PARIJSCHE MODE. NIEUWIGHEDEN. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 20 OCT. 1927 j^tïïïna Eenvoudig maar aardig is de nieuwe Iip-sluiting van deze gekleede japon, welke eveneens de wederopleving van de Eton-kraag laat zien. In het front van de japon is een los paneel ingezet van een contrasteerende stof of kleur, waar van eveneens de manchetten en kraag vervaardigd zfjn. Benoodigd materiaal: 2 Meter stof van 130 c.M. breed, en 35 C.M, contrasterende stof van 130 c.M. breed. Een knippatroon is verkrijgbaar in de maten 42. 44, 46 en 43 onder opgave van nummer 41.370. Kosten 70 cents. Heel aantrekkelijk is de lijn van de japon, rechts op de teekening, welke ge garneerd is met doorgestikte banden van dezelfde stof. Het ingezette plool- -stuk in het front geeft de noodige wijd te aan den rok, zonder afbreuk te doen aan de slanke lijn. Benoodigd materiaal: 2.25 Meter stof van 130 c-M. breed. Een knippatroon is verkrijgbaar in de maten 42, 44, 46 en 43 onder opgave van nummer 41.472 Kosten 70 cents. VERGEET DAT TOCH! In Amerika houdt men ervan spreu ken aan de muren der kantoren te han gen. Ik heb iets dergelijks maar één keer in mijn leven in Holland gezien. Dai was een lijst met honderd dingen welke men moest trachten te onthouden. Alles goed en wel maar op zijn minst evenveel dingen kunnen wij veel beter vergeten. Het mag loonen als men zich oefent in het onthouden van alles en nog wat, maar daar waar het dingen betreft, die niet meer in onze herinne ring behooren, is het veel beter dat men zich oefent in het vergeten te onthou den. Vergeet te onthouden dat U niet zoo rijk bent als u zoudt willen zijn. Rijk dom heeft zijn verantwoordelijkheid en zorgen, zooals armoede haar misère heeft. Vergeet te onthouden, dat het u niet zoo voor den wind gaat als uw buurman. Dat Is misschien wel hard. maar he: moet. Het zal u pijn doen, dat u nog niet zoo'n mooien automobiel bezit als hij dat uw huis nog niet zoo fraai gemeubi leerd is als het zijne, maar ach, afgunst zal u heusch niet tevredener maken met wat u hebt en er zijn tenslotte nog duizenden mensehen, die op een paar armoedige kamertjes wonen en nauwe lijks geld hebben om brood te koopen. Vergeet te onthouden dat uw gezond heid in uw eigen oordeel zoo twij felachtig is. Hoe meer u klaagt- over uw lichaam des te zieker zult u worden, dat wil zeggen: in uw verbeelding, niet in werkelijkheid. Onze geest heeft een wonderlijken In vloed op ons lichamelijk stelsel. Als wij niet probeeren dat te vergeten worden wij ingebeelde zieken, gaan wij ten onder aan hypochondrie zwaarmoedigheid. Vergeet te onthouden, dat u zooveel beter bent dan vele menschen om u heen. U bent het misschien, maar uw bekwaamheid als trompetter van uw eigen lof zal op niemand een aangena- men indruk maken. Vergeet uzelve en wat u bereikt hebt. En reikt verder om nog meer te bereiken en liefst iets mooiers. Vergeet te onthouden dat u vele capa citeiten hebt. Laat anderen uw kennis en bekwaamheid onthouden; tracht gij intusschen indruk op hen te maken met uw werk en uw talenten. Weest op tijd eerlijk en vlijtigdan zullen anderen niet vergeten u te onthouden in het uur van vergelding. En tenslotte: vergeet te onthouden de honderden kleine levenszorgen welke niet waard zijn erover te piekeren. Als u al dit vele hebt vergeten, zal er tijd over zijn om te onthouden voor hoeveel schoons en hoeveel geluk u dankbaar moet zijn. EEN MODERNE JUMPER. Aangezien düt seizoen het mantel- costuum bijzonder „en vogue" is, behoort daarbij natuurlijk een zijden Jumper Dezt. jumper-blouse staat buitenge woon gekleed, omdat zij niet alleen open, maar ook gesloten gedragen kan worden. De manchetten, zakjes, ruche en zoom zijn met de hand aangezet door een open randje. Twee plooitjes op iederen schouder geven de noodige ruimte aan de blouse. Waschzijde of crêpe de chine is wel de uitgezochte stof voor dit model. Benoodigd mate riaal: 2yi Meter zijde van 90 of 100 c.M. breed. Een knippatroon is verkrijgbaar in de maten 42, 44, 46 en 48, onder opgave van nummer 41,392. Kosten 55 cents. EEN JUMPERPAKJE. 