TWEEDE KAMER. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 27 OCT. 1927 LETTEREN EN KUNST. FKANS E' VI M EX HA'E.EY VERDIER. Frans Daum en Harry Verdier von den gisteren bij hun voordrachtavond in het voor cabaretkunst wel zeer ongeschikte en kille bovenzaaltje van het Gemeen L rijke Concertgebouw een vrij talrijk voornamelijk jeugdig en vriendelijk gestemd publiek. De be langstelling ging het meest uit naar Harry Verdier, die nog niet lang geleden leerling was van de Kweekschool voor Onderwijzers te Haarlem. Verdier heeft ongetwijfeld talent. Hij heeft blijkbaar een dichterlijke ziel en voelt het vers heel zuiver aan. Hij zegt met fyne nuanceering. zijn voordracht is doorvoeld,- hij geeft de verzen in de juiste sfeer, melodisch en met greote innigheid. Het teere, het- subtiele komt in Verdier's voordracht vcorloopig nog meer tot zijn recht dan het krachtige en forsche. al ontbreekt het hem al lerminst aan geluid. Zijn stem treft zelfs herhaaldelijk door het mooie, warme timbre maar de uitspraak der medeklinkers is nog veel te slap. zoo dat het woord van Verdier niet vol doende plastiek krijgt. De slotconsonan ten worden door Verdier nauwelijks uit gesproken, de t wordt bij hem een d. de p een b, Daartegenover staat dat sommige klinkers te open worden ge zegd. zoodat wij bijvoorbeeld smaart hoorden voor smart, haart voor hart. Verdier zal nog terdege op zijn uitspraak moeten werken. Niet alleen toch dat hij nu al heel gauw onverstaanbaar werd. de aandacht verslapte al spoedig, door zijn verwaarioozing van het woord. Ver dier neme een voorbeeld aan eer kunste naar als Musch. die juist zoo sterk boe:t. omdat hij ni?: alleen het vers in zijn melodies en rhytmiek geeft, maar vcoral ook. omdat elk woord bij hem zijn volle plastiek krijgt. Frans Daum is hier geen onbekende. Hij heeft het voorrecht een goed ge schoolde en sympathiek klinkende stem te bezitten en bovendien zeer muzikaal te zyn. Hij begeleidt zich zelf aan den vleugel en hij doet dat voortreffe lijk. Daarby is Daum zoon van ..Maurits", die in zijn Indische romans Indië van 40 jaar geleden zoo voor treffelijk geteekend heeft van huis uit artist. Zijn voordracht boeit dan ook door warm sentiment, spontaniteit en en welluidendheid. Hij beboert zeker tot de beste vertolkers van het levenslied in cms land. Di: bleek vooral uit zijn temperamentvolle voordracht van ..Tra- vaille" en de pittige wijze, waarop hij ons ,ie joli Tambour" gaf! Goethe und die Frau von Stein, zong hij met ko- mischen fijnen geest. Daum wake echter voor te plotselinge overgangen van het pianissimo naar het forto en omge keerd! Zijn „explosies" doen nu en dan als onbeheerscht aan. Hij verbreekt er de lijn van het lied mee. Daum en Verdier hadden beiden een groot succes bij het zeer vriendelijk gestemde publiek. J. 33. SCHUIL. MUZIEK. FEESTCON'CERT OLIVIER KOOP. Olivier Koop, vroeger te Amsterdam, daarna ie Over veen. waar hij het paro chiale zangkoor leidt, woonachtig, sinds de annexatie onze stadgenoot, is een be kende en geziene figuur in zangerskrin gen. Niet alleen den liturgischen kerk zang wijdde hij verscheidene zijner com posities, die dan ook het „nihil obstat" als kenmerk a-er kerkelijke goedkeuring dragen, maar cok voor den wereiöschen zang was hij ijverig en met succes werkzaam. Verscheidene zijner compo sities voor gemengd- en mannenkoor zijn als verplichte nummers bij con coursen uitverkoren en hij maakt vaak deel der jury uit. Bovendien heeft, het kinderlied zijne belangstelling: meerde re bundels Kinderliedjes"' en „Kinder verhaaltjes" verschenen van zijn hand. Ten slotte is hij leeraar voor harmonie aan de muziekschool der afdeeüng Am sterdam van de M. t B. d. T. Geen wonder, dat van vele zijden medewerking ondervonden werd toen een comité zich aan het werk zette om Koop's zilveren jubileum als toon kunstenaar feestelijk te voeren. Bont was de lijst van hen die op het pro gramma voor het feestconcert van gisteren vermeldt waren, en die des avonds dan ook het podium der goed' bezette