BÜITENLANDSCH OVERZICHT GEMENGD NIEUWS DE CRISIS IN ROEMENIË. DE AANSLAG OP K0ND0ERI0TI5. UIT DE OMSTREKEN HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 1 NOV. 1927 De Carlistische debatten in de Kamer. Verschillende partij genooten van Manoilescu gecompromitteerd T BELANGRIJKSTE NIEUWS. In de Roemeensche Kamer werd Zater dag een Carlistisc'n debat gevoerd. En *t is daar zeer hevig toegegaan! Veel bijzonders krijgen wij buitenstaanders er niet over te hooren, omdat de Roe meensche censuur goed functionneert. Is er natuurlijk in 't bijzonder warm geloopen tusschen de regeeringsverte- genwoordigers en de oppositie, de na tionale boerenpartij, cl ie de initiatief neemster is voor Carol. Deze partij heeft de gelegenheid te baat genomen om nog eens te zeggen, dat zU zich prin cipieel nooit vereenigd beeft me; het besluit tot verbanning van Carol. Inmiddels hebben weer eenige arres taties plaats gehad, diverse relaties van Carol en Manoilescu zijn gecom promitteerd. In het land schijnt de toe stand kalm. Doch men kan op telegrammen daaromtrent niet veel waarde hechten omdat Bratianu dicta toriaal de situatie tracht te beheer- schen en iedere berichtgeving omtrent een eventueelen binnenlandschen choas begrijpelijkerwijze ophoudt. Zooals gemeld is op Kondoeriotis den Griekschen staatspresident een aanslag gepleegd. Hoewel men algemeen den indruk kreeg dat een ontoerekenbare deze daad heeft begaan, hebben gevon den papieren bewezen, dat de man wel degelijk in relatie stond met het be- stuur der Grieksche communistische partij. Dit feit spreekt dus tegen het vermoeden in verschillende couranten uitgesproken dat aanhangers van Pan- galos. dezen streek hebben uitgehaald. In een officieel communiqué van de regeering is deze meening eveneens tot uiting gebracht. F. A. Congres van radi calen. - Voordracht Ketelaar. Te Parijs is geopend een conferentie van den Internationalen Bond van de mocratische en aanverwante vereenigin. gen. Deze bijeenkomst sluit zich aan bij het Fransche radicale congres. De meeste Europeesche landen zijn met een delegatie, veelal van parlementsleden, vertegenwoordigd.' Voor Nederland zijn aanwezig de heeren Ketelaar, mr. Joe- kes, leden der Tweede Kamer. Josephus Jitta, secretaris der Vereeniging voor den Vrijhandel, en Von Saher; voor En geland Hutchinson, Hcbhouse en Man- ders; voor Duitschland Von Erkelens. Haase en mevr. Luöers Het Hbld. meldt het volgende: De eerste dag werd besteed aan de uiteenzetting van de programma's en den arbeid der radicale partijen in de verschillende landen. Voor Nederland werd deze uiecnzetting gegeven door den heer Ketelaar, die een overzicht gaf van de partij-formaties in ons land en van het program der vrijzinnig-demo craten. HU legde den nadruk op de be- teekenis van onze koloniale politiek en het streven naar medewerking van de inlandsche bevolking aan het bestuur. Te vermelden valt nog- dat de Bulgaar- sche afgevaardigde aandrong op een re delijke regeling van de Macedonische quaestie door overleg tusschen de be trokken landen op de basis van het zelfbeschikkingsrecht. Nog zal de handelspolitiek worden be sproken. Het volgende congres zal te Londen plaats hebben. Manoilescu en de Carlistische actie. Naar de Tel. meldt hebben de bladen uit Boekarest vernomen, dat de politie onder de bU Manoilescu in beslag ge nomen documenten brieven heeft gevon den, welke prof. Jorga compromittee- ren. Prof. Jorga was, zooals bekend, leeraar van prins