OM ONS HEEN HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 28 OCT. 1927 No. 3703 ONGELUKKENSTATISTIEK. GELEIDELIJKE STIJGING IN RUIM VIER JAAR DE SCHULD VAN AANRIJDINGEN GEDEELD WAAROM IN STRATEN, DIE IN ééN RICH TING BEREDEN WORDEN? VIER JAAR LANG IEDER JAAR DRIE DOODEN MINDER ONGEVALLEN OP ZONDAG. Het is -wel van belang, eens na te gaan boe bet staat met de ongelukken- statistiek in het verkeer te Haarlem. De politie heeft die sinds 1923 aangelegd en bijgehouden, maar zij zal zelf de eerste zijn om te erkennen dat die niet vol ledig is. noch kan zijn, om de eenvou dige reden dat zij niet van alle onge vallen kennis krijgt. Er zullen er wel voorkomen die de betrokkenen, om welke reden dan ook. voor haar verzwijgen. Als bijvoorbeeld een aanrijding geschiedt, waarbij de twee partijen in hun binnen ste twijfelen of zij zelf niet eenige schuld hebben, kan het wel gebeuren, dat bei den na een min of meer onvriendschap pelijke uiteenzetting, ieder huns weegs gaan en de politie buiten het geval la ten, elk reder.eerende„wat heb ik aan de soesah!" Evenwel is dat alleen van toepassing op ongevallen van geringe beteekenis: zoodra die eenigen omvang krijgen kunnen ze aan de opmerkzaam heid van de politie niet ontgaan. De statistiek houdt natuurlijk in de eerste plaats rekening met het aantal. Wü zien, dat het jaar 1923 is aangetee- kend voor 523 ongevallen, 1924 met 599, 1925 met 852, 1926 met 827 en 1927 met 448. Het laatste jaar betreft alleen de maanden Januari tot en met Juni. Wij zien daaruit-, dat het aantal geleidelijk vrij snel stijgt, uitgezonderd 1926, dat iets lager is dan 1925. Natuurlijk is deze stijging niet verwonderlijk, omdat het aantal auto's, motorfietsen en rij wielen voortdurend toeneemt en de kans op ongelukken dus evenzoo. Na de totalen komt in de eerste de onderverdeeling aan de orde. Tus- schen wie hebben de aanrijdingen of botsingen plaats gehad? De cijfers zijn over de vier genoemde jaren en het half jaar van 1927 voor ongevallen tusschen auto's en personen resp. 15. 34. 38, en 52. Tusschen auto's en auto's zijn de getallen 29 22. 66. 82. 38. Eigen aardig is het op te merken, dat ter wijl de ongevallen tusschen auto's en personen geleidelijk, maar regelmatig toenemen, die tusschen auto's en auto's nu en dan verminderen, bijvoor beeld van 1923 op 1924 en van 1926 op 1927. aangenomen dat het tweede halfjaar van cat jaar precies dezelfde resultaten opleveren zal als het eerste. Iets dergelijks kunnen wij opmerken bij de statistiek van de motorfietsen, die in botsing met auto's zijn geweest, daar de cijfers hierover zijn: 7. 10, en 9. waarbij het jaar 1927 een vrij ongunstagen uitslag schijnt te zullen brengen. Het is jammer, dat wij grond van deze getallen nog niet tot grooter voorzichtigheid van de botsen de partyen kunnen besluiten en de vraag zou ten opzichte van de motor fietsen gedaan kunnen worden, of de asphalteering hier geen ongunscigen in vloed uitoefent, wanneer niet de aan raking van auto's met auto's daaraan twijfelen deed. De botsingen tusschen auto's en fietsen geven evenwel reden, om toch het asphalt met eenige schuld te belasten, wanneer wij de sterk stij gende getallen van ongevallen tusschen auto's en fietsen zien van 1923 op 1924, en van 1925 op 1926. De getallen zijn namelijk 92, 133, 243, 249 en 129, waaruit blijkt dat nu de stijging tot stilstand ge komen is. Botsingen tusschen auto's en trams komen vaker voor, dan wij oppervlak kig zouden denken. Van 29 in 1923, klimt het aantal tot 40, 72. 