Handwondjes PUROL j-Y.ARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 22 OCT. 1027 LETTEREN EN KUNST. tentoonstelling in teyler. Precies 350 jaar geleden is Peter Paul Rubens geboren en in zijn vaderland is dit feic me: Rubensfeest en Rubens - tentoonstelling herdacht. De conservator van Teyler is dus wel zeer ad rem als hij uit de portefeuilles dezer kunstverza meling een groot aantal op Rubens be trekking hebbende bladen in de vitrines uitlegt, en de kunstminnende stadge- nooten tot een bezoek uitnoodigt. Onaanvechtbaar van Rubens' eigen hand bezit de verzameling, buiten een aantal etsen, niet veel. Met een drietal teekeningen is de kern van dit bezit vermeld. Doch rijk zijn de pcrt-eïeuillles aan gravures m allerhande monter er. van allerhande meesters, die bekende schilderijen van Rubens reproduces ren. De zwarte-kunst prent ligt naast de gewcne gravure, In ets. msrzotir.i aqua tint zijn de vertolkers aan het woord geweest om de groote compo::':es van der. knappen Vlaming te popularises ren Een por:ret van mademoiselle L-undens is door den grooten Debuccurt in kleur nagegraveerd en in de zijvitrine vinden we van Debucourt's evenknie, van Jani ce: eveneens een fraai, in kleur gedrukt gravuretje. Verscheidene bladen zijn er dcor den bekenden Richard Earlcni en men kon hieraan vooral zien hoezeer de Z-g. zwarte kunstprent zich leent om in de gravure de snijdigheid van een zijden fees .gewaad, de blankheid van een vrou wenhuid, ce fonkeling van een paarlen- coöier ever te brengen, altcmaal zaken die in da Rutsnsche schildenj-kunst een hoofdrol spelen. Naast deze prenten trekken nog een aantal teekeningen door anderen haar werken van Rubens gemaakt, de aan dacht. Niet immer is het auteurschap daarvan met onbetwiste zekerheid vast te stellen, doch wel kan men de qualitei- ten waardeeren. Vlak bij de Rubens- teekeningen ligt een fraai blad. dat ver moedelijk dooi- Van Dijk naar Rubens ge teekend is. Da hand van teekenen verraadt hier in ieder geval een groot meester. De heilige Hieronymus, dcor Rubens ge teekend. werd door dezen weer ge- eopieerd naar Titiaan. zcodat eigenlijk als geheel en al van Rubens* eigen con ceptie, alleen het mansportret over bluft. Kc-c zwaartepunt der expositie ligt dan ook mi. in de variaties der verschillende graveertechnieken, die zich hier nu, toe gepast op soortgelijke sujetten, gemak kelijk laten vergelijken. Daardoor is ook deze tijdelijke Teyler-expositie wederom eene die leerzaam is en uw bezoek ver dient. Wjj maakten van de gelegenheid ge bruik eens te informeeren naar de aangekondigde veiling van doubletten uit Teyler's prentencollectie. V/ij had den er van gelezen dat deze in Novem ber te Amsterdam zal plaats vinden. Teyler's Stichting, als semi-openbare in stelling volgt daarbij het voorbeeld van menige buitenlandsche openbare collec tie die haar dubbel exemplaren te geide maakte. En al gaat het niemand rechtens iets aan, ik kan my toch voor stellen dat vrienden der kunst zouden willen weten of men bepaalde voorne mens koestert ten opzichte der te ont vangen gelden. Een bepaald program schijnt daarvoor echter niet te zijn op gemaakt. Zoo dit al allen grond ont neemt aan de hoop dat de afdeeling moderne kunst van dit museum eer. beetje zou worden bijgewerkt de aan- koopen uit de jaren voor den val der Russische pampieren waren niet immer een stoute greep vol vooruitzien naar komende waarden integendeel, aan den andoren kant is het een voordeel dat er niet naar Teyler verwezen