WEENSCHE BRIEF STADSNIEUWS. "I CORRUPTIE IN DE GAS-INDUSTRIE. FEUILLETON Het Huis met den Pijl HAARI-EM'S DAGBLAD DONDERDAG 20 OCT. 1327 Philip Lasiio. Een schilder van keizers en ko ningen. De houten pop met de uniform van Frans- Jozef. De schilder van den Paus en van Mussolini. Zijn Londensche avonturen. Weenen October. De beroemde Hongaarsche schilder Philip Laszlo. die zich meestal buiten de gren~en van zyn vaderland ophoudt vertoeft op het oogenblik te Boeda pest. Hij is de schilder van keizers en koningen, van staatslieden en diplo maten en thans heeft hy ook de ge laatstrekken van verscheidene voor name Hongaarsche persoonlijkheden op het doek gebracht. De Hongaarsche re geering bad hem uitgenoodigd om een portret van den rijksbestuurder Horthy te schilderen. Laszlo hield zich een week op het het kasteel Gödöllö op. ééns het iierelingsverblijf der ongelukkige keizerin Elisabeth, en hier schilderde hij Horthy in aömiraaisuniform. Gak Hörthy's echtger.oote werd door hem geschilderd en te Boedapest maakte hij portretten van graaf Bethlen en van diens vrouw. Verschillende banketten werden Laszlo aangeboden. o.a. door den premier Eethlen. door den minister van onderwijs en door den Engelschen graant. Sir Calville Barclay. Laszlo heeft jaren en jaren geleden ook keizer Frans Jozef geschilderd. De keizer droeg een generaals-uniform en cm zijn hals hing de Orde van het Gulden Vlies. Opdat nu Laszlo ook door kon schilderen wanneer de keizer zelf niet aanwezig was. had men een hou ten pop in de kamer gezet, die met dezelfde uniform bekleed was. Ook het Gulden Vlies was niet vergeten. Des voormiddags werkte Laszlo aan zijn keizersportret en des namiddags schil derde hij. in dezelfde kamer van den Weeaschen Hafburg de jonge aartsher togin Elisabeth die met prins Liechten stein verloofd was. Op zekeren namid dag was de jonge dame zser onrustig, zy kon haar blikken maar niet op een bepaald punt concentreeren. Laszlo stond op. nam het Gulden Vlies van de pop en bevestigde dit eereteeken op een gordijn. Hij verzacht de prinses voortdurend haar blikken cp dit glin sterende voorwerp gericht te houden en zij werd inderdaad rustiger. By het weggaan vergat de schilder het Gulden Vlies weer cp zjjn oude plaats terug te brengen. Den volgenden morgen komt de keizer. Hij ziet het vlies aan het gor dijn hangen, zet zijn bril op en vraagt ironisch glimlachend, of Laszlo altijd het Gulden Vlies als doelpunt- voor de oogen zijner modellen gebruikt. De keizer sprak altijd Hongaarsch met Laszlo. Hij sprak deze taal even vloeiend als een geboren Hongaar. Laszlo ver telde den keizer eens een en ander over paus Leo xrrr. dien hij ook had geschil derd. Hij kon echter niet zoo gauw het Hongaarsche woord voor ..pelgrim" vin den. De keizer zag den schilder glim lachend aan en zei ..Zarandofc" (pel grim) beste meneer Laszlo. Het. is maar goed. dat er hier geen Hongaar aan wezig is!" In. hei voorjaar van 1900. het jubel jaar der Katholieke kerk. schilderde Laszlo paus Leo XT TI. Hij reed met een Hongaarschen prelaat naar het Va- tiaaan. Een pauselijke kamerheer in een historisch ccstumn ontving den schil der en bracht hem in een Z2ai, waar de paus in een wit kleed en een purperen mantel op een rooden troon zat. Nooit, zoo zegt Laszlo, heeft hij een man ge zien. wiens uiterlijk zóó vergeestelijkt was. In de pri -é-vertrekken van dan paus schilderde