1 WIJZE WOORDEN. W,J/6 Het jumperpakje neemt wel de aller voornaamste plaats in in de nieuwe herfstmode. Nooit zag men zoo'n ver scheidenheid van combinaties. Deze pak jes worden ook voor alle doeleinden ge dragen. Voor middagdracht wordt geko zen een rokje van zijden veloutine, waarop een jumper van brokaat, gegar neerd met de zijde van het rokje. Na tuurlijk is ook een eenvoudiger en daar om niet minder smaakvol geheel te vor men. Iets dergelijks wordt getoond op bovenstaande teekéning. Het rokje is gemaakt van reékleurige wollen stof en bevat drie breede stolpplooien aar. de voorzijde. De jumper is van dezelfde stof. doch eenïge tinten lichter. Het biesje langs den hals en de ceintuur zijn van dezelfde stof als het rokje. Benoodigd materiaal: 1.70 Meter don kere stof van 1.30 Meter breed voor het rokje en 1.40 Meter lichtere stof van 1.30 Meter breed voor den jumper. Een knippatroon is verkrijgbaar in de maten 42, 44, 46 en43, onder opgave van nummer 41.316. Kosten 55 cents. „Vergissen is menschelijk!" zegt een oud spreekwoord en eiken dag, ja bijna elk uur kunnen wij de waarheid van dit gezegde erkennen. Helaas wordt dit spreekwoord maar al te vaak misbruikt, doordat men er grove misslagen mede dekken wil Indien men daarentegen haar de waarheid zoekt en bij dit ernstige stre ven, door onvoorziene omstandigheden, tot een valsche conclusie komt of in gelijke omstandigheden maar in goed vertrouwen iets verkeerds doet, kan men met een gerust geweten van een vergis sing spreken. Er fijn echter vele menschen, die steeds naar de „waarheid" zoeken en zich in hunne verbeelding daarvan een schitterend gebouw maken of voor zich zelf een rechten weg uitstippelen, wel- ■ken'zij volgen willen. Zij houden geen rekening met de z.g. toevalligheden, wel ke de orde van hun kunstig bouwwerk verstoren kunnen en ook zijn zij er nim mer op bedacht, dat hun prachtige weg wel door onweer en storm onbegaan baar gemaakt kan worden, zoodat zy hun doel langs zijpaden zullen moeten gaan zoeken. Deze menschen houden, met een overigens bewonderenswaardige beslistheid, aan hun eens gemaakte voorstellingen en plannen vast en zijn zelfs met doorslaande bewijzen niet van hun vergissing te overtuigen. Natuurlijk merken zij wel, dat zij op den ingesla gen weg niet.langer vorderen kunnen, maar zij zoeken de oorzaak daarvan steeds verkeerd, d.w.z. bij anderen en niet bij zichzelf. Zij zijn van de juist heid van hun eigen standpunt ten volle doordrongen en nemen gaarne den tijd om te wachten tot zich het raadsel (Want zoo noemen zij hun vergissing) vanzelf oplost. Wij zijn onvolkomen in alles; in we ten en doen. Daarom moeten wij dan ook als wij geen dwazen willen wor den steeds met vergissingen rekening houden. In ieder geval kunnen wij den weg naar ons doel zelden of nooit vooraf vastleggen, want dikwijls zal onze weg gaan over rotsen en bergen en langs diepe kloven, juist daar waar men ge dacht had dat zij effen en gemakkelijk begaanbaar zou zijn. Hier komt het er eenvoudig op aan stap voor stap verder te trekken en behoedzaam om te zien. opdat het wankelende rotsblok dat wh zooeven verlaten hebben, niet omstort en ons in zijn val meesleept. Wij moeten ook de teleurstelling spoedig weten te overwinnen, indien blijkt, dat wij een verkeerd pad ingeslagen zijn en voor een groot deel weder opnieuw moeten be ginnen. Wij moeten erkennen dat wij het slachtoffer eener vergissing gewor den zijn en niet afwachten of de „waar- j heid" vanzelf tot ons komt, DE LANGE ROKKENVREES „Nooit, nooit!" riep eenparig een groep jonge vrouwen, toen onlangs een bekend politicus het waagde te voor spellen: „misschien gaan we wel weer terug tot de lange rokken". Het zal mij benieuwen. Er zijn ge ruchten genoeg in de ludht, en hoe zeer de vrouwen van thans ook