BEÜRSKRONIEK FLITSEN HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 22 OCT. 1927 f STADSNIEUWS Aanzienlijke toeneming van onzen export en verbete ring van de handelsbalans. Internationale samenwer king. Duitschs fondsen. De emissiemarkt. De Amsterdamsche Beurs. Amsterdam, 20 October. De jongste cijfers betreffende onzen buiceniandsccen handel geven een op merkelijke verbetering van den export en daarmede van de handelsbalans te zien. In September jl bleef de invoer met 218 miilioen gelijk aan die van Augustus (v.j. Sept. 208), doch de export steeg van 164 millioen in Augustus tot 184 in September tv.j. 178), aoodac liet invoersaldo in September slechts 33.7 millioen bedroeg, terwijl het in de voor gaande maanden van die jaar steeds ongeveer 50 tot 55 millioen beiiep. Zoo daalde het totale invoersaldo van 1927 tde eerste 9 maanden) tot 472 millioen, tegen v.j. 560 millioen. Het najaars- •eizoen heeft dus blijkbaar voor den handel gunstig ingezet. Een bemoedigend verschijnsel op eco nomisch gebied, is de steeds verder voortschrijdende samenwerking, inter nationaal, van producenten van ver schillende grondstoffen en fabrika ten. Het ligt voor de hand dat dit kan leiden tot r&tionaliseeriag der (en dus goedkoopere) productie, terwijl de daar uit voortvloeiende opheffing van groote prijsschonxnelingen, medewerkt tot rust .n de industrie, omdat onregelmatigheid in den afzet, arbeidsonrust enz. daar door zeer beperkt worden. Aan alle kan ten wordt dus verlies en verspilling took door concurrentiestrijd) uit den weg geruimd en dit wys; van zelf in de nchsng van goedkoopsr fabricage. Nog afgezien van het groote voordeel, dat door dese samenweving van internatio nale belangen, het behoud van den vre de in het algemeen ten zeerste gediend wordt. Als gunstige symptomen in dit opzicht kan gewezen worden op het feit. dat bijv. de Engelsche, Amerika ansche en Nederlandsche belanghebbenden bij de tznproducrie plannen hebben opge steld ter controle van den tinprijs. Daar deze producenten vrijwel de ge- heele tinproductie in handen hebben, kan de door hen te stichten vereeniging den tinprijs voor een jaar vaststellen. cMen gelooft op 300 pat.). Het doel is den werekiprys op een redelijk peil te stabiliseeren, zoodat de verbruiker nauw keurig kan berekenen wat het metaal hem kost en speculanten worden afge schrikt. Zoo is ook tusschen de beide groote automcbielconcerns Ford en General Motors een overeenkomst afgesloten, die de concurrentie tusschen hen beide zal uitschakelen. Bij de Amsterdamsche Vereeniging voor den Effectenhandel bestaai thans geen bezwaar meer tegen de opneming van leeningen van Duitsche publiek rechtelijke lichamen in de officieele no- teering. Dit vindt zijn oorzaak in de omstandigheid, dat op den oproep van het bestuur der vereeniging aan Neder- Iandsche crediteuren van verschillende Duitsche publiekrechtelijke lichamen, waarvan nieuwe leeningen voor opne ming in de prijscourant zijn aange vraagd, slechts een uiterst gering be drag aan fondsen is aangemeld van houders, die door de valorisatie ge schaad zouden zijn. Daaruit trok het bestuur de conclusie, dat de overgroore meerderheid der ccrediteuren zich by de valorisatie heeft neergelegd en dus een schikking is tot stand gekomen Philips kondigde een nieuwe emissie aan van gewone en pref. aandeeien. Gem. Bezit in vrhouding van 1 nieuw op 4 oude aandeeien, tegen 200 pet. voer de gew. en 120 pet. voor de cum. pref. aandeeien. Waarschijnlijk za! het divi dend over 1527 21 pet. (v.j. 16 pet.) op de gew. en 9 pet. (8 pet.) op de prefs, beloopen. Aangekondigd werden verder nog de uitgiften: 4.000.000 dollar 7 pet. stabüisatieleening Polen tegen 92 pet., 