BÜITENLANDSCH OVERZICHT SCHWARZBARD VRIJGESPROKEN. ROEMENIë IN BEROERING. HET OPROER IN MEXICO. wr HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 27 OCT. 1927 Alle vragen aan de jury ontkennend beantwoord. Carol uit zich. De oppositie roert zich T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Duitschland's finan ciën. - Volgens minister Kohier geen reden tot ongerustheid. Schwarzbard is vrijgesproken! De jury heeft alle vragen ontkennend beant woord. Dit is eenigszins zonderling als men weet hoe die vragen luidden, na melijk: le. Is Schwarzbard schuldig aan het toebrengen van lichamelijk letsel? 2e. Is Schwarzbard schuldig aan het toebrengen van lichamelijk letsel met doodelijken afloop? 3e. Wilde Schwarzbard dooden? 4e. Heeft hij met voorbedachten rade gehandeld? 5e. Heeft hij uit een hinderlaag ge handeld? 't Is duidelijk dat de Jury Pransch heeft gedacht, en Pransch heeft geoor deeld. De publieke tribune was enthou siast en gaf luide hdar instemming met het oordeel te kennen. Frankrijk be schouwt Petljoera als aanstichter van pogroms. De jury heeft Schwarzbard als wreker vrijgesproken. Zooals één van Petljoera's verdedigers zeide is het ge schied: 'Als u Schwarzbard vrijspreekt, wordt Petljoera voor de tweede maal moreel gedood. Wij kunnen hier natuurlijk in geener lei opzicht een meening uitspreken over het oordeel der jury, doch dat deze zaak één der intressantste is sedert jaren, is zeker. Want er zaten vele politieke kanten aan, (beschuldigde men Schwarz bard er niet van agent provocatempte zijn van de Sovjetrepublieken?) In Roemenië blijft het rumoerig. De Carlistische actie heeft de staatspeilers hier en daar doen wankelen. Bratianu heeft harde aanvallen te verduren. Ca rol heeft in Parijs in een interview kalmpjes gezegd, dat hij de arrestatie van Mahoilescu. (waarmee hij in cor respondentie stond) een inbreuk op de meeningsvrijheid van het Roemeensche volk vindt. Men kan verwachten dat de gebroe ders Bratianu alles in het werk zullen stellen om een Roemeensche dictatuur in het leven te roepen (voor zoover die ten minste al niet bestaat) en zoodoen de met geweld de oppositie te beheer- schen. F. A. Achmed Zobop nog aan het bewind. Het nieuwe Albaneesche kabinet staat weder onder leiding van Achmed Zogoe. die bovendien het ministerie van justi tie voor zijn rekening heeft. De overige leden van het kabinet zijn Brionl (fi nanciën), Starova 'landbouw en open bare werken). Bokopla (binnenlandsche zaken) en Dibra (onderwijs). In de begrcotingsc ommissie van den Rijksdag hield de rijksminister van Fi nanciën, dr. Kohier, een rede over het ontwerp tot verhooging der ambtenaren salarissen. Hij verklaarde, dat het hem zoowel voor het binnenland als voor het buitenland gewenscht voorkomt, uiteen te zetten, wat de oorzaken zijn van de stijging der rijksuitgaven, een stijging, die voor het grootste deel door de ont wikkeling der omstandigheden is afge dwongen. Aan de verklaringen was een uitge breid exposé van de ontwikkeling der rijksmiddelen voorafgegaan. We stippen hieruit aan, dat de uitga ven des rijks van 4.3 milliard in 1924 geleidelijk zijn gestegen tot 5.76 milliard m 1927. Volgens dr. Kohier bestaat er echter niet de minste reden tot onge rustheid, aldus het Hbid. De rijksinkomsten hebben dit jaar ruim 300 millioen meer opgeleverd dan men geraamd had, terwijl de uitgaven, hoofdzakelijk tengevolge van het ver minderen van 't aantal werkloozen, ten minste 200 millioen beneden de raming zijn gebleven. Er is dus geld genoeg in kas om in de suppletoire begrooting voorziene uitgaven te dekken. In ieder geval zal het jaar 1927 dus met een batig