Carol en leider der nationale partU. Tot dusver heeft de regeering tegen de personen, die door de brieven van Manoilescu gecompro mitteerd zijn, nog geen maatregelen ge nomen, blijkbaar uit vrees, dat hun arrestatie een actief optreden der Car- iister. ten gevolge zou hebben. In een officieel communiqué wordt verklaard, dat Manoilescu zich schuldig heeft ge maakt aan een samenzwering tegen den koning. De ..Universul" zegt in een commen taar op dit communiqué, dat Manoilescu op grond van het militair wetboek van strafrecht voor een krijgsraad moet wer den gedaagd. Daar de „Universul" hei blad is van den minister-presider.t Bra tianu, moet aan deze opmerking groo- te beteekenis worden gehecht. In een brief uit de gevangenis heeft Manoilescu zich erover beklaard, dat men hem niet eens gelegenheid heeft gegeven, afscheid van zyn gezin te ne men. De Spaansche Na tionale Vergadering. De Spaansche Nationale Vergadering heeft haar eerste voltallige zitting se dert de openingszitting gehouden. De voorzitter Yanguas deelde mede, dat eenige personen o.w. de liberale oud- minister en permanent voorzitter der Madrlleènschs persvereeniging Francos 1 Rodriguez, en de mUnwerkersvoorman uit Asturië, Llaneza geweigerd hebben in de vergadering zitting te nemen. Vervolgens wees hy er op. dat de re geling in zake den spreektyd strikt zal worden toegepast, zoowel voor de mi nisters als voor de afgevaardigden. Door den afgevaardigde Garcia Gui- jarro was aangedrongen op grootere elasticiteit in het reglement, opdat de interpellaties niet zouden beperkt blij ven tot een eenvoudig spel van vragen en antwoorden tusschen den int-erpel- lant en den betreffer.den minister. Yanguas antwoordde hierop evenwel, da; het reglement er is om toegepast te worden, en toen Guijarro bleef aanhou den. wees hü er op, dat niet de Verga dering dergelijke kwesties kan regelen, doch de regeering. Daarop ging dc Vergadering over tot het behandelen der agenda, waarop vier interpellaties voorkwamen. De geestelijke Correa hield een in terpellatie naar aanleiding van het vraagstuk der emigratie. Hij gaf een somber beeld van den toestand der op Cuba werkende Spanjaarden. De minis ter van Arbeid beantwoordde deze in terpellatie en toonde daarbU aan, dat de regeering in dezen van goeden wille is. De vertegenwoordiger der vrije vak- vereenigingen, Puyualo, interpelleerde over de sociale politiek der arbeiders. Na de vaderlandsliefde der vrije vakver- eenigingen te hebben betuigd, wees spre ker op de moeiijkheden welke de ar beidersklasse moet overwinnen om het middelbaar onderwijs te bereiken. Voorts behandelde hy kwesties van nationaal- economischen aard en vroeg hij de re geering, waarom zü wel de werkgevers- vereenigingen, doch niet de arbeiders beschermt. In antwoord op deze interpellatie gaf Primo de Rivera een uiteenzetting van de maatregelen, welke de regeering ten gunste van de arbeiders heeft genomen. Hij wees erop. dat de regeering in in- dustrieele en economische conflicten op het laatste oogenblik tusschenbeide is gekomen om de belangen en de rechten der arbeiders te beschermen en dat zü van de werkgevers nauwkeurige nako ming hunner verplichtingen heeft ge- eischt. Onder toejuichingen verklaarde Primo ten slotte, zich gelukkig te ach ten, dat hij deze Nationale Vergadering in het leven heeft geroepen, daar deze, naar hij verwacht, een getrouwe weer klank zal zijn van de openbare meening des lands. De overige interpellaties hadden be