750.000 pst. 6 12 pet. obl. Ver. Staten van Brazilië a 91 1 2 pet. 8 millioen 6 1,2 pet. Ie hyp. obl. Gew. Victor Stickztoffwerke a 96 pet. Dan werd f 60 millioen schatkistpapier aan geboden, dat nu 5 pet in plaats van 4 pet. rente geeft, in verband met de dis- conto-verhcoging van de Neder la ndsche Bank 1 pet., cm onze kapitaalmarkt te versterken en de al groote stroom buitealandsche emissies wat te tempe ren). De beurs heeft in de afgeloopen over zichtsperiode een onregelmatig voor komen gehad. Over het geheel genomen was de stemming echter lusteloos en hadden winstnemingen de overhand. De handel weid ook al niet bijzonder ge stimuleerd door het feit, dat geld duur der werd en voor prolongatie een koers van 5 pcc werd genoteerd, iets wat in geruimen tijd niet is voorgekomen. Zoo stelden bankaandeelen, in over eenstemming met de algemeene markt- tendenz, zich meestal eenige punten la ger. De industrieele afdeelin® vertoonde weinig fut. Kunstzijde waarden op de min gunstige stemming in het buiten land.. Philips op de niet meevallende nieuwe emrssievoorwaarden, waardoor de koers der gew. aandeeien even terugliep van 550 tot 515. Jurgens wist zich nog aardig te handhaven en kwam slechts enkele punten lager af. Machinefabriek Stork keert 6 pet. (onv.) dividend uit. Aandee ien Steywal Motorenfabriék krijgen geen enkele liquidatieuitkeering, daar er niet eens genoeg is, om alle crediteuren ten volle te voldoen. Oliewaarden aanvankelijk tamelijk vast, kregen later ook een lusteloos aan zien. Koninklijke wist nog een enkel punt te verbeteren per saldo. In rubbers ging wel weinig om. maar ten slotte maakte deze afdoe ling nog het slechtste figuur niet. De markt voor het artikel was de laatste dagen beter, op gunstiger restrictieberidhten, aoodat de stemming hier vrij goed was. Zoo doende boekten de meeste fondsen in deze afdeeling per saldo een koers winst van 5 tot 10 punten. Scheepvaarten met weinig handel en eerder iets in reactie, zoodat de koer sen een paar punten beneden het vorig peil afkwamen. Suikerwaarden aanvankelijk stijgend, kregen het de laatste dagen ook al met de lusteloosheid te kwaad, waarbij de lagere New-Yorksche suikerprijzen een handje hielpen. Zoo kwamen de koersen hier eenige punten lager af. Tabakken maakten geen uitzondering op de algemeene tendenz. De handel was gering en de stemming flauw, zoo dat ook hier over vrijwel de geheele li nie een afbrokkeling van enkele punten plaats had. z BEURSMAN. DE BIOGRAPHÏE VAN STRAVINSKY. OPGETEEKEND OP MUZIEKROLLEN. Bewonderaars van den componist en pianist Igor Stravinsky zullen, aldus de Tel., binnenkort in de gelegenheid zijn zijn levensgeschiedenis te lezen, terwijl zy op hun electrïsche piano's de stukken laten afrollen, welke coor den meester :ecomponeerd en zelf gespeeld zijn. Hij is sinds eenigen tijd reeds druk >ezig in een kamer op de vierde ver dieping van een gebouw in Bond-Street te Londen een aantal rollen te spe len en zijn levensgeschiedenis te schrij ven. Op elke rol rallen de omstandigheden vermeld worden waaronder hy het stuk gecomponeerd heeft en zijn levensbe schrijving tot op den tijd waarvan de compositie dateert. ,jk ben hier gekomen voor dit werk en voor dit werk alléén", zeide hij te gen een verslaggever. „Neen, ik heb geen concerten gegeven, daar had ik geen tijd voor". Verder sprak hij over het vele werk, dat hem wachtte: „U kunt u niet inden ken hoe inspannend het leven van een kunstenaar is! Het ls erger dan dat van een Amerikaanschen millionnair", voeg de hij er aan toe. .Ik heb mijn levensgeschiedenis in het Fransch geschreven en heb tevens de aesthetische en technische basis aan gegeven waarop mijn composities ge