behoeft te worden, als straks eens gezinspeeld wordt op de absoluut onvoldoende wijze waarop in de vijfde stad van Nederland de levende kunst gecultiveerd wordt. In Haarlem verdringen elkaar een aantal kunstkringen, kunstvereeniglngen en dergelijke: voor allen, voor Heemstede en omstreken, voor het volk, voor den arbeider, met een evenredig groot aan tal bestuurders bestuurderessen en pro pagandisten. Zou een deel van die ge- zamentlijke energie niet geconcentreerd kunnen worden, en een deel der geza menlijke kosten bespaard, om te gera ken tot waaraan de behoefte misschien niet dadelijk blijkbaar is, maar dat er als opvoedingsinstituut toch eenvoudig behoort te wezen, een zelfstandige plaats waar levende kunst behoorlijk getocud kar. worden en een fonds waaruit lang zamerhand een gemeentelijk bezit aan kunstproducten die voor ons leven be- teekeius hebben, en niet enkel rariteiten zijn, kan worden gevormd! J. H. DE BOIS. HAARLEMSCHE KUNSTKRING. Zooals reeds eerder werd aangekon digd zal voor bovenger.osmden Kunst kring eer., uitsluitend voor leden en houders van huisgenooten-kaarten toe gankelijke lezing met lichtbeelden wor den gehouden dcor den heer Just Have- laar co Woensdagavond a.s., over „Mo derne beeldhouwkunst". Voorts moge hier, me: het oog op de belangstelling, die ook in Haarlem voor dit optreden zal bestaan, reeds nu wor den medegedeeld dat het bestuur dezer dagen te Berlijn het in het buitenland zoozeer geprezen Russische Kcdrcff- Quartet voor een vocaal concert te dezer stede op Donderdag 16 November a~s. heeft geëngageerd. Dit quarter .bestaat ui: de heeren pref. N. Kedroff '::der), C. N. Kedroff. T. K. Denisoff en T. F. Kasaboff; de Parijsche perscrïtieken luidden over hun optreden in het voorjaar buitengewoon enthousiast, terwijl de Amerikaansche pers zic-h a'deru—undigst uitte. Men zal dus thans in het op het ge bied van concerten zoo rijk gezegend Haarlem iets zeer bijzonders kunnen genieten. Curicriteitehalve worde even geme moreerd. hoe Chaüapin het Kedroff- puariet noemde: „A miracle cf vocal De ie'.'.erk'jndige sectie van den Haar lem schort Kunstkring is zoo gelukkig geweest den dichter Karei van de Woes- tyne bereid te vinden in December a s. te komen lezen over poëzie en uit eigen werk. Ongetwijfeld zullen de kenners var. het prachtig oeuvre van dezen dichter dat bericht met de grootste vreugde vernemen, maar zou deze mededeeling niet aanleiding kunnen en moeten zijn dat het aantal der bewonderaars in hun eigen „belang" sioh sierk uit breidde Vervolgens zal de heer Sem Dresden op 25 Januari a.s. een voordracht hou den over Debussy, en daarbij aan der. vleugel het gezegde ..Slustreeren". KUNSTSUBSIDIES TE AMSTERDAM. VOORSTEL VAN B. EN W. B. en W. V3n Amsterdam hebben den Raad de voordracht aangeboden inzake het verleensr. van kunstsubsidies voor het seizoen 19271928. Zij stéllen voor te verleenen onder door hen te stellen voorwaarden: a. N.V. Hei Nieuwe Nederl. Tooneel, art. leider Louis Saalborn, ten hoogste f 20.00C: b. N.V. Het Sehouwiooneel, dir. Adr. van der Horst, ten hoogste f 15.000; c. Mij. Appollo ten hoogste f 2000; d. N.V. Het Concertgebouw ten hoog ste f 107.000 en in een ev. expl.