Laszlo. De eerste maal verliet de paus de kamer zonder een blik op Laszlo's werk te werpen. Doch de tweede keer. toen de kop bijna klaar was, bleef hij staan en boog hij zich over het doek heen „Mijn lieve zoon", zei. hij, moet ik dat verbeelden?" „Ik hoop het, Heilige Vader", ant woordde Laszlo. De paus bekeek het portret nog eens en zei toen, dat bij het hoofd liever en face geschilderd zou zien. „Dit profiel" zoo meende hij, „herinnert te zeer aan Voltaires kop en dat wil ik niat!" Laszlo begon nu met een ander por tret. Het profielstuk bevindt zich nog steeds in zijn bezit. Slechts eenmaal terwijl" hij voor Easzio poseerde, ontving de Paus iemand, namelijk kardinaal Rampokla. Hij veranderde echter niets aan z\jn houding en bleef onbeweeglijk zitten. Jaren later, in 192S. was Laszlo weder- om te Rorr.e. waar hij Mussolini schil derde. Laszlo werkte in een kamer in het paleis Chigi, vlak naast het studeer- vertrek van den Duce. Vaak trok Mus solini zich tijdens de schildoruren in dit vertrek terug om. bezoekers te ontvangen. Eens werd hij, ongeduldig, toen hij te lang mcdel moest staan. „U houdt me hier gevangen als een leeuw in een kooi!" riep hü uit. Ook kening Alphons van Spanje en de koninklijke familie te Madrid wer den door Laszlo vereeuwigd en in 1907 schilderde hy de Engeische prinses Victoria. Koning Edward liet zich den kunstenaar bij de opening van een exposi'.ie van Laszlo's werken te Londen voorstellen. Hij was met koningin Alexandra verschenen en daar er zeer veel menschen in de zaal waren, merkte Edward glimlachend tegen den schilder op: ..Ik hoop, dat u mee uw succes te vreden bent; er heerscht zulk een ge drang, dat de koning van Engeland zich nauwelijks kan bewegen". Koningin Alexandra schepte veel behagen in een portret van gravin Lariscli, die met het Oosienrïjksche keizershuis verwant was. Zy drukte den wensch uit ook een der gelijke schilderij van prinses Victoria te laten maken. Laszlo dacht natuurlijk dat dit een opdracht was, die eerst later zou dienen te worden uitgevoerd, maar den zelfden namiddag om twee uur reeds kwam een bode met een brief uit Buckingham Palace, waarin men Laszlo verzocht om drie uur met het portret te beginnen. De schilder was oorspronkelijk van plan geweest slechts enkele dagen in Londen te biyven en hij had deshalve maar heel weinig ge reedschap bij zich. Snel kocht hij nog een en ander en met een paar oude kartons, tusschen welke hij teekeningen bewaarde, toog hij tegen drie uur naar het paleis. Terwijl Laszlo voorbereidingen trof om met zijn portret te beginnen, kwam ie koning het vertrek binnen. „Ik schrijf juist aan myn neef. den groot hertog van Hessen, die mij om mijn oordeel omtrent een uwer schilderijen vraagt. Kunt u me niet zeggen, wat ik zal antwoorden!"' „Men k2n zijn eigen werk moeilijk be- oordeelen. Majesteit", gaf Laszlo ten antwoord, „en daarom moet Uwe Maje steit maar uw oprechte meening neer schrijven!" Dan zag koning E-dward opeens het oude carton dat Laszlo in de hand had. „Hé", zei hij, „daar is al een portret op. en wanneer ik me niet vergis, een konterfeitsel van graaf Albert Mens- öorff". Inderdaad zag Laszlo. dat hij een ont werp tot een portret van graaf Mens- dorff bij zich had, dat hij dertien jaar tevoren had vervaardigd. VEREENIGING „DOOR r I |TQrM VERMAAK TOT NUT". I LI 1 UIT HET EOUW BEDRIJF. In het gebouw De Centrale werd Dins dag