HAARLEM'S DAGBLAD BEURSKRONÏEK. TWEEDE KAMER. HANDELSBLAD UIT DE OMSTREKEN. VRIJDAG 28 OCT. 1927 VIJFDE BLAD Een beter geluid uit verschillende takken va!n onze industrie. Emissies. De stemming op de Amster_ damsche effectenbeurs. Amsterdam, 27 October. wy wezen reeds eerder op de gunstige ontwikkeling, waarvan verschillende tak ken van de Nederlandsche nyverheid den laatsten tyd blyk gaven, o.a. de sohoenen- en lederindustrie, de scheeps- bouwnij verheid, enz, Ook andere takken geven een bemoedigende ontwikkeling te zien. Zoo gaat bijvoorbeeld de Eerste Nederlandsche Kunstzü'defabriek over tót uitbreiding van haar fabrieken te Ede en Arnhem. Die te Arnhem zal met een oppervlakte van 15.000 vierkante meter worden uitgebreid. Na voltooiing zal deze fabriek geiyke capaciteit heb ben als die te Ede nu heeft. De stich- tiögskosten zullen ruim 2.500.000 be dragen waartoe een deel der eigen geld middelen zal worden aangewend. Door deze uitbreiding zullen 1000 arbeiders meer (500 mannen en ruim 500 meisjes) te werk worden gesteld. De werken zul len zoo spoedig mogelijk onderhanden genomen worden. Slaan we een blik in een jaarverslag van een andere belang rijke industrieele onderneming, als bijv. van Berkei's Patent, dan treft ons ook daar een opgewekte toon, als we lezen: „Het afgesloten boekjaar heeft zich ge kenmerkt door een belangrijken -afzet van de producten, speciaal in die lan den, waar de maatschappij sinds korten tyd ter plaatse fabriceert. De deswegi getroffen maatregelen, welke de maat' schappy voornemens is geleideiyk ei systematisch verder door te voeren, stel len ook voor het nieuw aangevangen boekjaar gunstige resultaten in het voor uitzicht. Binnenkort zal de 6e fabriek in Europa in werking worden gesteld". De Machine-fabriek Stork merkt in haar verslag op: „Is voor enkele Nederland sche bedryven de toestand al wat ver beterd, voor de metaalindustrie is wat werk betreft slechts ten deele, wat prij zen betreft verbetering nog in het geheel niet ingetreden. Wy mogen reeds dank baar zyn, dat wij ondanks de zeer groo- te concurrentie nog een eenlgszins be vredigend resultaat hebben bereikt". (6 pCt. div. evenals vorig jaar). Al waagt de directie van deze onderneming zich niet aan toekomstvoorspellingen, toch vermeldt zij dat zy zeer belangrijke or ders voor electrische bedryven ontving. Optimistischer laat zich de directie der Koninklijke Vereenigde Tapytfabrieken uit, als zy verklaart: „Iets gunstiger is voorloopig althans de toestand op de binnenlandsche markt. De gezamenlyke voornaamste fabrikanten onzer artike len zijn tot het goede begrip gekomen, dat een doorloopend overleg omtrent verkoopsprijzen, meer en beter in ver houding tot de kosten van de productie, een einde zou maken aan de onderlinge en inderdaad doodende concurrentie. Ook in het afgeloopen boekjaar heeft de belangstelling voor onze geknoopte wol len tapyten zich weer sterk ontwildceld. Ook onze mechanisch geknoopte Smyr na-tap ij ten zyn door den handel en door het publiek zeer gunstig ontvangen. Met moeite slechts kan onze huidige produc tie aan de vraag voldoen. Al zyn de be dryf suitkomsten nog verre van schitte rend, ze toonen toch een gunstig contrast met die van de laatste jaren. (Winst 1926-27: na afschrijving, enz. 112.844, waarvan na aftrek van het verlies-saldo vorig jaar ad 73.978, 38.866 op nieuwe rekening overgaat). Hoe langzaam het soms ook schynt te gaan, in al deze tak ken van nyverheid valt toch groei, soms aanmerkelyke en heel bemoedigendej vooruitgang te constateeren. Er werd by de Jongste inschrijving op schatkistpapier