DOGR DE INTERNATIONALE VOETBALWERELD SCHEEPSBERICHTEN HET GOUDEN FEEST ONZER REINIGING. SPORT EN SPEL. HAARL.VOETBALBQND A. van DrieL, directeur der Reiniging. Morgen, 2 November, zal het 50 jaar geleden zijn, dat de Gemeentereinigiug werd opgericht. Hoewel dat gouden feest niet- gevierd Z3l -worden, vonden wij daarin toch aanleiding om een onderhoud te hebben met den heer A. van Driel, directeur der Reiniging, over het verleden, het heden en de toekomst van dit bedrijf. De lieer van Driel begon met eenige historische herinneringen. In 1849 werd door het gemeentebe stuur een contract gesloten met de maatschappij van ..Landbouw en Land- ontginning" waarbij aan deze maat schappij het uitsluitend recht werd verleend voor de inzameling van huis- en straatvuil. faecalestof. rioolmodder en bagger uit de stadsgrachten. De inwoners moesten ingevolge een bepaling der politieverordening zélf zor gen voor het schoonhouden der stra ten voor hun huizen. In 1864 werd dit contract weer voor 3 jaar op de zelfde voorwaarden ver lengd. Zoo was het gemeentebestuur op de meest eenvoudige manier van de reiniging af. Men kreeg zelfs nog wat geld toe, omdat- het stadsvuil als mest toen neg veel waarde had. De maat schappij betaalde aan de gemeente f 1500 per jaar, plus nog 10% van de winst. Natuurlijk was het den pachter» al lereerst te doen cm de mest waaruit immers de wins: moest kernen; zoodat hij zich van vuile straten niet veel aan trok. temeer omdat het vegen te veel arbeidsloon vroeg. De vuilophalers wer den betaald met een loon van f 5 tot f 7. Bovendien mochten de werklieden uit het vuilnis meenemen wat van hun gading was. Hierdoor werden de voor de mest ongewenschte bestan ddeelen voor niets uit het opgehaalde vuil verza meld. Geen wonder dat de tweewielige s tooiende vuilniswagen rondom was voorzien van zakken en manden waar in de vuilnisman alles sorteerde, dat hij zelf gebruiken kon. Een papiermand een voddenzak, een zak voor beende ren enz. Voor de man een vuilnisbak ledigde, zocht hij eerst hetgeen van zijn gading was, er uit, om het straks te verkoopen en hei geld te gebruiken ter aanvulling van zfin poover weekloon. Om het pu bliek bekommerde de vuilnisman uit die dagen zich natuurlijk geen steek. Nadat eerst Rotterdam in 1876 en Amsterdam op 1 October 1877 aan dit onhygiënisch en onaesthetlsche gedce een einde maakte, volgde Haarlem in het zelfde jaar dit voorbeeld. Een door den Raad benoemde com missie adviseerde tot eigen beheer van de reiniging, niet omdat die verpachting bezwaren opleverde, doch omdat het noodig was ten opzichte van de volks gezondheid en de reinheid der gemeente, waaraan de pachter niets veranderen kon. De commissie wees op de bodem verontreiniging omdat er gestapelde beerputten (.beerputten zonder vaste bodem) waren, op de verontreiniging van de grachten omdat de faecaliën daarin gestort werden waarvan de uitdampen de gassen een onzettende stank veroor zaakten. Bovendien wilde men het vieze em mersysteem vervangen door een wis- seltonnen of liemursieLsel, om hierdoor Het ingrijpen van Mussolini in de Italiaansche voetbalbeweging schijnt werkelijk van gunsoigen invloed op het Italiaansche spel geweest te zijn. De Italiaansche voetballers zijn in inter landwedstrijden dit jaar nog niet gesla gen, het gelijk spel tegen de Tsjechen in Praag was de nieuwe parel aan de kroon van het Italiaansche voetbal. Bij de be oordeeling van dit resultaat dient men met twee omstandigheden rekening te houden. In de eerste plaats werden de Tsjechen gehandicapt doordat ze reeds na een kwartier een speler, de voor waarts Podrazil, door een beenbreuk ver loren. Volgers de bepalingen van de wedstrijden om den Europa-beker, waar voor de wedstrijd gold. mocht geen in valler in het veld komen. Hier staat ech ter tegenover, dat de wedstrijd in de slechtst denkbare weersomstandigheden werd gespeeld. Het stortregende, waar door het speelterrein een moeras was geworden, waarop de spelers zich slechts met moeite konden voortbewegen. Voor de Tsjechen is dat niets vreemds, die zijn daaraan wel gewend doch de Ita lianen, die geregeld op droge, harde ter reinen spelen, hadden de grootste moei te om zich aan deze omstandigheden aan te passen. Het een weegt vrijwel te gen het ander op, zoodat men het resul taat wel als een goede krachfcsverhou- houding tusschen beide ploegen kan be schouwen. 