BÜITENLANDSCH OVERZICHT TWEEDE KAMER. GEMENGD NIEUWS POINCARé DOET EEN SUCCESRIJKEN AANVAL BERLIJN'S ELECTRICITEITSVOORZIENING BEDREIGD DOOR HET BRUINKOOLCONFLICT Pirstjes HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 19 OCT. 1927 OP DE FINANCIëELE COMMISSIE. Waarschijnlijk zal de commissie haar amendementen intrekken. 18 October. De heer Weitkamp trekt zijn interpellatie-verzoek in. Slavernij in Indië? De Kamer verleent mede werking aan het insteilen van een Postraad. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Poir.caré heeft na verwoeden strijd waarbij alles op één. kaart werd gezet: de kwestie van vertrouwen, naar alle waarschijnlijkheid toch nog weten te overwinnen! Zooals wij indertijd reeds schreven had de financieele cmmissie een aantal amendementen aangenomen op de begrooting, die maar liefst een gat van 300 000.000 francs in de ontvang sten sloegen. De eerste stap van Poin- caré daartegen was het bewerkstelligen van uitstel der heropening van het huis van afgevaardigden. In tweede instantie begon hij de financieeie commissie te bewerken. De bladen bevatten echter reeds pessimistische ontboezemingen. Men voorspelde Poincaré's fiasco, en men betreurde dat hij de redder van Frankrijk, thans door zijn vrienden in den steek werd gelaten. Nu heeft minister Poincaré voor de zooveelste maal de twijfelmoedigheid te schande gesteld. In de financieele commissie heeft hij nogmaals uiteengezet welke gevolgen de genoemde amendementen zouden heb ben. Hij verdedigde met klem zijn be lastingvoorstellen en dreigde nog eens met de vertrouwenskwestie in de Hamer. De financieele commissie was dermate onder den indruk van Poincaré's betoog dat zij op verschillende punten van groot gewicht zwichtte en toezegde haar standpunt ten dien opzichte te laten De commissie ging uiteen en daarop verklaarden verschillende leden, dat men het wel zoo goed als zeker kan achten cat de financieele commissie terug zal komen op de aanvankelijk door haar genomen besluiten, opdat het evenwicht der begrooting niet in gevaar worde ge bracht Een definitief besluit zal genomen worden nadat de minister van oorlog. Painlevé gehoord is, om zekere credieten betreffende herhalingsoefeningen. Een eenzaam man. Een der slachtoffers van de jongste onlusten op de Salomons-eilanden is de Engelschman A. B. Tice, een jongeman uit Dorset, die daar een kokosplantage bestuurt. Hij is de eenige blanke op een eilandje ter lengte van 22 1Ü2 KM, en ter breedte van 6 1/2 KM. en gebiedt er als een monarch. Maar dit heeft het nadeel dat hij enkel verbinding met de buitenwereld heeft door middel van een stoomboot die zijn eilandje eens in de twee maarden een paar uur aandoet. Van het naast bij zijnde eiland is hij door mijlen zee gescheiden en het wate er omheen wordt onveilig gemaakt door haaien en alligators, zoodat zwemmer, iets onzinnigs zeu zijn. Als hij iets uit Engeland krijgt, brieven of bestelde goe deren moet hii vijf of tien maanden wachten. De inboorlingen zijn nog kop pensnellers. Ket voedsel moet uit blik, gedroogd of uit pekel gebruikt worden versch vleesch en versche groenten rijn niet te krijgen. Er heerschen kwade koortsen, mieren, zandvlooien, slangen, horzels, muskieten en torren zijn er een bezoe king. Zy bijten iemand, als zij maar kunnen. Byten doen niet alleen deze insecten, want onlangs heeft een rebelsch inboor ling Tice een vinger half afgebeten. Om geneeskundige hulp te vragen, moest hy toen een reis van 900 K.M. doen, gedeel telijk in een inlandsche kano, gedeelte lijk in een roeiboot en daarna in een barkas. Toen hij Soelagi, de hoofdplaats van het protectoraat bereikt, was hij na vijftien dagen de uitputting nabij. Hy had niet geslapen of gegeten en het bovenste gedeelte van zijn vinger was ten gevolge van koudvuur afgevallen. Sommige menschen lezen wij ergens doen hun heele leven niets dan ontwijken, Er staat niet bij of dit slaat op werk. belasting of automobielen. Poincaré heeft hier wel bewezen dat hij de schier onoverwinnelijke is. Men gaf nu toch niet veel meer voor zyn kansen en had niet gedacht dat zyn persoonlijk overwicht zóó groot zou zyn. F. A. 