HAARLEM'S DAGBLAD VOOR DE LUISTERVINKEN NOG EENS IJSLAND UIT OOSTENRIJK. ZATERDAG 22 OCT. 1927 VIERDE BLAD Onze Radio Rubriek. Hallo! Hallo! NUTTIGE WENKEN. I. .De Heavisidelaag, fadding of sluiereffect. De Philips- zender. Iedere leek weet, dat het een bekend feit is, dat de ont vangst van stations op een bepaald tijdstip van den dag beter kan zijn dan op een ander. Korte golven, welke men overdag niet ontvangt, zullen dikwijls des avonds, dus wanneer de zon onder is gegaan, zeer goed hoorbaar zijn. Wat is hiervan nu de reden? In het spectrum van de zon bevinden rich verschillende lichtstralingen. Een hiervan, welke nu een zeer belangrijke rol in de radiowereld speelt is de z.g. ultra violette straal. Deze n.l. heeft het vermogen van ionisatie. d.w.z. hij laadt de deeltjes der atmospheer gedeel telijk positief en gedeeltelijk negatief en vormt nu z.g. ionen. De atmospheer krijgt hierdoor nu een opslurpend vermo gen en dit vermogen nu is voor korte golven een fataal iets. Lange golven zul len hiervan niet zoo'n last hebben, even als uit de practijk gebleken is dat gol ven beneden 100 M. hiervan óók geen last hebben. Vandaar dat amateurs groote afstanden overbruggen, door met golven van beneden 100 M. te werken. Hierin is dus een tegenstrijdigheid en om het eenigszins te verklaren neemt men het volgende aan. Zooals men weet bestaat de aether welke de aarde omringt uit verschillende gaslagen welke kilometers dik zijn. Deze gaslagen bestaan hoofdzakelijk uit: zuurstof, waterstof en stikstof. Een der lichtste gassen, n.l. waterstof, bevindt zich ongeveer op een hoogte van 90 kilo meter van de aarde verwijderd. Daar wij gezien hebben dat er in deze atmospheer ionisatie plaats vindt, is gebleken, dat deze boven 90 kilometer begint toe te nemen en zijn hoogte punt bereikt op 110 K.M. Waar hij nu het sterkst ge ïoniseerd is, heeft men hem den naam gegeven van Heavisidelaag, genaamd naar den Engelschen ontdekker Heavl- side. welke drie jaar geleden te Torquai in Engeland gestorven is. Deze laag nu speelt een belangrijke rol betreffende de ontvangst van radiogolven en vooral voor die van 10100 M. Wanneer nu een golf wordt uitgezon den van beneden 100 M. zal deze een breking ondergaan in de dichtheid der geïoniseerde lagen en wanneer deze in de heavisidelaag komen, zullen ze een zoo groot en tegenstand ondervinden, dat Ee ombuigen en terugkeeren. Uit de praktijk is gebleken dat hoe korter de golflengte is. hoe minder buiging zich zai vertoonen. Dit verklaart dan ook het feit, dat het langer duurt voor ze naar aarde terugkeeren. Eveneens is van Invloed de energie waarmede wordt uitgezonden. Is de energie gering, dan zullen ze minder diep in de laag doordringen. Is daaren tegen de energie groot dan zullen ze dieper in de laag doordringen, zoodoen de een grooteren hoek kunnen maken en op een verder gelegen punt dan in het tegenovergestelde geval op aarde te rugkeeren. Deze hoek mag echter niet te groot worden. Is dit wel het geval, zullen de golven geheel door de laag heendringen en niet meer op aarde te rugkomen hoewel er weder rekening ge houden moet worden met het tijdstip van uitzending en eveneens de golf lengte. Golven van 70 M. zullen onder een hoek van 80 graden bij dag moeten worden uitgezonden, en kleinere golf lengten onder een veel kleineren hoek. Hierdoor wordt tevens verklaard, dat golven van b.v. 1020 M. overdag niet kunnen worden ontvangen, daar ze bijna horizontaal moeten worden uitge- zonuen, waardoor ze door de laag heen dringen en niet naar aarde terugkee ren. Indien wordt gezonden op een golf lengte van 1050 M., dan zal er een gebied ontstaan, waar de golven hori zontaal worden uitgezonden en dus ver dwijnen in den Heavisidelaag, zoodat van ontvangst geen sprake is. Men spreekt van de z.g. „doode zóne" van het zen dend station. Dit verklaart tevens het feit dat de Philipszendet-, welke op een golflengte