OM ONS HEEN HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 22 OCT. 1927 No. 3702 EEN KLEINE STAD. BINNENLAND Het toeval, dat wil zeggen een feeste lijke bijeenkomst var. Nederlandsche Rotaryclubs bracht mij Woensdagmid dag naar Gouda en ten.-yi ik het voor recht had daarheen gebracht te worden met laat ik het mogen noemen een be vriende auto, schoot mij door het hoofd, dat het de eerste maal zou zyr. d3t ik c.it stadje bezocht, een vreemd geval in deze dagen nu geen enkele Nederlander er nog tegen opziet, tien of twaalf of meer uren achtereen in een spoortrein te zitten om een stad of dorp in het buitenland te bereiken. Want zoover ligt Gouda niet van Haarlem af, twee uur per auto over Leiden, Alfen, Zwam- merdam en Bodegraven en voor wie er geen auto op nahouden (de meerder heid van het menschdom met mij) is de afstand ter nauwernood grooter, wanneer je naar den Haag gaat per spoor (hoogstens drie kwartier) van daar naar Gouda (ongeveer een half uur) en de rest van de honderdtwintig minuten rekent om van het station van de Hollandsche Spoor naar dat van de Staatsspoor te komen. Je wandelt dat in een kwartiertje en erkend moet wor den, dat het met de tram ook niet gauwer gaat, omdat de Haagsche tram met haastigheid nu eenmaal niets te deen wil hebben en dan ook wonderwel past in het tempo van de Haagsche be volking, die zooals iedereen daaelük treft wel wandc-it, maar nooit loopt, laat scaan haastig loopt. Ik ken mannen, die in den Haag alleen hard durven loopen, wanneer ze een spoorwegkaartje tus schen den band van hun hoed kunnen steken en daarmee aanduiden, dat zij naar den trein moeten alleen dan durven, zeg ik. omdat zij vreezen an ders voor een zakkenroller aangezien te worden, die beenen maakt voor de politie. Maar deze afdwaling moet mij niet doen vergeten, dat de noodzakelijkheid om van het eene station naar hec an dere te gaan, juist de uitvlucht is om Gouda ver te vinden ver van Haar lem, bedc-cl ik. Zoo verwend zijn we langzamerhand geworden. Overstappen zelfs in hetzelfde station vinden we maar zoo zoo (waarom kan de spoor niet overal dcorgaar.de treinen maken?) en een kwartier van het eene station naar het andere loopen komt niet te pas. Intusschen, we zyn dan nu eindelijk tr. Gouda. De bevriende auto zet ons aan de deur van Hótel „de Zalm" af, waar de Nederlandsche Rotarians met hunne dames zijn samengekomen voor het aanstaande feestmaal, dat zij even wel niet in deze gelegenheid zullen ge bruiken, maar tweehonderd pas verder, in de Unie, die een voormalige officie rensociëteit moet geweest zijn in den tijd, dat Gouda nog op een garnizoen van beteekenis bogen of als bogen het ware woord niet is, rekenen kon. Een quaestie van locaiiteit natuurlijk, want die paarhonderd pas hinderden ons niet, maar meer het keukendepar- temert van „de Zalm", dat de verschil lende spijzen van het menu langs dien zelfden weg moest laten vervoeren, om dat de Zalm geen accomodatie voor 125 gasten en de Unie geen accomodatie voor hun voeding bezat. Den maaltijd sla ik over, al was het aileen om de lezers niet te hinderen met beschouwingen over hoe goed en hoe gezellig die was; wat kan een ander daaraan hebber.! Maar met de Haar- lernsche vrienden keerde ik dien avond niet per auto terug, legde daarentegen het hoofd in „de Zalm" ter ruste, cm nu ik het dan coch eenmaal tot Gouda gebracht had, den volgenden dag ook een kijkje van de stad te nemen en te zien wat zij voor merkwaardigs op leverde Eerlijk gezegd hou ik van kleine ste den. Ze zijn vaak interessanter dan grooie steden, minder gelyk- en gelijk vormig. Ze hebben veel' meer