avond een ledenvergadering ge houden door de afdeel in g Haarlem van den Al gem. Ned. Bouwarbeiaersbond ter bespreking van de komende con tractactie. Door de patroonsorganisaties Is nL het loopende contract opgezegd en k van werknemerszijdfi heeft men diverse wenschen ten opzichte van een evencuesie nieuwe arbeidsovereenkomst, waaronder zeer sterk de vacantie-eisch naar veren komt. Duidelijk kwam tot uiting dat men niet genegen zou zyn eeihge verslechte ringen der arbeidsvoorwaarden te aan vaarden. Het Bondsbestuur zal met de meening der afdeeling in kennis worden gesteld. Ter kennis van de vergadering werd gebracht dat het ledental sterk vooruit gaande is. UITREIKING KORTHALS- PRIJZEN. In school No. 9 aan de Tempeliers straat had Woensdagmiddag weer de jaarlijfcsche uitreiking van de Korthals- prijzen plaats aan kinderen, die op de openbare lagere scholen extra hun best gedaan hadden. De voorzitter, de heer Vincent Loos- jes, herinnerde aan de totstandkoming van het fonds, waardoor bovengenoemde vereeniging in de gelegenheid is gesteld, aan de kinderen, die by het verlaten der school daarvoor in aanmerking ko men. een prys te schenken. „Dat is voor jelui een mooie onder scheiding". zei spreker. „Het is voor ons een bewijs, dat je op school goed je best hebt gedaan. Het is een voornaam ding in de wereld, dat je altijd iets meer dan je best doet; dat veert tot succes. Zoo is het ook gegaan met Carnegie, den schenker van het Vredespaleis; cok deze heeft na veel moeite m Amerika zijn weg gevonden en sucoes bereikt. Je moet trachten, het werk van hooger-geplaat- sten te begrijpen en als het noodig is, bijvoorbeeld in vacantietyd of by ziekte, ook te volbrengen. Ik verzeker je, dat dan je weg gebaand is en dat je voor uit komt in de wereld!" De heer Loosjes richtte zich ook tot de ouders der leerlingen. „Helpt uw kin deren", zei hij, „dat zij dit succes zullen bereiken door uw voorbeeld. Dat zal hen helpen voor hun volgend leven. Maakt van uw kinderen plichtmenschen, want behalve rechten zijn er ook plichten. Aan het behartigen der plichten ont breekt tegenwoordig nogal wat. Zorgt er dus voor. dat uw kinderen nuttige men schen in de maatschappij worden". De heer Loosjes ging hierna over tot het uitreiken der prijzen. Elk kind sprak hy vriendelijk toe en informeerde be langstellend naar hun toekomstplan nen. Voor een prijs kwamen in aanmerking van school 5: Frederika H. W. J. Wijs man: van school 6: Hendrikus W. van der G lessen; van school 7: Johanna H. Beilschnridtvan school 8: Johannes Nachiegeller; van school 9: Johan P. Moen; van school 10: Cor van Viersen; van school 11: G. Mienis en J. J. Jan sen; V2n school 12: Ludwig K. Pape; van schcol 13: Clasina var. Gelder en Petro- r.elia Meerman: van school 14: Anton van de Wetering en Gerrit Keetlaer; van school 15: Wilhelmina M. Vreene- goor; van school 16: Tennis van Veen en Jan Chr. van And el; van school 25: Johannes Misset; van school 26: Jo hanna E. Lieverst, van school 27: Gerrit Kos Pz., Johannes G. Goes en Pieter J. W. Rieu. Na het uitreiken der prijzen dankte de heer Loosjes den heer J. J. Thör.e, den vertegenwoordiger van het fonds, voor zijn tegenwoordigheid, en de hoofden der scholen voor hun goede hulp. waar op hij ook in den vervolge hoopte te mogen rekenen. De heer J. W. Sasburg, hoofd van school 27, maakte zich tot tolk van de leerlingen en hun ouders, door