2?:ger*-.ard:g is het, dat ook de Tsjechen dit jaar nog geen enkele nederlaag hebben geleden. Men kan we! aannemen, dat derhalve twee van de sterkste continentale ploegen hier tegen over elkaar hebben gestaan. De Tsje chen v.aren uitsluitend door beroep sspe- tevens kapitaalverlies te voorkomen, omdat dan de faecalestof kon verkocht worden. Ook wenschte het stadsbestuur ver lost te worden van het vieze bedrijf van „Dirk Snuffel", die des avonds met zijn mestwagen voor den ingang van straten en stegen kwam staan om door middel van zijn ratel de bewoners op te roepen den inhoud van nachtspiegels en emmers bij hem te deponeeren. Dit- alles tot groot vermaak van de jeugd, die op dat uur trouw present was, om door schop of duw tegen de voorwerpen-drager de straat te veront reinigen. De commissie uit den Raad was zelfs zoo vooruitstrevend, dat zij voorstelde een baggermolen tot reiniging der stads grachten aan te schaffen. Toen dus geen loozing op de grachten meer en invoering van een tonnenstel sel. Thans zijn wij. na 50 jaar. zoover gevorderd, dat weer alles naar de grach ten wordt afgevoerd en het tonnenstel sel wordt opgeheven. Zoo draait de wereld rustig in 't rondl Het gemeentebestuur deed een twee ledig voorstel: lo. Opnieuw verpachten en mocht dit niet naar wensch slagen, dan 2o. De reiniging in eigen beheer te nemen. Er kwam echter geen enkele lief hebber voor verpachten, zond at de rei niging op 2 November 1877 in eigen beheer werd genomen. Het aantal inwoners bedroeg toen 35.000. Het beheer werd opgedragen aan 1 opzichter, 2 meesterknechts en 1 boek houder, alzoo 4 ambtenaren, In 1882 werd er nog een ambtenaar bij be noemd voor de werkplaatsen, zoodat het aantal groeide tot vijf. Thans zijn cr na 50 jaar voce Groot Haarlem met 111.000 inwoners 9 ambte naren waarender tevens begrepen zijn Centraal-Vervoer, Omsmertings- en Cyloneeringsdienst. In 1877 werden in dienst genomen 38 werklieden en 10 jongens, thans Is de personeelsterkte voor alle voornoemde diensten te zamen 133 werklieden en 15 jongens. Hoewel Haarlem sinds 1377 aan In woners, straten en wegen ruim drie maal zoo groot is geworden en zich thans uitstrekt van Santpoort tot aan de tramlijn HaarlemZandvoort, is het ambtenaren-aantal slechts verdub beld en het aantal werklieden slechts driemaal zoo groot. Hierbij moet niet vergeten, dat in het verleden nog geen sprake was van kolken!ed:gen, sproeien, putledigen, schoonhouden van grachten, stofbestrü- ding, maatregelen voor zand- en zout- strooien, ontsmetten, cycloneeren, enz. Reeds spoedig was belangTijke verbete ring te constaceeren, de open rioolgaten werden vervangen door overdekte riolen terwijl de inwoners er alleen een mest hoop op na mochten houden voor eigen land. In 1S78 werd het tonnenstelsel In gevoerd waardoor 50 siapelputten voor beerstoffen gedempt werden en er bij 600 gezinnen de overstoriemmer door een wisselton werd vervangen. In dit jaar werd ook een veegmaohine aange schaft. Na 1882 werden de reparaties in eigen beheer verricht. Hiertoe werden eenige ambachtslieden (als wagenmaker, scheepmaker en kuiper) aangesteld. Thans is het geheele reinigingsbe- drijf bijna geautomobiliseerd Er zijn nog slechts weinig paarden. Het vuil- ophalen geschiedt