van het oude bewaard en ik ken haast geen grooter genoegen, dan 's morgens, na het ontbijt, met de eerste sigaar in 't hoofd door de nauwe straatjes en de smalle grachtjes te v. andelen en aan ty pische overblijfselen (want ook hier heeft het moderne leven natuurlijk zyn eischen opgedwonger.) te fantaseeren over hoe het mogelijk geweest kan zijn. Vlak bij de kerk bijvoorbeeld, de ver maarde kerk met de ruiten van de ge broeders Crabeth, kun je een plekje zien, zco buitengewoon mooi, dat je er nauwelijks voorbij kunt komen. Er lag een dood simpel bruggetje over een grachtje en achter die brug een laag muurtje, waarover een paar boomen heenkeken met vergeeld herfstgeblader- te. Bijna niets, maar in zijn eenvoud wondermooi. En op de Markt staat een boekwinkel zonder etalage haast niet te gelooven, maar zoo overtuigd ouder- wc-tsch, dat je er sympathie voor kreeg, ofschoon je er ncoit over denken zou, daar binnen te gaan om er wat anders dan een oud boek of een oude prent te koopen. Zulke aardige, oude verschijnselen heeft Gouda veel. Denk daarom niet. dat het een doodsch stadje is. Vooral r.iet op Donderdagmorgen, want dan ls er markt. De vermaarde kaasmarkt, die in Zuicl-Holland da evenknie is van de A'krnaarsche in Noord-Holland. Gok daarvoor had ik in Gouda overnacht, zonder er nu veel van te verwachten omdat in October de kaasmarkt nooit op haar drukst is en iemand beweerd had. dat die Goudsche kaasmarkt ach teruit ging. Dat laatste is blijkbaar n waar. Er ze: eer, jonge markt te zoeker, verdiept in het nietsdoen, dat bij marktbezoek schijnt te behooren, dc; het vandaag niet druk was. maar anders wel en dat er één marktdag ge- woest was van vierhonderd twee en zeventig! ..Vierhonderd twee en zeven tig ttè.t?" vroeg ik. ..Stapels?" Dc «*-j et a ocgtn'olik met onverschillige verwondering aan en zei toen: „Wagens!" alsof hij verbaasd was over zooveel onkunde. Maar van daag was het dan niet druk. Er liepen boeren, twee aan twee in hun leelijke kleederdracht niet zwarte buisjes aan en fceileelijke zwarte petten op. hun twee handen in hun twee zakken begra ven, tusschen hun onbekend punt van uitgang en hun onbekende bestemming, terwyl andere kaasmakers met kaaskoo- pers de stevige handdrukken wis selden, die een leek voor vriendschaps betuigingen zou aanzien, als hy niet begreep dat het onderhandelingen wa ren. Anderen waren al klaar, schoon de markt pas een half uur aan den gang was en trokken eigenhandig hun wagens voort naar de plaats waar hun paarden gestald waren, om alweer naar huis te gaan. Is zoo'n marktdag ook niet nog om andere redenen aardig om aan te zien? De marktmeester bijvoorbeeld, die met een groote plaat Marktwezen op zijn buik ernstig rondwandelt? De man van de oudroest, bêzitter van een bijna onwaarschijnlijke verzameling rommel op het gebied van glas- en aardewerk, hout- en ijzerwaren. De juffrouw in de oliebollenkraam, vergezeld van een zoon. die als hij opstaat door het dak dreigt heen te steken en juist op 't laatste oogenblik schijnt op te houden met groeien. De lijkkoets denk niet, dat ik spot met den dcod, maar hy zag er Inderdaad wonderlijk uit. De koetsier droeg een befje ender zyn kin, dat van papier scheen te wezen, de twee paarden waren gehuld in lange, zwarte mantels (ze liepen zóó lang zaam alsof zy bang waren er op te trappen) en voor den kop een soort van masker met kijkglaasjes. Aan de koets hingen lantarens die niet brandden en omfloersd waren. Een vreemd geheel te gen den achtergrond van de markt- drukte. Twee piano-orgels en een harmonik.v met bemanning als ik zoo zeggen mag, stonden