bouwd zijn". JUBILEUM IN DE GROOTE HOUTSTRAAAT. Een van de bekendste zaken in de Groote Houtstraat viert Dinsdag 25 Oc tober een jubileum. Dan is het namelijk 25 jaar geleden, dat de heer F. W. Mar tin zijn zaak in toiletartikelen begon in het perceel Groote Houtstraat 109. De heer Martin, die om gezondheids redenen op 1 Januari van dit jaar öe zaak aan den heer M. Aukema heeft overgedaan, maar er nog steeds aanwe zig is. deelde ons mede. dat hy 25 jaar geleden in dat perceel maar met een heel klein winkeltje begonnen is. De zaak had toen natuurlijk een heel an der aanzien dan tegenwoordig. En de omstandigheden waren ook heel anders. In 1902 liad hij in deze straat geen col lega's en er werd ook veel minder ver kocht. Bij tegenwoordig vergeleken was de omzet zelfs heel miniem; wat nu bij voorbeeld in een maand wordt omge zet. werd vroeger in een heel jaar ver kocht. Ook het prijsverschil is belang rijk. Een flcsch echte Keulsche eau-de- cologne 4711. die nu 4 kost, ging toen weg voor 1.50. Natuurlijk heeft ook hier de oorlog in de prijzen een omwen teling veroorzaakt. In de jaren van 1914 tot 1918 heeft de heer Martin trouwens ook nog met andere moeilijkheden te kampen gehad. „Als ik artikelen in Duitschland wilde bestellen, kreeg ik ze niet", zei de heer Martin, „omdat men daar dacht dat lk een Franschman was. En wendde ik me tot Frankrijk dan had ik evenmin succes. Men sprak daar myn naam uit als „Martien" en dacht met een Duitscher te doen te hebben! Ik kreeg uit die twee landen niets!" Hij heeft zich evenwel uitstekend door die misère heen geslagen. In 1919 was hij wegens den groei van zijn zaak genoodzaakt, naar een grooter perceel uit te zien. Gelukkig voor hem behoefde hij de Groote Houtstraat niet te verlaten, want juist kwam daar het perceel 105 leeg, waar hij nu gevestigd is. Waren het vroeger bijna uitsluitend toiletartikelen, die verkocht werden, thans ls er een uitgebreide handel in byouterlecn en lederwerk bijgekomen. Tegelijk met dit jubileum hoopt ook de loopknecht J. van Dijk den dag te herdenken, dat hij 25 jaar bij den heel Martin in dienst is. Hij heeft dus mee gemaakt hoe het kleine winkeltje van een kwart eeuw geleden gegroeid is tot de groote en smaakvolle zaak, die in ieder opzicht een waar sieraad voor de Groote Houtstraat is. De heer Martin, die vóór hij met deze zaak begon nog 23 jaar lang in den boekhandel is werkzaam geweest en die nu weldra wegens zijn gezondheidstoe stand heengaat, hoopt dat deze zaak tot in lengte van jaren mag blijven bloeien WINST UIT OVERHEIDS BEDRIJVEN. In een bijeenkomst van het departe ment Rotterdam van de Ned. Maat schappij voor Nijverheid en Handel die werd bijgewoond door verschillende vertegenwoordigers van middenstands organisaties, heeft Jhr. J. C. Mollsrus, stcretaris van de Haarlemsche Kamer van Koophandel en Fabrieken gespro ken over: „Winst uit Overheidsbedrij ven". Toen de heer Mollerus elders deze rede hield, gaven wij daar reeds ver slag van. Verschillende vragen werden den heer Mollerus gedaan. De heer Mollerus deed in zijn antwoord opmerken dat aan het vraagstuk nog tal van neven problemen vast zitten, zoo o.a. de kwestie van de tariefspolitiek. Er is maar één openbaar electriciteitsbedrijf in ons land, dat zuivere openbare tarieven heeft, n.L het provinciaal electriciteitsbedrijf in Noord-Holland. Spreker weet, dat de groote industrie prijs stelt op geheime tarieven, maar die geheime diplomatie acht spreker buitengewoon funest. Om daarin verandering te brengen zou men de Vereeniging van directeuren van electriciteitsbedrijven moeten aan pakken. Van den toestand in Noord- Holland gaf spreker een overzicht, deze is een gevolg van een ontbreken