STADSNIEUWS. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 1 NOV. 1927 ACTIE VAN HET N. Z. H. T. M.-PERSONEEL. DE DEMONSTRATIEVE VER GADERING TE HILLEGOM. Men schrijft ons: Zondag vond te Hillegom onder lei ding van de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel een vergadering plaats van het personeel der N.Z.H.T.M. De vergadering was buitengewoon druk bezocht, de groote zaal van het Nutsgebouw was eivol. De voorzitter, het hoofdbestuurslid, de heer L. W. Peterse, opende de ver gadering en sprak zijn groote vreugde over de groote opkomst van het perso neel uit. Daaruit blijkt, aldus spreker, dat on der het N.Z.H. personeel de gedachte leeft, dat een en ander in de arbeids voorwaarden bij deze Maatschappij zal moeten verbeteren. Spreker herinnerde aan de arbeids tijdverlenging, de loonsverlaging, de ontevredenheid die bestaat ten opzichte van de toepassing ven liet Reglement Dienstvoorwaarden, het feit dat deze Directie nog aan een harer ambtenaren heeft verboden het lidmaatschap van den Raad der gemeente Haarlem te aanvaarden, de ontslaggevailen en de straffen die worden gegeven op grond van de voor dit personeel beruchte Dienstorder 77. Hij besloot met te zeg gen, dat een en ander grondig diende te veranderen. Het Hoofdbestuurslid de heer Van Braambeek zal, zoo deelde spreker mede, bij de algemeene beschouwingen van de Wa/terstaatsbogrooting nog wel het een en ander opmerken ten opzichte van het verbod om openbare ambten te aan vaarden. Het Hoofdbestuur heeft na aandrang 'uit het personeel en in overleg met de afdeelingsbesturen, besloten dezen win ter zijn speciale aandacht te wijden aan de N.Z.H, Nu bij de R H. T. M. de po sitie niet onbeduidend is verbeterd, bij de H.T.M. de achturendag is doorge voerd, bil de N. T. M. zeer belangrijke verbeteringen ten opzichte van het pensioen zijn ingevoerd, nu aldus spreker wordt het meer dan tijd, dat ook bij de N.Z.H. wat gaat gebeuren. Hy wekte daarom de aanwezigen op de organisatie stevig uit te bouwen cn haar aldus de macht te geven in het belang van het personeel verbeteringen door te zetten. De Bondssecretaris. de heer H. J. van Braambeek, met luid applaus begroet, deelde aan de vergadering in een lange reeks van cijfers mede. dat het met de economische positie van ons land goed gaat en dat de werkgevers in het alge meen weer zeer behoorlijke dividenden opstrijken. Hij bewees, aan de hand van offlcieele cijfers, dat het niet waar is geweest, dat zeer sombere wolken boven ons land zouden hebben gehangen. De scliattïngen van de ontvangsten is steeds veel te laag geweest, die van de uitga ven te hoog. Daardoor is het ten deele gelukt de positie van de arbeiders in zeer sterke mate van die in dienst van Spoor en Tram te verslechteren. Sterk becritiseerde hij de wijze waar op de Spcor en Tramwegmaatschappijen en de Minister van Waterstaat de Dienst- en Rusttijdenbepalingen toepas sen, waardoor de belangen van het per soneel ernstig worden geschaad. Het Hoofdbestuur der organisatie luidt thans in overleg met het bestuur van het N.V.V. een sterke actie tot veran dering van de positie, vaak slechte po sitie van het Spoor- en Tramwegperso neel in Onze wenschen verbetering van de minimumloonen. doorvoering van den achturendag. verbetering van de pen sioenen, zijn zeer bescheiden, maar moeten dan ook in afzienbaren tijd wor den doorgevoerd. Met een opwekking tot onverdroten actie sloot hü zijn luid toegejuichte re devoering. TOCHTEN IN ELECTRI- SCHE TREINEN. WELKE RAMEN OPEN MOGEN Wegens de vele klachten over het tochten in de rijtuigen der electrische treinen, vooral wanneer de groote ven sterruiten geopend zijn, heeft., naar de correspondent van de