-tekort bij te dragen ten hoogste f 25.000; e. Kon. Oratoriumver., de Chr. id., en R. K. id. ondersch. ten hoogste f 5000 f 4000 en f 3000; f. voor de concerten, te geven door het koor der afd. Amsterdam van de Mij. tot bev. der Toonkunst, ten hoog ste f 7500; g. ver. Schols Cantorum ter. hoogste f 1300; h. ver. Volkszang ten hoogste f 750; i. voor uitvoeringen van vereenigingen aangesloten bij den Bend van Amster- damsche Z-angver., Bond van Amst. Chr. Zang- en Muziekver. en Bond van Amst. Dilefct. Muziekver. ten hoogste f 20.000 in totaal; j. voor uitvoeringen van zang- en muziekvereen. niet by een bond aange sloten, ten hoogste f 2000; k. ver. Het Kamerorkest van het Concer'.geb.-Sextet ten hoogste f 1000; 1. Mij. Caecila ten hoogste f 2000; m. Stichting Wagnervereeniging voor vier populaire uitvoeringen ten hoogste f 6000; n. N.V. Ital. Opera ten hoogste f 7500 voor volksvoorstellingen. o. Amsterd. Kunstkring Voor Allen ten hoogste f 11.000, benevens voor een denscyclus ten hoogste f 1000; Voorts vragen B. en W. een crediet van f5000 om daaruit bij buitengewone gebeurtenissen op kunstgebied een sub sidie te kunnen toestaan. SCHENKING VOOS „DE LAKENHAL" Mevrouw A. A. van Hattem geb. Deker te Beverwijk heeft uit naam van de familie van wijlen den heer M. J. van Hattem aan het Stedelijk Museum de Lakenhal te Leiden een schilderij ten geschenke gegeven, voorstellende de Saaihal aan het Steen schuur om streeks de tweede helft der 16de eeuw, geschilderd door Bartholomeus Johan nes van Hove, die in 1791 te 's Graven- haee geboren werd en aldaar in 1880 is overleden. Het is op doek geschilderd hoog 66 en breed 83 cM. SPORT EN SPEL, KORFBAL. HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. WESTELIJKE AFDEELING le klasse Noord: Amsterdam: D.E.V.Swift. Hilversum: ExcelsiorD.V.D. Koog a.d. Zaan: K.Z.—D.T.V. le klasse Zuid: Dordrecht: Deetos—Vitesse L. Delft: D. K. C.—Veloz. Den Kaag: H S. V—Fluks. Rotterdam: Ket ZuidenH.K.V. Overgangsklasse Noord-Holland Afd. A: Amsterdam: HerculesOlympia. Ready Tekca IIOosterpark: EendrachtBilthoven. K.V.D.O.S.CAl. Afd. B: Haarlem: HaarlemReady Tekca L Alkmaar: K. V. K. V.—B. e. P. Amsterdam: D. E. D.Z. K. V. Westerkwartier n—K. v. O. Overgangsklasse Zuid-Holland: Den Haag: A. L. O.O. S- C. R. Ons EibernestH BS. Rotterdam: Rozenburg—Deetos n. 2e klasse b. Amsterdam: D. E. V. HVictoria. Hercules IID. T. V. H. Haarlem: Haarlem LESportief. 2de klasse C: Koog a.d. Zaan: KL Z. IISport. Amsterdam: AsvaLuio II. TogoAllen Weerbaar. VolhardingBlauw Wit. 2de klasse D: Amsterdam: D.VD. IIK.Z. n. Luto I—D.D.V. n. AdvendoWesterkwartier Hl. UlyssesConcordia. OOSTELIJKE AFDEELING le klasse A: Deventer: HellasNoviomagnum. Zutfcn: FvapiditasE.K.C.A. Hengelo: H.K.C.—A.K.C. Enschedé: D. O. S.—Achilles. NOORDELIJKE AFDEELING le klasse: Muntendam: Voorwaarts—Rood Zwart. Assen: KincaFriso. Zuidlaren: S. S. S.—Nlc. DE WEDSTRIJDEN VOOR MOSGEN N K. b. Moesten allo Haarlemsche clubs ver leden Zondag op stap, morgen fungeeren ze als ontvangende twaalftallen. Alleen S. V. Is vrij af en heeft een vriendschap- pelijken wedstrijd aangevraagd. Haarlem I, dat een moeilijk bevochten overwin ning behaalde op Westerkwartier II, zal morgen een harer moeilijkste wedstrij den spelen eu wel tegen Ready-Tekca, Of evenwel de overwinr.ingsreeks afge broken zal worden, staat nog lang niet vast. Toch moet zeker één puntje in Haarlem blijven. Advendo I ontvangt Westerkwartier Hl. "t Lijkt ons. dat ze ditmaal haar aanhangeis nu eens niet teleur behoeft te stellen. Haarlem n, dat verleden week haar eerste nederlaag boekte, moet zich tegen Sportief, ook een moeilijke tegenstander herstellen, zoodat er weer een overwin ning bijkomt. Er wordt van 1012 ge speeld. Ulysses, dat zich nog niet thuis voelt in de N. K B. competitie, ontvangt om 11 uur Concordia uit Amsterdam. Mis schien dat ze op eigen veld een flinke nederlaag weten te voorkomen of zelfs één der beide punten behoudt. h. k. a Haarlem m ging door met te over winnen. ditmaal werd D. D. V. met 30 het slachtoffer. Ulysses Et won met 10 van de S. V.