voor deze prijzen te bedanken. „Beloonen en vermaak zijn twee machtige' factoren *by ons werk", zei hij. „Het is voor de kin deren een fcelooning voor het oogenbük, maar het beteeken t ook een belofte voor hun toekomst". Ook de heer Sasburg meende, dat de kinderen in de toekomst, als ze iets meer dan hun best doen, be loond zullen worden. VOORDRACHT-AVOND. Vcor het Verbond van vakorganisaties van hoofdarbeiders zal de bekende de clamator Henri Dekking op Maandag 14 November een voordrachtavond geven VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1030 LUISTEREN NAAR EEN STANDJE Jantje staat plichtsge trouw te luisteren, ter wijl vader hem be zweert, dat hy zoo nooit een flinke groote kerel zal worden zyn aandacht begint te dwalen en hij vraagt zich af, hoe vader zoo veel haar van zijn hoofd heeft verloren gaat met zichzelf een I verliest bijna zijn even- weddcnschap aan, dat wicht en beseft dat het hij verder, zoolang va- verstandiger is, nog een der praat, op een voet g oogenblik te luisteren kan blijven staan gluurt tersluiks naar de klok en hoopt, dat de vriendjes nog even op hem willen wachten onderzoekt zijn bezittin gen in zyn broekzak en vraagt zich af. waar zijn zakmes kan zyn beseft plotseling dat va der hem iets gevraagd heeft en zegt: ja, vader. Ontdekt opgelucht dat hij goed heeft geraden vraagt of hy mag gaan en verdwijnt. Vader zegt tegen moeder dat dit standje toch biykbaar wel Indruk op hem heeft gemaakt. (Nadruk verboden) Directeuren die kortingen ontvingen. GEHEIM „KORTING BOEK" IN BESLAG GENOMEN. WAT BEOOGT DE VEREENIGING VAN GASFABRIKANTEN? VROUWENDAG. Door het bestuur der afdeeling Haar lem van de Sec.-Dem. Vrouwenclub, is besloten om op den Vrouwendag, die over het geheele land op 31 October zal plaats vinden, een groote vergadering te deen houden als afsluiting der vrouwen- maand. Op deze vergadering die zal plaats vinden m het gebouw De Cen trale, zal als spreekster optreden me vrouw M. StraalmanKremer. terwijl mevr. P. F. Sanders—Herzberger zal declameeren. FMERKTNOFM UIT DE BURGERIJ DE FRIESCHE VARKENSMARKT. Een bewoner van den Kloppersingel klaagt er over, dat hoewel Haarlem vele goede wegen heeft gekregen, de Friesche Varkensmarkt nog allertreu rigst bestraat is. Vele Haarlemmers, die dagelijks de Friesche Varkensmarkt moeten passeeren, vooral de wielryders hebben last van de oneffenheid van den weg. De inzender heeft geconstateerd, dat tusschen twaalf en één uur op een dag in October 457 fietsers en 1234 voet gangers de Friesche Varkensmarkt pas seerden. 17C0 menschen, die vier maal per dag dezen weg gebruiken, en er terecht over mopperen. Hier en daar steken rails, die over den weg luopen we! 3 cM. boven het wegdek uit. Vooral voor de werkplaatsen van de firma's Gcnnerman en de opslagplaatsen van Bremer's houthandel zit de bestrating vol kuilen. Inzender spreekt de hoop uit dat Openbare Werken spoedig voor een betere bestrating zal zorgen. In verband met de mededeelingen van den heer Van der Stel over beweer de corruptie in de gas industrie en van wat daarvan de gevolgen zyn geweest, bevat De Telegraaf een uitvoerig arti kel. i Het blad herinnert eerst aan de be kende byzonderheden, die de aanlei ding waren dat de heer Van der Stel zijn mededeelingen deed. Voorts memo reert het dat de heer Van der Stel op 30 Mei IJ. de Vereeniging van gasfa- brikanten deed dagvaarden om zyn