saldo van 200 millioen mark sluiten. De munster kwam tot de conclusie, dat de dekking van de uitgaven voor de ingediende wetten zonder verhooging van belasting mogelijk is. Bovendien kan er op het bestuurs-apparaat, zoowel in het rijk als in de landen, belangrijk wor den bezuinigd. Gezien den tegenwoordigen toestand der geldmiddelen, is de minister niet voornemens, nieuwe leeningen uit te ge ven. Aan het slot van dit gedeelte van zijn rede legde de minister de verklaring af dat Duitschland er ook in de toekomst ernstig naar zal streven, de door het plan-Dawes opgelegde verplichtingen ernstig na te komen. Scheikunde en vrede. Woensdagmorgen is in het Panthéon de 100e geboortedag van Bertheloït her dacht in tegenwoordigheid van Poin- caré, Doiuner, en alle leden van de re geering. Poincaré hield een rede. waarin hy herinnerde aan de ontdekkingen van den grooten geleerde en er den na druk op legde, dat de scheikunde, die gisteren nog de godin was van den oor log, morgen als de menschheïd 't wil, de godin zal zyn van den vrede. Gedurende de jaren van den gruwe- lijken oorlog moest de scheikunde zich toeleggen op lugubere uitvindingen, ci teert de Tel., vooral na 23 April 1915, toen de eerste gasaanval uit de vijan delijke loopgraven werd gedaan. Thans is het haar taak die sombere beelden ver van ons te doen wyken en er voor in de plaats te stellen een vredige, werk zame menschheid. die haar materieelen en moreelen toestand eensgezind tracht te verbeteren. In het ..Maison de Ohi- mie". waarvan het frontispies den naam van Berthelot zal dragen, zullen geleer den van alle landen bijeenkomen, en elkaar beter leeren kennen. Het zal de plaats zijn, waar men zal werken aan een toekomstige beschaving en waar men de onmisbare producten voor alge- meene welvaart zal vermeerderen. Het „Maison de Chimie" zal de vensters openen, zoodat men er kan zien naar hec volk in de straat en zal de deuren niet gesloten houden voor ellende of smart. Het zal geen huis zijn voor stilte en eenzame gedachten, maar een groote werkplaats voor een leven van actie en vooruitgang. Minder jaarbeurzen. De raad van de Internationale Ka mer van Koophandel heeft de maatre gelen besproken om het aantal jaar beurzen en internationale tentoonstel lingen te verminderen. Een commissie van onderzoek voor deze aangelegenheid is door den raad benoemd. Een zelfmoord. Te Klagenfurt heeft de primadonna van het stedelijk theater aldaar. Hella Peer, de hand aan zichzelf geslagen. Zy zou 's avonds in de première van de operette „Teresina" in de hoofdrol optreden. Het theater was uitverkocht. Het publiek bemerkte in de eerste acte, waarin de soubrette niets te doen had, een ongewone opwinding onder de spe lenden. Nadat het doek gevallen was, kwam de regisseur naar voren en zei met, van ontroering sidderende stem, dat de voorstelling moest worden stop gezet, omdat mevrouw Peer zeer zwaar ziek was geworden. Pas later vernam men de ware toe dracht der zaak. De daad had in de woning der actrice plaats gevonden. Oorzaak is waarschijnlijk familie-ruzie.. Sinds Zondag is te Klagenfurt nu nog geen voorstelling geweest, daar de ac teurs verklaren, na het tragische inci dent zóó overstuur te zUn, dat zij niet kunnen optreden. Levenslangen. Een ernstig gevaar bestaat dat van lieverlede de Amerikaansche gevange nissen gevuld worden met .levenslan gen", die toch inderdaad slechts kleine vergrijpen hebben gepleegd. Dit blijkt uit de statistieken dier staten, welke de z.g. „Habitual Criminal Act" (wet op gewoontemisdaden) hebben aanvaard, welke wet geen ander alternatief dan .levenslang' openlaat, zoodra de gevan gene een reeks veroordeelingen