KONING FOEAD IN PARIJS. STADSNIEUWS. DE GEREFORMEERDE I LANGS DE STRAAT KERKEN. HAARLEM'S DAGBLAD fTan onzen Parijschen correspondent) 1 Het is nu ongeveer een maand gele den. Op een ochtend winkelend in de Rue de RIvoli kwamen we hem tegen gearmd met een anderen meneer. Voor bijna alle winkels, en vooral daar waar ..articles de Paris" worden verkocht stonden ze stn en ze schenen wat een plezier te hebben toen ze in een etalage broches met scarabeëen zagen en blouse- spelden met „echte" scherven van opge dolven Egyptische potjes of kannetjes. Helaas konden we er geen woord van verstaan wa: ze zeiden maar aan him gelaatsuitdrukkingen kon men duidelijk j zien dat ze er net zoo over dachten als wij. Die twee heeren. die daar on opgemerkt door Parijs kuierden waren Zijne Majesteit Koning Foead I van Egypte en zijn minister te Parijs. De verst genoot van zijn reis in oognito. Na het officieele bezoek aan Londen kwam hij weer gauw voor enkele dagen naar Parijs terug, toen volgde de of ficieele visite aan Italië, en via Vichy kwam hij weer gauw naar de hoofd stad. Koning Foead woonde tot voor en kele uren in Versailles, onopgemerkt, het rustige leventje leidend van een parti culier die geniet van het leven. Nu is dat alles anders: officieel is hij thans de gast van de Fransche Republiek en van de stad Parijs. Eer lijk gezegd is de vertooning waarvan we zoo juist terug komen (ambtshalve maar gecombineerd met het genoegen om de kinderen te laten genieten van een schitterend schouwspel met veel unifor men en muziek) een beetje kinderachtig. Daar moet de koning vroeg opstaan, zich in groot ornaat steken, een trein nemen en officieel aankomen aan de Gare du Bois de Boulogne, rondritten door Parijs maken, alles alsof hij zoo pas is gearriveerd uit het land van de pharao's. Terwijl hij al weken hier vertoeft het geen natuurlijk wel bekend is aan de autoriteiten die nu ook al gederangeerd worden om hem in triomf binnen te halen. Maar niettemin blijft de officieele ontvangst van een staatshoofd steeds een boeiend schouwspel. De Gare du Bols de Boulogne, speciaal gebouwd voor zulke ontvangsten is schitterend gele gen, juist aan den ingang van het Bois, dan gaat het over de breede avenue van dien naam regelrecht op de Are de Triomphe aan, de onvergelijkelijk mooie Champs Elysées langs, de Place de la Concorde, ce Seine over en vervolgens naar het paleis van Quai d'Orsaye waar officieele bezoekers logeeren. zy die een'.gszins Parijs kennen kunnen er zich dan ook een beeld van vormen hoe fraai een défilé is op dezen breeden weg. ter weerszijden afgezet met mili tairen. zoodat de bereden troepen over de volle breedte kunnen paradeeren. voor en achter de auto waarin de vorst werd afgehaald. Koning Fcead dan ls met luid kindergeschrei ontvangen. Want de Avenue du Bois is hér wandelpad voor de Parijsche kindertjes en t was dan ook bijna uitsluitend de woelige jeugd die zich verdrong achter de gelederen soldaten, die, geweer presenteer end, een haag vormden ter weerszijden van den weg. Alles zou in plechtige stnte zijn ge passeerd als daar niet ineens kanon schot op kanonschot klonkPapa, pourqoui quon tire? Eén van die vragen waarop men 't antwoord schuldig blijft; het gaat er bij mijn zoon niet in dat men schiet mei een kanon om iemand welkom te heeten. En de talrijke baby's rondom dachten er blijkbaar nèt zoo over. ma- HET CONFLICT IN DEN BANANENHANDEL. DE ACTIE DUURT VOORT. Donderdagavond belegde de Groenten- aardappelen- en fruithanaelaarsver- eeniging „Onderling Belang", opnieuw een vergadering ter bespreking van het conflict in den bananenhandel. De vergadering werd gehouden in Café „De Korenbeurs" en was zeer druk be zocht. zij stond onder voorzitterschap