57 en 31. Bespannen voertuigen verminderen blijkbaar in aantal. Hun botsingsta tistiek met auto's is namelijk: 19, 17, 22, 16 en 17; die van de ongevallen tusschen auto's en handwagens is 14, 24, 15, 17 en 22. die van de botsingen tusschen auto's en andere voorwerpen 34, 44. 63, 5 en 6, waaruit zou kunnen worden afgeleid, dat de automobilisten deze „andere voorwerpen" beter hebben leeren ontwijken. Ten slotte heeft de preciese samensteller de botsingen tus schen auto's en dieren vermeld. Blijk baar is deze statistiek pas in 1924 be gonnen. Althans in 1923 vinden wij deze soort van ongelukken niet ver meld en in de volgende jaren onbe duidende cijfers, namelijk 5, 4, 5 en 6. Wie de handigheid wel eens heeft op gemerkt waarmee honden (en kasten) rij- en voertuigen weten te ontwijken, kar. zich deze luttele getallen wel voor stellen. Hiermee is deze statistiek nog lang niet afgeloopen. Over botsingen tus schen rijwielen onderling, rijwielen en handwagens, handwagens en perso nen en nog tal van gebeurlijk heden, worden uitvoerige mede deel ingen gedaan, die ik met ge noegen zou rangschikken, wanneer ik niet vreesde, dat niemand lust zou heb ben om al die cijfers in het hoofd te prenten. Er zijn in de statistiek trou wens andere bijzonderheden, waaraan wij onze belangstelling kunnen beste den. In de eerste plaats hebben wij de oor zaken van de ongevallen. Verkeerd uit- wyken is er een van, onoplettendheid en onvoorzichtigheid een tweede (en een grcote) verkeerd oversteken komt een en andermaal voor en de grootste ru briek is die van het toeval. Ik geloof niemand ie kort te doen wanneer ik veronderstel, dat in deze afdeeling verschillende gevallen voorkomen, die de politie niet met zekerheid in een ar.dere rubriek heeft kunnen rang schikken. Was dat zoo niet, dan zou juist deze afdeeling ons met angst moe ten vervullen, omdat niemand op straat het toeval kan ontgaan. Waarschyniyk zijn hier opgeteekend de ongevallen, die door een samenloop van omstandig heden, dat wil zeggen een samenloop van rij- en voertuigen ontstaan. Beperken wij de stof tot het eerste halfjaar van 1927, dan merken wij op, dat de schuld aan de ongelukken door de bestuurders broederlijk gedeeld wordt. In acht en veertig gevallen wordt die toegeschreven aan de voet gangers, in 62 aan de auto's in 8 aan de motorrijwielen, in 1 geval aan een be spannen voertuig, in 82 aan de rijwielen en in 6 aan de handwagens. Commen taar op deze getallen is overbodig. De schuld werd gedeeld door voetgangers, automobilisten en wielrijders. Merkwaardig is het te zien, dat aan de tram geenerlei schuld toegeschreven wordt. Blijkbaar gaat de politie van den stelregel uit, dat de tram daar zy op eigen baan rijdt, niet zondigen kan, waarvoor inderdaad veel te zeggen is. Er bestaat één afdeeling, die in de statistiek in elk geval niet behoorde voor te komen. Het is die in straten, die maar in één richting mogen worden bere den. Hier is immers al het mogelijke voor de verschillende deelnemers aan het verkeer gedaan hoe is het dan mogelijk, dat er nog zeven en tachtig ongevallen op zulke veilige plekken kon den ontstaan! By den leeftyd van de slachtoffers worden geen uitgebreide opgaven ge daan. Waar zouden die ook voor die nen. Alleen van twee categorieën wor den getallen opgegeven: van kinderen beneden 12 jaar (14) en van personen boven 60 (8). Naar het geslacht ver deeld teekende de politie op, dat aan 70 mannen en 41 vrouwen een ongeval overkwam. Hieruit zal wel niemand con clusies durven trekken: zeker niet, dat de mannen roekeloozer zijn, om de eenvoudige reden, dat de vrouwen ook in dezen tijd nog minder dan de man nen op straat plegen te verkeeren. Vyftien personen werden in het