trekking op het middelbaar onderwijs en de crisis in de loodindustrie. Na afloop der zitting vertrok Primo de Rivera naar Barcelona. MODERNE ZEEROOVERIJ. Volgens een officieus bericht van Ja- pansche zyde is het stoomschip „Kianghsin" door een dertigtal Chinee- sche piraten overmeesterd. Deze hadden zich als passagiers vermomd, aldus de Tel., aan boord van het vaartuig bege ven. Het schip was den 24sten October van Tsjau uit de rivier den Jangtse opgestoomd. Op een gegeven moment vielen de piraten een twaalf man sterke wacht van den gouverneur van Kweits- jau, die zich eveneens aanboord be vond, aan. Een verbitterde strijd ont stond, doch na een uur vechten bleven de zeeroovers meester van het schip. De lijken der in het gevecht gevallenen werden overboord gegooid en zoowel passagiers als bemanning van hun bezit- 1 tingen en geQd beroofd. De piraten verlieten vervolgens met hun buit het schip. In het geheel zijn tijdens den aanval zestig personen gedood of gewond. HEEMSTEDE 35-JARIG BESTAAN AFDEELING HEEMSTEDE R.K. VOLKSBOND. Ter gelegenheid van het 35-jarig be staan der afd. Heemstede van den Ned. R.K. Volksbond had dezer dagen een kerkelijke herdenking plaats in den vorm van een driedaagsch tridium, welke geleid werd door den hier zeer bekenden redenaar Pater Salvator Booms. Donderdagavond had de opening plaats in de Parochiekerk van den H. Bavo aan den Heerenweg. lederen mor gen en avond werden voorts geestelijke oefeningen gehouden waarbij Pater Booms als redenaar optrad. Zondagmorgen vond de plechtige sluiting plaats waarbij zeker 250 leden aanwezig waren. Na afloop was er een gemeenschap pelijk on tbyt. De groote zaal was voor dit doel ingericht. Ruim 160 leden na men er aan deel, waaronder de heeren J. v. Deurzen en P. v. d. Eem, die van de oprichting af lid zUn geweest. Door het bestuur werden zü 's morgens per auto van hun woning gehaald en naar het kerkgebouw gebracht. Verschillen de toespraken werden gehouden. O.a. feliciteerde de voorzitter beide jubilaris sen, die al die jaren trouw zijn ge bleven. en de afdeeling hebben zien groot worden. Dat de afdeeling in de vele Jaren van haar bestaan nuttig werk heeft ver richt. bleek uit de opsomming van wat tot stand was gebracht. Zoo b.v. de stichting der onderafdeelingen als de afd. voor Land- en Tuinbouw, de Bouw vakarbeidersbond en die van Overheids personeel. Verder de stichtingen van Spaarkas, Retraitenfonds. Hulp in Nood. de Centrale Ziekenkas, Verzeke ringsfonds Concordia, Fonds voor Zie- kenhuisverpleging, Herwonnen Levens kracht, St. Nicolaascomité en een uit stekende bibliotheek. Vervolgens nog de Amusementsver - eenigingen: Tooneelclub D.E.S., Harmo nie' St. Michaël en Mandolinecclub „Koning David". Woorden van dank worden gebracht aan den Geestelijken Adviseur en den leider Pater Salvator Booms, die voor he: slagen van het tridium zorg droe gen en aan de commissie voor de rege ling. Vervolgens voerden nog h$t woord kapelaan Witkamp en Pater Booms, die dank brachten voor de groote belang stelling, terwijl de heer N. J. v. d. Linden voorz. der Bouwvakarbeiders bond het bestuur dank zegde, voor de zorgen die het steeds aan den dag legde en voor wat het voor de afdeeling en haar onderafdeelingen heeft ge daan. SANTPOORT. „KINDERVREUGD" OPGEHEVEN Dit eens zoo krachtige kinder- en ope rette-koor, beschermvrouwe mej. J. L. Enschedé, directeur de heer Jac. Ros, Is opgeheven. Het koor maakte vooral een bloeitijdperk mee onder leiding van den