HAARLEM'S DAGBLAD DE MODERNE DANS STADSNIEUWS. FLITSEN FEUILLETON Het Huis met den Pijl DONDERDAG 27 OCT. 1927 DERDE BLAD door Santos Casani. li. DE MODERNE DANS IN DE BALZAAL ,De dagen, dat „kunnen dansen" iets bijzonders (iets exceptioneels was, en het aamtal personen, de danskunst machtig, zoo gering, dat men op ieder bal ettelijke „muurbloempjes" moest aanschouwen, behooren lang tot het verleden. Tegenwoordig is het een uit zondering, als iemand niét danst en muurbloempjes zijn in onze dagen in de balzaal een vrijwel onbekende plantensoort. De oorzaak van deze gunstige ver andering is niet ver te zoeken. De mo derne dans is gebaseerd op het gewone loopen, en aangezien het meerendeel der menschheid deze kunst wel machtig is, kan ook iedereen de danspassen van tegenwoordig leeren uitvoeren. Een goed „looper", dat wil zeggen, iemand, die een ongedwongen houding en een soe- pelen gang heeft, wordt zonder de min ste inspanning een goed danser, wan neer hij of zij zich slechts de moeite geeft zich de nieuwe passen eigen te maken. i v H Eerst leeren loopen.... De zoogenaamde „beurtdansen" van vroeger Lanciers en Quadrille ver- eischten heftige inspanning, en bijge volg vonden zij, die den zestien of ze ventien-jarigen leeftijd reeds gepas seerd waren, de vermoeienissen van dit genoegen al spoedig te groot; maar tegenwoordig, bij.het eenvoudig rhythme van den Fox-Trot in den licht wiegen den cadans van de Wals, telt leeftijd niet meer mee, en zoo zien wy nagenoeg iedereen tusschen de 7 en 70 genieten van de moderne dansen tot heil van geest en lichaam. Nu kunnen een paar practische wen ken het genoegen, dat u en uw partner beleven aan een bal of thé-dansant, aanmerkelijk vergrooten. Ik neem aan, dat u de passen van Fox-Trot en Wals kent, en dat, nu u deze fundamenteele passen machtig is, de Charleston, de Black-Bottom en thans de Yale u geen moeilijkheden meer in den weg leggen. Het beheerschen van de passen alleen echter maakt van iemand nog geen goed danser, al wordt ten onrechte vaak daarop alleen gelet, Er zijn echter ook nog andere factoren in het spel. Zoo mag men b.v. niemand als een goed danser bestempelen, die zijn partner niet correct vasthoudt. Een paar opmerkin gen daarom over de eenig juiste dans- houding. De rechterarm van den man moet een steunpunt voor het meisje vormen; zijn rechterhand moet hij plaatsen een centimeter of vier onder het schouder blad van zijn partner en hij moet zor gen dat zijn lichaam vrij is en rechtop. Parade-effecten zijn absoluut onnoodig. Het meisje mag niet den minsten druk uitoefenen op den rechterschouder of 'QvA.AI- Nooit te jong en nooit te oud. -arm van haar danseur dit maakt zuiver evenwicht en daardoor gelijk matig dansen onmogelijk. Indien men maar eenmaal de juiste methode van houding te pakken heeft, is het haast niet denkbaar, dat men uit den pas raakt of, wat even erg is, gaat sleepen. De beenen worden' recht gehccu;. bil de moderne dansen, niet stijf, maar ook vooral niet „bungelend" om een gemeenzamen, maar raken term te ge bruiken. Te stijve beenen beduidt een gebrek aan soepelheid, en dit is het fa taalste, wat den danser van tegen woordig kan overkomen. De hielen moeten vlak bij elkaar gehouden wor den, zoowel in vooruit- als achteruit gaande beweging, zoodat verschillende passen een geacheveerd karakater krij gen. U zult wel weten, dat zij, die op de hielen plegen te loopen, vaak met ganzen vergeleken worden. Als u eens een gans gadeslaat op weg naar een vijver, dan zult u bemerken, hoe juist deze benaming is. Een ganzenpas te hebben is voor een danser minstens even erg als een houten been voor een voetballer. Bij een correcben gang en de juiste wijze van vasthouden, heeft