STADSNIEUWS. SPORT EN SPEL. -<GERO>— INGEZONDEN HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 21 OCT. 1927 PROVINCIAAL ZIEKEN HUIS NABIJ SANTPOORT. Lezing Dr. W. M. van der Scheer. WERK DER PATIëNTEN TENTOONGESTELD. In bet gebouw van den Haarlemschen Kegelbond aan de Tempeliersstraat is een tentoonstelling georganiseerd van werkstukken van verschillenden aard. vervaardigd door patiënten van het Pro vinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort. Men vindt er stevig en so lide manden- en schoenwerk van de mannelijke patiënten en raffia- en car- tonnage-producten van de vrouwelijke. Bovendien een stand met fraai gekleurd houten speelgoed, dat zijn weg nu Sint Nicolaas spoedig weer aan komt rijden stellig zijn weg wel vinden zal. Vooral zullen de raffia boodschap- tasscben, die tegenwoordig zoo veel ge bruikt worden, de aandacht vragen, evenals de aardige tafelmatjes, pantof fels, Smyma-weefwerk en borduurwerk en papiermanden, waarvan één, als men die ondersteboven houdt den vorm van een Samuel Pickwick-hoed heeft. De tentoonstelling is heden nog ge opend vanmiddag van 26 en van avond van 711 uur. Een bezoek kunnen wij met een gerust hart aanbevelen. Lezing met lichtbeelden. De tentoonstelling we—1 Donder dagavond eenigen tijd gesloten om aan Dr. W. M. van der Scheer, geneesheer-directeur van d: ziekenhuis, gelegenheid te geven een lezing met lichtbeelden te houden, belangstelling hiervoor was vrij groot. Aanwezig waren o.a. Mr. S. H. Vening Meïnesz, Griffier der Staten van Noord- Holland: wethouder Mr. J. N. Heerkens Thijssen; Dr. Van der Spek. geneesheer-directeur van Meer en Bosch te Heemstede en vele geneesheeren. Over krankzinnigheid zoo begon Dr. Van der Scheer heerschen aller zonderlingste opvattingen, ook onder het beschaafde menschdom. Nog zonderlin ger zijn deze echter over de inrichtin gen, waarin de geesteszieken worden op genomen en verpleegd. Ik heb daarom deze gelegenheid, waar bij allerlei artikelen worden tentoonge steld, welke door onze verpleegden ver vaardigd zijn, aangegrepen om te trach ten u iets over onze zieken van geest en '..un leven te vertellen, waardoor het wellicht mogelijk zal zijn. dat juiste re opvattingen langzamerhand ook bui ten de grenzen van or.ze gestichten door dringen. Gedurende de laatste jaren zijn er wel eens pogingen aangewend om een juister inzicht te verspreiden, maar tot nu toe is het resultaat wel erg pover geweest. De foutieve meeningen zijn zeer verklaarbaar en ik vind het heelemaal niet vreemd, dat het erg langzaam gaat, voordat men een eenigszins beter begrip van krankzinnigheid en van de gestich ten krijgt want ook wij psychiatoren zelf hebben lang in het dutter rondgetast. Van de manier, waarop men vroeger de krankzinnigen verpleegde, liet spre ker enkele voorbeelden op het witte doek zien. Men is geleidelijk aan gaan „ver plegen" op goed ingerichte zalen, met daarvoor goed opgeleide krachten. Ge schoold personeel is gekomen in de plaats van ongeschoolde, dikwijls ruwe oppassers en oppasseressen En dit alles heeft zich geleidelijk aan voltrokken door de juistere inzichten, die de psychiaters hebben gekregen over het wezen van de krankzinnigheid niet al leen. maar ook over een juistere wijze van verplegen. Aan 't geven van bezigheid aan de pa tiënten wordt steeds veel zorg be steed. Toch is gebleken, met