royement als lid dei' vereeniging onge daan te maken en hem de gelsden en nog te lijden schade te vergoeden. De ze civiele procedure lcopt thans voor de rechtbank te Den Haag. Vervolgens geeft het blad verslag van een onderhoud, dat het had met Mr. B. J. Nöthorn te Zutfen, den raadsman van dsn heer Van der Stel. Deeze ves- iigde allereerst de aandacht op den eigenaardigen tosstand, dat ook de leveranciers toegang hebben tot de ver eeniging van gasfabrikanten en ver haalde wat o.a. de heer Van der Stel hem verteld had van feestjes in „Tria non", na een vergadering, welk: door een paar leveranciers betaald zouden zijn, en andere voorvallen uit de prac- tijk, die illustreeren, dat op dit terrein wederom zacht en voorzichtig uit gedrukt ongewenschte verhoudingen bestaan. Wij vroegen verder gaat het blad voort naar de straf actie, welke eenigen tijd geleden tegen den heer Van der Stel was ingesteld. .Mijn cliënt had, zeide mr. N„ on- eenigheid met den gasdirecteur te Was senaar, welke zoo hoog liep, dat laatst genoemde toen Van der Stel hem bezoe ken wilde, hem de deur toot den neus dichtwierp. Hierdoor schoot het den heer Van der Stel in het verkeerde keelgat en in een schryven aan B. en W. van Wassenaar beschuldigde hij den directeur „retourcommissies" te hebben aangenomen. Directeur Mamhave, ter verantwoording geroepen, ontkende dit en werd daarop door den burgemees ter uitgsnocdigd, een klacht wegens laster tegen Van der Stel in te dienen." „Uiteraard moest hy dit wel doen, doch de zaak liep spoedig in het zand, want bij de instructie verklaarde de Haagsche gasmeterleverancier Wilson, ik meen een der eerste getuigen dat hij persoonlijk den heer Manhave een korting ter hand had gesteld. Hiermede was de zaak voor Van der Stel afgeloopen, doch genoemde direc teur bevindt ztóh wegens overwerktheid in het ziekenhuis te Leiden en men zegt dat hij om ..gezondheidsredenen" pen sioen zal aanvragen." „Kortingboefeen" in beslag geno- „In verband met dsze geschiedenis, vervolgde mr. Nöthorn. is huiszoeking gedaan by de Gautzsch' Industrie Mpij. voor Electriciteit en Gas, te Am sterdam en bij de Gasmeterfabriek Wil son te 's-Gravenhage; en, naar Van der Stel, die hier by tegenwoordig was, mij later vertelde, is by beide firma's een zoogenaamd geheim kortingboek in be slag genomen, waarin zeker henderd namen van directeuren voorkwamen, ieder aangeduid door een paar letters en verder puntjes, sommigen alleen door een nummer". „Bij nader onderzoek, dat vanwege de justitie bevolen is, is Utrecht als cen traal punt genomen. Van der Stel heeft nog geadviseerd om zooveel mogelyk op één dag by alle daarvoor in aanmer king komende leveranciers de boeken in beslag te nemen en vooral filialen van buitenlandschc fabrieken voorloo- pig er buiten te laten. Daar zou men immers toch niets vinden de gegevens bevinden zich steeds op het hoofd kantoor en zoodoende zou er gelegen heid zyn, te waarschuwen dat de jus titie' tegen de fabriek in kwestie een ver moeden heeft. Jammer genoeg heeft men dezen raad In den wind geslagen en ook een inval gedaan by de firma Payens te Zeist. vertegenwoordigster voor Nederland van Bamag." Wat beoogt de Vereeniging? „Het standpunt der Vereeniging van Gasfabrikanten, aldus mr. Nöthorn, schynt te zijn, niets meer las te laten en Van der Stel door civiele procedures uit te putten, dootr, wanneer hy een gas directeur met