voor niet minder dan 80.874.000 ingeschreven. Toegewezen werd 59.272,000. By de emissie 200.000 nieuwe aandeelen Mij. Stadhouderslaan met 10 pCt. storting tegen 210 pCt. werd op zoodanige wyze van het claimrecht gebruik gemaakt, dat aan vrije inschrij vers niets kon worden toegewezen. Dan werd te 's-Gravenhage nog opgericht de N.V. Effectenbezit, met 1.003.000 kapi taal, waarvan 503.000 gestort. De beurs heeft in de afgeloopen over zichtsperiode een weinig opgewekt ver loop gehad. Aanvankelyk scheen het, alsof geld iets ruimer werd, omdat het op 4y2 nog aangeboden bleef. Doch dit was slechts van korten duur. In vrywel alle afdeelingen vonden reacties plaats. Later veroorzaakte de verbeterde stem ming te New York een wat meer geani meerde tendenz, gepaard gaande met iets gemakkelyker geldkoers. Baissiers maakten hiervan gebruik, om tot dek king over te gaan. Al heel spoedig liep de prolongatiekoers echter weer op tot 5 pCt. en verkreeg de markt weer een lusteloos aanzien. Het koerspeil stelde zich daardoor algemeen lager. Banken per saldo eenige punten lager, Kolonia le Bank zelfs 12 punten op 275 1/2. Ove rige cultuurbanken eveneens gevoelig af gebrokkeld. De industrieele afdeeling algemeen la ger. Eenige speciale reden, buiten de al gemeene beurscendenz om, viel er niet aan te geven. Philips boette ca. 20 pun ten in tot 495. Jurgens nog goed prijs houdend en per saldo slechts twee pun ten beneden het vorig peil op 236y2. Voor kunstzijdewaarden bepaalde de da ling zich ook slechts tot enkele punten. Rubbers -5 tot 10 punten lager. Toch waren rubbers de laatste dagen iets be ter ,op de verbeterde tendenz van de rubbermarkt. Een wijziging van den rub- beruitvoer uit Ceylon en Malakka wordt per 1 November niet overwogen. Scheepvaarten, in den beginne flauw en aangeboden, gaven later blijk van een betere stemming. Zoodat de koersen hier slechts zeer weinig bij die van vo- rigen keer ten achter bleven. In de suikerafdeeling, die meestal een punt of 10 lager afkwam, was vooral het groote aanbod van H.V.A. opmerkelyk, hoewel er toch geen byzondere reden voor aanwezig was. Dit fonds boette dan ook 46 punten, tot op 790 in. Later werd de stemming voor suikers iets vaster. De vertegenwoordiger van de Cubaan- sche suikerindustrie, kolonel Tarafa, die begin November in Eurc_.-a zou aanko men, moet voornemens zyn, een Euro- peesche suikerconferentie bijeen te roe pen. Tabakken, onder invloed van de alge- meene reactie, brokkelden ook af, hoe wel zij niet op het laagste punt sloten. Het peil lag per saldo 10 tot 15 punten beneden dat van vorigen keer. Op de vergadering van de Holland Deli Cy. werd een motie aangenomen, waarin het bestuur wordt uitgenoodigd te trachten de voorwaarden te veranderen ln 1500 Oostkust tegen 1000 Holland Deli. BEURSMAN. 27 October. Middagvergadering. Kleingoed. Stemmingen. De Marineraad. Wijzigingen in de Provinciale Wet. De vrouw als griffier. Vandaag zal ook een avondvergade ring gehouden worden. Om nu niet al te veel ruimte in te nemen, hadden wy ons voorgenomen eenigszins summier te behandelen wat er in de middenverga dering zou voorvallen. Zonder dit voornemen hadden we toch kort kun nen zyn: immers een groot deel vah den middag is heengegaan met besprekin gen, waarin het eene deel van de Kamer het andore poogde duidelijk te maken wat er nu precies stond in het wetsont werp tot het instellen van een open baar onderzoek omtrent rampen en on gevallen overkomen aan Nederlandsche oorlogsschepen. Of het wetsontwerp wel goed gelezen was? Wel we moeten opmerken hierbij dat by zeeongevallen heel