van de kolenclausule in de contracten van de P.E.N. (de oude Kennemer Electrici- teits Maatschappij). Dit alles ter illustratie, dat verschil lende bedrijven werkten met tarieven voor sommigen te hoog, voor anderen te laag. Een ander merkwaardig voorbeeld van den chaos in tarievenpolitiek lever- VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1032 BABY HUILT Baby begint te huilen zonder spe- I ciale reden, dan om zich ermee I te amuseeren begrijpt niet waarom vader en moeder niet komen aansnellen om te vragen wat er is vraagt zich af, of er wel genoegen aan huilen is, als niemand er zich om bekommert moeder wil wel naar hem toe komen. maar vader vindt dat het beter is hem te laten huilen alsof vader er eenig begrip heeft wat een baby toekomt misschien verandert vader nog van gedachte als hij alle krachten inspant harder kan hy niet en zy heb ben toch gedaan, of ze doof zijn vraagt zich snikkende af, of het de moeite waard ls, nogeens te beginnen. ziet in dat het nutteloos is gaat met zyn teen spelen. «Nadruk verboden). den de ijsfabrieken in Haarlem, IJmul- den en Amsterdam, betoogde spr. Naar aanleiding van andere hem ge stelde vragen, zeide spr. nog. volgens het verslag der NJR.Ct., dat hij een tegenstander is onder alle omstandig heden van een gemeentelijk winkelbe drijf, wel is hij voorstander van een ge meentelijke toonzaal. Deze laatste moet een showroom, geen verkoopinrichting zijn. Spr. heeft bezwaren tegen uitbreiding van de overheidsbedrijven. Het ls de vraag z.i. zelfs of door het particuliere bedrijf handel en nijverheid niet beter met electrischen stroom bediend kunnen worden dan door overheidsbedrijven. Men zie naar Twente en naar de Zaan streek. GEDRANG OM IN DEN TREIN TE KOMEN. MAATREGELEN TER VER BETERING GEVRAAGD. De heer Schaper, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld- 1. Is de minister bereid, op korten termijn een onderzoek in te stellen naar de bezetting der treinen, rijdende tusschen 'sGTavenhage en Leiden, ln het bijzonder naar die van trein 10.88, vertrekkende van den Haag om 17.27, waar telkens, volgens betrouwbare oog getuigen, ten aanzien van de derde klasse een onbehoorlijk gedrang ont staat om in den trein te komen, terwijl bij vertrek de derde klassewagens op ergerlijke wijze zijn overvuld, zoodat tientallen van reizigers op elkander ge drongen moeten staan? 2. Wil de minister, indien deze toe stand als bovenomschreven wordt be vonden, ten spoedigste maatregelen uit lokken om aan dien misstand een eir.de te maken? DOOR EEN LIER GEGREPEN. SLACHTOFFER DADELIJK DOOD. De correspondent van ce Tel. te Har- lingen schrijft: Bij het binnenkomen van het Duit sche stoomschip „Margot" is de 50- jarige ongehuwde matroos J. Sieb uit Steinkirchen, met> zijn hoofd door den winch gegrepen. De ongelukkige werd vreeselijk verminkt en was onmiddellijk dood. INGEZONDEN MEDEDEELtHC-EN k 60 CENTS PER REGEL. ADMINISTRATIES EN BELASTINGZAKEN gg££ INRICHTEN'. BI'HOUDEN EN CONTRÖLEEREN VANAF <0,- PER MAAND ilü*' N. J. Th. SCHMIDT - LEERAAR M.O. BOEKH. - WILHELM IN AL AAN 4 - DENHOUf LANGS DE STRAAT Een gemeente-aap als deserteur. De gemeente Velsen is een ingewikkeld grootbedrijf. Zy exploiteert een gasbe drijf, een waterleiding, groote bouw terreinen, alsmede een prachtig wandel park „Yelserbeek" genaamd, mitsgaders het daarbij behoorende gevogelte en ge dierte, bestaande uit een gros duiven, vier kalkoenen, drie pauwen, verder di verse soorten hoenders, zwanen, gan zen, eenden, alsmede een aantal reeën en. drie apen. Deze apen wonen in het apenhok, waarvoor zich op alle tijd stippen van den dag. behalve als het re gent, talrijke kijklustigen verdringen, grooten en kleinen. De