BUITENLANDSCH OVERZICHT iigiiiiiii STAAT VAN BELEG IN BOEKAREST. WAT ZAL BRATLANU DOEN? EUROPA OP DEN KRUISWEG. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 28 OCT. 1927 DERDE BLAD Wilde Carol de regeering omwerpen? Een dreigement: Ik roep de republiek uit. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Dat Carol mee intrigeerde met de Roemeensche Intrigueeremde kliek, die den zes-jarigen koning omgeeft, daar van was iedereen overtuigd, doch dat de zaak al dergelijke funeste afmetingen had genomen wist men toch niet. En waarschijnlijk zou het complot niet zon der gevolgen zijn gebleven als de koerier van den banneling, Manoilescu, niet ge arresteerd was geworden, en als Carol niet zoo onvoorzichtig was geweest, door de stemming te forceeren, en een koerier te zenden naar zijn aanhangers, om een volksstemming over zijn terug keer uit te roepen. Bij het onderzoek van Manoilescu's papieren is gebleken dat deze uiterst be langrijke en compromittante mededee- Iing bevatten. Daarom komen wij voor de derde maal nog eens op dit geval te rug. Er is namelijk gebleken dat de sa menzwering regelrecht de omverwer ping der dictatuur Bratianu ten doel had. De nationale boerenpartij die met een aantal hooggeplaatsten de gevaarlijke oppositie voerde heeft zich nu leelijk in de kaarten laten kijken. Haar vergade ringen zijn verboden ente Boekarest is de staat van beleg afgekondigd. Er is kans dat deze over het geheele land zal worden uitgebreid. Hoofdzaak is onzes Inziens deze: Zal Bratianu (met hulp van zijn broer) er toe over gaan de republiek uit te roerten. waarmee hij al meer heeft gedreigd? De tijd schijnt er rijp voor. Bratianu zal echter in de eerste plaats dictator zijn, en slechts in naam president van een republiek. Natuurlijk doen allerlei vreemde ge ruchten de ronde, die indien zij waar heid zouden bevatten, Bratianu slechts gemakkelijker spel zouden geven. Bijvoorbeeld dat koningin Maria voor nemens zou zijn te vluchten. Niet zonder weemoed moeten iemands gedachten tenslotte naar een jongen ko ning gaan, het kind van 6 jaar, dat onwetend en onbewust de inzet is van een zeer grof speL F. A. E»n C.rtf-relrirmftirh COTti- plot? - Inval in Spanje. Volgens een V. D.-bericht uit Perpig- nan hebben de Fransche en de Spaan- sche politie inlichtingen gekregen over een belangrijke Catalaansche beweging, die thans voorbereid zou worden en waarbij vele te Parijs en Brussel woon achtige personen betrokken moeten zijn. Er zijn aan de grenzen uitgebreide maat regelen getroffen om aan alle gebeur lijkheden het hoofd te kunnen bieden. Een onderwijzer uit Andorra is gear resteerd wegens medeplichtigheid aan het Catalaansch complot. Chamberlain over de laatste vergadering van den Volkenbond. Gisteren heeft Sir Austen Chamber lain, het woord gevoerd aan een lunch. Vele leden van het diplomatieke corps waren aanwezig. Sprekende over den wereldvrede zeide Chamberlain, dat de onlangs gehouden Volkenbondsvergadering in Groot-Brit- tannië om begrijpelijke redenen meer aandacht heeft getrokken dan gemeen lijk het geval was. Het onomstootelijke feit, dat de vlootconferentie op een mis lukking was uitgeloopen, was oorzaak dat deze bijeenkomst van den Volken bond en de afloop daarvan met eenige onrust, en tegelijkertijd met groote be langstelling werd gadegeslagen. Spr. zeide redevoeringen te hebben ge lezen. waarin men het had willen doen voorkomen, alsof hetgeen op de Assem blee was gebeurd, zonder precedent was. Wat mij zelf betreft, zoo zeide Cham berlain, kwam het mij voor, alsof deze Assemblee al niet veel anders was, dan die, welke aan deze waren voorafge gaan. De resultaten der besprekingen waren zeer zeker bevredigend voor hen, die van den Volkenbond wenschen, dat het werk wordt afgedaan. De bij deze gelegenheid verzamelde naties te Gen- nève hebben zoo zeide Chp.mberlain meer openhartigheid betoond in de besprekingen, welke