't Ernstige bruinkool conflict in Duitscklcnd. De stakingsbeweging in de Midden- Duitsche bruinkolenindustrie heeft zich in den loop van Dinsdag nog uitgebreid, aldus het Hbld. Verschillende mijner, die gisteren nog normaal in bedryf wa ren, zijn thans eveneens stopgezet, op andere mijnen was het aantal werkwil ligen kleiner dan gisteren. In de mijn van het „Leunawerk" zijn nog slechts 33 pet. van het totale aantal arbeiders verschenen tegen gisteren nog 100 pet.; in de mijnen van het „Michaelconcem" nog slechts 45 pet., gisteren 90 pet., in de mijn van de „Mansfeld A. G. für Berg- bau und Hüttenbetrief" 10 pet. tegen gis teren 60 pet., terwijl ook in de mynen van de „Riebeek Montan", waar gisteren gewoon werd gewerkt, slechts 29 werk willigen zijn verschenen. Het centrale stakingsccmité heeft vanmorgen na lang durige besprekingen besloten dat de mijnwerkers in de „Golpan", die gisteren speciale vergunning hadden gekregen om door te werken teneinde het electrici- teitsbedrijf Zscfcomewitz van kolen en daarmee de stad Berlijn van eïectriei- teit te kunnen voorzien, eveneens zullen staken. Er zullen thans alleen nog on derhoudswerkzaamheden worden ver richt, waaronder men alle werkzaamhe den heeft te verstaan, die ten doel heb ben het onderwaterloopen der mijnen te verhinderen, de werkzaamheden in de ketelhuizen en machinekamers, alsmede de voorziening van de ziekenhuizen van licht en water. Men nam te Berlijn aan, dat de pro ductie van het electriciteitsbedrijf Zschomewïtz tengevolge van dit besluit reeds Dinsdagavond zou worden beperkt In Halle, Haiberstadt en andere steden in het bruinkolengebied hebben de ge meentebesturen reeds ingrijpende beper kingen van het stroomgebruik gelast. De straatverlichting wordt beperkt tot het uiterste, de étalages mogen des avonds niet meer verlicht zyn en tusschen des middags vyf en des avonds tien uur mag geen stroom voor industrieele doeleinden worden gebruikt. Het centrale stakings comité deelt mee dat de mynwerkers- organisaties te Bochum vandaag, een bedrag van 1 millioen Mark ter beschik king van de staking in Midden-Duitsch- land ter beschikking hebben gesteld. De berichten, volgens welke er in den loop van den dag ernstige botsingen tusschen werkwilligen en stakers zouden hebben plaats gevonden, worden ook tha.is met de grootste beslistheid tegengesproken, evenals het gerucht, dat in de meeste mijnen de technische noodhulp aan het werk is gezet, wat niet behoeft, daar in alle mijnen de mijnwerkers zelf de in standhoudingswerkzaamheden verrich ten. In het geheele Midden-Duitsche steen- De bedwelmende lelies. Een zeldzaam brutaal die venstuk je is dezer dagen in den sneltrein Weenen- Karlsbad uitgehaald. In een coupé eer ste klasse zaten twee bejaarde heeren met een zeer voornaam uitziende dame, die zich minzaam in een gesprek liet be trekken. Tegen elf uur wenschte zy haar medereizigers goeden nacht en ging toen in haar coupéhoekje zitten slapen. Tevoren echter had zy den beiden cou- pégenooten elk nog een fraaie lelie ver eerd, die zij uit een prachtige bouquet had getrokken. De heeren staken de lelies in hun lapellen en sliepen weldra eveneens in. Toen zfj 's morgens bij Karlsbad ont waakten hadden zij hevige hoofdpijn en hun horloges, portefeuilles, waarde volle bagage en natuurlijk ook de voor name en minzame medereizigster waren verdwenen. De lelies waren met een be dwelmend middel geprepareerd. Oude menschen. Te Battersea ls de 106-jarige Sarah Collins gestorven, die voor de oudste vrouw van Engeland doorging. Vroeger was zy dienster in het Buckingham- paleis geweest. Ongeveer tegelijkertijd stierf te Bark- ston de 103-jarige George Cant, die er zich, naar het schijnt