BU1TENLANDSCH OVERZICHT HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 20 OCT. 1927 POiNCARé HEEFT GEZEGEVERD. De financiëele commissie heeft de amendementen op de begrooting inge trokken. ONVERANDERDE TOESTAND IN DUITSCHLAND. Het bruinkoolconflict dreigt een lange lijdensgeschiedenis te zullen worden. Het bruinkoolconflict. - Critieke toestand. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Gisteren reeds schreven wij uitvoerig op welke wijze Poincaré voorloopig zijn onoverwinnelijkheid te bewijzen ver mocht. De financieele commissie was dermate onder den nadruk van zijn be toog gekomen dat zij officieus kenbaar maakte de amendementen op de be grooting, die een gat van 300.000.000 francs zouden slaan in de ontvangsten, weer te zullen intrekken. Zulks is ge schied. Hedenmorgen bevestigen de tele grammen dat de diverse amendementen inderdaad ingetrokken zijn en dat de rapporteur-generaal de eindcijfers der begrooting voor 1928 vast stelde, waar bij de ontvangsten de uitgaven met 123 millioen overtreffen. Nu kan de Kamerzitting die Poin caré tot 3 November uitstelde, begin nen. De financieele commissie heeft het pad voor den minister-president voorloopig geëffend. Zelfs vele optimis ten hadden dezen gunstigen afloop niet verwacht. Wij verwijzen verder met nadruk naar de laatste bijzonderheden over het bruinkoólconflict, dar vele belangen in Duitschland ernstig begint te bedreigen. Er is nog geen wijziging in den toe stand gekomen. Van de 72000 arbeiders staken er 63.000. Merkwaardig is het dat het scheidsge recht zich incompetent heeft verklaard. Het vindt dat de arbeiders te weinig verdiener, maar het neemt evenzeer aan dat de werkgevers niet meer kunnen be talenHiermee zijn de onderhande lingen op het doode punt gekomen. Het schijnt op een lange lijdensgeschiedenis uit te loopen. Te meer daar geen ver wachtingen worden gekoesterd ten op zichte van de besprekingen met den Minister van Arbeid. F. A. De situatie in het Midden-Duitsche bruinkolengebied is onveranderd geble ven. Volgens de vakvereenigingen is de houding der stakers nog steeds een toon beeld van bezonnenheid en discipline. Volgens de werkgevers echter neemt de terreur tegen de werkwilligen voortdu rend toe. De waarheid zal ook hier wel weer in het midden liggen, schrijft de correspondent van het Hbld. De over heid van Merseburg deelt mee dat haar totnogtoe nog geen ernstige gevallen van terreur ter oore zijn gekomen. Hier en daar worden wel eens werkwilligen lastig gevallen en natuurlijk zal het daarbij wel niet steeds zachtzinnig toegaan, maar mijnwerkers zijn nu eenmaal een hardhandig volkje en deze dingen doen zich bij iedere staking voor. De overheid heeft overigens omvang rijke politiemaatregelen genomen om ernstige botsingen tusschen de stakers en de werkwilligen te verhinderen. Op de weinige mijnen waar nog gewerkt wordt, zij het ook in bescheiden mate. is overal een sterke politiemacht gecon centreerd. Het aantal fabrieken in het stakings- gebied, die door gebrek aan kolen ge noodzaakt zijn het bedrijf stop te zetten neemt voortdurend toe. Het stakings comité heeft de electrische centrale Zschemewitz de verplichting opgelegd, geen electrise hen stroom te leveren aan de chemische industrie in Midden- Duitschland. alleen aan de gemeente-af nemers als Berlijn, Hamburg. Leipzig enz. Mocht Zschemewitz zich aan deze bepaling niet stipt houden, dan zal on middellijk de levering van kolen uit de „Golpa" worden stopgezet. Vandaag beginnen bij den rijksminis ter van arbeid de nieuwe onderhande lingen tusschen de vertegenwoordigers van den mijnbouw en de vakvereenigin gen. Veel succes verwacht men er intus- schen niet van, daar geen van beide partijen bereid schijnt te zijn toe te ge ven. Het stakingscomité verklaart, dat zelfs al mocht men het eens worden en de staking dus afgelast, het werk niet voor Maandagmorgen hervat zou kunnen