protesteeren, zij zullen niet in staat zijn de aige- meene mode weerstand te bieden, wan neer een paar vrouwen weer beginnen lange rokken te dragen. Werkelijk het hoofdstuk der lange rokken is al eerder aan de orde geweest en de poging om ze opnieuw te mtrodu- ceeren is bestreden omdat de vrouwen eenvoudig weigeren ze te dragen. Maar zullen zij altijd in die weigering kunnen blijven volharden? De vraag van het seizoen ls, hoelang zullen de rokken der wintermode zijn? En tot wion moeten wij ons nu eigen lijk wenden om op die vraag een zuiver antwoord te wrijgen. Laten wij eens de handelaren in schoenen en kousen vra gen. Welk antwoord kunnen- wij anders verwachten dan een luide jubelzang over de voortgezette heerschappij van de korte rok. Immers, nog nooit hebben de vrouwen zulke mooie en kostbare kousen en schoenen gedragen als thans Kleermakers zijn er op uit de mode van lange rokken in te voeren, aange zien „lange, rokken" wil zeggen „nieuwe rokken" en dientengevolge meer werk voor hen. Zullen wij in staat zijn het probleem op te lossen in de groote modemagazij nen. Indien wij rond zouden kunmeil gaan met een nvaatbond in de hand om te meten hoeveel centimeter kous er er onder elke japon uitkomt, zouden wij spoedig de lachlust opwekken van de modedeskundigen rondom, want in de groote magazijnen zijn de rokken juist korter dan ooit. Vervolgens wenden wij ons bot de Ko ningen der Mode idie van Parijs uit him wetten proclameeren over de ge- heele wereld. Hier zijn er werkelijk eeni- gen, die voorspellen, dat de rok langer zal worden, een voorspelling, die voor velen een schok zal beteekenen. Wij zijn verbijsterd als wü beseffen, dat wij terug zullen moeten gaan tot vooroorlog- sche jaren om ideeën voor onze nieuwe mode te vinden. Het is onmogelijk te generaliseeren voor de lengte van rokken, aangezien de styl van een kleedingstuk slechts be oordeeld kan worden in verband met de draagster persoonlijk. Een lange rok, welke de eene wouw goed staat, maakt de andere vrouw onelegant. Het is min of meer belache lijk, hoe sommige grootmoeders rokjes dragen, die gesohikt zijn voor een meisje van twintig jaar, terwijl de bak- visohjes moeite doen om de japonnen van een vrouw van vijftig na te bootsen, eenvoudig omdat zU- opmerkten, hoe de vrouw van vijftig in die japon de ver persoonlijking van lieflijkheid en vol maaktheid leek. De schoonheid van een mode hangt geheel af van de vrouw, die haar ten toon spreidt. De ideale weg der mode zou zijn, dat een vrouw zioh moet kleeden op haar best en niet altijd zooals ieder ander gekleed gaat, wat dikwijls beieekent: op haar slechtst. Schortjes en jurkjes voor een kleine studente. Natuurlijk zijn er een heeleboed jonge (en ook oudere) moedertjes, die enkele weken geleden een dapper stappenden kleuter voor het eerst naar school brach ten, En aan hen of liever, aan hun spruiten is dezen keer mijn praatje gewijd. Want, drommels, zoo'n braaf en „groot" kind, dat de eerste stap on der moeders vleugelen vandaan heeft ondernomen, dat naar de „groote" school gaat en nu met een neerbuigend glim lachje spreekt over die „heele kleine" kindertjes die nog niet eens op de „groo te" school zijn, zoo'n kind zeg ik, heeft recht op een pracht van een schort, om van de jurken, de schooljurken nog maar niet eens te reppen. Om dan maar te beginnen: heelemaal links op het plaatje een jurk, van zwart (of donkerblauw) fluweel, met één groote plooi, die loopt tot aan het met roode zij geborduurde monogram. Verder is het lijfje afgezet •met een helroode festonsteek. Dit zelf de model is ook uitstekend geschikt voor een schort met lange mouwen. En dan zal dat monogram heelemaal goed van pas komen, als op school de schortjes opgeborgen worden. Daaronder 'n aardig schortje ,van een ruiten stofje, met effen strooken, enz. afgewerkt. Daarboven zweeft een keurig donkerrood fluweeien jurkje, met een ceintuurtje en ingestik- te plooitjes in het lijfje