gemeentelijke Concertzaal be iraden of er zich neervlijden. Dit laat ste gold voor een alleraardigste kleuter- schaar, die onder de pittige en deskun dige leiding van mej. Dora Loots enkele kinderliedjes van Koop in koor voor droegen. Mej. Jo Iramink zong op gui tige wijze een paar der „Kinderverhaal tjes"; daarna kwam Haarlem's klein a Capella Koor, da; ender Nico Hooger- werfs leiding reeds een vrij groot a Capella Koor is met een der wereld- sche koorwerken van den jubilaris. De heer Jan Nieland speelde een „Medita tie" voor orgel; de dames Truus ter Sieege en Jo Immink zongen eenige duetten, waaronder de hier reeds eerder gehoorde „Mana-Antiphonen", die voor sopraan en alt geschreven zijn doch by kerkeiyk gebruik door tenor en bas worden uitgevoerd. En dan kwam de componist zelf op het podium om de ge zamenlijke kerkkoren bij de uitvoering van zijn „Te Deum lauaamus", een zij ner grootste en meest beteekenende wer ken te leiden. Hartelijk applaus begroette den jubi laris by zijn optreden en na de uit voering; daarna had de huldiging plaats: bloemen en geschenken werden aangeboden, benevens een fraai album met de namen van allen die voor dit feest in eenigen vorm hun medewerking verleenden: tal van felicitaiietelegram- men werden voorgelezen, toespraken ge houden. De Jubilaris dankte met een enkel woord. Na de pauze werden de muzikale voordrachten voortgezet, waarbij nog een uit voortreffelijke krachten ge- vromd doch niet in allen deele voldoende geoefend vocaal enseml^e onder Jan Nieland, en Beverwyk's Mannenkoor onder Leo Pielage de ry der uitvoerders aanvulden; by dit laatste was de een heid ook r.iet s'.eeds volkomen, waar- sch ij olijk als gevolg van te korte voor bereiding. De verschillende werken nagaande schijnt het my dat Koop in zijn kerke- lyke zangen het bee:e gegeven heeft zyn wereldlijke koorcomposnies onthou den zich van goeókoope effecten, maar zijn melodisch niet meeslec-pend. Marcia funèbre geeft aardige barak: ristiek. In het kinderlied heeft hy in het algemeen den ju is ten toon weten tc treffen.. De avond was een succes voor den bescheiden toonkunstenaar. De regeling had vlotter kunnen zijn; er waren te veel greote generale pauzes tusschen de verschillende nummers, en daardoc: werd het later dan ncodig was. KAR EL DE JONG. HAARLEMSCKE KUNST KRING. LEZING VAN DEN HEER JUST HAVELAAR. In de aula van Tc ij Iers Stichting, hield Woensdagavond de heer Just Ha- velaar een lezing met lichtbeelden over „Moderne beeldhouwkunst" voor leden van den Haarlemschen Kunst kring. Spreker gaf vóór de pauze een inlei ding waarin hy er o m. de aandacht op vestigde dat er altijd verbard is ge weest tusschen beeldhouwkunst bouwkunst. Het beeld kreeg daardoor juist zijn groote kracht, want de beeld houwkunst is het tot bewustzijn gerijpte kind van de aardsche moederkunst, zij is de tot idee gelouterde lichamelijk heid. de dramatische bewustheid van de architectuur.. In den tijd van de renaissance richtte de kunst zich meer tot een bepaalde klasse. Er was toen de drang naar het individueele, naar het persoonlijk onder zoek. En dus was er ook ruimte veer den twijfel. De in dien tijd tot uiting komende kentering was ook onmiddel- iyk in de kunst merkbaar. De architec tuur werd steeds minder de moeósr- kunst die den styi der andere kunsten bepaalde. De schilder- en de beeldbouw kunst werden vrije kunsten. De groote. anonyme volkskunst sterft uit. Er was nog we! een groote sculptuur, maar de schilderkunst werd toch de groote beeldende kunst. Aan het genie. Michaël Angelo geiukce het nog beide kunsten samen te vatten in zijn machtige greep.. Maar in de volgende eeuwen bracht de beeldhouwkunst niets voort dat wat diepte betreft te vergelijken was met de schilderkunst in die dagen. Dit ging zoo voort tot het einde der 19e eeuw, de eeuw van de schilderkunst die haar hoogtepunt vond in de spon tane, impressionistische studie. Maar tegen het laatste kwart der 19e eeuw, in den vollen glorietyd van het impres sionisme openbaart zich een nieuwe sculpture