Tel. te Leiden meldt, de directie der spoorwegen aan haar personeel de volgende dienstorder uitgevaardigd. De groote vensterruiten mogen slechts geopend zijn, indien geen der reizigers in de betrokken afdeeling zich daartegen verzet. De boven de vensters aanwezige draai bare luikjes, mogen, indien een der rei zigers dit verlangt, geopend zijn in de richting tegenovergesteld aan de be weging van den trein. Indien een of meer reiziger^ dit verlangen, mag het achterste zijraam van het achterbalcon aan de niet-windzijde geopend zijn". KERKELIJKE BELASTING TE SCHOTEN. In het gebouw „Geko" had een ver gadering plaats van een aantal leden van de Ned. Hervormde gemeente Scho ten, met het doel om zich te beraden over de bij verschillende hunner gere zen bezwaren te-gen de wijze van hef fing van de kerkelijke belasting in Haarlem-Noord. Na een gedachfcenwisseling v/erd be sloten aan het kerkbestuur te kennen te geven, dat men zich niet met de wijze vaar invoering kon vereenigen. Algemeen werd het als een bezwaar gevoeld, dat bij het bepalen der belas ting geen onderscheid werd gemaakt tusschen gehuwden en ongehuwden en tusschen gehuwden met- en gehuwden zonder kind rep. Voor allen wordt f 600 van het bruto-inkoir.cn afgetrokken. Met aandrang- zal worden gevraagd aan deze bezwaren tegemoet te ko men, alsook om, met het oog op het win terseïzocn zeer soepel te zijn bij het toepassen van eventueele dwangmaat regelen. VOOR DEN POLITIE RECHTER. Vrijgesproken. De 22-jarige A. N. K., scheepsbouwer in het voormalig Spaarndam, zag in het begin van Juli van dit jaar dat in de Heksloot, die uitloopt in de Mooie Hel. 5 jonge eendjes zwommen. Even te vo ren had hij gezien dat eenige jongens de moedereend hadden doodgegooid. Hij ontfermde zich dus over de 5 jon gen en verkocht ze voor f 1 aan A. J. H. Hij zcide nu aan den Politierechter dat hij de jonge dieren voor wilde een den had aangezien. Echter bleek ter terechtzitting dat de eender alle een driehoekig merkteeken hadden in de zwemvliezen, dat hen stempelde als eigendom van den heer van Warmerdam Het O. M. vond dat het excuus van verd.: „Ik dacht dat het wilde eenden waren", niet opging. Verd. was met den plaatselijken toestand best op de hoogte en kon wel begrijpen dat op de plek in quaestie geen wilde eenden zouden zwemmen Spr. meende dat een flinke geldboete in dezen moess worden gere- quireerd en eischte t 30 boete of 15 da gen hechtenis. De Politierechter achtte het ten laste gelegde niet bewezen en sprak den ver dachte vrij. Bloembollend! efstaL A. J, de V. eigende zich in September van dit jaar een partijtje bloembollen tce, die bewaard werden in een kolen- loods op een zanderij onder Bloemen- daal. De verdediger, Mr. Nieuwenhuis, ves tigde de aandacht op de zeer geringe waarde van het gestolene en riep ver der de clementie der Rechtbank in om dat verd. al 1 maand in voorarrest had doorgebracht. Het O. M. bracht in herinnering dat verd. al meer is veroordeeld cn eischte 4 maanden gevangenisstraf. De Politierechter maakte er 2 maan den van met aftrek van de preventieve hechtenis. Met een mes gestoken. A. B. vervoegde zich op 8 Septem ber van dit jaar bij mej. B. om een meisje spreken dat op dat oogenblik bij mej. B. was Mej. B. weigerde even wel hem toe te laten. A. B. maakte toen zijn voornemen bekend, door de ruiten te vliegen en ging over tot schelden: hij uitte ook een scheldwoord aan het adres van den bij mej. B. inwonenden P. K. ..Jij bent niet veel minder," ri posteerde P. K. „Dan moet het maar gebeuren!" meende A. B. Hij trok een mes, ging er mee zwaaiend op P. K. af en verwondde hem licht aan de knie. K. wist hem pootje te lichten en verder gebeurde er niets