BUITENLANDSCH OVERZICHT RAKOFSKI AF BELGIë'S NATIONALE VERDEDIGING. LETTEREN EN KUNST HET TOONEEL. GEMENGD NIEUWS INGEZONDEN MARKTNIEUWS. HAARI.EM'S DAGBLAD VRIJDAG 14 OCT. 1927 DERDE BLAD De gezant te Toklo naar Parijs over geplaatst. Een Russisch fiasco. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Dit is het laatste bedrijf van het drama, (of de tragi-comedie) getiteld „Rakofski", met den ondertitel: „Of: hoe de bolsjewiek alweer de kous op zijn kop kreeg." Donderdagavond werd namelijk officieel aan Quai d'Orsay medegedeeld, dat-Rakofski teruggeroe pen zal worden en vervangen zal wor den door Dovglefski, gezant van de Unie der Sovjetrepublieken in Tokio. Naar alle waarschijnlijkheid gaat Ra kofski naar Tokio. Een uitwisseling van personen. Een formule, waarmee Mos kou wil zeggen: Wij handhaven Ra kofski en Dovglefski is zijn politieke tweelingbroeder, zoodat aan de situatie inderdaad niets veranderd is. Tsjltsje- rin deed wanhopige pogingen om de eer aan den kant van Moskou te hou den. Dat hij daarin allerminst gt:laagd is. weten wtj maar al te goed. Zij die jrip.h de vreemde politiek inzake de schuldregeling herinneren, en de mede- deelingen betreffende de zaak Rakofs ki hebben gevolgd zullen eens te meer overtuigd zijn van Bosjewlstische war hoofdigheid. Wat den nieuwen gezant Dovglefski aangaat, over hem is weinig bekend. Hij werd tot nu toe niet als serieus can- didaat beschouwd, over zijn loopbaan is weinig bekend. In 1924 werd hij verte genwoordiger der Sovjet-regeering in Stockholm, daarvóór bekleedde hij een hooge post bij het departement van de posterijen in Moskou. P. A. Koning Albert over de Nationale Ver gadering. Tijdens de ontvangst door den koning van de bureaux der beide Kamers, die hun gelukwenschen kwamen aanbieden met de geboorte van prinses Joséphine Charlotte, heeft de koning een en an der over de nationale verdediging ge zegd. Hij hoopte dat de Kamer binnen kort de wet zou aannemen waarbij op definitieve wijze de veiligheid, en de onaantastbaarheid van gebied, dat door de grondwet gewaarborgd is, verzekerd werd. De koning bracht in herinnering, dat hij zelf den eed had afgelegd om eiken maatregel te nemen, die de veiligheid van het land zou verzekeren en voegde er aan toe, dat zijn familie gedurende honderd jaar voor de welvaart van het vaderland had gewerkt. De koning verzocht den president der Kamer om zijn woorden aan zijn collega's over te brengen. Calles over de revo lutie in Mexico. De „Times"-correspondent te New- York seint aan zijn blad dat president Calles nadrukkelijk de beweringen heeft tegengesprfoken, dat de revolutie nog steeds een grooten omvang zou hebben en dat zij door de regeering zou zijn aangestookt omdat deze zich aldus van haar vijanden wilde ontdoen De revo lutie heeft nu nog slechts de vluchtende rebellen uiteen te jagen. Iedereen in Mexico heeft geweten, aldus de president, dat de propaganda van de generaals Cerrano en Gomez sedert het begin der verkiezingscam pagne, midden Augustus, een openlijke ophitsing van de openbare meening tot opstand en van het leger tot verraad is geweest. Hij was van begin af aan op de hoogte van alle bijzonderheden van een staatsgreep, die op 1 September zou plaats vinden, wanneer het Congres zou bijeenkomen. De president verklaarde voorts, dat hij getracht heeft generaal Serrano van zijn plannen af te brengen, daar hij dien een kans wilde geven om terug to kee- ren naar een democratische politieke actie. Openlijk sprak hij zijn vertrouwen uit in het leger ondanks de geruchten omtrent verraad van bepaalde officie ren. Terwijl hij alle bijzonderheden der complotte kende, liet hij 't bevel der troepen in handen van „twijfelachtige elementen", omdat hij geen achterdocht te