den koop werd bedongen, behalve den koopprijs, neg een glaasje bier. Deze verdachten beweerden dat ze voor de schoenen een behoorlijker prijs hadden bi tr.r.N.Volgens hen eigen lijk nog te veel. En dat ze nu nog terecht moesten staan, vonden ze toch wel wat al te bar, te meer daar de schoenen bij hen in beslag waren genomen. Schoe nen eerst betalen en ze dan weder te moeten afstaan, dat zinde hun in het geheel niet. „Ik heb ze hardstik te duur gekocht", zeide een der verdachten, die nog al brutaal in de rechtszaal optrad. De man had een paar schoenen meegebracht. Hij trad uit het verdachtenbankje naar de tafel, waaraan de leden van de rechtbank zijn gezeten en liet den pre sident de schoenen zien. „Dat moet u eens zien", merkte hij op, „dat is ander spul". Toen de president hem deed opmer ken dat hij toch wel had kunnen be grijpen dat het geen zuivere koffie was en dat hij eerst had moeten onderzoe ken of- het geen gestolen waar was, 'zei deze"verdachfce tot den president. „Als u een bos wortelen gaat koopen dan gaat u toch ook niet eerst vragen of het van diefstal afkomstig was." Het O.M. vroeg tegen ieder ^an de twee mannsn die de schoenen van den koopman hadden gekocht ook f 25 of 15 dagen. De tweede van de verdachten, de man die de opmerkingen legen den president maakte had nog slechter koop gesloten dan den eerste. Hij had. be halve den bedongen koopprijs, den koopman neg drie glazen bier moeten geven om den „gelukkigen eigenaar" der schoenen te worden. Dat maakte hem al heel ontstemd. Hij uitte zich op heftigen toon nadat hij den eïsch had vernomen. „Ik moet mijn schoenen of mijn geld terug heb ben", riep hij by het veriaten van de rechtszaal. UITSPRAKEN J. v. d B., los werkman, wonende te Hillcgom; IL V., los werkman, wonende te Hil- legom, beiden thans gedetineerd, dief stal door middel van inklimming in ver- i eeniging, Ieder vier maanden gevan genisstraf met aftrek preventieve hech tenis o.v.; P. M., wonende te Haarlem, appèl overtreding Arbeidswet, f 3 boete subs. 1 dag hechtenis, o.v. Chr. S., fabrikant, wonende te Lands meer; appèl over :e ding Veiligheidswet, drie geldboeten van f 20 subs. 5 dagen hechtenis voor elke boete o.v. Chr. S., fabrikant, wonende te Lands meer, appèl overtreding Arbeidswet en Arbeidsbesluit, twee geldboeten van f 25 subs. 10 dagen hechtenis voor iedere boete o.v. V/, C. v. d. Z, werkman, wonende te Haarlem; overtreding Jachtwet. Ap- pèlvcnnis bekrachtigd. VAN HAARLEM S DAGBLAD No. 1025 DE MINUUT DIE EEN EEUW LIJKT Wanneer je net gedroomd hebt, dat het Zondag v/as en je beseft dat het Maandag is en je je moei haasten om op tijd op school te zijn. (Nadruk verboden). NED. NATUUR HIST. VEREENIGING. Het programma voor de tweede helft van October van de afdeeling Haar lem en omstreken aer Nederlandsche Natuurhistorische Veresniging ziet er als volgt uit Zondag 16 Oct.: Paddestoelenexcursie onder leiding van den heer H. Boting. Bij goed weer duimt deze den geheelen dag. De excursie wordt gehouden in de duinen van de Amterdamsche Water leiding. Zondag 23 Oct. Strandexcursie onder leiding van mej. T. van Benthem Jut ting. Bij goed weer duurt ook deze excursie den geheelen dag. Al naar de windrichting is, zal het den kant van IJmuiden of Ruigenhoek opgaan. Zondag 30 Oct: Vogel-excursie onder leiding van den heer J. P. Strijbos. Met goed weer den geheelen dag durend. Maandag 31 October is er een verga dering voor leden en introducés in de