de moeilijke jurisprudentie van koopvaardy en zeerecht kan worden beirokken. Aanleiding tot het indienen van het ontwerp vond de regeering in de om standigheid, dat hier te lande geen wet telijke voorschriften bestaan nopens het onderzoek van scheepsrampen of onge vallen, aan Nederlandsche oorlogsvaar tuigen overkomen. Voor koopvaardijschepen, bestaat zulk een instantie in den Raad voor de Scheepvaart. Nu waren enkele Kamerleden van meening, dat een aparte raad voor de rijksmarine niet noodig is, omdat men den Raad van de Scheepvaart zóó kon uitbreiden, dat ook marine-ongevallen daaronder zouden vallen. Vooral was de heer Knottenbelt tegen den marineraad, om de botsingen en aanvaringen en on gevallen van oorlogsvaartuigen met koopvaardijschepen. Hij had er bezwaar tegen, dat de marineraad een onderzoek in zoodanig geval zou instellen en dan zou kunnen uitmaken, dat de schuld bij het koopvaardijschip zou kunnen schui len, omdat hij den marineraad bevoor oordeeld r.oemde. In de marine heerscht een groot „esprit de corps", zoo sterk zeide de heer Knottenbelt dat Ik het in Rotterdam eens medemaakte dat een marinevaartuig tegen een pijler aan voer en het bleek toen. - dat de pijler schuld had. De minister stelde op den voorgrond, dat het college zooals geklaagd was geen geld zal kosten omdat het al leen, wanneer er iets gebeurde, tot on derzoek zou overgaan. De bedoeling was alleen eenige meerdere continuïteit te brengen. En wat de gedachte betrof van den heer Knottenbelt, hiertegenover merkte de minister op, dat de marine raad alleen een technische commissie van onderzoek is en dat den koopvaar dijkapitein steeds beroep op den rech ter overblijft. De heer Knottenbelt wilde dus den koopvaardy-kapitein beschermen tegen de marine. De heer Heemskerk merkte op, dat men vol vertrouwen hebben kan in de objectiviteit van de marine-offi cieren. Een amendement-Knottenbelt, dat by botsing t-usschen een oorlog- en een koopvaardijschip steeds het oordeel van den raad van de Scheepvaart moet wor den ingeroepen, viel met 45—36 stem men Het wetsontwerp werd met 4535 stemmen aanvaard. Op een desbetreffende vraag van den heer Brautigam antwoordde de minis ter, dat ook hy van meening is, dat voor botsingen en ongevallen v-an loods- vaartuigen de Schepenwet moet worden uitgebreid. De Tweede Kamer nam vanmiddag een aantal kleinere wetsontwerpen aan, onteigeningsontwerpen voor Arnhem, Bovenkarspel, Assen en Helder. De tyd, dat de schepelingen van de Sumatra in Shanghai hebben doorgebracht zal in rekening worden gebracht voor hun pensioen alsof het Indische dagen wa ren. De bepalingen van art. 88a van de Tabakswet zijn weer voor een jaar in geldigheid verlengd. De stemming over de motie van orde van den communist de Visser, omtrent het heffen van maatregelen tot directe invrijheidstelling van in hechtenis houden Indonesische studenten leverde verwerping van die motie met 5422 stemmen. Vóór de motie waren de voor- steller en de soc.-dem fractie. Deze laat ste maakte zich echter los van de ver dediging der motie door den communist, zy stemde mede voor het bleek uit de verklaring van den heer Cramer om te protesteeren tegen de behande ling der studenten by de huiszoekingen. De wijziging van de wet voor het re serve-personeel der landmacht 1905 (re- gularisatie by de wet van verschillende beschikkingen) werd zonder hoofdeiyke stemming aanvaard. Dan zette de Kamer zich aan de be handeling van wijzigingen in de Pro vinciale Wet. De algemeene beschou wingen hierover duurden al heel kort de heer v. d. Waerden gaf alleen blijk van zyn instemming