N.R.C. TWEEDE KAMER. Zalen disponibel r SPORT EN SPEL, HEEFT U AL J. G. WASSENAAR - ^5*!°17 JAEGER WOLLEN ONDERKLEEDING I Jaeger Ondergoederen GuilL Veïü volmaakte koeltechniek Frankestraat Twaalf HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 20 OCT. 1927 19 October lEen oude kwestie. De garantie aan de Rotter- damsche Bank. De verplichtingen der reserve-offi cieren. De Tweede Kamer had vandaag weer eens een crisis kluif Je te verorberen. Het maal was dit keer gemakkelijker te ver teren. dan het vroeger wel eens het geval is geweest met crisis-kliekjes, waaraan liet „lichtje" niet altijd ont brak en die daarenboven nog duur wa ren ook. Het kluifje van vandaag kostte niets. Het ging om de regeeringsgarantie, die in 1925 aan de Rotterdamsche bank is geschonken, toen deze Instelling in groo- te moeilijkheden gekomen was, te hono- re oren. In de dagen, die niet tot de luister rijkste behooren voor ons bankwezen. Thans zit de bank, waarom het gaat, weer goed en wel te paard. De Rotterdamsche Bank ontving des- tijcis van de Nederlandsche Bank de ver zekering, dat zij. indien noodig op haar steun kon rekenen, door bet in uitzicht 6tellen van een tijdelijk buitengewoon credlet De Rotterdamsche Bank behoef de van dit credlet niet ten volle gebruik te maken en de uit dien hoofde opge nomen gelden zijn binnen betrekkelijk korten tUd terugbetaald. Door dit ver loop van zaken is een crisis, welke in ons land had kunnen uitbreken, geluk kig afgewend. De regeering was het destijds eens met de Nederl. Bank, om de groote eco nomische belangen, die toen op het spel stonden. De Nederl. Bank verleende een cre- diet van 50 millioen ten einde aan de opvragingen door ongerust geworden crediteuren het hoofd te kunnen bieden. Daarnaast werd de aandeelen-koers ge steund: de Nederl. Bank deed daarvoor een uitgaaf van 13.1 millioen. De Ne derlandsche Bank echter stelde haar bereidvaardigheid afhankelijk van den eisch, dat de regeering een garantie aanvaardde voor onverhoopt' door haar te lijden verlies, als gevolg van deze steunverleening. Gelukkig heeft de Staat geen uitga ven behoeven te doen. Het ontwerp, dat thans goedkeuring vroeg van het geven der garantie, was dus eigenlijk alleen een ontwerp, dat aan de Kamer instemming verzocht met de politiek der regeering van 19241925. Men was 't er in de Kamer vrijwel over eens, dat een ineenstorten van de Rotterdamsche Bank het vallen van de aandeelenkoers staat immers in nauw verband met de credietwaardigheid de ernstigste gevolgen met zich had kun nen sleepen voor het economisch en be drijfsleven. Maar over het verleenen van staats hulp daartegen was men niet zoo eens gezind. De heer Vliegen b.v. kan wel begrij pen. dat de regeering destijds een krach had willen voorkomen, maar de wijze, waarop dit was gesel.ied had zijne goed keuring niet. Immers hulp was verleend aan menschen, die wanbeheer hadden gevoerd, die onbekwaam gebleken wa ren, menschen bovendien, die toen eigen zaken fout gingen bij de regeering aan klopten, maar die bezwaar maken tegen staatsbemoeiing wanneer dit de econo- misóh zwakken ten goede komt. De heer Vliegen geloofde zelfs dat er sprake had moeten zijn van een rechterlijk ingrij pen. In het algemeen ook wenschte hij de gestie der groote banken gecontroleerd te zien. naar analogie van de Verzeke ringskamer, dis de verzekeringssociëtei ten onder toezicht heeft, nadat fouten in het beheer van een groote organisa tie ellende voor velen dreigden te zullen ontketenen. De s. d- afgevaardigde zeide met een motie te zullen komen, die deze regeeringscontrole op de banken wilde vragen het Is zoover echter niet ge komen, toen verschillende sprekers met den minister van Financiën een derge lijke controle onuitvoerbaar achtten. De heer Van Gijn zag met den heer Vliegen weinig