LETTEREN EN KUNST FLITSEN STADSNIEUWS. FEUILLETON Het Huis met den Pijl HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 1 NOV. 1927 HET TOONEEL. HET AMSTERDAMSCH TOONEEL. DE KOOPMAN VAN VENETIë. Dat het huwelijk tusschen Louis de Vries en Herman Kloppers niet van langen duur zou zijn, begreep een ieder, die met de tooneel toes tanden 'n weinig op de hoogte is. Maar een zoo spoedige ontbinding had men toch niet ver wacht. Louis de Vries heeft Kloppers' huwelijksgift de mislukte enscenee- ring van „De Koopman van Venetië", die het bruiloftsfeest zoo vreeselijk ver stoorde bij de scheiding terugge stuurd. Hij heeft nu met behulp van den Vlaming Joris Diels Shakespeare's werk opnieuw geënsceneerd en ingestu deerd en zich daarbij niet aan experi menten gewaagd. De Vries speelt nu „De Koopman" weer op oude wijs en laat het scherm zooals ook Louis Bouwmeester deed na de rechtzitting voor goed zakken. De decor-oplossing, die Diels gevon den heeft, is heel gelukkig, zoodat de verschillende tafereelen elkander nu zeer vlug opvolgen en de voorstelling reeds om kwart voor elf geëindigd is. Wanneer ,JDe Koopman" in hetzelfde tempo en in dezelfde bezetting op 1 September, ware gegeven, dan zou de eerste voorstelling van Het Amster- öamsch Tooneel in onze hoofdstad ze ker niet 'n débacle zijn geworden. Het is te begrijpen, dat een acteur als Louis de Vries zich tot de rol van Shylock aangetrokken gevoelt Hij brengt er alles voor mee en zijn Shylock is dan ook een creatie, die hem eer aandoet. Dat hij ons een „gansch anderen" Shylock laat zien, dan de Groote Louis zooals de Vries in een interview deed uitkomen kun nen wij niet zeggen. Hij volgt in de groote lijnen Bouwmeesters onvergete lijke Shyiock-creatie, ja, soms was het mij, of ik Bouwmeester hoorde. Een nieuwen kijk op Shakespeare's werk zal zeker niemand, die „De Koopman van Venetië'' door Bouwmeester kent, coor de Vries' opvoering krijgen. Toch mag men daarom nog niet van een „copie" spreken. Eouwmeester's Shylock was vooral in het begin monumentaler, zijn dictie veel scherper, veel markanter. Bij Eouwmeester's Shylock dacht men on middellijk aan Rembrandt. Bij de Vries krijgt de figuur pas volle kleur en leven in de Tubai-scène. Tot aan dat tooneel vond ik hem vrij mat. Wie zich Bouwmeester's spel tegenover Antonio en bij de vlucht van Jessica herinnerde, werd Zondagavond zeer zeker teleurge steld. Maar de Tubal-scène speelde de Vries met verbluffende virtuositeit en met Oostersch temperament. Hij nam de overgangen niet zoo vlug als Bouw meester, maar hij was daarom in dit tooneel niet minder overtuigend. In de rechtzaal die anders van enscenee- ring was, wij gewcon waren, name lijk met de rechtbank op den achter grond was Bouwmeester een roofdier; de Vries blijft hier meer mensch. Zoo fascineerend en hartstochtelijk ais van Bouwmeester was zijn spel niet, maar toch gaf ook Louis de Vries in dit be roemde tooneel eer. Shylock van groot- sche al'ure en tegen het slot was ook hy aangrijpend en diep-tragisch. Hei verheugt ons daarom, dat de Vries zich door de eerste teleurstelling te Amster dam niet heeft laten ontmoedigen en hij ons den Koopman heeft gebracht. Want dit werk van Shakespeare mag op het Nederlandsch repertoire niet ontbreken, zoolang wij een acteur bezitten als Louis de Vries, die de rol van Shylock in grooten stijl vermag te spelen. Er was van aankleeding en decors meer werk gemaakt dan wij van Louis Bouwmeester op zijn tournées gewend waren en de omgeving was ongetwij feld beter, al waren er dan ook zwakke plekken in de opvoering. Een verrassing was voor ons Annie Follender in de rol van Portia. Wij had den deze jonge actrice niet tot een zoo levendig gespeelde en boeiende Portia in staat geacht. Zij bracht de charme en de gratie