-reserves, terwijl Advendo II met liefst 150 van de jongere G. S. D.'ers won. T. H. b., dat G. S. D. liet wachten boekte voorloopig twee verlies- punten. Voor morgen slechts twee wedstrij den. T. H. B ontvangt D. D. V. Een puntenverdeeling ligt voor de hand. G. S. D. n—Ulysses n lijkt ons voor Ulysses. GEVONDEN DIEREN EN VOOR WERPEN. Terug te bekomen bij: P. Giesen, Pres. Steijnstraat 97, boekje: f. Broek man, Merkmanstraat 10, bril; P. Henskes, Essenstraat 12rood, aantal kin derbezempjes; A. H. v. Tongeren, Krit- zingerstraat 29, doek met behangersge reedschap; Bur. v. Politie, Smedestraat, heerenhandschoen; Kerthel „Fauna", Parklaan: grauwe hond, gebracht door Kroon, Olieslagerslaan 10; herdershond, gebracht door Jansen, Lange Molen straat 38rd.; hond (Groenendaeler) ge bracht door Couwenhoven, Gen. Cron- jéstraat 135; witte kat, gebracht door v. "Daalen, Groot Heiligland 21; War merdam, Berckheijdestraat 4rd., col lier-hangertje; Bur. v. Politie, Smede straat, jongensjas, studentenmuts; M. Vink, Tulper.straat 38, 2 portrétlijsten; J. Visser. Klaverstraat 14, lorgnet in étui; A. Biesbroek, Dorreboomstraat 9, zakmes; M. Visser, Vrouwenhekstraat 82, portemonnale m. inhoud; D. de Jong, Rozenhagenstraat 29, blauw pet je; N. Smit, Leidschevaart 181, rijwiel- belastingmerk m. étui; Eur. v. Politie, Smedestraat, twee sleutels; H. Rode, Kogelstraat 3, schroefsleutel; J. H. Braems, Harmenjansyeg 7, tasch met inhoud. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a €0 Cents per regel. doen pijn bij den arbeid en leiden vaak tot verzwering of bloed vergiftiging. Reinig ze altijd dade lijk en behandel ze verder met Doos 30-60-90 ct. UIT DE OMSTREKEN. HILLEGOM. TWEE BIOSCOPEN. In langen tijd is hier geen bioscoop geweest; maar nu krijgen we er twee teglljk. In Flora" wordt Zaterdag a.s weer eens begonnen onder den r.aam van Flora-Eicscoop, door een nieuwen exploitant. Dan wordt Don Q. van Fairbanks vertoond, daarna zullen vol gen Ben Hur, de Groote Parade en an dere bekende füms. In Hotel Sistermans opent Zaterdag de Filma-Bioscoop met de Gebocheld:-. Deze Filma-Bioscoop is een plaatselijke onderneming. OVERVEEN. ONDERWIJS. Dc heer H. R. Haenen, onderwijzer aan de O. L. school alhier, is aange steld tot onderwijzer aan een particu liere onderwijsinrichting te Weltevre den op Java. IJMUIDEN KUNSTAVOND VAN „HET NUT". A.s. Woensdag 26 October opent het Departement IJmuiden van de Mij. tot Nut van 't Algemeen het winterseizoen met een kunstavond in Thalia. Het Haydn-kwartet, bestaande uit de heeren p. Kramer, le viool, A. de Groot 2e viool, H. v. d. Bosch altviool en K. J. LUsen violoncel, allen van het Con certgebouw-orkest te Amsterdam. Ter uitvoering zul'en worden gebrac.1T werken van Haydn, Mozart en Beet hoven. ZANDVOORT. reorganisatie gemeente bedrijven. De heeren Fraenkel en Druyf hebbe: aan den Raad het volgende voorstel in gediend: le. De v\jf gemeentebedrijven komen onder één directeur. De onderverdeeling van gas, water en baöbeöryven wordt: boekhouder, tevens belast met vervan gen directeur voor gas, waterleiding er. gasbedrijf Verder gewoon personeel. Verdeeling publ. werken waaronder grond- en woningbedrijfEén opzichter reiniging en ont-smel-tingsdienst en één opzichter voor toezicht als bouwpolitie en teekenen. Een dezer opzichters ver vangt directeur van deze bedrijven. Daarbij boekhouder tevens belast voo: boekhouding grond- en woningbedrijf. Toelichting: onderget. meenen niet al leen door concentratie van bedrijven een beteren dienst te zullen verkrijger., doch ook aan de hand van bijgaand een Jaarlijksche besparing van plan. 7000.