van den heer H. Noverraz Jr. In zijn openingswoord wees deze er op. dat in Haarlem's Dagblad zeer juist gestaan had, dat de boycot van de ver gadering uitging, en niet van hem. De voorstelling als zou de vereeniging zich tijdig voorzien hebben van bananen is onwaar, zooals spr. aantoonde. De heer Kolderie sprak zijn afkeuring uit over de houding van den heer Cortissos tegenover den heer Noverraz. Ook de heer H. Noverraz Sr. critiseer- de de handelwijze van den heer Cor tissos. De heer Huybcom was van meening. dat bananen, die in Amsterdam achter gehouden werden om ze aan de keuring te onttrekken naar Haarlem gestuurd zijn. Ook de heer Noverraz Sr. was die meening toegedaan. De voorzitter vond het ergerlijk, dat zij, die geen lid zijn, en profijt van de actie trekken den voorzitter belasteren. Rij stelde deze personen alsnog in de gelegenheid om lid te worden. De heer Cortissos erkende zelf dat hij gelasterd had, zeide spr. 's Morgens hadden de voorzitter en de heer Fleury een gesprek met der. heer Cortissos, die hen trachtte te weer houden van de conferentie in Rotter dam en die mede wilde gaan naar de conferentie in Rotterdam. De heer Noverraz kon dat niet doen, omdat hij aan zijn mandaat gebonden was. Voor of na de bespreking in Rot terdam had de heer Noverraz willen confereeren. Dit wenschte de heer Cor tissos alleen, als de actie ingetrokken werd. en hij verklaarde niet op de ver gadering te willen komen. De heer Cortissos is echter niet ge negeerd, zei de yoorzitter, alleen wilde VRIJDAG 28 OCT. 1927 nifes'eerden hun verbazing echter wat luider door een keel op te zetten Het Parijsche publiek is voor deze ge legenheid thuis gebleven. Straks kunt u wel in de avondbladen lezen, in de Parijsche editie's, dat Koning Foead ontvangen is door een enorme, enthou siaste menigte, die „frenetiek applau disseerde", die „S. M. op zijn weg spon taan toejuichte"laat me u als getuige mogen vertellen, dat er geen woord van aan is. Te elf uur precies zou de koninklijke trein uit Versailles arriveeren. Vijf mi nuten te voren, terwijl de Garde met getrokken sabels het saluut bracht en de poilus het geweer presenteerden, snelden de officieele auto's aan. Briand en Barthou kwamen op het laatste nip pertje. Dan motorgeronk en voorafge gaan door de politiewagens en escortee- rende motorrijders nadert de President van de Republiek in een open wagen. Naast hem generaal Lussen, chef van het militaire Huis. Op het perron van het met planten en vlaggen versierde station wacht de chef van het protocol, André de Feucquières in groot tenue, zwaar beladen onder alle mogelijke ridderorden. En achter hem een buigende ry van ministers, ambassadeurs en officieren. De Pre sident groet het vaandel terwijl de Marseillaise klinkt. De chef van het protocol gaat voor en alles is precies geregeld. Nauwelijks is de President op het perron beland of de trein schuift binnen. Nog voor hy stil staat springt Koning Foead op het perron en schud: de hand van den heer Doumergue. En terwijl de schitterende garde in de rood- wit-zwarte rokken met de blinkende hel men op. het wapen presenteert en de beide volksliederen klinken, worden de aanwezigen aan den vorstelijken bezoe ker voorgesteld. Dan treedt men naar buiten. Koning Foead brengt telkens de hand aan zijn fez bij wijze van groet. En terwijl het kanon dreunt en de commando's klin ken en zich voortplanten zet de kleurige stoet zich in beweging. Eerst het muziekcorps van de Garde te paard, dan de open auto met de twee staatshoofden, vervolgens een generaal te paard (die het verder maar per auto deed omdat zijn paard te schrikachtig werd van het kanonge- dreun), dan in een open auto eveneens Briand. Hij glimlacht flauwtjes als een