een danser zijn partner bijna pal tegenover zich en hij stuurt d w.z. geeft de aandui ding van de richting, waarin hy wenscht te gaan door een lichte be weging van zijn lichaam, die te vergelij ken is met de wijze waarop hy 'n fiets bestuurt. Hij duwt of sleept zijn dame niet, en ook mag hij haar niet leiden door zijn rechterarm te gebruiken. Het gracieuse dansen bestaat voor het groot ste g^eelte hierin, dat het meisje haar partner volgt, zonder dat deze eenige uiterlijke beweging behoeft te maken buiten de danspassen. Niets staat leelij ker dan slecht sturen en geen danser, dien naam waardig, zal zijn stijl beder ven door slordigheid in dit opzicht. Ik ben nu gekomen tot een punt, dat van zeer groot belang is voor beide partners. Noch „hij", noch „zij" mag egoistisch zijn ten opzichte van de an der. Het is verkeerd van den man, fan- tasiepassen te. willen maken tot onge noegen van het meisje, dat ze misschien niet kent en evenmin moet laatstge noemde figuren beproeven, die haar partner onbekend kunnen zijn. Dat is één vorm van zelfzuchtigheid. Een an der, evenzeer verderfelijke, waarvoor „hij" speciaal verantwoordelijk gesteld moet worden, is dwars tegen andere paren in te gaan dansen, louter uit een zucht om op te vallen, Laat ik in dit verband herinneren aan een spreek woord, dat nergens zoo goed van toe passing is, als in de danszaal: Wat gy niet wilt dat u geschiedt, doe dat ook aan een ander niet! HET EINDEXAMEN H, B. S. MET 5-J. CURSUS Het hoofdbestuur van de Algemeene Vereeniging van Leeraren bij het Midd. Onderwijs heeft een commissie inge steld, die aan. bedoeld hoofdbestuur zal rapporteeren over den meest wensche- lijken vorm van het eindexamen der H. B. S.-B met 5-jarigen cursus. Werd vroeger critiek gehoord op de toen gevolgde wijze van examen afne men, waarbij de scholen rayonsgewijze bij elkaar werden gevoegd en de leer lingen meest door leeraren dier scho len, die in de 5e klassen les gaven, wer den geëxamineerd, ook het nieuwere systeem vsffi getemperd schoolexamen onder toezicht van „deskundigen" heeft veel tegenstanders gekregen. Zonder dat de feiten precies bekend zyn, is het zelf min of meer in opsraak gekomen door de gebeurtenissen van dezen zomer in Delft en Schiedam. De commissie uit de Alg. Vereeniging (A. V. M O.) is zoo samengesteld, dat de leden de oude en de nieuwe .wijze van examineeren beide kennen. Bovendien is rekening gehouden met de vakken, waarin zij doceeren, zoodat zoowel de exacte als de litteraire vakken erin zijn vertegenwoordigd. Van deze commissie is de voorzitter van het hoofdbestuur, de heer L. C. Beursveld te Rotterdam, voorzitter, ter wijl voorts daarin zitting hebben ge nomen de heeren dr. L. van Oss te Hen gelo, dr. G. C. Gerrits.' te Amsterdam, dr. J. A. Roetert Frederikse te" 's-Gra- venhage en H. Snel te Amsterdam. NEDERLANDSCHE FILM LIGA. DE AFDEELING HAARLEM OPGERICHT. Woensdagavond werd in de tuinzaal van Café Brinkmann een vergadering gehouden ter oprichting van een afdee- ling in Haarlem der Nederlandsehe Filmliga. De heer F. A11 h o f fdie namens het voorloopig comité de aanwezigen wei- kom heette, zette na een beknopte in leiding over de korte voorgeschiedenis der op te richten Haarlemsche afdee- ling, het doel der liga uiteen: De Nederlandsehe Filmliga, in Am sterdam enkele maanden geleden ont staan en thans landelijk georganiseerd, is een besloten kring, die zich ten doel stelt goede films te vertoonen, welke men om commercieele en andere rede nen niet of zelden in de bioscopen te zien krijgt. Zij wil de ontwikkeling van de film tot filmkunst bevorderen, door het bijeen brengen van een ernstig filmpubliek. Vele wetenschappelijke en werkelijk artistieke