op kon beroemen „de oudste veekooper in Engeland" te zijn. Vreeselij ke wraak. Dezer dagen was te Saint-Denis een kindje van zes maanden onder onver klaarbare omstandigheden gestor/en. Thans is een buurvrouw bij de politie komen bekennen dat zy na een twist met de moeder om zich te wreken, het kind een sVkje spons in den mond had gestopt. Zij is in hechtenis genomen. kolengebied doet de staking zich reeds in aanzienlijke mate gevoelen. De kalifa- briek te Wester-Egeln. die slechts over zeer geringe kolenvoorraden beschikte, is vandaag stopgezet, waardoor '2400 man op straat zyn gekomen. Ook de zout groeve te Hadmersleben moest wegens gebrek aan brandstof stopgezet worden. Eveneens komen de suikerfabrieken, die midden in de campagne zitten, in ern stige moeilijkheden. Men vreest voorts, dat, als de staking nog eenige dagen aanhoudt, er tal van bedrijven in het gebied, dat van de del ving van bruinkolen afhankelijk is, ge noodzaakt zullen worden hun poorten te sluiten. Afschaffing der in- en uitvoerverboden. Rede Wibaut. De Nederlandsche gedelegeerde Wi baut heeft Dinsdagmiddag in de Volken bondsconferentie voor de afschaffing der in- en uitvoerverboden een rede gehou den, waarin hij den Franschen gedele geerde Seryus die tot voorzichtigheid had aangemaand en had verklaard, dat er een conflict tusschen de nationale er. de internationale economie bestaat, aan viel. Wibaut toonde aan, dat dit conflict niet reëel en ten hoogste tydeiyk en van vcorbygaanden aard is en deed een dringend beroep op de conferentie om bij de te ontwerpen conventie niet de ernstige en onherstelbare fout te maken, de nationale belangen by de internatio nale achter te stellen. Na den moord op Tsena bey. - De Itali- aansche gezant bij den Yoego-Slavischen minister. De Italiaansche gezant te Belgrado, Bodrero, heeft een bezoek aan den Joegoslavischen minister van Buiten- landsche Zaken Marlnkowitsj, gebracht, ten einde te protesteeren tegen de be schuldigingen, die de Joegoslavische pers in verband met den moord op Tsena bey aan het adres van Italië richt. Marinkowitsj antwoordde den gezant, dat hij alles zal doen. om den toon in de pers te verzachten. Hij wees er echter op, dat in Joego-Slavië persvryheid be- siaat. zoodat hij weinig invloed op de bladen kan uitoefenen. Tevens vestigde hij Bodrero's aandacht op de vijandige houding, die de Italiaansche pers je gens Joego-Slavië, in verband met de gebeurtenissen in Macedonië aanneemt. Uit Praag wordt gemeld, dat het Ujk van den vermoorden Aioaneeschen ge zant, Tsena bey. gisteren geschouwd is. Het zal worden gebalsemd en in het pathologisch-anatomisch instituut der Duitsche Universiteit worden opge baard. Na de aankomst van een vertegen woordiger der Albaneesche regeering zal het stoffeiyk overschot naar Tirana worden overgebracht. KORT EN BONDIG. De „Sunday Chronicle" drukte een in-- terview af, dat een medewerker van dit blad heeft gehad met den ex-kroonprins, waarin deze voorspelde, dat het niet zoo lang meer zal duren, dat zyn vader, de ex-keizer, in triomph zal Serugkeeren naar Potsdam, om in dienst van den vrede werkzaam te zyn. In Engeland zyn de kosten van het leven in de maand September weer met 2 pCt. gestegen. Zij bedroegen op 1 October 67 pCt. beven het peil van Juli 1914. Een maand geleden beliepen zij 65 pCt. en een jaar geleden 74 pCt. ooven dat peil. De styging geldt vooral de prijzen van eieren, boter en melk. De manoeuvres bü Odessa. De Krasnaja Gazeta publiceert een artikel van generaal Poegatsjef, den sous-chef van den generalen staf van het roode leger, over de resultaten van de onlangs in den omtrek van Odessa gehouden groots manoeuvres. De ma noeuvres hebben aldus den schrijver van het artikel aan het licht ge bracht, dat de roode gardist thans, naast politieke, ook krygsgundige ken nis en bekwaamheden bezit, wat zegt hij een heele vooruitgang is by den toestand van eenige jaren geleden. Ver der hebben de manoeuvres de absolute strijdvaardigheid van het roode leger, in alle onderdeelen, en meer speciaal het superieure karakter van den militairen vliegdienst bewezen. 