grooten staan meestal vóóraan en voeden de vlugge, schrandere dieren met allerlei lekkers, als sausjes, stukjes drop, eikels, stukjes glas en af en toe, voor afwisseling, met inktpotlood. Een der milde gevers, die z'n cadeau zeker graag nog eens terug wilde zien, maakte gebruik van een vischhoek Welk aanbod echter niet werd geaccepteerd. Kees is de baas van de drie. Als de op passer in de kooi komt springt Kees hem op het lijf en graait met z'n lange handen de maïskorrels uit 's mans zak ken. Kees doet dit met schele oogen; z'n linkeroog bestuurt den graaienden poot, z'n rechter tuurt naar de deur, met de klaarblijkelijke bedoeling om te probee- ren, aan den anderen kant daarvan te komen, aan den kant, waar de hooge boomen zijn en de vrijheid lokt. De oppasser kent de vrijheidsliefde van Kees en sluit de deur steeds zorgvul dig toe. Maar eens op een dag. niet zoo heel lang geleden, was Kees vlugger dan men zelfs van een aap kan verwachten. Kees, ons aller Kees, de trots van z'n 35000 meesters en meesteressen ziet zijn lang gekoesterden wensch in vervulling gaan Kees nam de beenen, achtervolgd door den wanhopigen oppasser, die het na tuurlijk tegen het vlugge dier moet af leggen. In een ommezien zit „onze" aap boven in een boom. Lustig springt hy van tak op tak. Van uit de hoogte blikt hij medelijdend neer op de menigte onder hem. Af en toe voert hy een schitterenden tango uit; het ls, alsof door den aether de geluidgolven van Nico Treep's orkest tot hem doordrin gen. Aan den voet van den boom wordt krijgsraad gehouden. Want vriendelijke woorden noch dreigementen kunnen Kees doen besluiten, om op z'n schre den terug te keeren Er is maar één middel: hem halen. Maar dit is gemak kelijker gezegd dan gedaan. Want Kees zit hoog en een mecsch is nu eenmaal geen aap. Tenslotte besluit één der mannen, het stoute stuk te wagen. Hij klimt met de vlugheid van een aap en dpn moed der wanhoop naar boven. Een sappige peer, afkomstig uit den gemeentelijken bongerd gaat mee als lokmiddel. Met een flinken hap in de heerlijke vrucht de monstreert de man, die ongetwijfeld zeirs Michiel de Ruyter een lesje in het klimmen had kunnen geven, met smak kende lippen dat het voorwerp in z'n hand eetbaar en lekker is. En Kees, de schrandere Kees. het sieraad van de apenkooi loopt er waarachtig in. Hij laa* zich vangen. Dan moet nog het waagstuk worden opgelost, hoe men een aap, die niet van plan is zich gedwee te laten ver voeren, naar beneden moet krijgen. De man ln den boom heeft ondanks zijn klimtalenten, z'n beide handen noodig om zich aan de takken vast te houden. Maar dit moeilijke vraagstuk wordt op waarlijk meesterlijke wijze opgelost. Een lange stok met een zak eraan wordt omhoog gestoken; ondanks al z'n protesten gaat de aap den zak in en komt op deze wijze behouden omlaag. Ook de dappere klimmer, die naar wU vernemen zal worden aangesteld tot ge meentelijken apenvanger, bereikt zonder ongevallen den beganen grond. En nu zit Kees weer achter het kip pengaas en eet weer sausjes enz. En staart met droeve oogen naar buiten, naa? de hooge boomen in het land der vrijheid. Als hij een gonjezak ziet wipt hij met één sprong in z'n nachtver blijf. S. B. DE HÏLVERSUMSCHE RAADHUISPLANNEN, TEGEN BOUWEN IN EIGEN BEHEER. De Ned. Aannemersbond en de Ned. R.