drang, die de apotheose- van het genie krygt dc-or Rodin. Zulk een sculptuur als van hèm had men sinds Michaël Angelo niet meer gezien. Er viel een onmiskenbare herleving van de beeldhouwkunst te constarseren de sterk psychologische kunst van den grooten eenzamen Rodin. Di: was kunst die tot de men.se nireid in haar geheel was gericht, die menscheiijke gevoelens wist te vertolken. Toch bleef Rodin eenzaam staan: er was geen architec tuur, die zijn werk kon omvatten. Op Rodin kon men ook niet voortbouwen; men kqjg zijn werk alleen verzamelen en opbergen, want in de wereld was niets veranderd, 't Was schoon geweest, wat hy had gemaakt, maar vruchteloos in in sociaal-aesthetlschen zin. Maar toch zou de styidrang zich openbaren in de geboorte van een nieu we bouwkunst en van een nieuwe beeld bouwkunst. Deze nieuwe kunstwil openbaarde zien in Duitschland, het harde, energieke, overmoedige Duitsch land van vóór den oorlog. Maar de wil was te sterk. De overgave ontbrak en wat is de kunst zonder overgave? Wat is schoonheid, die werkt als een politiek program? Men zou kunnen spreken van vóór-oorlogsche „monumentaliteit" in Duitschland. Er was teen een k&non- nen-idealisme. Sterk is een volk, dat zulke monumen ten voortbrengt als in die dagen ge wrocht werden, maar niet rijp. Dit alles behoort nu alweer tot het verleden, maar de drang was er niet minder diep om. De historie heeft dien drang gelouterd in tranen. In Duitsch land in Beigië, Frankrijk en Engeland z;en we nu teerder kunst. En ons k.eine Holland verruit met eere zyn plaats in de beweging der jonge architectuur en beeldhouwkunst. Aan onze herboren beeldhouwkunst kwam het ten goede dat zij gedurende 4 eeuwen bijna dood was gewsest. Zij kon nu jong verschij nen toen de architectonische geest weer vaardig werd over ons volk en meer stylbesef orde kwam scheppen in den chaos. Mendes da Costa werd de erkende leider der moderne beeldhouwkunst en dan ging ook groote invloed uit van R&- deker. Tusschen deze twee polen groe peert zich thans de beeldhouwkunst van ons land. Spr. prees de machtige, myste rieuze Oceaanfiguur waarmede van den Eynde het Scheepvaarthuis sierde en roemde ook het werk van den volgeling van Redeker, Th. van Reyn. Hildo Krop, die tot de groep-Redeker mag gerekend worden is spr. bijzonder sympathiek. Deze kunstenaar begrijpt zyn kunst als dienende factor van de cultuur. Dat Amsterdam hem benoemde tot stadsbeeldhouwer strekt het bestuur van de hoofdstad tot eer. De moderne sculptuur mist misschien de vreugdevolle gratie van deGrieken en de E gyp benaren. onze tijd laat deze vreugde moeilijk toe. Onze tijd is vol spanning.De algenveene spheer van onze beeldhouwkunst is tragisch, donker, maar met een mystieken drang naar het verhevene en gekenmerkt door de soberheid van den ernst. Mendes da Costa komt als De Bazel los van zijn tyd en boven zijn tijd te staan. Onze tegenwoordige beeldhouwers werken niet voor hun individueele glorie maar cm de taak die hun is toegewezen, goed te volbrengen. Wat zij nu nog maken zyn slechts fragmenten van wat zij zullen maken als het Ncderlandsche volk hen roept. Mogen zy in het volk dan begrüpeis vinden er. megen de ar chitecten hen helpen. Of v.- ij gereed zijn om de kunstenaars te begrijpen en aan te moedigen, daarvan hangt de blceityd van onze beeldhouwkunst af, cite immers geen salonkunst meer is. maar gemeenschapskunst! Na de pauze verduidelijkte ös heer Ha vela ar het gesprokene door het ver- tconen van een serie prachtige licht beelden, die werken van moderne meest Nederlaradsche beeldhouwers voorstelden. De voorzitter de heer T.B. Rocrda, sprak een hartelijk woord van dark. LEZING NED. REÏSVEEEENIGDÏG „In de Alpen". Woensdagavond zijn wij op reis ge weest. Naar Zwitserland! De heer D. van Staveren uit, Den Haag heeft ons meegenomen, als gasten der afdeelin? Haarlem van de Nederlandsche Reis- vereeniging. Wy begonnen in den Schouwburg Janswcg en kwamen over Bazel inLuzern terecht. By het Vierwoudstedenmeer, de oude Vïerwaldstattersee, aan