enkeling hem toejuicht: vive Briand! En tot slot: in breede gelederen weer bereder. garden. De auto's met de an dere officieele menschen volgen niet in de optocht. Arme Koning Foead. Hij zag er zoo triest uit, zoo héél anders dan dien morgen toen we hem tegenkwamen, on bezorgd en vroolijk voor de snuisterijen winkels van de Rue de Rivoli. Straks beginnen de officieele maaltijden en bezoeken en toespraken en ceremonieën welke u zult het in de verslagen lezen „de vriendschapsbanden tus- schen de beide landen aanhalen". Zet afgeweer!Op de plaats rust! En juist voor we weg zullen gaan hoor ik nog dit gesprek tusschen twee poilus die nu hun indrukken mogen zeggen. „Heb je t begrafenisgezicht van den kerel gezien? „Janou ja, dacht jij dat 't lollig voor hem was?" In de wazige verte dansen de paard- jes rond den Are de Triomphe.... HENRY A. TH. LESTURGEON. Parijs, 20 October. het bestuur niet gelijk met hem te Rotterdam confereeren. Afkeuring werd uitgesproken over de houding van een lid, die niet aan de actie deel genomen had en toch ba nanen afgenomen had van den heer Cortissos. De heer Ter Wolbeek wenschte de leden, die zich niet aan de afspraak hielden, te royeeren. Drie-en-dertig aanwezigen traden achtereenvolgens als lid toe. De heer De Vries verklaarde, dat hij de leden van een andere soort bananen kan voorzien, door middel van een an dere maatschappij. Op verschillende vragen antwoordde de voorzitter, dat de z.g. „piekeniers", de losse handelaren bananen mo gen blijven afnemen van Cortissos. De organisatie, die de belangen der handelaren behartigt telt thans 174 leden. De voorzitter bracht verslag uit van de conferentie, die Donderdagmorgen in Rotterdam gehouden is met den heer Jonhson, van de firma Elders en Fijf- fes, hoofdimporteurs. De heer Cortissos bleek eigenmachtig te zijn opgetreden. Prijsverschil mag er niet meer zijn tusschen verschillen de plaatsen. Komen de prijzen te Haar lem meer dan 5 cent boven den prijs in andere plaatsen, dan moet de hoofd importeur gewaarschuwd worden. Ook bij „kruiers" (losse venters) en winke liers mag geen prijsverschil bestaan. De hoofdimporteur keurde het zenden van slechte bananen ten sterkste af. Ook losse bananen moeten van goede kwaliteit zijn, de heer Cortissos is ver plicht altijd goede kwaliteit te leveren. Laten de leden ondeugdelijke bananen naar Rotterdam opzenden, zeide de voorzitter. Elke week komt te Haarlem een con troleur. De heer Johnson kon nog niet toezeggen, dat een andere groothande laar voor Haarlem aangesteld zou wor den. Eerst moest de heer Cortissos ge hoord worden. De heer Ter Wolbeek wilde niet, dat de leden zich dwingen en stelde voor geen bananen te fcoopen, zoolang in Haarlem geen andere groothandelaar komt De heer Noverraz wilde liever onder handelen. Men moet trachten de Santos bananen ingevoerd te krijgen. De heer De Vries merkte op, dat geen bananen in andere plaatsen te krijgen zijn. De heer Groenendaal was van oor deel, dat de groothandelaars ook soli dair zullen zijn. Hij wenscht de actie onverminderd voort te zetten. De heer Noverraz Jr. zeide ondervon den te hebben, dat de groothandelaren solidair zijn en het monopolie van den heer Cortissos handhaven. De heer Noverraz Sr. stelde voor, met den heer Cortissos te onderhandelen, terwijl de actie en de boycot blijft be staan, Dit keurde de vergadering goed. Tevens stelde de heer Noverraz Sr. voor om den heer Cortissos voor de le den van ..Onderling Belang" een reductie te verzoeken. Besloten werd tevens, dat de actie eerst zal worden opgeheven na besluit van de eerstvolgende algemeene vergadering. Heden, Vrijdag zou een conferentie tusschen het bestuur en den heer Cor tissos plaats hebben, en eventueel des avonds