aanleiding om de garan tie te honoreeren. Dit hield natuurlijk geen critiek in op minister de Geer: im mers deze had destijds de garantie niet voorgesteld, doch minister Col ij n. De oud-commissaris van de Nederl. Bank namens de Kroon (de heer Van Gijn), noemde 't geen juiste methode van steun door aandeelenaankoop de aam deelhouders voor verlies te behoeden en daarvoor Rijksgeld beschikbaar te stel len: „daarvoor wordt het belastinggeld niet opgebracht". Tegen steun door de Nederl. Bank ter versterking der liqui diteit had de heer van Gijn niet veel bezwaar, maar wel tegen aandeelenaan koop. En hij wenschte de verklaring, dat zooiets nooit meer zou voorkomen. De heer Oud wees er op, dat het thans enkele jaren nadat de Bank in moeilijk heden kwam gemakkelijk is, met de kennis van zaken van het oogenblik, den vorm waarin de garantie gegeven werd te critïseeren. Terwijl het toch niet te ontkennen valt, dat de manoeuvre ge holpen heeft immers het ontwerp beteekent niets meer dan een wettelijke regularisatie: bij te dragen behoeft de Staat niets. En waren de toestanden in '24 en '25 zoo duidelijk? vroeg hij. Neen, in die dagen was er gevaar, ge vaar voor ons economisch leven, voor ons bedrijfsleven. Niet minder dan fabrieken met 400.000 arbeiders zouden gevaar geloopen hebben door hare con necties met de Robaver! Dat de regee ring ingreep, prees de heer Oud. En dat de wijze van steun door aandeelenkoop. de aandeelhouders ook hielp was een secundair, een indirect gevolg, hetwelk niet te vermijden was. Thans nog van te minder belang, nu de onvermijdelijke vocrdeelen voor de aandeelhouders den Staat geen cent kosten. De heer Oud maakte ook nog enkele opmerkingen over de gevraagde instem ming van de Staten-Generaal. Een in stemming, die hij niet noodig oordeelde, omdat, waar de regeering zich bond, de Staat gebonden werd. Iets dat we hebben kunnen constateeren bij de laten we zeggen, befaamde veevoe dercontracten. Minister de Geer heeft in zijn ant woord uiteengezet, dat de Staat niet ge bonden is, wanneer de Kamer het ont werp zou afwijzen, omdat expresselijk de goedkeuring van de Staten-Generaal was voorbehouden. Er had zich ln de geschiedenis der Robaver-garantie naar later bleek, iets merkwaardigs voorgedaan: tot aandee- len-aankoop deed de regeering de Ned. Bank overgaan, ondanks het feit, dat de Nederl. Bank die manoeuvre niet noodig oordeelde. Hoe kan dat? vroeg de heer Lovink, die het voor het overi ge met den heer Oud eens was. De minister, die nog eens den hache- lijken toestand van enkele jaren gele den schilderde, verklaarde ten ant woord aan den heer Lovink, dat het hier een vraagstuk der practük betrof, een. technische vraag. De heer Colijn zal tot aandeelen-steun wel niet zonder advies te hebben ingewonnen zijn over gegaan. En voegde de heer de Geer daaraan toe - met den koers der aandee- len hing het crediet samen: het crediet was in het laatst van '24 en het begin van 1925 in gevaar. Tenslotte heeft het wetsontwerp een groote meerderheid gekregen: 5724 stemmen. Tegen bleek de s.-d. fractie, met de heeren van Gijn en Braat. Na doorhamering van de onderge schikte wijziging der wet op de Divi dend- en Tantièmebelasting 1917 heeft de Kamer de wijziging van de wet voor het reservepersoneel der landmacht 1905 aangesneden. De bedoeling dezer wet was. dat wat nog niet geregeld was en toch practijk geworden is, te regelen en tot wet te verheffen, waaraan deze goede kant verbonden is, dat veel wat than-s van vbselend inzicht afhanke lijk is, wettelijke maatregel werd, dus meer vastheid bracht. Om. ging het om de regeling der opkomstver plichtingen voor de reserve-officieren. De heer K. ter Laan had bezwaar te gen hst aanwijzen tot reserve-officier, hetgeen hij in strijd achtte met de vrij heid van den Nederl. burger. In