-K. Bond van Bouwpatroons hebben aan B. en W. van Hilversum een adres gezonden inzake het bouwen van een nieuw Raadhuis. Voor adressanten was het voorstel een teleurstelling dat het bouwen in eigen beheer zou worden uitgevoerd. Gegron de redenen daarvoor kunnen adressan ten niet zien. De motiveering tot dat voorstel althans komt hun onjuist voor. Er wordt toch gezegd dat: de ervaring, de laatste jaren bij de uitvoering van belangrijke werken opgedaan, geleerd heeft, de voorkeur te moeten geven aan het uitvoeren in eigen beheer. Adressanten zouden willen vragen: Waar Is die ervaring opgedaan? Hun is het tegendeel bekend. Het eigen-beheer systeem komt nog slechts sporadisch voor. en is in de laatste Jaren juist hoe langer hoe meer verlaten, zoodat het feitelijk als afgedaan kan worden beschouwd. Adressanten geven hiervan enkele voorbeelden. Naar meening der adressanten heeft de ervaring uitgewezen dat aanbesteding steeds de voordeeligste weg is, integen- stelling met de meermalen mislukte uit voeringen in eigen beheer. FEUILLETON Het Huis met den Pij! Naar het Engelsch van A. E. W. MASON. 35) De commissaris, monsieur Girardot was een dikke, kale man van middel baren leeftijd met een lorgnet op zijn groote neus; zijn secretaris Maurice Thevenet was een knappe beginneling bij de administratie van de politie, een beetje overdreven mooi aangekleed en blijkbaar naar zijn eigen idee nogal on weerstaanbaar voor het schoone ge slacht. „Ik heb monsieur Bex, mademoiselle, notaris in Dyon gewaagd of hij ook te genwoordig wilde zijn", zei Jim. „Prachtig", antwoordde de commissa ris. en op dat oogenbük werd monsieur Bex aangekondigd. Hy kwam precies om drie uur. De klok sloeg teen hij buigen de binnen kwam. Alles was dus in orde. Monsieur Bex was erg in zijn schik. „Als meneer de commissaris het goed vindt", zei hij glimlachend, „kunnen wij dadelijk beginnen met het slot van deze zaak." Wij wachten op monsieur Hanand", jei de commissaris. „Hanand?" „Kanand van de Süreté te Parijs, die door den rechter van instructie, verzocht is om de leiding van dit onderzoek op zich te nemen", legde de commissaris uit. „Onderzoek?" riep monsieur Bex ver wonderd uit. „Maar er is toch geen sprake meer van esn onderzoek?" en Betty Harlowe nam hem even ter zijde. Terwijl zij den notaris snel op de hoogte bracht van wat er dien ochtend gebeurd was ging Jim de kamer uit en de gang in om naar Hanand te zoeken. Hij zag hem dadelijk; maar tot zijn groote verbazing kwam Hanand achter uit de gang, alsof hij het huis uit den tuin was binnen gekomen. ,Jk zocht u in de eetkamer", zei hij, en wees op de deur van die kamer, die achter in het huis was naast de biblio theek. met den ingang achter de trap. Wij zullen maar naar de anderen toe gaan". Hanand werd aan monsieur Bex voor gesteld. „En deze heer?" vroeg Hanand, ter wijl hij even voor Thevenet boog. .Mijn secretaris, Maurice Thevenet", zei de commissaris, en veegde er half luid bij: „een alleraardigste jongen, met een bijzonder scherp verstand. Hij zal het nog ver brengen". Hanand keek Thevenet vriendelijk be langstellend aan. Ds beginneling keek met schitterende oogen naar den groo ten man. „Als ik niet van deze gelegenheid weet te profiteeren, monsieur Hanand, bewijs ik daarmee dat ik heelemaal geen ver stand heb", zei hij met een bescheiden heid waarmee hij het hart stal van monsieur Bex. „Dat is keurig gezegd", zei hij. .Hanand was nooit afkeerig van vleierij. Hij knipoogde even tegen Jim Frobisher en drukte den secretaris warm de hand. „Aarzel dan niet met mij alles te vragen, beste jongen", antwoordde hij. „Ik ben nu Hanand, ja! Maar ik was eens een jonge Maurice Thevenet, helaas zonder zijn knappe gezicht". Maurice Thevenet bloosde verlegen. „Dat is heel aardig gezegd", zei mon sieur Bex. „Het begint warempel op een gezel lige familiebijeenkomst te lijken", dacht Jim Frobisher en hij vond het bepaald een opluchting toen de commissaris op gewichtigen toon begon te kuchen. Hij liep naar het midden der kamer toe. „Wij. Girardot, commissaris van politie zullen nu de zegels