eer ste halfjaar van 1927 ernstig gewond, 107 licht. Er kwam in dien tijd geen ongeluk met doodelyken afloop voor. Hierby kan een zonderling feit gecon stateerd worden, namelijk dat in de ja ren 1923, 1924, 1925 en 1926 telkens drie gevallen van dood voorkwamen. Wan neer in dit geheele jaar 1927 geen on geval met doodelyken afloop gebeurde, zouden wij ons daarover kunnen ver heugen; dit is helaas zoo niet. daar na het verstrijken van het eerste halfjaar een jongetje onder een auto geraakt en omgekomen is. Merkwaardiger nog is het feit, dat het aantal ongelukken in het verkeer op Zondag geringer is, dan in de week. In 1923 kwamen er op dien dag 49 voor, het geen minder dan één zevende van het totaal 537 is. In 1924 35 van de 599, in 1925 74 van de 852, in 1926 52 van de 827. Aanvankelijk schijnt dit vreemd en onverklaarbaar, maaf de oplos sing is toch eenvoudig genoeg. Op Zondag zijn er veel minder fietsen in het verkeer dan op werkdagen, vracht-auto's, handwagens, aangespan nen voertuigen ontbreken nagenoeg ge heel Het verkeer is dus op den Zondag veel eenvoudiger, minder ingewikkeld dan op andere dagen, zoodat de tal rijke auto's en voetgangers het op den Zondag veel gemakkelyker met elkaar kunnen klaarspelen. Hieruit zouden ongunstige conclusies getrokken kunnen worden voor wielry- ders en bestuurders van vracht-auto's, maar waarschijnlijk is dat niet geheel billijk. Ook bespannen voertuigen en handwagens spelen een groote rol in het verkeer, de laatste zelfs vooral wan neer zy stilstaan, omdat zy daarbij on beheerd blijven en de gelegenheid tot passeeren belangrijk verminderen. Bij de ongevallen, die ik ingewikkelde on gelukken noemde, spelen zy een groote rol. Ten slotte is door de statistiek een opgaaf gedaan van de uren, waarin de verschillende ongelukken voorvallen. Daartoe zijn zij verdeeld in zes perloden van den dag en het is mogelijk, dat daaruit conclusies getrokken kunnen worden, ofschoon ik meen, dat die zon der nadere toelichting zeer gevaarlijk zijn, omdat rekening dient te worden gehouden met de omstandigheid, dat op het eene uur van den dag veel meer rij- en voertuigen op het pad zijn, dan in het andere. Natuurlijk is een der gelijke algemeene waarschuwing tegen het trekken van conclusies uit deze cy- fers op haar plaats. Het terrein van een enkele stad is daarvoor te klein. Een onderscheid dat ln Ge statistiek gemaakt wordt tusschen auto's en vracht-auto's heb ik in de bovenge noemde cijfers achterwege gelaten. LETTEREN EN KUNST. MUZIEK. EERSTE KAMERMUZIEKAVOND VAN „TOONKUNST". De Sodété des Instruments anciens, die verleden week voor de leden van den Haarlemschen Kunstkring voor Al len optrad, was gisteravond de gast van de afd. Haarlem der M. T. B. D. T. en der Alliance frangaise, die voor ditmaal samenwerkten. Het programma was vol maakt hetzelfde als op den avond van den Kunstkring. Dit lykt me niet Juist gezien by een tweemaal optreden ln de zelfde plaats binnen een zoo kort tijds bestek. Allicht zullen velen lid van beide instellingen zyn, en hoewel een belang ryk werk zeker by herhaalde auditie aan waardeering wint, en dus b.v. een her haling van het prachtige „Concerto" van Ph. Em. Bach welkom was, moe ten we het „varietas düectat" oftewel „verandering van spys doet eten' ook niet uit het oog verliezen. De S. d. I. a. zal toch wel zooveel pylen op haar boog hebben dat zy meer dan één programma kan aanbieden. Een herhaling van de bespreking der werken en van de wijze van uitvoering mag overbodig heeten. Van de „Sym- phor.ie" van Bruni bleef de Menuetto mij het meest boeien: een merkwaardige vermenging