wiens oevers zich de Zwitsersche vryheidsoor- log afspeelde in de kantons Uri, Schweiz en Unterwald-en en Luzem. Waar alles nog herinnert aan dien glorieryken tijd. De heer Van Staveren liet ons de prachi zien van de stad Luzem. haar praehtige hotels, haar leeuw, uitgehouwen in de rotsen naar model van Thorwaldsen. De Kape-sbrug met den Watertoren en de Hofkirche, met haar slanke torens. En wij genoten, zcoals ook de kinderen ge noten, en de tallooze gezelschappen, die met den eminecten leider dit schoone land bezochten, en er di: prachtige volk leerden kermen, dat eerlijk is en eenvou dig. Uit één stuk gehouwen, zooals de rotsen aan wier voet het leeft. De rot sen. die loodrecht afdalen in het diepe wondere blauw van het meer; waarvan de heer Van Staveren ons sprak. En waar wy met hem tochten over maak ten, in ranke raderbooten, zindelijk en net zooals alles in dit gebenedijde land. En met op den achtersteven de Bonds- vlag, een wit kruis in een veld van rood ais teeken van nationalen trots die sterk leeft in dit volk. De leider nam ons mee, naar de plaatsjes, waarachter Pilatus en Rigi en Gotthard hoog o pry zen. en liet ons de plaats zien. waar Teil's voet den rots bodem drukte, en hy het bootje afstiet m het schuimende meer, in de woeden de Föhn. Hy bracht ons r.aar de kapel, gewijd aan den nationalen held en leid de ons over de Markt van Uri's hoofd stad. het oude Altorff. waar het Zwit sersche volk zyn held een monument toewydae, op de plaats waar de gekloof de appel ter aarde viel. Wij kwamen op de Rütli, waar de ge zworenen samen kwamen uit alle vier landen, om het Oostenrijksche juk af te schudden; en ondergingen de romantiek van deze machtige omgeving. Vooruitgeschoven in het meer staat de Schdiersteen die den naam draagt van den zanger van Teil's roem. de voor Zwitserland onvergeteiyke Schiller. En Vitzman zagen wij. en Brunren en nog zoovele andere liefelijke plaats jes met ranke kerktorens. Bij Fluelen zagen wij de Reuss in het meer strocmen. Gereinigd van steen en en puin treedt hij er bij Luzem weer uit. Maar we gingen ook de hoogte in. Met bergspoortjes en eiectrische tram metjes kwamen wij boven op de Rigi, bij Rigi-Kulm; op de Rhöne-glstscher. waar de machtige rivier als een beekje begint. Wy wandelden door de Auen-Strasse met de prachtige uitgehouwen bogen, gingen door donkere tunnels en kwa men hooger dan wy in den berg gingen uit den rotswand weer te voorschijn, om het verrukkelijke landschap te ge nieten. En als het niet altyd duidelijk was. hoe de weg liep, dan haalde de heer Van Staveren de kaart er bij en wees alles aan. En goede raadgevingen gaf hij, ter zake deskundig als hij is,, door zijn vele reizen, in het, door hem zoo geliefde, land. Iets van zyn liefde voor het prach tige Alpenland met zijn beminnelijke be woners wist hij op ons over te dragen. En toch waren wij slechts in verbeelding met hem op reis; toonde hy ons de schoonheid slechts in lichtbeelden. En met 't gesproken woord, 'n Zeldzame fijne geestigheid paart de heer v.Staveren aan een gezelligen verteltrant. Een door hém zelf geënsceneerde film vervaardigd door Willy Mullens Haghe Film diende hem daarbij op uitstekende wijze tot tolk, voor zoover, dat neg noodig was. By Fluelen bestegen wij neg eenmaal den hoogs ten top, hoorden er den Wald hoorn en het jodelen, en plukten er EdelweissToen waren wij weer terug in den schouwburg Jansweg En dankten in ons hart den leider, die ons in één avond zóóveel heerlijks schonk. NOORDHOLLANDSCH LANDBOUW - CREDIET ALKMAAR. In de vergadering van commissarissen is besloten op de 6 pet. cumulatief pre- feicnte aandeden een interim-dividend ad 3 pet. of f 30 uit te keeren. MAKELAARS Bi; de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken is ingekomen een verzoek van de Ar- rondissements-Rechtbank te Haarlem, om advies uit te brengen betreffende de beëediging van de navolgende perso nen als makelaar in de achter hun naam vermelde vakken: 1. J. Langerveld. te Santpoort. Rijks straatweg 262. als makelaar in onroe rende goederen. 