HAARLEM'S DAGBLAD BUITENLANDSCH OVERZICHT MIJNHARDT'S jCaxeen, Onwelriekende adem GEMENGD NIEUWS ZATERDAG 22 OCT. 1927 ZESDE BLAD HET DUITSCHE BRUINKOLENCONFLICT Vandaag een oplossing? - Een voorstel van den Rijksbemiddelaar. LORD CECIL AAN HET HOOFD VAN EEN ONTWAPENINGSCAMPAGNE. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. De rijksbemiddelaar in het Duitsche bruinkoolconflict bemiddelt wat hij kan. Men verwacht dat er vanavond een gun stige beslissing zal vallen. De werkge vers zullen een veer moeten laten maar de werknemers zullen niet ten volle hun zin krijgen. Daar de bemiddelaar heelt verklaard dat hij zich zoowel het stand punt van de werknemers als dat van de werkgevers kan voorstellen, zullen zijn voorstellen neerkomen op een ge deeld verschil. Naar verluidt zou hij een gemiddelde loonsverhooging van 5.20 op 5.80 mark hebben voorgesteld. Te Halle zal van daag door de stakingsleiding de beslis sing meegedeeld worden. Ondanks eeni- ge optimistische berichten lijkt het niet waarschijnlijk dat dan reeds geheele overeenkomst zal worden bereikt. Inmiddels is in den algemeenen toe stand zoo goed als geen verandering ge komen. Het aantal stakers is met 1500 man toegenomen. Verschillende suiker fabrieken hebben door kolengebrek hun campagne moeten onderbreken. Natuurlijk trachten de communisten in dit troebel water te vïsschen. Vooral in Halle wordt krachtig geageerd en wan hopig geïntrigeerd om communistische elementen in de stakingsleiding te krij gen. Daar wordt bovendien getracht de staking te doen overslaan op de che- mische-electrische transportbelangen. Voorloopig zijn er geen alarmeerende berichten die echter op eenig slagen dui den. P. A. - Ontwapsnings- campagne in Enge land. Lord Robert Cecil heeft met een rede in Caxtc.i Hall de nationale ontwape ningscampagne geopend. Zonder ontwa pening, dat wii zeggen zonder een in ternationale overeenkomst tot beperking der bewapening zeide Cecil, kunnen wij fciet op een duurzame vrede in Europa hopen. Lord Robert Cecil zette uiteen, vol gens de Tel., dat hij uit het ipinisterie is getreden om met meer vrijheid te kunnen spreken o\er het ontwapenings- vraagstuk en dt noodzakelijkheid van ontwapening. Hij wees op de groote las ten, die de bewapening op de volken legt en zeide, dat ontwapening alleen mogelijk is, indien zij algv..veen is. Voort gegaan moet worden met de besprekin gen om dit te bereiken. In-de eerste plaats, zeide hij, moeten wij alles doen om de werkzaamheden van de voorloo- pige ontwapeningscommissie van den Volkenbond te vergemakkelijken. Inter nationale arbitrage moet worden aan vaard voor alle geschillen, die zich zul len voordoen. Het wantrouwen tusschen de volken moet verdwijnen. Het is daar om dat de Valkenbondsvereeniglngen er voortdurend op aandringen, dat de clausule betreffende het Permanente Hof van Internationale Justitie, door alle staten geteekend wordt. Er is beweerd, zeide Cecil, dat liet mogelijk is, dat wij door aanvaarding van de clausule inzake het Permanente Hof van Internationale Justitie in een onvoordeelige positie kunnen komen, doch persoonlijk geloof ik, dat deze vrees enorm wordt overdreven. Ik geloof zelfs, dat wU verder moeten gaan. Hij zag de mogelijkheid van het sluiten van ar bitrage-verdragen met verschillende sta. ten voor de oplossing van alle geschil len door het Permanente Hof van In ternationale Justitie. Tenslotte zeide lord Robert Cecil, dat naar zijn meening elk lid van den Vol kenbond een oorlog slechts dan mag beginnen, wanneer alle andere middelen tot oplossing van de kwestie zijn be proefd en wanneer alle andere leden van den