name in de laatste jaren, dat aan de systema tisch voor de patiënten in elkaar gezette arbeidsgelegenheden een zoo groote be- teekenis kan worden toegekend, als men vroeger niet had gedacht. Meer dan 90 van alle geestesziekten blijkt tot arbeid in staat te zijn. Om echter voor zooveel mogelijk menschen arbeid te vinden is een groot probleem, vooral omdat geschikte arbeid voor iederen patiënt afzonderlijk niet altijd even gemakkelijk te vinden is. Dikwijls kost hei zeer veel moeite den patiënt aan den arbeid te krijgen. Maar gelukt het, dan zien wij de slech te gewoonten verdwijnen. Verloren ge waande ambitie blijkt toch niet geheel afwezig, lustgevoelens ontwaken op nieuw, tevredenheid ziet men groeien en belangstelling keert meermalen te rug. Het Provinciaal Ziekenhuis bezit tal van bedrijven, waarin patiënten veel en mcoien arbeid kunnen vinden. Het gevolg van de werkverschaffing is tevredenheid en rust. De onrust, waar aan de zieken bij hun opneming leden, verdwijnt zeer spoedig. Normaal ver- moeienisgevoel zorgt voor een gezonden slaap en het geheele cachet van het ziekenhuis maakt geleidelijk aan plaats voor een kleine maatschappij, waarin de patiënten rustige arbeiders zijn. Het :s een der moeilijkste problemen om voor een zoo groot aantal menschen als dit Ziekenhuis teil, steeds geschik- ten" en voldoenden arbeid te vinden. Het laten vervaardigen van nuttelooze voor werpen werkt verlagend en energie- doodend en bij het laten maken van nuttige voorwerpen stuit men op de groote moeilijkheid om een geschikt afzetgebied voor het gemaakte artikel te vinden. Op den duur zullen daarvoor nieuwe wegen ingeslagen dienen te worden. Zeker wordt mooi werk verricht, in dien hst gelukt, een groot aantal onzer door ziekte uit hun psychisch evenwicht geworpen medemenschen, die in de maatschappij met haar spot en onver draagzaamheid, tot volslagen nutteloos heid zijn gedoemd, door den arbeid te veranderen in personen, die in ons Ziekenhuis nuttig werk verrichten, dat op indirecte wijze aan de maatschappij ten goede komt. Moge deze tentoonstelling u in kennis brengen met de arbeidsprestatie van onze patiënten, een arbeidsprestatie, die u hier alleen in enkele producten terug vindt. doch die in de inrichting zelf een bron vormt van groote be teekenis. zoo wel voor het noodzakelijke werk in het ziekenhuis als voor de verheffing en het geluk van onze zieken. Dr. Van der Scheer ontving een luid applaus, niet alleen voor zijn indruk wekkende rede, maar ook voor zijn mooie lantaarnplaatjes. GOUDEN ECHTPAAR STEFFERS— HASSELMEIJER. VAN HAARLEM'S VERDWENEN TEXTIELNIJVERHEID. 7 November a.s. hopen Hermanns Steffers en Geerfcruida Hasselmeyer den dag te herdenken, waarop zij voor vijf tig jaren in het huwelijksbootje stapten. Maandag a.s. gaan de bruidsdagen in. Reeds 35 jaar woont het echtpaar in de Patientiestraat op no. 3. De huizen in die straat staan te koop, maar het is niet te hopen, dat de oude lieden hei hun dierbare huisje zullen moeten ver laten. De heer Steffers is bijna 78 jaar oud en zyn vrouw sleohts 2 jaar jonger. Het is hun niet meegeloopen in de halve eeuw, die achter hen ligt. Als de man dit tijdperk overziet, gaan zijn herinneringen terug naar den tijd. dat de Haarlemsche textielnijverheid nog bloeide. Steffersh was toen lintwever, op de fabnek van den heer Vos in de