van pl.m. 23 M. werkt, hier in Neder land óf niet, óf zeer slecht en moeilijk te hooren is, daar we ons blijkbaar in de doode zóne van den zender bevin den. Een eigenaardigheid van de Heavi sidelaag is n.l. dit. dat zy veranderlijk is van capaciteit. Het ééne moment zullen de golven er dieper by minder capaciteit der laag in doordringen, waardoor het langer duurt eer ze naar de aarde terug keeren, een ander moment niet, en dit is ook weer het geval met golven van pl.m. 200500 M. Dit verklaart dan ook het feit dat leeken zeggen, dat hun toestel niet deugt, want het eene mo ment hebben ze een station heel hard en een ander oogenblik zinkt het ge heel en al weg. Dit verschynsel nu is heel normaal, zooals uit bovenstaande uitlegging blykt en men heeft dit den naam gegeven van het Engelsche „fading" of in het Hollandsch sluier effect. II. Uitzending van uit de studio van het zendstation of uit een concertzaal. Wat is natuurlijker? Er bestaat nogal verschil van meening over de vraag, wat natuurlyker wordt ontvangen het geluid uit de studio van het zendstation of wel de klanken uit een concertzaal. Het mag wel als algemeen aangeno men worden beschouwd dat geluiden van een orkest, hetwelk bezig is de instru menten te stemmen, en ook het applaus van de toehoorders aan het einde van een uitvoering een natuurlijke „atmos pheer" scheppen. Voor korten tijd stelden radio-inge nieurs veel moeite in het werk. dergehj- ke bygeluiden geheel uit te sluiten en alles wat zy oogstten voor hunne po gingen was een menigte klachten van luisteraars, dat de ontvangst toen min der „oorspronkeiyk" was dan voorheen. De overbrenging vanuit een concert zaal is, wanneer een groot en zwaar or kest aan 't werk is, nogal hard en een .andere moeilykheid is het feit, dat de artist zich niet op een bepaalcfcn af stand van de microfoon bevindt, met het gevolg, dat de kracht van het ge luid in de reproductie zeer afwisselend is. In verband verder met het feit, dat de artist af en toe zyn hoofd omdraait en niet altyd rechtstreeks in de richting van de microfoon spreekt, is het nu en dan moeilyk, hetgeen hy zegt, op te vangen. Hoewel de bygeluiden, die de overbren ging van uit een concertzaal vergezel len, ongetwyfeld medewerken tot het scheppen van een natuurlijker sfeer, be schouw ik persooniyk de bovengenoem de nadeelen grooter dan de natuurlijke atmospheer die geschapen is en geeft m.l. de overbrenging van uit een studio meer voldoening. Haarlem, 20 October 1927. JOHN. D. AUKES. Opmerking. De luistervinken worden beleefd ver zocht vragen de radio-vragenrubriek be treffende, niet meer rechstreeks, doch via de redactie van Haarlem's "Dagblad toe te zenden. VRAAG: Ik bezit een Philips gelijk- richter (4 Volts 13 amp.) (eerste dik aluminium model) en gebruik voor myn radiotoestel 3 anode blokken, ieder ad 10 oellen 2 volts van „Varta" (30 X 2 60 v.) Kan lk met dezen gelykrichter deze anode-accus ook laden. Alle cellen in serie? Tusschen plaatsing kooldraad- lamp? Hoeveel weerstand? Althans op betrekkelyk gemakkelyke wyze? ANTWOORD: Het is wel mogelyk. U moet dan de cellen parallel schakelen en de geiykrichterlamp zoodanig in het voetje steken, dat één der drie pootjes buiten het voetje staat, zoodat twee pootjes der lamp gebruikt worden. Voorschakeling van weerstand dan niet noodig. Het blyft echter gevaariyk voor een leek en zou u aanraden een glimlamp gelykrichter aan te schaffen. VRAAG: Gaarne zou ik een schema voor een gelykrichter voor acculaden ontvangen. ANTWOORD: Wil s.v.p. nog even op geven welke netspanning en voltage accu's. Zal het dan voor u gereed ma ken. VRAAG: 1. Is een Ducretet 5-lamps raamontvanger (heterodyne) te veran deren in een geheel wisselstroom-appa raat? 2. Zoo ja, gaat dit door enkele ver andering van lampen, of moet daarvoor ook het schema veranderen? 