van Haydn, Mozart en Beethoven. In de andere deelen, ook in het „Concerto" blijken, nevens menige aardige wending, zekere eigenaardighe den. die spoedig als „manier" gevoeld worden en dan vervelen. De Clave- ciniste gaf ditmaal een extra nummer wegens het levendige applaus. Trouwens de hoorders toonden zich in 't algemeen uiterst voldaan over deze zoo goed als volmaakt gereproduceerde oude kunst, die ons tevens bewyst, dat eertyds in het tijdsverloop van meer dan een eeuw minder in de muziek veranderd is dan in de laatste kwarteeuw. Met de „tech niek" is 't evenzoo. Zou t eene met 't andere verband houden, als uiting van de rusteloosheid en ontvredenheid van het tegenwoordige menschdom? KABEL DE JONG. LEDENCONCERT H. O. V. De nieuwe, frissche geest die in ons orkest heerscht, de grootere „Spielfreu- digkeit" der leden is sterk merkbaar. Behalve dat er nieuwe werken op de programma's voorkomen, is. zonder den grooten wegbereider Gerharz te misken nen, een groote vooruitgang vooral in artistieken zin te constateeren. Dit con cert was geheel gewyd aan werken van den grooten Rus Tschaikowsky, den ly- rischen dichter, die wel sterk onder bui- tenlandschen invloed stond, maar in zijn gloedvol coloriet en rythme toch echt Russisch gebleven is. De ouverture .Roméeo et Juliette" met haar weemoe dige melodiek en capricieuse rythmen (o.a. gecompliceerde syncopen) werd be zield en temperamentvol uitgevoerd. In „Valse des Fleurs" hoewel aanleiding gevend tot oppervlakkige sentimentali- .teit. -genoot men van de edele, klank- schoone vertolking en heerlyke ryÜi- miek. Uitgevoerd werden voorts: „Ouver ture Miniature" en „Danses Caractéris- tiques". een reeks als 't ware rythmische extasen. Tot slot werd het monumentale viool concert op wonderbaarlijke wyze door Alexander Schmuller gespeeld. Deze kunstenaar schijnt wel alle techniek on der de knie te hebben, jammer was het dat de acoustiek niet toeliet zyn spel tot in de kleinste fijnheden te volgen. Dat zijn vrije voordracht voor de be geleiding wel eens groote moeilijkheden en critieke momenten opleverde, is be grijpelijk. Over 't algemeen was het bla zers-ensemble wel mooi van klank maar niet steeds zuiver. We zouden hieraan gemakkelijk te maken aanmerkingen kunnen toevoegen, maar de prestatie van den door en door muzikalen diri gent is van dien aard dat wy een bly- den toon kunnen aanslaan en groote verwachtingen voor de toekomst koeste ren. Het publiek toonde zich steeds bui tengewoon enthousiast, in 't bUzonder hadden de heeren Eduard van Beinum en Alexander Schmuller ware ovaties in ontvangst te nemen. PIET MöHRINGER. STADSNIEUWS TUBERCULOSE-FILM. De afdeeling Haarlem der Vereenlglng tot bevordering der Gezondheid ln de Grafische Vakken in Nederland heeft van de Centrale Vereeniging tot bestrij ding der tuberculose vergunning verkre gen tot de vertooning der prachtfilm .Achter de wolken schijnt de zon" en wel op 12 Januari in het Gemeentelijk Concertgebouw. Het ligt in de bedoeling van het be stuur, om door den toegangspas zoo laag mogeiyk te stellen, dit prachtige en leerzame filmwerk, voor ieder toegan kelijk te stellen. BOUWVEREENIGING „ONZE WONING". DE HUUR-INNING EN DE ZÜIVERHEID DER WONINGEN Donderdagavond werd door deze wo- ningbouwvereeniging een druk bezochte vergadering gehouden. Mededeel ing werd gedaan van eenige procedures door de vereeniging gevoerd tegen ex-bewoners die de woningen met huurschuld hadden verlaten of ergerlijk verwaarloosd, welke procedures door de vereeniging waren gewonnen. By de bestuursverkiezing werden de heeren de Zwart en Hoos by acclamatie