Schag- chelstraat. De nakomelingen van den heer Vos beheeren thans nog een we verij te Veenendaal, maar fabrieksnij verheid heeft het handwerk verdrongen en de Haarlemsche fabnek is reeds lang verdwenen. Steffers moest een anderen werkkring zoeken en van handwerksman werd hij fabrieksarbeider. De in dien tijd nog bestaande katoenfabriek van Prévinaire de .Phoenix" op het bekende terrein aan het Spaarne telde hem onder haar wevers. De katoendrukkerij en ververij waren toen neg aan den Kinderhuissmgel. Ook deze nijverheid verdween uit Haarlem en Steffers moest werk zoeken in de zijdeweverij, en vond dat op de weverij van den heer Huet in de Lange Heeren en Lange Molenstraat. Intüsschen verdween de gansche tex tielnijverheid uit Haarlem en de ver anderde tijden noopten een knappen handwerksman zooals Steffers was, om een anderen werkkring te gaan zoe ken. Hij is met petroleum gaan venten. De gelegenheid ontbrak hem om zijn kennis in toepassing te brengen. Het echtpaar herinnert zich nog goed den dag, waarop het voor het eerst met petroleum er op uittrok in een stroo menden regen. Toen de oorlog kwam was er geen olie om te verkoopen. Tot den schillenhandel moest het echt paar zijn toevlucht nemen. Een ander vak leeren ging op later leeftijd toch ook niet meer. Na den oorlog werd de petrolei ,'mhandel weer ter hand geno men, maar de niet al te sterke gezond heid en het gebrekkig gezichtsvermo gen van beiden was oorzaak dat de handel opgegeven moest worden. Men begrijpt, dat de oude lieden het na zoo veel tegenslag niet al te breed hebben. Het relaas van Steffers levensloop be helst een stuk economische geschiede nis. Mogen beide harde werkers een ge lukkige gouden bruiloft vieren. VERKEERSONGELUKKEN AUTO TE WATER. Te Haarlemmermeer. Met het bietenrijden zijn hier daar in den Haarlemmermeerpolder de wegen vooral voor de boerderijen soms zoo glibberig, dat bestuurders van auto's en motor- en wielrijders de meest mogelijke voorzichtigheid in acht moeten nemen. Woensdagavond was de chauffeur van een auto er blijkbaar te laat op bedacht, dat hij die modderige plaatsen zou pas seer en en raakte hij nabij Nieuwvennep door het slippen der wielen de macht over 't stuur kwijt, met het gevolg, dat de auto een grooten zwenk maakte en tegen het aldaar staande transformator- huisje dreigde te botsen. De bestuurder wist nog wel gauw het stuur om te gooien, maar kon toch niet voorkomen, dat de auto, die eenmaal aan 't slinge ren was geraakt, op z'n kop In de weg sloot terecht kwam. De inzittenden, de heeren S. en H. maakten de tuimeling mee in 't water en hebben benauwde oogenblikken doorgemaakt. De bestuur der had in z'n angst het stuurrad met zooveel kracht naar voren gebogen, dat tegen de ruiten aanzat. Beiden hadden gelukkig nog de tegenwoordigheid van geest om het portier te openen en zich uit hun benarde positie te bevrijden. De beschadigde auto werd op het droge gebracht. DE WINTERDIENST VAN DE K.L.M. De K. L. M. zal een winterdienst 1927 1928 onderhouden, samen met de Luft Hansa, tusschen ons land en Hamburg, aansluitend op de diensten van en naar Londen en Parijs. Helaas maken de korte winterdagen het onmogelijk ook het gedeelte HamburgMalmö te be vliegen. De Duitschers onderhouden bo vendien de lijnen BremenAmsterdam, Berlijn—Amsterdam, EssenAmsterdam en Amsterdam—Londen. Farman blijft