— te verkrijgen. Oude regeling: Gemeente architect 4.500. Hoofdopzichter 3.200 Opzichter 2.900 Klerk 2 000. Teekenaar-opzichter 2 900. Dir. Gas- en Wat.-bedr. 4.500.— Boekh. Gas- en Wat.-bedr. 2.500. 22.500.- Nieuwe regeling. Directeur bedrijven 5.000. Publ. Werk Opzichter 3.000. Opzichter Volkshulsv. en Bouw- en Wonir.gloez. 3.000. Boekhouder voor boven genoemde drie bedrijven 2.000 Gas en wat.bcdr. boekh. 2.500.— 15.500.— Voor deze regeling moet natuurlijk ook een wachtgeldregeling opgebouwd wor den en de desbetreffende verordeningen gewijzigd worden, doch er zijn meer aan wijzingen dat dit toch gebeuren moet. 2e. De vijf bovengenoemde bedryven worden administratief en financieel bij eengevoegd. De totale reserves der vijf bedrijven worden gesteld op 75.000. Wanneer de totale uitkomst der be drijven een lager bedrag dan 75.000.— als reserve aanwijst, wordt door de ge meente bijgestort. De winsten en verliezen der verschil lende bedryven moeten elkaar zoo noo- dig aanvullen. Toelichting: Voor het jaar 1927 heeft het grondbedrijf een verlies gehad van plm. 15.000. Verschil tusschen „taxatie" en „boek waarde" is 80.000. in 5 Jaar te be talen is plm. 16.000. Kosten voor 1923 aan de Gemeentekas 31.000. Wanneer winst en verlies der bijeen gevoegde bedrijven elkaar gaan dekken, komt 't voordeel voor de Gemeentebe- grooting 1328 op 31.000. Voorstellen 1 en 2 zullen dus een voor deel van pl.m. 40.000.kunnen ople veren SANTPOORT. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Heden herdenken de heer en mej. Kor ver den dag, waar op zij vóór 50 jaar in den echt werden verbonden. Die dag zal door de oudjes feestelijk herdacht worden in hotel „De Weyman". fanfarekorps „Wilhelmina" brengt het gouden echtpaar hedenavond om 9 urn- een sr.rer.ade. BEVERWIJK. OPENBARE VEILINGEN. Donderdagmiddag werd publiek ge veild: 1. Een woonlhuis met schuurtje en erf aan den Oosterwijkstraat 10 te Bever wijk, kooper do heer D. van Dijk, te Beverwijk, voor f 3250. 2. Tuin en Bloemboücngrond, met daarop staand woonhuis, aan den Gal- geweg te Wijk aan Duin, groot 86 Are, 64 cA. Kocper de heer L. Diemeer te Heemskerk, voor f 7975. 4. Een wcon- en winkelhuis aan den Zeestraat 48 te Beverwijk, kooper de heer F. Braun te Beverwijk, voor f 7000. 4. Een woonhuis, schuren en grond aan den Alkmaarschenweg 415 te Wijk aan Duin. Kooper de heer H. van Eerde te V/ijk aan Duin. 5. Een woonhuis met 2 schuren en grond aan den Kuikensweg 20, te Heemskerk, kooper de heerc P. de Vries, aldaar, voor i 3912. G. Een woonhuis met poort, voor- en achtertuin, aan den Kees Delfsweg 18 te Beverwijk, kooper de heer D. van Dijk, aldaar, voor f 3350. BLOEMENDAAL. DE TOPECA-BEDEKKING. Dezen zomer zijn in onze gemeente 32000 M2 straat voorzien van topeca- bedekking. Op het oogenblik is men nog bezig den Leidschenvaartweg bij Voge lenzang af te maken en dan wordt de zaak stopgezet tot het volgend jaar. GEVONDEN VOORWERPEN Terug te bekomen by: A. Schipper. Bosch en Duinlaan 1. Eloemendaal, een grijze slappe hoed; mevr. van der Feltz, Hotel Duin en Daal. Blccmendaal. een gouden broche met diamanten; J. v. d. Wardweg. L. v. Dalalaan 2, Haarlem, een huissleutel; L. v. Kessel, Tuindorp laan 8. Haarlem, een Toode meisjes klut en een rozenkrans; J. Koster. Klever- laan 121. 