blijkbaar het uur af te wach ten waarop him vergund was zich in het gewoel der wereld te storten later, een der orgels in werking hoo- rer.de. begreep ik goed waarom zij geen onbegrensde permissie hadden. Intus schen had ock ik in de buurt bezig heden. Namelijk om stroopwafels te koopen, die een bezoeker ongetwijfeld uit Gouda naar huis moet meenemen, evenals hij Deventer koek koopt in De venter. Groninger koek in Groningen, Arnhemsche meisjes in Arnhem, Alk- maarsche jongens in Alkmaar, Utrecht- sche theerandjes in Utrecht en Haar lemmer Halletjes in Haarlem. De Ne derlander is een zoetekauwer van na tuur. Maar er waren ook belangrijke din gen te doen. Het Goudsche stadhuis zien en vooral de mooie kerk met de vermaarde kerkramen. Dat stadhuis is een van Gouda's merkwaardigheden. De voorgevel en het torentje zijn prachtig, de zijgevels van minder beteekenis, maar het ge heel is een monument van oude bouwkunst. Jammer maar, dat je, al be wonderende, geen weerstand kunt bie den aan de neiging zoo'n gebouw ook van binnen te bekijken. Dat valt bijna altijd tegen. Is het, omdat de ruimte gewoonlijk niet meevalt? Of omdat de aanwijzingen en de opschriften op de deuren zco hopeloos nuchter zijn? Ik weet het niet, maar zoo'n stadhuis van binnen is mij altyd een teleurstelling. Bezoeker van Gouda, bewonder het stad huis, maar blijf er buiten- Met de St. Janskerk is het anders ge steld. Wat die van buiten laat kijken is wel heel mooi en merkwaardig, maar de hoofdzaak is van binnen te zien. Noch van het een, noch va- het an der denk ik een beschrijving te geven, omdat die zonder verklaren-" i afbeel dingen toch geen indruk van de wer kelijkheid geeft Iaat ik alleen dankbaar de zon vermelden, die juist toen Ik er binnenkwam door de mooiste ramen, die van de gebroeders Crabeth, viel en daarbij een rijkdom van figu ren en een wondere pracht van kleur deed zien, die onvergetelijk zijn. Zelfs de leek kan gemakkelijk zien, dat de waarde van deze ramen niet gelijk is, maar overigens: welk een schat van kunst is hiermee in deze kerk te be wonderen. Het is niet vreemd, dat bui tenlanders daarom vooral Gouda bezoe ken, al is de toeloop natuurlijk dit jaar door het slechte weer niet groot ge weest. Gij dus. die Gouda bezoekt, doet dat om de kerk en haar ramen, om het Stadhuis van buiten, maar ook om de bekoring van het stadje zelf. Dat het er frisch en helder uitziet spreekt vanzelf. Zou het anders een Ilollandsch stadje zijn? Maar buiten gewoon aantrekkelijk zijn de grachten met hun aardige bruggen (in dezen herfsttijd de boomen met hun verge lend lcof>, met hun sierlijke bochten, waarin wy alleen liever het oude zeil scheepje nog zouden zien varen, dan de nuchtere motorboot, die stinkend voorbijhijgt. Als Gouda in omvang, in bouw, in aard. ergens mee vergeleken kan wor den. dan is het met Alkmaar, maar er '.ijkt van zijn oude sierlijkheid meer be waard dan in het Noord-Hollandschc stadje en bovendien is er uitgebreider industrie. Over twee van de Goudsche fabrieken zal ik naderhand nog wat vertellen, de kaarsenfabriek en de overoude pijpen - fabriek van de firma Goedcwaagen die ik bezocht. Er is neg veel meer nij verheid, dan die twee, maar deze be hooren tot de merkwaardigste. J. C. P. EEN DRAMA. Aan boord van het s.s „Almkerk". 