naam en toenaam be schuldigt, een aotie te laten instellen wegens beleediging en laster,- tot her stel van eer en goeden naam en tot schadevergoeding. Men hoopt natuurlijk hierdoor het bewijs moeilijker te maken dan bij een strafzaak op aanklacht we gens laster. Op het oogenblik loopen er twee civiele procedures ingesteld door de heeren Van Goor te Zaandam en Van Hoeve te Oastricum. Van der Stel beeft hun verzocht, een aanklacht wegens laster in te dienen, doch dit heb ben zij geweigerd. Verder wfl directeur De Groot, te Beverwijk, byv. wèl een civiele actie, doch geert strafproces; of hij bang geworden is door het Wasse- naarsche voorbeeld?" „Doch Maandag is de heer De Groot by deurwaardersexiïlo.t gesommeerd, (wij meldden dat reeds. Red. H. D.) een aanklacht in te dienen. Doet hy dit niet dan begint Van der Stel een civiele actie wegens beleediging en laster tot betering van eer en goeden naam en tot schadevergoeding en vosgt daarbij een aanklacht wegens laster, omdat hy blijkens zyn schryven aan het gemeen tebestuur van Vaals, „niet bereid is, door middel van een strafproces de chantagebeweging ran een oplichter en chantoneur te steunen." Dc lijst... „Tot neg toe heeft Van der Stel elf namen van gaedirccteuren genoemd, wier corruptheid hij bereid is te bewy- zen, nl. van die te Waalwijk, Vughit, Sohagen, Oostzaan, Lemmer, Jeure, Drachten, Bedum, Zalt-Bommel, Win schoten en Axel. Zyn bedoeling is, voor iedere civiele actie, welke hem wordt aangedaan, aan dit lystje drie namen toe te voegen. Een soort premiestelsel dus: Voor de procedures-Van Gcor en Van Hoeve kunt u. naar de lieer Van der Stel m;j machtigde. noteeren: Kampen, Groenlo. Warmcnhuizen, Hulst Roosendaal en Oisterwijk". „Dit wil ik hieraan ter verduidelyking wel bijvoegen, verklaarde mr. Nöthorn, thans gaat het zeker niet om personen, maar om de zaak." .Te Maastricht.. Onder de Ingekomen stukken in den gemeenteraad van Maastricht was een verzoek van de vereeniging van gasfa- '-Tikariït-n om subsidie. In verband .ne' de onthullingen, zoo meldt de Maasbode, volgde een dis cussie waarin van verscheidene zijden werd aangedrongen op een onderzoek, och te Maastricht en een commissie te benoemen bestaande uit een lid van Iedere fractie. De voorzitter deelde mede dat de dircteur der gasfabriek tegen een dergelijk onderzoek geen bezwaar heeft en spreker niet tegen een dergely- ke commissie. Spreker wil het stuk voor kennisgeving aannemen en omtrent onderzoek advies vragen van de com missie van de bedryven. Daartoe wordt besloten. PERSONALIA- Beroepen is als predikant by de Ge reformeerde Kerk in Hersteld Verband te Den Haag Ds. H. Hasper, rustend predikant te Heemstede. Bedankt voor het beroep als pre dikant bij de Ncd. Herv. Kerk te Sche- veneingen door Ds. J. H. Grolle te Hil- legom. Naar het Engelscb van A. E. W- MASON. 34) ,Nu beschouw dan het verhaal van Ann Upco'.t eens op dezelfde manier", vervolgde Hanand. „Veronderstel dat zij gedurende den loop van dien dag de tusschendeur van hei slct had gedaan! Niets gemakkelijker dan dat. Madame Karïowe was overdag op en haar kamer was leeg. Bovendien kwam dis tusschen deur niet uit in madame's slaapkamer, waar misschien gemerkt zou zijn of hy cp slot was of niet, maar in een kleed kamer. „Ja", stemde Jim toe. „Welnu dan! Ann Upcott blijft alleen nadat mademoiselle Harlowe naar het bal van monsieur de Pouillac