heer J. Post. Financieele moeilijkheden en de oprichting van een tweede kin derkoor hebben tot bovengenoemd be sluit geleid. NIEUWE ZANGVEREENIGING Alhier is opgericht een Christelijke zangvereeniging met aanvankelük 37 le ien. Het bestuur bestaat uit Mej. J. Zuidwük en de heeren Th. Ziegenhart, L, J. Muntz, W. v. Dok en A. v. Reedcr. Dc heer Th. Ziegenhart werd tevens tot directeur benoemd. BLOEMENDAAL. OVER EEN AANHOUDING Verleden week meldden wy, dat strooper J. de Weers uit Haarlem te 31oemer.daal aangehouden was wegens diefstal van kippen en een fiets. De Commissaris van Politie deelt ons thans mede. dat de diefstal van kippen niet bewezen is kunnen worden. In plaats van een fieis heeft De W. een pet ont vreemd uit een café. IJMUIDEN VROUWENDAG DER SOC. DEM. VROUWENCLUB. De Soc. Dem. Vrouwenclub van iJmui- den belegde Zaterdagavond in Tivoli een openbare bijeenkomst ter viering van den Vrouwendag, welke door een talryk publiek was bezocht. Het Arbeidersmuziekcorps „Voorwaarts" opende den avond met de „Internatio nale". waarna Mevr. Roelse de aanwezi gen welkom heette. De spreekster Mw. Mlen Lansen hield daarop een rede over het onderwerp „Door strijd tot het Socialisme". ..Vóór ontwapening, vóór Internatio nale verbroedering" zijn. aldus ving spreekster aan, de leuzen waaronder dit jaar ae 'Internationale vrouwendag ge vierd wordt. Zij releveerde, hetgeen se dert de opkomst der arbeidersbeweging op sociaal terrein is bereikt. Achturen- dag en algemeen kiesrecht zijn ver overd. Het stemt tot vreugde, dat dage- lUks honderden mannen en honderden vrouwen bereid zyn aan de arbeidersbe weging het beste te geven wat in hen is. De verbeteringen werden afgedwon gen van een regeering, die niet socialis tisch was. Thans is er weer een rijd van stilstand, voor de landen om ons heen zelfs een tüd van achteruitgang aangebroken. De loonen van de Engel- sche arbeiders zijn in drie jaar met 12 gulden verlaagd. In Spanje en Italië zyn de arbeiders niet meer in staat, hun stryd te voeren tegen de kapitalistische klassen. Wij willen, zegt spreekstér, een groet brengen aan al die mannen en vrouwen. Het Indonesische volk mist thans alle vryheid, het is verarmd, het wordt onderdrukt en de mannen, die voor hun vrijheid streden, werden ge vangen genomen of naar het Digoelkamp verbannen. Ook in ons land trekken de reactionaire machten zich tezamen. Na de pauze werd een tableau te zien gegeven en het verdere van den avond gewijd aan zang en declamatie. GEVONDEN VOORWERPEN. (Willemspleüi) Portemonnaie met inhoud, bruin taschje, kinderportemonnaie, parapluie, hondje. VELSEN. GEVONDEN VOORWERPEN. Twee rijwielmerken, kinderschoentje, k inderportemonnaie. (Engelmundusweg). grü's jasje, huis sleutel, zilveren broche, witte geit, kin derjasje. twee vloermatten, nikkelen kop van een kachel. BENNEBROEK. GEVONDEN VOORWERPEN. Een ring met 7 kleine sleutels. In lichtingen by H. v. d. Eist. BEVERWIJK. GEVONDEN VOORWERPEN Rijwielmerk in étui, schippershaak, dissel, zilveren dameshorloge In arm band, bruine kinderportemonnaie met inhoud, zweep, huissleutel, gladde gou den ring, lederen portefeuille met In houd Rijwielmerk in étui. étui met tcekenbenoodigdheden. taschje lnh. geld, hamer, pakje lnh. kleedingstukken. HAARLEMMERMEER. INTREDE EVANGELISTT VAN DEN BERG. Na 's middags door ds. Bax in zijn ambt te zün bevestigd, hield Zondag avond de heer P. v. d. Berg uit GrUps- kerk, die zUn benoeming tot Evangelist bU de Ned. Hervormde