Volkenbond het er over eens zijn, dat maatregelen gewettigd zijn. Een al- gemeene vermindering van bewapening zal het gevoel van internationale veilig heid doen toenemen. Een oplossing van het Duitsche mijn- conflict? De stakingsleiding heeft telegrafisch bericht ontvangen, dat de voortgezette onderhandelingen in het ministerie van Arbeid te Berlijn tot oplossing van het conflict in de bruinkoolindustrie een gunstig verloop nemen. Er zou overeen stemming zijn bereikt over de intrek king van de ontslagen en over de kwestie der contractbreuk. Het schijnt dat de rijksminister voor economische aangele genheden besloten zou hebben tot een kleine verhooging van den bruinkolen- prijs. KORT EN BONDIG. Het verslag van den rijksbezuinigings- commissaris, dr. Samisch over het sub sidie van den rijksminister van oorlog aan de Phoebus filmmaatschappij is gereed, maar zal niet worden gepubli ceerd. Men vermoedt evenwel dat bij de debatten over dit onderwerp in den Rijksdag onvermijdelijk het een en an der uit het rapport bekend zal worden. Vrijdagochtend om kwart, voor zeven is de D. 1220 uit Lissabon in de richting van de Azoren vertrokken, doch om 8 uur was het vliegtuig weer te Lissabon terug. Het slechte weer had het genood zaakt rechtsomkeert te maken. Vandaag hopen de vliegers bij beter weer te kun nen vertrekken. Twee Duitschers Johann Martin en Heinrich Leopold, die in een opvouwbare boot een reis om de wereld deden, zijn in de Zwarte Zee tijdens een storm ver ongelukt. Hun lijken zijn op de Roe- meensche kust aangespoeld. De dokters zijn thans bot de slotsom gekomen dat de geheimzinnige ziekte die te Southam woedt toch typheuse koorts is, maar „ln een ongewonen vorm". Er zijn nog ongeveer 20 menschen aangetast, twee zijn bezweken en twee hebben er een oogverlamming uit ge houden. Het voor Engeland nog vrij nieuwe stelsel van bestelling van postpakketten tegen rembours blijkt opgang te maken. In het eerste jaar zijn er meer dan 1 millioen rembours pakke tten besteld, thans schat men het getal van 11/2 millioen ln een jaar te zullen bereiken. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cent» pet regeL werken zonder kramp óf pijn. Doos 60 cent. SPORT EN SPEL. SCHEEPSBERICHTEN. Alcyone, 20 Oct. te Hamburg van Rot terdam. Aldabi, 20 Oct. te Antwerpen van Hamburg. Almelo 19 Oct. te Valcatuano van Val- paraeso. Andijk 20 Oct. van Port Said, Bombay naar Rotterdam. Bilderdijk 19 Oct. van Calcutta naar Rotterdam. Bondowoso, 19 Oct. van eBlawan naar Tandjong Pandan. Commewijne, 19 Oct. te New-York van West-Indië. Eemdijk 20 Oct. te Los Angeles, Har bour van Antwerpen. Eemland 20 Oct. 17 uur, van Santan der, Buenos Ayres naar Amsterdam. Flandria 20 Oct., 22 uur van Cher bourg. Amsterdam naar Buenos Ayres. Grijpskerk 19 Oct van Zanzibar naar Tanga. Hector 20 Oct. te Curasao van Am sterdam. Jacatra 20 Oct. 21 u., van Belawan, Batavia naar Rotterdam. Jan van Nassau 21 Oct. te Amsterdam van Hamburg. Jason 20 Oct. te Duinkerken, Valpa raiso naar Rotterdam. Leerdam, 20 Oct. n.m. van Havana. Tampico naar Rotterdam. Manoeran, 20 Oct. van Sabang naar Amsterdam. Moena, passeerde 20 Oct. Sagres, Am sterdam naar Java. Narenta, 19 Oct. van Seattle, Paclfic- kust naar Liverpool. Oranje Nassau 20 Oct. van Parama ribo naar Plymouth en Amsterdam. Orion passeerde 21 Oct. Dungeness, Puerto Plata naar Amsterdam. Palembang 20 Oct. te Smyrna, Rotter dam naar Australië. Parana 18 Oct. te Seattlle van Liver pool. Ridderkerk 20 Oct. te Hamburg van Rotterdam. Rijnland, 21 Oct. te Hamburg van Amsterdam. Soekaboemi, passeerde 21 Oct. 8 uur. Suez, Batavia naar Rotterdam. Springfontein 21 Oct. van Dar es Sa laam naar Lindi. Ternate piasseerde 20 Oct. Perim, Rot terdam naar Batavia. Tjikarang, 19 Oct. van Batavia naar Hongkong. Tjisalak, 20 Oct. te Sjanghai. Ulysses st. 19 Oct. van Cartagena n. Galveston. Volendam 20 Oct. n.m. te New-York van Rotterdam. Zeelandia 21 Oct. van Cherbourg, Bue- nos-Ayres naar Amsterdam. EEN MODERNE SPORT. ZEILVLIEGEN. Langs onze kusten zeer wel mogelijk. 