en de mouw tjes. En welk studentje-in-den-dop ^ou niet drie voet hoog springen van blijd-, schap, als ze zoo'n pracht van een schort mocht dragen, als het kindje op de tee kening, van heel stemmig zwart satinet, met de eerste beginselen van alle schoolsche wijsheid, het A. B. C. er op gewerkt? Uw kleuter zal er „dol" mee zijn, daar kunt u van op aan, of mijn naam is niet meer EEN EENVOUDIGE NACHTZAK. Deze eenvoudige nachtzak wordt ge maakt van pastel-kleurig linnen of, wil men een meer luxueuse uitvoering, dan kleze men taffetas. De rand wordt uit- geschulpt met knoopgatenzijde of D. M. C. borduurgaren, waarmede eveneens het monogram wordt geborduurd. Voor het vervaardigen neme men een lap linnen of zijde van 90 c.M. lengte en 40 c.M. breedte. In een breedte-zijde wordt een zoompje gelegd van ongeveer 1 c.M. breed, waarna men ongeveer 30 c.M. !n de breedte dubbelvouwt. Dan stikt men de kanten dicht, zoodat een zak wordt gevormd. Van het overblijvende stuk wordt den de geschulpte overslag ge maakt. Deze schulpjes teekent men langs een gulden of rijksdaalder, zoo groot als men ze hebben wil, op de stof. Het open randje verkrijgt men door eenige draden uit de stof te trekken. In het Huishouden. De conservatieve Man. Moeten wig ze aanschaffen? Geen laatste nieuwtjes op het gebied van de mode zal dit artikeltje bevatten, evenmin allerlei heerlijke snufjes op culinair gebied, zooals allicht door den titel gedacht zou worden. Het is echter de bedoeling iets te schrijven over nieu wigheden in het algemeen die aan den huisvrouwelijken horizon verschijnen, wanneer wij het zoo tenminste noemen mogen. Het is soms weieens vermakelijk om de uitwerking na te gaan, die een nieu wigheid op de menschen heeft. Er is bijvoorbeeld iets nieuws uitgedacht op huishoudelijk gebied, en dan zijn er al tijd vrouwen, die zich haasten dat be paalde ding aan te schaffen: of zij het noodig hebben cf niet, doet er niert toe, wat nieuw is schaffen zij aan. Mis schien gebruiken zij het nooit meer, ligt het met andere „nieuwtjes" die dienzelfden weg zijn opgegaan in eer. vergeten hoekje van den zolder. In ie der geval komen zij zoo nu en dan na tuurlijk bedrogen uit, want heel wat van die zoogenaamde practische nieu we dingen blijken totaal niet practisch te zijn. Aan den anderen kant staan echter de vrouwen die principieel van niets nieuws willen weten: zij houden zich in alle opzichten bij het oude en wanneer zij dan eindelijk eens tot wat anders zouden overgaan, is dat intusschen al weer verouderd, of zij moeten ten lan gen leste ontdekt hebben dat letterlijk iedereen profijt en gemak heeft van het nieuwe voorwerp. Dat zijn de al te se curen, die ook weieens meenen dat zij niet eerder tot koopen moeten overgaan of het bepaalde voorwerp moet geheel volmaakt zijn en niet meer aan veran deringen of fouten onderhevig. Zulke vrouwen koopen natuurlijk ook bijna nooit nieuwigheden: volmaakt is nu eenmaal niets of niemand; wanneer wij daarop willen wachten, kunnen wij ons zelf wel als een hopeloos geval gaan beschouwen. Over het algemeen zijn in huishou delijke aangelegenheden vrouwen meer geneigd tot nieuwe dingen dan mar>- nen. De laatsten hebben het liefst dat de gang van het huishouden en alles wat daaromheen is en er mee samen hangt, blijft zooals het steeds is ge weest. Hoe vaak hoort men een man niet eens zeggen: dit of dat gerecht kon mijn moeder zoo heerlijk klaar maken, en na mijn jeugd heb ik het nopit meer zoo gehad. En al doet de vrouw des huizes nu nog zoo haar best, heelemaal zooals moeder het deed, zal het in de oogen van manlief nooit worden. Een andere man herinnert zich het klapperen van de breinaalden van zijn moeder wanneer zij met haar breiwerk bezig was. „Maar dat kunnen de moder ne rouwen niet meer, zóó breien dat de naalden klapperen". Wanneer dan de vrouw vertelt dat de meeste vrouwen tegenwoordig hoor nen of aluminium breinaalden gebrui ken, en dat die veel rustiger