met het ontwerp op één punt na (het ontnemen aan de Staten van de bevoegdheid tot het in- terpelleeren van de Gedeputeerde Sta ten): hy achtte de wyzigingen te gaan in democratische richting. Uit beleefd heid antwoordde minister Kan eenige woorden. Een eerste wijziging gunde der vrou wen het ambt van griffier. Er is nl. in een der provincies een heel bekwaam vrouwelijk hoofdambtenaar ter griffie, die zeer geëigend voor griffier zou zijn. Om nu deze dame den weg naar het griffiers-ambt niet af te snijden stelde de minister de mogelijkheid tot benoe ming in het wijzigingsontwerp. Mevr. Westerman en mevr. Bakker- Nort waren zeer dankbaar voor deze stap op den weg naar een volkomen ambteiyke gelijkstelling van man en vrouw maar niet voldaan. Het be trof slechts 11 posten en er waren nog zooveel betrekkingen, die de vrouw zou kunnen vervullen: zij vroegen rechtsge lijkheid, wat de benoembaarheid aan ging. De voorzitter, nadat beide dames spraken: „Het woord is aan mejuf frouw Maar niet één der dames deed zich hooren het woord kwam aan den heer Beum-er. Niet waar, onze lezers weten dat, wanneer het gaat over de benoembaarheid van de vrouw tot eenige staatsfunctie de heer Beumer uit zijn tent wordt gelokt. Zoo iets wekt als een roode lap op de stier. De heer Beumer moet er niets van hebben „het feminisme is destructief voor het familieleven". Waarom, zoo vroeg hy den minister, verbiedt gy wel een huwelijk tusschen griffier en commissaris van de Koningin of een gedeputeerde en niet een verlo ving. Wanneer de minister in de stuk ken een verloving „alleen van feite- lyken aard" noemtdan meende de heer Beumer, dat de minister niet weet wat een verloving is (daverend ge lach). Ja, toen moesten natuurlijk ook an dere dames het hare opmerken. D< dames Meyer, Katz en Groeneweg waren ietwat boos. zy noemden het niet fyn, dat de heer Beumer altijd maar grapjes maakte. Zy betoogden dat het hier heel geen geval van feminisme betrof, maar een zuivere incidenteele beslissing, waar voor de dames zeer dankbaar waren. Dat Ds. Kersten van de benoembaar heid der vrouw niets moet hebben is duidelijk. Ook de heer Schokking was tegen, niet om de algemeene vraag der be noembaarheid van de vrouw, maar om dat hij de vrouw niet geschikt acht voor het griffiersambt. De minister verdedigde met verve het artikel, met een beroep op de prak rijk, en er op te wijzen, dat het hier geen pri-ncipieele kwestie betrof maar een feitelijke. Hy zag niet in, waarom verschillende dames niet geschikt zouden zyn voor de vervulling van het griffiers ambt. Morgen stemming. AVONDVERGADERING. De Kamer in de olie. Nieuwe concessies en een gemengd bedrijf. Djambi- herinneringen. Drie olie-ontwerpen werden de Kamen 's avonds voorgelegd. Men* weet dat destijds men herinnert zich de hooge politieke golven van de Djambi-dagen met de „Koninklijke" een gemengd bedryf is gesticht voor de ontginning van de Djambi-velden: de Nedetrl. Aard- olie-my. Men weet ook van de heide groote wereldconcerns, die de petroleum -positie in de wereld beheerschen: de Standard- oil en de „Koninklijke". Welnu, door de Djambi-ontwerpen werd met de Bataafsche Petroleum- maatschappy een gemengd bedryf ge sticht. Destijds heeft de minister van Koloniën (de heer de Oraaf), uitgespro ken, dat in Indië t.a.v. de olie, de „Bataafsche" geen monopolie-positie zal krijgen, Daarvan was één der drie olie-ontwerpen van hedenavond ge volg. Immers er werd in een der drie ontwerpen aan de Nederl. Kol. Petro- leummaatschappy concessie verleend voor belangrijke gebieden en de Ned. Kol. Petr. maatschappy is de