ernstigs. Het O. M. requireerde voor het optre den van verdachte 8 dagen gevangenis straf en de Politierechter ging hier mede accoord. Bloem endiefst al. G. J. H. H., 24 Jaar, bloemistknecht te Haarlem, moest terecht staan om dat hij op 18 Juni van dit jaar een hoe veelheid irissen wegnam van een veld van den bloembollenkweeker J. L. Goos- sens te Haarlemmermeer. Verdachte gaf het feit toe. maar hij had 'gemeend het recht te hebben, de bloemen te plukken, daar de firma van der Mey bloemen had van den heer Goossens en hij bloemen zou krijgen van de firma van der Melj. De heer G. had van de zaak geen schade gehad, want verd. had hem later de bloemen betaald. Intusschen bleef vaststaan dat G. aan H, niet het recht had gegeven de bloe men weg te nemen. Het O. M. eischte een voorwaardeüke gevangenisstraf van 3 maanden met een proeftijd van 3 jaar cn opdracht aan het Genootschap tot Zedeiyke Verbe tering van Gevangenen, om verdachte tot hulp en steun te zijn. De toegevoegde verdediger, Mr. Bij voet, meende dat hier van diefstal geen sprake kon zijn omdat het ele ment van wederrechtelijkheid ontbrak. Verder ontbrak volgens pl. ook het. wet tig bewüs, daar er alleen was de beken tenis van verdachte. PI. concludeerde tot vrijspraak. De Politierechter veroordeelde verd. tot f 6 boete subs. 2 dagen hechtenis en gaf beklaarde de ernstige waarschu wing mede nu niet meer te knoeien. DE BIETENCAMPAGNE. Met het oog op den grooten voorraad bleten, die uit Haarlemmermeerpolder en andere plaatsen de laatste weken werd aangevoerd, heerscht aan de sui kerfabriek „Holland" te Halfweg een groote bedrijvigheid. Ook voor vele neringdoenden, die weder goede zaken maken, is deze drukke campagnetijd nog weder een vergoeding voor de stilte die ze in 1926 meemaakten, toen de fabriek niet werkte. Aan de fabriek die thans met volle kracht draait, is in tegenstel ling met de vorige campagne een groot aa.nt.al vreemde arbeiders (Brabanders) werkzaam. Omdat in den Haarlemmer- meerpolder dit jaar meer dan 4300 hek- taren met bleten werden beteeld, wordt gerekend dat de campagne een drietal weken langer zal duren dan Voorgaande jaren en bij gunstig weder in de eerste helft van December haar beslag zal krijgen. AKTÏENGESELLSCHAFT FiiR BERGBAÜLICHE ARBEITEN. Verschenen is het jaarverslag der Aktiengesellschafb fiir Bergbauliohe Ai'beiten te Berlijn, loopende van 1 Juli 1926 tot 30 Juni 1927. Volgens dat verslag wordt voorgesteld het dividend over het boekjaar te bepalen op 8% of R. M. 16 per aandéel en de uit- keering per winstbewijs op R. M. 18.46 De balans wijst aan een totaalbedrag van 484.224.06. De winst en verliesre kening wüst aan een totaal van R. M. 105.579.22 met een saldo-winst van R. M. 42.178.15. DE MADONNA VAN DEN ROZENKRANS. EEN INDRUKWEKKENDE FILM. Zondag en Maandag ging en Dinsdag en Woensdag gaat in de Groote Gemeen- teiyke Concertzaal de religieuze film: „De Madonna van den Rozenkrans". Maandag was het niet bijzonder vol in de zaal, die trouwens toch eigenlijk voor een filmvoorstelling te groot is. Was hetzelfde aantal toeschouwers in een kleinere ruimte bijeen geweest dan had- den we waarschijnlijk van een flink gevulde zaal kunnen spreken. De roep die van deze rolprent is uit gegaan, was inderdaad welverdiend. Giulio Antomoro, de regisseur van het filmwerk „Christus" heeft cqk hier weer veel bereikt. Er zijn prachtige interieurs i en er is een machtig spel van de massa in de kerkscène, waarin het wonder ge schiedt: een meisje, dat bij het redden van een aan haar zorgen toevertrouwd kind bij een uitbarsting van den Ve suvius het gezicht verliest krijgt het gezichtsvermogen weer als op den aan de Madonna van den Rozenkrans' "ge- wijden