777777777^777^^ (De heer J. A. F. IAnsselink zendt ons de hiervolgende beschouwing over die zeer moderne sport zeilvliegen. Wij geven er gaarne ruimte aan, doch mer ken er, zij het ten overvloede bij op, dat zeilvliegen, voor ervarenen een opwin dend genot, voor onervarenen een uiterst gevaarlijk spel is Red. S. en S.) Steeds heb ik met bewondering het zweven van de zeemeeuwen langs de kust waargenomen, maar het was eerst na een bezoek aan de zeilvliegwedstrij den in de Rhön, dat ik ondervond, tot welke prestaties een goede piloot in een modern zeilvllegtuig in staat is; daar tegen, moeten de bekende zwevers on der de volgels, als ooievaars, valken en meeuwen het afleggen. Onder welke omstandigheden zien wij nu de meeuwen langs onze kust zwe ven? Het meest voorkomende geval is bij Zuid-Westen, Westen, of Noord- Westenwind. Staat de wind evenwel te schuin op de kust, wat bij meer Zuidelijken of Noordelijken wind het- geval is, dan wordt de mogelijkheid van zweven steeds geringer. Het laat zich gemakke lijk verklaren, waarom zweven bij W. wind langs onze kust mogelijk is. De wind over de vlakke zee komend, waait n.l. recht tegen de duinen aan, die zich bijna overal langs de kust tot tien en vijfentwintig meter hoogte verhef fen en vloeit daarbij dus over deze dui nenrug heen. Was de wind over het strand nog horizontaal langs de duin helling is de wind nu schuin omhoog geTicht (zie fig. I). De meeuwen maken hier nu gebruik van om in dezen wind- stroom naar beneden te glijden, waarbij zij echter relatief ten opzichte van de aarde, op de zelfde hoogte blijven, of zelfs stijgen kunnen. Door een bepaalde vliegrichting ten opzichte van den wind te nemen, kunnen zij tevens de kust in N. of Z. richting langszweven. Daar de onderste luchtlagen tegen de duinhel ling geremd worden, zal, bij snelheids toename van den wind, ook de wind- heuvel boven het duin in hoogte en grootte toenemen. Ziet men dan ook bij matigen wind, de meeuwen laag langs de duinhelling scheren, bij stormwind zweven z\j hoog in de lucht, boven de branding der zee (zie fig. 2) van een warmen zomerschen dag, kan men ze zien zeilen, heel hoog, boven het strand. In dit geval weten zij ge bruik te maken, van de z.g. thermische winden. Het water van de zee is n.l. nog koel, als de zon reeds het strand heeft verhit. Het gevolg is, dat bij de schei ding van land en zee een vertikaal om- hoogstljgende luchtstroom ontstaat. De koude lucht over de zee stroomt naax het strand, wordt verwarmd en stijgt omhoog, (zie fig. 3). De luchtstroom is dan niet regelmatig meer, maar de golven op zee veroorza- k— een luchtbranding waarin de meeu wen als muggen op en neer dansen. Maar ook op andere tijden kan men de meeuwen zien zweven: Wanneer er geen wind is, bijv. in de morgenuren Wat een ideale gelegenheid dus hier, om de zeilvliegsp>ort te beoefenen, want wat de meeuwen kunnen, kan het mo derne zeilvliegtuig nog beter. Bij den in ons land veel voorkomenden W. wind bestaat de mogelijkheid van Hoek van Holland naar Helder en terug te zwe ven. Kiest men een plek aan de kust, waar de z.g. zeereepen steil uit een groote duinvallei opstijgen dan kan men hier bij O. wind nog oef enen- Als sport kan het