't Russisch werkmans inkomen. Volgens de gegevens van den cenira- len Russischen raad van vakvereenigln- gen bedroeg het gemiddelde werkmans inkomen in 1926 63 roebel 80 kopeken tegen 51 roebel 11 kopeken in 1925 en 49 roebel 73 kopeken in 1924. Van dit jaar wordt een verdere verhooging te gemoet gezien. Verleden jaar zyn de inkomens met 11.7 pet. verbeterd en is de productivi teit van den arbeid met 12.7 pet. toege nomen. Vorige jaren was de toeneming van de productiviteit by de loonsver- hooging achtergebleven. Op 1 Juli van dit jaar was 13.5 pet. van de tien millioen leden der vakver- eenigingen werkloos; het grootste deel zijn bouwvakarbeiders. Uit den dood herrezen. Mrs. Annie Brown uit Clapham (Lon den) heeft de eigenaardige ontdekking I gedaan, dat haar vader, dien zij dood en Langen tijd waren de gesprekken van hen, die in de Tweede Kamer „kind in huis" zijn, opgegaan in de wedden- schap-achtige vraag: „Wie zal 't win nen, Weitkamp of de voorzitter?" Men weet 't: de heer Weitkamp vroeg een interpellatie aan over de afwatering van de Overijsselsche Vecht. De voor zitter meende in de vorige vergade ring dat deze kwestie ampel zou kun nen worden besproken by de Waterstaatsbegrocting, waarvan hy een interpellatie volstrekt overbodig noemde. Hy stelde dus voor de interpellatie niet toe te staan. De heer Weitkamp was niet verstandig, toen hy daartegenover opmerkte de interpellatie te zullen in trekken, als hij bij „Waterstaat" meer spreektyd, dan het rantsoen voor ieder, zou krijgen. Hiermee gaf hy duideiyk te kennen, dat hem niet zoo zeer de inter pellatie, als wei „meer tyd" ter harte ging. Dat hy slechts de helft der stem men kreeg, was dan ook hieraan te wy- ien: in het algemeen immers gevoelt de Kamer niet veel voor het afwyzen van interpellaties. Het recht daartoe ziet men liever niet geknot en ieder kan wel eens een interpellatie willen aanvragen. Er was wel reden tot belangstelling in den afloop van de tweede stemming, toen de eerste met 4141 had gestaakt! Het liep echter anders uit. Er was een oplossing gezocht en ge vonden. Alles was keurig in scène gezet. Dr. de Visser, de leider der c.-h. frac tie, vroeg den voorzitter wat hy bedoeld had met „ampele bespreking" der Vecht- aangelegenheid bij Waterstaat" in de vorige vergadering. De voorzitter deelde hierop mede, dat hy by de behandeling van „Waterstaat" niet zal voorstellen den reglementair toegestanen tijd van drie kwartier te bekorten. Toen de heer Weitkamp hoorde, dat hy drie kwartier over het voor hem voorgestane belang zou mogen spreken, trok hy zUn interpellatie- in Hilariteit overal. De „mise-en-scène" immers was voqr ieder duidelijk. Het eerste ontwerp, dat de Kamer aansneed was het ontwerp tot goed keuring van het verdrag inzake sla verny van 25 September 1926. Dit ver drag regelt oude verdragen naar nieuwe toestanden en bevat de verplichting zoo wel den slavenhandel als de slavernij te onderdrukken voor de contracteerende mogendheden. De communist De Visser noemde de poenale sanctie precies overeenstemmen de met slaverny waaraan alleen „een neerslaan van het kapitalisme" een ein de zou kunnen maken de heer Cra mer, noemde het onderscheid tusschen slaverny en poenale sanctie evenzeer niet groot, en betoogde, dat het ontwerp zou dwingen maatregelen te nemen te- gen de poenale sanctie, wat hem des te meer voor aanvaarding deed zyn. De minister, voorafgegaan door den heer Beumer ontkende echter ten eenen- -male, dat het ontwerp eenigen maatregel zou impüceeren tot directe afschaffing der poenale sanctie. Maar hoe dat ook is de regeering schynt voornemens met maatregelen te komen, die het voortschryden van de poenale sanctie naar een idealer arbeiders verhouding zullen mogelyk maken. Een