Holland sche dépendance van de Standard Oil. Dit werd algemeen gewaardeerd ook al was men het met de regeering eens omdat daardoor de monopolie positie van de „Bataafsche" werd ge broken. Drie mogelijkheden zijn er by het ontginnen der bodemschatten van Indië staatsexploitatie, gemengd bedryf en concessie aan particulieren met een aandeel in de winst voor den Staat. Over deze drie mogelijkheden liep by elk der ontwerpen de discussie. By elk der ontwerpen. Het eerste vroeg concessie te ver- leenen aan de Nederl. Kol. Petroleum Maatschappij, voor twee -terreinen in de residentie Palembang, een terrein in de residenties Rembang en Semarang en een- -terrein in de residentie Madoera. Het tweede wilde aan de Ned.-Ind. Aardolie Maatschappy (het gemengd bedryf) nieuwe terreinen geven n.L het eiland Boenjoe. Het derde vroeg concessie te verleenen aan de Biting Petroleum Maatschappij voor een terrein in de residentie Sema- rang en Kedoe en een terrein in de residentie Semarang. De discussie was heel wat gemoede lijker dan die by de Djambi-con-tracten. Er was één tegenstanders-groep, de s.d.a.p. Wier woordvoerder was de heer Cramer. De andere heeren waren voorstan ders, volledig: de heeren Droogleever Fortuyn, Van Rijckevorssel, Van Boet- zelaer van Dubbeldam en Byieveld, meer gereserveerd de heer Joekes, toch voor. De heer Oramer pleitte nog eens voor staats-exploitatie, omdat op die wyze de bodemschatten den lande ten goede komen. Hiertegen merkten de andere heeren op, dat by andere exploitatie vormen het Rijk groote aandeelen heeft in de winst, en nog w-el zonder de groote riciso van het eigen bedrijf. Risico's vooral wat de verkoopspolitiek betreft, waar het maar uiterst moeilyk is tusschen de beide groote wereld concerns te komen. De distributie is moeiiyk immers. De heer Cramer wees op de uitspraak van den Volksraad, die het eerste ont werp heeft verworpen, omdat het voor onderzoek naar het voorkomen van petroleum hi. geen deugdeüjken on dergrond had. Weshalve de heer Cramer mede op dien grond, de ontwerpen wilde af wyzen: geen beslissing zonder ernstig onderzoek. De heer Droogleever Fortuyn en ook de minister hechtten wel aan het amb telijk vooronderzoek: er is naar hun ge voelen niets dat wantrouwen wettigt in het Indische mijnwezen. De evengenoemde groep van heeren wees op de groote mate van aandeel in de winst van het concessie-ontwerp, wees op de eischen, dat 3/4 van het personeel Nederlandsch onderdaan moest zyn. Wees er ook op, dat explo ratie heel wat sommen kost,., zonder dat, met het eerste ontwerp op succes kan gerekend worden. Als goed moment in het ontwerp werd gezien een goed toepassen van de open deur-politiek. De heer Joekes lette, met den minister, er op, dat de Ned. Kol. Maatschappy een semi-tauitenlandsch karakter heeft. De Nederl. Staat kén met een buitenlander nu eenmaal geen gemengd bedryf aangaan: de principa len zitten te ver weg. De heer Joekes slechts had gaarne ge zien, dat de Staat grooter aandeel in natura had gekregen maar zou toch niet tegen zyn. De minister sloot zich by de verdedi gende heeren aan: de minister, wien te spreken heel moeilyk werd gemaakt, omdat elk argument hem voor de voe ten was weggemaaid. Het eerste wetsontwerp werd genomen, zonder hoofdelijke stemming de heer Cramer wilde geacht wezen te hebben tegengestemd. Het tweede ontwerp (de uitbreiding van de terreinen van de Ned. Ind. Aard- oliemaatschappij) kreeg de critiek van de heeren Cramer en v. d. Waerden. Zy betoogden, dat de Boenjoe-terreinen uitmuntende olie, zware stookolie zullen opleveren, welke geen moeilijkheden