zeilvliegen wel tot de allerhoogste gerekend worden, het geeft ons zelfvertrouwen en initiatief, twee eigenschappen die in het leven van veel nut zijn. Maar vooral de toe komstige vliegtuigbouwkundige, leert op deze manier al spelenderwijze zijn ma terie kennen. Het is natuurlijk raadzaam, eerst met schoolvliegtuigen van het openromp type het glijden te leeren, want voor dat men zoover is dat men zeilen kan. zal het kistje al heel wat keeren hebben gekraakt. Bij een schoolvliegtuig is re paratie goedkoop en gemakkelijk uit te voeren, daar zijn zij op gebouwd, maar bij een hoogwaardig zeilvliegtuig met zijn monocoque rcmp en tapsche vleu gels in 't een dure geschiedenis. Zooals alle sport rrioet men ook het glijden ge leidelijk leeren en niet overhaast te werk gaan. Een heel goede oefening bijv. is, dat men het vliegtuig op den top van het duin in den wind plaatst, en dan probeert het toestel door het bedienen van de ailerons op zijn schaats in evenwicht te houden. Zoodoende leert men op een eenvoudige manier de zijdelingsche stabiliteit bewaren. Heeft men het zoover gebracht, dat men een minuut of tien het toestel zoo in even wicht kan houden, dan kan men be ginnen, met een plek uit te zoeken, waar de duinen zoo glooiend mogelijk op het strand uitloopen. Op een vlak gedeelte halverwege de helling, plaatst men nu het vliegtuig, de piloot zet zich op het bankje, doet de veiligheidsgordel om en probeert even of alle roeren goed wer ken. Een man of vier plaatsen zich in V-vorm aan elk uiteinde van de gum mikabel welke in het midden aan de neus van het toestel is gehaakt cn een zet zich neer achter de staart en houdt deze stevig vast. Nu wordt de kabel lang zaam uitgetrokken, tot hij vrij strak staat, dan geeft de piloot het comman do „loopen", waarna de kabel nu hard loopend verder wordt uitgetrokken. Vlak daarop kan op het commando „los" de staart los gelaten worden. Het vliegtuig wordt nu als het waTe, de lucht inge schoten. De bestuurder moet nu, zoo dra de machine in de lucht is, de stuur- knuppel naar voren drukken, zoodat het toestel in een zachten glijvlucht, weer op het strand neerstrijkt. In het begin moet men vooral niet te hoog willen, dit geeft veel kans op snelheids verlies, met als gevolg een nosedive of een afglij den op een vleugel, waarbij meestal brokken gemaakt worden. Is de bestuur der het rechtuit vliegen, nu voldoende meester, dan kan hij voorzichtig een linksche of xechtsche boch t probeeren te maken waarbij hij door middel van de sturuknuppel 't toestel schuin legt waar na hij het richtingsroer langzaam om trapt. Is men nu het glijden voldoende meester, dan kan men tot het zeilen overgaan, dit kan echter alleen bij vrij sterken wind geschieden, de meeuwen geven hier wel het voorbeeld, wanneer de wind gunstig hiervoor is. Meteen uit de start van den top van het duin moet het vliegtuig in de bocht gelegd worden, zoodat het in de smalle naar boven waaiende windstrook blijft en daaT niet doorheen schiet. Gelukt dit eerste, dan kan men zoowel letterlijk als figuurlijk op eigen wieken drijven. JACK. T iK N' ScxfcllJN ts.. HOCKEY. OVERZICHT. Voor a.s. Zondag valt voor de Haar- lemsche clubs een volledig programma af te werken. Bloemendaal trekt naar de hoofdstad om zich met „Amsterdam" te meten. De prestaties van de oranjehemden waren Zondag j.l. zeer verdienstelijk, maar om Amsterdam in eigen home te kloppen, daarvoor is heel wat noodig. We ver wachten danook een kleine nederlaag voor onze stadgenooten. M. H. C. ontvangt bezoek van het Rotterdamsche Victoria, dat ook dit jaar weer over een goed elftal beschikt. Dat kan een spannende