worden. Gelukt het morgen niet tot een overeenstemming te geraken, dan is het gevaar niet denkbeeldig, dat de nieuwe afzetmarkt voor briketten in Scandina vië. verloren zal gaan. De Tel. schrijft nog: De arbeidswetgeving ls zoodanig ge regeld. dat bij conflicten tusschen werk gevers en werknemers een scheidsrech ter uitspraak kan doen en dat de re geering het in haar macht heeft deze uitspraak voor beide partijen bindend te verklaren. Tegen dit systeem om arbeidsconflicten te regelen, is zoowel van den kant der werklieden als van dien der werkgevers dikwijls geprotes teerd: In het bijzonder zijn de commu nisten gewoon te verklaren, dat de ar beiders door deze regeling feitelijk van hun stakingsrecht worden beroofd. De werkgevers daarentegen stellen zich her haaldelijk op het standpunt, dat de scheidsrechter loonen toekent, die voor de betrokken industrie niet te dragen zijn. In dit Midden-Duitsche conflict heeft de scheidsrechter een zeer eigen aardige rol gespeeld. Hij heeft in het geheel geen uitspraak willen doen. Hij verklaarde, dat 't onrechtvaardig was de industrieelen tot loonen te verplichten, die zij naar zijn opvatting niet konden betalen en dat het eveneens niet aan ging de werklieden te dwingen genoe gen te nemen met loonen. die onvol doende waren. Het Macedonische gevaar. - Een aanslag op den koning? Naar de Parijsche correspondent van de „Morning Post" meldt, heeft Maan dagavond aan den Quai d'Orsay een overhaast bijeengeroepen conferentie plaats gehad tusschen den Joegoslavi- schen gezant te Parijs, Spalaikowitsj, eu eenige hoofdambtenaren van het Fran- sche ministerie van Buitenlandsche Za ken. in verband met de onrust op den Balkan. De ontdekking van een samenzwering tegen het leven van koning Alexander van Joegoslavië heeft namelijk duidelijk doen zien, dat zoowel in Joegoslavisch als in Bulgaarsch-Macedonië de situa tie ernstiger is, dan men aanvankelijk had gedacht. Gemeld wordt, dat de sa menzweerders van plan waren, den ko ning voortdurend in het oog te houden en hem bij de. eerste voor hen gunstige gelegenheid te vermoorden om aldus het Balkanschiereiland in nieuwe troe belen te storten. Langzamerhand is het Macedonische probleem veel gevaarlijker dan het Aibaneesche geworden, vervolgt genoemde correspondent, en men ge looft, dat alle moorden, die in den laat- sten lijd op den Balkan zijn gepleegd, benevens de moord te Praag op den Albaneeschen gezant aldaar, Tsena bey, het werk van Macedonische organisaties zijn geweest. Hoewel de Macedoniërs voor hun eigen onafhankelijkheid strijden, ontvangen zij klaarblijkelijk het voor hun actie be- noodigde geld uit bronnen die er be lang bij hebben, dat het Balkanprobleem een gevaarlijk karakter blijft behouden. KORT EN BONDIG. In Regensburg is in de laatste dagen een typhus-epidemle opgetreden. Zestien personen zijn ziek geworden van welke er reeds drie overleden zijn. Er is ingebroken in het landhuis van Barbusse, bij Parijs, maar men weet nog niet, of er documenten ontvreemd zijn. In elk geval scheen het daarom slechts te doen te zijn, niet om geld. Naar de Roel meldt, zijn acht hooge leger-functionarissen, onder beschuldi ging van oppositioneele neigingen, van him functies ontheven. De betrokkenen hebben deswege een klacht tegen volks commissaris Worosjilof ingediend by het centraal comité der partij In het Brandenburgsche fabrieks- plaatsje Sorau hebben vanmorgen in zes textielfabrieken de arbeiders het werk neergelegd. De patroonsvereenlging heeft daarop de algemeene uitsluiting aangekondigd tegen 29 October, waar door 2000 werklieden getroffen kunnen worden. VAN DEN ARBEID. HET CONTRACT IN HET SCHILDERSBEDRIJF. WENSCHEN DER ORGANISA TIES. Het landelijk contract in het schilders bedrijf is opgezegd door de werkgevers en door de arbeiders. De moderne schil- dersgezellenbond heeft daarbij bericht, dat het de overeenkomst niet ongewij