54 CHINEEZEN VERBORGEN IN EEN GEHEIME TANK. BIJ AANKOMST ACHT GESTORVEN. Douanebeambten te Preemantle (West Australië), die een onderzoek instelden aan boord van het Nederlandsche stoom schip ..Almkerk", ontdekten in een ge heime bollasttank vicr-en-vfjftig Chi- neezen, die zich daar klaarblijkelijk had den verborgen om ongemerkt aan land te komen. (Tel.) De atmosfeer in de slechts tien voet in het vierkant metende tank was dermate bedorven, dat acht Chineezen bleken te zijn overleden, terwijl anderen bewus teloos waren geraakt. Voor de beambten de overlevenden konden bevrijden, waren zij genoodzaakt gasmaskers te gebruiken. Volgens de Chineezen, die beweerden drie-en-dertig dagen in hun nauwe schuilplaats te hebben doorgebracht, was de geheime tank geplaatst door de agenten van een uitgebreide organisatie te Rotterdam, welke zich speciaal met clandestien transport zou bezig houden. De havenautoriteiten zijn echter van meening, dat de verstekelingen te Port Said aan boord gekomen zijn, zich onder in het schip hebben schuil gehouden en dat de tank eerst geplaatst is bü het binnenkomen van de haven. De minister van Binnenlandsche Za ken Marr heeft in de vergadering van het Parlement te Camberra medegedeeld dat de gezagvoerder van het sa. „Alm kerk.' gerechtelijk zal worden vervolgd, wegens toelating van een poging om clandestien Australië binnen te komen. De Rotterdamsche correspondent van de Tel. schrijft: Naar aanleiding van het gebeurde aan boord van het ss. ..Almkerk" kunnen wij het volgende mcaedeelen: Het stoom schip „Almkerk" is cp 3 September hier gearriveerd en op 5 September van Rot terdam naar Antwerpen vertrokken. 25 Augustus was de bemanning voor deze reis door den gezagvoerder, kapitein A. F. van Keulen, aangemonsterd. De be manning bestaat uit 43 Chineezen. Bo vendien waren er zes Javaansche be dienden. De kok. bijkok, bakker en mar conist benevens de officieren zijn allen Nederlanders. Eet wordt hier bij de rivierpolitie vrij wel onmogelijk geacht, dat 54 Chinee zen, die r.iet op de monsterrol voorko men, aan boord zijn aangetroffen in een geheime tank. Een geheime tank is er niet aan boord van een schip. Aanne melijker is dat een bunker door het Chi- neesche personeel is lesggehcuden voor de 54 Chineezen. Het komt vaak voor, dat Chineezen als stow-aways reizen medemaken met die Nederlandsche schepen, welke ge woon zijn zich van Chineesch personeel te bedienen. Zy vermengen zich dan on-1 der de anderen. De officieren, die den ionen Chinees niet van den anderen kunnen onderscheiden, weten niét, dat er zich vreemdelingen aan boord bevin den. Ook de directies der betrokken ree- deryen treden niet streng op tegen deze overtredingen. Daar de stow-aways zich onder het andere personeel bevinden, eten ze mee uit de algemeene pot, zoo dat men dus gratis werkkrachten heeft. Het aantal stow-aways bedraagt ge woonlijk zes. Het aantal aan boord van de „Almkerk" gevonden is wel buiten gewoon groot. Wat betreft de opdracht, die de Chi neezen beweren te hebben gehad van een geheime Rotterdamsche organisatie, kunnen wij melden, dat zich hier te Rotterdam twee bekende organisaties van Chineezen bevinden, nl. Shanghai- Cbineezen, georganiseerd in de „Drfe Vingers" en Kanten Chineezen, georga niseerd in „Po-Oon", doch deze organi saties leggen zich wel toe op klanöestie- nen handel in opium, doch het doel van deze organisaties is niet opium naar Hol land te smokkelen, doch wel om deze van hier uit naar Amerika, Australië of Indië te importeeren. Blijkbaar heeft men hier te doen me: een organisatie, die van uit Port Said opium wilde smokkelen naar Australië. Wat betreft de opgave der Chineezen, dat zij 33 dager, zouden hebben doorge bracht in hun beperkte ruimte aan boord, deze klopt precies met den tijd, noodig om het schip van Pon; Said S&ar Freemantle te brengen. Overigens is hier ter stede van het telegram uit Londen met belangstelling kennis