dag de geloovigen vurig Voor haar bidden. Dit wonder geeft haar het geluk: de liefde van den vader van het door haar geredde kind, die bovendien als hij het door hem voor onmogelijk gehoudene heeft zien gebeuren, van ongeloovig ge- loovig wordt. Een meesterstukje van regie in deze film is nog de voorstelling van die ver schrikkelijke natuurramp: de uitbar sting van den Vesuvius. Met een ver bazende realiteit is de angstwekkende stroom van vluchtelingen voorgesteld die een goed heenkomen zoeken voor lavastroom en gloeienöen aschregen. Een indrukwekkende film, ook door het bewonderenswaardig spel der hoofd personen en waai-van do waarde nog wordt verhoogd door het mooie orgel spel en don fraaien zang, die het gé- beuren hier en daar illustreert. Het gedeelte van het programma vóór de pauze vormt wel een scherp contrast met wat daarna te zien gegeven wordt De Magyar en-film is nog zeer ge nietbaar en geeft aardige dingen van het Hongaarsche volksleven te zien, maar de twee komische films vooral die welke een buitengewoon raar huwelijk en een daarmede overeenstemmende huwelijks plechtigheid er. feesten te zien geeft, vallen toch wel wat heel erg uit 't ka der I OPMERKINGEN UIT DE BURGERIJ Nu de volksvoorstellingen in den Stadsschouwburg weer begonnen zijn vestigt de lieer D. J. J., dankbaar con- stateerende dat met „De Rechte Lijn" een gced begin is gemaakt, er de aan dacht op, dat het zeer aan te bevelen zou zijn, het volk ook te laten genieten van stukken als „De Paradijsvloek", „Mara" enz., daar men van zulke stuk ken, zooals inzender zegt, iets moe naar huis neemt". STADSSCHOUWBURG. Het Ver. Rotterdamseh-Hofstad-Too- neel zal in den Stadsschouwburg op Dinsdag 8 November in een volksvoor stelling vertoonen: „Hofjoden", blijspel in 3 bedrijven door Hans Kottow, onder regie van Hermann Schwab. Over het stuk lezen wij in het programma: ..De geschiedenis van de familie Roth schild heeft altijd de levendige belang stelling gehad van litteratoren en dra maturgen. Men heeft het avontuurlijke verhaal in novelles bewerkt en van de Rothschild's in hun latere dagen zelfs een tooneclstuk gemaakt. Carl Rössler's „Vijf Frankforter6" heeft een triomftocht door alle theaters beleefd: men zag er de familie Roth schild in haar gloriedagen, met al de fijnheid van Joodsch huiselijk leven rr.aar ook in haar parvcnuschap. Hans Kottow heeft in zijn „Hofjuden" echter een vroegere periode uit het le ven der Rothschild's bewerkt, het ro mantische avontuur, waardoor zü hun ontzaglijk fortuin verwierven. Dit Is geen spel van de rijke Rothschilds, maar een comedie van intiem Joodsch leven, waarin de nobele Anselm Mayer, de stamvader der Rothschilds, het middel punt vormt." ANTI-MILITAIRISTEN Over „de Terreur in Indië en Neder land" zal Woensdagavond de heer A. L. Constandse uit 's-Gravenhage een lezing houden. Deze lezing wordt in gebouw de Cen trale belegd door de afd. Haarlem var. de Int. Anti Militairistische Vereeniging. HET AFHALEN VAN POSTSTUKKEN. De Directeur van het postkantoor te Haarlem brengt ter kennis, dat met in gang van 1 November aan ieder, die woont binnen den kring van een post kantoor waaronder één of meer agent schappen beli oor en, gelegenheid wordt gegeven om alle voor hc-m bestemde aangeteekende stukken aan een vooraf op te geven agentschap af te halen of te doen afhalen, al vermeldt het adres zoodanig agentschap niet, op de dagèn en uren, waarop dat agentschap voor het publiek is opengesteld, tegen voor uitbetaling van een recht van 10, per kalenderjaar. Dit recht wordt steeds over een vol jaar berekend en in geen geval terug betaald. Voorts wordt kosteloos gelegenheid gegeven tot het afhalen, aan een door den