in hoofdzaak door automobielen met aanhangwagens. We kelijks worden ongeveer 1500 M3. huis- vuilnis opgehaald. Voor het vegen zijn veegautomoblélen aangeschaft. Het sproeien, spoelen en asphalt wasschen heeft ook plaats met auto's. Zelfs het sneeuwruimen en zout en zandstrooien geschiedt grootendeels Iers vertegenwoordigd, zoodat men deze spelers in 1928 niet te Amsterdam za! zien. De Italianen daarentegen voldoen aan de voor „Olympische voetbal-ama teurs" gestelde eischen, zoodat men er van verzekerd zal kunnen zijn, dat ze ook. zoo mogelijk nog wat versterkt, in Amsterdam zullen verschijnen. Ongetwij feld zullen ze van Mussolini wel de op dracht meekrijgen voor een Italiaansche overwinning te zorgen en wanneer ze dan wat meer geluk hebben dar. bij hun vroegere deelname aan Olympische Spe len. zullen ze ongetwijfeld een rol van beteekenis spelen. Het spel der Italianen is stevig, soms zelfs wel wat al le stevig. In ieder ge val viel het pootlg optreden der Italia nen in Praag niet erg in den smaak. Niet dat de Tsjechen zoo bijzonder zacht zinnig zijn, maar zy houden tenminste hun hoofd erbij. De Italianen daaren tegen stormen vaak in wilde opwinding cp hun tegenstanders in. waarbij ze zich zelf noch den tegenstander sparen. Dat maakt het leiden van wedstrijden der Italianen altijd uiterst lastig .Ditmaal was de Belg Lagcnus met de leiding belast, hij blijkt er zich uitstekend doorheen geslagen te hebben, vrijwel algemeen wordt zijn optreden gunstig beoordeeld. De Tsjechen hebben in dezen wedstrijd ongetwijfeld het beste voetbal laten zien. hun meesterschap over den bal was veel groofcer dan bij de Italianen. De ster van het Tsjechische elftal was ook thans weer d? spil I'ada. die naar kenners beweren, eer. der allerbeste middenspe lers van het vasteland moet zijn. De Italianen zochten het weer in snelheid, wel was de modder daartoe niet bijzonder geschikt doch desondanks wisten ze een veel grootere snelheid te ontwikkelen dan de Tsjechen. De beste speler der Italianen was de back Za- nello. die heel wat Tsjechische aanval len onschadelijk heeft weten te maken. Het geheele gezelschap Italianen was in een kosteloos door de Italiaansche Spoorwegen ter beschikking gestelde Pullman-car naar Praag gekomen. Blijk baar als dank voor het op die wijze ver aangenamen van de reis. zonden de Ita lianen onmiddellijk na hun aankomst in Praag een huküglngstelegTam naar Mus solini. De Tsjechische Voetbal Bond heeft al meermalen door slecht weer bij inter nationale wedstrijden een financieelen strop gehad. Men heeft daarom in dit seizoen zich telkens tegen den regen verzekerd. Bij den wedstrijd tegen Oos tenrijk heeft de bond daarvan reeds voordeel gehad en ook ditmaal kostte bet de verzekeringsmaatschappij geld. Men had wel een eigenaardige regeling getroffen. Bepaald was nl., dat de Tsje- schische Bond een schadevergoeding var» 7500.zou ontvangen indien er tusschen 12 en 4 uur op den dag van den wedstrijd meer dan 2 m.M. regen zou vallen. De.arvcor betaalde men een premie van bijna 10CO.Weer heeft de Tsjechische bond aan deze verzeke ring geld verdiend. Ket begon reeds des morgens vroeg te regenen. Om 12 uur goot het en om half drie was er reeds 2 1/2 mM. water gevallen! Intusschen hadden er toch nog ruim 120C0 toeschou wers den regen getrotseerd, zoodat de organisators van den wedstrijd finan cieel goede zaken hebben gemaakt. De Duitschers zijn er eindelijk in ge slaagd, een internationalen wedstrijd te winnen en wel tegen Noorwegen te Al ton?.. Het heeft echter heel wat mceite gekost, immers bij de pauze stonden do Duitschers met 2—9 achter. Het Duit- sche elftal moet in die eerste helft a' zeer matig voetbal gespeeld hebben, er was toen eigenlijk niemand in de ploeg, die voldoening schonk, zoodat de men- schen, die reeds vóór den