vertrokken is. Ze stuurt Gaston naar bed. Het is overai donker in huis iedereen slaapt Veronderstel dan eens dat er zich iemand bij haar voegt iemand met het pij- lenvergif in een injectiespuitje. Dat ze de schatkamer binnen gingen, precies zooais Ann Upcott het beschreven heeft. Dat ze één seconde het licht opdraait terwijl een zeker iemand de schat kamer dror'.copt en de deur open maakt. Veronderstel dat de stem, die fluisterde: „Nu is liet genoeg", de stem van Ann Upcott zelf was en dat ze het fluisterde over het lichaam van madame Har lowe heen tegen een derde persoon, in die kamer!" ..Een zeker iemand!" riep Jim uit. Maar wie dan? Wie?" Hanand ®aalde de schouders op. „Waarom Waoerski niet?" „Waberski?" riep Jim opgewonden uit. ..U vroeg mij welk voordeel Ann Up cott bij dién moord kon behalen en u heeft uw eigen vraag beantwoord zen der het te beseffen. Waberski verwacht te in ieder geval een flink legaat. En als hij nu eens in ruil voor hulp aangeboden heeft om dat geld te deelen met mademoiselle Ann? Heeft ze dan nog geen reden? Wat weten we ten slotte van haar behalve dat ze de be taalde juffrouw van gezelschap is en dus wel arm zal zijn? Mademoiselle Ann! Waar komt ze eigenlyk vandaan? Hce is ze daar in huis gekomen?' Was ze mis schien bevriend met Waberski?" en door een kreet van Jim werd Hanand tot zwijgen gebracht. Jim had wel aan de mogelijkheid ge dacht dat Waberski de moordenaar zou kunnen zijn. als er een moord gepleegd was een moordenaar die. toen het bleek dat hij door zijn misdaad niet. zooals hij gehoopt bad. in het bezit van een fortuin kwam, nog verder ging en probeerde chantage te plegen en een valsche aanklacht indiende. Maar hij had tot op dit oogenblik niet aan Ar.n Upcott gedacht in verband met hem. Maar nu kwamen er allerlei herinnerin gen by hem op. Die brief aan hem, bij voorbeeld. Zi had geschreven dat Wa berski haar om steun had gevraagd er. ze dreef den spot met dat verzoek. Zou die brief niet een listige poging zijn ge weest om hen op eer. dwaalspoor te brengen? En plotseling dacht hij ook weer aan een heel ander tooneeltje verlichte zalen en een menigte men sehen om een lange gr c ene tafel heen een slank blond meisje dat aan de tafel zat en dat steeds maar weer ver loor, totdat het kleine stapeltje bankpa pier heelemaal door den croupier was weggeharkt dat toen opstond, kaars recht. maar met trillende lippen. „Aha!" zei Hanand nieuwsgierig. „Dus u weet wel iets van Ann Upcott af, beste vriend! En wat weet u dan?" Jim aarzelde. Een oogenblik leek het hem niet eerlyk tegenover haar als hij het vertelde. Als zij het allemaal uitlegde zou het misschien een heel anderen in druk maken. Het was misschien beter om het haar zelf te laten vertellen. Er, dan moest hij ook aan Betty denker. ja, vooral aan Eetty, want hij v.as in Dyon gekomen om haar te helpen. „Ik zal het u vertellen', zei hij tegen Hanand. Toen ik u in Parys opzocht, vertelde ik u dat ik Ann Upcot', nog nooit van mijjp. leven gezien had. En dat geloofde ik ook. Pas toen ze gister ochtend de bibliotheek biimen kwam loopen besefte ik. dat ik een onwaar heid had verteld. In Januari van dit jaar heb ik Ann Upcott aan de speel tafel in Monte Carlo gezien. Ik zat naast haar. Ze was alleen, en ze ver leer. Alles liep haar tegen. Ze hield zich gesd. Ik kqn alleen merken, dat ze in moeilijkheden zat aan de manier waarop ze haar vingers