zigd wenscht te continueeren en daarom zoo spoedig mogelijk voorstellen tot wij ziging en aanvulling gedaan zullen wor den. Het hoofdbestuur van den Schilders- gezellenbond heeft thans, naar Het Volk meldt, een aantal voorstellen geformu leerd die door den bondsraad zijn goed gekeurd en aan de afdeeling zijn voor gelegd. Over deze voorstellen is Inmid dels, behoudens enkele uitzonderingen, overeenstemming verkregen met den christelijken en katholieken bond. Tot de voornaamste wijzigingen be hoort het voorstel tot het verplichtend instellen van plaatselijke commissies, die moeten toezien op het naleven der overeenkomst en eventueele geschillen moeten beslechten. Inplaats van voor het tweede en der de overuur wordt voor de eerste drie overuren 25 pCt. toeslag op het loon ge vraagd. De ziekenuitkeering behoort niet op den derden maar op den eersten ziektedag te beginnen. Voorgesteld wordt verder de invoering van een vakopleiding- en leerlingrege ling. De organisatie wenscht verder de veel omstreden stakingsclausule te zien ge schrapt. De clausule verplichtte de or ganisaties in den nieuwbouw (aangeno men- of stukwerk) eerst in de Centra le Commissie te pogen tot overeenstem ming te komen alvorens tot staking over te gaan. In de plaats van deze clausule wil men nu een volledig uitgewerkte tariefregeling in de overeenkomst op nemen. Een artikel wordt voorgesteld, rege lende de uitbetaling van loon voor er kende Christelijke feestdagen en voor drie vacantiedagen per jaar. Bepaald wordt dat de arbeiders jaar- lyks aanspraak kunnen maken op drie vacantiedagen, waarvoor het loon zal worden doorbetaald. In onderling overleg tusschen werk gever en gezellen wordt de tjjd waarin vacantie moet worden genomen vastge steld, met dien verstande, dat deze valt in de periode 1 Mei—30 September. Voor dit doel wordt een fonds ge vormd. waarin door de werkgevers ten name van de arbeiders wordt gestort een bedrag van 3 a 4 pCt. van het in de overeenkomst genoemde loon. De loonen in alle klassen acht het Hoofdbestuur te laag en het wenscht daarom een uniforme loonsverhooging van 3 cent, 1 Maart 1928 in te gaan. Tenslotte zou in de plaatsen waarin volgens de meening der Centrale Com missie, de verhoudingen het mogelijk maken het verplichte lidmaatschap moe ten worden ingevoerd. HET VERPLEGINGSBESLUIT De Centrale Nederl. Ambtenaarsbond deelt mede, dat zijn bestuur zich ge wend heeft tot den minister van arbeid, handel en nijverheid met het verzoek, te bevorderen, dat het ontwerp-verple- gingsbesluit, waarover de Hooge Raad van Arbeid dezer dagen advies heeft uit gebracht, met ingang van het nieuwe kalenderjaar als algemeene maatregel van bestuur zal worden afgekondigd, zy het dan voorloopig zonder de aanvullin gen en wijzigingen, welke rekening hou den met eventueele verandering van ar tikelen in de Arbeidswet 1919. NIEUWE UITGAVEN. Bij don heer G. Eikelenboom te Bloe- menidaal is verschenen het Adresboek van Hillegom en Lisse, jaargang 1927- 1928. Het boeltje ziet er met zyn stevigen. groenen omslag frisch uit en is verlucht met twee afbeeldingen: één van de St.- Joseph-kerk en één van de gemeente lijke zweminriohting te Hillegom. De druk is zeer duidelijk. Het gedeelte dat op "Lisse betrekking heeft is op geel papier gedrukt, hetgeen het zoeken vergemakkeHjkt. Behalve de namen en adressen der inwoners bevat het boekje ook verschillende bijzonder heden betreffende gemeentezaken van Hillegom en Lisse, zoodat heit voor ve len in die gemeenten een vraagbaak zal kunnen zijn. MARKTNIEUWS. GROENTENMARKT TE HAARLEM Op de op 19 October alhier gehou den groentenmarkt waren aangevoerd en verkocht: Appelen 740 ct. per KG. Peren 560 ct. per KG. Bloemkool 12—25 ct. per stuk. Roode kool 612 ct. per stuk. Gele kool 8—20 ct. per stuk. Spruiten 3.754.50 per zakje. Groene kool 412 ct. per stuk. Andijvie 0.60—3.20 per 100 struik. Spinazie 0.70—f 