genomen. DE VERZEKERINGSMAATSCHAPPIJ EN DE HELDERZIENDE. Het Haagsche Volk vertelt: Men herinnert zioh, dat zekere G., gewezen beambte bij het gemengd be drijf der I-Iaagsche Tramwegmaatschap pij, eenige weken geleden een bedrag van f 15.000 verloren heeft onder om standigheden, die bij de tramdirectie en de justitie het vermoeden deden post vatten dat G. dit geld zou hebben ver duisterd. Een nauwkeurig onderzoek wees uit, dat deze verdenking niet door de aan het lioht gekomen feiten gedekt werd. G. kwam dus in vrijheid, doch verloor zijn betrekking op grond van ongeschiktheid. Het gemengd bedrijf ondervond door het gebeurde geen schade, daar het hier tegen verzekerd was bij een bekende maatschappij te Den Haag. Deze nu achtte blijkbaar het onderzoek van po litie en Justitie niet betrouwbaar genoeg. De directie ontbood G. te haren kan tore in de Anna Paulcwnastraat en daar ontmoette hij tv/ee hem vreemde personen, „particuliere rechercheurs", die hem verzochten mee te gaan naar een helderziende in de Cornells Jole- straat. G. willigde dit -'erzoek in en de helderziende „besliep" de kwestie. Den eersten keer was de zaak hem blijkbaar niet duidelijk en hij verzocht het drietal 's middags terug te komen. Ten tweede male ..sliep" de heer L. en hij gaf toen de verzekering dat G. het geld inder daad verloren had. De verzekeringsmaatschappij had dus een strop. De inenting tegen pokken Wetsontwerp departement verlaten Commissie van onderzoek ingesteld Een wetsontwerp betreffende de vacci natie-bepalingen heeft Vrijdag het de partement van arbeid, handel en nij verheid verlaten. De voorzitter van den Gezondheids raad heeft op verzoek van den minister van arbeid, har.öel en nijverheid een commissie ingesteld voor de wetenschap pelijke bestudeering van de moeilijkhe den. die zich in verband met de vacci natie voordoen. Deze commissie zal he den haar werkzaamheden beginnen. Postbeambte te Noordwijk aan Zee overvallen F 700 gestolen De N. R. Ct. meldt dat Vrijdagmiddag een postbeambte in het postkantoor te Noordwijk aan Zee, die alleen in dat kantoor aanweizg was, ls overvallen. Hij werd bewusteloos geslagen. De da der heeft daarop een bedrag van 700 uit de kas gestolen. De dief wist te ont komen. De geheele omgeving ls door de politie afgezet. De toestand van den postbeambte wordt ernstig geacht. Ongeluk op Soesterberg Vliegtuig in brand Twee ernstig gewonden Vrijdagochtend ongeveer half twaalf is een militair vliegtuig van de lucht- vaartafdeeling Soesterberg bij het dalen op het vliegveld in brand geraakt. Beide inzittenden, luitenant-vlieger Brink en de mecanicien Van der Geest, werden door het toesnellende personeel uit het brandende toestel bevrijd. Een genees heer gelastte hun onmiddellijke opne ming in het militair hospitaal te Utrecht, waarheen zij per auto vervoerd werden. Luitenant Brink kreeg een heupont wrichting. en Van der Geest een dijbeen fractuur. Hun torstand is ernstig, doch niet levensgevaarlijk. NOODLOTTIGE AUTO BOTSING. SLACHTOFFER OVERLEDEN. Vrijdagochtend omstreeks halfclf is de Leiösche architect en aannemer M. Koert, op den Leidschen straatweg on der Voorschoten, waar hij in de richting Voorschoten reed, met zijn auto in bot sing gekomen met een melkwagen, die achterwaarts rijdende van een erf kwam. De heer Kcsrt werd in een sloot geslin gerd en levensgevaarlijk gewond. Hij is per ziekenauto naar het academisch zie kenhuis te Leiden overgebracht, Daar ls hij na korten tijd aan de verwondingen overleden. De heer Koert was 43 jaar oud. INGEZONDEN MEDF.DEELINCEN koningin-moeder 60 CU. p„ rcs.L 1N het buitenland. Zorg