werken of experi menten, vervaardigd in de ateliers van vooruitstrevende Duitsche, Fransene, Russische en Amerikaahsche regisseurs, zullen voor haar leden vertoond worden. Doch ook merkwaardige oude en he laas spoedig vergeten films zal de liga voor haar leden laten herhalen. Op haar programma staan o.a. werken van Ro bert Wiene, Fritz Lang, Lupu Pick, Paul Leni, Viking Eggeling, Hans Richter, Erich von Stroheim, René Clair, Abel Gance, Marcel l'Herbier, Jean Epstein, Louis Delluc, Henry Chomette, Mau Ray, Ferdinand Léger, A. Cavalcauti, Dimitri Kirsanoff, Victor Sjöström, W. Poedowkin en Alexander Sanin. Door een belangrijk voordeel wordt het streven der liga begunstigd, want vele goede films, die door de vaak op pervlakkig oordeelende bioscoopbezoe- zoekers helaas niet gewaardeerd wor den, liggen in de groote steden van het buitenland renteloos, zoodat zij niet duur zijn. De liga is ook daardoor in staat een aantal van deze films te hu ren, waarmede zij twaalf vertooningen 'geven zal tegen een contributie van f 8 voor één lid en f 5 voor elk volgend lid uit hetzelfde gezin. Over de organisatie deelde de spreker mede, dat er van de Nederlandsehe Filmliga afdeelingen bestaan in Ara sterdam, Rotterdam, Groningen en Utrecht, terwijl er in vele andere ste den afdeelingen in voorbereiding zyn. een afdeeling is geheel onafhankelijk in zyn financieele gestie en zijn werk programma, maar het filmprogramma wordt, met. medezegging der plaatse lijke besturen, door de Amsterdamsche centrale uitgezocht en in circulatie ge bracht. Voor het technisch verloop kiest elke afdeeling zijn adviseur uit het bioscoopbedrijf. Voorzitter en secreta ris eener afdeeling zijn „automatisch lid van het Hoofdbestuur der Nederland sehe Filmliga, dat gepresideerd wordt door den voorzitter en secretaris van Amsterdam, terwijl zij beiden, met de algemeen teehriische leiders het .Dage- lijksch Bestuur vertegenwoordigen. Te Amsterdam heeft de Nederlandsehe Filmliga tevens zijn juridisch adviseur en muziekadviseurs, zijn inlichtingen bureau, archief en bibliotheek. Op de statuten der Nederlandsehe Filmliga is Koninklijke bewilliging aangevraagd. Het orgaan der Nederlandsehe Filmliga, waarvan het eerste .nummer versche nen is, wordt echter niet door de liga zelf geëxploiteerd. Zoo goed als alle aanwezigen traden daarna als lid toe tot de Afdeeling Haarlem van de Neder landsehe filmliga. De voorzitter stelde voor om tot bestuursverkiezing over te gaan. Op voorstel van een der aanwe zigen, werd het voorloopig comité btf acclamatie tot bestuur gekozen. De functies werden als volgt verdeeld: J. Pfersich voorzitter, F. Althoff, secreta ris, Ged. Oude Gracht 148, J. F. van der Mersch, penningmeester. Dr. G. Nolst Trenité, J. C. Mol, Chr. Point! en J. D. Voskuil, bestuursleden. Aan het slot van de vergadering, dankte de heer Althoff de aanwezigen voor hun belangstelling en verzocht hen dringend leden te werven, om de bloei der liga te bevorderen. Aan het secretariaat en bij de eerste vertooning Zaterdagmiddag a.s. in den Schouwburg aan den Jansweg, waar tevens de le- denkaarten zullen worden verstrekt, be staat gelegenheid zich als lid te laten inschrijven. Als bijzonderheid dient nog vermeld, dat alleen bij deze eerste ver tooning, ter propaganda, introducties gegeven worden, de advertenties zullen daarover morgen nader inlichten. PERSONALIA. Beroepen als predikant bij de Gerefor meerde Kerk te Hoofddorp Ds. J. W. Esselink te Eindhoven. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1036 MOEDER OP DEN VOETBALWEDSTRIJD Je komt zoowat een kwartier eerder dan ge woonlijk en moeder vraagt je dadelijk om het spel uit te leggen je doet je uiterste best tot den aftrap, waarna moeder zegt, dat het niet hoeft, ze snapt het toch nooit zij vraagt je op een kri- tiek moment of je kunt I zien, of dat de Kommers zijn, daar hoog in de tri- bune I ze zoekt je steun in het opsporen van den zak doek, dien ze heeft laten vallen Gevaarlijke hoekschop. 5 Strafschop. Zij vraagtGoal en oorverdoovend zij informeert of er al ge- Zij bespeurt mevrouw D waarom de van Stuite- ij gejuich. Zy roept'Je hulp van Stuiteren en tracht haar aandacht te trek ken rens beter plaatsen heb ben dan zij, zoo ver weg in om haar deken beter om haar heen te schik- I ken ze wordt koud scoord is en of je denkt dat mevrouw Van Stuite- ren's bontjas echt is. (Nadruk verboden). TERAARDEBESTELLING PROF. R. SISSINGH Op de begraafplaats Westerveld werd Woensdagmiddag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen Prof. R. Sissingh, in leven hoogleeraar aan de Universiteit te Amsterdam. De plechtigheid werd bijgewoond door een groote schare van belangstellenden waaronder vele collega's en leerlingen van den overledene. Het gemeentebestuur van Amsterdam was vertegenwoordigd door den heer W. L. Hendriks, directeur van de af deeling Onderwijs. Van het college van Curatoren waren aanwezig de heeren Mr. R. H. A. M. Romme en dr. C. C. Delprat. Van den senaat de rector magnificus Prof. Burger en de secreta ris Prof. Scholte. Behalve de vele hoog leeraren van de Amsterdamsche uni versiteit waren o.a. nog aanwezig Prof. Keesom van Leiden en Professoren Janssen van Raay, Siertsema en M. de Haas van de Technische Hoogeschool te Delft. Verder waren aanwezig ver tegenwoordigers van het Amsterdamsche Studenten Corps en van de U. S. A. Prof. Fokker, directeur van Teyler's Stichting te Haarlem en Prof. van Eer de, directeur van het Koloniaal Insti tuut te Amsterdam. Achtereenvolgens werd het woord ge voerd door Prof. Burger namens den Senaat, door Prof. de Meyere namens de faculteit voor Wis-» en Natuurkunde, door Prof. Rotgans namens „Vinculum" door Dr. Kolkmeyer namens assistenten en oud-assistenten van den overledene, door den heer Gouwetak namens de studenten. Ten slotte sprak als vriend van den overledene Ds. J. A. Beyer- man, em. predikant der Rem. Gerefor meerde Gemeente te Amsterdam. Prof. Jansen, een zwager van den -overledene, dankte de aanwezigen voor de belangstelling. HET JUBILEUM VAN DEN HEER DUMONT Dinsdag 1 November is het 25 jaar geleden, dat de heer Ir. L. C. Dumont zijn werk als directeur van Openbare Werken in onze gemeente begon. Ter gelegenheid van zijn jubileum wordt de lieer Dumont dien dag gehuldigd door personeel en namens B. en W. De huldiging heeft plaats tusschen 10 en 12 uur 's morgens op het Bureau van Ppenbare Werken in de Jacobijnestraat. 's Middags houdt'de heer Dumont re. ceptie te zijnen huize Emmastraat 2ê. DE OPSCHUDDING IN DE RECHTS ZAAL. De rechtbank te Utrecht heeft uit spraak gedaan in de zaak van den 26- jarigen Duitscher E. F. die zich aan diefstal had schuldig gemaakt en die 14 dagen geleden de rechtszaal in op schudding bracht doordat hij zich met een güêttemes den slagader wilde door snijden. F. tegen wien het O. M. had geëischt 1 jaar en 6 maanden gevange nisstraf, werd veroordeeld tot 4 maan den gevangenisstraf. KAMER VAN KOOPHANDEL. De agenda voor de 55ste vergadering van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Haarlem en Omstreken, te houden op Dinsdag 1 November 1927, des namiddags te 7.30 uur luidt: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Mededeelïngen. 4. Subsidies: a. Commissie voor Cultureele .en Eco nomische Propaganda voor de Olympi sche Spelen te Amsterdam. b. Vereeniging tot bevordering van de tot standkoming van eigen autowegen voor snelverkeer in ons land. 5. Concept-schrijven Bureau aan Commissie Gewestelijke plannen inzake bedrijfsbelangen betrokken bij gewes telijke uitbreidingsplannen. 