hun belangen raak ten dan tot dusver en dit niet, wijl de situatie gevaarlijker was, doch veeleer doordat de vertegenwoordigers van de vergaderende naties aangemoedigd w.er- den door de heerschende tendenz om licht te werpen op besprekingen, welke anders in delicate en gevaarlijke oogen- blikken in geheime conferenties zouden wordén afgehandeld. Het voornaamste resultaat van deze besprekingen, zoo vervolgde spr- is wel, dat zij gediend hebben om de aandacht te concentreeren op de practische zijde der problemen, welke zich vandaag aan den dag aan ons voordoen- Er is op de Brltsche politiek critiek uitgeoefend, vooral in het binnenland. Doch ik zie een gevaar en ik hoop zoo zeide spr. dat alle leiders van de diverse partijen dit gevaar zullen ver mijden. Ik hoop, dat niemand het daar heen zal willen leiden, dat de Volken bond het onderwerp wordt gemaakt van den strijd tusschen partijen. Ik be schouw het als plicht van- iederen mi nister van buitenlandsche zaken'om het nationaal-politieke element op den voor grond te brengen opdat welke regee- ringswijziging er ook mocht plaats heb ben. de politieke gedragslijn niet be hoeft te worden veranderd want hier van hangt het succes der diplomatie af. KORT EN BONDIG. Mevrouw KoTlontal is tot gezante der radenregeering in Noorwegen benoemd. De voormalige gezant te Oslo is be noemd tot gezant in Mexico. Dinsdag jj. kwam het parlement te Praag bijeen voor zijn herfstzitting. Tegelijk met de begrootingsrekening over 1926 werd de begrooting voor 1928 aan de afgevaardigden voorgelegd. De laatste toont een voordeelig saldo van 1 milliard 27 mlllioen kronen. Een werkman in een bierbrouwerij te Cheswick is daar in een groote pan met kokende suiker gevallen. Hij kreeg deerlijke brandwonden en ligt thans in hachelijken toestand in een ziekenhuis. Alvorens Frankrijk te verlaten, had koning Foead nog een onderhoud met Clemenceau. Het bezoek duurde meer dan een uur en was allerhartelijkst. Een Wolffbericht meldt, dat men Dinsdag in den D-treln ParijsBerlijn- Warschau tusschen de stations Dort mund en Hamm den uit Parijs afkom- stigen professor Constant dood heeft gevonden. Het onderzoek heeft uitge maakt, dat men waarschijnlijk niet met een misdaad te doen heeft, maar met een ongeluk. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents pet regel. Blaren en Brandwónden. Brandwonden, waarop on middellijk een lapje Akker's KloostcrbaUem wordt gedaan, doen dadelijk minder pijn en genezen spoedig zonder zelfs lit- teekens achter te laten. Blaren, trekken ln een oogwenk weg. Geert Goad zoo goed. AKKER'S KLOOSTERBALSEM NEDERLAND EN BELGIë. REGELING INTELLECTUEEL^ BETREKKINGEN. Men meldt uit Brussel aan de N. R. Ot. van Woensdag: Hedenmiddag is op het departement van buitenlandsche zaken alhier door den Belgischen minister van buitenland sche zaken Van der Velde en jhr. van Vredenburch, gezant der Nederlanden het accoord onderteekend tot regeling van de intellectueele betrekkingen tus schen Nederland en België. Hel verdrag bepaalt dat voortaan tusschen Nederland en België uitwisse ling van hoogleeraren volgens een be paald systeem zal kunnen plaats heb ben. De Belgische regeering zal ieder jaar eenige Nederlandsche hoogleeraren uitnoodigen gedurende een jaar of een deel van een jaar aan Bel gische universiteiten een gelijk aan tal Belgische professoren te ver vangen, terwijl door de Nederland sche regeering omgekeerd hetzelfde zal worden gedaan. Er worden verder twee studiebeurzen, een Belgische en een Nederlandsche, ingesteld ten bate van een Nederlandsch en een Belgisch on derdaan, die in het andere land zijn studies wil voortzetten of onderzoekin gen wil doen van wetenschappelijken aard. De Gevaren van Bewapening. LLOYD GEORGE'S WAARSCHUWING. (Van onzen correspondent). Londen 26 October. Zesduizend aanvragen can plaatskaar - ten voor een bijeenkomst, waarop zal gesproken