werken, dan is dat maar half goed. Deze neiging van vrouwen om nieu we dingen en gewoonten in te voeren in haar huishouden, neemt weieens zulke vormen aan, dat het den heer des hui zes tot waajaoop drijft. Vandaar dan ook het verhaal van den man die een krijgslist bedacht om zijn vrouw haar manie tot het eeuwig verplaatsen van de meubelen af te leeren. HU liet haar uit logeeren gaan en toen zij terug kwam, bleek de huiskamer mooi behan gen te zijn. Wat een verrassing! Maar toen zij den volgenden dag als van ouds de meubels weer eens wilde laten stuivertje wisselen, ontdekte zU dat haar slimme echtvriend het nieuwe behang om %e meubels heen had laten plakken en dat het oude papier nog achter de meubels zat. Dit neemt echter niet weg, dat de meeste vrouwen een spottend, ook wel een ongeloovig weerwoord krijgen, wan neer zij met een nieuwigheid aankomen. Eerlijkheidshalve moet hier echter bijgevoegd worden dat deze aanval op de behoudendheid der mannen en huis vaders niet tot generaliseeren aanlei ding mag geven. Op het gebied van zaken doen is de vrouw meestentijds de behoudende wanneer haar meening over een en an der wordt ingewonnen; zij is geneigd de dingen bij het oude te laten, terwijl dan juist de man het is, die zich tc het nieuwe voelt aangetrokken. Waaruit dus een zeer natuurlijk iets zou blijken: dat wij neiging hebben tot vernieuwin gen op het gebied dat onze grootste liefde en belangstelling heeft. Tegen Sinterklaas en Kerstmis wor den altijd weer heel wat nieuwe snuifjes de wereld ingestuurd. Wilt ge ze heb ben vraag u dan eerst af, of ge ze noo dig hebt; zijn ze zeker en vast overbo dig, schaf ze dan niet aan. Kunt ge het weieens probeeren, denk er dan niet te lang over, maar schaf het aan, en gun u zelf dat genoegen eens. En weet ge, dat ze öén gemak vormen in den da- gelijkschen gang van uw huishouden, aarzel dan zeker niet. Maar bedenk tenslotte altijd nog een ding: kan mijn beurs deze uitgave ver dragen. Want wie nieuwe dingen wil aanschaffen, moet er geld voor hebben, en wie dat niet heeft kan zich beter voor conservatief laten uitmaken, dan in schulden te komen. Hazepeper, Appelmoes, Aardappelen, Koffiepudding. Voor de hazeper die chini- v eens van rauwe haas wordt bereid is nocdig: 1 haas. een marinade van: 2 d.L. azijn, 2 d.L. water, 1 d.L. slaolie, een groote ui in schijven gesneden, takjes peterselie, wat thijm, verder 1 1/2 ons boter, 125 gr. versch vet spek, 3 kleine uitjes. 5 eetlepels bloem, 3 d.L. water met 3 d.L. roode wijn en 1 d.L. van de marinade zout, peper, suiker. De haas wordt van de vellen ont daan, in stukken verdeeld, gewasschen, In de marinade gedaan en gedurende twee dagen af en toe gekeerd en bedro pen. Daarna worden ze afgedroogd, met peper en zout ingesmeerd en mooi bruin gebraden in de stukjes spek, die met de gesnipperde uitjes uitgebakken zijn en waaruit kaantjes en uitjes zijn ver wijderd. Onder het braden wordt lang zamerhand de helft van de boter toe- gsvu-'gd. Daarna wordt de 7 dX. vocht er bü geroerd, en de stukken haas hier in gedurende een uur gaar gestoofd. Daarna wordt in een andere de rest van de boter met de bloem geroerd, hier 9 d-L. van het vocht mee ver mengd, de saus naar smaak afgemaakt, en dan worden de stukken wi.ld hierin nog even gestoofd onder goed bedrui pen. De appelmoes wordt gekookt van de ongeschilde appelen met weinig water en een citroenschilletje. Als ze gaar zijn, worden de appelen gezeefd. Voor koffiepudding zijn d? ingrediën ten: L. melk, Yi L. room, 10 blaadjes gelatine. 2 ons suiker, 2 d.L. sterk koffie-extract. De melk wordt gekookt, met de room vermengd eh hierin de ln koud water geweekte gelatine opgelost. Dan komen suiker en koffie-extract er bij. Als de pudding stijf begint te worden, mag ze pas in den omgespoclden puddingvorm worden gedaan: van tevoren moet er al en toe in de massa geroerd worden. E. E, J.—P.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 10