6. Concept-schrijven Bureau aan Di rectie der Nederlandsehe Spoorwegen inzake treinverbinding Amsterdam- HaarlemZ andvoor t. 7. Concept-schrijven Bureau aan mi nister van Arbeid, Handel en Nijverheid inzake voorontwerpen winkelsluitings wet en werktijden besluit voor winkel personeel. 8. Concept-schryven Bureau aan mi nister van Waterstaat inzake in-,en uit- klaringsdienst IJmuiden. 9. Gemeenschappelijk schrijven met gemeentebestuur van Haarlem aan de Directie der Nederlandsehe Spoorwegen inzake openstelling noordelijken stations uitgang. 10. Beslissing inzake de al of niet wet telijke bestrijding van het stelsel van den verkoop met cadeaux. 11. Inleiding van den heer Ir. P. J. van Voorst Vader inzake Rijkswegen/- plan. 12. Rondvraag. 13. Besloten zitting. Een imponeerend stadsbeeld in bet hart van Amerika's op één na grootste stad, Chicago. Naar het Engelsch van A. E. W. MASON. 40) Girardot staarde naar den brief en zette zijn lorgnet op zijn neus en staar de weer. „Maar maar stotterde hij, en hij wees op den datum. Een waarschu wend gebaar van Hanand bracht hem plotseling tot zwijgen, maar Frobisher begreep heel goed wat de commissaris had willen zeggen. Girardot was al even verbaasd als Hanajid dat het nieuws zoo spoedig was uitgelekt. Hanand vouwde den brief op en liep de kamer weer In. „Dank u, mademoiselle", zei hij tegen Betty en Thevenet, de secretaris nam zijn portefeuille uit zijn zak. „Zal ik een copy van den brief voor u maken, monsieur Hanand?" zei hij, terwijl hij ging zitten en zijn hand' uit stak. „Ik was niet van plan om jen brief terug te geven", antwoordde Hanand, j.en een copy er van is op 't oogenblik nog niet noodig. Later zal ik u wellicht vragen mij te helpen". Hij stak den brief in zijn portefeuille en de portefeuille In zijn binnenzak. Toen hij weer opkeek zag hij dat Betty, hem een sleutel toestak. ,Dat is de sleutel van de kast aan het eind van de kamer", zei ze. „Ja! Laten we nu eens naar dien be- wusten pijl gaan zoeken anders wordt meneer Frobisher weer boos op ons", zei Hanand. Het kastje stond t^en den muur aan het einde van de kamer tegenover de ramen en vlak bij de deur, die in de hal uit kwam. Hanand nam den sleutel, deed de deur van het kastje open en sprong toen achteruit met een schreeuw. Hij was werkelijk geschrokken want vlak tegenover hem op 'n plank stonden twee kleine menschenhoofden. volmaakt van trekken, van haar en van oogen, maar van de grootte van een flinke si naasappel. Het waren hoofden van In dianen. die gedood waren op de oevers van de Amazone, en gebalsemd en ver kleind door hun overwinnaars zooals dat- in die wouden gebruikelijk is. „Als de pijl ergens in deze kamer is, zullen we hem hier wel vinden",-zei hij, maar hoewel hij veel eigenaardige din gen in dat kastje vond, was er geen spoor te ontdekken van de vergiftige pijl. Teleurgesteld wendde hij zich af. „Welnu, mademoiselle, dan zit er niets anders op", zei hij spijtig, en een uur lang doorzocht hij de kamer. Hij sloeg het karpet op, onderzocht de bekleeding van de stoelen en de gordijnen, keerde alle vazen om en eindigde tenslotte met Betty's schrijfbureau. - Hij doorzocht het in alle hoeken, hij ontdekte het mec-a- niek van de geheime laden; hij haalde alle hokjes uit; hij werkte met verbluffen de snelheid en legde alles weer op de zelfde plaats terug Na een uur was de kamer weer even netjes als toen hij bin nengekomen was; toch had hij hem ter dege onderzocht. „Neen hier is hij niet", zei hij en hij ging op een stoel zitten en haalde diep adem. „Maar, zooals de jonge