Kerk nabU de Lynden alhier heeft aangenomen, al daar onder groote belangstelling zUn in treepredikatie. Aan het einde van zijn rede gekomen, bracht de heer v.d. Berg een woord van dank aan den Kerkeraad voor zUn be noeming en aan Ds. Bax voor de harte- lüke wüze, waarop Z-Eerw. hem bij zijn bevestiging had toegesproken. DE OOGST VAN DE WINTER AARDAPPELEN. Nu de oogst van de winter-aardappe- len in den Haarlemmermeerpolder ach ter den rug is, kunnen we omtrent de uitkomsten daarvan het volgende me- dedeelen. By de vele verbouwers van aardappe len in dezen polder waren aanvankelijk wegens het aanhoudende natte weer. de verwachtingen omtrent opbrengst en kwaliteit niet hoog gespannen, te meer ook al omdat de ziekte in dit gewas zich vrij spoedig vertoonde en veel schade veroorzaakte. Nu de winteraardappelen worden gerooid, bleek het dat er door de zoo nu en dan ingetreden droogte toch nog vesl van den oogst is terecht gekomen. Vooral de sterke soorten, zooals de Bra ve's enz. hebben weinig van de ziekte te lijden gehad en een vrij goed be- senot opgeleverd. Hoewel het hier en daar met de andere minder sterke soor ten, die r.og al ernstig door de ziekte werden aangetast, op belangrijke scha deposten is uitgeloopen zyn de verbou wers over het algemeen toch nog tevreder over de verkregen resultaten, zoodat de eerste gekoesterde vrees, dat de aardappeloogst alhier op een ge- heele mislukking zou uitloopen, voor een groot gedeelte is weggenomen. PERSONALIA. Mevr. de wed. Jagt-geb. Willemse, gemeen teverloskuundige ter stand plaats RU'k alhier, heeft als zoodanig eervol ontslag gevraagd met ingang van 1 Januari as. WITTE KRUIS Naar wij vernemen, is het bestuur van dc afdeeling Haarlemmermeer van de N.»H. Vereeniging „,Het Wit» te Kruis", na de plaats gehad hebben» de bestuursverkiezing thans samen» gesteld uit de heeren: Dr. H. G. Bult, voorzitter; Pastoor P. F. W. Soepnel, vice*voorzitter; S. Silver, se» Cretan's; N. J. Rinkel, penningmecs» ter; Dr. A. van ITaeringen, C. Zuid* geest; C. Kooij, J. Biemond. G. Kroon, J. C. Gehrels. en A. L. Breure Een Franschman zal dezer dagen trach ten, op een waterfiets het Kanaal over te steken. Hij mag er wel aan denken, dat er na 1 November streng zal worden gelet op rechts houden. Opmerkelijke gezegden. In de tafelredes, die in de Engelsche clubs zoo af en toe gehouden worden, worden wel eens puntige dingen gezegd. Onlangs heeft Lord Dewar. de presi dent van de Pluimveehouders-club een aantal uitspraken gedaan aan een diner van die club. die echter zeer weinig met de pluimveeteelt te maken hebben. Hy merkte o.a. op: Voor liefhebberij er een boerdery op na houden doen alleen zij, voor wie geld geen beteekenis heeft. Niemand weet, waarvan de motten leefden, voor Adam en Eva kleeren droegen. Een auto met één hoorn kan iemand een flinkeren opstopper geven, dan een stier met twee. De vrouwen hebben het in hun vermo gen gehad de productie van smeermid delen met sprongen te doen toenemen. Oorzaak is hun kanaalzwemmer IJ Het veiligste is, dat men zijn vrouw alt yd alles vertelt. Als men er maar voor zorgt, het te doen voor een ander het gedaan heeft, en enkel van dingen, die men weet, dat zij toch te weten zal komen. Acht uur werken per dag, voor een daalder noemt men huishoudelijk werk doen, zestien uur werken voor niets en er een vriendelijk gezicht bij zetten noemt men het huwelijk, Wat erger is dan belasting beialen is geen belasting te hoeven betalen. Voor