op levert voor de raffinadery, noch voor den verkoop. Hier zou de staatsexploi tatie, die beiden bepleiten, in het geheel niet komen tusschen de beide groote wereldconcerns, zy hadden voorts be zwaar er tegen, om met de Bataafsche verder in zee te ontgaan, omdat zy meenden, dat de Bataafsche Djambi er nu Boenjoe in handen wilde hebben om die gebieden te reserveeren, maar niet te ontginnen om in ieder geval de ont ginning slapjes te doen gaan uit hoo ge oliepolitiék. De heeren van Ryckevorsel en Byie veld stelden op den voorgrond, dat de moderne olie-bewerkingsmethoden de zware olie wel degelijk stelden in den grooten distributiestryd der beide we reldconcerns. Bovendien is tot nu de exploitatie van Boenjoe niet zoo roos kleurig geweest. En waarom vroegen zij heeft men tegen op de exploitatie van de Ned. Ind. Aardoliemaatschap- py? Is die niet goed? De beide sprekers meenden van niet. Wanneer de exploi tatie van Djambi niet geheel slaagde zou dat dan niet oorzaak kunnen vin den in de niet zoo grooten olierijkdom van Djambi? Zy wezen op enkele arti kelen van Dr. Feenstra in de N. R. Ct. met feiten en gegevens, die de Djambi- exploitatie in eenigszins vreemd dag licht stelde, zy vroegen ook de heer Joekes daarover inlichtingen. De heer Cramer wilde zelfs door de Ned.Ind. re geering een onderzoek doen instellen. De minister had reeds doen ïnformee- ren naar de juistheid dier artikelen by den Raad van Beheer. De leden daar van hadden minister Koningsberger met vele feitelijke gevens duidelijk ge maakt, dat de Nederl. Aardoliemaat- scha-ppy alles in het werk stelt om de oliebronnen tot spuiten te brengen, maar dat op het vinden van olie moet gewacht worden. Wanneer olie is gevon den, dan dwingt de werelü-oliepolitiek de maatschappy tot verkoop, dan zullen er zeide de bewindsman contrac ten worden afgesloten. Voor het overige sloot de minister zich by den heer Ryckevorssel aan. Morgen wordt over het ontwerp ge stemd. Tegen het derde ontwerp had nie mand bezwaar algemeen meent men, dat het riskant is op d-e bedoelde ter reinen t-e boren, omdat de olierijkdom waarschijnlijk niet groot zal zijn. Het derde ontwerp werd z.lust. aan vaard. INTIMUS. --..ï.-'-N MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. Geeft uwe advertenties op ter plaatsing in het HET algemeene GROOTE dagblad der beschaafde kringen. ALLE soorter advertenties worden zonder prijsverhooging aangenomen 22 by het Bijkantoor Handelsblad (Wensing's Alg. Advert.-Bureau) TEMFELIERSSTR. 32 Telefoon 10209 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 CENTS PER REGEL HEEMSTEDE KINDEROPERETTE „ROOD KAPJE' Door de Nederl. Vereeniginig „Tot Veredeling van Jeugdvermaak", leider de heer Joh. Steenbergen, werd Woens dagmiddag opgevoerd /Roodkapje en de Wolf", operette in 5 bedrijven. De belangstelling was zeer groot. De groote zaal van het RIK. Vereenigings- gebouw was zoo vol, dat zelfs langs de zy paden banken waren geplaatst. Meer dan 600 kleinen en vele oud-eren waren aanwezig. De opvoering slaagde uitstékend, dank zy vooral het werk van den heer Joh. Steenbergen, die als schout Camibisses met zyn grappen er een goede stem ming wist in te brengen. Maar natuur lijk hadden Roodkapje mej. W. Steen bergen en de Wolf, den heer L. van Kerkhoven, de grootste belangstelling van de jeugd. Dat de kinderen genoten bleek wel uit de pret die zij hadden, waardoor ech ter tevens veel van het gesprokene voor hen verloren ging. Bleeding en grimeering waren goed ïrzorgd, de Wolf was heel goed nage bootst Tusschen de verschillende bedrij ven werden op de piano volks- en schoolliederen ges Het was een prettige middag voor de jeugd en een succes voor den heer Steenbergen en zyn „ST.