dames en meneer Frobisher wel weten had ik er ook niet op gerekend hem hier te vin den. „Dus wij zijn nu klaar?" vroeg Betty maar Hanand bleef stil zitten „Voor een oogenblikje wel",, ant woordde hij. U zoudt mij een groot ge noegen doen, monsieur Girardot; als u in de hal de zégels van deze deur zoudt willen verwijderen".. De commissaris liep door mevrouw Harlowe's slaapkamer naar de hal, ge volgd door zijn secretaris. Een minuut later knarste dé sleutel in het slot en ging de deur open. De commissaris en zijn secretaris kwamen de kamer weer binnen van uit de hal. „Mooi!" zei Hanand. Hij stond van zijn stoel op, en terwijl hij de anderen, die verbaasd en vol spanning toezagen, aankeek, zei hij op ernstigen toon: „In het belang van het recht verzoek ik u allen om mij noch door woorden noch door gebaren te hinderen. Want ik wil een proef nemen". Terwijl het doodstil was liep hy naai de schouw toe en belde. HOOFDSTUK XIV. Een proefneming en een ontdekking. Gaston kwam binnen. „Wil je als 't je blieft Francine Rol- lard hier heen sturen", zei Hanand. Maar Gaston liet zich niet intimi- deeren. Hij keek langs Hanand naar Betty. „Als mademoiselle het mij beveelt", zei hij onderdanig. „Dadelijk, Gaston", antwoordde Betty, en ging op een stoel zitten. Francine Rollard was blijkbaar moei lijk over te halen. Want er gingen eeni ge minuten voorbij en toen ze tenslotte in de schatkamer kwam deed ze bang en aarzelend. Het was een meisje van nau welijks twintig jaar, keurig netjes en knap een beetje schuw als een dier dat gewend is in een bosch te leven. Ze keek naar de menschen die op haar wachtten met onrustige oogen en eeni- gen argwaan. Maar diezelfde argwaan hebben alle buitenmenschen voor stads bewoners. „Rollard", zei Hanand vriendelijk. „Ik heb je laten halen omdat ik nog een andere vrouw noodig heb om my te helpen een klein tooneeltje op te voeren". Hij wendde zich tot Ann Upcott. „Mademoiselle, wilt u als 't u blieft precies hetzelfde doen wat u deed op den avond dat mevrouw Harlowe ge storven was? U kwam de kamer binnen zoo. U stond hier bij het knopje van het electrische licht. U draaide het op, u keek naar de klok en u draaide het licht dadelijk weer uit. Want deze tus- schendeur stond wijd open zoo! en er scheen licht uit madame Har lowe's slaapkamer door de deur". Hanand had het erg druk; hij ging eei-st naast Ann staan om zeker te zijn dat zy op precies dezelfde plaats stond als zy verteld had, en toen liep hij de kamer door om de tusschendeur wijd open te zetten. „U zag het licht schijnen op de orna menten en de paneelen van den draag stoel, aan den anderen kant van de stookplaats aan uw rechterhand. Zoo! En daar, mademoiselle, stond u in het donker, en" hij sprak nu 1 met een tusschenruimte tusschen de woorden „u hoorde het geluid van een ..worsteling in de slaapkamer en hoorde een paar woorden fluisteren. „Ja", antwoordde Ann en ze rilde even. De ernstige nadruk waarmee hij sprak maakte haar bang. Ze keek hem angstig aan. „Dan gaat u daar nog eens staan", vervolgde hij, „en u luistert weer zooals u dien avond luisterde. Dank u!" Hij liep naar Betty toe. „Mademoiselle en Francine Rollard, wilt u allebei met mij meegaan". Hij liep naar de tusschendeur, maar Betty maakt zelfs geen beweging om uit haar stoel op te staan. „Monsieur Hanand", zeide ze met trillende stem en doodsbleeke wangen „ik begrijp wel wat u doen wilt. Maar dat is afschuwelijk en wreed tegenover ons. „En ik begrijp niet wat u er aan hebben kunt". Ann Upcott viel haar in de rede voor Hanand kon-antwoorden. Ze was nog meer in de war dan Betty hoewel zij on getwijfeld de gemakkelijkste rol moest spelen. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 9