ervoor, dat Uw aandoening der luchtpijpen (branches), die Ge kunt herkennen aan een piepende, pijnlijke ademhaling en een diepen, blatïendea en pijnlijken hoest niet slepend wordt Vergeet nooit, hoe dicht de bronchitis de ontstekingskiemen bij de teere longen brengt. Wapen Uw slijm vliezen tegen de aanvallen der bacteriën door ze te versterken met de uit het sap van verse he geneeskrachtige kruiden bereide Akker's Abdijsiroop. Deze helpt U het vastzittende slijm oplossen en verlost U van den pijnlijken hoest die Uw luchtwegen zou vernielen als Ge niet tijdig Uw toevlucht nam tot de genees krachtige en toch onschadelijke AKKER* Voordt Borst. Per koker: 11.50,12.75, f4.20 47 ONGELUK OP EEN MOTORLOGGER. BRANDWONDEN DOOR DEN STOOM. Na een reis van slechts enkele dagen kwam in den nacht van Donderdag op Vrijdag te Scheveningen binnen de mo- torlogger Sch. 266 Cornells Pronk, schip per A. den Duik, van de reederij v.h. C. Pronk Czn, te den Haag met een gewon den motordrijver. Den vorlgen nacht is een ijzeren moer van den ketel gespron gen, waardoor een gat in den ketel ontstond. De zich in dezen ketel bevin dende lieete stoom zocht een uitweg door dit gat en kwam met volle kracht in het achterlogies, waar zich de schipper en de motordrijver bevonden, die juist van plan waren naar het dek te gaan voor het inhalen van de netten. Terugge drongen door den heeten stoom hebben zij een toevlucht gezocht in de kooien. Om zich tegen den stoom te beschut ten heeft de schipper een deken om het hoofd geslagen, is zoover mogelijk achter in de kooi gekropen met het ge zicht plat op de kussens. In enkele oogenblikken stond het geheele achter logies vol stoom. De motordrijver heeft zich niet zoo goed kunnen beschutten als de schip per tn heeft leelijke brandwonden be somen. Gelukkig was de ketel spoedig leeg, zoodat de aanvoer van stoom op- meld, waard-or erger werd voork •msn. Na het binnenhalen der netten ls het schip direct naar huis gestoomd. De gewonde motordrijver is met den Eersten Hulpdienst naar het Gemeenteziekenhuis gebracht. DOODELIJK MOTOR-ONGEVAL. LEIDEN, 21 Oct. Hedenmorgen om streeks half negen heeft op den Leid schen weg onder Voorschoten een zeer ernstig motorongeluk plaats gehad, waarbij de heer M. Koerts, architect alhier, om het leven is gekomen. De expediteur J. J. kwam met een vracht auto achteruit het terrein van den heer D. afrijden, toen uit de richting Lelden d? heer Koerts per motorrijwiel wilde passeeren. Vermoedelijk heeft hij den auto niet zien aankomen en zijn vaart niet kunnen inhouden, zoodat hij tegen den auto opbotste en over den kop in den sloot langs den weg terecht kwam. Dr. van der Stoel uit Voorschoten ver leende de eerste hulp aan het slacht offer, dat behalve een ernstige been fractuur cok een zware hersenschudding bekomen had. Per ziekenauto werd de heer Koerts naar het Academisch Zie kenhuis te Leiden overgebracht, waar hij korten tijd na aankomst is over leden. GESTIKT. In een restaurant te Purmerend is iemand. die daar iets gebruikte, in een stukje vieesch gestikt. Het lijk is naar het Gemeenteziekenhuis vervoerd. Tot nog tce is niet bekend, wie dc overlede ne is. DE WERELDBOND van KERKEN. BEVORDERING VAN GOEDE VERSTANDHOUDING TUS- SCIIEN DE VOLKEN. Te Utrecht is een vergadering gehou den van de Nederlandsche afdeellng van den „Wereldbond tot het bevorde ren van -een goede verstandhouding tusschen de Volken door de Kerken". Vertegenwoordigd waren de Ned. Herv. Kerk, de Evang.