bovenzaal van Brinkmann. HAARLEM 3 CHE POSTZEGELBEURS. Naar het bestuur ons schrijft heeft de mededeeling in een vorig communi qué, dat voor het verkoopen op de Haarlemsohe Postzegel Beurs de toe stemming van het bestuur noodig is, misverstand gewekt. Sommigen nl. zijn van meening, dat men op de beurs al leen maar kan komen om te koopen, dooh dat verkoopen feitelijk onmoge lijk is. Niets is evenwel minder waar. Het zal niemand geweigerd worden om zijn dub bele zegels ter beurze te verkoopen of om een restant op te ruimen. Slechts van hen, die zullen blijken voornamelijk verkooper te zijn, zal ver langd worden, dat zij als lid van de Haarlemsche Postzsgelbeurs zullen toetreden, daar het onbillijk zou zijn dat slechts enkelen voor de onvermijde lijke onkosten zouden moeten opkomen en anderen zonder eenige kosten of ri sico daarvan zouden pr'ofiteeren. Zooals men weet, wordt de Beurs lederen Maandagavond gehouden in het gebouw van den Haarl. Kegelbond. INGEZONDEN JVÏEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. «f i' -Ai//en 'k roeP het hi„ luid: J /S>«_L.-0-d" .Jk Het Ickl.-.cle is l tcch fel BESCHU3T h elke rol btrinJI Oth een epurtiléje rtn temt tem: /misee&arhqen bzéen GEEN SNUGGERE JONGEN. Donderdagmiddag plaatste 'n slagersjon gen die bij een familie op den Bron- stêeweg te Heemstede boodschappen moest bezorger., zijn fiets zoolang tegen een ijzeren mest van de electrische tram, evenwel aan den kant van' den rails. De gevolgen van deze domme daad ble ven niet uit. Toen een tram naderde werd de fiets gegrepen en ongeveer vijf meter meegesleept. Daarna kwam het rijwiel tegen een lantaarnpaal aan. Zoo wel deze paal als dc fiets werden ern stig beschadigd- Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. VEREENIGING K. en O. Slechts enkele personen hadden Don derdagavond gevolg gegeven aan de uitnoodiging van de Ver. tot Eevorde- ring van het Onderwijs in Kinderver zorging en Opvoeding om een lezing bij te wonen van den heer H. G. Canne- gieter over het onderwerp „Is de moe der albehoedster?" Dit was, volgens het bestuur, in hoofdzaak daaraan toe te schrijven, dat terzelfder tijd in het Gemeentelijk Concertgebouw een lezing werd gehouden over het onderwerp: „De vrouw bij de Politie", dat op on geveer hetzelfde terrein als dat der ver- eepiging K. en O. ligt. De lezing zal nu op een nader te bepalen datum gehou den worden. VOETBAL. V. S. V.—Z. V. V. De thuisclub verschijnt voor dezen wedstrijd volledig, dus met: Van der Wint, v. d. Pieterman, v. d. Griendt, Böhm, Bruidschaar, Wey, Kening, Heijerman, Heyerman, Hore man, Hiilekamp. DAMMEN. JTJBILEUMWEDSTRIJDEN De Hoofdgroep der door de Haarlem sche Damclub ter gelegenheid van haar 20-jarig bes* aan georganiseerde Jubi- leumwedstrijden is thans geheel uitge speeld. De eindstand luidt: ri. g CA 5 1. P. G v Engelen 2 2 1 *6 2. F. A. Berkemeier 5 2 1 2 5 3. J. W. v. Dartelen 5 1 3 1 5 4. J. B. Sluiter Jr. 5 1 3 1 5 5. H. G. Teunisse 5 2 1 2 5 6. Aebe de Jong 5 1 2 2 4 DISTRICTSBOND HAARLEM EN OMSTREKEN Zondag a.s. zal in „De Korenbeurs" te Haarlem de oprichtingsvergadering plaats vinden van den Districtsbond Haarlem en Omstreken. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regeL Geeft uv/e advertenties op ter plaatsing in het HET algemeene GROOTE dagblad der beschaafde kringen. ALLE soorten advertenties worden zonder prijsverhooging aangenomen 22 bij het Bijkantoor Handelsblad (Wensing's Alp. Advert.