hunnen opzichte wilde zaaien. De revolutie mislukte tengevolge van het sterke eergevoel van het nationale leger. Denk om uw Pas! Eén overheidsdienst, die voor het bezoek der American Legion te Parijs was ingesteld, functionneert ook na het vertrek der légionnaires verder: die der politiedetachementen, die 's nachts de voornaamste centra van vermaak Montmartre, Montpamasse en de boule vards afloopen en ieder dubieus-uit ziend persoon naar zijn identiteit on dervragen, om, zoo hij die niet afdoen de kan geven, hem naar het bureau te brengen en hem er te houden tot zijn onschadelijkheid is kernen vast te staan. Toeristen doen er goed aan, hun pas bij zich te hebben; dit is het gemak kelijkste middel om den argwaan van een agent te onzenuwen. Zelfs een oogenblik overlast Is het doel wel waard, n.l. de door den prefect heilig voorgenomen zuivering der Parijsche straten van alle ongewenschte elemen- ten. KORT EN BONDIG. Dezer dagen zal te Moskou een in stituut 'worden geopend, dat zich zal bezighouden met de bestudeering van het vraagstuk der afwering van en bescherming tegen gas-aanvallen in tijd van oorlog. Door verkeerden wisselstand zijn Don derdagmorgen te Dusseldorp twee elec- trische tramwagens op elkaar geloop en, waardoor 15 passagiers en de beide be stuurders licht gewond werden. Blijkens een bericht uit de stad Con cord in den staat New Hampshire, is een dame. Helen Gwendelyn Jones candidaat gesteld voor het ambt van burgemees ter esHet is de eerste maal dat zooiets geschiedt in New Hampshi- De gemeenteraad van Sofia heeft lord Gladstone, den zoon van den ver maarden Britschen staatsman, het eere burgerschap aangeboden. Tot leider van de conservatieve partij in Canada is gekozen het parlementslid Bennett. WIILIAM LE QUEUX OVERLEDEN. Uit Knokke wordt gemeld dat de Engelsche romanschrijver William Le Queux daar na een ziekte van eenige weken in den ouderdom van 63 jaar is overleden. Le Queux, de bekende Engelsche ro vellenschrijver bewoog zich hoofdzake lijk op het gebied van detectivenro- mans. Hij is hier te lande ook zeer goed bekend want zijn boeken werden ijverig vertaald. Le Queux, zegt de Tel.: werd te Londen geboren en woonde een tijd lang in het „Quartier Latin" met het doel schilder te worden. Later werd hij journalist en was hij buitenlandsch correspondent van een Engelsch blad. In 1893 zegde hij dit beroep vaarwel om zich geheel aan het schrijven van ro mans te kunnen wijden. Hij reisde veel en bezat een groote kennis van den spionnendienst in Europa, waarvan hij in zijn verhalen blijk geeft. Van zijn werken noemen wij: „Guilty Bounds", „Rasputin, The Intrigiuers", „Lan- dru", en ult 1926 „Fatal Faces". Hij heeft een zeer groot aantal ro mans geschreven. MUZIEK. HUGO WOLF-AVOND. Mia Peltenburg, Louis van Tulder en Hendrik Andriessen, hebben gisteren weer een deel van de gTootsche taak volbracht, die zij als apostelen van den genialen, vroeg gestorven liedercompo nist op zich hebben genomen. Brachten zij in het vorige seizoen ons een voor treffelijke verklanking van Wolfs „Spa- nisohes Liederbuch", thans was het ,Jta- lienisches Liederbuch", teksten van Paul Heyse, aan de beurt. Een bonte rij van zes-en-veertig liederen van de meest verschillende stemming, de grootst mo gelijke verscheidenheid van muzikale uitbeelding ging ons voorbij, niet zonder een reeks van, deels sterke, indrukken te wekken. De snelle opvolging, de zeer divergente aard der liederen maakt na tuurlijk het volgen en medeleven voor den hoorder niet gemakkelijk; deze moet zijn opmerkzaamheid voortdurend gespannen houden, want een oogenblik van onoplettendheid kan den draad in een lied doen verliezen. Was het dus voor de hoorders een zware avond, voor de drie kunstenaars was de