wedstiijd de Duitsche ploeg becritiseerd hadden, in de pauze konden zeggen: „dacht-ik- het-niet" of .,heb-Lk-het-niet-gezegd". Alles wees er op, dat het weer een flin ke nederlaag voor de Duitschers zou worden. Otto Nerz en Blaschke hebben toen eens een ernstig woordje met de ploeg gesproken, een soort moreele doping derhalve Het gevolg daarvan was, dat er in de tweede helft eigenlijk een ge heele andere Duitsche ploeg In het veld kwam. De Noren stonden tenminste ver baasd van de geestdrift en de snelheid der tegenstanders, die in de eerste helft lauw en laksch geweest waren.Eer ze goed en wel ven hui verbazing bekomen wa ren, was het reeds 2—2. De Noren ge raakten door dien even onverwachten als krachtigen tegenstand geheel van streek, wat de taak der Duitschers nog vergemakkelijkte. Onder groote geest drift der toeschouwers nam daarna Duitsche Iar.d de leiding. Kalb, die in de eerste helft zeer matig had gespeeld, was nu plotseling buitengewoon op dreef. Hij was letterlijk overal, keer op keer zette hij den aanval aan het werk en het gevel g daarvan was, dat de Duit schers den stend tot 62 in hun voor deel opvoerden. Kalb zal ongetwijfeld ook cp 20 November tegen het Neder landse!) elftal te Keulen spelen. Van dezen stevigen spil zal men dan pleizier kunnen beleven. Overigens schijnt het toch. dat de heeren die hst Duitsche elftal hebber, samen te stellen, meer onder den indruk, gekomen zijn van het slechte spel van de Duitsche ploeg in de eerste helft dan onder dien van het goede in het tweede gedeelte. Men heeft tenminste voor dsn wedstrijd tegen Nederland in Keulen een elftal samengesteld, dat heel wat verschilt met de ploeg, welke tegen ce Noren dienst gedaan heeft. De re sa menstelling is echter nog slechts voor- loopig, doch vermoedelijk zal er wel niet zoo heel vesl verandering meer in ko men. tenzij de elftalcommissie verder mocht toegevan aan den vrijwel algc- meer.en wensch om meer spelers uit Neurenberg en Pürth in de ploeg te nemen. Het groote bezwaar daartegen is echter, dat de spelers van die twee groote Duitsche clubs over het algemeen niet meer zoo jong zijn, zoodat men er niet zeker van is. dat ze ook in 1928 Buitschland bij de Olympische Spelen zullen kunnen vertegenwoordigen Even-' els in ons land houdt men namelijk in Duitschland bij de samenstelling van het vertegenwoordigend elftal rekening met de komende Olympische voetbal wedstrijden, welker beteekenis men hoo- ger aanslaat dan een enkele interland wedstrijd. Waar men echter reeds vete ranen als Stuhlfaut en Kalb in het elf tal heeft, zal men vermoedelijk toch ook nog wel meer beproefde krachten uit de twee genoemde clubs in het elftal ne men. Het spel der Noren maakte in de eer ste helft van den wedstrijd een zeer gunstigen indruk. Het was snel. er werd met geestdrift gespeeld en er werd veel en goed geschoten Men kreeg echter den indruk, dat de heeren in de tweede helft •.Tijwei uitgespeeld waren en dat daar door eigenlijk de weg naar een flink to taal voor Duitschland vergemcickelijkt werd. De Noren hebben reeds eenigen tijd geleden beslcten niet aan de Olympi sche voetbalwedstrijden deel te nemen in verband met de daaraan verbonden kosten. Een groot verlies zal dat voor Amsterdam echter niet zijn daar een ploeg zonder uithoudingsvermogen het in een Olympisch voetbaltornooi zeker niet ver zal brengen. Datzelfde geldt ook wel eenigszins voor de Italianen, die tot dusver geen succes bij Olympische voetbal wedstrijden hebben gehad, omdat hun uithoudingsvermogen niet voldoende was om eenige wedstrijden achter elk ander te spelen. In Parijs b.v. speelde Italic in den eersten wedstrijd tegsn Soanje voortreffelijk, doch daarna wen het slechts met veel moeite in een slech ten wedstrijd van Luxemburg om zich ten slotte door Zweden te laten afma ken. Het