bijzondere vorm van slavernij in Indië is het dusgenaamde „pandeling- schap". d.w.z. dat een inlander een an der inlander hier schuilt een stuk adat-gebruik, dat een taai leven leidt tot arbeid in zyn dienst kan dwingen, wijl hem toekomende schulden niet wer begraven achtte en wiens iyk door haar geïdentificeerd was nog in leven is. Haar veertienjarig zoontje Herbert werd door een man aangehouden, die hem wat geld in de hand stopte en zich schielijk wilde verwijderen. Hij herken de in den man echter dadeiyk zyn groot vader en riep: „Opa, bent u het? En wy hebben u vanmorgen begraven!" De man gaf toe de grootvader te zyn en vroeg den jongen eiken Woensdag op een bepaalde plaats te komen, dan zou hy hem wat snoepgeld geven. De jongen vertelde zyn moeder direct van zyn ontmoeting, die het verhaal al zeer onwaarscltijnlijk vond. De politie had haar medegedeeld, dat een man, van wien men vermoedde dat het haar vader was, bij een ongeluk was overleden. In 't lijkenhuis hadden zij en een vriendin, later ook een andere zuster den dooöe herkend. Hij droeg dezelfde kleeren. waarin zich nog een klein ge schenkje van haar dochtertje bevond. De begrafenis had des morgens plaats en reeds des middags bracht de zoon het ontstellende nieuws. Mrs. Brown vergezelde eenige dagen later Herbert naar de afgesproken plaats waar zy werkeiyk haar vader sprak, die echter weigerde zyn adres op te geven. In dit mysterieuze geval is nog geen opheldering verkregen. Iets over huishoudelijk personeel. Van Amerika is overbekend, dat het daar zeer moeilijk is, dienstboden, ge woon huispersoneel dus, te krUgen. Wat aan vrouwelijke immigranten binnen komt wordt eerst met naar Europeesohe begrippen vorstelijke loonen gelokt, maar 1 de vrouwen merken al gauw, dat het geld in alle andere beroepen royaler en gemakkelijker te verdienen is. Dus kan het niet verwonderen, dat van de Amerikaansche bevolking slechts 3 pCt. in huiseiyken dienst staat. Het klassieke land der dienstboden, en ook thans nog recordhouder, is Dene marken: daar zijn 12 pCt. der inwo den betaald. De heeren de Visser, Cramer en ±$cu- mer drongen op maatregelen aan, die hieraan heel spoedig een einde zouden maken. De minister merkte op, dat het ten einde brengen van het pandeling schap een eisch is van de wet de re geering werkt in die richting. Dr. Ko ningsberger had nog gelegenheid den heer de Visser voor te houden, dat met het wegvallen van het Nederlandsch ge zag het pandelingschap hand over hand zou toenemen. Om de kracht van de adat. Het ontwerp werd zonder hoofdelijke stemming aanvaard. De Postraad! De Kamer behandelde het ontwerp tot het instellen van een Postraad, een klein college van toezicht en adries-voor-den- minister over de Post- en Telegrafie- zaken. In het algemeen erkende de Kamer en ongeiyk had zy zeker niet de voordeelen van een Postraad. De heer Krijger was het meest enthousiast. Hy zag de beteekenis van den Postraad niet zoozeer in zUn waarde als controle-in stituut, meer in zyn aard van advies commissie, Door de aanwezigheid van een advies-college in zoo'n uitgebreid en bijzonder technisch lichaam als de Pos terijen, zal het den minister gemakke lijker vallen de verantwoordelijkheid te dragen. Minder geestdriftig waren de heeren Oud en Boon. zy zouden eerst eens de practyk willen afwachten immers lid van den Postraad moeten worden, wil zy succes hebben, menschen. die ook nog een andere taak in het le ven (een meestal heel gewichtige!) zich zagen toebedeeld. Toch afwijzend stonden zy nu ook weer niet tegenover het ontwerp: het goede kon zUn, dat er in kort gesprek iets kon tot stand ko men. dat anders veel paparasserij zou vragen. Uit deze overweging wenschten de heeren Cud envan Braambeek en Krijger ambtenaren in den raad op te nemen, wat volgens het ontwerp niet mogeiyk was. De heer Boon voelde ech ter daarvoor niets omdat de Pcst- raad geheel buiten de bedrijfsmen- schen moest