1.10 per kist. Sla 0.90—2 60 per 100 krop. Wortelen 7—18 ct. per bos. Heerenboonen 2448 ct. per KG. Bak Snijboonen 44—52 ct. per KG. Selderij 4—15 ct. per bos. Pieterselie 612 ct. per bos. Prei 615 ct. per bos. BEVERWIJK Op de op 19 October alhier gehou den groentenmarkt waren aangevoerd en verkocht: Spinazie per kl. kistje 85 ct. per gr. kist 1.65. Postelein per klein kistje 85 ct. Andijvie per bist 0.301.50 Raapstelen 100 bos 5. Koolrapen per zak 1.25. Wortelen 100 bos 18. Bieten per KG. 45 ct. Komkommers per 100 3—14. Aardappelen klei per KG. 810 ct. Idem zand per KG. 11 ct. Snijboonen per KG. 4045 ct. Heerenboonen per KG. 5055 ct Spruitjes per KG. 2026 ct. Boerenkool per bak 60 ct. Roode Kool per 100 10—15. Savoye kool per 100 10—15. Bloemkool per 100 816. Uien per KG 6 ct. Prei per bos 15 ct. Pieterselie per bos 18 ct. Selderie per bos 36 ct. Appelen per kilo 6—22 ct. Peren per kilo 420 ct. 11—1 Vreemde wedstrijden. De sportidee is tegenwoordig zoo ver breid, dat ook ver buiten het terrein van de erkende sport, voortdurend weds:rij- den plegen te worden georganiseerd. In de Franse he stad Nancy werd dezer da gen een hardloopwedstrijd gehouden voor keliners, waa-bij de deelnemers ge handicapt waren doordat zij op een pre senteerblad vier volle bierglazen in evenwicht moesten houden, zonder een druppel te morsen. Even fantastisch is de wedstrijd in het openmaken van oesters. De winnaar wist er honderd van een te splijten in den zeer korten tijd van vier minuten. Te Spa, in België, is eenige jaren ge leden een concours georganiseerd in het maken van sandwiches. De winnares, een Frangaise maakte er in den gezet- ten tijd niet minder dan 200, waarby zy 22 hammen verbruikte. In Parijs is het gebruikelijk van tijd tot tijd krachtproeven te houden voor sjouwers in de Hallen, die elkaar den loef trachten af te steken in het hard- loopen met een last van 100 K.G op den rug. Soortgelijk is de wedstrijd in het voortrollen van biertonnen, een heksen toer, als men in aanmerking neemt, dat twee vaten tegelijk moeten worden ge rold, een met elke hand. Daarnaast zijn er natuurlijk de idio ten, die 24 uur (of is het honderd) ach tereen dansen of piano spelen, de ver dwaasden, die acht uur lang zonder rus ten fluiten. Maar de eerstgenoemden mogen een genoegen vinden, in wat ons zonderling toeschijnt, zij toonen althans de vaar digheid in hun beroep verkregen en ver eenigen daardoor esnigszins het nuttige met het aangename. Een brand met vreese- lijke gevolgen. In den nacht van Maandag op Dins dag brak. er brand uit in het buiten huis van majoor Bazley-Whiie bij Maidstone, in Kent. Een voorbijganger ontdekte den brand, terwijl het gezin in diepe rust was en wierp steenen tegen eenige ruiten om de slapenden te wekken. Een dienstbode werd wak ker en belde de brandweer op. Maar het was reeds te laat. De majoor, zijn vrouw zijn vierjarig zoontje en een kinder juffrouw kwamen in de vlammen om. Drie dienstboden konden zich redden. Een van hen liet zich uit het raam van haar slaapkamer vallen, de twee anderen konden nog bijtijds de voordeur be reiken. Het schijnt dat mevrouw Bazley-White de eerste is geweest, die het gevaar ontdekte. Zij liep haastig de kamer uit om de dienstboden te waarschuwen en rende toen terug, om haar kind te red den. Maar de vlammen versperden haar den terugweg. In een voorstad van Londen heerscht een rupsenplaag. Als het waait vallen de diertjes tusschen de kleeren van den voor bijganger. Voor een deskundige op dansgebied zouden daar nu toch eindelijk eenige nieuwe en origincel-Europeesche aanspassen zijn te leeren. Om vrij te zijn, naar de gevangenis? Op de bank der beklaagden zat een schuchter man. Deze man werd nog schuchterder, toen de voorzitter van de rechtbank opmerkte, dat zijn broek, als zijnde onrechtmatig verkregen, eigen lijk in beslag moest worden genomen. Hij pakte met beide handen 't