voor klei nere vergrijpen achter den rug heeft. Het jongste geval, dat is bekend ge worden is dat van vrouw Helen Bren- nau uit Detroit, 32 jaar oud en moeder van 11 kinderen, die thans voor een smpperdïefstal tot levenslange gevan genisstraf is veroordeeld, wijl ze reeds verschillende vonnissen achter den rug heeft. EEN MANUSCRIPT VAN HAYDN De heer Ernst Fritz Schmid te Tübln- gen zegt een tot dusverre niet uitge geven Requiem in c mineur van Josef Haydn gevonden te hebben. Schmid vond een copy in het Museum te Burg- hausen aan de Oostenrijksch-Beyer- sche grens en later nog twee te Mün- chen. 's Componisten naam staat ge schreven op de copy uit Burghausen en op één van de beide copieën uit Miln- chen. Calles en Obregon zijn de situatie meester. (Dienst van de United Telegraph) (Van onzen bijzonderen correspondent). Het eeuwfeest van Dr. Marcelin Berthelot. Het laboraiorium van den beroemden Franschen medicus in het „Collége de France", zooals het sinds zijn dood bewaard is gebleven. (Zie ook Buitcnlandsch Overzicht.) Mexico-City, October. Al is het ook nog uiterst moeilijk, zich uit de tegenstrijdige berichten een voor stelling te vormen van den toestand in Mexico en al hebben generaals, die reeds lang dood waren gemeld, regee ringen ten val gebracht, toch mag men ondanks censuur en berichtencontrole gelooven, dat het president Calles en zyn candidaat-opvolger, Obregon, is ge lukt, bijna alle leiders van de oppositie uit den weg te mimen. Gemeld wordt dat de candidaat voor het president schap Serrano is doodgeschoten, wiens portret op duizenden verkiezingsmani festen zoowel in de hoofdstad als in de verafgelegen provincies prijkte. Geëxe cuteerd of vermoord werden de generaals Quijano en Gonzales, vele afgevaardig den van de oppositie, dertien leden van de wetgevende vergadering van den staat Morelos, verder de gouverneur van Chiappas, generaal Vidal. bekend als energiek man van orde. Wanneer men de lijst doorziet van personen, die zijn dood geschoten, dan kan men zich nau welijks onttrekken aan de gedachte, dat de regeering, toen zij van een samen zwering hoorde, zich, om een opstand te voorkomen, door een soort Bartholo- meusnacht van haar tegenstanders trachtte te bevrijden. Van Sonora in het Noorden tot Chiappas in het Zuiden zijn niet alleen generaals en soldaten, maar ook, gelijk in Morelos, talrijke politici en ambtenaren van reactionnai- re bondsstaten doodgeschoten. In hoeverre bij den strijd tusschen re geering en opstandelingen religieuze fac toren een rol hebben gespeeld, valt moeilijk te zeggen. Maar het is zeker, dat Serrano zoowel, als Gomez, die tot voor kort de candidaten voor het presi dentschap waren, die de meeste kans op succes hadden, in religieuze vraagstuk ken geenszins de meening van Calles deelden. Van Serrano was het algemeen bekend, dat hij te zijnen huize missen liet lezen en Gomez heeft in zijn pro vincie de verbanningswetten tegen non nen en ordepriesters nooit in haar vollen omvang laten handhaven. Desniettemin hadden beide generaals herhaaldelijk geweigerd zich, de roepstem van de Katholieken volgend, met hun wape nen in dienst te stellen van de kerk. De oorzaak van het oproer zal vermoe delijk gezocht moeten worden in de pre sidentsverkiezingen van het volgend jaar. Sedert den val van Diaz komt op het programma van iedere Mexicaan- sche politieke partij voor de leuze: „Geen nieuwe verkiezing van een president". Onder deze leuze was Porfiro Diaz ten val gebracht. Men wilde daarmede in de eerste plaats verhinderen, dat wederom een permanent presidentschap ontstond gelijk dat van Don Porfirio. Om het voorschrift van de