der jeugd mee op het too neel en voor het eerst zagen wij in Hol land de scène tusschen Bassanio en Por tia vóór de pauze dank zij ook het gracieuse, romaneske spel van Joris Diels als een liefdespoeem. Met zulk een Portia en een Bassanio zou het de moeite loonen ook het laatste bedrijf te spelen. Zij zouden er zeker licht, kleur en poëtische sfeer aan weten te geven. Aan zeggingskracht in het beroemde pleidooi schoot echter deze Portia nu en dan te kort. Van Ida Wasserman kon men zeg gen, dat zij als Jessica een waarlijk Joodseh meisje was. Maar dat is dan ook eigenlijk de eenige lof. Louis Chrispijn is nooit op zijn sterkst, warm eer hij ver zen moet zeggen. Eerst in de rechtzaal, toen hij Shylock zijn hoon en spot in het gezicht kon werpen, kwam Chris pijn tot zijn recht. Ook Jo Stam voelde zich in het keurs van het vers dat elke fout in de uitspraak meed oogenloos bloot legt nog niet geheel op haar gemak. Philip de Vries en Teune waren de twee Gobbo's, zoon en vader. Het was lang niet slecht al zou ik niet durven zeggen, dat ik deze scène nooit grotesker heb zien spelen. Fol- kert Kramer was een wat schutterige Antonio! Maar het dient erkend, dat de „koopman" wel de ellendigste rol in dit stuk is. Er was op de goedkoope rangen veel belangstelling voor deze wederopvoe ring van „De Koopman van Venetië". Deze belangstelling gold zeker in de eer ste plaats den Shylock van de Vries, ^en heeft Louis de Vries na zijn groote tooneelen Zondag geestdriftig toege juicht. maar ook aan Annie Follender en Joris Diels heeft het publiek de hulde niet onthouden. Wat mij voor deze jonge art is ten genoegen deed. J. B. SCHUIL MUZIEK. ARB. ZANG VEREENTGING „DE STEM DES VOLKS". Jubileumconcert. Laat ik allereerst de loftrompet steken over de keuze van het mooie program ma en over de ernst en toewijding waarmede het koor en vooral de direc teur. de heer Joh. F. Keja, him taak hebben opgevat Dat hier hard en goed gewerkt is, bewees de tamelijk solide uitvoering van eenige middeleeuwsche liederen en van Cherubim's „Requiem" Eenige opmerkingen kunnen misschien van goeden invi.ed zijn. De vredige, naïve liederen als „Si Dieu Vient Au Monde", „Het Wasser Te Nacht also Soete Nacht" enz. zijn goed opgevat, zeer moeilijk. Met de opvatting van den heer Keja ben ik het niet geheel eens, vooral van „Heer Jesus Heeft Een Hofken", dat ook wel iets onzuiver werd gezongen. Iedere let tergreep, ja iedere letter moet verant woord zijn. De uitspraak moest meer gedecideerd, de voordracht meer decla matorisch zijn. In het Requiem hadden rijkere contrasten het werk effectvoller gemaakt. Deze voor onsen tijd betrek kelijk oppervlakkige compositie is groo- tendeels in een serieusen opera-stijl ge schreven. Een der meest boeiende ge deelten zoowel van de compositie als van de uitvoering was voor mij de dubbel-fuga uit het Offertorium. De stralende koorklank alsmede de zelf standige medewerking van het orgel maakten een imposanten indruk. De begeleiding werd uitgevoerd door een dubbel strijkkwartet; op sommige plaat sen moest, om de illusie van een goed bezet strijkorkest te verkrijgen, de fantasie de werkelijkheid wel eens te hulp komen. Mooi was ook de vertol king van het Agnus Dei, als slot van deze mis. De orgelbegeleiding van den heer George Robert was natuurlijk een goeden steun. Mijn oprechte wensch is, dat De Stem in de volgende 25 jaren op den ingeslagen weg zal voortgaan. PIET MÖHRINGER. PERSONALIA. Op het tweetal voor predikant by de Chr. Gereformeerde Kerk te Dordrecht komt voor Ds. W. Bijleveld te Haarlem. NED. FILMLIGA. DE EERSTE VOORSTELLING. De schouwburg Jansweg was Zater dagmiddag goed bezet. Vele belangstel lenden hadden van de gelegenheid tot introductie gebruik gemaakt, want zoo als men wellicht weet, had de afdeeling