kleeding- stuk vast, als wilde hij zich er tegen verzetten, dat men het hem op stel en sprong zou uittrekken. Gelukkig kon de verdediger hem onder algemeene vroo- lijkheid verzekeren, dat van een on middellijke inbeslagneming in geen ge val sprake was. Deze en andere broeken verklaarde de man te hebben verduisterd om eens een poosje van huis weg te komen. „Maakt u de straf vooral zoo hoog mogelijk", was zijn laatste woord, ik zou liever niet zoo gauw weer naar huis terugwillen". Een verwijtende blik naar de tribune waar zijn vrouw zat, vergezelde deze woorden. Anderhalf jaar getrouwd en dan bij wijze van vlucht vijf maanden in de gevangenisl Verzamelwoede. De verzamelwoede in de wereld is groot, tegenwoordig naar het schijnt grooter dan ooit te voren. Het klassieke voorbeeld is natuurlijk de postzegelver zamelaar. Wij hebben nog nooit gehoord over een Nederlandsche statistiek van hun aantal, maar in Engeland zijn er meer dan 20.000 en in Duitschland zelfs over de 30.000. Postzegelverzamelen staat echter door de toegewijde en weten schappelijke wijze waarop het beoefend wordt in een klasse op zichzelf, het is nauwelijks meer een tijdverdrijf te noe men. het is een wetenschap geworden. Maar er zijn andere vormen van ver zamelen. Bijv. van lucifersdoosjes, ook door velen beoefend. Een Engelschman. die in 5 jaar tijds 3772 doosjes verza meld heeft, alle met een verschillend etiket, verdient in deze bezigheid waar schijnlijk den titel van wereldkampioen. Maar hier houdt het niet bij op. Kort geleden stierf te Parijs, in zeer behoef tige omstandigheden, een 75-jarig grijs aard. Bij het onderzoek van zijn karig bezit, vond men een keurig bijgehouden verzameling van tramkaartjes, gerang schikt naar de verschillende lijnen en tijden van uitgifte. En dan knoopen. Deze schijnen ook voor vele verzamelaars een wondere be koring te hebben. In Frankrijk is er een bekend, die be staat uit 1200 stuks, zoowel van militaire als burgerlijke afkomst. Er zijn verder verzamelingen bekend van snuifdoozen en messen, van tabakspotten en schilders paletten, van looden soldaatjes en stee nen prijpen De vermaarde Amenkaan- sche bankier Pierpont Morgan had een schitterende collectie klokken, die. als zij alle tegelijk liepen en niet tegelijk sloe gen, een gruwelijke onrust in zijn huis moeten hebben verwekt. De doodstraf in Rusland In een interview heeft Krylenko, de vice-procureur van de republiek, geant woord op een vraag naar de beteeke- nis voor het sovjetrecht van het besluit van het centrale executieve comité tot afschaffing van de doodstraf voor alle misdrijven, behalve voor die tegen den staat, de militaire en voor het gewapen de banditisme. Hij zeide dat in de laatste jaren het percentage van de toepassing van de doodstraf wegens misdrijven tegen den proletarischen staat en anti-revolution- naire aanslagen waarvoor zij blijft bestaan uiterst gering is geweest. Ter waarborging en werkelijke verzekering van de veiligheid van het leven had het nog te vroeg geleken voor een af schaffing van de doodstraf tegen be wapende roovers. Krylenko zeide nog, dat de strafver mindering voor alle veroordeelden, be halve de actieve hoofden van partijen welke de omverwerping van het sovjet regiem nastreven en voor hen die zich schuldig gemaakt hebben aan opzettelijk bedrog en omkooping, in verschillenden vorm zal geschieden: amnestie, invrij heidstelling, algeheele of gedeeltelijke kwijtschelding van de straf, staking van de vervolging. Het amnestiebesluit zal op 7 Novem ber. den verjaardag van de revolutie, gepubliceerd worden. Uitgaan met poes. De eerste dame heeft er zich al mee vertoond. De anderen komen vanzelf wel. Het was aan een station van de „Métro" te Parijs. De dame stapte uit de ondergrondsche met haar man. haar zoon en metde poes. De poes, die de dames weldra gelijk zij het deze eer ste inden trein deed. overal zal verge