groote uithoudingsvermogen van 5TAARL. HENGELAARSBOND De Haarlemsclie Hengelaarsbond hield Zondag een ouderlingen wedstrijd op baars in de Ringvaai't nabij Halfweg. De prijzen werden gewonnen als volgt: le prijs IJven, 2e pr. Servette, 3e pr. Smal, 4e pr. Hesse, 5e pr. v. Luik, Ce pr. Fortgcns, 7de pi". Willems, 8e pr. v. Woerkom, 9e pr. Giesberts, 10e pr. Jacobs, lie pr. v. d. Pol, 12e pr. Kuis hof. 13e pr. v. d. Reep, 14e pr. v. Putten Een troost prijs, uitgeloofd door den heer Hulshof, werd gewonnen door v. d. Pol. In het clubgebouw van den heer Deu- tekom werden dc prijzen door den voor zitter, den heer Russ, uitgereikt. DAMMEN. HET INTERNATIONALE DAMLEVEN. Nu het damseizoen weder is aange vangen, bespeurt men niet alleen in ons land, doch ook in België en Frank rijk een bijzonder actief damleven! Deze verhoogde activiteit is voornamelijk toe te schrijven aan het feit, dat in 1923 te Amsterdam het Olympisch Dam- tournooi om het wereldkampioenschap zal worden gehouden! Geen wonder dus dat 3ile landen aan dit Olympisch Dam- tournooi zullen deelnemen, reeds nu hun beste spelers mobiliseeren om in 1928 een waardig figuur te slaan in den strijd om den were idkampioenstitel. In ens land zullen reeds spoedig in alle districten wedstrijden worden uit geschreven om uit te maken welke spe lers in de voor-Olympiade te Arnhem zullen uitkomen. In deze voor-Olympiade zullen dan zes spelers worden aangewezen, die ons land in het Oympiséh Damto urnooi zul len vertegenwoordigen. Wanneer het den Ned. Daralbond mocht gelukken, in 1923 behalve de Hol landers, Belgen en Franschen ook nog Seymour-Fradel (Haïti), Lakhal, (Algiers) en Willy Beauregard (Canada) om den wereldkampioenstitel te laten spelen, dan belooft de Dam-Olympiade een groote gebeurtenis te worden in de geschiedenis van het damspel! OLYMP ISCHE SPELEN. GEEN DUIVEN O? DEN DAM In de Memorie van Antwoord op het afdeelingsverslag van de gemeen teraad van Amsterdam over de gemeen- tebegrooting voor 1928 deelen B. en W. mede, dat zij van oordeel zijn, dat er voldoende gelegenheden bestaan, waar de vreemdelingen, die de Olympische Spelen zullen bezoeken, zich kunnen vermaken. Zij dselen niet de meening van het lid, dat meent, dat het houden van duiven op den Dam en ook op andere pleinen, wenschelijk is, Bintang, 29 Oct. te Batavia van Am sterdam. Blijden dijk 31 Oct. van Rotterdam n. Galveston. Eemland 31 Oct. van Amsterdam naar Hamburg. Kieldrecht 31 Oct. 17 uur van Ant werpen naar Rotterdam. Klipfontein passeerde 31 Oct. Vlissin- gen, Antwerpen naar Rotterdam. Koningin der Nederlanden, passeerde 29 Oct. Perim, Amsterdam n. Batavia. Kedoe. passeerde 31 Oct. Galle, Rot terdam naar Batavia. Polydorus, passeerde 30 Oct. Sagres, Eatavia naar Amsterdam. P. C. Hooft 30 Oct. te Batavia van Amsterdam. Sembilan, 30 Oct. te Soerabaja van Makassar, Saleier, 20 Oct. van Batavia naar Am sterdam. Simaloer 31 Oct. te Port Said, Am sterdam naar Batavia. Soemba, 31 Oct. van Marseille, Bata via naar Amsterdam. Zenada, 31 Oct. te Zanzibar, van Am sterdam. Uruguay was een der hoofdfactoren voor het succes van deze ploeg in 1S24 te Parijs. In Uruguay is men overigens vast besloten te trachten ook in Amsterdam het Olympisch Immpioenschap te win nen. Trouwens, indien de uit Zuid- Amerika komende berichten niet over dreven zijn, dan komt er ia 1923 een Zuid-Amerikaansche invasie in Am sterdam. De verschillende Zuid-Amerika? nsche voetbalbonden hebben eenigen tijd ge leden een congres gehouden in Peru, waarbij men onder meer heeft besloten in November a.s. Olympische voorwed- strijden te houden. Daaraan zal wor den deelgenomen door vertegenwoordi gende elftallen van Uruguay, Peru, Ar gentinië, Brazilië, Bolivia en Chili. Al die landen hebben op het oogenblik het voornemen in 1928 een elftal naar Am sterdam te