de tweede plaats opponeerde de s.d. leger- specialiteit tegen de mogelijkheid, dat zU die tegen bc-t militair isme waren en daarvoor in dienst propaganda maken, uit het reserve-kader kunnen ver wijderd worden. Voorts verdedigde de heer Ter Laan de gelijke be zoldiging van beroeps- en reserve-offi cieren, voor de laatsten gedurende den tijd, dat zij in werkelijken dienst zijn. Bij de eerste vraag van den heer Ter Laan voerde de minister aan, dat de regeering niet kan rekenen met wie wel wil en wie niet wil omdat het leger nu eenmaal goed geëncadreerd moet zijn. Dat de minister de anti-militairis- ten uit de reserve-rangen houden wil vindt zijn oorzaak in het feit ook door den heer Tilanus verdedigd dat hij het leger niet wil misbruikt zien als propaganöa-instituut. De heer Tilanus hield uitvoerige be schouwingen over den druk, die op de intellectueele jongelingschap wordt ge legd in de plicht van herhaalde op komst. Een buitengewoon zware druk, waarvan hij met belangstelling de ont vangst in het Nederlandsche volk zou afwachten, een druk, welke hy alleen verklaarde als gevolg van de afvloeiing van het beroepskader. Economisch en financieel (bovenal financieel voor de medici) verwachtte hij voor 't volk groo te schade. Tegen het ontwerp verklaar de hij zich niet, omdat thans daardoor wettelijk dé reeds bestaand? "plichten" worden vastgelegd. Een eigenlijk antwoord ontving de heer Tilanus niet de minister zei, dat 't niet anders kón. Wat de bezoldigingsvraag aangaat, daarvan spreken we morgen, bij de artikelen. INTIMUS. BILJARTEN. OPENING CLUBLOKAAL ,D- E. S." De bekende biljartclub „Door Een dracht Sterk" is van clublokaal veran derd. Thans is ze gevestigd in café „'t Hof van Holland" aan de Groote Markt. Dinsdagavond had de feestelijke ope ning plaats. Toen te half negen de voorzitter van de B. V. ,JD. fj. S." het woord nam, was de zaal geheel bezet met belang stellenden. Hij heette de aanwezigen welkom, vooral den heer Vos, penning meester van den Ned. Biljartbond en voorzitter van de Amsterdamsche bil- jartvereeniging „Rembrandt"; den heer Boon, vcorzitter van den Biljartbond voor Haarlem en omstreken, enz. Heeft „D. E. S." steeds den roep ge had van goed materiaal, ook thans ziet het er keurig en solide uit. Hij twijfelde er niet aan, of de be drijfsleider. die zelf een biljartliefheb ber is, zal de beide keurige tafels goed onderhouden. Vervolgens sprak de heer Vos na mens het bestuur van den Ned. Biljart bond woorden van lof tot de vereeni- ging ,.D. E. S.", wier naam een goeden klank heeft in de hoofdstad, niet het minst door haar secretaris, den heer De Foei jaeger, de ziel der club, aan wien, zei spreker, vele jongeren een voorbeeld mogen nemen. Daarna spraken nog: de heer Boon, voorzitter van den Haarlemschen Bil jartbond, de heer De Foeljaeger, consul van den N.B.B. en de heer Blom, se cretaris van de B. V. „Tnsulinde". Daarna kenden de partijen van de zen avond beginnen, n.l. 6 van de 23. De eerste ging tusschen de matadors van beide clubs. nJ. Leeger (Insulinde) en De Foeljaeger (D. E. S.), den kam pioen van Haarlem, beiden geplaatst in de finale van het op 28, 29 en 30 Oct. a_s. te spelen kampioenschap van Ne derland 3de klas. Al dadelijk liep Haarlem's kampioen uit met series van 25. 40 en 30. Doch ook de Amsterdam mer gaf zich nog niet verloren. Toer de stand 185 gelijk was, maakte de Haarlemmer met 15 uit in 24 beurten. Op het andere biljart kampten Den ker (Insulinde) en Mienis („D. E. S"), de kampioen 2de klas van Haarlem. De Amsterdammer wist deze partij te winnen met een flinken voorsprong. De stand was 150 om 117. Huyboom (DJE.S.) won daarna met gemak van zijn tegenstander Blom (In sulinde) met 125 om 56. Ook de D.E.S.