zellen. Eigenlijk is zoo'n metgezel niets bijzonders, want zijn de dames niet al aan 't wandelen geweest met een jong geitje, een marmotje en zelfs een jong leeuwtje als metgezel? De poes zal echter meer opgang maken, omdat zij wat ge woner is er. makkelijker mee te nemen. Maar laten de dames wel bedenken, dat poesen zenuwachtige dienen zijn, en dat zy in het straatrumoer wel eens ver keersslachtoffer zouden kunnen worden. Endenk om de honden, die een hekel aan katten hebben, 't Is te betwij felen of poes zich als wandelaar kan handhaven. De wraak van den neger Daar leefde op Cuba een neger, die het tot veearts had gebracht. Zyn weet gierigheid dreef hem naar Europa, zijn gebrek aan contanten naar de kunst, met kleine letter. Hij ging n.l. in een jazzband meedoen, waarmee men in onzen lawaaitijd nog altijd geld schijnt te verdienen. Zoo kwam hy ook naar Zürich en speelde daar op een nacht in een café voor een plezierlievend publiek. Het was al laat, toen een der aanwezige da metjes hem verzocht, haar in de ge heimen van den charleston in te wijden niemand toch kon dat beter dan een waschcchte neger, wiens cultuur, zij ze ook nóg-zoo veterinair, altyd toch nog aan primitieve Afrikaansche gewoonten herinnert. Midden onder den nu vol genden charleston had onze Tom het ongeluk, een heer op diens eksteroogen te trappen. „Cochon, faites attention!" bulderde de gelaedeerde hem toe. Of het nu de alcohol-omgeving of een restant oer-negersch instinct was, in ieder geval, het bloed steeg Tom blik semsnel naar het hoofd, het zwarte ras moest gewroken; hij pakte een stoel en sloeg dien te pletter op een ander danspaar, want de beleediger had tijdig het veld geruimd. Alles was een moment verstijfd van schrik. Daarop doorflitste onze Tom blijkbaar de gedachte aan de daarginds gebruikelijke lynch-justitie; en met een dolzinnige saltomortal? was hij de zaal uit en in het duister verdwenen. Maar Zürich kon hy, naar hij weldra be greep, toch niet ongemerkt verlaten, en dus meldde hy zich ten einde raad zelf bij de politie, en bood schadever goeding aan. Hetgeen niet belet heeft, dat de recht bank hem tot drie dagen gevangenis straf en een hooge boete heeft veroor deeld, wegens mishandeling. Een plei dooi op verzachtende omstandigheden wegens de ondergane ..krenking van het veelgesmade zwarte ras" vond geen ge hoor. Maar sinds het uitsnreken van het vonnis is Tom. die niet preventief zat, uit Zwitserland vertrokken, zoodat de federale gevangenissen hem voor eerst nog niet mogen begroeten. Léon Daudet. Nu Leon Daudet. die weer in België zit. heeft aangekondigd dat hij naar Frankrijk terug zal keeren wanneer hem dit belieft, en oo dezelfde wijze als hij het destijds heeft verlaten, is rond om Parijs de controle verscherpt. Zondagavond reed een directeur van een der groote Parijsche banken met zijn schoonvader, een lid der rechterlijke macht, in zyn auto het stadje Senlr binnen, toen hij door gendarmes werd aangehouden. Zy vroegen hem zyn pa pieren, die ze nauwkeurig onderzoch ten. „De terugkeer van Daudet ls gesigna leerd", verklaarden ze. ..We hebben vandaag dag en nachtdienst".... Een dokter heeft verklaard, dat de stem banden van de vrouw korter zijn dan die van den man. Het leven is vol schijnbare tegenspraken Athleet-danseur. Eenige dagen geleden, op een der mondaine badplaatsen van Bretagne. In 't Casino dreunde de jazz. De danse ressen beklaagden zich: terecht, de danseurs waren zeer schaarsch. Er kwam een keurig gekleede onbe kende de danszaal binnen. Breed van schouders, athletisch gebouwd, noodig- de hy de muurbloemen om beurten uit, en danste verrukkelijk met elk harer. Wie was hy? 