afzender aangeduid agentschap van elk aangeteekend stuk, hetwelk boven het adres op in het oog loopende wijze van een daartoe strekkende aanduiding is voorzien, alsmede tot het afhalen aan een aan te wijzen agentschap van een aangeteekend stuk, waarvan de aan komst aan den geadresseerde is be richt. indien deze dit schriftelijk aan den Directeur van het Postkantoor-ver zoekt. SALARIS-ACTIE. Als inzet van de salarisactie voor de Handels- en Kantoorbedienden dwordt door de afdeeling Haarlem van den Alg. Ned. Bend van Handels- en Kan toorbedienden op Donderdag 3 Novem ber een openbare vergadering gehouden in het Gem. Concertgebouw. Op deze vergadering zal de heer W. Brouwer Jr. de in te zetten actie bespreken. Er is voor muzikale medewerking gezorgd. CHRIST.-HIST. JONGEREN ORGANISATIE. PROPAGANDAVERGADERINC. De Christelijk Hist. Jongeren Orga nisatie te Haarlem heeft in een der za len van het Gemeentelijk Concertge bouw haar jaarlijksche Propagandaver- gadering gehouden. Alvorens het woord aan de spreekster van den avond gegeven werd zong een dameskoortje bestaande uit leden der organisatie 3 aardige Fransche liedjes van Jac. Dalcroze, welke een dankbaar applaus oogstten. Mej. Mr. Frida Katz, lid der Tweede Kamer, hield daarna een rede over: De roeping der Jongeren in de politiek. Spreelcster begon te zeggen, dat we in een moeilijken tyd leven, maar ook in een tyd, ruk aan mogelijkheden. Het verheugde haar dan ook ten zeerste, dat onder de jongeren is gaan leven een zoeken naar waarheid en echtheid. Dat bij ben het besef wakker geworden is, dat de jongeren een roeping hebben ln het politiek leven. Spreekster ging daarna over tot het bespreken van 3 vragen en wel hoe staat de Chr. Hist. Unie tegenover het Economische leven, de vrouw, en de In ternationale gedachte. In het Economische Leven heeft de C. H. U. een eigen geluid, zy is niet in alles anti, maar voorop staat haar be ginsel. zy hangt niet aan een vooruit- omschreven maatschappijvorm, maar zy houdt rekening met de omstandigheden en met de Historie van het Ned. Volk Waarachtige Christenen rusten niet by verkeerde maatschappelijke toestanden. De vrouw, aldus spr. verder, moet haar vrouw-zyn bewaren, hoewel de Unie begrijpt de nieuwe mogelijkheden voor de vrouw. Ten slotte de Interna tionale gedachte. De O.H.U. steunt, ging zij voort, de vre- desgedachte, maai' zy wil trachten deze te verkrygen door het Internationale recht, door internationale ontwapening en wel door middel van arbitrage. Vervolgens kreeg men te hooren een pianosolo van den heer R. Soellaart, die het Rondo Capriccioso van Men delssohn zeer goed vertolkte. Na de pauze werd opgevoerd een ope rette. De propagandavergadering die op de gebruikelijke wyze door den voorzitter werd gesloten was zeer goed bezocht. UITGEVER EN BOEK- VERKOOPER De heer L. Simons, directeur der Maatschappij voor goede en goedkoope lectuur (Wereldbibliotheek) zal a.s. Don derdagavond in Hotel Lion d'Or voor de leden der Haarl. Boekverkoopers- vereeniging spreken over het onderwerp: „Uitgever en Boekverkooper". GROND IN ERFPACHT. B. en W. adviseeren den Raad gun stig op een adres van J. Fortgens alhier om in voortdurende erfpacht te mogen ontvangen een gedeelte grond gelegen aan de Sterreboschstraat groot pl.m. 275 M2. Het voornemen bestaat op dien grond te bouwen twee woonhuizen elk bestemd ter bewoning door niet meer dan één gezin. DE GEMEENTE HEEMSTEDE. TOESTAND DER GEMEENTE IN 1926. Verschenen is het uitvoerig en bere deneerd verslag van den toestand der gemeente Heemstede over het jaar 1926. Op 31 December 1925 bedroeg de be volking 16037 zielen (7467 m. en 8620 vr.) cn op 31 December 1926 16827 (7793 m. en 9034 