-speler van Amstel wist zijn partij tot een goed einde te bren gen tegen Dankbaar (Insulinde) met den eindstand 100 om 91. Van Nifterik (Insulinde) vérsloeg Tabbers (D.E.S.). Toen hij er 150 had, stond de Haarlemmer op 123 in 35 beurten. Ten slotte won Van Velthuysen (D. E. S.) in een spannende partij van zijn partner Padt (Insulinde) met 75 om 71. Na deze zes partijen is de voorlcopige stand: ,D. E. S." 740, „Insulinde" 728 caramboles. SCHAKEN. OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP Uit Buenos-Aires wordt aan de Tel. gemeld, dat de zeventiende partij van de schaakmatch tusschen Capablanca en Aljechin is afgebroken in voor Ca pablanca gunstigen stand. DAMMEN. HOOFDKLASSE-COMPETITIE NED. DAMJBOND. Voor hoofdklasse-competitie van den Jtel Dambond (afdeeling Noord) speelde te Amsterdam de Damclub Haarlem I tegen de Wormerveersche Damclub I. De gedetailleerde uitslag volgt hier onder: Bord nr. Damclub Haarlem I. 1. Chr. F. Vlsse 1. 2. H. W. Zitman 1. 3. J. Ls'cklema 0. 4. G. P. Heck 1. 5. J. van Berkum 1. J. Sngeling 1. 1. D. A. van Aba 1. 8. A. M. Berghuijs 2. 9. R. C. Broekmeijer 0. 10. H. A. van Abs 1. Totaal 9. Bord nr. Wormerveersche Damclub I. 1. K. Ris 1. 2. K. Stolp 1. 3. G. Beets 2. 4. P. Ofman 1. 5. J. Frits 1. 6. C. P. Mooi boer 1. 7. J. N. Vredenburg 1. 8. A. P. Mooiboer 0. 9. N. Kop 2. 10. J. van Eatfcum 1. Totaal 11 voor Wormerveer. DE OLYMPISCHE SPELEN TE AMSTERDAM. De bijgebouwen van het Olympisch Stadion. Begonnen werd met den bouw van ver schillende bijgebouwen. Op advies van de Kunstcommissie is besloten van den bouw van een speciaal kunstpaviljoen af te zien. De wedstrijden en de tentoon stelling, betreffende de Kunst zullen in het Stedelijk Museum te Amsterdam plaats vinden. De Hippische sport. Overeenstemming werd bereikt met de Spoorwegen om de deelnemende paar den van Hilversum direct naar het Wil lemsparkstation te Amsterdam te ver voeren, waarmede gelijktijdig is komen vast te staan, dat de beide springconcour sen in het Stadion te Amsterdam en de andere onderdeeien van het Ruiterpro- gramma te Hilversum gehouden zullen worden. De Pers. Het Comité is er in geslaagd, de be schikking te verkrijgen over enkele lo kalen van de sociëteiten ,De Groote Club" en „Doctrina et Amicitia" in de Kalverstraat te Amsterdam, die gedu rende de Spelen voor tijdingzaal voor binnen- en buitenlandsche journalisten zullen worden gebruikt. Gedurende het voetbaltournooi zal een tijdingzaal in het informatiebureau wor den ingericht. Dc Huisvesting. Omtrent de hulsvesting kan worden medegedeeld, dat de Zweedsche zwem mers (in totaal 40—50 man) in de Corn. Krusemanschool zullen worden onderge bracht en de Zwitsersche voetballers in het American Hotel. Tn verband met de groote belangen, die het Nederlandsche Hotelwezen heeft bij een goede regeling van de huisves ting, gedurende de Spelen, heeft de „Ho- recaf'op Zaterdag 22 October, des nam. 2.30 uur in het American Hotel te Am sterdam een vergadering uitgeschreven, waartoe ook niet-leden der vereeniging toegang hebben, waarbij ook vertegen woordigers van de Afdeeling Huisvesting van het Comité 1928 aanwezig zullea zijn. Uit Griekenland werd bericht ontvan gen, dat 40 a 50 deelnemers naar de Spe len zullen worden afgevaardigd. Attachés. Alsnog werden benoemd voor België: P. Timmermans, Ripperdapark 37, Haar lem. Peru: C. Boissevain, Mauritsstraafe 2, Den Haag. POSTERIJEN Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten over de eerste helft van de maand October 1927. Binnenlandsche brieven: Administra tie Weekblad voor den Land- en Tuin- bouwbond in het Diocees Haarlem, 's- Hertogenbosch; Algem. Burgerlijk Pen sioenfonds, 's-Gravenhage; Bestuur Nachtveiligheidsdienst, A<#rdenhout; mej J. Bouman, Schoten; firma G. Gerret- sen, Amsterdam; Heemsterbeek, Heem stede; Mej. G. Jansen, Amsterdam; mej. J. v. Linde, Bussum; Ministerie