Kovatsjewitsj. Naar het B. T. A. uit Belgrado meldt, heeft de Kamer met algemeer.e stem men een wetsontwerp aangenomen, waarbij verklaard wordt, dat generaal Kovatsjewitsj, vermoord door de Komi- tadji zich verdienstelyk heeft gemaakt voor'het vaderland. Een financieele te gemoetkoming werd vastgesteld voor zijn weduwe en zijn vader, terwijl be sloten werd tot oprichting van een standbeeld. Japansche vlootrevue. De grootste vlootrevue, welke sinds 1919 in Japan is gehouden, heeft voor Yokohama plaats gehad. Er namen 158 oorlogsschepen, waaronder acht slag schepen, 20 kruisers. 72 torpedojagers en 31 duikbooten aan deel. De luohtvloot cirkelde boven de sche pen, toen het slagschip „Woetsoe" met den keizer aan boord, tusschen de linies doorstoomde. „Menschelijke Gorilla". Dinsdag begint te Winnipeg het moordproces tegen Earle Nelson. een individu, dat in de V.S. den luguberen naam van „Gorilla Smangier" „wor gende gorilla" heeft verworven door de tallooze worgmoorden op vrouwen, die hij in diverse steden heeft ge pleegd. De Tel. schrijft er het volgende over: Sinds de dagen van Jack the Ripper heeft geen moordenreeks zulk een af schuw verwekt als de daden, waarvoor deze Nelson vervolgd wordt. De gorilla man liet een spoor des doods achter in alle steden waar hij verbleef. Zijn „werkmethode" was altijd dezelf de. Zijn slachtoffers waren kamerver- huursters of haar pensionaires. On danks zijn buitenmate dikke lippen en wild, borstelig haar maakte Nelson on veranderlijk een goeden indruk als hij. na bestudeering der advertenties om trent „kamers te huur", in een stad verscheen en daar naar kamers vroeg. Vaak knoopte hü bij de eerste gelegen heid reeds met de verhuurster een ern stig gesprek aan over politieke of gods dienstige onderwerpen. Zoo-ver de politie kan nagaan, begon zUn bedrijf ata moordenaar van vrou wen en meisjes in Mei 1925 te Boston, alwaar hij mrs Mac Price, de garde robejuffrouw van een der theaters, worgde. GelUksoortige misdrijven volg den te Philadelphia, New York, Port land Oregon), Seattle (Washington) Los Angeles en San Francisco. Na eeni ge dezer vergrijpen begon in de V. S. de lesende de ronde te doen, dat een men schelijke gorilla het land afliep op zoek naar prooi. Tri San Francisco vielen drie vrouwen in drie dagen hem ten offer Dit jaar werd de reeds misdrijven voortgezet met gevallen te Petersburg (Indiana), Chicago, Kansas en wederom in Phi ladelphia. Ten slotte echter werd de „mensche lijke gorilla" na een klopjacht in het dorp Killarney (Manitoba) gegrepen, nadat Nelson het terrein zijner daden nu naar Canada had verlegd, waar hij te Winnipeg een Iersche vrouw, mrs. Emily Patterson om het leven had ge bracht. Nieuw uitzendstation voor Genève. Het bestuur van de Zwitsersche Mar coni-maatschappij heeft, met het oqg op de toenemende publiciteitsbehoefte van den Volkenbond, besloten een nieuw sterk telegrafisch uitzendstation op te j richten met een vermogen van 50 kilo watt, waarmede ruim 3000 K.M. te over bruggen zijn en dus den zetel van den Volkenbond te allen tüde kan verbinden met ieder punt in Europa, Voor-Azië en Noord-Afrika. TegelUkertUd worden de bestaande zenders versterkt, zcodat de Volkenbond en het overige verkeer den volgenden zomer zullen kunnen beschik ken over vier telegrafische zenders, die geheel in overeenstemming zijn met den modernsten stand van de techniek. Het zal mogelijk worden emissies van twaalf buiienlanösche uitzendstations tegelij kertijd op te