opgave; zich in deze telkens wisselende stem mingen te verplaatsen en er de juiste wijze van uitdrukking voor te vinden, nog veel moeilijker, en alleen een lang durige voorbereiding, gevoegd bij een juisten kijk en .veelzijdig muzikaal aan passingsvermogen, kan daartoe de moge lijkheid scheppen. Intusschen blijkt van Tulder's prachtige stem zich bij uitstek voor de zuiver lyrische zangen te leenen, terwijl de meer humoristische of ironi sche in Mia Peltenburg een voortreffe lijke vertolkster vinden. Met de verdee ling der liederen was daarmee blijkbaar ook wel rekening gehouden. Mia Pel tenburg scheen in den aanvang niet zoo volkomen op dreef als later op den avond, toen zij, evenals haar kunstbroe ders van Tulder en Andriessen de volle ontplooiing van haar groote artistieke gaven te genieten gaf. Zangeres en zan ger hadden meermalen een geestdriftig „open doekje" in ontvangst te nemen. Hendrik Andriessen kweet zich van de zware taak om voor 46 liederen de mu zikale sfeer te scheppen op de uitmun tende wijze die we van hem kennen; een .enkel maal, in het „Standchen" (no. 22) waar de componist uitdrukkelijk „ohne Pedal" voorschrijft, had de klavierpartij nog iets lichter en droger kunnen klin ken. Verder het voortreffelijke te stipu- leeren lijkt onbegonnen werk: in mijn programma staan te veel liederen met een aanteekening daartoe voorzien. Dat er kleine inzinkingen waren, minder bij de vertolkers dan bij den componist, ligt voor de hand: geen toondichter is in al zijn scheppingen even groot ge weest, en wanneer men integrale reek sen voordraagt moet men de minder sterke wérken, die men bij een bloem lezing weg zou laten, ook ten gehoore brengen. Des te meer verdient het stre ven van deze kunstenaars, die goedkoop succes versmaden, lof en waardeering. Ook de avond van gisteren was een „daad" op muzikaal gebied. KAREL DE JONG. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cent» per regeL AAMBEIEN Velen, die ln hevige mate aan aambeien leden onder vonden onmtdde!li|k verlich ting door de toepassing van AKKER'. J KLOOSTERBALSEM r» gevolg v NIEUW LEVEN. DE VRIJBUITER. Van de verschillende dilettanten, die ik tot nu toe in de titelrol van De Vrijbuiter heb gezien, staat de heer Chr. Vosshard, van Nieuw Leven, verreweg bovenaan. Eigenlijk is hij de eenige, die in staat bleek deze zware rol volkomen te kunnen dragen. En dat is zeker geen geringe lof. Want de rol van Rudolf Verburg eischt allereerst een buitengewoon vlotte manier van spelen. De Vrijbuiter ls alle drie be drijven door, bijna voortdurend op de planken en zijn rol is er een van een boekdeel dik. Hij moet dus wel een zeer losse en vooral gevarieerde manier van spelen hebben om al dien tijd te blijven boeien. En zijn dictie moet zoo zijn, dat men steeds naar hem blijft luisteren, ook al komt zijn mond als een klaterende waterval geen moment tot rust. Chr. Vosshard heeft zich op zijn „Jubileum-avond" zelf overtroffen. Ru- dolf is zijn beste rol geworden. Hij speelde dezen vrijbuiter met een voor een dilettant waarlijk verbluffende ge makkelijkheid. Wat mij vooral trof, was zijn zeer gesoigneerd en telkens wisse lend handenspel. Zoo ziet men het van een liefhebber maar zelden. Ook met zijn dictie wist hij door voortdurende en juiste nuanceering de aandacht tot het laatst toe vast te houden. En er zijn weinig Haarlemsche dilettanten, die wat vooral in zulk een groote rol aangenaam aandoet zoo zuiver en beschaafd spreken. Vosshard verzachtte eenigszins en dat ligt ook wel in zijn persoonlijkheid het grove en harde van de figuur. In deze creatie werd Rudolf minder ploertig en patserig.' In de tooneelen, waarin het betere-, zachtere deel van Rudolf's karakter naar voren komt, ging het nu en dan zelfs