wedstrijd worden, die doo:r M. H. C. gewonnen moet wor den! M. H. C. 2 trekt naar Waalsdorp en komt uit tegen H.O.C. 3 We verwach ten stellig een'zege van Eli as cs. Bloemendaal 2 gaat ook al uit en wel naar Leiden. Op den hockeydag verloor Leiden met 40 van T. H. C. 1925 (het oude Amateure). We geloovcn dan ook dat de oranjehemden kunnen winnen. Voor de 3e klasse ontvangt Bloemen daal 3 A. V. 1923. Thuis heeft Bloemen daal 3 altijd een goed elftal en we zien dan ook Amsterdamsche athleten zonder één puntje naar huis toe gaan. H. B. S. debuteert op Waalsdorp te gen Haagsch Lyceum 3. H. B. S. heeft duchtig geoefend en we gelooven dan ook dat haar intrede in den Ned. Hockey bond glorieus zal zijn. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 60 CENTS PER REGEL is weerzinwekkend. Tanden met leelyke kleur ontsieren het gelaat. Deze schoon- heidsgeb reken wor den spoedig verholpen door het poetsen met de heerlyk verfrissehende Chlorodont Tandpasta. De tanden krygen een schitterenden, rvoorkleurigen glans, ook aan de zykanten, by gelyktydig gebruik van den speciaal voor dit doel geschikten Chlorodont Tandenborstel, waarop de haren in den vorm van de tanden geplaatst zyn. Rottende spysresten, welke onvermydelyk tnsschen de tanden achterblyven en de hoogst onaangename lucht veroozaken, worden geheel ver- wyderd. Probeert U eerst een kleine tube van 35 cent in verpakking met garantiestrook en meisjeskopje. Chlorodont Tandenborstel voor kinderen 45 cent, voor dames (middelhard haar) 75 cent, voor heeren (hard haar) 75 cent, in de bekende blauw-groene Chlorodont-doos. Alom verkrygbaar. 110 mm liillliiliillllilllllllIIIK llhillLiLiiliimliliiuiill^iililililililliijliu Eert parasiet is een man, die door een draaiende deur loopt, zonder zijn aandeel te nemen in het duwen. Betaling in natura? De bolsjewiki zien geen kans een na tionalisatie van de industrie te combi neeren met een verhooging van de loo- nen der arbeiders. Daar de voortduren de stijging van alle prijzen de reëele waarde van het loon steeds kleiner maakt, hetgeen onder de arbeiders veel verbittering wekt, hebben de bolsjewiki besloten terug te keeren tot de toestan den welke hebben bestaan tijdens het z.g. militaire communisme, en de arbei ders in plaats van het loon in geld ge deeltelijk in goederen te betalen. De be doeling is de arbeiders op deze wijze te voorzien zoowel van levensmiddelen, die het grootste gedeelte van het inkomen van een Russischen arbeider opeischen, maar ook van kleeren, schoeisel enz. In het vervolg zullen de arbeiders dus alle benoodigde producten door tus- sehenkomst van speciale distributie- commissies ontvangen. Spaart.'! Alle te Berlijn geboren wordende kin deren ontvangen thans van de stad een bon van 3 mark om als grondslag te die nen voor een spaarboekje. Aanslag op een dokter. Uit Berlijn wordt gemeld: Een krankzinnige dame, die meende op alle geneesheeren wraak te moeten nemen, omdat volgens haar het over lijden van haar moeder aan hen te wij ten was, heeft een revolveraanslag trach ten te plegen op dr. Erwin Strassmann. Men kon haar nog tijdig de revolver, die zij in haar handtaschje had verstopt, ontrukken, Het testament van een millionnaire. Bijkens een telegram uit New York aan de Engelsche bladen is het testa ment- openbaar geworden van de te Cincinnati overleden zeer vermogende philantrope mevr. Mary Emery, Er zijn legaten aan personen, kerken, instellin gen van openbaar nut en musea tot een bedrag van 6 millioen dollar. Zoo ont vangt b.v. een achterneef te Londen 100.000 dollar, een Britsche dame 100.000 dollar, het Cincinnati Art Mu seum krijgt