niet-herkiesbaarheid te ontzeilen schijnen .Calles en Obre gon nu besloten te hebben, een soort periodieke presidentschapswisseling in te voeren. Zoodra dit voornemen zich dui delijker begon af te teekenen, ontstond er oppositie tegen, begrijpelijkerwijze het sterkst van de zijde dei' President- schapscandidaten Serrano en Gomez. Reeds in den afgeloopen zomer trachtte generaal Gomez den expresident Obre gon vergeefs te brengen tot het afleg gen van een verklaring, waarin hij van het presidentschap afzag. Toen deze ach terwege bleef, werd de toestand gespan nen, ofschoon een vredige oplossing nog niet onmogelijk scheen. In Mexico ko men presidentsverkiezingen tot stand ongeveer op dezelfde wijze als in de mid deleeuwen verkiezingen van Europee- ^rhe keizers, dat wil zeggen: de mach tigste candidaat biedt de minder sterke reflectanten schadevergoedingen aan voor hun afstand in den vorm van functies als bevelhebber in het leger, van ministerportefeuilles, gouverneurs» functies of gezantschappen. Wanneer een dergelijke overeenstemming niet tot stand kan komen, moet de strijd beslis sen. In een normale democratie zou het het volk zijn, dat met zijn stembiljet ten in een dei-gelijk geval den doorslag geeft. In Mexico evenwel, waar de groote massa bestaat uit Indianen en Mesti- zen, die lezen noch schrijven kun nen blyft in zulke gevallen niet anders over dan een beslissing met de wapenen. Meestal worden tot dit doel niet eens de verkiezingstermynen afgewacht. Zoo dra iemand gelooft, dat hij machtig ge noeg is, om aanspraak te kunnen ma ken op het presidentschap, slaat hij er op los, indien niet, zooals thans het ge val is geweest, de regeering ingrijpt. Blijkens de recente berichten die ech ter schier zonder uitzondering door de regeering zijn verspreid, schijnen Cal les en Obregon de situatie meester te zijn. Generaal Gomez is echter, in te genstelling met hetgeen aanvankelijk is gemeld, nog in leven en het is zeer goed mogelijk, dat hy zich, in het bijzonder, wanneer hij door de Katholieke bevol king van het land wordt gesteund, nog maandenlang staaade kan houden. Ja, het is zelfs niet onmogelijk, dat zyn le gertje het centrum wordt van alle onte vredenen en misschien toch nog den val van de tegenwoordige machthebbers ver oorzaakt. Anders echter zal vermoedelijk het duümviraat Calles-Obregon het land verder beheerschen. Obregon heeft een groot aantal geestverwanten in het le ger, Calles heeft zijn aanhangers voor namelijk onder de georganiseerde arbei ders in de steden. Op den duur zullen echter vermoedelijk ook tusschen deze beide heeren conflicten ontstaan,' want Obregon, tegenwoordig de rijkste Mexi caan en vooral ook de grootste grond bezitter van het land zal bezwaarlijk de socialiseerende politiek van den tegen woordigen president kunnen voortzet ten, wiens voornaamste punt op het programma de onteigening van het grondbezit is. Obregon, de candidaat voor het presi dentschap, die op het oogenblik de groot ste Jeans op succes heeft, is vrijwel de machtigste man van Mexico. Zijn ver leden is typisch Mexicaansch. Een Ne- derlandschen diplomaat, die den gene raal vroeg, uit welk wapen hij afkomstig was, antwoordde hij: „Uit den boonen- handel". Inderdaad is de candidaat voor het presidentschap boonenkoopman ge weest. Uit dit beroep kwam hij in de po litiek en in het militaire leven, wat in Mexico vrijwel hetzelfde is. In den strijd verloor hij een arm en eenigen tijd schijnen zijn militaire heldendaden zelfs de bewondering van den Duitschen keizer te hebben afgedwongen, die zich de memoires van Obregon liet zenden. Dat geschiedde in den tijd, toen de Duit- sche gezant