Haarlem der Nederlandsche filmliga voor den eersten keer, by uitzondering ter propaganda, introductie toegestaan. De heer Pfersich voorzitter der afdee ling vertelde, voordat de vertooning begon, wat het doel der Liga is: Het doen vertoonen van artistieke en we tenschappelijke films en cinematogra fische experimenten, die men in den re gel niet in de bioscopen kan zien. Wil men op de hoogte biyven, van wat er op het oogenblik door kunstenaars wordt verricht in Fransche en Duitsche en Russische studios (men noemt die kun stenaars helaas graag, in een vreemde taal: cinéasten der avantgarde), dan worde men lid der liga die er naar streeft de beste resultaten van den ar beid in die studio's te vertoonen, voor een besloten, vasten kern van bezoekers. De afdeeling Haarlem is ln recordtyd opgericht. In de eerste plaats omdat het eerste programma (Cavalcanti) binnen kort weer naar Frankrijk terug moet, en in de tweede plaats omdat de 12 mid dagvoorstellingen die de Liga organi seert in bet reeds begonnen wintersei zoen afgewerkt moeten worden. Misschien ontbrak er daarom hier en daar iets aan de organisatie der eerste vertooning, die, omdat zy te laat be gon, te laat eindigde zoodat eenigen geen gelegenheid hadden om het heele programma te zien. Maar by de volgende middagvoorstel lingen zal zeker blijken, dat men bin nen een normaal tijdsver loop alle films kan zien. Het Cavalcanti-progvamma, dat ook in Amsterdam vertoond werd, is in dit blad reeds uitvoerig besproken. Doch hier willen wy nog herhalen wat de voorzitter opmerkte omtrent het filmpje (een burleske) La petite Lille van Ca valcanti. In het bestuur der afdeeling was men er het nameiyk niet over eens of dit werkje al of niet gedraaid moest worden. Eenige bestuursleden waren bang dat het grootste deel van het pu bliek dit verfilmde straatliedje niet zou waardeeren. De „oppositie" in het be stuur meende dat „La petite Lille" in ieder geval niet geschrapt mocht wor den, in de eerste plaats omdat het be hoort by het complete Cavalcanti pro gramma, in de tweede plaats omdat de Liga ten doel heeft experimenten te vertoonen en z e k e r experimenten waarover verschil van meening bestaat, waarover men praat. Onzes inziens is „La petite Lilie" in vele opzichten een juweeltje van grappigheid en van koddig heid. Een prachtig caricatuurtje van een echt sentimenteel-ouderwetsch straat liedje. Behalve de onlangs gerecenseerde films van Cavalcanti (Enrade, Le train sans yeux, en La petite Lilie) werd een film van den heer J. C. Mol, uit Bloe- piendaal vertoond: Uit het ryk der kristallen. Een microfilm, die ons laat zien hoe zich op het glaasje onder de microscoop verschillende kristallen vormen. Het zou wer kelijk een vorm van journalistieke zelfoverschatting zh'n als men trachtte de schitterende pracht van de vele ma len vergroote kristalgedaanten te be schrijven. De wonderlijke vlakverdeeling de grillige schoonheid zyn werkelijk overdonderend en onbeschrijfelijk Ons compliment aan den vervaardiger, den heer Mol, die bezig is een schitterende collectie wetenschappehjke films te ver vaardigen die van ongemeene waarde zullen blijken te zyn, zoowel voor de weienschap, en het onderwys, als voor.... de Liga. Voordat de voorstelling begon hebben zich nog een 50-tal belangstellenden opgegeven als lid der Haarlemsche filmliga. Wy wachten nu met nieuwsgierigheid op de volgende matinées. Want een to taal indruk van het werk der filmliga kan men zich eerst na afloop van dit seizoen vormen. Over de tweede voorstelling zullen spoedig bijzonderheden volgen. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1040 WANDELEN MET JANTJE Je gaat aan den wandel met Jantje en wuift de achtergeblevenen vaar wel verzoekt Jantje zich niet zoo te laten sleepen, maar flink te loopen als een groote kerel als Jantje niet kan loo- Jantje staat zoo nu en pen zonder zich te laten I dan plotseling stil om trekken, moet hy maar een aantrekkeiyk steen- vooruit loopen I tje op te rapen Je vermaant hem dus om achter Je te gaan loopen, doch merkt spoedig dat hy den afstand overdrijft je verzoekt hem krachtig om voort te maken, an ders gaat vader alleen verder je wacht met stijgend on_ i geduld, terwijl Jantje I met een klein poesje I speelt tenslotte ga je I hem maar halen en komt tenslotte thuis met Jantje, die tot de conclusie is gekomen, dat hy gedragen wil worden. (Nadruk verboden). DE VROUWENDAG. BIJEENKOMST S. D. VROUWENCLUBS. 31 October werd ln het geheele land een vrouwendag gehouden, op initiatief van den Bond van sociaal-democrati sche Vrouwenclubs. De Haarlemsche soc.-dem. Vrouwen club hield Maandagavond een byeen- komst ln De Centrale. De voorzitster mevrouw De KierSpek opende de bijeenkomst met een woord van propaganda. Vrouwen kunnen veel Invloed ten goede uitoefenen in huls en omgeving, zeide zy. Wanneer alle vrou welijke partygenooten meewerken, ls heel wat te bereiken. Mevr. P. F. Sanders—Heraberger be gon daarna met de voordracht van den Achtsten brief van Gezag uit de Minnebrieven van Multa- fcnH. Zeer veel succes had mevrouw San ders met deze voordracht, waarin zoo duidelijke beeldspraak is gelegen. Ten tweede droeg mevr. Sanders voor een gedicht speciaal geschreven voor den vrouwendag door Margot Vos, „Ter Vrouwendag". Ook dit had veel succes. Mevr. M. Straatman—Kremer hield hierop een rede. De vrouwen denken zoo dikwijls, dat hun taak besloten ligt tusschen de vier muren van haar huisje, zeide zij. Dit is ongetwijfeld een der eerste eischen, maar daarnaast en daar buiten zyn nog andere plichten. Meestal zeggen zy gèen tyd voor of verstand te hebben van politiek. Als moeder de kinderen goed groot gebracht heeft en ze in de wereld ko men, dan zien ze pas hoeveel ellende er is en maken er dikwyls aan den lyve kennis mee. Dan voelt de moeder dat er groote problemen zyn, waarmee niet alleen de man maar ook de vrouw te maken heeft. Dikwyls berusten dan de vrouwen maar. De vrouwen zien dik wyls voorby de groote vraagstukken, die in Genève besproken worden. Al duurt het lang, eens zullen misschien de arbeiders zeggen: „er moest een daad komen", en die daad moeten de arbei dersvrouwen voorbereiden. Om de inter nationale verbroedering te gedenken, hebben wy arbeidersvrouwen geen twee minuten stilte noodig, vervolgde spr. altyd strijden wy daarvoor ln het da- gelijksche leven. Ook by de Katholieke en Christelijke vrouwen is iets van deze gedachte groeiende., wy blijven vol houden, dat het noodig is, dat wy be ginnen te ontwapenen. In Engeland werd laatst een oorlogs monument onthuld, voorstellende een vrouwenfiguur, met een zwaard in de hand. Hoe weinig begrip had de beeld houwer van een vrouwenziel, door een vrouw af te beelden met een geheven zwaard. Wy gevéh de vrouwen in han den het symbool van de nationale ver broedering en de wereldvrede, aldus spr. Deze vrouwendag staat in het teeken van de ontwapening en internationale verbroedering en in die leuze liggen alle andere leuzen opgesloten. Het is goed, dat wy een dag in het jaar byeen kunnen komen, om te ge tuigen van wat er leeft in ons hart. Het is jammer, dat de mannen zich dikwyls verzetten tegen het vergadering- bezoek van hun vrouwen. Vele mannen hebben echter 'geleerd, dat het prettig ls, met de vrouw te kunnen praten over den gemeenschappelijken stryd. Als de aanwezige mannnen in hun omgeving propaganda maken zullen meer mannen en vrouwen op een vol gende byeenkomst aanwezig zyn. Dan zal in den huiselijken kring gesproken kunnen worden over de groote vraag stukken, door man en vrouw, en door moeder en