2. K. Dekker, te Santpoort, Rijks straatweg 59, als makelaar in assuran tiën en meubilair. H. H. van Asch, te Haarlem, Nie. Laanstraat, als makelaar in hy potheken. assurantiën en credieten. 4. D. Bosch, te Heemstede, Dokter Kuiplaan 15, als makelaar in onroeren de goederen. 26 October. Over de vervolging der communisten in Indië. Een tweede interpellatie-De Visser. De huiszoekin gen bij studenten uit Indië. Minister Donner geeft Weinig inlichtingen. De voortgezette behandeling van de communistische interpellatie over „de vervolging, de veroordeeling cn de mas sa-in terne sring van communisten" heeft niet veel nieuws meer opgeleverd van daag zooals repliek cn dupliek in een vertegenwoordigend lichaam by alge meen politieke discussies gewoonlijk niet veel opleveren. Uit 's ministers antwoord grijpen we nog enkele mededeelingen. De bewindsman zeide om. dat wan neer hU spreekt over de onlusten in In dië hy op het ccmmunisme als de oorzaak moet wyzen. Wanneer er echter sprake is van de onrust in Indië als geestelijk verschijnsel, dan openen zich andere en ruimere perspectieven. Maar hierover zou ce minister uitvoeriger spreken bij de behandeling van de In dische begrooting. Het rapport over de West-Javaansc'ne gebeurtenissen blijkt nog niet gereed te zyn, waardoor het ook nog niet ver schijnen kan. De motie-Cramer die een nieuw onderzoek vroeg naar de redenen der interneering van elk der thans in Bo- ven-Dlgoel aanwezigen kan de mi nister niet aanbevelen: immers er heeft (naar 's ministers gevoelen) reeds een nauwgezet onderzoek plaats gehad. Nu wij toch over moties spreken: ook de heer de Visser heeft nog twee mo ties ingediend, één, die een volled i- ge amnestie vroeg voor alle gestraften, de ander, die een commissie van onder zoek wilde noemen naar de onlusten, welke commissie dan twee leden der communistische internationale zouden moeten zitting nemen. Dat deze beide moties niet de instem ming hadden van den minister is wel duideiyk. En de heer Joekes merkte op, dat men de regeering geen betere uit spraak van vertrouwen kon meegeven, dan door de moties-de Visser, met slechts één stem meerderheid, te ver werpen. De minister deelde nog mede, dat er op het moment 623 geïnterneerden in Boven-Digoel zyn. De heer de Visser had verschillende gebeurtenissen beschreven, die wanneer zij inderdaad zouden gebeurd zyn. zoo als hij verhaalde, gebeurtenissen by "net optreden der politie, niet anders dan met den naam „excessen" zouden kun- ner. worden bestempeld. De heer van Rijckevorssel onthutst over hetgeen hij had gehoord, vroeg den minister, wat er van aan was. Dr. Koningsberger ant woordde, dat hij een onderzoek zal in stellen en de resultaten aan de Kamer zal mededeelen. De minister stelde voorts vast, dat de regeering tegen toekomstige woelingen waakzaam is. Om de taal: voort te zet ten, die Nederland nog voor Indië heeft: het volk op te voeden tot zelfstandig heid. Tegen den heer Byleveld, die de hou ding der soc.-aem. tijdens de interpel latie over de communistische relletjes niet waardeeren kon, omdat daarin z.L ontbrak een genoegzame afkeuring, zijn de heeren Cramer en Albaraa scherp opgekomen. Zij wezen er op, dat steeds en altijd de s.-d. sprekers het commu nisme sterk afkeuren, voor Holland en voor Indië. Het gaat immers bij de com munistische actie om de S. D. A. P treffen en het is juist de bedoeling der S, D. A. P. het Indische volk andere wegen te openen, het een breede bedding te geven voor de nationalistische ten- denzer.. De regeeringspolitiek konden zij in dit opzicht jiiet waardeeren. Het eind der interpellatie werd een geweldige peroratie van den communis- tischen afgevaardigde, met sterke stem uitgesproken, onvermoeibaar en niet te overstemmen zelfs dcor een vrywel on eindig rumoer, waarin de heer de Vis ser vaststelde, dat het bolsjewieksche Rusland te strijden heeft tegen een groote wereldmacht, van bourgeoisie en S. D. A. P.. een macht die het poogt ten onder te brengen. De moties werden verworpen. De motie-Cramer (nieuw onderzoek naar de rechtmatigheid van de internee ring voor elk geval) wordt verworpen met 6219 stemmen. De beide mcties-De Visser worden verworpen met 801 stem. Toen ook voor de derde stemming de heer De Visser die dan toch de ze kerheid kon hebben dat zijne tweede motie „kelderen" zou hoofdelyke stemming vroeg, riep de heer Schaper: „We steunen je nooit meer!" Immers een motie moet ondersteund worden, wil zy in behandeling komen. Een een ling kan zonder de anderen niets doen. De motie-Kleerekoper werd ingetrok ken, waar de voorsteller uit den weg ".vilde gaan voor de overtuiging van een groot deel der Kamer, dat zijne motie (d'.e de afschaffing der doodstraf vroeg in Indië) alleen zou kunnen worden be handeld na een doeltreffende en deug delijke schriftelijke voorbereiding. Om volkomen rechtvaardig te zijn je gens den communist moeten we nog mededeelen, dat hij zijn uitval van giste ren tegen den heer Joekes „hou op, jij doodbidder" doelende op 's heeren Joe kes' opvallende magerheid introk. De eene interpellatie-de Visser was neg niet afgeloopen of de andere werd v/eer aan de orde gesteld: de interpel late over de invallen der politie in de woningen van inlandsche studenten te Leiden en Den Haag. De heer de Visser stelde eenige vra gen. Waarop was het „redelyk vermoeden" der Justitie gegrond, dat in de wonin gen der laden van de vereeniging „Per- himpoenam Indonesia" bewijzen zouden te vinden zijn voor het misdryf, om schreven in art. 40 W. v. Strafrecht? Waarom wordt over de resultaten van het onderzoek nog niet gepubliceerd? Sinds wanneer is de vereeniging „Per- hïmpoenanm Indonesia" een verboden vereeniging? Is het juist, dat de studenten worden verdacht van opruiing in geschrifte? Wanneer dit laatste juist is, waarom worden dan een aantal studenten vast gehouden, die geen er.kele poging allen wagen zich r.sn e.v. rechtsvervolging te onttrekken? Zijn de vervolgingen ingezet op in stigatie van de Indische regeering en moeten de vervolgingsmethcden van Indië naar Nederland worden overge plant? Is de regeering bereLd oogenblikke- lijk maatregelen te treffen om de vast gehouden studenten in vrUheid te stel len? Minister Donner merkte op, dat de beantwoording der interpellatie voor hem eigenaardige moeilijkheden rnet zich bracht. Immers: uitvoerige bespreking van de vragen des interpel'.anten zou de kwestie onttrekken aan dc rechter lijke behandeling. Dat mag niet: in vloed op de Justitie is verkeerd en de Kamer is geen rechtszaal. De minister zeide de uiterste sober heid te moeten betrachten. Zooals hy dan ook deed. Hy gaf een heel kort overzicht van de feiten. Een overzicht, dat punt voor punt reeds ieder bekend is uit ons blad. Tegen de vereeniging, die de Inter- pellant noemde, rees de verdenking dat zy het doel „Los van Indië" met een actie wilden bereiken, waarby ge welddadige middelen niet uitgesloten zyn. Verdenking rees by de rechterlyke macht. De Rechter-Commissaris deed de by de huiszoekingen gevonden papieren onderzoeken, uit welk onderzoek bleek, dat men waarschyniyk niet alleen doen had met een verboden vereeniging (tegen de openbare orde en het gezag zich keerend) maar ook met een ver eeniging, die tot opruiing zyn toevlucht nam. Daarom gelastte de Rechter-C.om- missaris vasthouden, waaraan nog geen einde kan komen, omdat de instructie nog niet gesloten is. In het voorgaande was reeds het een en ander beantwoord van de vragen, die de heer de Visser stelde. Het Parket greep in, wat zich aan de visie van den minister onttrek. De heer de Visser meende nu wel, dat de minister zich hier op formeele gronden aan beant woording onttrok; het parlement zeide hy heeft toch ook nog invloed. Gelukkig niet zegt de minister gelukkig is hier te lande de Justitie nog onafhankelijk. De resultaten van het vooronderzoek zyn r.og niet bekend te maken, omdat het nog in vollen gang is. De studen ten worden verdacht we hoorden reeds van opruiing. Dat de aangehoudenen nog worden vastgehouden, nvindt zijn oorzaak in vrees voor vlucht. De