een vergadering. De boycot duurt dus nog onvermin derd voort. ZIEKENFONDSEN. TANDHEELKUNDIGE BEHANDELING. Een lid van Haarlem's Ziekenfonds schrijft ons: „Leden van verschillende alhier ge vestigde Ziekenfondsen kunnen tand heelkundige behandeling krijgen (Nieuwe Gracht 3) 's morgens tusschen half 9 en half 10. Zij die in dienst betrekking en daardoor verhinderd zijn kunnen Dinsdag- en Donderdagavond behandeld worden van 7 tot 8 uur. Aangezien er echter des avonds veel meer patiënten waren dan in een uur geholpen kunnen worden, hadden de tandartsen nog lang na 8 uur werk om alle aanwezigen te behandelen. Toen echter de verschillende Ziekenfondsen voor dit extra-werk slechts een zeer geringe betaling wilden geven, weigerden de tandartsen nog patiënten na 8 uur voor de fondsen in behandeling te ne men. Volgens de tandartsen kunnen er in één uur 10 s 15 personen worden be handeld. Aangezien er gemiddeld wel 40 personen komen, kan het weken duren vóórdat men behandeld wordt. Natuurlijk kan men zich voor eigen rekening laten behandelen, maar daar voor betaalt men toch geen ziekenfonds- geld!" Daar ons ook een dergelijke klacht bereikte van een lid van het Rotter- damsch Ziekenfonds, zijn wij op infor matie uitgegaan. Bij een der Ziekenfondsen vernamen wij het volgende: De kliniek is pas van 1 Januari af in werking en er kwamen dadelijk zeer veel aanvragen in. Er is inderdaad ach terstand, maar hierin komt verandering Het aantal tandartsen wordt uitgebreid en bovendien komt er iemand bij voor de administratie, die nu gevoerd wordt door een der assistenen van de tand artsen. De kliniek is een afzonderlijke in richting. de ..Tandheelkundige inrich ting van de Vereeniging van Haariem- sche Ziekenfondsen tot bevordering var. tandheelkundige verzorging". Deze in richting wordt gefinancierd door de vijf Haarlemsche Ziekengondsen. Ten opzichte van de betaling der tandartsen werd er onze aandacht op gevestigd, dat zij met 1 Januari een contract hebben geteekend. waarbij hun honorarium werd vastgesteld. De heer M. Mauritz, arts, voorzitter van bovengenoemde vereeniging, deelde ons het volgende mede: Tot I Januari van dit jaar was de tandheelkundige hulp niet geregeld hier ter stede ?Toen Ls de tandheelkundige polikliniek opgericht ten behoeve van de zieken fondsen, die een dusdanige reclame heeft gemaakt dat de toevloed van patiënten nu overweldigend is. Om hieraan weerstand te bieden heb ben wij reeds maatregelen genomen en zullen in de naaste toekomst verdere maatregelen getroffen worden. Misschien zal ook het avondspreekuur worden op geheven. daar hiervan in hooge mate misbruik wordt gemaakt. Velen vinden het gemakkelijker 's avonds te gaan en vergeten dat dit spreekuur alleen is voor hen die door dienstbetrekking zijn ver hinderd. Door het aanstellen van een derden tandarts hopen wij dat de achterstand spoedig zal zijn ingehaald. Over de betaling der tandartsen wilde de heer Mauritz niet spreken. Hij acht te het om verschillende redenen daar voor thans niet het juiste cogenblik. ESPERANTO-ONDERWIJS. Men schrijft ons: Aan het Kennemer Lyceum is voor de leerlingen een cursus in Esperanto geopend. Het aantal deelnemers is nog niet groot, maar dat zal gaandeweg wel stijgen. De heeren Prof. A. F. Holleman, cu rator van het lyceum en Dr. A. de Vletter, rector, zijn warme voorstanders van Esperanto, zoodat voor de toekomst het beste verwacht mag worden. ZEKERHEIDSSTELLIXG GEMEENTE ONTVANGER. Bij raadsbesluit van 29 Juni werd de door den gemeente-ontvanger te stellen zekerheid voor den nieuwen functiona ris gehandhaafd op 50.000 De vereeniging van tot zekerheidsstel ling verplichte gemeente-ambtenaren door bemiddeling van welke vereeniging de