3. Voor geval 't laatste t geval is, kimt u my dan het schema van dit toestel geven, met opgave van de aan te bren gen vorderingen. 4. Welke 'Philips)lampen (wissel stroom) raadt u daarvoor aan? 5. Kan voor lange en kort golf (tot 200 M.) op een raam (lange golf) event, met inschakeling van spoel (welke?) ook pntvangen worden? 6. Biyft by geheel wLsselstroom een plaatstroom app. noodig? En welke transformator voor den gloeidraad; hoe deze te verbinden? Bestaan apparaten die dit alles in zich vereenigen? ANTWOORD: 1. Het is wel mogelyk. 2, 3 en 4. Dit is niet met een eenvou dige verandering te doen. U zult een zeer ervaren techniker moeten zyn om dit uit te zoeken en ik vermoed dan nog. dat u voor onoverkoir.eniyke moeilyk- heden zult komen te staan. Zou u aan raden het wisselstroom-schema van 8 October jl. te maken. 5. Neen, dit is met een ducretet niet doenlyk. 6. Ja, een plaatstroomapparaat is noodzakeiyk: voor gloeistroom een trans formator 220 V. bij 3 1/2 V. Er zyn wel apparaten waar de transformator van het plaatstroomapparaat afgetakt is voor gloeidraadvoeding. Zou u echter advi- seerend, een en ander wel te overden ken. Het is niet zoo eenvoudig als het lykt. ANTWOORD: Aan den heer J. B. Het geteekende toestel is hetzelfde schema van een één lamps ontvanger, hetwelk door my gepubliceerd werd in het vorige radio-nummer. De montage zal u wel geen moeilykheden opleveren. Zoo toch, bezoek dan het spreekuur maar eens. VERDUISTERING VAN 42.000.—.' VONNIS 2 JAAR EN 6 MAANDEN. De rechtbank te Rotterdam heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen den 41-jarigen kassier A. J. B. aldaar die ver dacht was van verduisteringen van gel den op verschillende tydstippen in het tijdvak van 28 Maart 1923 tot 5 Augus tus 1927 tot 'n totaal bedrag van 42.000 ten nadeele van de expeditiefirma J. T. Vervloet <fe Co.. by welke firma B. als kassier in betrekking was. De rechtbank achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen en veroordeelde B. wegens verduistering tot 2 Jaar en 6 maanden gevangenisstraf. De eisch was 4 jaar. HOE DE NATUUR DEN MENSCH TE HULP KOMT. (Van onzen Wcenschen correspondent). De dood van een Portugeeschen Kroonpretendent. De Hertog van Braganza. In DuitschlanJ geboren op Portugeesche aardel! De tegenwoordige preten dent twintig jaren oud. Weenen, October. op uit zijn, voortdurend veroveringen maken. Het eerst trad hy in het huwe- lyk met een prinses Turn und Taxis uit de Regensburger linie. Heiaas duurde dit echtelyke geluk niet lang, want de prinses stierf jong en liet haar man met drie kinderen achter. Langen tyd bleef Dom Miguel alleen, doch toen huwde hy opnieuw. Ditmaal was het zyn nicht prinses Maria Theresia zu Loewenstein, die hij naar het altaar voerde. Uit dit huwelijk sproten zeven kinderen. Miguels moeder was als non in een klooster gegaan en de vader zyner tweede vrouw, de oude vorst zu Loewenstein, sleet de laatste jaren van zyn leven als monnik in een Domini- kanenklooster. De hertog van Braganza was niet rijk met aardsche goederen gezegend, want de bezittingen der familie in Portugal waren indertyd onteigend. In de laatste jaren sprak men veel over de moeilijke financieele omstandig heden, waarin de hertog en zijn gezin verkeerden, en ook de bladen hielden er zich mee bezig. Nadat koning Manuel II van Portu gal, de achterkleinzoon van koningin Maria da Gloria, die in de plaats van hertog Miguels vader op den troon was gekomen, in 1910 door de revolutie uit zijn land was gejaagd, was er sprake van. dat de hertog van Braganza meer op den voorgrond zou treden en pogin gen in het werk zou stellen om met be hulp van de aanhangers zijner dynas tie den Portugeeschen troon te verove ren. Dom Miguel was echter geen heersdhzuchtig pretendent, hij wilde zich niet opdringen en ging van het standpunt uit, dat het Portugeesche volk hem wel zou roepen, wanneer het hem noodig had. Binnen en buiten Portugal was in de jaren 1910 tot 1914 