31oemendaal, een kindercape; Keijzer, Vogeienzangscheweg 49 a, Vo gelenzang, een zak waarin een bed; J. Tule, Marcelicvaart 58. Haarlem, een klein zwart hondje; H. Zieren, Wester laan 41, Aardenhout. een verin, gouden speldje; D. de Vos, Kinheimweg 69, Eloemendaal, een conipas in étui; Specht, Zuidertu:ndo-p!aan 6, Haarlem, een langharigen hond. bruin met wit; IJzerlco, Saxenburgerlaan 4, Bloemen- daa!. een lorgnet; O. de Vries, Klnheim weg 63. 3:oemendaal, een lederen cein tuur; H. Eichhorn, Middentuindorplaan 17. Haarlem, een grijze jasceintuur; van der Hoop. Ramplaan 11, Haarlem, een iipssleutel; Schoor], adres bouwwerk, Zandvoorlcrlaan bij de Houtvaart, eeni- gs kleedingstukken en een leesboek: J. Hartman, Alb. Thijmlaan 54, Bloemen- daal, een kastsleuteltje; W. Jansen, Hendriks, v. Twiskpiein 3, Haarlem, een bruinlederen étui met rozenkrans; Over- beek, Bloemendaalscheweg 250, Over- veen, een blauwe muts; Plukker, Rol landspad la, Haarlem, een Engelsche sleutel; Groenendijk, Rollandspad 68. Haarlem, een rozenkrans; P. v. d. Mey. Westerduinweg 9, Aerdenhout, een blauwe broche; aan het bureau van po litie te Overveen, een bruine nappa- handschdetf, een grijze dameshand schoen. een grijze handschoen, een Lips sleutel no. 1035. een sierspeld, een gum mi-kindercape, een R. C. kerkboekje, een broche een schroevendraaier; aan den politiepost Aerdenhout, een mo- torrljderskap. ARMENÏë EN DE ARMEENSCHE GRUWELEN. Voor een goed bezette zaal hield mej. C. de Witte, gisteravond een rede over Armenië en de Armeensche gruwelen, ln het gebouw Maranatha alhier. Mej. de Witte, die geruimen tijd heeft gewerkt in den dienst der leniging van den nood der overgebleven, verdre ven Christenen, was beter dan wie ook, in staat, een trouw relaas te geven van de ellende van het arme, beproefde Christenvolk. Begaafd en gevoelvol spreekster, als zij is, wist zy haar gehoor tot tranen toe te bewegen met haar schildering van de gruwelen, daar door de Turken bedreven. Een groot aantal lichtbeelden verduidelijkte in hooge mate nog het gesprokene. Gelukkig worden de Ar meniërs niet meer geheel door Euro peanen aan hun lot overgelaten. Maar voor leniging van den grooten nood is veel geld noodig. Er werd dan ook een collecte gehouden. Tevens werden een aantal handwerkjes, vervaardigd door Armeensche vrouwen en meisjes, ver kocht. De opbrengst hiervan is tevens bestemd voor hulp aan de vluchtelin gen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per rageL VAN BEN ARBEID. PERSONEELRAAD SPOOR- WEGEN. DE DIENST- EN RUSTTIJDEN. In de jongste vergadering van den Personeelraad bij de Nederlandsche Spoorwegen werd om. besloten aan den minister van Waterstaat te verzoeken een commicsie te willen instellen, on der voorzitterschap bijvoorbeeld van een ambtenaar van het Rykstoezicht, en ver der bestaande uit drie leden, aan te wij zen door de directie en drie door den Personeelraad. welke commissie ten doel zal hebben een loyale boepassing der dienst- en rusttijden, terwijl de ontstem ming bij het personeel over de toepas sing hoe langer hoe sterker wordt. NED. KUNSTZIJDEFABRIEK Ongeveer duizend arbeiders meer De directie der Nederlandsche Kunst zijde Fabrieken heeft besloten, de fa briek te Arnhem bijna te verdubbelen, met het gevolg, dat ongeveer 1000 ar beiders zullen kunnen worden aange