herkozen. Uitvoerig werd de huurinning bespro ken, er werd op gewezen, dat verschil lende bewoners niet regelmatig eiken betaaldag de huurpenningen voldeden, doch deze by tusschenpoozen betaalden. Besloten werd dat by niet weke- lyksche betaling voor iedere week ach terstand een boete van 25 cent betaald zal moeten worden. By gevallen van werkloosheid en wegens loonderving by ziekte zal deze maatregel niet wor den toegepast. Uitvoerig werd de kwestie van uitzet ting wegens ernstige verwaarloozing der woning en het voor de tweede maal con stateeren van ongedierte besproken. De vergadering ging accoord met de han- delwyze van het bestuur, terwijl men verder besloot aan «het bestuur volmacht te geven om by het verzwygen van on gedierte in de woning, als deze onzui verheid den bewoners bekend is, tot uit zetting over te gaan. Aan het slot der vergadering vond een gedachtenwi ssel in g plaats over de toewijzing vanwege Bouw- en Woning toezicht van nieuwe bewoners over welke toewijzing ernstige ontstemming naar voren kwam. Besloten werd bin nenkort opnieuw byeen te komen ter uitvoerige bespreking van dit punt. DE MADONNA VAN DEN ROZENKRANS. In de Gemeentelijke Concertzaal zal Zor.dag. Maandag. Dinsdag en Woensdag vertoond worden de film „De Madonna van den Rozenkrans" (De Blinde van Pompei"), een religieus filmwerk in vyf bedrijven. Het werk is in scène gezet door Giulio Antomoro, den beroemden regisseur van de groote film „Christus" en fa brikaat van de „Lombardo Film" te Rome. De hoofdrollen worden vervuld door Romuald Joublé, André Rolane en Leda Gys. De inhoud van de film komt in het kort hierop neer, dat een weesmeisje zich na het verlaten van het weeshuis belast met de opvoeding van het zoon tje van een rijken kunstschilder. Het verhaal speelt zich af in Pompei aan den voet van den Vesuvius. De kunst schilder is ongeloovig, maar Lucile's levenstaak wordt nu. hem te bekeeren. Terwijl hy op reis is redt zij zyn kind tydens een uitbarsting van den Vesu vius en wordt daarbij blind. Zij krifet het gezicht pas weer in de Kerk van de H. Madonna van den Rozenkrans, als de kunstschilder geloovig is gewor den. VERGADERING MIDDENSTANDS CENTRALE, (Zie ook elders in dit nummer). De voorzitter de heer C. ten Boom bracht, na de gedachtenwissellng. den inleider een woord van dank. Hy zei. dat uit de vele vragen die aan spreker gesteld zyn wel bewezen is, dat de win keliers goed wakker zijn geschud. Allen hebben veel geleerd en spreker heeft den vinger op de wondeplek gelegd. De heele Middenstand moet hem daarvoor dankbaar zyn. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN Terug te bekomen bij: Soutmanstraat 45, woordenboekje; F. Moerkerk. Rol landstraat le, brilR. Meijer, Voorhelm sraat 6 rood, nikkelen beursje; W. Meerveld, Colensostraat 23 zw„ zwarte cape; N. Sijvert, Oude Groenmarkt 12, étui teekenbehoeften; Tenbroek, Pa triarchstraat 7, geldstuk; J. Nieuwenhof, Linschotenstr. 18 zw„ dameshandschoen. J. Boersbroek, Kastanjestr. 23 rood, hor loge; Bur. van Politie Smedestraat, da meshandschoen; Kennel „Fauna", Park laan: gebracht door Groenendaal. Soen- dastraat 20, zwarte hond: Verbeek, Jans straat 81. gr ze kat; N. Teeuwen, Spoor wegstraat 26, jekker: B. Goud, Jans straat 8,7 pet en twee handschoenen: W. J. Koopen, K. van Manderstraat 51. studentenpet; H. Specht, Z.