nemen Met den bouw van uitzend- en ontvangstinrichtingen maakt de Marconi-maatschappij te Genève een eigen aanneembureau, van waaruit be richten direct radiotelegrafisch kunnen worden uitgezonden. De kosten voor den bouw worden berekend op 650.000 Zwit sersche francs, waardoor de gezamenlij ke uitgaven van de Zwitsersche maat schappij voor draadlooze installaties met drie mülioen Zwitsersche francs stijgen. Onder de Zigeuners. Voor de jury te Hanau stond een dezer dagen de Zigeuner Herzberg te recht, die eenigen tyd geleden gear resteerd werd wegens moord op zijn schoonvader en den Zigeuner Rosenthal In 1921 gepleegd. Behalve deze moord bleek Herzberg nog meer op zün kerf stok te hebben. Met veel bravour vertelde hij, dat hij in 1907 hij was toen negentien jaar oud den Zi geuner Gerts had vermoord, waarvoor hij tot acht jaar tuchthuisstraf werd veroordeeld, die hij had uitgezeten. Sedert zijn vrylating was hij zyn leven niet meer veilig, want voortdurend werd hij achtervolgd door zün stamgenooten, die bloedwraak op hem wilden nemen. Op de vluCht in 1921 had hü hoog- loopende ruzie gekregen met zün schoon vader en een zekeren Strauss. Revol vers werden getrokken en Herzberg doodde Rosenthal, en zijn schoonvader Strauss, die toekeek. Deze Strauss had in 1919 te zamen met Rosenthal een kaslooper vermoord en beroofd. Over dezen moord op Strauss had hij met zijn schoonvader ruzie gekregen. die wee uitliep op een schietpartij, waar in de schoonvader door Herzberg werd gedood. Herzberg voerde tot zijn verdediging aan, uit noodweer gehandeld te hebben, maar deze werd niet bewezen geacht. Toch nam de jury verzachtende om standigheden aan en veroordeelde Herz berg wegens doodslag tot vyf jaar ge vangenisstraf en vüf jaar eerverlies. Londensche ratten. In weerwil van de campagne, die van tyd tot tijd tegen de ratten ondernomen wordt, is hun aantal te Londen, naar een Engelsch blad verzekert, dit jaar op ont stellende wijze toegenomen. Zij worden thans overal waargenomen, van de ha vens tot Sloane-square en Piccadillv-cir- cus. De oude Engelsche zwarte Tat en de z.g. Noorsche rat zün gr^nrendeels verdrongen door een klein soort scheeps- ratten, die onder Engelsche rriten—m- gers „snakes" worden genoemd. Deze rat klautert tegen hooge gebouwen op en vindt zün weg langs telegraafdraden. In Piccadilly-circus komt een speciale albinorat met rortde oogjes en witte huid en haar veel voor. Naar men vermoedt is deze afkomstig van tamme ratten, die eertüds aan hun gevangenis ontsnapt zijn. Afgedankte Trofeeën. De in meerderheid uit Arbeidersleden bestaande districtsraad van Ince, een der belangrykste plaatselyke lichamen in het mijngebied van Wigan in Enge land, heeft besloten de collectie oorlogs trofeeën, in het bezit der gemeente, af te danken. Zy zijn bereids verkocht aan een handelaar in oud roest te Wigan. De trofeeën bestonden uit twee kanonnen, die in den Krimoorlog dienst deden en sedert twintig jaar in het voornaamst: park der gemeente tentoongesteld ston den, en drie kanonnen, die in den jong- sten oorlog op de Duitschers veroverd waren en door het ministerie van Oor log aan Ince ten geschenke waren ge geven. De districtsraad was van mee ning, dat de trofeeën moesten worden verwüderd opdat aan den ineang van het park „een aangenamer karakter" kon worden verleend. Waarom hij zijn zoon doodde. Voor de rechtbank te Greifswal stond een 61-jarige slager uit Anklam terecht, die zijn eigen zoon om het leven had