worden over den toestand van Europa en over de mogelijkheden van den Volkenbond! Het is geen klei nigheid) en 't bewijst, dat er in t „veilige Engeland" toch nog wel belangstelling is voor den benarden toestand van het vasteland en dat men hier toch wel voelt vooral na de lessen van den grooten oorlog dat de veiligheid van het Britsche Rijk, hoe groot en sterk dit ook zijn moge, niet alleen kan wor den verkregen door het in stand hou den van een vrijwel onoverwinnelijke vloot, maaT dat zij in de eerste plaats behoort te berusten pp een goede ver standhouding met de rest van de we reld. Nu moet verder worden vermeld, dat een deel van die overgroote belangstel ling wellicht te danken was aan de aan kondiging dat de ex-Premier Lloyd George de hoofdspreker van den avond zou zijn. Lloyd George's mag netische persoonlijkheid, zijn schitteren de welsprekendheid en het feit, dat hij als onderteekenaar van het Verdrag van Versailles mede verantwoordelijk is voor den stand van zaken in Europa, zullen zeker hebben bijgedragen tot die overgroote belangstelling welke het noo- dlg maakte de „overflow" van meer dan duizend menschen onder te berengen in de Philharmonic Hall, waar zij werden bezig gehouden tot de gfoote bijeen komst in de Queen's Hall over was en zij konden worden toegesproken. Nu moet vooreerst worden opgemerkt, dat deze door de League of Nations Union belegde vergadering niets met partij politiek te maken had. Voorzitter was de bekende liberaal, professor Gil bert Murray, die een der scherpste ver oordeelaars van Lloyd George was in den langen tijd van scheuring in de li berale partij na de coalitie. En dat ver der op het podium zaten de ex-minis ter van financiën in Ramsay Macdo- nald's Kabinet Philip Snowden en de begaafde jong-conservatief Duff Cooper. Snowden behoort evenals Ramsay MacDonald en de andere leden van den rechtervleugel der Arbeiderspartij tot de voorstanders van den Volkenbond niet alleen maar ook van het beginsel van „economische ontwapening", dat is van de verlaging der tnvoer-tarieven, het lager-maken van de tariefmuren, die thans vrijwel alle landen van Europa meer of minder hoog langs him gren zen hebben opgebouwd. Hierin verschil len zü van een groot deel der arbeiders partij, die van de poging om buiten landsche producten buiten te sluiten, verbetering van den toestand der bin- nenlandsche nijverheid en dus minder werkloosheid verwachten. Zij zien niet in, dat volkomen vrij ruilverkeer de eenige gezonde basis is voor welvaart en voor industrie en dat een vermindering van belastingdruk en lagere prijzen voor levensbehoeften den levensstandaard voor de arbeiders in de eerste plaats verhoogt. De bijeenkomst evenwel hield zich met dat oogpunt van ontwapening niet be zig, maar concentreerde alle aandacht op het vraagstuk van de verminderin gen der militaire bewapeningen, waar onder natuurlijk ook die van de marine zijn inbegrepen. Over dat laatste heeft Lloyd George, onder toenemende geestdrift van de stampvolle zaal, met buitengewone openhartigheid en kracht gesproken. Hoe kan men blij venden vrede verwach ten als de naties, die den oorlog gewon nen hebben legers onder de wapenen houden die te zamen niet minder dan tien mlllioen man tellen en de versla gen naties gezamenlijk een kwart mll lioen? Hoe kan men onder zulke condi ties vrede houden. Hij verdedigde het Verdrag van "Ver sailles niet zonder de reserve, dat het tal van onvolkomenheden bevatte, dat er tal van aanleidingen door waren ge schapen voor nieuwe conflicten, vooral omdat de overwinnende naties zich niet hadden gehouden aan de verplichtingen, die het Verdrag hen oplegde. Nieuwe conflicten zijn onvermijdelijk zoolang de minderheden van ander ras en andere godsdienst, die door verlegging van de grenzen aan andersdenkenden onderge schikt waren geworden, niet rechtvaar dig werden behandeld. In de Balkan is voorts brandstof