-MKJKAEL". Donderdag 3 November zal de harmo nie „St.Miohael" haar eerste uitvoering in dit seizoen geven in het R.K. Ver- eenigingsgebouw. Hieraan zal medewer ken het Haarlemsch Klein Cabaret. VERGADERING TUINLIEDEN. Woensdagavond hield de tuinlieden- vereeniging „Aerdenhout en Omstreken" een drukbezochte ledenvergadering. De voorzitter sprak zyn leedwezen uit over het mislukken der voor September aan gekondigde Dahliatentoonstelling, waar over zulke groote verwachtingen be stonden, maar die door het slechte weer niet verwezenlijkt zijn. Twee nieuwe le den werden geïnstalleerd. Hierna hielden eenige inzenders over het door hen ingezondene ter keuring een inleiding. Een keuringscommissie kende voor het ingezondene verschillende punten toe. Na de pauze hield de heer C. van Iperen een causerie over de bloemkool- cultuur. Het bestuur kreeg in opdracht stappen te doen tot het verkrijgen van projectie plaatjes voor te houden inleidingen met lichtbeelden voor welke inleidingen zich eenige leden opgaven. Ook werd beslo ten in den volgenden zomer wederom een Lathyrusavond te houden. 15 deelnemers meldden zich aan. HAARLEMMERMEER. GRAANBEUttS Op de Donderdag te Hoofddorp ge houden Graanbeurs was de aanvoer als volgt: Tarwe (oude) f 14 a f 16.50; Tar we (nieuwe) f 10 a f 14, Rogge f 10.25 a f 11.25; Gerst (chevalier) f 12 a f 12.75; Wintergerst f 11 a f 12; Haver f 10.50 a 11.50; Witte Duivenboonen f 14 a f 16; Paardeboonen f 12.50 a f 13.50; Bruine boonen f 23 a f 28; Groene erwten f 19 a f 27.50; Schokkers f 32 a f 37; Vale erwten f 26 a f30; Karwij f 38 a f 40; Geel mosterd f 21 a f 25; Blauw maan zaad f 46 a f 47.50, Koolzaad f 20 a 21, Kanariezaad f 12 a f 12.50. Alles per 100 KG. VEEMARKT Op de Donderdag te Hoofddorp ge houden veemarkt waren aangevoerd 35 koeien, waarvan de prijzen varieerden van f 170 tot f 270. Verder een paard, prijs f 300. Voor de koeien, waarin vlug handel werd gedreven, werden flinke DE OPSTALRECHTEN VAN DEN HAARLEMMERMEERPOIDER. Eendgen tyd geleden werd in een ver gadering van de vereeniging van opstal rechthouder ,s na breedvoerige bespre king besloten tot het bestuur van den Haarlemnnermeerpolder het verzoek te richten om niet over te gaan tot ver hooging van het tarief d-er opstalrech ten omdat een recht van f 1200 per H.A. te hoog werd geacht en te zwaar om door belanghebbenden te worden op gebracht. Op dit verzoek werd afwijzend be schikt, hetgeen voor vele bewoners van den Ringdyk ongetwijfeld een groote teleurstelling was. Daarna werd beslo ten, mede op advies van Mr. Hage- meyer uit Haarlem zich tot Gedepu teerde Staten te venden met verzoek om hun zienswijze in deze belangryke kwestie kenbaar te maken en by dit college in afwachting van het na dere onderzoek en de stappen die ge daan zullen worden pogingen aan te wenden om het verder afsluiten der verhoogde contracten stop te zetten. Inmiddels vergaderde de vereeniging opnieuw met mr. Hagemeyer, die als re sultaat van een ter zake met den Dijk- graaf van den Kaarlemmermeerpolder plaats gehad hebbend onderhoud, me dedeelde, dat door den Dijkgraaf een rapport werd verzocht, waaruit ten op zichte van iederen opstalrechthoude® zou blijken in hoeverre de verhoogde opstalrechten als onbillijk moeten worden beschouwd. Tot de samenstel ling van zoo'n rapport verklaarde metf zich eenparig bereid. Thans kwam het bestuur van deae vereeniging met Mr. Hagemeüer weder bijeen, die bovenbedoeld rapport met de aanwezigen