-Bureau) TEMPELIERSSTR. 32 Telefoon 10209 KORFBAL. HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. WESTELIJKE AFDEELING le klasse Noord: Amsterdam: D.T.V.Westerkwartier (2 uur). D.D.V.—Swift (10 uur). Koog aan de Zaan: Koog-Zaandijk— D.D.V. le klasse Zuid: LeidenFluksVitesse. Den Haag: H.K.V.—H.S.V.. Rotterdam: Het Zuiden—D.K.C.; Velox—Dee tos. Overgangsklasse Noord-Holland Afd. A: Amsterdam: OosterparkEendraoht. Bilt/hoven: BilthovenK.V.D„ Afd. B: Ready Tekca K.V.K.V. (12 uur). Westerkwartier nHaarlem. Purmerend: B. e. P.D.ED. Zaandam: Z. K. V.K. v. O. Overgangsklasse Zuid-Holland: Dordrecht: Dee tos II—Ai.O. Rotterdam: O.S.C.R.—Ons Eibernest. Den Haag: Die Haghe—H.B.S. 2e klasse B. Amsterdam: Victoria—Haarlem n. Swift II—Hercules H. DD.V. II—Spert Vereent; Sportief—D.T.V. n 2de klasse D: Amsterdam: D.D.V. II—K.Z. n; Luto— Advendo; Westerkw. Ill—Ulysses; Con cordia—D.V.D. lx OOSTELIJKE AFDEELING le klasse A: Zutfen: Z. K. C.Hellas. Arnhem: E. K. C. A.—Be Quick. le klasse B: Almelo: A.K.C.—D.O.S.. Delden: Zwart WitNa&s. NOORDELIJKE AFDEELING le klasse. Zuidlaren: S.S.S.—W.K. Groningen: Nic.Voorwaarts. Veenhnuizen: Rood Zwart—Kinea. handen va.i haar gezicht af en sloeg hevig opgewonden iret haar vuisten op haar knieën. „Ja, dat geloof ik nu zeker! Madame schreeuwde met de hcesche, scherpe stem die ze had: „Uitkleeden? Uitklee- den, hè?" En z? lachte vreemd; en toen kwam er een geluid, alsof ja, dat had het kunnen zijn aisof ze werd vast gehouden en madamei's stem verander de in een gemompel en toen werd het stil en toen kwam d'e andere stem fluisterend, maar o, zoo duidelijk: „Nu is het genoeg". En a1 dier. tijd stond ik caar in h<*-t corker o!" „Wat heelt u gedaan rsdat u dat ge fluister had gehoord vroeg Hanand op bevelenden toon. „Neemt u als 't u blieft uw handen eens van uw gezicht af en vertelt u mij dat eens". Ann Upcott gehoorzaamde hem. Ze boog haar hoefd achterover terwijl de tranen langs haar war.ven liepen. „Ik ben omgekeerd", fluisterde ze. „Ik ging de kamer uit. Ik deed de deur ach ter m.jj dicht, héél zachtjes. Ik vluchtte". „Vluchtte? Vluchtte? Waarheen?" „De trap op naar mijn kamer". „En beid® u niet? Riep u niemand? U vluchtte dus naar uw k3mer? En u stopte zeker uw hoofd onder de dekens net als een kind? Kom, kom, made moiselle!" Hanand liet zijn ironiichen toon va ren en vroeg nu: „En wiens stem dacht u dat u zoo duidelijk hoorde fluisteren: „Nu is het genoeg?" De onbekende, waarover u vanmorgen in as bibliotheek sprak?" „Neen, monsieur," antwoordde Ann. „Ik zou hst niet kunnen zeggen. Als men fluistert, lijken alle stemmen op elkaar". .Maar u moet toch wel een vermoe den gehad hebben aan wie die stem toe behoorde. Weg icoper. en zich verstop pen dat doet toch niemand". „ïk dacht, dat het de stem van Jeanne Baudfn was". En Hanand leunde weer achterover in zijn stoel en keek haar wantrouwend en vel afschuw aan. Jun Frobisher stond achter hem en schaamde zich over zijn volk. Als ze dcfeht dat de verpleegster Jeanne Baudin in de slaapkamer was, zou ze dan toegeloopen zijn?" „Kom, mademoiselle", zei Hanand. Zijn stem was plotseling veel vriende lijker, bijna smeekend geworden. „Dat kan ik niet gelooven". Ann Upcott wendde zich met een hul peloos gebaar tot Betty. „Zie je nu wel?" zei ze. „Ja", antwoordde Betty. Ze weifelde een oogenblifc en sprong toen overeind. „Wacht even!" zei ze en voordat iemand haar kon tegenhouden was ze al halverwege het huis. Jim