een sterke strooming, die Dom Miguel weikeiyk weer op den troon zijns va ders zou willen zien. Miguel werd be stormd door reporters, die hy wel allen te woord stond, doch wien hij niet veel sensationeel n-iuws kon meedeelen. Later deed hy zelf afstand van zijn rechten als pretendent. Zeer veel ver driet deed hem de dood van zyn oud sten zoon Miguel, hertog van Vizeu. Deze zoon had een Amerikaansch meis je gehuwd, dat uit een burgerlyke fami lie aiKomstig en oovenaien nog niet eens zoo heel rijk was. De oude hertog echter had gezien, dat zijn zoon en 't Ameri- kaansche meisje elkander werkelijk op recht lief hadden en hij was te verstan dig om een verbintenis uit vooroordee- len tegen te werken. Thans is dam ook de oude hertog van Braganzo zelf heengegaan. Zijn jong ste zoon, de thans twintigjarige Duarie is sedert eenigen tijd daar de andere broeders gestorven zijn, kroonpreten dent. Op hem is de hoop gevestigd der Portucescfce Miguelisten. BEKAAR. Ver van het eigenlijke land zyner va deren is dezer dagen in Oostenryk, op een kasteel, dat den vorst van Liechten stein toebehoort en dat zich te Seeben- stein, niet ver van Aspang, bevindt, een man gestorven, die langen tyd preten dent was voor een Europeeschen ko ningstroon. Hertog Miguel van Bragan za, de zoon van den indertijd uit zyn land gejaagden koning Miguel van Por tugal welke door zyn eigen broeder Dom Pedro in 1834 werd verdreven. De zoon van dezen verjaagden koning, de thans gestorven hertog van Braganza, werd zelf in den vreemde, in Duitsch- land geboren, maar toch zag hij het eerste levenslicht boven Portugeesche aarde. De zoogenaamde Miguelisten, dat waren de edelen, die den verdreven ko ning trouw waren gebleven, brachten Portugeesche aarde naar het kasteel Klein-Hentsch in Duitschland, waar hertogin Adelheid, de vrouw van ex-ko ning Miguel, de geboorte van haar zoon verwachtte. Zij strooiden de aarde onder 't bed uit en zoo had 't althans den schyn dat de jonge Miguel op Por tugeeschen bodem geboren was! Het slot waar dit gebeurde, was het kasteel van zyn oom, vorst Karl zu Loewen stein, die later zyn schoonvader werd. De Jonge Dom Miguel verloor z'ijn va der reeds op jeugdigen leeftijd en hy werd door zyn moeder zeer vroom opge voed. Hy werd een vlotte en levenslus tige jongeman, die later een der kranig- ste huzaren officieren van het Oosten- ryksche leger was.. Hy was in zyn jon ge jaren intiem bevriend met den prins van Wales, den lateren koning Edward VII. en ook behoorde hy tot de beste kameraden van den te Mayerling om het leven gekomen OostenrykHon- gaarschen kroonprins Rudolf. Hij was een der beste dansers op de schitterende hofbals ln den keizerlyken Hofburg te Weenen, waar hij prinsessen en gravinnen ten dans voerde. Even graag danste hy in het een of andere dorp by de begeleiding van een smach tende zigeunerviool met een frissche boerend-eern-Hy. was een van die char mante mannen, die buitengewoon in den smaak vallen bij alle vrouwen en die, zonder het eigenlyk zelf te willen of er IN ons vorig artikel over IJsland hebben wy terloops genoemd de heetwaterbronnen, en verteld van dit land zonder spoorweg en pagekopjes, dat wat zijn Cen trale warmwatervoorziening betreft zoo hoogst modern is geoutilleerd. Ziet u maar eens lezer naar dat plaatje van De watch doen. Waar 3e vfwli getfroogt! wordt. Reykjaviksche waschvrouwen. zy hebben de heele vuile wasch naar de stedeiyke warmwatergoot gebracht. Die is over dekt met een yzer traliewerk dat de ny- vere waschvrouwen voor een onderdom peling ln het heete bad spaart. Over de geheele wereld komt het voor dat de vrouwen hun linnen- en ondergoed reini gen in stroomen en wellen. Maar tot de zeldzaamheden behoort het dat een zoo koud land zulke prachtige natuurlijke heetwatervoorziening bezit, die boven dien altyd op temperatuur is. De vulcanisclie bodem van IJsland is onder anderen ook schuldig