vr.) Het aantal kiezers op de in 1926 opgemaakte kiezersiyst bedroeg: voor de Tweede Kamer 8320, voor de Prov. Sta ten 8008 en voor den gemeenteraad 7169. De gemeentegebouwen bevinden zich over het algemeen in goeden toestand. Voor de openbare reinheid wordt be hoorlijk zorg gedragen. Ter openbare kennis werden ln 1926 gebracht: 2 gevallen van dlphterie en 16 gevallen van roodvonk. Het aantal onderzoekingen verricht door het gemeentelijk laboratorium te Haarlem ten behoeve der gemeente Heemstede bedroeg 180 tegen 177 in het jaar tevoren. Er kwamen in 1926 veel gevallen voor van mazelen, veel van kinkhoest, enkele van roodvonk. De malaria nam in 1926 belangrijk af. Er kwamen 38 gevallen voor in de praktijk van Dr. Colenbrander, waarvan 20 nieuwe en 18 recidief-gevallem. Negen en dertig processen-verbaal werden opgemaakt tegen onbekende daders en 119 tegen bekende daders. De automobielbrandspuit rukte 4 keer uit. De Commissie tot Wering van School verzuim vergaderde 19 maal en" be handelde 33 kennisgevingen van school verzuim. De Schoolcommissie kreeg van het onderwüs in de gemeente alleszins be vredigende indrukken. DE SCHEEPMAKERSDIJK. DEN SPAARNE-WAL VRIJ MAKEN. De gemeente Haarlem heeft inder- tyd reeds eenige panden aan den Scheepmakersdijk aangekocht. Nu stellen B. en W. voor weer vier perceelen daar aan te koopen (plaat- selük geteekend 6, 8, en 15 en een on- nuiwmerd perceel) voor een bedrag van f 32.000. Naar wij vernemen is het de bedoe ling om de perceelen af te breken en de Spaarnewal vrij te maken. Deskundige raadsleden vinden zoo werd ons verzekerd den prijs die nu voor deze vier perceelen gewaagd wordt te hoog. Daarover zal vermoedelyk wel in den raad gesproken worden. De to tale oppervlakte van de vier perceelen is 430 M2, zoodat de prijs voor den grond f 7.40 per vierk. Meter Is. ONDERRICHT IN HET FRANSCH. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cent, pel regeL De afd. Haarlem van de Vereeniging voor Onderwijs in het Fransch, hield haar jaarvergadering. In zyn openings woord deelde de voorzitter, de heer i Holthuis, mede. dat na het laatste Ka mervotum. waarbij het Wetsontwerp van den Minister van Onderwijs tot wederinvoering van een vreemde taal op de Lagere School, zü het ook met een kleine meerderheid, verworpen werd, hem de kans om het Fransch weer op de Lagere School ingevoerd te krijgen, voorloopig van de baan scheen, en dat daarmee het doel, waarmee de vereeni ging indertyd was opgericht, eigenlijk verdwenen was. De vereeniging toch is opgericht met het doel, om voor de kinderen, die zich in dezen tyd, nu het Fiansch van de Lagere school is gebannen, voorbereiden voor het toelatingsexamen van H.B.S. of Gymnasium, een kloof te overbrug gen. Het bestuur heeft zich ernstig af gevraagd, of de vereeniging nog wel recht en reden van bestaan heeft, nu de kloof zoo wyd is geworden, dat men momenteel de overzijde niet meer kan zien en of het maar niet beter was, de vereeniging op te heffen. Na rijp beraad heeft het bestuur besloten, niSt te komen met voorstellen tot liquidatie. Van de zijde van het Middelbaar en Hooger Onderwijs werd met zooveel klem het nuttig werk van de vereeniging betoogd, werd met zooveel waardeering gesproken over de werking der cursus sen, en werd opheffing dier cursussen een verlies voor het onderwys in de Fransche taal genoemd, ook voor dat onderwys aan H.B.S. en Gymn., dat het bestuur besloot, geen voorstel tot ont binding te doen, ook al is nu eigen lijk het karakter der vereeniging anders geworden. Het bestuur meent daarmee den wensch van vele ouders te doen, want aan ruim 500 kinderen uit Klein Haar lem. vereen!gd in 20 cursussen, heeft de vereeniging