verwijderen", zei hij. Hij ging hen voor door de bibliotheek, de hal door en de gang in tot aan de breede deur van mevrouw Harlowe's slaapkamer. Hij verbrak de zegels en nam een sleutel over van zijn secretaris. Hij maakte de deur open en het gezel schap drong onmiddellijk naar voren. Hanand hield hen tegen met uitgestrek te armen. „Een oogenbük, als 't u blieft!" com mandeerde hü en over zyn schouder heen keek Jim Frobisher even de ka mer in en rilde. Dien ochtend in den tuin had hij er naar verlangd dat Hanand toch vooral zou doorgaan met het onderzoek, dat de eene ontdekking na de andere zou volgen totdat de misdadiger tenslotte gevonden was. Maar nadat ze samen op het hooge terras hadden gezeten stond elke gedachte aan de jacht op den da der hem tegen en hij wachtte angstig de verdere gebeurtenissen af. In zijn ver beelding was deze slaapkamer, verlicht door een paar smalle strepen daglicht die door de reten van de luiken kwamen, koud en stil en geheimzinnig bevolkt met spookgestalten, waarvan niemand de gezichten kon zien. die in het duister met elkaar worstelden. Toen liepen Ha nand en de commissaris raar de ramen tegenover hen, schoven ze open en maak ten de luiken los. Het heldere daglicht scheen naar binnen, en Jim Frobisher voelde zich opgelucht. De kamer was schoen, de stoelen stonden netjes tegen den muur, het bed was l-edekt met een geborduurde sprei; alles was keurig in orde; het zag er precies uit als een leege slaapkamer in een hotel. Hanand keek om zich heen. „Ja", zei hy. „Deze kamer is na ma- dame's begrafenis nog een week open geweest. Het zou wel een wonder zijn als wU nog iets hadden ontdekt dat ons hel pen kon". Hij liep naar het bed, dat met het hoofdeinde tegen den muur stond, hal verwege de deur en de ramen. Een klein plat belletje met een geëmailleerd knop je stond op het ronde tafeltje naast het bed het snoer liep langs de tafelpoot naar beneden en verdween onder het vloerkleed. „Deze bel gaat zeker naar de kamer van de verpleegster", zei hij tegen Betty. „Ja". Hanand bukte zich en bekeek het nauwkeurig. Maar er was niets aan te zien wat er op wees dat er mee ge knoeid was. Hij stond weer op. „Mademoiselle, wilt u met monsieur Girardot naar de slaapkamer van Jean ne Baudin gaan, en de deur sluiten. Ik zal op deze bel drukken en u zult hoo- ren of ze afgaat, terwijl wij hier er ons van kunnen overtuigen of geluiden die in de eene kamer gemaakt worden, ln de andere kamer gehoord kunnen wor den". „Zeker". Betty iam den commissaris van po litie mee* en een paar seconden later hoorden degenen die in de slaapkamer van mevr. Harlowe waren 'n deur dicht gaan. „Wilt u de deur nu als 't u blieft dicht doen?" verzocht Hanand. Bex, de notaris, sloot de deur. „En nu stil zijn". Hanand drukte op het knopje van de bel, maar men hoorde niets. Hij drukte er nog eens op, met hetzelfde resultaat. Dc commissaris kwam weer terug. „En?" vroeg Hanand. „U heeft twee maal gebeld", zei de commissaris. Hanand haalde lachend zijn schouders op. „En een electrische bel geeft toch een hoog, doordringend geluid", riep hij uit. „Wat maakten ze de huizen toch so lide, in den tijd dat maison Grenelle gebouwd werd! Zyn de kasten en la den open?" Hij probeerde er een, maar die was op slot. Monsieur Eex kwam naar hem toe. „Alle laden zijn afgesloten op den ochtend dat madame Harlowe dood ge vonden werd. Mademoiselle Harlowe zelf heeft ze in mijn tegenwoordigheid op slot gedaan en mij de sleutels overhan digd, omdat ik een inventaris zou op maken. Dat was heel juist gezien van mademoiselle. Want pas na de begra fenis werd het testament openge maakt". (Wordt vervolgd*

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 12