-Tuindorps- laan 6, 2 pantoffels; Molenaar, Anto- niestraat 58, portemonnaie met inhoud; Koudenhorn 80, stel teekeningen; P. v. Loevezyn, Turfsteeg 2 A rd„ trekveer; Bur. van Politie Smedestraat, grys za deldek. ZANG EN VRIENDSCHAP. Verschenen is het eerste nummer van hot Maandblad der Kon. Liedertafel „2&ng en Vriendschap", uitgaven van de Propaganda- en Reclamecommissie voor het eeuwfeest der Liedertafel in 1930, waarvan het dagelijksch bestuur bestaat uit de heeren Th. Wanders, voorzitter; L. Schoorl, secretaris, en W. F. Andréa, penningmeester. De redactie begint het nummer met een voorwoord, waarin o.a. het volgende geschreven wordt: „De Koninklijke Liedertafel is de laatste jaren onder de vastberaden leiding van een uitste kend bestuur en dank zy de kracht dadige en artistieke directie van den heer Lieven Duvosel een periode van groei en bloei ingetreden, zooals zy sinds vele jaren niet heeft gekend". Verder zijn er bijdragen in opgenomen van den voorzitter Dr. Broese van Groenou; den eersten secretaris, den heer C. Warnier; van K. van E. (ln dichtmaat); van den nestor der Lieder tafel, den heer Q. M.; van den heer Karei de Jong, enz. Deze laatste geeft ook een uitvoerige beschryving van het „Concert voor piano, orkest en mannen koor" van F. B. Busoni, dat op het eerstvolgend concert ten gehoore zal worden gebracht. In dit eerste nummer staan verder nog portretten van Dr. Broese van Groenou, Lieven Duvosel, Karei de Jong en Theodora Versteegh, die op het eerste concert als soliste zal optre den. OUDERAVOND SCHOOL No. 29. In het Wykgebouw aan de Oude Gracht vond Donderdagavond een Ouderavond plaats van de O. L. School no. 28 (Bakkerstraat). In zijn openingswoord sprak het waar nemend hoofd, de heer A. L. van Lo- huizen, zyn teleurstelling uit over de geringe opkomst. Sinds de laatste ouderavond is er aan de school veel veranderd. De twee la ste klassen zyn opgeheven en de school is tot uitsterven gedoemd. Spreker zei er evenwel van overtuigd te zyn, dat dit geen invloed op de werkzaamheid van de Oudercommissie zal hebben. De voorzitter van de Oudercommissie, de heer Meeuwig, deelde hierna eenige resultaten mede van het werk van deze commissie, MeJ. van Wijngaarden werd tot lid van de Oudercommissie gekozen in de vacature mej. Bloemzaad. Uit de mededeelingen van den pen ningmeester van het schoolfonds bleek, dat er een batig saldo van ruim f 21 is. Mevrouw W. BlombergZeeman hield een lezing over: „Wat zal ik mijn kin deren laten lezen?" zy drong er op aan toe te zien op de boeken der kinderen. Aandachtig werd er geluisterd naar de interessante en boeiende rede, en het krachtig applaus bewees, dat de voor dracht zeer ingeslagen was. Aan de spreekster werd een bloemstuk over handigd. PERSONALIA. De heer H. Brandt, politie-agent hier ter stede is met ingang van 1 November benoemd tot gemeente-veldwachter te Heerden. DE ARCHITECTUURTENTOON STELLING. De belangstelling voor de architec tuur-tentoonstelling blijkt, zeer groot te zijn. Ook van buiten Haarlem komen velen haar bezichtigen. Teneinde teleur stelling te voorkomen melden we, dat de tentoonstelling Zondag as. des na middags om vyf uur onherroepeiyk ge sloten wordt. DAMMEN. HOOFDKLASSE-COMPETITIE NED. j NED. DAMBOND Hieronder volgen de arbitraire beslis singen van eenige afgebroken partyen uit de Hoofdklasse-competitie: Haar- lemsche DamclubC. D. A. S. M. Mons 1—1 W. A. Buitendijk. J. B. Sluiter Jr. 20 J. Zuiver. Einduitslag 137 voor de „Haarlem- sche Damclub F'. Damclub Haarlem-Damclub Zaandam. D. A. van Abs 11 P. Beuner. Einduitslag 119 voor de Damclub Zaandam L Voor bovengenoemde competitie speel de te Haarlem de Damclub Haarlem I tegen de Damvereeniging D. O.S. I uit Amsterdam. De gedetailleerde uitslag Is als volgt: Damclub Haarlem L Bord Nr. 1. Chr. F. Visse 0; 2.. H. W. Zitman 0; 3. J. J. P. Kraayer 0; 4. J. Lycklema 1; 5 G. Heek 0; 6. J. van