genoeg voor nieuwe oorlogen en op den achtergrond is dat ontzaglijke rijk Rusland, beroofd van zijn Westelijke grensstaten, verbitterd door het buitensluiten en boycotten door de rest van Europa, een staat, die wanneer zijn inwendige verwikkelingen eenmaal zijn opgelost, het meest ge duchte land van de wereld zal worden. De eenige doeltreffende manier om de elementen voor een nieuwen oorlog weg te nemen is niet er zich tegen te wa penen, maar om een atmosfeer van broe derschap en goeden wil te scheppen en de onrechtvaardigheden begaan bij het Verdrag van Versailles zoo veel mogelijk te lenigen of weg te nemen en de be wapeningen te verminderen. De Vol kenbond behoort onverschrokken alle geschillen over grensregelingen te ver beteren, want het Verdrag van Versan- les is volstrekt niet onaantastbaar. Toen het was opgesteld, werd er een in zeer zorgvuldige bewoordingen opge steld document aan toegevoegd dat door Clémenceau als President der Conferen tie werd onderteekend, waarin de mo gelijkheid van- herziening der voorwaar den van het verdrag werd erkend. Het grootste, gevaar echter dreigt Eu ropa door een te harde uitlegging en toepassing van de verdragen en meer nog door de onwilligheid der overwin nende naties om eerlijk die verplichtin gen na te komen welke hen ln de ver dragen zijn opgelegd. De blijvende be zetting van het Rijnland bijvoorbeeld, niettegenstaande Duitschland zijn ver plichtingen nakomt is een ernstige In breuk op het Verdrag. En het ergste van alles is dat de belofte om de bewapenin gen te verminderen geheel is gebroken. De legers, die in stand worden gehou den zijn veel grooter dan die van 1914 en zij zijn oneindig beter toegerust en daardoor veel kostbaarder. De naties zijn thans alle zoodanig uitgeput dat zij niet in staat zijn nu een nieuwen oorlog te beginnen. Het is echter een blijvend en volstrekt geen denkbeeldig gevaar voor de toekomst. Het thans opgroeiend geslacht kent nauwelijks de verschrikkingen van den oorlog meer. Wanneer thans niet begon nen wordt met het terugbrengen van den omvang der legers en vloten tot die proporties welke noodig zijn voor de handhaving van de orde is oorlog in de toekomst onvermijdelijk. Elk despuut behoort verder aan arbitrage te worden onderworpen en ingeval een der naties zich niet houdt aan de uitspraak is de economische boycott een te ernstiger wapen om het in den wind te slaan. In vertrouwen en goeden iwü ligt veilig- TNGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. In elke rol bevindt zich een spaarkaartje van ctn£ tevens inwisselbaar tegen boeken voor eiken leeftijd Op aanvraag zenden wij U geschenkenlijst toe Beschuitfabriek HILLE, Zaandam. held. Het is alleen het gevoel van on veiligheid, dat de naties er toe brengt haar bewapeningen op te drijven, zoodat thans het verarmde Europa per jaar vijfhonderd millioen pond (zes milliard gulden) meer aan bewapeningen uit te geven dan voorheen. Het was begrijpelijk dat Lloyd George met sarcasme en bitterheid sprak over de mislukte vlootconferentie te Genève. Hij zeide terecht dat oorlog tusschen Groot-Brittanië en de Vereenigde Sta ten ondenkbaar was, zóó ondenkbaar dat beide rijken gemakkelijk tot een overeenkomst hadden kunnen komen voor wederzijdsche vermindering van bewapeningen. Welk een voorbeeld zou dit niet geweest zijn voor de andere naties! Wat gebeurde echter? Beide lan den zonden him marine-experts naar de conferentie, mannen die leven van en voor de grootheid van de vloten en hoe kan men zulke mannen laten beraden over vlootvermindering? Het falen der conferentie was een on berekenbare ramp voor het vredesdenk beeld. En, voegde Lloyd George er on der oorverdoovend applaus aan te, de eerste groote mogendheid, die blijk geeft onvoorwaardelijk te vertrouwen op het in den Vlkenbond belichaamde oor deel van de wereld, zal aan de mensch- heid een onsterfelijken dienst- bewijzen, X.YJX. DE