zijn verbinding ParijsAmsterdam ex- ploiteeren en zal daarbij voor het eerst Rotterdam regelmatig aandoen. De K. L. M. en Balair besloten de lijn op Bazel gedurende den winter te slui ten, wegens de vaak lange nevelperioden in den winter in het bergland. De K. L. M. neemt gedurende dezen winter weer 6 piloten in opleiding en zal een bijna even groote groep van vliegende werktuigkundigen opleiden, waarvan, om de meermotorige vliegtui gen behoefte is ontstaan: de bestuurder heeft het allengs te volhandig gekregen en behoeft de hulp van een geschoolden werktuigkundige naast zich. De K. L. M. kon kiezen uit ecnige honderden can- dldaten komend van H. B, S., Zee vaartschool. Midd. Techn. School, etc. De heer Martin bestreed het denk beeld. dat by het reizend publiek be staat. alsof het vliegen in den winter niet zoo veilig en niet zoo geriefelijk is. Hij voerde in zijn bestrijding aan, dat in den winter de weersomstandigheden gewoonlijk standvastiger en de lucht lagen veelal kalmer zijn. Bovendien achtte hij de weerberichtgeving tegen woordig zoo goed georganiseerd. dat verrassingen uitgesloten zijn. En radio benevens de instrumenten maken een veilig navigeeren. evengoed als 's zomers, mogelijk. Voorts wees de heer Martin er op. dat de vliegtuigen uitmuntend verwarmd zyn en tochtvrij. Het luchtverkeer is geen seizoenver- k-er meer besloot de heer Martin SYNAGOGE-DIENSTEN. Ncd. Israël. Gemeente. Van 21 October af. Sabbath: Vrijdagavonddienst bij den Ingang te 4.30 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 5.35 uur. Werkdagen: Ochtenddiensten te uur. Zondag te 7.30 uur. Avonddiensten te 7.45 uur. Talmoed Torah: Sabbath te 12 uur. Werkdagen: 's avonds te 7.15 uur. Zondagavond te 7 uur. De avonddiensten op de werkdagen, alsmede Talmoed Torah, worden ver richt in het Gemeentegebouw Lange Wijngaardstraat 14. De overige diensten vinden plaats ter Synagoge. Lan; Begijnestraat 11. SYMPHOXIE-ORKEST „EUTERPE' Men schrijft ons: Dit dilettanten-orkest, dat zich In zijn bijna 10-jarig bestaan een plaats heeft veroverd tusschen de Haarlemsche lief- hebberij-muziekvereenïgingen, zal volgende week Dinsdag in de gemeente lijke concertzaal éer. uitvoering geven met medewerking van de bekende con certzangeres, onze stadgenoote mej. Bet ty Dijkstra. De velen, die deze zangeres met genoegen hebben gehoord, Sullen ook deze gelegenheid niet laten voor bijgaan van haar gave te genieten, ter wijl degenen die haar nog niet mochten hooren. worden opgewekt, eens te ko men luisteren. .Euterpe", ook geen on bekende meer (men herinnert zich nog wel den Haarlemschen stedenavond voor de radio en de steunconcerten voor wa tersnood- en stormramps lach toilers heeft een opera- en operette-programma ingestudeerd, hetgeen ook velen lokken, dezen avond voor dit concert vrij te houden. Op de laatstgehouden algemeene le denvergadering hebben de bestuursver kiezingen plaats gehad, waarvan het re sultaat is. dat het bestuur als volgt is samengesteld: Joh. D. Duijts, voorzit ter; J. A. Hessels Sr.. muziekcommissa- ris; Mej M. van der Kaaij, 2e penning- meesteresse; C. B. van Huet, 2e secre taris: W. Huizinga, Dahliastraat 30, secretarispenningmeester. Bij Koninklijk Besluit van 12 Septem ber 1927 is de Koninklijke goedkeuring op de statuten verkregen. diging Na de huldigingssamenkomst werd in een der vertrekken van het Uni versiteitsgebouw receptie gehouden. Des avonds werd Prof. Lanz, met me vrouw Lanz en zoon een maaltyd aange boden. Onder de aanzittenden waren Prins Hendrik, de Commissaris der Ko ningin in de Provincie Noord-Holland Jhr. Mr. Dr. A. Röell en de burgemeester van Amsterdam de heer W. de Vlugt. Tijdens den maaltyd sprak de Burge meester om den heer Lanz te huldigen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cent* per regel. De „overtreffen de trap" .overtroffen! 