zenden, doch een beslissing hieromtrent zal eerst worden genomen na aflcop van de lil erboven bedoelde wedstrijden. Vermoedelijk zullen de zwakkers elftallen uit dat tornooi dan wel van hun Eurcpeesche plannen af zien. Alles wijst sr intusschsn cp, dat Uruguay weer de sterl:ste Zuid-Ameri- kaanocne pleeg in het veld zal bren- geen. Het elftal heeft eenigen tijd min der goed gespeeld, waardoor het ook door Argentinië werd geslagen. De er voor heeft cs ploeg nu in een goed ge- speclden wedst rijd revanche genomen. Wel werd slechts 'met 10 gewonnen, doch vrijwel voortdurend was Uruguay In de mee; derheid. Deze wedstrijd werd te Montevideo gehouden en trok een zoo talrijke mcnschennmssa, dat het heel wat moeite heeft gekost om alles gere geld te laten verloopen. Dit resultaat heeft weer heel wat geestdrift in Montevideo gewekt, zoodat men wel als vaststaand kan aannemen, dat Uruguay het volgend jaar in Am sterdam z?,l verschijnen, C. J. GROCTKOFF. Bilthoven, 29 October 1927. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 1 NOV. 1927 De directeur over het verleden, het heden en de toekomst der G. R. mechanisch en blijkbaar tot tevreden heid der inwoners, want de voorzitter van de MiddenstandsoentTale heeft na de sneeuwperiode in de St.-Nicolaas- week van 1925 aan de Reiniging hulde gebracht voor de vlugge opruiming van de sneeuw, er de w inkeliers op wijzende, na sneeuwval dadelijk de trottoirs schoon te maken, opdat zij niet daar mee beginnen als de reiniging, die er thans zoo vlug by is, reeds den midden weg van sneeuw heeft ontdaan. Het ledigen van beerputten geschiedt nu door één machine, vroeger waren daar 5 man en 5 paarden voor noodig. Nu zijn voor Groot-Haarlem één automobiel met 2 werklieden voldoende. Zelfs het schilderen der wagens ge schiedt door middel van verfspuiten op mechanische wijze. De werkplaatsen zijn voorzien van de nieuwste werktui gen. De stad is thans verdeeld in drie sec ties, elk voorzien van een posthuis; het personeel krijgt van den daar gestation- neerden ambtenaar zijn werk op. Deze posten zijn telefonisch verbon den met bet kantooT, zcodafc de in specteur die den stadsdienst verzorgt van daaruit het werk regelt. Door de reiniging wordt thans ook al het rijwerk voor de andere bedrijven verricht, als cokes rijden, buizen ver voer, transport van zand en steenen voor Openbare Werken, alsook perso nenvervoer voor verschillende diensten. Hierdoor is verkregen dat het personeel en het materiaal steeds wordt benut. Als er eventueel materieel en personeel op een moment te weinig is, wordt dat door een particuier aannemer aangevuld. Wanneer straks de vier onderlossers, éen motorsleepboot en de twee motor- vlscövletten- welke thans op stapel staan, gereed zijn, zal de dienst ook over de nieuwste werktuigen beschikken om de sradswateren te reinigen. Het geheele personeel, ambtenaren en werklieden bestaat thans uit 158 per sonen. Aan het einde van dit jaar zul len er voor voornoemde diensten zijn 10 paarden, 37 automobielen, 60 diver se wagens, drie motorbcoten een bag germachine met elevator en vier onder- lossers en 9 andere vaartuigen. Een groot deel van de 50 jaar stond de reiniging onder leiding ran den heer J. P. Eoerkcel, die zeer moeilijke tijden in het bedrijf heeft medegemaakt, maar zich van zijn taak prijzenswaardig ge kweten heeft. Hij was directeur van 1903 tot 1924. Tot zoover de mededeel Ingen van den beer van Driel, die eerst eenige jaren met de leiding van bet bedrijf belast werd, maar sinds 1 Januari 1927 ook den titel van directeur kreeg. Sinds 1906 was de heer van Driel al aan onze rei niging verbonden als technisch ambte naar, het laatst was hij hoofdinspec teur. Onder leiding van den heer van Driel is de reiniging verder gemoder niseerd. Hoewel dit veel van zijn werk kracht eischte