deugdelijkheid daarvan heeft de minister niet te on derzoeken, dat moet hy aan de rechter lijke. macht overlaten. Aldus de mins ter. De minister Het zich niet uit over de vraag op wiens cf wats instigatie de huiszoeking heeft plaats gehad. In Nederland moest opgetreden wor den, omdat zeide de minister het overheidsplicht is een elementaire cver- heidsplicht, om recht en orde te hand haven. De minister nam dus het standpunt in. een standpunt, ook door den heer Heemskerk verdedigd, dat zoolang de Justitie de zaak in onderzoek heeft, hij, om de onaantastbaarheid en de on afhankelijkheid van de rechterlijke macht, geen mededeelingen kon doen. Op dit standpunt is ook afgestuit het doen van mededeelingen op som mige vragen van de heeren Cramer, Kleerekoper en Joekes. Deze heeren brachten de houding ter sprake van het ministerie van Koloniën jegens de Indische studenten, die aan het toezicht van het ministerie zyn onderworpen. Ook de heër Boetzelaer van Dubbeldam vond dat het depar tement niet streng genoeg optrad en de Indonesiërs moest verbieden Hd te zijn der vereeniging Perhimpoenan In donesia, wijl in het doel dezer vereeni ging duidelijk staat aangegeven, dat zij de macht der overheersching wil bre ken, dus revolutionnair zyn, de anderen meenden dat deze studenten in „het klassieke land der vrijheid" dit werd natuurlijk ironisch bedoeld in geen enkel opzicht vrijheid hadden, wat wel daaruit belek, dat zij zeer bevreesd zyn om ook maar in kleinigheden uitte- spreken wat zy op het hart hebben. Hoe dit nu ook alles zy direct met het onderwerp der interpellatie stond het alles niet in verband. Even als den dag te voren menig onderwerp werd aangeroerd, dat niet met de eerste interpellatie in direct verband stond. Opnieuw: evenals dit alles by de spoe dige behandeling van de Indische be grooting aan de orde komen zal, even zoo heeft de heer Joekes het voornemen de behandeling der Indische studenten door „Koloniën" aan ean uitvoerige be spreking te onderwerpen by de In dische begrooting. De heer Cramer klaagde over Aneta - het persbureau. Hy klaagde erover dat, terwyl men in Holland niets wist, terwyl ook de regeering ten antwoord op de interpellatie geen mededeelingen deed, hangende het onderzoek van den rechter, toch in de Indische bladen Aneta-telegrammen verschenen, waarin mededeelingen werden gedaan van veel belang, mededeellng b.v. dat by de studenten een uitgewerkt plan gereed lag om het garnizoen van Batavia weg te werken. Hoe komt Aneta aan deze berichten vroeg de heer Cramer. Van de politie? De minister zei niet dat de inhoud on juist was, hy zei evenmin dat de in houd juist was. Maar hij zeide wel te zullen onderzoeken of er een „lek" is. Een even merkwaardige vraag, deed de heer Joekes. Hij kan met de stuk ken in de hand aantoonen, dat er op een vergadering voor studenten, waarin de heer Joekes zelf was opgetreden, ge-» spionneerd is geworden: de presentie lijst was geteekend dcor iemand die (het bleek later) een valschen naam en èen valsch adres had opgegeven. Deze vergadering was nog wel open baar! Ook dit zal de minister deen onderzoeken. Geklaagd is er over een ongemoti veerd ruw optreden tegen de studenten en hun huisgenooten. De politie wachtte niet, tot het dienstmeisje belet had ge vraagd. maar stak met daartoe mede gebrachte instrumenten het slot open. De minister merkte hiertegen op, dat, wanneer de noodzakelijkheid van een huiszoeking daar is, -doortastend moet worden opgetreden en men niet den tijd moet laten om stukken van waarde weg te werken. Waar het omging, was de aangehou denen uit de voorloopige hechtenis te ontslaan. Dit vroeg de heer de Visser in een motie. De minister wese deze natuurlijk af. Kan dan vroeg de heer Kleerekoper het onderzoek niet bespoedigd wor den? De minister wist dat er door het par ket met de noodige diligentie gewerkt wordt Eenigen invloed wilde hy niet csferen om de onafhankelijkheid van den rechter. Conclusie: wijzer zijn we door de in terpellatie in geen enkel opzicht gewor den. Gewacht