naar het teere toe. Het had alles wat harder en pootiger gekund. Maar Vosshard wist de figuur in zijn zachtere opvatting toch steeds reliëf te geven. Hij speel de hem in een lichten, beschaafden toon en hield dien toon voortreffelijk vol. En hij kende zijn lange rol als zijn naam. Hierdoor was hij in staat voort durend een vlot, vlug tempo te nemen, wat deze redeneer-rol bepaald noodig heeft. Voor den heer Vosshard was gis teren dan ook het groote deel van het buitengewoon succes. Mevrouw VosshardDijkstra had moeite zich naast dit gemakkelijk en vlotte spel staande te houden. Nu dient erkent, dat de rol van Anna wel zeer zwaar is, omdat zij niet zuiver is ge- teekend. Zij is eer een juffrouw uit een roman dan uit het leven, en zij „teemt" heel het stuk bijna door! Haar zinnen klonken gisteren nog al eens min of meer boekachtig en ook het ware le ven wist mevrouw Vosshard deze Anna niet in te blazen. Maar deze dilettante is evenals haar man zeer consciën tieus en er viel dan ook heel veel in haar spel te waardeeren. Voor een dilet tante was 't lang niet slecht, maar te gen het voortreffelijke spel van haar man kon zij gisteren toch niet op. Mej. Kammeijer had aan Loukie een gemakkelijker taak, daar de rol dank baarder is en een speelster meer hou vast geeft. Het deed mij genoegen mej. Kammeijer nu eens in een belangrijke rol te zien. Zij is een alleraardigste tooneelverschijning, heeft een pittige manier van spelen en zij heeft de char me der jeugd. Zij is een der weinige speelsters in Haarlefh met aanleg voor ingénue. Hierdoor kwam Loukie vol komen in het juiste licht te staan. Mej. Kammeijer speelde de rol frisch, leven- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 CENTS PER REGEL. CARAVELLIS, de edelste aller sigaretten Rêve d'Or 3 ets. Fine Fleur 3 ets. Specials Wt dig, natuurlijk en met voldoende gevoel en temperament. Onder de jonge dilet tanten behoort zij ongetwijfeld tot de beste in Haarlem. Alleen dient zij haar uitspraak meer te soigneeren. De I's en het gevaarlijke woord „hoor!" klinken nog allesbehalve fraai. Maar voor Nieuw Leven is zij een kracht om in eere te houden.Want een ingénue wij weten het is op het tooneel goud waard. De heer L. Vosshard was Jan, de afgewezen vrijer. Hij had met deze rol weinig moeite en speelde den bra ven dominee's zoon in den juisten toon, zonder een oogenblik in chargee ring te vervallen. Jan won het ver van zijn vader, den dominee, die van den speler wel heel erg weinig teekening kreeg. Versterking met eenige heeren krachten 2»u voor Nieuw Leven lang niet kwaad zijn. Naast de gebroeders Vosshard en den heer Kroon die gis teren ouden Kees weer aardig typeerde, blijven de andere spelers wel wat te veel in de schaduw. Zoo viel het heel moeilijk in BTam Verburg een rijk in dustrieel te zien. En ook zijn actie en zijn uitspraak lieten nog al wat te wen- schen over. Dat de leden van Nieuw Leven de eer ste de beste gelegenheid om den heer en mevrouw Vosshard—Dijkstra eens in de bloemetjes te zetten, zouden benutten, was te begrijpen. Zij zijn ongetwijfeld de twee krachten, die in deze vereeni- ging het meest op den voorgrond tre den. Ernstig en vol toewijding vatten zij hun taak altijd consciëntieus op en zij hebben dan ook meermalen veel be reikt. Wat deze twee krachten voor Nieuw Leven waard zijn, hebben wij in voorstellingen als Aan Flarden, Verle den en nu weer in De Vrijbuiter, gezien. Zij hebben de hulde, welke hun bij hun koperen verbintenis aan de vereeniging werd gebracht, dan ook volkomen ver diend. En hoe zij bij hun vereeniging gewaardeerd worden, bleek wel uit de houding van het publiek en de schat van bloemen en geschenken welke hun werd aangeboden. Wat mij bij deze huldiging allerpret tigst stemde was de eenvoudige, nooit opgeschroefde toon! Zoowel in de toespraken van de heeren Vellinga en Kruif als in het dankwoord van den heer Vosshard klonk die eenvoudige toon door, wat sympathie wekte. Wij hebben het by jubilea van dilettanten wel eens anders meegemaakt. Gaarne sluit ik mij bij de vele geluk wenschen, die den heer en mevrouw Vosshard werden gebracht, aan. Voor Nieuw Leven zijn zij twee onmisbare krachten. J. B. SCHUIL. 