zekerheidssteliing geregeld pleeg* te j* worden, heeft echter zooals B. en W. den Raad mededeelen, bezwaar gemaakt tegen een bedrag van ƒ50.000 en wenscht ook na gevoerde correspondentie, niet verder te gaan dan tot een bedrag van 30.000. Onder deze omstandigheden komt het B. en W. wenschelyk voor tot verlaging van het bedrag der zekerheidsstelling over te gaan. In verband hiermede moet tevens een wijziging worden aangebracht in de instructie voor den ontvanger de zer gemeente. De noodlge voorstellen bieden B. en W. den Raad ter vaststel ling aan. UITGAAN. Dirk Schater. Het Concertbureau Veroout verzoekt ons mede te deelen, dat het concert van Dirk Schdfer nu zal plaats vinden op Vrijdag 18 November a.s. in de Gem. oncertzaal. „HET AMSTERDAMSCII TOONEEL" A.s. Zondag geeft „Het Amster- damsch Tooneel" in den Stadsschouw burg een voorstelling van Shakespeare's „De Koopman van Venetië". De rol van Shylock zal hierbij vertolkt worden door Louis de Vries, terwijl de andere hoofd rollen in handen zullen zijn van Louis Chrispijn Jr.. Joris Diels, Folkert Kra mer, Philip de Vries, H. K. Teune, An nie Follender, Ida Wassermarm en Jo Stam. Het stuk is geheel nieuw ge monteerd met décors, naar ontwerpen van Joris Diels. Spelleidlng: Louis de Vries. JACOB VAN LENNEP. Bovengenoemde tooneelvereeniging or ganiseert Maandag 31 dezer in de gToo- te zaal van den Haariemschen Kegel bond een soirée-dansante voor haar le den. Behalve dat er natuurlijk gedanst wordt zullen cabaretliedjes gezongen worden door werkende leden. De direc tie van Cinema Palace zal eenïge humo ristische films doen vertoonen. De muzi kale verzorging is in handen van Stoe- kens Jazzband. De eerste wedstrijdavond in den Stadsschouwburg zal gehouden worden Dinsdag 9 November. HET TREURSPEL. Men schrijft ons: A.s. Zondag zal Dr. Jaap Hemelrijk, rector van het Alkmaarsche Gymnasium op een Zondagmorgenbijeenkomst van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling spreken over .Het Treurspel". De heer K. van den Berg, declama tor uit Amsterdam zal bij die gelegen heid klassieke verzen voordragen, ter wijl de heer J. P. Vincent uit Santpoort zijn medewerking aan de vleugel heeft toegezegd. Het belooft wel een bijzonder mooie morgen te worden, zoodat een stroom "van honderden onzer stadgenooten zich tegen half elf weer naar den Haarl Kegelbond in de Tempeliersstraat zal begeven. Deze bijeenkomsten zijn sinds de enkele jaren dat ze worden gehouden een aanwinst voor het geestelijke leven van dezen tijd. Ze staan dan ook op hoog peil. Velen willen zelfs geen enkele bijeenkomst missen! GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN Terug te bekomen bij: G. Bakker, de Witstraat 40, broche met portret; J. de Ridder, Rozenstraat 41. gummislang: J. Assendelft, Kruistochtstraat 16, zilver bon; J. Hoenderdos, Leidscheplein 43, smoushond; A. Kroon, Olieslagerslaan 10, regenjas; J. Nijssen, Scheepmakers- dijk 23, jongensregenjas; Bureau van politie Smedestraat. twee manden: C. de Boever, Klarenbeekstr. 71 zw„ fiets pomp; B. van Kampen, Emouslaan 6. potlood; H. O. Pierlot. Spionkopstraat 34,- damesportemonnaie; Bolle, Ko ninginneweg 12, portemonnaie met in houd; P. van Dijk, de Clercostraat 170, gouden ring; J. Jordan, Leliestraat 7 B, reticule met inhoud.. S. v. d. Erf. Voor- uitgangstr. 9, rywielbelastingmerk; H. Snoeks. Papaverstraat 5, idem in étui; Cr. Prent, Wester Boogaardstr. 