behandelde. Besloten werd in den loop van de volgende week dit rapport in te zenden by het be stuur van den Haarlemmermeerpoldet en Ged. Staten. Tenslotte werd nog bepaald, dat iede® bestuurslid persoonlijk zooveel mogelijk den opstalhouders nog zal wijzen op het allerdringendst belang om geen con tracten meer te teekenen. Al het mogelijke is en wordt nog in het werk gesteld om de verdere behan deling en geregeld en spoedig verloop te doen hebben, opdat d-eze reeds meer dan twee jaren hangende en voor de opstal- houders zoo belangryke kwestie, zoo mogelijk over enkele weken tot een be vredigende oplossing zal kunnen wor den gebracht. IJMUIDEN NED. HERV. KERK. EEN NIEUW KERKGEBOUW. In den gehouden gemeente-avond der Ned. Herv. Gemeente te IJmuiden- Oost is, naar de N. R. Ct. meldt, in principe besloten tot het stichten van een nieuw kerkgebouw, waaraan groote behoefte bestaat. Een commissie van 5 leden werd benoemd om de gelden voor de nieuwe kerk bijeen te brengen. De kerk komt op een terrein naast de past» rie aan den Velserduinweg. MAATSCHAPPIJ TOT NUT VAN "f ALGEMEEN. Het departement IJmuiden van „*t Nut" opende Woensdagavond zyn win- terprogramima met -een muziekavond in Thalia. De zaal was zoo goed als geheel bezet. De Jieer IJ. J. Reitsma deelde in zijn openingswoord mede, dat de vereeniging zich in een uitstekenden welstand mag verheugen. Het aantal leden be draagt reeds meer dan 200. Ook de Nutsbibliotheek en de Nutsspaarbank verheugen zich in een uitstekenden bloei. Dientengevolge behoort de vereeniging tot een der best gefundamenteexde in de gemeente. Verder deelde de heer Reitsma nog mede, dat op 1 December voor het Nut zal optreden de voordrachtkunstenaar Brettani. Half Januari zal worden ver toont de film „Naar Tropisch Neder land", Den lOen Februari houdt Dr. van der Sleen een lezing met lichtbeelden over „Strandwandelingen", over een in de maand Maart te houden avond wordt nog onderhandeld. Het prachtige spel van het Haydnkwartet, bestaande uit een viertal leden van het Amsterdamsche Concert gebouw-orkest is een groot succes ge worden. De uitgevoerde werken, kwar tetten van Haydn (Reiter-kwartet) Mo zart (kwartet no. 3 Es gr. t.) en Beet hoven (Op. 18 no. 2 in G gr. t.) genoten alle een sublieme uitvoering. Met een krachtig applaus na elk der gespeelde kwartetten gaven de vele aanwezigen uitdrukking van hunne bewondering voor de schoone muziek. „Het Nut* heeft het seizoen op waardige wyjaé geopend. VISCHAANVOEREN. Gedurende de week van 20 tot- en met 26 October zyn te IJmuiden aan den Bijksvischafslag aangekomen de navol gende visschersvaartuigen: 91 Hollandsche stoomtreüers, en t Duitsche, 1 motorharinglogger, 49 En- gelsehe stoomloggers, 2 treilers en 108 kustvisschers. De besommingen waren als volgt: Hollandsche stoomtreüers van f 934 tot l 6541. Duitsche idem f 6030. Motorharingloggers f 8669. Engelsche stoomloggers van f 527 ot f 3471 TreiUoggers van f 109 tot f 225, ter wijl de kustvisschers te zamen f 4764 be- somden. De aanvoer bestond uit 830.736 K.G* treüvisch, 526 kantjes pekelharing en 12564 kisten versche haring. De to-taalopbrengst bedroeg f 341.667. VELSEN. BOUW VAN EEN HULPSCHOOL. Het bouwen van een verplaatsbare houten hulpschool op een terrein naast de Openbare Lagere School D. te IJmui den is opgedragen aan W. A, Sanders en H. Witte alhier voor f 6538. HALFWEG. IJSCLUB. Het bestuur van de IJsclub „Zwanen burg en Omstreken" is vornemens dezen winter bij goed ijs wedstrijden te orga- niseeren in de kom van de suikerfabriek te Halfweg.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 15