KOREAANSCHE GASTEN. GASTMAAL TEN HOVE. Woensdagavond' heeft de Koningin 'ten kon. paleize in het Noordeinde te 's Gravenhage in audiëntie ontvangen prins en prinses Ri. Dezen werden in de vestibule ontvangen door den Prins. Na de ontvangst gaf de Koningin ter eere van het bezoek een gastmaal. Met de Koningin en prins Hendrik zaten behalve prins en prinses Ri (en gevolg) verschillende leden der hofhouding aan, als ook minister Beelaerts van Blok land, de Japansche gezant en leden der Japansche legatie. De tafel prijkte met goudkleurige chrysanten. De Koningin heeft prins Ri het Groot kruis der Orde van den Nederlandsehen Leeuw verleend. 'üiiiiiiiiniiiiiiiiiimnitnniiinriniiijni Auto*s voor Arabië. (Van onzen Londenschen correspondent.) Reeds vroeger is gemeld dat de popu lariteit van den automobiel zich heeft uitgestrekt tot Arabische woestijnen, waar de sheiken tegenwoordig voor hun verplaatsing even vaak gebruik schijnen te maken van oude Fordjes als van him schoone paarden. De smaak in de woestijn schijnt er niet op vooruit te gaan. Bij den onaanzienlijken Ford wagen is het echter niet gebleven. De Duizend en Een Nacht-verhalen kun nen met één van den motor wor den vermeerderd. Indien het een sprook je ls maar dat is het niet is het er geen van magische tapijten, die de Arabieren door de lucht vervoeren naar de plekken hunner keuze, maar een van den modernsten automobiel. Een stel zeer mooie auto's van velerlei vorm en voor allerlei doeleinden wacht in Londen op verscheping naar de heilige stad Mecca. De wagens zijn afgewerkt ln glanzend aluminium en wit. Er zijn gesloten wagens met vierentwintig plaatsen voor de vrouwen van den ha rem, open wagens in charabanc-vorm voor koninklijke garden en open toermo- dellen met zeven zitplaatsen. Bij elkaar vormen de rijke voertuigen een schitte rend tooneel. De pelgrims die jaarlijks het Efraf van Mohammed komen bezoe ken zullen ontdekken dat de jongste voortbrengselen van Westerschen voor uitgang den zetel des geloofs zijn bin nengedrongen. De vier open toermodel- len zijn bestemd voor Z. M, Ibn-Saud, Koning van Arabië, en zijn persoonlijk gevolg. De twee charabancs, die bui tengewoon snel kunnen gaan, zullen zijn gewapende garde van vijftig strijders vervoeren. De vrouwen van den heer- scher reizen in de gesloten en geblin deerde koetsen. De atmosfeer in deze rijtuigen wordt frisch gehouden door een electrischen waaier en een oak voor honderd liter water een voorzorg die de woestijn eischt gaat op het dak dier wagens mee. Een Engelsehe fabriek dankt deze bestelling van den Arabl- 6chen heerscher aan het feit dat een harer agenten gedurende den oorlog on der Kolonel Lawrence In Arabië dien de en vriendschap sloot met Ibn Saud. Toen deze besloot de paarden en ka- meelen voor den motor te verwisselen, dacht hij aan zijn ouden vriend. En nu zal het wel niet lang duren of ook Mecca heeft een ernstig verkeersprobleem door den motor gebracht op te lossen. De „voorzichtige" leeftijd. Het Londensche bureau voor statis tiek heeft onlangs verklaard, dat de gemiddelde mensch eerst op vijf-en- twintig-Jarigen leeftijd verantwoorde lijkheidsgevoel en voorzichtigheid krijgt. Deze berekening is gebaseerd op het percentage der ongelukken met doode- lijken afloop, dat te wijten is aan on voorzichtigheid, en dat 84 pet. bedraagt voor „kfhderen" onder de 25 jaar. Hoe veel menschen er echter zijn, die op hun 25e jaar den voorzichtigen leeftijd nog niet gereikt hebben en dien waarschijn lijk ook nooit zullen bereiken, wordt niet vermeld. Dichter-„vereering" Tegen het einde van de zeventiende eeuw leefde Ln Engeland een. dichter, ge naamd Stow, wiens werken in eersten druk in het bezit zijn van de King's Library te Londen, een bezit waarop deze instelling heel trotsch is. Het eenige en groote levensdoel van dezen dichter is geweest, om Engeland tot op de kleinste plekjes te