5, idem, idem. A. Metz, Bakenessergracht 32. idem, idem; C. Bouwers, Indischestraat 75, tasch met inhoud. STRAATBELASTING EN PRECARIO RECHTEN. B. en W. bieden den Raad ter vast stelling aan het 2e suppletoire kohier van de straatbelasting en dat der pre cariorechten dezer gemeente belasting jaar 1917 met een opbrengst van respec tievelijk 17.510.19 en 968.80. WIJZIGING WIXKELSI.UÏ TINGS VER ORDENING. De rechtsgeleerde commissie biedt den Raad ter goedkeuring aan een verorde ning tot wijziging van de verordening op de winkelsluiting, waarin de conclu sies van het op 19 Augustus jl. uitge bracht rapport der betreffende Raads commissie zijn verwerkt. De ontwerpverordening bevat de vol gende twee artikelen. Artikel 1. Art. der verordening wordt gewijzigd en voortaan gelezen als volgt: ..Het is. onverminderd het bepaalde in de artikelen 3, 4. 7 en 8. verboden een winkel (inbegrepen barbierswinkels en kapperssalons) alsmede verlofzaken, die gecombineerd zijn met een in hetzelfde pand gevestigd winkelbedrijf, voor het publiek geopend te hebben: 1. vóór s morgens 4 uur en na 's avonds 12 uur: a. op de laatste 5 werkdagen vooraf gaande aan 5 December. b. op den 31sten December. 2. vóór 's morgens 4 uur en na des avonds 11 uur: op de laatste 3 werkdagen voorafgaan de aan 25 December. 3. vóór 's morgens 4 uur en na des avonds 10 uur: a. op den dag onmiddellijk vooraf gaande aan den Hemelvaartsdag. b. op den 5den December. c. op den laatsten werkdag vooraf gaande aan 31 December. d. on andere Zaterdagen. 4. vóór 's morgens 4 uur en na des avonds 8 uur. On alle andere dagen. Het vorenstaande is niet van toepas sing op den Vrijdagavond en Zaterdag ochtend onmiddelli'k voorafgaande aan den lsten Pinksterdag". Artikel 2. Aan art. 17 der verordening wordt toe gevoegd een tweede linea, luidende als volgt: „Het ln bet eerste lid van dit artikel en in art. 2 omschreven verbod tot ver koon. of aanbieding ten verkoop, geldt niet ten aanzien van benzine en andere bii het gebruik van motorrijtuigen on misbare benoodigdheden, alsmede van drukwerken en dranken. VLUGSCHRIFTEN VAN DS. VERMEER. Van ds. S. P. Vermeer, geref. predi kant te Oudemirdum. onzen oud-stad genoot, zullen binnenkort twee vlug schriften het licht zien over de crisis in de Geref. Kerken, en wel als uit gave van den Bond van Bezwaarden. NED. BOND VAN TECHNICI De afdeeling Haarlem van bovenge- noemden Bond hield een goed bezochte vergadering waar als sprekers optraden de heeren W. Hendriks te 's-Graven- hage en W. G. v. d. Molen te Amster dam. Dea heer Hendriks besprak de ar beidstoestanden der technici, mede naar aanleiding van een zoo juist geëindigde enquête. Spreker kwam tot de con clusie dat op het gebied der arbeids toestanden nog een chaos bestaat, met zul^e slechte arbeidsvoorwaarden dat een gezamenlijk en krachtig optreden der technici in een sterk en goed ge- outileerde organisatie als de Nederland- sche Bond van Technici noodzakelijk is. De heer v. d. Molen besprak de nood zakelijkheid van het afsluiten van col lectieve arbeidsovereenkomsten voor de technici, waar zulks door de bestaande toestanden mogelijk blijkt, en waar hem de steeds groeiende macht der organi satie vanzelf den weg wijst. Hfj toonde aan dat regularisatie der arbeidstoestanden in de Metaalbranche hoogst noodlg is. doch voor afsluiting van een overeenkomst de juiste tijd nog niet gekomen is. Anders staat het voor de bouwkundige technici die op dit oogenblik reeds met den Bond van Nederlandsche Architec ten besprekingen voeren over een ar beidsovereenkomst. Spreker besloot met een opwekking, algemeen aansluiting by den Neder- landschen Bond van Technici te zoeken, opdat des te spoediger door middel van behooriyke arbeidsovereenkomsten, be tere bestaansvoorwaarden voor de tech nici geschapen worden. DF. MIDDENSTANDS CENTRALE. Donderdagavond hield de Midden standscentrale voor Haarlem en omlig gende gemeenten een vergadering. Tot deze vergadering hadden alle bestuurs leden van de 8 by de centrale aange sloten middenstandsvereenigingen