Berkum 0; 7. J. Singeling 0; 8. D. A. van Abs 1; 9. A. M. Berghuys 0; 10. H. A. van Abs 0. To taal 2. Damvereeniging D. O. S. L Amster dam. Bord Nr. 1. L. Dultz 2; 2. J. Groen teman Jr. 2; 3. I. Presburg 2; 4. J. Ereira 1; 5. A. van Lochem 2; 6. J. Kwieser 2 7. B. Philips 2; 8. H. de Boer 1; 9. Ph. de Schaap 2; 10. G. P. Luske 2. Totaal 18. DIRK 8CHAFER, onze groote Neder- londsehe pianist, geeft hedenavond zijn 500ste concert fee Amsterdam. VOORMALIG CLUB. GEBOUW DER ROEI- EN ZEILVEREENIGING VERHURING AAN DE FIRMA GONNERMANN CO. De firma Gonnermaim en Ca heeft aan B. en W. verzocht ln huur te mo gen o;..vangen, het voormalige club gebouw der Roei- en ZeüvereenSgtng Het Spaarne, aan de Friesche Varkens- markt, met aanliggende terreinen. De oppervlakte van de terreinen bedraagt 685 M2. De firma Gonnermaim en Co, zooals B. en W. den Raad mededeelen, bereid als huur te betalen voor het clubgebouw f 1000 per jaar en voor de terreinen een bedrag berekend naar f 2 per M2. of f 1370 per jaar. Met deze bedragen kunnen B. en W. zich vereenigen. Tegen het aangaan van de huurover eenkomst met ingang van 1 November 1927, voor den tyd van 3 Jaar en 2 maanden, alzoo eindigende 31 December 1930 onder nader omschreven voor waarden bestaat by B. en W. geen be zwaar. Ze bieden den Raad een ontwerpbe sluit ter betrachting aan. om te voldoen aan het verlangen van verzoekster. Onder de voorwaarden opgenomen ln het ontwerp-raadsbesluit zyn de volgen de: dat aan het gehuurde zonder goed keuring van B. en W. geen wijzigingen mogen worden aangebracht, dat zonder de goedkeuring van B. en W. de huur ster den grond of den opstal noch ge heel, noch gedeeltelijk aan anderen in huur of gebruik mag afstaan en dat, indien de gemeente voor den opstal op den verhuurden grond in de grondbe lasting wordt aangeslagen, het daar voor verschuldigde op de eerste aanzeg ging door de huurster moet worden ver goed. ACTIE IN HET CACAO- CHOCO LADE EN SUIKERBEWERKING - BEDRIJF. Door den Alg. Ned. Bond van Ar beid (st)ers in het Bakkers- Chocolade en Sulkerbewerkingbedryf is besloten een krachtige actie in te zetten: 1. Voor de totstandkoming van een be hoorlijke regeling van arbeidsvoorwaar den voor volwassen en jeugdig perso neel. geldende voor mannen en vrou wen, die in de bedrijven werken. 2. voor een vacantie van ten minste één week, met doorbetaling van het weekloon; 3. voor een goede ziekengeldregeling en een behoorlijke rechtspositie, waar door willekeur uitgesloten wordt. Deze eischen zullen op een Dinsdag 1 November te houden vergadering welke gehouden zal worden in De Centrale, worden bespreken. Verder zal een film worden vertoond die een kyk zal geven op de ontwikkeling van het aanvanke lijk primitief bedrijf tot de moderne fa briek. SYNAGOGEDIENSTEN. NED. ISRAëL. GEMEENTE. Van 28 Oct. al. Sabbath: Vrydagavonddlenst bö den Ingang te 4.30 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 5.22 uur. Werkdagen: Ochtenddiensten te 7 uur. Zondag te 7.30 uur. Avonddiensten te 7.45 uur. Talmoed Torah: Sabbath te 12 uur. Werkdagen 's avonds te 7.15 uur. Zon dagavond te 7 uur. De Avonddiensten aop de werkdagen alsmede Talmoed Torah, worden ver richt in het Gemeentegebouw, Lange Wijngaardstraat 14. De overige diensten vinden plaats ter L. Begij nestraat 11, De Amerika arische vice-president en mrs. Dawes hebben op bun buiten d Illinois 100 kinderen uit Chicago te gast gevraagd, en ze gul onthaald.... De nieuwe aula in de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam, die binnenkort feestelijk ingewijd wordt.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 10