5 jaar fascisme. Den 26en October is het vijf jaar ge leden, dat de fascistische legerscharen hun opmarsch naar Rome begonnen, waar den volgenden dag het ministerie aftrad en het bewind aan de nieuwe mannen overliet. De foglio ordini, de partij-orders van de fascistische partij, bevatten al een voorloopige rekening over het vijfde jaar om aan te toonen, dat het fascistische bewind dit heeft weten te sluiten met een geweldig actief, ongeacht nog de groote werken, die in het land zelf en de koloniën tot stand zijn gebracht. Ook bevatten zij reeds het programma van de feesten, die te Rome gehouden zullen worden, waaronder een leger schouw voor Mussolini, waaraan 13 le gioenen van de militie en vertegenwoor digingen van de vloot en de luchtmacht zullen deelnemen. Uit een vorig nummer haalt de Times een overzicht aan van het werk der re geering in het afgeloopen jaar. Met name worden daarbij genoemd het ver drag van Tirana met Albanië, het ver drag met Hongarije en het arbitrage- verdrag met Duitschland en op binnen- landsch gebied de stichting van nieuwe provincies, de nieuwe wet tot bescher ming van den staat, de invoering van het charter van den arbeid, de voltooiing van den nieuwen spoorweg Rome—Na pels en andere groote werken, ook in de koloniën en de bezetting van het sulta naat van Obbia en Mijertin in Ita- liaansch Scmaliland. De sport en de autoriteiten. Nog maar enkele jaren geleden zou er op het Elysee niet gebeurd zijn wat daar gisteren is gebeurd: de president van de Fransche Republiek heeft er of- fioieel de Fransche tennisspelers ont vangen, die in Amerika met zooveel suc ces om de Davis-cup hebben gestreden. Om vier uur zijn Lacoste, Borotra, Co- chet en Brugnon bij Doumergue geko men, die hen overigens zonder eenig protocol in allen eenvoud heeft ontvan gen. De auto in Engeland. De groote auto-tentoonstelling in Olym- pia te Londen is vandaag geopend en maakt veel belangstelling gaande. Er is een streven merkbaar om ook ln Enge land steeds goedkoopere auto's te ma ken en men berekent dat in Engeland in 1928 42 millioen pd.st. aan auto's en bijkomende benoodigdheden besteed zal worden. De goedkoopste auto op de ten toonstelling kost 125 pd.st. (dus goed 1500), voor de duurste wordt 300 pd.st. gevraagd. Er is veel vraag naar lichte auto's van 7 tot 9 P.K. Het aantal cylin ders van de tentoongestelde auto's wis selt tusschen twee en twaalf. De 615 tentoongestelde modellen vertegenwoor digen een waarde van 1 millioen pd.st. Wie de explosiemotor uitvond. Het is algemeen bekend, dat James Watt de uitvinder is van de stoomma chine, Stephenson van de locomotief en Edison van vele andere mechanische hulpmiddelen, die den mensch ontzagge lijk groote diensten" bewijzen. Maar wie is de uitvinder van de explosiemotor? De naam van Etienne Lenoir, de uit vinder van den gasmotor, die als ben zinemotor zoo'n enorme invloed heeft op onze geheele samenleving van nu. deze naam is maar weinigen bekend, en geenszins populair. En alweer stierf deze groote weldoener der menschheid in ar moede. Etienne Lenoir werd geboren in Bel gië in het jaar 1822 en kwam te Parijs in 1838. Eerst werd hij daar vernisser. en hij ontdekte het tin-oxyde-email, het witte email, dat gebruikt wordt om wijzer platen van klokken te vernissen. Toen de spoorwegen er