Frobisher vroeg zich af of Hanand haar had wil len tegenhouden en het tenslotte beter had gevonden om het niet te doen. Hij had wel een beweging gemaakt, cn zelfs nu lceek hy Betty met een eigenaardige uitdrukking op zijn gezicht na, terwijl zij over het grasveld holde. „Wat loopt ze hard!" zei hy tegen Frobisher, „zoo vlug als een jongen en daarbij elegant als een meisje! Aardig vindt u met?" En Betty liep het huls in. Er was een zekere spanning in Ha- nand's houding die niet overeenkwam met zijn woorden en hij keek vol ver wachting naar de ramen ,van het huis. Ectty bleef echter nauwelijks een mi nuut weg. Ze kwam weer uit het huis met een grocte enveloppe in haar han den en veegde zich vlug bij de anderen. „Monsieur, wij hebben geprobeerd om dit voor u te verzwijgen", zei ze, zonder eenige bitterheid maar met teleurstel ling in haar stem „Gisteren ik en vandaag Ann juist zooals wij jaren lang geprobeerd hebben het voor Dyon verborgen te houden. Maar nu is er niets meer aan te doen". Ze maakte de enveloppe open nam er een cabinetportret uit en gaf dat aan Hanand. „Dit is een portret van madame ge nomen hi den tijd dat ze met mijn oom trouwde". Het was een portret van een slanke vróuw, niet bepaald knap, maar met een uitgesproken persoonlijkheid. Aan het gezicht kon men zien dat ze veel gele den had: ze had droomerige oogen en aan haar wecken mond kon men zien dat ze gevoel voor humor moest heb ben. Jim Frobisher keek over Hanand's schouder naar het portret, en riep niet uit: „Ze was mooi!" maar wel: „Ik zou haar graag hebben willen kennen". „Ja! Een aardige vrouw!" voegde Ha nand er bij. Betty nam nu een tweede foto uit de enveloppe. ,Dit, monsieur, is dezelfde vrouw een jaar geleden". De tweede foto was in Monte Carlo gemaakt en het was moeilijk te geloo ven dat dit dezelfde vrouw was, zulk een ontzettende verandering had er in die tien jaar plaats gegrepen. Hanand hield de portretten naast elkaar. De elegance, de humoristische trek waren verdwenen; de vrouw was dik geworden en haar ge zicht zwaar en grof; er was een felle uitdrukking in haar oogen. Het was een toonbeeld van verval. „Tk zal maar ronduit spreken, made moiselle", zei Hanand vriendelijk „hoe wel deze portretten eigenlijk aan duide lijkheid niets te wenschen overlaten. Dronk madame Harlowe de laatste ja ren van haar leven?" „Sedert den dood van mijn oom", zei de Betty. „Zooals u waarschijnlijk al weet had ze een heel ongelukkig en eenzaam leven gehad voor ze met hem trouwde. Maar toen had ze een droom om voor te leven. Nadat Simon Harlowe echter gestorven was en ze besloot haar verklaring met een gebaar. „Ja", antwoordde Hanand, „natuurlijk hebben monsieur Frobisher en ik van het begin af wel geweten dat er een ge heim moest zijn. Wij wisten het al voor uw terughoudend antwoorden van gis teren en voor mademoiselle Upcott's aarzelend antwoord vandaag. Waberski moest ongetwijfeld geweten hebben dat er iets was, dat u liever wilde verzwij gen, voor hy die brieven schreef aan uw zaakwaarnemers in Londen en voor hij de aanklacht tegen u indiende." „Ja, hij wist het. en dc dokters en de bedienden, die zeer loyaal waren. Wy probeerden altijd om het geheim te hou den, maar wij wisten nooit of wij er wel in geslaagd waren". Hanand glimlachte vriendelijk. „Nu, dat kunnen wij hier onmiddellijk uitmaken", zei hy, en dc meisjes en Jim staarden hem vehbaasd aan. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 6