bfijvena Een standpunt, dat de minister ge heel tot het zUne maken. Immers zijn gToote argument was het volgende: „Ik moet adviezen van buiten hebben, de adviezen van binnen krijg ik van zelve, de ambtenaren zUn verplicht mij die op nfijn verzoek te geven. Immers de lei ding van het bedryf berust by den Postraad allerminst. Het bedrijf heeft behoefte aan ad viezen van buiten, welke de mogelijk heden voor de leiding om tot een juist inzicht te komen, vermeerderen. Wat de personeelsbelangen betreft, d.eze be- hooren naar aard en wezen, meende de minister, by het Georganiseerd Overleg. Daarom behoefde er ln den Postraad geen ambtenaar te worden opgenomen. Maar daarom mag de Postraad over die belangen wel adviseeren adviseeren hy beslist niet over de adviezen is er geen restrictie. De heeren Braambeek en Krijger wil den den raad wat uitbreiden, maar de minister voelde daarvoor niets; ae com missie moet niet te groot worden. Betoogd werd nog eens bij de amen dementen. dat het wenschelijk is, dat ook ambtenaren en beambten zitting zouden moeten hebben ln den Postraad. Immers betoogde de heer Braam beek dat zulks ncodig was, omdat ook personeel-aangelegenheden zouden kun nen besproken worden en betoogde ners huisbediendende kleinste en be- scheidenste familie houdt er een meisje voor persooniyke diensten op na. Als tweede volgt, zy 't op eenigen afstand. Nederland met 8,1 pCt.; dan komt de Iersche Vrystaat met 7.8 pCt. en ver volgens Engeland met 7,7 pCt. (Iersche vrouwen zyn, geiyk bekend, ook ln En geland veel in dienst, vooral als werk ster of meisje-voor-alles). Duitschlar.d dat voor den oorlog nog 4.6 pCt. huis personeel telde, staat thans met 3.2 pCt. lager dan FrankrUk, met 4,4 pCt. Oostenrijk heeft 3,1 pCt., ln Tsjechc- Slowakye staat 4,1 pCt. der bevolking in huisdlenst. Beneden het Amerikaan sche percentage, 3 pCtgeiyk gezegd, is geen Europeesch land te vinden, zelfs Sovjet-Rusland niet, waar volgens of- ficieele statistiek nog altijd 5,2 pCt, der inwoners huisbedienden der anderen mogen zyn! Noorwegen en Zweden moe ten in deze rij nog gevoegd worden,en wél komen zy met 7,4 en 6,1 pCt. na Engeland. Branden te Konstantinopel. Branden zijn ln de stad aan den Gou den Hoorn niet zeldzaam. Byna dage lijks rijden de roode brandweerwagens met luid gebel door de straten, alle ver keer tot stilstaan dwingend. Meestal ge lukt het het vuur snel te beperken, maar tot tweemaal toe ln den laatsten tyd heeft het element met alle pogingen tot blusschlng den spot gedreven. Den eersten keer ging de schilderachtige wyk van Skoetari in de vlammen op, waar aan 300 huizen ten prooi vielen, den tweeden keer was het een heele straat in de zakenwUk van Stamboel, die in vlammen opging, waarby 200 huizen en winkels en 63 houtparken vernield wer den. Meer dan zes millioen mark scha de hebben deze belde branden aange richt. De nieuwe bebouwing in de oude wyken, de houten hulzen, uitgedroogd door de gloeiende zon, het te kort schie ten van de waterleiding waren even zoo vele oorzaken, dat deze branden, die door onvoorzichtigheid ontstaan zijn, zoo'n omvang namen. de r.k. heer Kuiper omdat adviezen over technische aangelegenheden oogen- blikkelijk degelijk en deugdelijk zouden kunnen worden, wUl de Postraadsleden buiten het bedryf, de techniek van het bedryf gewoonlijk niet beheerschen zullen. Daartegen kwamen de minister en de heer Heemskerk op. Evenals de heer Boon verdedigden zij de stelling, dat het toelaten van ambtenaren, den Postraad zou denatureeren, den Postraad, die harmonie moest brengen tusschen de 3gestie van het Staatsbedryf en de maatschappij. Er was een amendement van de Com missie van rapporteurs, die de woorden „zy" (d.w.z. de leden van den Postraad) „mogen geen antrtenaren van het Staatsbedrijf zün", wilden doen schrap pen. Dit amendement had een negatief karakter, de positieve wensch tot het be noemen van ambtenaren werd daarin niet in woorden gebracht. Het amende ment werd met 41—34 stemmen aange nomen. Hoewel de minister het scherp afwees. Een échecje voor minister v. d. Vegte. wy merken hierby direct op, dat ver schillende Kamerleden, die aan den kant van den minister zouden hebben gestaan <a.r.. c.h.. en v.b.