waren werd hij sein- wachter en remmer. In 1859 verkreeg ■hij zijn eerste brevet op den lichtgas motor. Die uitvinding berustte, zooals hij zelf verklaarde op „het gebruik van lichtgas te zamen met lucht en ontsto ken door electriciteit, als motorische kracht". En hij voegde er bij, dat hij „gas kon produceeren op het oogenblik, dat gewerkt moest worden met vloei bare gecarbureerde waterstof, en het mengsel van gas en water in een cylin der zou kunnen zuigen met behulp van een zuiger". In de volgende jaren trachtte Lenoir voort te bouwen op zijn uitvinding. Hij maakte een automobiel, voorzien van een motor van 1 1'2 PK., die het tra ject ParijsJolnville-le-Pont en terug aflegde. Ook construeerde hij voor den heer Dalloz, directeur van de „Moteur- Universel" een cano, met een 6-paards motor. In 1889 werkten de motoren van den uibvinder met een mengsel van lucht en gasoline, en werden tentoongesteld op de „Exposition Universelle". Tegelijkertijd had Lenoir nog uitge vonden een automatische telegraaf, een werkwijze om spiegels met tin te behan delen, en om leer te looien met ozon. Hij was dus een algemeen begaafd genie. In 1900 stierf hij, dus kort voor de groote evolutie van zijn uitvinding. Moskousche huishuren. De stad Moskou staat, volgens de Roel aan den vooravond van een nieuwe ver hooging der huishuren, welke zal wor den ingevoerd ter versterking van de fondsen voor nieuwen bouw. De verhoo ging zal hierin bestaan, dat, terwijl tot nu toe de huurprijzen werden berekend naar de inkomsten van het gezinshoofd, voortaan mede in aanmerking zullen worden genomen de inkomsten van de overige leden van het gezin, in dier voe ge, dat voor de bepaling van het bedrag der huur de inkomsten van het gezins hoofd ten volle en die van de overige leden van het gezin voor de helft zullen gelden. Dieudonné. Dieudonné, van wiens omzwervingen en avonturen wij onlangs hebben ver teld, zal nu werkelijk binnenkort in Frankrijk terugkeeren. Dinsdag is hij te Rio de Janeiro scheep gegaan met be stemming naar zijn vaderland. De Fran sche consul te Rio, die eerst geweigerd had hem een paspoort uit te reiken, had Maandagmiddag uit Parijs instructies ontvangen, die alle moeilijkheden weg namen. Romano's wieg. Op en in louter patriottieke symbolen zal de jongste Mussolini, Romano, het wonder van zijn eerste levensmaanden beleven. Een Italiaansch blad beschrijft als volgt de wieg. die hem door het Ge nootschap der Italiaansche Kunstenaars is geschonken: Het prachtige kunstwerk schijnt met zijn diverse motieven de voornaamste elementen van de natuur, zee. hemel en aarde te belichamen. De wieg van zwaar eikenhout rust op eiken voetstuk, waarin monsters van alle Ita liaansche delfstoffen zijn ingelegd, zoo dat het is alsof zij rechtstreeks op den heiligen bodem des vaderlands schom melt. De dolfijn en de adelaar, die de wieg dragen zijn van verguld brons, aan het hoofdeinde is de wieg versierd met snijwerk, dat bijen en korenaren voor stelt, aan het voeteneind met den licto renbundel en het onderschrift: Jaar V. Voor deze wieg hebben de verschillen de provincies nog allerlei afzonderlijke gaven geschonken. Tarente zond een kostelijke wollen deken. Venetië een kost baar kanten wiegekleed, Latium een wijwaterkom van geperst leer, Sardinië een bonte linnenkoffer, Calabrië damas ten lakens, Umbrië een stel changeant aardewerk enz. enz. Smokkelen van foezel. Voor de schepenrechtbank van Wed ding is een nieuw proces begonnen we gens het smokkelen van foezel en het omkoopen van ambtenaren tegen negen tien beklaagden, van wie negen ambte naren. Men verwacht dat het acht of tien weken duren zal. Het loopt over groote leveringen van foezel van het eene consortium aan het andere. Ter wijl het eerste den indruk wekte, dat het vocht voor industrieele doeleinden be stemd was, waardoor het het tegen ver laagden prijs kon koopen, verkocht het andere consortium het als brandewijn, en kon zoo doende groote winsten ma ken. Een aantal ambtenaren van de ac cijnzen, o.w. een hoofdinspecteur, had zich laten omkoopen. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. HET EERSTE LEDENCONCERT DER H. O. V. In het verslag van den heer Karei de Jong over het le Ledenconcert der H. O. V. op gepasseerden Maandag avond, wordt o.g. er een verwijt van ge maakt dat hij in zijn openingsrede met geen enkel woord den vorigen dirigent Nico Gerharz heeft herdacht. Dit verwijt is volkomen gegrond en ik dank den heer de Jong voor zijn op merking, die er mij op een voor mij ge makkelijker wijze dan met den mond toe brengt, in het veel gelezen Haarlem's Dagblad den heer Gerharz nog eens in mijn functie van bestuurslid der H. O. V. en als particulier hartelijk dank te zeggen voor de vele onvergetelijke uren van intens muzikaal genot die hij zijn toehoorders heeft bereid. Het was inderdaad mijn voornemen, geweest op dien avond met een enkel woord ook Gerharz te herdenken en in mijn op schrift gestelde toespraak stond dan ook woordelijk: „Den Heer van Beinum heet ik har telijk welkom, hij heeft een moeilijke maar eervolle taak overgenomen van zijn onverg eteilij ken voor ganger den heerGerharz" Het is zeker een noodlottig toeval ge weest, dat ik door een wijziging in mijn woordkeuze na het welkom aan den Heer van B. een geheel andere zinswen ding koos als ik mij had voorgesteld en daardoor, geheel tegen mijn wil, den Heer Gerharz verloochende! Aangezien men nu eenmaal bij de H. O. V. goede muziek en geen lang dradige toespraken verlangt, meende ik met deze enkele woorden „onvergete lijke voorganger" genoeg te hebben ge typeerd wat ik den Heer Gerharz acht te zijn voor de Haarlemsche Orkest- Vereeniging in het bijzonder en voor het Haarlemsche Muziekleven in het algemeen. De redactie zeg ik dank voor de op neming van dit stukje. De penningmeester (waarnemend voorzitter) der Haarlemsche Or kest Vereeniging, J. A. J. SYBRANDL ONDERSCHEIDING VOOR MINISTER LAMBOOY. GROOTKRUIS LEGIOEN VAN EER. Naar de Maasbode verneemt heeft de Fransche gezant een bezoek gebracht bij Minister Lambooy en hem medege deeld, dat de Fransche regeering den minister het grootkruis van het Legioen van Eer had verleend, hetwelk hem eerstdaags op de Fransche legatie zal worden uitgereikt. GEBRUIKT LIMBURG- SCHE STEENKOLEN. NOODIG VOOR DE NED. MIJNINDUSTRIE. De minister van waterstaat heeft aan de Gedep. Staten der provincies ge schreven Met het oog op de moeilijke tijdsom standigheden, waarin de Limburgsche mijnindustrie nog altijd verkeert, wil de regeering zooveel mogelijk het gebruik van Limburgsche steenkolen en steen koolproducten blijven bevorderen. H zou het op prijs stellen, indien daarmede ook door de waterschapsbe sturen werd rekening gehouden, voorzoo- veel dit niet reeds het geval mocht rijn. Ik moge u daarom uitnoodigen, de bedoelde besturen in uwe provincie na mens mij te verzoeken, bij aanschaf fing van brandstoffen zoovee: mogelijk aan de Limburgsche mijnproducten de voorkeur te willen geven. HAARLEM. Noteering van 12 October 1927. Appelen 7—30 ct p. K.G. Peren 648 ct. per K.G. Roode Kool 612 ct. per stuk. Gele Kool 714 ct. p. stuk. Groene Kool 7—12 ct. p. stuk. Spruiten f 3.754.50 p. zakje. Andijvie f 1.70—3.30 per 100 struik. Spinazie 7095 ct. p. kist. Fostelijn 35—60 ct. p. kist. Sla f 0.90—2.40 p. 100 krop. Wortelen 8—18 ct. p. bos. Heereboonen 12—32 ct. p. K.G. Snijboonen 24—72 ct. p. K.G. Selderij 412 ct. p. bos. Pieterselie 8—10 ct. p. bos.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 9