-Luth. Kerk, de Hersteld Evang. Luth. Kerk, de Oud- Ka bh. Kerk, de Rexnonstr. Broederschap het Kerkgenootschap der Zevende-dag Adventisten, de Cühr. Geref. Kerk, de Ned. Protestantenbond, de Vereer.iging voor Vrijz. Hervormden, de Ned. Evang. Vereeniging, de Ned. Ohr. Stud. Ver- eenling, de Vrijz. Christel. Studenten- bond, de Vrijz. Ohr. Jongerenbond, het Ned. Jongelingsverbond, het Bijbelge nootschap, de Inwendige Zending. Be richt van verhindering was ingekomen •van de Zendingscorporaties. In zijn openingswoord zeide prof. dr. J. A. Kramer, blijkens het communi qué van de vergadering in het Hbld., dat de afdeeling behoefte gevoelde aan meer steun van de Christenheid in Ne derland. Een beroep op aller medewer king, voor al van de jongeren werd ge daan. Ia Nederland moet meer bezieling voor het streven van den Bond komen, betoogde spreker. Ieder Nederlander, zeide hij, zal on getwijfeld trotsch zijn op het moedige optreden van den minister van buiten- landsche zaken te Genêve, doch het is de vraag of onze minister gevoeld heeft, dat de Kei-ken in zijn vaderland achter hem stonden. In ieder geval is dit veel te weinig het geval en dit moet en kan veranderen. Aan den minister van Buitenland- sche Zaken werd een telegram gezonden met dank voor zyn houding op de laat ste Volken-bondsvergadering. In beginsel werd een resolutie waarvan de preciese redactie later zal worden gepubliceerd aangenomen, waarin het standpunt van de Ned. afd. van den Wereldbond nader wordt uit eengezet, welke ter kennis zal gebracht worden aan alle Chr. Kerken en gods dienstige vereenigingen en tevens aan de Ned. Regeering, met den dringen den oproep tot haar om ln haar streven de consequenties van Nederlands lid maatschap van den Volkenbond volledig te aanvaarden krachtig te volharden. Naar alle waarschijnlijkheid zal de Vredeszondag in verband met de inter nationale regeling in het vervolg l.p.v. op den eersten Zondag in Augustus gehou den worden op den laatsten Advent- Zondag. Gebracht zal worden in den ko menden winter zooveel mogelijk Wereld bond-avonden te organiseeren, waarin men met arbeid en deel van den We reldbond nader in kennis zal worden gebracht. Verschillende sprekers betuigden in stemming met het streven van den Bond en getuigden van hun sympathie voor de Ned. afdeeling. KOMT ER HULP VOOR MAAS EN WAAL? VRAGEN VAN HET KAMERLID KETELAAR. Naar de Tel. verneemt hoeft het Tweede Kamerlid, de heer T. M. Kete laar, den minister van Arbeid eenige vragen gedaan in zake de vergeten slachtoffers van den watersnood 1926 in het land van Maas en Waal. Onder meer is door hem aan de Regeering verzocht den bouw van vijftig woningen ter vervanging van de nog bestaande krotten ten spoedigste te bevorderen. VERKIEZINGEN TE VEENENDAAL Omkooplng door raadsleden? Donderdag zijn uit Vesnendaal ver schillende personen voor den rechter commissaris te Arnhem opgeroepen om getuigenis af te leggen inzake om- kooperij bij de raadsverkiezing te Veenendaal door twee raadsleden, straf baar gesteld bij art. 123 Wetboek van Strafrecht. HAAR VERBLIJF IN G ARM ISCH- PARTENKI RCHEN Van de Kur-directie van Garmisch- Partenkirchen, alwaar de Koningin- Moeder op het oogenblik vertoeft, moch ten wij het volgende bericht omtrent Haar ontvangen, waarvan de gegevens verstrekt werden door den kamerheer van H. M. De Koningin-Moeder maakt dagelijks wandelingen, tochtjes per rijtuig en per auto in de naaste omgeving en ver deren omtrek. Zoo bezocht Zij reeds het Walchcnmeer. het bekende dorp der pas siespelen Oberammergau, alwaar ZJj zich geruimen tijd onderhield met den voorstelier van de Christusfiguur, Georg Lang: ook het idyllisch gelegen slot- Linderhof. het prachtige bouwwerk van Koning Lcdewijk de Tweede werd door Haar bezocht. Op een dag, waarop het anders wol- kenvrije dal, waarin Garmlsch-Parten- kirchen gelegen is, geen zonneschijn had, maakte H. M. van het bergspoor gebruik om een tocht te maken naar den 1652 Meter hoog gelegen Kreuzack. BRIEFPORT NAAR INDIe Verlaging met 1 Nov. Met ingang van 1 Nov. a.s. wordt het port der brieven naar Ned.