in Mexico den Mexicanen aanbood, hen de Unielanden Arizona, Nieuw Mexico en Californië terug te ge ven indien zij bereid waren, zich in den wereldoorlog aan de zijde van Duitsch land te scharen. Blasco Ibanez vertelt in zijn in Mexico verboden boek over het Mexicaansche militairisme, dat Obregon hem eens heeft gezegd, dat hy de popu lairste Mexicaansche politicus was, om dat hij maar een arm had en dus maar met één hand kon stelen. Dat heeft den kleinen boonenkoupinan echter niet ver hinderd, de rijkste man van Mexico te worden, die op zijn landgoederen te Sonora de grootste boonenproduoent van de republiek is geworden. (Nadruk verboden). :ll!llllllllllllllllliniIlllIIIIDIIIIII!nniii(lll!llllll!l!l Voor de maand November wordt kil en zeer veranderlijk weer voorspeld. O, dus de „zomer" duurt nog wat door. Grillige temperatuur. Te Londen heeft eergisteren de tem- pcratuui kuren vertoont door plotseling óp te loopen. Om 9 uur 's ochtends stond de thermometer eergisteren slechts zes graden boven het vries punt en een jas was onmisbaar. Een uur later slechts was de temperatuur tot 61 graden F. opgeloopen en was het war mer dan op menigen dag van d?n afge loopen zomer. Een verkeersongeval. Bij Park-lane te Londen werd een 56- jarige verpleegster door een omnibus overreden op het oogenblik dat zij een anderen bus trachtte te halen. Even vóór haar dood verklaarde zij: „Het is mijn schuld geweest, omdat ik moeite deed om een bus te pakken". De lijkschouwer zeide gisteren: „Het was zeer edelmoedig van haar, om die mededeeling te doen, een prachtig be wijs van belangeloosheid op een oogen blik toen zij vreeselyk gewond was". De jury verklaarde daarna dat de be stuurder geen schuld had. 2e klas door de lucht. Met 1 November zal de Imperial Air- ways-maatsehappij voor de route Lor.- den—Parijs een tweede-klas-tarief in voeren. Het zal 3 pd.st. 15 sh. voor een enkele reis en 7 pdst. 10 sh. voor een retour bedragen (zoodat zulk een retour niets voordeeliger zal zijn). Een eerste klas-biljet zal 4 pd.st. 15 sh. kosten en een retour 9 pd.st. Op het oogenblik be draagt het tarief 5 pdst. 5 sh. en 10 pd-st. Tegelijk ?al een nieuwe dienst uit sluitend voor vrachtgoed tusschen Lon den en Parijs ingesteld worden. De familieleden van Steeg. De eerste nauwkeurige berichten omtrent de door roovers ontvoerde fa- mielieïeden van den heer Steeg zijn thans ontvangen te Beni-Mellol, waar een betrouwbaar boodschapper juist is aangekomen, na de gevangenen te heb ben gezien en zich met hen te hebben onderhouden. De gevangenen zijn te zamen onder gebracht in een huis, behoorende aan den stam der Alt Mohaud. Zij worden goed behandeld; op hun verzoek deed men hun warme kleeren en tabak toe komen. Het stamhoofd op wiens gebied de gevangenen eerst werden gebracht, keurt de gevangenneming af en eischt dat de onderhandelingen door zijne be middeling zullen plaats hebben. Een tragisch verstikkingsgeval. Gas van een nog niet bekenden aard veroorzaakte een viervoudig fa miliedrama. Toen 's morgens een der zoons uit een gezin te Manchester naar zijn werk wilde gaan, bespeurde hy gasdampen, waarna hij zijn stiefvader waarschuw de, die de hoofdkraan van het gas af draaide. Intusschen ging de zoon de overige gezinsleden wekken en een dame me, die in het huis op kamers woonde, doch hij vond zijn zuster, twee half zusters en laatstbedoelde dame reeds overleden. De slachtoffers hadden den nacht in één kamer doorgebracht. De vrouw des huizes, die in gevaarlij ke mate aan longonsteking leed, had ernstig geleden door het inademen van gas, doch kon worden bijgebracht. Ook de zoon zelf, van wien reeds sprake was, moest