de schilderijen (oude mees ters) ter geschatte waarde van 3 mil lioen a 5 millioen dollar. Wat er dan over is wordt bestemd voor een Thomas J. Emery Memorial Corporation, welke tot taak zal hebben het philantropische werk van mevr. Emery voort te zetten. Die stichting zal de beschikking krij gen over 20 millioen dollar De chauffeur en de keukenmeid. Een chauffeur en een keukenmeid wa ren beiden in betrekking bij mevrouw Agar te Londen. De keukenmeid had allerlei leelijks tegen de andere dienst boden verteld van den chauffeur, o.a. dat hij zich misdroeg met een vrouw en 's avonds ritjes met haar deed in den auto van zijn mevrouw. De keukenmeid haalde ook een andere vrouw over om een anoniem«n brief aan hun meesteres te schrijven, waarin dezelfde beschul digingen geuit werden. Dientengevolge kreeg de chauffeur zijn congé. De chauffeur eisehte schadevergoeding voor den rechter en de King's Bench nam zijn voorstelling van het geval als waarheid aan. aangezien de gedagvaar de keukenmeid niet verschenen was. De rechter kende hem een schadevergoe ding van 350 pond sterling toe. De chauffeur is dus in zijn eer hersteld, maar het is natuurlijk de vraag, of de klappei goed voor dit geld is. Een gelukkig land. Lichtenstein is de baby onder de Europeesche rijken, met Monaco, San Marino en Luxemburg. Het kleine sou- vereine staatje ligt gedrongen tusschen Oostenrijk, Zwitserland en den Rijn. Sinds 1858 regeert er dezelfde vorst, de thans zeven-en-tachtigjarige Prins Jan n, de oudste der regeerende Europee sche vorsten. Ter gelegenheid van zijn 87sten verjaardag is een heele serie post zegels uitgegeven, tot vreugde van de philetalisten. Jan II regeert een rijk van nog geen 1200 inwoners, evenveel dus als er te Bloemendaal wonen en de hoofd stad Vaduz heeft er 1400, zooveel als Bennebroek. Het geheele rijk heeft een oppervlakte van 159 vierkante Kilome ters. De vlag bestaat uit twee horizon tale banen, een licht blauwe en een don ker roode. Sinds de ontbinding van het Oosten- rij ksch-Hongaarsche keizerrijk is de ad ministratie van Post en Telegraaf bij Zwitserland ondergebracht, dat eveneens de zorg op zich genomen heeft voor douanen en diplomatieke vertegenwoor diging. De Lichtensteiners weten zich dus van staatszorgen vrij. In deze kleine gemeenschap bestaan geen twisten, de bewoners zijn gelukkig en tevreden met hun bestuur. Zeldzame postzegels. Onlangs hebben wij melding gemaakt van de eerste postvlucht naar den top van de Broeken in de Harz. Het Junkers- toestel F 13 heeft van het vliegveld Staa- ken bij Berlijn dezen tocht met succes volbracht en zes zakken poststukken af geleverd. Een groot <Jeel daarvan bestond uit briefkaarten met de beeltenis van Hindenburg, het nieuwe zegel van 8 pen ning en een vliegpostzegel van 10 pen ning. Het zijn aardige curiosa, die ge stempeld zijn: „Erster Postflug zum Broeken". Een nieuwe pijp voor Bal l vin! Baldwin heeft het nieuwe biologische gebouw aan de universiteit van Bir mingham geopend, die hem tot doctor honoris causa in de rechten heeft be noemd. Men heeft hem enthousiast ont vangen. Na afloop van de plechtigheden heeft de premier, wiens liefde voor pij pen bekend is, van een deputatie van studenten een groote pijp van kersen hout ontvangen, die hij naderhand op zijn schouder nam als een bijl. Hfl reed weg ih een'rijtuig, dat door de studenten getrokken werd. Een 68-jarige verbreekt zijn trouwbeloften. De weduwe J. Moison, oud 71 jaar, te St. Romuald, in Quebec, was ten huwe lijk gevraagd door den 68-jarigen Mar- corx. Toen het uitzet al klaar was, maakte de man de verloving af. De mis leide vrouw sprak