's Avonds en 's ande ren daags vroegen tal van schoone baadsters het zich af. Allen hoopten, dat hij zou terugkeeren. Men zag hem in het Casino niet weer. Maar toen den dag daarop, ter- wyi het druk was op het marktpleintje, een drom menschen verzameld stond rondom een athleet die. in tricot ge kleed, gewichten hief natuurlyk om daarna inzameling te houden kwa men eenige baadsters eens dichterbij en Gruwel! De man die daar zyn zwa re halters tilde was de geheimzinnige onbekende, haar danseur van twee da gen tevoren. Er waren er die zich ontgoocheld voelden en blozend vluchtten. Andere dames daarentegen, die een ruime gift in het bakje deden .toen de athleet on der het „geachte publiek" rondging. Zy vonden, dat ze hem dat wel schuldig waren De beschermende kleur der agenten Men heeft in Parijs plannen om de verkeersagenten van witte petten en witte handschoenen te gaan voorzien. Te Brussel was men hier Parys mee vóór. en wat de witte handschoenen be treft. wij kennen geen andere agenten dan met zulke waardigheidsteekenen. Maar voor Parijs schijnt het wat nieuws te zijn. Wit zal de beschermende kleur voor deze agenten zijn. De beschermen de kleur van de dieren past zich by de omgeving aan. die der agenten moet er fel by afsteken. Men hoopt, dat aanrij dingen van verkeersagenten door dezen maatregel minder zullen voorkomen. In het hoogspanningsnet Terwijl honderden menschen machte loos toe keken, heeft een jonge schaap herder, Aubert, uit Gland fkanton Vaud Zwitserland) Woensdag twee uur lang in' de hoogspanningsgeleiding er gens tusschen Gland en Vich gehangen terwijl de stroom onafgebroken door zijn lichaam ging. Onbewust van het gevaar was de Jon gen in een der hoogspanningsnetmasten geklommen, en toen de aanraking van zijn lichaam vlak by den top kortslui ting had gemaakt, zat hij daardoor on wrikbaar vastgeklemd tegen den paal. Zyn hulpgeschreeuw bracht de geheele omgeving op de been, maar niemand durfde hem naderen, totdat, na zeer langen tyd, de stroom werd verbroken. Gedurende de geheele marteling bleef de jongen, hoe vreeselyk verbrand ook, bij bewustzyn. zyn toestand wordt als hopeloos beschouwd. Een botsing tusschen een Walvisch en een passagiersschip. Kapitein Norman, van het P. en O. stoomschip Devanha, heeft per brief aan de maatschappy bericht gezonden dat hy op 4 October j.l. tusschen Colombo en Aden op 11 gr. 48 N.B. en 51 gr. 10 O.L. met zyn schip een grooten wal visch aanvoer. Daar de kracht waarmee het schip door het water ging, het dier aan den voorsteven gespietst hield, bleek het noodig de machines stil te zetten. Toen het schip stil lag, viel de walvisch inderdaad van den steven af en zonk. De lengte van den walvisch was naar schat ting 8 M. De bruiloft der dood- gewaande In 1924 kwam een meisje uit het Hon- gaarsche plaatsje Szalnak naar Boeda pest om daar een betrekking te zoeken. Zij zocht vergeefs en op zekeren dag ontving de familie van de politie be richt. dat op de Elisabeth-brug over den Donau een hoed en een mantel waren gevonden en een brief waarin het meis je van haar familie afscheid nam Sindsdien verliepen drie jaar. Met weemoed dachten de ouders nog steeds aan hun zoo ongelukkig om het leven gekomen kind tot de post hun een brief uit Brazilië bracht. Hy kwam van de doodgewaande. Het meisje vertelde dat zij destijds geen be trekking kon vinden en naar Brazilië was vertrokken. Maar daar zij niemand van haar plannen op de hoogte wilde stellen had zy hoed. mantel en brief op de Donaubrug gelegd. In Brazilië wist zij zich een goedbetaalde positie te veroveren, waardoor zy al spoedig financieel in goeden doen kwam. zy zal nu binnenkort met een ook uit Hongarye afkomstigen ingenieur trouwen en heeft familie en vrienden naar Brazilië genoodigd om de bruiloft bij te wonen. Kwajongensstreek. De spoorwegdirectie te Breslau méldt blijkens een W.B.-bericht, dat wissel wachters op 14 Oct. tusschen Oppeln en Neisse op acht plaatsen de schroeven van de rails verwydsrd vonden, terwyl steenen op de rails waren gelegd. Als daders zijn drie schooljongens gearres teerd.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 12