-Kamerleden) door absentie schitterden. Een positieve uitspraak hield het amendement, gelijk gezegd, niet in: de minister is niet gedwongen ambtenaren ln den Postraad te benoemen. Hy waarschuwde de voorstanders dan ook, dat hy niet tot benoeming van ambtenaren zou overgaan. Een amendement om expresselljk per- soneels-aangelegenheden te noemen on der de te behandelen kwesties in den Postraad werd heel snel ingetrokken, toen zoowel de heer Heemskerk als de heer Stenhuis betoogden, dat dan de Postraad het Georganiseerd Overleg op die manier alle kracht zou ontnemen. Een ander amendement werd aange nomen, een amendement, dat den Post raad machtigde óók den directeur- generaal te adviseeren over aangelegen heden, die des directeur-generaals zijn, naast den minister, over aangelegenhe den. die des ministers zyn. Hier in vonden sommige A.R. en CH.- Kamerleden aanleiding om zich tegen het geheele ontwerp te verklaren, bij de eindstemming by zitten en opstaan. Zij betoogden by monde van den heer Heemskerk dat de Postraad zal ont aarden in een advies-college van den directeur-generaal, terwijl het zonder eenige restrictie een advies-college voor den minister alleen had moeten zijn. Ten slotte de mededeeling. dat een amendement zonder hoofdelijke stemming werd aanvaard, die het den Postraad zal mogelijk maken ver schillende personen, binnen en buiten den dienst te hooren. De Eerste Kamer vergaderde des avonds, heel in het kort, tot regeling van werkzaamheden slechts. Morgen zal in de afdeelingen worden onderzocht het ontwerp op de Naaml. Vennoot schappen. Dat niet bepaald een rooskleurige toe komst tegemoet gaat. INTIMUS. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. in het gelaat verdwijnen spoed:g door het gelaat 's avonds met PUROL in te wrijven en 's morgens met warm water en zeep uit te wasschen. 't Voldoet iedereen. KMinM In het jaar 1871 zyn eens 3000 huizen een prooi van het vuur geworden, in deze eeuw gingen o.a. in 1906 1200, in 1914 1330 en in 1917 zelfs meer dan 7500 huizen ln vlammen op. Sinds den oor log heeft Konstantinopel echter een mo derne brandweer, terwyi voordten hand spuiten de eenige reddingsmiddelen wa ren. Deze handspuiten hadden een vaste bediening, maar toch bestond er voor hen ,net als by de vrijwillige brandweer te Rotterdam een premiestelsel om het vlug ter plaatse zijn te beloonen. Hard loopen konden de Stamboeler brandweer lieden dan ook, maar ook tot andere dingen van weinig gunstigen aard. wa ren zU bereid. Voor een flinke belooning knapten zy elk zaakje op. Overbodige vragen aan generaal Heye. Aan generaal Heye, chef van de Duit sche legerleiding, hebben journalisten dadelijk by zyn aankomst te New-York drie vragen gesteld. Op de vraag of Duitschland ontwapend was. antwoord de de generaal dat de ontbinding van de controle-commissie zulks afdoende heeft bewezen, op de tweede vraag over het tegenwoordige leger antwoordde hy dat dit klein maar goed geschoold is, uitsluitend geschikt voor defensieve doel einden. Het zou tegen een legermacht van een groote mogendheid den stryd niet kunnen opnemen. Op de vraag, of er ln het geheim ge wapend werd en of er een zwarte rijks- weer was, antwoordde hU ontkennend. Trouwens ook op de andere vragen wa ren uit zyn mond geen andere antwoor den te verwachten, dan hij gegeven heeft en in zooverre hebben de vragen dan ook weinig zin. In Duitschland stond dezer dagen een volwassen man terecht, omdat hij aan een huisbel had getrokken en toen hard was weggetoopen. Het vermoeden bestaat, dat hei misdrijf gebeurd is bij liet huls van een tandarts

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 6