doorkruisen en voor dit doel heeft hij zijn leven tin zijn bezit gegeven. Hij bestudeerde Enge- land's verleden tot in de kleinste bij zonderheden en bewaarde zijn onder vindingen voor de toekomst. Toen Stow oud werd, geraakte hij in de diepste el lende, en tenslotte wendde hij zich tot den Koning om hulp. Deze hulp werd hem niet onthouden. Op zekeren dag ontving de dichter een groot patent van het Koninklijk zegel voorzien, waar in te lezen stond, dat :„In aanmerking nemende dat Stow vijf-en-veertig jaar van zijn leven gegeven had om mate riaal te verzamelen voor een Kroniek van Engeland ,en twaalf jaar later een Geschiedenis van de steden Londen en Westminster geschreven had, eindelijk in oogenschouw nemende, dat zijn heele leven in dienst is geweest van Engeland, zoo geven Wij Stow Onze Koninklijke en Genadige toestemming, aalmoezen van Onze onderdanen af te smeeken en deze geheel ten eigen bate aan te wenden. Dit alles gedurende den tijd van een jaar". De minister in de spinnerij CVan onzen Londenschen correspondent.) De minister van Binnenlandsche Za ken, Sir William Joynson-Hicks, heeft dezer dagen bezoeken gebracht aan verschillende textielfabrieken in Lan cashire. Zijn doel was persoonlijk een onderzoek in tfe stellen naar zekere kwesties die zijn gerezen in verband met de nieuwe fabriekswetgeving, die de re geering voornemens is in te stellen. In een der fabrieken nam het vrouwelijk personeel geen blad voor den mond. „Is het werk inspannend?" vroeg de minis ter een der meisjes. „Hard genoeg knaap", was het botte antwoord. En teen de Minister antwoordde dat zij er toch wel pleizier in scheen te hebben, merkte zij op dat er geen andere keus was, dat wie niet werkte in Lancashire ook niet at. De Minister herinnerde aan het ge schreven woord: wie niet wem zal ook niet eten en troostte de vrouwen met op zijn eigen lot te wijzen. „Ik moet hard werken voor mijn dagelijksch brood", verklaarde hij, „bijna steeds veertien uur per dag. Ik verlaat mijn huis 's morgens tien uur en ben, wan neer het Lagerhuis zit, zelden voor mid dernacht thuis." „Maar dat noem ik niet werken," viel een ander „lassie" lachend ln. Een der werksters, peinzend over die late uren van den Minister, sprak de hoop uit dat hij niet naar die slechte nachtclubs zou gaan maar recht streeks naar moeder de vrouw. De Mi nister verzekerde haar dat hij geen tijd had voor nachtclubs, en zoo weinig tijd thuis dat hij zijn vrouw slechts eens per week zag. „You are lucky" (jy bent een boffert!) klonk de lakonieke opmerking van een man in het gezelschap. Ingenieuze verkeers torens in Londen. .(Van onzen Londenschen correspondent) Terwijl Beriyn en New York en eenige andere groote steden reeds lang ver keerstorens bobben opgericht óp drukke kruis en knooppunten, is Londen tot nu toe trouw gebleven aan zyn levende seinpalen, de verkeersagenten. Maar nu een Engelsch generaal een blijkbaar praktischen automatischen verkeers agent heeft uitgevonden, in den vorm van een seintoren met satellieten (sig- naalpalen) is er kans, dat ook in Lon den de menschelijke factor in de ver keersregeling zal worden verminderd. De installatie van den generaal bestaat uit signalen en een toren, die de sig nalen bedient, 't Signaal gelijkt op een hoogen lantaarnpaal, die zou worden ge plaatst ln het midden van een straat, waar deze op een centrum uitloopt. Een man in een toren midden op het plein kan de verschillende seinpalen bedienen. De seinpaal is bovenaan voorzien van een krachtig electrisch licht, dat groen is wanneer de verkeersstroom voorbij mag gaan, en rood wanneer hy moet worden opgehouden. Onder dit licht is een hoorn, die vooraf waarschuwt wan neer het licht van kleur verandert. De paal is bovendien voorzien van een arm, die de functie van het licht voor stop pen of doorryden kan aanvullen. Aan den voet van den seinpaal is in den me talen mantel een nauwe