van Koloniën; Mayr Lori Kurt, IJmuiden; Officier van Justitie, Culemborg; N. v. Osenbruggen, Rotterdam; Papierpatro- nenzaak, Amsterdam; Rijksdienst Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemid deling Den Haag; Jhr. C. L. Röell, te Heemstede; Mej. Facé Schaeffer, Eind hoven; Spruytenburg, Haarlem; Schultz" van Eeghen, 's-Gravenhage; H. van Veen, Tiengemetcn; Warnderink Vinke, Blaricum. Binnenl. briefkaarten: D. Baak, Am sterdam; Jongej. de Boer, Drachten; Casper W. Brinkman, Hilversum; Fa milie Eikelhof, Amsterdam; Familie Engel, Rotterdam; Leo Freriks, Den Haag; Hoeffelman, Haarlem; J. Kroon, Gouda; J. Nijenkamp, Tiel; de Kam, Amsterdam: Fam. J. v. d. Leest. Am sterdam; P. Lodewijks, Leiden; Mej. B. Raamneld, Haarlem; Sjouke Ra- dersraa, Leeuwarden; Stijnbach, Lim burg; J. Spithorst, Hoofddorp; Mej. J. P. Vaas, Haarlem; P. F, Verhulst?; Mevr. C. J. Vrede, Buitenl. brieven: Mr. Daniel Dudas, Kaapstad; H. S. 100, Altendom: Frl. Hautsch, Petit Aubois; H. A. Keip, Luxemburg; Rudolf Mosse, Berlijn; MouzelardMathot, St. Severin; Bela Meuczer, Amsterdam. Buitenl, briefkaarten: G. M. ten Brinke, Chicago; Wilhelm Brandes, Deutschland; Mons. G. van Duiken, Anvers; M-l. van Gacking, Montana; Miss T. Hanenberg, Paterson; H. M. 892 Braunschweig; Frau Dr. B. Koster, Bentheim; Jan Phaff, Burgenstock; Kees Phaff, Burgenstock; Mr. Willem Quanjer, New-York 4 briefkaarten zon der adres. Men wordt verzocht om het adres op de stukken te vermelden, opdat deze by onbestelbaarheid kunnen worden terug gezonden. Voorts Is het gewenscht, alle per post te verzenden stukken van een volledig adres, straatnaam en huisnummer te voorzien. DEKENS gekocht in het bekende bedden en tapijtmagazijn van wij hebben de laagste PRIJZEN de grootste sorteering en in deze maand EXTRA VERRASSINGEN 70 iilllllllllllllilllililllllllltlIllllllllllllillllllllllllliroillllllllllIM II VoUenhovai*Stout geeft Israelii Van Vollenhoven's Stoul is door zijn aroma en pittigen smaak een gelief koosde drank voor velen. Maar van Vollenhoven's Stout heeft niet alleen dien heerlijken smaak voor, wan» de gemakkelijk-opneembare, voedende be- standdeelen versterken hetJtehaam bul- tengewoon. Van Vollenhoven's Stout ls Bijna ten halve eeuw het toonaangevende merk Agenten voor Telef. Haarlem cn Omstreken: W. STAPHORST, Jansstraat 53, 10015; P. N. RIEU, Burretstraat 6, Telef. 13791. FABR. PROF. DR. JAEGER JANSEN TILANUS >*.Q „RIBANA" ONDERKLEEDING elaititcb, solide, prima afwerking H. RAYMUND WILDERMUTH, Gr. Houtstraat 29 (ing. Anegang) -j Telefoon 12827 Engalschman. Leeraar M O. Engelse!) OPLEIDING VOOR EXAMENS voor bruiloften en kleine partijen. MUSIS SACRUM, GetL Oude Gracht 129. der Fa. JANSEN TILANUS, voorradig in zeven kwaliteiten gemengd en zuiver wo!, ook naar maat of model te leveren. Groote Houtstraat S6 g Telefoon 12210 De toepassing der bijna op de schepen en in de speciale stapelplaatsen van bevroren vieesch, maakt bet mogelijk dat vrij hier Argentijnsch rundvleescb eten dat uit munt door sappige malschheid. U kunt het altijd versch uit de koel cel koopen in de winkels van de IM.V. van dei" Sluijs* Vieesch- en Veehandel, onder anderen in het filiaal midden in de stad. 30 U wordt er vlug bediend v/aar(jeldersche Rookworst met loodje (gem.: Anton Hunink, Hofleverancier Deventer) op ta)el komt. juicht het heele huisgezin" 20 NIEUWE ROTTERDAMSCHE COURANT thans gezet uit een GEHEEL NIEUWE LETTER terwijl de N. R. C. in den loop van November dagelijks zal gaan verschijnen met GEÏLLUSTREERD BIJBLAD Nieuwe a bonne's ontvangen de tot 1 Not. verschijnende nummers kosteloos. Mnand- en kwartaal abonnementen op te geven bü de agenten of bij de administratie der C. te Rotterdam, Amsterdam of 's-Gravenhagc.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 7