steld, nl. bijna 500 mannen en meer dan 500 meisjes. Aan een en ander zal ten spoedigste uitvoering worden gegeven, terwijl de bouw van de nieuwe fabrieks- uitbreidingen zal plaats hebben op ter reinen by de tegenwoordige fabrieken aan den Vosdijk te Arnhem. RECHTSZAKEN. mishandeling door stroopers De Dordrechtsche rechtbank heeft de twee stroopsrs C. v. K. en p. v. d. tegen wie veertien dagen geleden wegens mishandeling van den gemeenteveld wachter te Hendrik-Ido-Ambacht zes jaar gevangenisstraf was geëischt, ver oordeeld onderscheidenlijk tot 41/2 en 4 jaar gevangenisstraf met aftrek van vcorloopige hechtenis. moordaanslag. De Haagsche rechtbank heeft den kellner uit Delft .die te Den Haag zijn meisje, een Gcstenrijksche dienstbode, met een scheermes in den hals gesneden heeft, tot twee maanden gevangenis straf veroordeeld. ONJUISTE BEL A STING A ANGIFTE Door het O.M. bij de Hacgschc recht bank is geëischt tegen den kaashande laar A. B. uit Katwijk aan Zee wegens het doen van onjuiste aangifte voor de Rijksinkomstenbelasting veertien dagen gevangenisstraf. BURGERLIJKE STAND HAAP.LEMZ-.fURL.IEDE EN SFAARN- WOUDE. Ondertrouwd: E. Rombaut en M. L van de Telde. Getrouwd: Th. Zandvliet en M. A Hulseboscn. Th. de Fouw en M. ven Meesche. ZANDVOORT. Goberen: Martïnus Pietsr, zoen van C. Vlieland en T. Kerk man; Willy Helena, dochter van A. Paap en H Ch. de Vries; Hendrik, zoon van H. van keren en C. F. van Daalen. Getrouwd: Th. H. M. Gielisse en A C. Gröllers. BT OEMWNDA AL. Bevallen: S. E. Florissor d M. J. A. Buis—Galama d.; G. M. MÖ1- lerGemïets d. Ondertrouwd: -J. F. Willomse en M. M. Warmerdam. Getrouwd: W. B. Buma en A. E. J. van Tienhoven; H. Bussemaker en Ch. A. Hart. Overleden: J. Thorborg 65 j.; M. J. Jiskoot, 77 j., wonende te Zeist. VOOR DE JEUGD. EEN OPWINDEND CONCERT Gerard zuchtte. Betsie zuchtte. Zü hadden in hun stoelen heen en weer zit ten schuiven, naast hun ouders op de eerste rij, en verveelden zich. Want, hoe wel zij dolveel van muziek hielden, was dit concert toch wel een beetje erg plechtig en zwaar voor hen; zij waren nog zoo jong. „Ik wou dat ze eens iets speelden, dat een klein beetje vroolij- ker was," zei Gerard. Juist op dat oogenblik beëindigde het orkest met sterke fortissimo's No. 5 van het programma, en gedurende het ap plaus, dat volgde, stonden de muzikan ten op en gingen de zaal uit. „Wat komt er nu?" vroeg Betsie. „No. 6. Me juffrouw Margaretha Kleeve! O! hoera!" Zij werden beiden weer geheel wakker, want dit was het nu. waar zij de laatste weken aldoor over gesproken hadden.. Dit was Margaretha's concert! de eer ste verschijning van hun oudste zuster voor een groot gehoor. Een kleine man kwam het podium op en ging aan de piano zitten en toen kwam zij binnen. Zij zag er erg lief cn erg zenuwachtig uit, toen zij midden op het podium ging staan. Een kletterend handgeklap ter verwel koming weerklonk. „Je veelt je erg trotsch, als je eraan denkt, dat zij bij ons behoort, hè?" zei Gerard zachtjes. „Sssst!" zei Betsie, toen de begeleider een paar accoorden aan sloeg. En toen richtte Margaretha baar hoofd op en begon te zingen. De eerste noten waren een beetje be verig, maar toen zij haar zelfbedwang teruggevonden had. klonk haar zoete stem op als het zingen van een vogel tje in de lente. De menschen leunden naar voren in hun stoelen en men zou een speld hebben kunnen hooren val len. toen Betsie plotseling iets zag, dat haar Gerard by den arm deed grijpen. „Kijk de bloempot!" hijgde zij. De