kinderen. Ondanks alle verbroederingsgedachten vindt men overal bewapening. De men- schen hebben niet begrepen, dat zy met haat-gedachten niet verder komen. Nog overal worden ionge mannen in alle landen opgehitst door de gedachte dat het een eer moet zyn te vallen voor zyn land. Eenmaal zal echter de tyd komen, dat het socialisme zal zegevieren. Eens zal er geen broedermoord meer zyn, aldus besloot mevr. Straatman. Na de pauze droeg mevr. Sanders voor: „Gebed te Waalwyk" van A. van Collem, en een fragment uit „Opstan delingen", van Henriëtte Roland Holst; zeer gevoelige poëzie, die in de mooie voordracht recht wedervoer. Ten slotte zegde mevr. Sanders een gedicht van Marie Vos: „De jonge Maat". Mevr. Kier bedankte beide spreek sters en de vrouwen, die propaganda gevoerd hebben voor dezen dag, bene vens de aanwezigen voor hun opkomst. TIEN JAAR SOVJETBEWIND. Ter gelegenheid van den tienden ver jaardag der Russische Revolutie belegt de afdeeling Haarlem van de Interna tionale Arbeidershulp een openbare ver gadering waar mevrouw H. Roland Holst en de heer P. J. Schmidt komen spreken. De vergadering wordt gehou den op Maandag 7 November in de bo venzaal van het gemeentelyk concert gebouw. IR. P. DE VRIES f Ir. P. de Vries, sedert 1925 gepen- sionneerd als directeur der Rykstuin- bouwschool te Aalsmeer, is in den ouder dom van 55 jaren te Haren overleden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cent» per regel. Hebf Gij rheamatiekl Lijdi Gij aan jicht? Aarzelt dan niet maar gebruikt Aspirin-tabletten ln orlgineele verpakking met den oranjen band. Masseer dan nog met Spirosal-oplossing het eenige wrljfmlddel, dat diep ln de huid dringt, en Gij verkrijgt oogenblikkelijk verzach ting van al uwe pijnen. Want Aspirin en Spirosal Genezen U geheel en alt WEIGER NAMAAK OF LOSSE TABLETTEN Naar het Engelsch van A. E. W. MASON. 44) Vóór lo. Hoewel het vermoeden dat er een moord was gepleegd eigenlijk begon met het ontdek ken van het feit dat de „Verhan deling over Spo- ranthus Hispid us" weer op de boe kenplank was ge zet, wezen ande re dingen, zooals het verdwijnen van de vergiftige pijl, de rol die Jean Cladel blijk baar gespeeld had, Ann Upcott's ver haal over haar tocht naar de schatkamer en nu het verdwynen met de parels van mevrouw Harlowe, er op, dat het hoogst noodzake lijk was dat het onderzoek werd voortgezet. Tegen. Maar aange zien er in het li chaam van me vrouw Harlowe geen spoor van vergif werd aange troffen, ia het moeilijk om den misdadiger aan 't gerecht over te leveren, en kan dit alleen gebeu ren: a) door een be kentenis. b) door het ple gen van een an dere, dergelyke misdaad. In overeenstem ming met Ha- nand's theorie dat iemand die een maal een mede- mensch vergiftigd heeft, dit weer zal doen Vóór: 2o. Als er een moord gepleegd werd, gebeurde dit waarschynlijk 's avonds om half elf toen Ann Up- cott in de schat kamer het geluid van een worste ling hoorde, en hoorde fluisteren: „Nu is het genoeg". 3o. Het is dul- delyk dat Betty Harlowe niets met den moord had uit te staan, als er een moord gepleegd was. Ze had een ruime toelage. Ze was dien avond oo het bal van monsieur de Pouillac. Bo vendien waren de parels na den dood van mevr. Harlowe Bettys eigendom. Als zij den moord had gepleegd, zou het collier niet ver dwenen zijn. Tegen: Arn UpCOtt'S verhaal kan ge heel of gedeelte lijk verzonnen zyn. Ze wist dat de slaapkamer van mevrouw Harlowe zou wor den opengemaakt en onderzocht. Als ze ook wist dat het parelcol lier verdwenen was, was het raad zaam voor haar om het een of an dere verhaal te vertellen en zoo de verdenking van zich zelf af te wenden vóór de ketting ver mist werd. Het is mogeiyk dat het wegraken van de parels niets te maken heeft met den eventueel gepleeg den moord. Vóór: 