toe gang. De onkosten in handelszaken. De Meneer. Het gebeurde plotseling. De schuren de wielband van een handwagen knarste langs het trottoir en het geheele geval stond stil. Duidelijk bleek, dat het „Ge meente" was. Drie man, een kar met palen, mooie witgeverfde, met bordjes aan het uiteinde, een schop, een lang stuk ijzer, en verder niets. Rust lag over de vredige herfststraat; zon glansde door de boomenrij en plekte over het breede trottoir. De mannen, die teza men en in vereeniging den wagen ge duwd hadden, waren ook tot rust geko men. stonden onbeweeglyk, leunend te gen hun kar. zwegen en rookten. Toen kwam de Meneer. Ook hy zweeg, pijp ln den mond, heftig puffend als een ana chronistisch Iccomotiefje, waar je den naam Zacharias Jansen of Kever op verwacht. In de breede stoep was een tegel met rood kryt gemerkt en na ver- geefsche weerstandspogingen moest steen het opgeven tegen ijzer en fyn zand werd zichtbaar. Daarop lcwam de schop. De Meneer keek, zweeg en pufte. Het zand ging omhoog, de kuil werd die per, dan grepen drie man den paal, zet ten hem overeind en droegen hem naar de kuil. Een slagersjongen stond stil en floot. De Meneer zweeg en rookte. Zand maakte de kuil weer dicht en trotsch stond de paal rechtop, toonend een bordje: School, langzaam ryden. De Meneer kwam in beweging, ging op een afstand staan en bekeek met zichtbare voldoening den arbeid. Doch daar zag hy op de smetteloos witte verf vieze beduimelde vlekken, waar de man nen den paal aangepakt hadden. HU fronste zijn wenkbrauwen en vervaarlijk wipte zijn pijp op en neer. De mannen begrepen, cn een haalde ee enormen roöden zakdoek uit zyn zak en veegde en liefkoosde den gemeentepaal. De Me neer zweeg en rookte. Toen werd het onze werkster die de bel stond te poetsen en met onverholen bewondering deze ongewone bedrijvig heid aanschouwd had te bar. En in haar schilderachtig dialect klonk het den Meneer in de ooren: „Uwé sal wel moei sijn, sal ik effe de keukestoel voor Uwe hale?". Doch de Meneer had zijn plicht ge daan, stapte op zijn fiets, rookte en zweeg. En achter hem sukkelden drie mannen met een wagen. J. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. Hebt u wel eens De heer Max Prins hield een voor dracht over: „De onkosten in handels zaken en hoe deze in de verkoopsprijzen dienen opgenomen te worden". De heer Prins besprak dit onderwerp naar aanleiding van hetgeen daarover in zijn „Boek voor den Koopman" voor komt. Wanneer een koopman 25% op den inkoopprijs zijner goederen legt, dan zal hij na verkoop 20% verdienen. Legt hij b.v. op den inkoopprijs een winst van 54% dan zal hij bij verkoop een winst van 35% overhouden. De ondervinding heeft hem geleerd, dat het woord winst vele kooplieden van de wys gebracht hebben. Doordat in Nederland zoowel de opslag aan den Inkoop, als het overschot van den ver koop beiden met winst betiteld worden, is het bij ons mogelijk, dat men by winstneming een verlies lUden kan. Heef: een koopman b.v. 15% onkosten en hy legt 10% winst op den inkoops prijs dan zal hij een verlies lijden, of schoon hij een winst genomen heeft. In Duitschland spreekt men gewoon' lijk van „Nutzen am Einkauf" er „Gewinn vom Verkauf". Hier in Nederland verwart men maar al te dikwyis deze twee winstsoorten. Zonder voldoende kennis van zaken be ginnen hier „winkeliers" zaken the doen die meenen dat, indien men 40% winst op den verkoop legt. men ook 40% winst zal overhouden. Hebben zy dan een om zet van 25 mille en geven zij voor on kosten en levensonderhoud de ver meende winst van f 10.000, uit, dan wordt ongeveer f 3000 te veel uitgege ven, met het natuurlijke gevolg, dat faillissementen en liquidaties, ophef' fingen van zaken, hier niet van