klemde om haar tasch- je en de blik, die ze op de andere spelers wierp, toen ze na haar laatste poging opstond, alsof ze hen tartte om mede lijden met haar te hebben. Ik had daar entegen gewonnen en ik liet een briefje van duizend francs vallen en zette er stevig myn voet op, zooals u begrijpt. En toen het meisje weg wilde gaan hield ik haar tegen. Ik zei in het Engelsch: „Dit is van u, U heeft het op den grond laten vallen". Ze glimlachte en schudde even het hoofd. Ik kreeg den indruk als of ze op dat oogenblik niet in staat was om iets te zeggen en even later was ze tusschen de andere bezoekers verdwe nen. Ik speelde nog een poosje door. Tosn stond ik ook op en toen ik mUn jas ging halen, stond het meisje op van een van de vele kleine tafeltjes en sprak my aan. Ze noemde mij bij mijn naam. Ze bedankte mij heel hartelijk en zei, dat ze dien avond wel verloren had maar dat ze toch niet echt in moeilykheden zat. Ik twijfelde aan de waarheid van haar woorden. Want ze had geen enke- len ring aan. geen ketting om haar hals. geen enkele versiering op haar Japon of in haar kapsel. Ze liep dadelyk weer van mij weg en ging aan het kleine tafeltje zitten, in gezelschap van een man. Het meisje was natuurlyk Ann Upcott, de man Waberski. Ongetwyfeld had ze van hem gehoord hoe ik heette", „En vond <dit plaats vóór Ann Upcott in maison Grenelle haar intrek nam?' vroeg Hanand. „Ja", antwoordde Jim. „Ik geloof dat ze in Monte Carlo by mevrouw Harlowe en Betty is gekomen en toen met her, terug is gegaan naar Dyon". „Ja, ja", zei Hanand. Een poosje bleef hij zwygen. Toen zei hy zachtjes: „Dat ziet er niet erg mooi uit voor made moiselle Ann". Dat moest Jim ook toegeven. „Maar monsieur Hanand". vervolgde hy, „als Ann Upcott, wat ik niet kan gelooven, werkelyk by deze zaak is be trokken waarom zou ze dan uit vry'en wil dit verhaal doen over wat ze op den avond van den zeven-en-twintigsten had gehoord en fantaseeren over een ge zicht dat in het donker over haar heen boog?" „Daar heb ik wel een theorie over", antwoordde Hanand „Wanneer heeft ze ons dit heele verhaal gedaan? Nadat ik gezegd had dat we de zegels moesten laten verwijderen en de kamers moesten onderzoeken. Het is mogelük dat wy iets in die kaniers zullen vinden, wat het wenschelijk maakt dat zij de aandacht afleidt naar een andere vrouw uit mai son Grenelle. Byvoorbeeld Jeanne Bau- din of misschien zelfs de kamenier van mademoiselle Hariowe, Francine Rol- Iard". „Maar toch n'et. mademoiselle Betty", zei Jim vlug. „Neen, neen!" antwoordde Hanand. „Dat heeft de klok op de kast afdoende bewezen. Mademoiselle Betty was er niet by betrokken. Nu, wy zullen vanmiddag eens zien. Zorgt u nu maar dat u niet te laat voor de lunch komt". Eanand stond op van de bank en na nog een laatsten blik op den machtigen berg geworpen te hebben, keken ze weer naar de stad. Jim Frobisher keek neer op kleine pleintjes en de steile daken van ouder- wetsche huizen. Op de talrijke kerken stonden ragfyne torentjes. Een beetje naar 't zuiden en op ongeveer een halve kilometer afstand zag hij het dak van een groot huis en de rook die uit een paar schoorsteenen kwam, en daarach ter de toppen van hooge boomen die door de zon beschenen werden. Maison Grenelle", zei hij. Hanand zei niets ca bleef onbewege- lyk staan. ,Niet waar?" vroeg hU, en keerde zich om. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 6