later op den dag naar het hospi taal worden gebracht. Eerst meende men dat het hier licht gas betrof, doch alle kranen waren dicht en alle fittings intact, terwijl ook de buitenleiding geen gebreken vertoonde. Toen werd, bij verder onderzoek, de straal over een aanzienlijke lengte op gebroken, waarbij werd geconstateerd dat een naast de gasbuis liggende licht- kabel over een lengte van verscheidene meters was doorgebrand en het omhul sel van dien kabel verkoold. De hoofd fout werd geconstateerd onder het pla veisel juist beneden het vertrek, dien nacht bewoond door de vier slachtof fers. Het kabel-omhulsel, bitumen, kan doode'Hjke gassen verspreiden, maar het staat nog niet vast, dat bitumenver- glftiging de oorzaak van de tragedie was. Een deskundige zal een onderzoek De vrouw des huizes kon den dood harer kinderen nog niet worden mede gedeeld; haar toestand was te zorg wekkend. Later op den dag werd een lek ont dekt in een gasleiding, buiten langs het huis loopende. terwijl een expert reeds als zijn meening te kennen gaf, dat bi tumen dampen kan verspreiden, die iemand hoestend doen ontwaken, ter wijl lichtgas de slachtoffers in him slaap doodt. Een vloot cadeau! Het Zweedsche blad „Helsingborg- Posten" weet mede te deelen, volgens de Tel., dat Duitschland gedurende den wereldoorlog ernstige pogingen heeft gedaan om Duitsche koopvaardijschepen onder Zweedsche vlag te brengen. Toen Duitschland, aldus het blad, besloten had den duikbootoorlog a outrance te voeren; ontving de Duit sche consul te Helsingborg, Henning, telephonisch mededeeling van de Duit sche legatie te Kopenhagen, dat eenige Duitsche vertegenwoordigers hem met betrekking tot een zeer belangrijke aan gelegenheid wilden spreken. Kort daarop arriveerden de heeren, in wier gezelschap zich een hooggeplaatst ambtenaar van den Norddeutscher Lloyd bevond, te Helsingborg. In den loop van het on derhoud werd Henning de geheele vloot van den Norddeutscher Lloyd waar onder enkele der grootste Duitsche handelsschepen tot een geschatte waarde van meer dan een milliard Reichsmark, gratis aangeboden! De Duitsche vertegenwoordigers gaven openlijk te kennen, dat hun oogmerk met het doen van dit wel zeer genereuze aanbod geen ander was dan te ver hinderen. dat de schepen in Amerikaan sche handen zouden vallen; men meen de namelijk dat het slechts een kwestie van tijd was, tot ook Amerika zou be sluiten aan de zijde der geallieerden aan den strijd deel te nemen. Henning deelde den Duitschen ver tegenwoordigers mede, dat door hem geenerlei beslissing genomen kon wor den. voor hij gelegenheid zou hebben gehad met de Zweedsche regeering over leg te plegen en het onderhoud eindig de met een verzekering van Duitsche zijde dat het allerminst de bedoeling was een schijntransactie op touw te zetten. Duitschland toch gaf er verre weg de voorkeur aan, zijn handelsvloot in het bezit eener neutrale en welwil- lend-gezinde mogendheid te zien boven een inbezitneming door Amerika. Men dacht er ook niet aan de voorwaarde op te leggen, dat de geschonken schepen na den oorlog weder aan Duitschland moesten worden afgestaan! De heer Henning stelde zich onmid dellijk in verbinding met de Zweedsche regeering, die na nauwgezette overwe ging tot de slotsom kwam dat de pri maire voorwaarde voor een dergelijke transactie eenig in de analen der scheepvaart moest zijn een onaan vechtbare vloot-overdracht zonder eeni- gerlei beperkende bepaling en zonder dat de Zweedsche regeering iets voor de te verkrijgen schepen behoefde te betalen De Duitschers verstrekten dienovereen komstig bindende garanties en de Zweedsche regeering verklaarde vervol