't Goede 't Betere. 't Beste CADENA VOETBAL. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN Terug te bekomen bij: Concierge Am bachtschool Kleverparkweg, actentasch met inhoud; H. Blauw, Breestraat 5 rd., gesloten brief; J. van Aalst, Boogstr. 30, boekje Fransche taal; J. v. d. Ban. Kampersingel 70, heerendas met speld; M. Serne. Resedastraat 5, heerenhand schoen: J. A. van Huis, Oranjestraat 135, paar dameshandschoenen: B. van Andel, Rozenprieelstraat 57, wollen kin derhandschoen: Zuster Keus, Leidsche- vaart 126, dameshorloge; B. van Zanten, Harmenjansstraat 12. jongensjasje; J. G. Stuijfzand. Kleverlaan 188, heeren- jas; Kennel Fauna, Parklaan. gebracht door Beekelaar, A. L. Dyserinckstr. 76; grijswitte kat; Mevr. Limburg. Klever parkweg 240, zwartwitte kat; Oliedam, Schreveliusstraat 31, witbruine kat; Dusschoten, Riouwstraat 31, grijswitte kat; W. Mars, Koningstraat 58, grijze kat; G. Lucas, Gortestraat 1, passer; J. Barnhoorn, Linschotenstraat 27, hon denpenning 1927; Kiewit, Delftstraat 36. rijwielpomp; G. Calandt, Brouwersstr. 7D, bos sleutels: B. Sieraad, Hof van Egmond 41, twee sleutels; C. Eelman, Oude weg 2 zwart, Engelsche sleutel; A. van Kampen, Nagtzaamplein 30, water pas. JUBILEUM PROF. DR. LANZ In het universiteitsgebouw te Ajnster- dam had Donderdag de huldiging plaats van Prof. Dr. Lanz ter gelegenheid van het feit, dat hij vóór 25 jaar het hoog- leeraarschap in de heelkunde aan de universiteit van Amsterdam aanvaardde. Prof. Dr. B. Brouwer sprak namens het comité samengesteld uit Nederland- sche ambtgenooten, artsen en leerlingen Deze herdacht de verdiensten van Prof. Dr. Lanz en bood hem aan zijn beelte nis, vervaardigd door Toorop met een album bevattende de namen van niet minder dan 500 deelnemers aan het ge schenk. De heer C. G. Vattler Kraane sprak namens het comité van vrienden en ver eerders. Namens bewonderaars in bin nen- en buitenland bood spr. Prof. Lanz aan een Madonna van Antonio Rosselino. Een tweede geschenk van dit comité is een werk van Toorop, dat naast de eigen beeltenis van Prof. Lanz vertoont die van zijn vrouw. Dit laatste geschenk is ech ter nog niet klaar. Nog eenige sprekers voerden het woord waarna Prof. Lanz dankte voor de hul- HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. AFDEELING ExcelsiorH. B. S. D. F. C.—V. U. C. E. D. O.Hilversum. AjaxU. V. V. V. O. C.—R. C. H. 2e klasse A Alcmaria VictrixD. E. C. HcllandiaW. F. C. K. F. C.—West Frisia. Z. V. V—Helder. H. R. C.—V. S. V. 2e klasse B V. V. A—Zeeburgia. ZandvoortHaarlem (J. B. F. C.—H. V. C. BloemendaalA. F. C. Vel dxDonar. (A. v. Lennep). 3e klasse B Hortus—Wilhelm'.na Vooruit. Schoten—T. H. B. T. O. G.—De Kennemers. 4de klasse C. E. H. S.Stormveld. Reserve le klasse. De Spartaan 2R. C. H. 2. Hilversum 2—Ajax 2. H. F. C. 2—E. D. O. 2. D. E. C. 2—Blauw Wit 2. A. F. C. 2—Z. F. C. 2. Reserve 2e klasse A Ajax 3—A. F. C. 3. Haarlem 2Hollandia 2. Watergraafsmeer 2Alc. Victri> AFDEELING II. StormvogelsZ. F. C. A. D. O.