gelegenheid verschaft, on derwys in 't Fransch te ontvangen. Voor het nieuwe jaar zyn er zelfs 22 cursussen! Het gevolg is, dat op de middelbare scholen haast geen leerlin gen komen, die niets van Fransch af weten. In een z.g Franschlooze klas van de H.B.S. A van 26 leerl. zijn er maar 3 die nooit Fransche les gehad hebben, En de nieuwe leerlingen van de H.B.S. voor Meisjes hebben allen reeds eer der onderwüs in het Fransch genoten. Uit de jaarverslagen van secr. en penn bleek, dat de vereeniging in bloeienden toestand verkeert. Er is een reserve gekweekt van pl.m 2700, waar door het de vereeniging mcgeiyk is, voor een 43-tal leerlingen algeheele of gedeeltelijke reductie van liet cursus geld te verleenen. Tot Bestuursleden werden herkozen Mej J. Berdenis van Berlekom, en de heeren Dr. C. S poelder, J. H. J. Huls man en L. J. Raadersma, terwijl in een vacature gekozen werd de heer Ir. M. Voorzanger. In de Commissie, belast met de controle van het geldelijk beheer werden gekozen de heeren van Ringe- lenstein en Van Zomeren. Bij de rondvraag werd door een der leden een opmerking gemaakt naar aan leiding van den post van 1300, die de vereeniging jaarlijks aan de Ge meente moet betalen voor lokaalhuur. Gevraagd werd hoe het in dat opzicht stond bij het Byzonder onderwijs. De voorzitter antwoordde, dat bij het Bijz. onderwijs de zaak anders geregeld is. Daar geeft men wekeiyks tweemaal een uur les in het Fransch, van 34 's na middags, dat is buiten den gewonen schooltijd, doch men behoeft voor lo kaalhuur noch verwarming en verlich ting iets te betalen. Er werd gevraagd, of men het billijk achtte, dat de bijz. school niets behoeft te betalen en deze vereeniging voor hetzelfde onderwijs ruim 1300, en of het bestuur Buig. en Weth. al eens op het onbillijke van een dergelijk meten met twee maten had gewezen. Spreker kon zich niet voor stellen. dat B. en W. van Haarlem een dergelijk verschil zouden willen besten digen. De voorzitter antwoordde, dat het bestuur al eens pogingen heeft aan gewend, om tot een billüker regeling voor de vereeniging te komen, doch zon der resultaat. Besloten werd, bij voldoende animo, ook in de voormalige gemeente Schoten met het oprichten van Fransche cur sussen een begin te maken. Voorberei dende maatregelen daartoe zü reeds door het Bestuur genomen. „De laatste hand die gelegd wordl aandetoebereid- selen voor bei FEESTDINER zet „Ca den a's' gereed. 14 TWEE MINUTEN STILTE. HULDE AAN DE GEVALLENEN IN DEN LAATSTEN OORLOG. De Nederlandsche afdeeling van den Internationalen Vrouwenbond voor vrede en vrijheid, heeft aan den Mi nister van Binnenlandsche Zaken een request gezonden naar aanleiding van het feit, dat op 11 November 's mor gens te 11 uur, in de voormalige oor logvoerende landen vrij algemeen in een officieel vastgestelde stilte van twee minuten de gevallenen in den „grooten oorlog" herdacht worden. „Het wil ons voorkomen", zeggen adressanten, „dat de huidige interna tionale toestanden het zeer wenschelijk maken, dat ook de voormalige neu trale landen op dien gedenkwaardigen dag de herinnering hunner bevolking terugroepen hoeveel offers aan leven en goed een oorlog kost; teneinde hen krachtiger dan ooit te doen medewerken in een positief streven naar vrede. In ons land zal aldus tegelükertijd een krachtige adhaesle betuigd kunnen wor den aan de gewaardeerde pogingen in die richting onzer regeerings-gedele- geerden te Genève ln de laatste Sep- tembervergadering. „wy doen daarom een beroep op onze Nederlandsche Regeering om steun te verleenen aan ons streven om de ge- heele Nederlandsche bevolking althans éénmaal in een jaar gedurende twee minuten hun denken te doen richten op