aan de groo te verlatenheid in de IJslandsche natuur Maar behalve de warmwaterstroomen zyn er nog andere karakteristiek IJs landsche compensaties. Maar of die op wegen tegen de nadeelen? Het nadeel bijvoorbeeld dat door de hitte der aarde graanbouw onmogelyk is, zoodat al het benoodigde graan ingevoerd moet wor den. Neen zeker niet. En of het gerie- feiyk is dat brood bakken op den grond, waarvan de derde afbeelding een idee geeft, wy betwyfelen het. U riet hier drie IJslandsche vrouwen die met een spade een gat groeven in den grond van misschien een halven meter diepte. Daarin lieten zij hun brood deeg zakken om het na verloop van tyd weer op te delven. gaar, croquant en weldoortrokken!. Wy hebben u de vorige week ook al en passant verteld dat meer dan 16.000 IJslanders hun brood met de visschery verdienen. Het plaatje hierboven is slechts een kleurlooze foto. Maar als u de werkelijkheid zag zou u zich verheu gen over de schilderachtigheid van dit tafereel. Deze uitgestrekte droogplaats achter den dyk is bedekt met een glin- itercnde massa. Ben straffe wind waait de bonte schorten en rokken op van de IJslandsche vrouwtjes die hier yverig bezig zyn. Hier ligt de IJslandsche oogst van de zee. Het resultaat van één der belang- rykste visscherybedryven in de Euro- peesche wateren. Men zegt dat de IJslandsche visschers de stoutmoedigste en onverschrokkend- ste zeelui zyn. Wy laten de waarheid daarvan in het midden, maar een feit is het, dat de plaatsen in open zee rondom IJsland, waar gevischt wordt zeer dik- wyis aan stormen blootstaan. Engelsche en Fransche en ook Nederlandsche vis schers hebben veelal de beschikking over sterke, vry groote welbetuigde schepen. De IJslander echter, die verre van ka pitaalkrachtig is, werkt met kleine open scheepjes. De gezamenlyke IJslandsche vloot heeft echter een zeer grooten om vangMaar daar staat helaas te genover, dat de zee naar evenredigheid zware offers pleegt te eischen van de varende en visschende bevolking Wy voegen hier nog een plaatje by van Reykjaviks groote, kalme haven. Dat byzonder aardige plaatje van den IJslandschen karavaan mogen wij u ze ker niet onthouden. Het is typisch IJs- landsch en daarom eenig. Over de we- gen-looze vlakten trekt de karavaan leider mei zyn poneys die stuk voor stuk goed benut worden. Ook de post wordt zoo vervoerd. Een middelceuwsche, maar een schilderachtige toestand. Doch het zal niet lang meer duren of ook dit IJslandsche tafereel zal geschrapt kun nen worden uit de boeken over het eiland Want eerlang zullen een paar sterke stoompaarden de elegante en veeltallige poneys den concurrentiestryd gaan aandoen, Hier hebben wy u nu lezer, de revue laten passeeren van de merkwaardige dingen van een merkwaardig land, met een eeuwenouden schier onveranderd gebleven cultuur, een oude taal, klassieke dichtkunst, en stoere gezonde bewoners, die tevreden leven in allen eenvoud, midden in den Oceaan. HONDERD GULDEN VOOR IEDERE MINUUT. EEN KLEIN HONORARIUM. Dat de roem, de beste zanger der we reld te zyn in klinkende munt is om te zetten bewyzen de enorme honoraria, die de tweede Caruso, Schaljapin, voor concert-avonden geniet, aldus de Tijd. Ongelooflyk schynen de vertellingen en berichten van ooggetuigen over het geweldig enthousiasme en het meeslee- pend gejubel die dezen kunstenaar voor zyn muzikale openbaringen dankten. Maar ook even ongelooflyk schynen de honoraria, die deze kunstenaar voor een avond ontvangt. De 9000 gulden, die hij van de N.V. Internationale concert directie Ernst Krauss voor zyn avond op 14 November in Amsterdam ontvangt, heeft hij by de overeenkomst als een zeer klein honorarium aangeduid. 9000 -gulden, dat is voor iedere minuut zingen een bankbiljet van 100, beteekent voor dezen kunstenaar een bagatel. Buiten brood bakken in den grond, De haven van Reykjavik,

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 11