heeft hij ock het cen traal verveer georganiseerd en een vol ledige cycloneeringsdienst opgericht. Bovendien heeft de heer van Driel thans ook de leiding van het marktwe- Zijn alle gemeentebedrijven thans voorzien van goed-ingerichte terreinen en gebouwen, de Gem. Reiniging maakt een uitzondering. Ket terrein, dat 50 jaar geleden in gebruik werd geno men, werd in 1900 door de nieuwe spoorbaan HaarlemAmsterdam be langrijk verkleind. Verschillende gebou wen (meest van hout) dateeren neg uit den tijd der oprichting. Thans is het terrein geheel door woningen inge sloten. Het ligt in het voornemen van B. en W. gesteund door de reinigings- commissie op een ander terrein de rei niging, den ontsmettings- en zuiverings- dienst, geheel gemoderniseerd naar de eischen van den tijd in te richten. Het is een der vurigste wensohen van den heer Van Driel om aan de hand van de door hem ingediende rap porten deze verplaatsing en inrichting binnen niet al te langen tijd lijkt te mogen zien. VOETBAL. Ned. Voetbalbond R.C.H. 2—HILVERSUM 2 (6—5). Het eerst wordt gescoord door Hil versum, doch Kedde maakt spoedig ge lijk, waarna Hilversum den stand op veert tot 31. Dan komt Schouwstra los en zorgt er voor, dat de rust kan ingaan met gelijken stand 33. Spoedig na de hervatting geeft hij R.C.H. 2 de leiding. Kedde maakt er 53 van. Hilversum gooit er dan een schepje op een weet alweer gelijk te maken. Overdreven forseh spel kost dan den Hilversummers de nederlaag, als zy een penalty tegen zich krijgen, die Nieman onberispelijk benut en daarmede zijn club de overwinning bezorgt. E.D.O. IIDH.C. II (3—2) De partijen wegen goed tegen elkaar op. Na tien minuten weet D.E.C. de lei ding te nemen. Steffens Jr. maakt met een vliegend schot gelijk (11). In de tweede helft weer eens harde strijd om de zege. D.E.C. maakt uit een strafschop 21. ED.O. n werkt hard voor den ge lijkmaker, doch slaagt hierin voorloopig niet. Berst vijf minuten vóór het einde heeft J. Oome succes; direct- daarna scoort Steffens Jt. het winnende punt. E.DO 4—HAARLEM-VETERANEN. In een goed gespeelden wedstrijd heeft ED.O. 4 de Haarlem-veteranen gesla gen. Koreman had met twee doelpun ten een voornaam aandeel in de over winning. Bij Haarlem verdedigde Maas goed, doch te forsch. De zege was voor ED.O. verdiend. ZEEMEEUWEN—V.V.H. (3—2) De gasten missen één speler wat niet belet, dat zij direct de leiding nemen als de linksbuiten vrijgelaten wordt en Zwaan den bal ineens inschiet (01). De thuisclub kemt opzetten, doch mist tallccze kansen totdat Koper naar bin nen komt en scoort. Nog tweemaal weet Zeemeeuwen te doelpunten door Molenaar en Koper. Ook na de rust is de thuisclub ster ker, doch «het blijft nog steeds onge vaarlijk daar het plaatsen bij-zonder slecht is. Ook de achterhoede deelt in ce misère en als alles staan blijft ver kleint V. V. H. den achterstand. Hierbij blijft het. ZANDVOORT 2—D. I O. (1—3) Zandvoort trapt af. De eerste aanval len van Dio worden door Lansdorp on schadelijk gemaakt. Met een goed schot geeft Kern- aan Zandvoort de leiding, D. I. O. speelt goed. Het samenspel is beter, dan bij Zandvoort. Uit een goe den voorzet doelpunt de rechtsbinnen onhoudbaar (11). Na rust een voorzet van links en met een kopbal geeft de midvoor aan D. I. O. de leiding (1-2). Een verandering in de opstelling brengt ook geen verbetermg. D. I. o. krijgt een strafschop te nemen en de ongedekt staande rechtsbinnen' scoort (13). Hiermede komt het einde. KRACHTSPORT. KAMPIOENSCHAP VAN NOORD HOLLAND Zondagmiddag werden de worstelwed strijden om het kampioenschap van Noord-Holland voortgezet in het club gebouw van Hercules te Amsterdam. De wedstrijden hadden bij wijze van proef onder het Hongaarsche afvalsysteem plaats. In tegenstelling met het Ned. systeem, dat waardepunten geeft, worden