de lucht zijn. De onkosten moeten uitsluitend uit die winst bestreden worden. Nu heeft men zooveel mogelijk precies te weten, hoeveel opslag op goederen gelegd moet worden om de onkosten aan den omzet te bestrijden. Deze berekening is voor menigeen omslachtig en indien men zijn oor bij onze middenstanders te luisteren legt. zal men versteld staan hoe weinig winkeliers (misschien ook grossiers en fabrikanten?) de juiste on- kostenpercentages voor opslag weten te bepalen. Met eenige voorbeelden wórdt dit toe' gelicht. Indien een winkelier by een omzet van f 100.000 aan onkosten f 20.000 uit geeft, zullen velen durven beweren, dat hij met 20% onkosten rekening te houden heeft. Dit is onjuist, omdat dan de f 80.000 ingekochte goederen f 20.000 of 25% toeslag eischen. Is echter naast deze f 20.000 bovendien nog f 10.000 verdiend, dan bedroegen de onkosten niet 20% noch 25% maar 28.58%. Heeft- iemand in het vorige jaar ten opzichte van den verkoop 30% onkosten gehad en hy heeft in dien tyd 20% verdiend, dan absorbeeren die 30% on kosten reeds 80% van den opslag. De koopman is toch verplicht te weten hoeveel zyn artikel hem, inclusief onkosten kost, opdat hU aanstonds wete tegen welke uiterste grens zyn goederen verkocht mogen worden. Eerst moeten de onkosten verdiend zyn, de winst, ho: wel het daarom te doen is, komt dan in de 2e plaats. Indien de onkosten niet gedekt worden, ontstaat er verlies en dit moet elke koopman, onder alle om standigheden trachten te voorkomen. Verder besprak de heer Prins nog de hoofdstukken voorkomend in zijn boek. welke de vérliezen en schaden, winst verkoopprijzen en omzet behandelen. opgemerkt, Me- altijd goed ge- humeurd is? De simpele wet Tan oorzaak en gevolg SCHEEPSBERICHTEN. Alwaki p. 26 Oct. Madeira, Buenos Ayres n. Rotterdam. Almkerk. 26 Oct. te Adelaide van Rotterdam. Andijk 27 Oct. van Algiers, Bombay n. Rotterdam. Blommersdijk 26 Oct. te Bermuda om te bunkeren. Beemsterdijk 26 Oct. 10 u, 13 m. 500 mijl Z.West van Valentia, Galveston n. Rotterdam. Bintang 25 Oct. van Port Swetten- ham n. Batavia. Bovenkerk p. 27 Oct. Ouessant, Cal cutta ti. Rotterdam. Calypso 26 Oct. te Barbados van Am sterdam. Bali 26 Oct. te Suez. Batavia naar Amsterdam. Giskerk 27 Oct. te Rotterdam van Amsterdam. Grootendijk 26 Oct. te Cristobal, Pa- cifickust n. Rotterdam. Heemskerk 26 Oct. van East Lonen n. Durban. Jan Pietersz. Coen 27 Oct. van Co lombo, Batavia n. Amsterdam. Lochkatrine 27 Oct. te Londen van Pacafickust. Laertes 27 Oct. te Amsterdam van Londen. Moena 27 Oct. van Genua. Am sterdam n. Batavia. Meliskerk 26 Oct. te Duinkerken, Beira n. Rotterdam. Meerkerk 26 Oct. van Colombo, Rot terdam n. Calcutta. Mapia 26 Oct. van Tetinhe. Nias 27 Oct. te Amsterdam van Ham burg. Nijkerk 26 Oct. van Suez n. Port Sudan. Amsterdam n. O.-Afrika. Ombilin 25 Oct. te Batavia. Parana 25 Oct. te Seatle, Pacifickust n. Rotterdam. Poeldijk 26 Oct. van Rio de Janeiro Rotterdam n. Buenos Ayres. P. C. Hooft 26 Oct. van Belawan. Am sterdam n. Batavia. Rijperkerk 26 Oct, te Kaapstad van Rotterdam. Sommeisdyk 26 Oct.te Bombay v. Rotterdam. Springfontein 26 Oct. te Beira van Dar es Salaam. Simaloer 27 Oct. van Split, Amster dam n. Batavia. Salawati 26 Oct. van Port Said, Am sterdam n. Java. Slamat p. 26 Oct. Perim, Batavia n. Rotterdam. Siantar 26 Oct. n.m. te Londen, Ba tavia n. Rotterdam. Tabanan p. 26 Oct. middernacht, Ouessant, Batavia n. Rotterdam. Toba 27 Oct. 5 u. v. Port Said, Rot- tredam n. Eatavia. Veendam p. 25 Oct. v.m. Kaap Race, Rotterdam n. New York. Volendam 23 Oct. van New York n. Bermunda. Zenada 26 Oct. van Mombassa van Kilindini, De officiëele ontvangst. LE ROI S'AMUSE?

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 12