hem ln, rechte aan wegens verbreking van trouwbeloften en eisehte 400 pd.st. schadevergoeding. De. rechter beslist dat haar 23 pdst. voor de kosten van het uitzet toekwam. Voor meer rentabiliteit van het landbouwbedrijf De landbouwers van Nieuw Zeeland hebben een commissie uit hun midden gevormd, die bij de aanstaande komst van Amery te Wellington, den minister zal verzoeken, een algemeene conferen tie van landbouwers uit ille deelen van het Britsche rijk bijeen te roepen ten einde maatregelen te beramen om het landbouwbedrijf rendabeler te maken, en het daardoor voor intensiever geldbeleg ging van het groot kapitaal in aanmer king te doen komen, Katoen voor 5000 jaar. Te Mohinjodaro, in de Britsch-Indi- sche grensprovincie, heeft men bü een opgraving een zilveren vaas te voor schijn gebracht waarin sieraden zaten, die in een katoenen lap gewikkeld wa ren. Men dacht eerst dat het een an dere stof was, omdat nog niet bekend was dat in den tijd waaruit de vondst dagteekent, in Indië al katoen verwerkt werd. Maar thans lijkt buiten twijfel vastgesteld te zijn, dat al voor 50 eeuwen in Indië katoen geweven moet zijn. Het vleesc hraakt op. De Australische eerste minister Bruce heeft voorspellingen gedaan. Voor wij vijf jaar verder zijn, zegt hij, zal de vleeschvoorrraad waarover de wereld nu nog beschikt, uitgeput zijn. Zuid-Amerika levert jaarlijks 200.000 ton vleesch; dat gaat bijna allemaal naar het oude vasteland. De Vereenig- de Staten, die zelf een niet onaanzien lijke hoeveelheid vleesch produceeren moeten nu al importeeren uit Canada. Duitschland koopt jaarlijks in het buitenland 100.000 ton en Frankrijk heeft niet genoeg aan 14 millioen bees ten per jaar, die gedood wordeaf tot in standhouding van het Fransche volk. België heeft een jaarlyksche import van 95.000 ton en de Londenaren alleen al per dag 1200 ton. Men zal zijn toe vlucht moeten gaan nemen tot Zuid- Afrika. Maar Zuid-Afrikaansch vleesch is nog geen Zuid-Amerikaansch vleesch. Zal dus in het vervolg de beafstick van tafel moeten verdwijnen. De Zuid-Amerikaansche republieken hebben nog vijftig millioen schapen in voorraad, zoodai moge het ossenvleesch dat al uitgeput zyu, over vijf jaar toch nog wel schapenvleesch te krijgen is. Er zullen uitgestrekte weiden gescha pen moeten worden, waar nu nog woeste gronden in Australië en Zuid- Afrika liggen. De oorlog heeft het ge bruik van rundvleesch dermate bevor derd, dat het een waaT probleem is ge worden, hoe de wereld te blijven voor zien van dit voedingsmiddel. Als voor zoovele andere problemen zal er wel een oplossing voor gevonden worden. Wat is de hoofdoorzaak van echtscheidin gen? vraagt de titelregel van een Ameri- kaansch dagbladartikel Het huwelijk natuurlijk. Windwijzers op Croydon Boven in den controle-toren op het vliegveld te Croydon is een automatische wijzer voor de windsterkte aangebracht, die correspondeert met een aantal wij zers op een- kaart in één der vertrekken beneden, waarop bijzonderheden over windsterkte en -lichting afgelezen kun nen worden. Dit is speciaal geschied me' het oog op de luchtdiensten. Ballontocht. Een te Darmstadt opgestegen b .11 die deelnam aan den wedstrijd van de Leipziger Messe, is na een tocht van meer dan 2000 KM. bij Ilino, nabij Mos kou, gedaald. Grieksch eerbetoon aan een vlag. De Grieksche gezant ie Londen heeft een Grieksche decoratie gehecht aar. de overblijfselen van de vlag var r.rt En- gelsch oorlogsschip dat 100 jaar -e'e- den aan den slag bij Navarino had deel genomen in den bevrijdingsoorlog der Grieken tegen de Turken.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 19