onder INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN a 60 CENTS PER REGEL het Hongaarsche systeem strafpunten gegeven n.l. 3 punten voor een neder laag, 1 punt voor een overwinning op aanval, en 0 punten voor een touché- overw Inning. Indien een deelnemer 5 strafpunten heeft, wordt hij van verdere deelname uitgesloten. De deelnemers moeten dus trachten zoo min mogelijk punten te behalen. Dit systeem wordt ook op de Oylmpische spelen toegepast. N. Har- ting wist in de midden A afd. den 3en prijs te winnen. J. de Ruiter moest na een gewonnen partij opgeven wegens een schouderblessure. BILJARTEN. HAARLEMSCHE BILJARTBOND. Maandagavond hield het nieuwe be stuur van den Biljartbond voor Haar lem en omstreken een vergadering tot het verdoelen der bestuursfuncties. Het voorzittersambt werd in een vorige al- gemeene vergadering opgedragen aan den heer Boon, die na zijn bedanken op verlangen dier vergadering, zich liet overhalen, deze functie weder op zich te nemen. Thans moesten dus alleen de overige functies verdeeld worden. Tot len secretaris werd gekozen de heer D. A. de Foei jaeger, tot len pen ningmeester herkozen de heer K. van Donselaar; tot 2en secretaris de heer W. H. Verbeyde; tot 2en penningmees ter de heer C. Hendriks en tot commis sarissen de heeren Him ting en Wee- nlnk. Verder werd een kleine wijziging aan gebracht in de opgegeven teams voor de competitie, welke door de opheffing van de aangesloten club ,D- V. S." te IJmuiden-Oost en de toetreding van en kele loden dier club tot een andere ver- eeniging noodzakelijk was. De kampioenschappen van Haarlem 2e en 1ste klas zullen respectievelijk in de clublokalen van de B. V, „Olympia" en „Vriendenkring" in de maanden De cember en Januari a.s. gehouden wor den. De leiding daarvan zal het bestuur van dsn bond cp zich nemen. Daarna werd overgegaan tot het hou den van een gecombineerde vergade ring van het hoofdbestuur met de be sturen der aangesloten clubs en de feest commissie voor het bondsjubileum in het volgende jaar Juli. De heer Boon. voorzitter, drukte er zijn leedwezen over uit, dat de bond een lid verloor door de ontbinding van de biljartvereeniging „D. V. S." te IJmuï- den-Oost. Hij hoopte dat er spoedig po gingen zouden gedaan worden tot we der oprichting. Nadat de feestcommissie was geïnstal leerd werd besloten tot de heffing van een dubbeltje van ieder speler in de competitie voor elke gespeelde partij te storten in de kas van de feestcommis sie. Voorts werden nog enkele besluiten van het bestuur van den bond aan de vergadering meegedeeld, o.a. die van de te houden kampioenschappen 1ste en 2de klas. Besloten werd dat de eerste verga dering van de feestcommissie zal ge houden worden op 8 November. Hiema sloot de voorzitter, na de hoop te hebben uitgesproken op het welsla gen van de a.s. competitie en het jubi leum. HENGELEN. DE DAGERAAD. Het Vischcoilege .,De Dageraad" tc Heemstede hield Zondagmorgen cerf kaswedstrijd op witvisch in de Ringvaart. Dc vangst was niet groot. De extra*prijs voor den grootsten visch werd r'wonnen door H- v. d. Braak en die voor den kleinsten visch door W. Adema. De prijzen werden als volgt wonnen: 1. H. v. d. Braak. 2, W. Adc* ma, 3. M. van Gelder; 4. C van Nor* den, 5. H. Leuven. 6. G. Brouwer, 7. M. v. d. Ham, 8. C Adema Des avonds werden de prijzen in het clublokaal Cafc Wapen van Heemstede" uitgereikt. Een Italiaansch succes in Praag. Italië en Tsjecho-Slowakije dit jaar nog ongeslagen. Het stevige spel der Italianen. Koe de Tsjechen zich tegen een financieelen strop bij Iandenwedstrijden verzekeren. Slecht en goed spel der Duitschers tegen de Noren. Ondanks de 6—2 overwinning is men over de Duit* sche ploeg niet tevreden. Olympische voorbereidingen in Zuid.Amerika.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 6