—H. F. C. 't GooiDe Spartaan. H. V. V—Feijenoord. Blauw Wit—Sparta. Tweede klasse A Steeds Hooger A. S. C. Hermes-D.V.SD.H.C. QuickVoorwaarts. HerculesVios. AFDEELING L le klasse. N.O.A.D.—N.A.C. M. V. V.—P. S. V. EindhovenWillem II. L.O.NGA.B. V. V. WilhelminaRoermond. AFDEELING V. le klasse. G. V. A. V.—Velocitas Achilles—G. V. V. AlcidesFriesland. LeeuwardenBe Quick. VeendamFrisia. O. D. S.—S. V. W. OvermaasNeptunus. Xerxes—S. V. V. Unitas—L. S. V. C. V. V.Merwede. LugdunumL. F. C. R. V. C—Hillinen. ScheveningenAlphen. Reserve le klasse. Sparta 2Unitas 2. U. V. V. 2—Xerxes 2. H. C. 2—D. F. C. 2. H. B. S. 2—V. O. C. 2 Feijenoord 2C. V. Y. 2. AFDEELING III. le klasse. Vitesse—D.O.T.O. WageningenA.G.O.V.V. EnschedéEnschedesche Boys Robur et VelocitasZ. A. C. Go Ahead—Heracles. DE OLYMPISCHE SPELEN GEEN LUNAPARK BIJ AMSTELVEEN. Zooals bekend ls, werd door eenige groote ondernemingen op amusements- gebied aan de bevoegde autoriteiten i.c. den Burgemeester van Nieuwer-Amstel het verzoek gericht om nabij het station Amstelveenscheweg. dus in de onmid dellijke omgeving van de hoofdstad een groot opgezet Lunapark te mogen op richten, met kinderspeelplaatsen, water partijen, tennisbanen enz., een en ander als attractie gedurende de Olympische Spelen. In verband met deze verzoeken verneemt de Standaard thans dat door den Burgemeester afwijzend zal worden beschikt, zoodat er in de omgeving van Amstelveen geen Lunapark zal komen. GYMNASTIEK. CREMATIE J. M, SCHEFFER. Donderdagmorgen had op „Westerveld' de crematie plaats van het stoffelijk overschot van den heer J. M. Scheffer, in leven secretaris van het Koninklijk Nederlandsch Gymnastiekverbond. De plechtigheid werd door een groot aantal belangstellenden bijgewoond, w.o. vele bestuursleden van het K. N. G. V. en van de Vereeniging van leer aren en onderwijzers in de lichamelijke opvoeding in Nederland, den heer H. van Schagen, inspecteur voor de lichamelijke opvoeding te Amsterdam, en vele collega's en oud-collega's van den overledene. Achter het omfloerste Bondsvaandel fungeerden 12 turners als slippendra- gers. Vóór en tijdens het dalen van de lijkkist werd op het orgel het Turnlied gespeeld, terwijl het vaandel een laat- sten groet bracht. Ingevolge nadrukkelijk verzoek wer den geen toespraken gehouden. Een zcon van den overledene dankte voor de belangstelling. BILJARTEN. D. O. K. (HEEMSTEDE)—O. V. S. (HAARLEM). Tusschen de 4e viertallen werd ge speeld in het clubcafé van O.V.S. in de Lange Begijnestraat.. Laatstgenoemde won alle partijen en maakte een totaal van 400. D O K 347. O.V.S. voegde dus weder om 53 caramboles aan haar voorsprong toe. De gemiddelde besomming per stoom trawler bedroeg over 1926 f 76.357 tegen f 68.069 over 1925 (11 maanden). Het aantal kooplieden bedroeg op 31 December van het verslagjaar 234. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. DAMMEN. „GEZELLIG SAMENZIJN"— „HAARL. DAMCLUB". Zondag a.s. zal te Amsterdam de Jaar- lijksche massakamp plaatsvinden tus schen de damvereenigingen „Gezellig- Samenzijn" en de „Haarlemsche Dam club". Aan dezen massakamp zal door belde vereenigingen met ca. 50 spelers worden deelgenomen. Voor dezen jaarlijkschen wedstrijd tusschen twee grootste damvereenigin gen bestaat dan ook in de Amsterdam- sche en Haarlemsche dammerskringen zeer groote belangstelling. IJMUIDEN JAARVERSLAG VTSSCHERSHAVEN EN VISSCHERLJ. (STAATSVISSCHERSHA VEN- BEDRIJF). Aan het jaarverslag over 1926 om trent de visschershaven en de visscherU uitgebracht door den heer F. J. Schneiders, directeur van het Staats visschershavenbedrijf ontleenen wij het volgende: Het exploitatieverlies was aanzienlijk minder dan in 1925, n.l. f 113.379 tegen f 816.490 in het vorige jaar. Deze daling was in hoofdzaak te danken aan een belangrijke vermindering van den rente last en van de onderhoudskosten. De rente voor het in het bedrijf gestoken kapitaal werd met ingang van 1926 van 51/2% op 5% teruggebracht, wat een besparing gaf van rond f 30.000. Door omstandigheden van toevalllgen aard behoefde voorts een bedrag van ruim f 28000 minder aan onderhouds kosten besteed te worden. Doordat de vermeerdering van de inkomsten uit het bedrijf de stijging <Jer exploitatiekosten, in engeren zin, met rond f 15000 over trof, was het resultaat der exploitatie dat het verliescijfer met rond f 73000 daalde. De voornaamste bate van het bedrijf, n.l. dè retributie voor den verkoop van de visch, was lager dan in het vorige jaar; zij bedroeg thans f 255.549 tegen f 256.715 in 1925. De vermindering van den omzet in de vischhallen wordt toegeschreven aan het feit, dat tijdens de mijnwerkerssta king in Engeland vele te IJmuiden thuisbehoorende stoomtrawlers in Enge land gingen markten, waardoor de aan voer op deze markt ver beneden het normale peil daalde. In 1926 kwamen in de visschers haven binnen 14281 schepen, bruto-in- houd 4.165.630 M3., tegen 13092 met een bruto-inhoud van 3.421.483 M3. in 1925 De stijging was voornamelijk te dan ken aan de drukkere vaart van stoom trawlers en stoomloggers. Onder de 14281 binnengeloopen schepen bevon den zich ruim 2000 vrachtvaartulgen. De aanvoer van kolen bedroeg 340.796 ton tegen 236.074 ton in 1925. De totaal-opbrengst der verkochte visch bedroeg f 12.777.304, tegen f 12 835.600 in 1925. Bovendien was in 1926 aangevoerd voor een bedrag van f 1.720.095 aan visch welke niet publiek werd verkocht, zoodat de totale waarde van alle in de haven aangevoerde visch bedroeg f 14.497.399. In 1926 werd van IJmuiden verzonden per vaartuig 17.767.440 K.G. visch (in clusief haring, gedroogde visch enz.) en per spoor 55.123.654 K.G. De gemiddelde vangst der Noordzee- trawlers per reisdag bedroeg 869 K.G. tegen 826 K.G. in 1925; de gemiddelde opbrengst bedroeg f 269 per reisdag. tegen f 258 in 1925. waardevol bezit van de moderne huisvrouw. Vroeger slechts weinige stuks massief zilver, thans voor het zelfde bedrag een complete installatie Gcro-zilver. Welk een bron van dagelijksch genot 1 Vraagt onze brochure Standaard-cassettes Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. „HET BROKKENHUIS" Donkere Spaarne No, 34 De laatste 3 weken werd wederom in vriendelijken dank ontvangen: van Mevr. G 1 ledikant, van Mevr. H. 1 pak kleeren: van Mevr. 1 ligstoel en 1 pakje goed; van Mevr. V. te Bloemendaal, 2 doozen met goj. 1 lampekap: van Mevr. Dr. M. 1 pak kleeding; van Mevr van R. te Aerdenhout. 1 doos goed; van Mevr. R. 2 pakjes goed; N. N. te Heem stede 2 pakken goed; van Mevr. van W. te Bloemendaal. 