muziekzaal was ovaal van vorm en vanwaar zU zaten konden zij het geheele podium overzien. Achteraan waren verschillende potten met palmen geplaatst om het podium een aardig aanzien te geven. Een der groote potten, die op een verhooging stond, was door het dreunen van de voetstappen der menschen en het trillen der zware mu ziekinstrumenten langzamerhand van. zijn plaats geschoven en dreigde nu van. de plank te vallen. De pot stond pre cies achter Margaretha en beide kinde ren zagen, dat het haar, zelfs al zou de pot haar niet raken, toch een gewel digen schok zou geven, als het zware ding naar beneden viel en dat dit haar geheele concert zou bederven. „Ik moet het voorkomen!" siste Gerard. „Ga zoo breed mogeiyk over de twee stoelen, zit ten, zoodat ze niet merken dat ik weg ben." En, zich op handen en knieën latenck? zakken, was hy al verdwenen, terwijl hij Betsie achterliet om zich zoo dik en breed voor te doen als maar moge lijk was, en met ingehouden adem naar den bloempot keek. Hier dook hij onder de afscheiding door en geheel onbemerkt kroop hU verder. Niet voor niets had hfl zoo dikwijls Indiaantje gespeeld! Eindelyk bereikte hij het einde der rij en hy rende de achtertrap i es ep naar het podium. Juist, toen hy den. grooten pot bereikt had, begon deze te- wankelen en gleed precies in zyn uitge strekte armen. Gerard!" hygde zijn moeder, plotse ling rechtop gaande zitten. Even was er een zwak gemompel on der het publiek toen de menschen zagen wat er gebeurde. Maar. toen het scheen,, dat de jongen het kon houden, bleven, zij stil zitten luisteren, niet van zins; om de laatste noten van de lieve zan geres te missen. Hoe weinig wisten zij hoe Gerard zich voelde! De pot was veel te zwaar voor hem, zoodat hy hem niet op zijn plaats terug kon schuiven en daar wijdbeens moest biyven staan met den greoten rooden pot in zijn armen in het volle gezicht van het geheele publiek „O, liefste Margaretha, maak voort," fluisterde hy ademloos en wanhopig. Het duurde inderdaad slechts eenige oogenblikV.en, maar teen Margare'ha onbewust van het ongewone, dat er acVter haar gebeurde, haar laatste triller had gezongen, voelde hy zich als Hercu les die den wereldbol moest dragen! Eindelyk boog zy, temidden van een storm van applaus. En terstond vloog er een tooneelknecht naar voren, die den zwaren pot uit zijn gevaarlijke po sitie bracht en weer recht zette. Margaretha wendde zich om en keek in starre verbazing toe. ..Gerard!" riep zij uit en toen. alle menschen vergetend, rende zU naar hem toe. ..O. Gerard, wat prachtig van je!" „Het is in ordezeide hij. heesch. Doch toen hy probeerde zyn beenen te bewegen, waggelden zy onder hem en hy moest zich krampachtig aan haar vasthouden om niet te vallen. „Kom mee naar de kleedkamer, oude jongen zeide zü. terwijl zij zyn arm naar de hare trok en hem de trapjes afhielp. Margaretha meest een bis-num.mer zingen en er viel niet aan haar geweldig succes te twijfelen. „Nu," zei Mevrouw Kleeve tot haar man, toen zy allen naar huis reden, ..hoe voel je je. als de trotsche veder van twee helden en twee nieuwe be roemdheden?" ..Geweldig!" zei mijnheer KV-cve. „Maar hoe is het met Betsie? Voe't zy zich niet e?u beetje achterafgzet?" .Nee, heusch niet, vader." zei Ge rard dade'ijk. „Wel, juist. Betsie was het die het eerste van allen zag, dat de pot aan het schuiven was!" „Ja, dat is waar." zei Betsie. „O, ik ben zoo blij, dat ik er ook wat aan gedaan heb!"

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 16