gens geen verdere bezwaren tegen het tot stand komen der „transactie" te hebben. Maatregelen voor de officieele overdracht der schepen werden getroffen en inmiddels verklaarde een tweede groote Duitsche reederij de Roland- Linie zich bereid het voorbeeld van den Lloyd te volgen en ook haar sche pen tot -een waarde van een half mil liard Reichsmark „gratis" aan Zweden af te staan. Uit den aard der zaak was voor het beheer van een zoo groote vloot een uitgebreide, goed geschoolde staf nocdig Het over te nemen personeel bestond uit 900 man en reeds waren geschikte lokaliteiten voor het onderbrengen var. den staf gevonden en stond men op het punt de „transactie" uit te voeren, toen deVereen:gde Staten den oorlog aan Duitschland verldaarden. Onmiddellijk werden de in Amerikaansche havens liggende Duitsche koopvaardijschepen door Amerika in beslag genomen en voor Helsingborg ging dientengevolge de grootste gift, ooit aan eenig land of persoon aangeboden, verloren. „Helsingborg-Posten" verzekert dat Henning voor de juistheid der feiten instaat! Domme Gidsen. In l'Oeuvre heeft M. de la Fouchar- dière zich beklaagd over de geringe kennis van de gidsen te Parijs. Ze zou den volgens hem speciaal moeten wor den uitgezocht en een toestemming moe ten hebben van het ministerie van schoone kunsten en van den prefect van politie. Het beroep van gids eischt in Parijs volgens hem een mate van historische en artistieke kennis, die maar al te vaak totaal afwezig is en waarvoor in de plaats de meest fantastische uitleggin gen en mededeelingen worden gegeven aan groote troepen van goedgeloovige toeristen. De gidsen zouden lid moeten zyn van een bepaalde vakvereeniging. onder cor poratieve controle en discipline. De schrijver geeft verschillende staaltjes van de onkunde van de gidsen. Een gids, die aan een troep Amerikanen de beide eind-paviljoenen toonde van de Tuile- riëen (waarvan het middenstuk ver brandde in 1871 tijdens de Commune) zei, dat het hem speet, het middenstuk niet te kunnen laten zien, dat verbrand was in 1789. Een ander vertoonde in het Louvre-paleis „het raam, waaruit Karei X op het gepeupel vuurde op den St. Eartholomeüs-dag". Het meest verbazingwekkende voor beeld gaf de gids, die, wijzende op de Colonne Vendöme, zei „hieronder ligt de beroemde maarschalk Pétain begra ven". Wij lezen in een tijdschrift, dat de huid van den neushoorn een dikte heeft van verscheidene centimeters. .'uit zoo'n uiterlijk heb je een dtkke huid noodig. KORT EN BONDIG. Een te Berlijn ontvangen telegram uit Angora meldt, dat in de loodmijnen van Brala een hevige brand is uitgebroken, die voor een half millioen pond schade heeft aangericht. De mijnwerkers kon den zich redden maar e^n der schach ten moest vblgespoten worden om het vuur de baas te kunnen worden en Is dus gerulmen tijd onbruikbaar. Te Rochefort werd dezer dagen het huwelijk afgekondigd van een paartje, waarvan- hij 18 jaar was en zij77. Het tweetal verklaarde, dat ze zich zeer gelukkig voelden en dat ze niet in zagen waarom ze niet zouden kunnen trouwen. Het Miiaansche blad Sole meldt,-dat van Juli tot Augustus het aantal werk loozen in Italië van 263.091 tot 291.821 gestegen is. Het vorige jaar Augustus waren er 83.000 werkloozen. Van een gezelschap van zes jonge lieden, die een boottocht hadden on dernomen op de Gironde, zijn vijf in de golven niet ver van Royan omgeko men. Hun boot was door den plotseling opstekenden wind omgeslagen. Het Bulgaarsche Sobranje heeft het besluit, waarbij de staat van beleg in de provincies Petritsj en Kustendlg werd afgekondigd, goedgekeurd.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 12