2 pakken goed en 1 doos hoeden; van Mevr. D. 1 pak kleeding; van Mevr. Z. te Bloemendaal, 1 fornuis met pijpen en 2 pakken goed; van Mevr K. 1 partij damesschoenen; van Mevr. D. eenige kleeren; van Mevr. H. te Bloe mendaal 1 kachel, 2 petroleumkachels, 1 tafeltje en diversen; van Mevr. van E. te Bloemendaal 1 ledikant, 2 matrassen en 1 pakje goed; van Mevr. W. te Bloe mendaal, 1 pakje kleeren; van Mevr. O. 2 pakken kleeren; van Mevr. B. 1 pak kleeren; van Mevr. W. te Aerdenhout pak kleeren, 1 doos schoenen; van Mevr. W. te Overveen 1 kinderwagen en kindergoed; van Mevr. J. 1 pak goed; van Mevr. H. 1 pak goed, schoenen en heeren en dameshoeden: van Mevr. L een kinderwagen; van Mevr. Z te Aer denhout, 1 ledikant, 1 pakje goed, en 3 dameshoeden; van den heer B. 1 partij diverse goederen; van Mevr. J. I partijtje schoenen, van Mevr. J. 2 paar schoe nen; van Mevr. C. F. 1 geyser, 1 kachel tje en 1 pak kleeding; van Mevr. D. 1 pak kleeren, 2 paar schoenen; van Mevr. K. 1 nachtkastje, 1 pak kleeding en dameshoeden: van Mevr. van O. 1 ledi kant met stroomatras; van Mevr. S. goe deren; van Mevr. O. 1 pak en 1 doos goed; van Mevr. de B. 1 kachel van Mevr. D. te Heemstede. 1 tafel, 1 turfbak 1 nachtkastje en 1 waschtafel, 1 klokje; van Mevr. S. 3 doozen goed; van Mevr. L. schoenen en kleeren; van Mevr. S. 1 deken en eenige kleeren; van Mevr. M. 2 pakken goed, 1 doos met speelgoed en 1 werktafeltje; van Mevr. P. G. 1 pak goed 1 pak schoenen; van Mevr. W. 1 kachel en van Mevr. L. 1 pak goed. Van Mej. N. te Bloemendaal, die ons reeds dikwijls steunde, werd weder een gift van f 4.00 ontvangen. Op 30 September, 7 en 14 October j.L werden er resp. 29, 20 en 25 personen en gezinnen van het noodige voorzien en prachtig geholpen. Hoewel zooals uit het bovenstaande blijkt er vele goederen en voorwerpen binnenkwamen en de voor raad door aankoop van nieuwe goederen, lakens, sloopen en ondergoed nog werd aangevuld, behoeft het wel geen betoog dat om zoo'n groot aantal gezinnen goed te helpen er ontzettend veel noodig is. Wanneer er uitreiking van goederen heeft plaats gehad, is de voorraad vrijwel uitgepuit, zoodat nieuwe aanvoer onver mijdelijk is, wil het Bestuur met zijn mooie taak voort kunnen gaan. Het hoopt echter steeds op de medewerking van de ingezetenen van Haarlem en Omstreken te mogen rekenen terwille van de noodlijdende stadgenooten. Het aantal aanvragen neemt in verband met het jaargetijde steeds toe en velen die nog wachten op verstrekking van een kachel, die niet meer in het magazijn aanwezig zijn, alsmede wintergoed, klee ding, dekens etc. Onze hulp werd een dezer dagen ingeroepen voor een gezin, dat door verschillende omstandigheden geheel aan den grond is geraakt en let terlijk aan alles gebrek heeft. Het gezin slaapt met weinig dekking bij gebrek aan ledikanten op den grond, terwijl tafels of stoelen en dergelijke niet aanwezig zyn. De man heeft gelukkig werk gevonden, zoodat met gezamenlijke hulp getracht zal worden het gezin er weer bovenop te helpen. Wie helpt ons aan een paar ledikanten, eenige stoelen en een tafel? Wie aan wat beddegoed? De adressen voor het afhalen der goederen kunnen schriftelijk opgegeven worden aan het adres D. Spaarne 34 en Tel.: vosr Haar lem onder No. 12700 en 12998 en voor Bloemendaal onder No. 22115. Het Bestuur v. h. Brokkenhuis.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 10