4o. Wie kunnen dan de schuldigen zijn? a) de bedien den. b) de verpleeg ster Jeanne Bau- din. Aan haar zou meer aandacht besteed kunnen worden. Het wordt te veel als vastaand aange nomen dat zy er niets mee te ma ken heeft, c) Francine Rol- lard. zy was van middag wel bang. Voor haar wa ren de parels wel licht verleideiyk. Was zij het, die zich in het don- al Zij zyn alle- r aal al jaren in deze betrekking. Het is uitgeslo ten dat een van hen voldoende be grepen zou heb ben van de „Ver handeling over Sporanthus His- pidus" om er ge bruik van te kun nen maken. Als een van hen' er iets mee te maken had kan dit al leen als mede plichtige geweest zijn onder leiding van iemand an ders. b) Niemand verdenkt haar. Zij staat goed aan geschreven. c) Ze was meer bang voor de po litie zelf, dan voor een mogelijke be schuldiging van misdaad. Zij ver vulde haar rol in de herhaling van Vóór: ker over Ann Up- cott heen boog? d) Ann Upcott. Zy is in Maison Grenelle gekomen door bemiddeling van Waberski en onder twyfelach- tige omstandig heden. Ze is arm, een betaalde juf frouw van gezel schap, en de pa rels zyn een for tuin waard. Op den avond van mevr. Harlo- we's dood was zy in huis. Ze had Gaston gezegd dat hy het licht moest uitdoen en dien avond vroeg naar bed kon gaan. Ze zou heel gemakkelijk Wa berski hebben kun nen binnen laten en misschien heeft zy de parels "-«kregen als loon voor har.- mede- '!-VitSvheid. Wat zij ons in den tuin vertelde kan wel gedeelte- lyk v/aar geweest zijn. Misschien Tegen: de .moordscène" zonder veel tegen stribbelen. Als zy er bij betrokken was, kon het al leen zijn om bo venstaande rede nen, als helpster. d) Misschien had zy gunstiger introducties dan wy weten. Voor wij meer van haar geschiedenis af weten kunnen we daar niet over .„rdeeien. Haar verhaal over den avond van den zeven-en -twintigsten April kan van het be gin tot het einde aar zyn. In dat geval Is het wel zeer waar schyniyk dat er een moord is ge pleegd. Maar wie Vóór: was zy degene die fluisterde: „Nu ls het genoeg". Mis- schien fluisterde ze het tegen Wa berski Haar verhouding tot Waberski was zoo dat deze re kende op Ann's steun bij zij. aan klacht tegen Bet ty. e) Waberski. Hy is een schurk, en probeerde chantage te ple gen. Hy zat ln geld- moeilykheden en verwachtte een groot legaat van mevrouw Harlowe Misschien heeft hy Ann Upcott wel daar in huis gebracht toen hU al moet 't plan van den moord rond liep. Toen zijn mis daad hem geen geldelijk voordeel opbracht, beschul digde hij Betty van dezelfde mis daad ln de hoop haar geld af te kunnen persen. Zoodra hy wist dat mevrouw Har lowe's lichaam Tegen: fluisterde: „Nu is het genoeg?" En wie boog zich over Ann Upcott heen toen ze wakker werd? Maar hy zou ook in elkaar ge zakt zyn als hy Tegen: geloofd had, dat er heelemaal geen moord was ge- plezgd. Vóór: was opgegraven en onderzocht, zakte hy in el kaar. Maar als hy zelf dat pyienver- gif had gebruikt wist hy, dat er geen spoor van gevonden kon worden. Hy wist van Jean Oladel af. en volgens zyn eigen erhaal was hij in de Gambetta- straat geweest vlak bij den -win kel van Jean Cla del. Het is moge- Mik dat hy zelf bij Tean Cladel ge weest was om de oplossing van Strophanthus te betalen. Als er een moord was gepleegd waren Ann Upcott en Waberski samen, de meest waarschynlyke daders. Tot deze conclusie moest Jim Frobis- her komen, hoewel tegen zyn zin, maar terwijl hy het opschreef, gingen er nog verscheidene vragen door zyn hoofd waarop hy geen antwoord kon vinden. Hy besefte heel goed dat hy nog een beginneling was in het onderzoek van misdaden; en hy begreep ook dat hy misschien heel anders over de zaak zou gaan denken als hy het antwoord op deze vragen kende. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 10