zal moeten worden tot deze kwestie voor den rechter publiek is geworden. INTIMUS. SFORT EN SPEL KRACHTSPORT. HAARL. KRACIITSP. VEREENIGING HAARLEM. Men schrijft ons: In verband met de a.s. Olympische Spelen wordt door de leden der H. K. V. Haarlem, die daaraan deel zullen ne men. met ernst en toewijding getraind. Dinsdagavond tijdens de oefeningen hebban A. G. Scheffer en H. M. de Wolf eens getoond wat drie maanden ernstige oefening vermag. Scheffer was ditmaal heel goed in vorm: hy verbeterde thans zyn Nederlandsen record tweehandig trekken dat met 99 Kilogram op zijn naam stond, en bracht dit op 101 1/2 Kilo, wat tevens een nieuw wereldrecord is. Het wereldrecord, dat op naam van den Duitschei' Zinncr staat met 100 K.G., werd door Scheffer met 1 1/2 Kilo verbeterd. Inderdaad een mooie presta tie. Ofschoon dit record niet officieel is. zal door Scheffer op de a.s. kam pioenschapwedstrijden van Noord-Hol land getracht worden, dit record officieel op zyn naam te brengen in tegenwoor digheid van de recordcommiss'e. De vedergewicht kampioen H. M. de Wolf werd door de verrichtingen van Scheffer zoodanig geïnspireerd, dat ook hy een nieuw Ned. Tecord oo zyn naam bracht én tweehandig 100 Kilo stootte. Deze vooruitgang doet hoopvol dc Olym pische Spelen tegemoet zien. Op de kampioenschapswedstryden van Noord-Holland komen de volgende leden uit op Zondag 30 Oct. te Amster dam: N. Harting en P. Kruyer M. A. worstelen, J. de Ruiter M. B. De deelneming van J. de Ruiter Is nog dubieus, daar in een oefenpartij zyn schouder ontwricht is. Zij komen allen in de le afdeelir.g uit. In de He af deeling komen uit: Bar- mentloo. M. .4. Doriard en Tates, bel den midden B worstelen. J. Sint Ls door een blessuur aan zUn arm tijdens zyn training opgedaan, ver hinderd uit te komen, wat voor de H. E. V. een handicap is. daar tevens tege- Hjk met de provinciale kampioenschap pen om den Kikkert-beker wordt gestre den. BILJARTEN. MASSAKAMP „INSULINDE"—„D.E.S." In het clublokaal van de B. V. „In- sulinde", te Amsterdam zijn Woensdag avond de laatste zeven partijen van deze wedstrijden gespeeld. Op dezen sluitingsdag speelden weder de matadors van beide clubs, nl.: Lee- ger (Insuiinde) en De Foeljager CD.E.S.) de kampioen van Haarlem, beiden ge plaatst in de finale om het kampioen schap van Nederland 3de klas klein- biljart, dat Vrijdagmiddag alhier in de Doeltsraat een aanvang neemt. Het is te begrijpen, dat voor deze party onder de leden groote belangstelling was. Het is weder een overwinning geworden voor den Haarlemschen kampioen, die een sterke partij speelde en zyn tegen stander op 159. liet staan, toen hy de 200 caramboles cadres bij elkaar had in 19 beurten. Wel hebben de Haarlemmers nog eeni ge punten weten inte loopen op den ach terstand, doch dit heeft niet kunnen verhinderen, dat de B. V. „Insuiinde" als overwinnaar uit dezen mooien en spor- tieven strijd met den eindstand: „Insu iinde" 741 en .D. E. S." 4589 caram boles, dus op ruim 9000 caramboles slechts een verschil van 152. Be B. V. ,.D. E. S." zal nu aan de winnende club een fraaie vereenigings- prijs schenken. De persooniyke pryzen twee voor de hoogste serie en twee voor de beste algemeene moyenne, werden ge- wormen dcor van Poppel (Insuiinde) en Van Amstel (D. E. S.) voor de serie, en C. S. Blom (Insuiinde) en Tuninga D. E. S.) voor de moyenne. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND 3e KLAS KLEIN BILJART. Het speelprogramma voor dit tournool te houden te Haarlem in café „De Doe len" op Vrijdag, Zaterdag en Zondag van deze week luidt voor Vrijdag 28 October: 23.30 u.: D. A. de Foeljager—J. Leeger. Idem: F. v. Leeuwarden—H. Turk. 3.4&—5.15 u.: W. v. Dillen—R. de Har- togh Jr. Idem: B. v. GelderenG. Ouwehand. 5 307 uur: H. Turk—J. Leeger. Idem: F. v. Leeuwarden—D. A. de Foeljaeger. 7.158.45 uur: B. v. GelderenR. de Hartogh Jr. Idem: G. Ouwehand—W. v. Dillen. 910.30 uur: J. LeegerF, v. Leeuwar den. Idem: D. A. de Foeljaeger--H. Turk,

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 6