-Indië by verzending per zeepost verlaagd. Voor brieven van een gewicht van niet meer dan 20 gram is dan slechts het gewone binnenlandsche briefport van 7 1/2 cent veojchuldigd. De aandacht zy erop gevestigd dat het port der brieven naar Ned.-Indië per landmail ongewijzigd nl. 10 ls. OM DE MAAS IN BEDWANG TE HOUDEN Donderdag heeft te 's Gravenhage een conferentie plaats gehad tusschen den minister van Waterstaat, leden van de Provinciale besturen van Noord-Bra bant, Gelderland en Limburg en hoofd ingenieurs van den Waterstaat. Naar de Maasbode verneemt zijn ln deze conferentie de plannen besproken tot grondige verbetering van het stroom gebied der Maas. welke neergelegd zijn Sn het rapport, dat dr. C. W. Lely hier- omtent aan het departement van Water staat uitbracht. De uitvoering dezer plannen zal in de toekomst o.m. leiden tot sluiting van den Beerschen Overlaat, waardoor, naar men verwacht, een einde wordt ge maakt aan de onhoudbaren toestand in het betreffende gebied. Ten einde de Maas, na het sluiten van den Beerschen Overlaat, ook bij de hoogste waterstanden in bedwang te kunnen houden en den waterafvoer rechtstreeks te regelen langs den loop der rivier, zal, hoofdzakelijk boven Grave, een aantal werken tot stand moeten worden gebracht, die volgens de raming een bedrag van f 20 mlllioen vergen. De uitvoering dezer werken Is, naar ons werd verzekerd, slechts een kwestie van geld. Dit moet worden bijeenge bracht door de belanghebbende provin cies en het Rijk. Uit de thans gevoerde besprekingen ls gebleken, dat men reeds een bedrag van 171/2 millioen gulden kan bijeen brengen. Verwacht mag worden, dat men ook de beschikking zal krijgen over de ontbrekende 21/2 millioen, om dat door de uitvoering dier werken voor goed een einde zai worden gemaakt aan de ellende waardoor een groot gebied geregeld wordt geteisterd. VERBOND VAN NED. WERKGEVERS Tot algemeen voorzitter van het Verbond van Nederlandsche werkgevers heeft het bestuur benoemd den heer mr. Aug. Philips, lid van den raad van beheer van de Bataafsche Petroleum- Maatschappy. in de plaats van dr. F. G. Waller, die zich voor deze functie niet langer beschikbaar stelde KOLONIëN. RADIO-UITZENDING uit INDIë. BIJ SUPPLETOIRE BEGROO TING ƒ450.000 GEVRAAGD. BATAVIA, 21 Oct. (Aneta) Voor de radio-uitzending wordt bij de supple- toire begroeting 450.000 aangevraagd, o.m. voor definitieve opstelling van drie telefoniezenders. HET CIVIELE LUCHT VERKEER. AANVRAGE VAN ƒ730.000.—. BATAVIA, 21 Oct. *(Aneta)By de sup- pletolre begrooting wordt voor het ci viele luchtverkeer f 730.000 aangevraagd. In de toelichting wordt met nadruk ge wezen op de internationale factoren van het luchtverkeer, waarbij echter het eigen initiatief behouden kan worden De overeenstemming tusschen dc regee ring en de combinatie Kon. Luchtvaart maatschappij-Van Aalst is nog wel niet verkregen, doch kan venvacht worden. ftt.tts; verband. WET TEVREDEN 21 Get. "e*"). Het gebouw van de fl'mk?uri"gccom- m.'ss'e ls tengevolge van ze!f ontbran- dcr.de films afgebrand. Dc schade is cr.orm. VEROORDEELD. SOERABAJA, 21 Oct. fAneta). Me vrouw Weintraub is wegéns bevordering van ontucht tct vier maanden gevange- jJsstraf veroordeeld.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 6