gleuf, waar krachtig lichfc doorheen straalt, dat een lijn van licht op straat werpt. Deze ïyn van licht vervangt de witte lijnen, die thans in drukke straten midden over het plaveisel loepen om het op- en neergaand verkeer in eigen banen te houden. Deze witte lijnen zijn bij sneeuw en ander ongunstig weer nagenoeg on zichtbaar, hetgeen uiteraard niet het geval zal zyn met de ïyn van licht. De samensteller van het systeem is van meening dat het 150.000 zal sparen op politie-traktementen en op andere wijze. G. B. S.' openhartigheid. Bernard Shaw bracht kort geleden een bezoek aan de firma, waar hy voor dertig jaar als leerling in den handel werkzaam was geweest. Hy zag daar een kennis-collega, die al dien tijd van 's morgens vroeg tot 's avonds laat den zelfden eentonigen registratie-arbeid had verricht. „Dat zou nu ook mijn lot geweest zyn, zoo zeide Shaw later, wan neer ik het niet had klaar gespeeld, de eenige mensch onder een millioen te zyn, die leugens op een zoo amusante wijze weet te vertellen, dat de men schen naar de theaters stroomen om ze te hooren, en dat de acteurs ze zoo zeggen, dat ze zelf gelooven, dat het waar is". De beroemde diamant. De Hertog van Westminster heeft on langs een van de vermaardste juwee- len van de wereld, den Nassak-diamant, aan een Parijschen juwelier verkocht. Zooals te verwachten was vindt dit kostbare stuk weer zyn weg naar de Vereenigde Staten, waar de juwelier het heen heeft gebracht in het besef dat hij in Europa niet den prijs zou kunnen krygen, dien hy er voor mag verlangen. Men heeft ons niet verteld hoeveel de hertog voor den diamant heeft ontvan gen noch weet men wat de huidige be zitter er voor vraagt. De Nassak-dia mant is uit Indië afkomstig, zooals zoo veel beroemde diamanten, als de Koh- i-noor (een der Engelsehe kroonjuwee- len) en de Orloff, die'den schepter der tsaren sierde. De geschiedenis van den blaüwig-witten Nassak-diament gaat te rug naar de zesde of de zevende eeuw. De steen is bijna 80 karaats. Zijn waarde werd blijkbaar terstond beseft toen hij werd gevonden. Want hij werd uitver koren het cyclopisch oog te vormen van het beeld van Shives in den tempel van Nassak, waar tien eeuwen lang de Hin does het puweel aanbaden omdat zij in de schittering er van het licht van een goddelü'k oog meenden te zien. In 1818 werd Nassak bezet door Brit sche troepen. De diamant werd uit het voorhoofd van het afgodsbeeld ge haald en naar Londen gestuurd door de Oost-Indische Compagnie. De Markies van Westminster, voorvader van den huidigen hertog, kocht hem. Hy droeg den steen in zijn zwaard by de eerste receptie van Koningin Victoria na haar kroning. By die gelegenheid trok het stuk voor het eerst algemeene aandacht en werd het opgenomen in de klasse der kostbaarste diamanten van de we reld. Lang voor den oorlog schatte men de waarde van den Nassak-diamant op 40.000 Een Bayreuter Theater in Engeland. In het kleine dorpje Hamble, in liet Engelsehe Graafschap Southampton, staat een prachtig theatergebouwtje, geheel gebouwd in den stijl van het we reldbekende theater in Bayreuth en dat plaats biedt aan 350 toeschouwers. Het werd gebouwd door den Engelse hen musicus Stephen Fry, een hartstoohte- lyk Wagnervereerder. In het fraaie ge bouw, dat volgens een inscriptie gewijd is aan „de Harmonie", het schoonste goed der menschen, en aan alle harten, die voor anderen slaan", worden concer ten georganiseerd, geheel in Wagne- riaanschen styi. Wordt er een piano- avond gegeven, dan is de zaal geheel donker en ziet men den speler slechts als een silhouet tegen een gekleurden achtergrond. In de muziek treurig en gedragen, dan heerscht er een grauwe, sombere sfeer in de zaal, wordt daaven tegen levendige, vrooiyke muziek ten géhoore gebracht, dan is de omgeving en speciaal de achtergrond in frissche! helle kleuren gehouden.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 9