gebracht, toen deze een bedrag ^an 800 mark had verduisterd en de daad op het punt stond ontdekt te worden. De oude man verklaarde, dat zün zoon hem had verzocht hem dood te schieten en dat hij daarop een revolver had ge nomen en hem met twee schoten om het leven had gebracht. De rechtbank kende dezen modernen Manlius Torquatus verzachtende om standigheden toe. te meer omdat hij na den moord op zijn zoon getracht had. ook zichzelf van het leven te berooven. Hij werd tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld, de minimumstraf die in Pruisen op het plegen van een moord staat. Walvischlijken. Het strand van de Kyles van Suther land ligt als het ware bezaaid met wal- vischlyken, naar schatting wel 150. De walvisschen, die een lengte hebben van 15 tot 20 voet. volgden een week geleden groote scholen haringen in de Moray Firth en vandaar in de Dornoch Firth. Toen de visschen in ondiep water kwa men, raakten zü de kluts kwijt, inplaats dat zy weer naar volle zee terugzwom- men, zetten zij koers naar land. De leiders der walvischscholen werk ten zich tegen de glooiingen van de kust op en mannen in motorbooten deden pogingen om de andere visschen naar zee terug te jagen, doch moesten met het oog op de gevaren a?n de opjaging verbonden, van hun pogingen afzien. De lijken der beesten liggen thans over een afstand van twee mijl langs het strand verspreid. De gezondheidsdienst van Rosshire zit met hot geval een beetje verlegen, om dat hij niet weet hoe van deze lijken met goed fatsoen af te komen. Er wordt echter over gedacht om de kar kassen door motorbooten te doen sleepen naar een punt, waar zij aan grootere schepen kunnen worden overgegeven, die ze zullen brengen naar water van minstens zestig vaam diepte, om ze daar te doen zinken, zonder dat zij als ge volg van hun ontbinding, gevaar opleve ren voor de openbare gezondheid. Intuschen zou men enkele exempla ren willen reserveeren voor musea en wetenschappelijke doeleinden Uit China komt het bericht dat gewa pende lieden op een Engelsche torpedoboot hebben gevuurd. Het zou merkwaardiger geweest zijn als ongewapende lieden dit hadden gedaan. KORT EN BONDIG. Het Executief Comité der 3e Inter nationale heeft besloten aan Schwarz- bard den man die Petljoera doodde een verblüf in de Oekraïne op kos ten der Internationale aan te bieden. Het verblijf, dat aangeduid wordt als dienend „tot herstel van gezondheid" zou hem tevens de gelegenheid geven, propaganda-redevoeringen te organi- seeren. In het district Stryj. in het gebied van Teschen is een ernstige typhus- epidemie uitgebroken. Tot dusver zün reeds omstreeks honderd patiënten naar de ziekenhuizen overgebracht. Door een ontploffing in de Quincy- kopennijn zyn zeven mannen, belast met het plaatsen der beschoeiingen, be dolven. Door de leiders der mUn wordt verklaard, dat er weinig hoop op hun redding bestaat. Een B T A.-bericht uit Rome meldt, dat prinses Mafalda van Savoie, die me: prins Philip van Hessen is getrouwd een zeen gekregen heeft. Volgens een bericht uit Genève heeft het secretariaat-generaal van den Vol kenbond bericht ontvangen, dat Rus land bereid is deel te nemen aan de werkzaamheden der voorbereidende ont wapen, n;-conferentie. Volgens een door de „New York World" onder het nationale republikein- sche comité georganiseerde stemming, bestaat in dit comité een sterke stroo-» ming ten gunste van een herkiezing van Coolidge.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 12