wereldvrede". PADVINDERIJ. Op Zaterdag 5 November zullen des middags op het landgoed Sp3renberg patrouillewedstryden gehouden worden, waaraan alle patrouilles van de afdee ling Haarlem zullen deelnemen. Er zul len wedstryden gehouden worden in ver schillende padvindersvaardigheden, zoo als oriënteeren, padvinderspas, sjorrin gen en knoopenleggen, houthakken, vuuraanmaken (met hoogstens 2 luci fers) camouflage, E. H. b. O., seinen. AANPLAKBILJET De Nanyto, de Nederlandsche tentoon stelling van Nijverheid in 1928 te Rot terdam, zendt ons een aanplakbiljet met verzoek, daaraan eenige woorden te wijden. Wij willen er dit van zeggen, dat een goed aanplakbiljet maken uiterst moei lijk is: het moet een juiste voorstelling geven van de zaak waarvoor het re clame maakt en bovendien de aandacht van den voorbijganger trekken. Aan dezen laatsten eisch voldoet het biljet van de Nenyto by uitstek: bovenop een fabriek, die slechts even is aangeduid, staan twee groote roode schoorsteenen en werpen blauwwitten rook uit tegen den achtergrond van een blauwen hemel. Maar komt er uit schoorsteenen ooit zulke rook? En bovenal komen schoor steenen wel te pas in een tijd, dat iedere industrie, die voor het bedrijf zelf geen afgewerkten stoom noodig heeft, als drüfkracht den electromotor veitklest boven de stoommachine? Als men te Rotterdam zegt: dat komt er niet op aan, het is alleen de bedoe ling de aandacht op de Nenyto te ves tigen, dan hebben wü daar natuuriyk vrede mee en dan is dit biljet van den heer A. Mouron Cassandre een goed stuk werk. BEEN GEBROKEN. Zaterdagmiddag had een „welp" van Troep III der afdeeling Haarlem van de Kenn. Padvinders voor het troephuis op de Nieuwe Gracht, het ongeluk tegen een fiets te loopen. te vallen en daarby het linker onderbeen te breken. Nadat in het troephuis door een yiings ontbo den geneesheer het been voorloopig ge spalkt was, werd de patiënt per auto naar de kliniek van Dr. Steffelaar op het Nassauplein vervoerd. Daar werd het been gezet en in het gips gezet. Per auto werd de kleine toen naar huis ver voerd. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN Terug te bekomen bij: J. Trom» melen, Gen. Cronjéstraat 58, arm» band: J. de Junge, Delftstraat 1 rd- beeldje in étui; Helder. Cederstraat 20, bal; W. Lamaire, Ripperdapark 14, zilveren broche; H. Harten dorp, Papentorenvest 78, bus met melk; H- Dirks, Rozenprieclstraat 28, moto»* handschoen; Bolle, Pres. Steijnstr. 59. dameshoed: J. Pus, Keizer Ka» ralstr. 9, gele herdershond; P. Weijers Lange Raamstraat 29- witte hand» schoen; H. Rosen. Gortestraat 9. paar witte handschoenen; Kennel Fauna. Parklaan: fox*terrier. lapjes» kat, gebracht door Mevr- Smit, Rip* perdapark 29; C. Vork, Nachtegaal» straat 76, R.K. kerkboekje; H. v. d. Veldt, Harmenjansstraat 60, grijze jongensjas; P. van Straate, Spaan» schevaartstraat 68. melkkan; A. Bes» teman. Seringenstraat 13. gouden oorbel: Kennel Haerlem, Wilhelmïna laan 22. kinderportemonnaie met in» houd; J- v. d. Kroft. Kinderhuissin» gel 62 E, autoplaat met opschrift; K. Jans, Tugelastraat 52. ijzeren pen van - auto; ,T. van Wijngaarden, Lom» bokstraat 24, 4 postzegels: B. van Breukelcn. v. 't Hofstraat 64, porte» monnaie met inhoud; v. Hattum. A» sendclverstraat 49. portefeuille met inhoud J. v. d. Schaar, Spaarnoogstr- 38, rijwielbel.merk in étui; W. Stocte. Holste ij nstraat 10. rijwielbelasting* merk; K. Oudolf, Eendrachtstraat 54. rijwielbel.merk in étui; A. Siteur, Lïnschotenstraat 68 rood, rozenkrans; H. Mohr, Graaf Willemstraat 9. reti» cule met inhoud; J. Bakker, Da Cos» tastraat 31, riem: A. van Eerden, Wa» genweg 42. sierspeld; L. Plezier. Har» menjansweg 117 rood, Lipsslcutcl; J. Bakker, Zocherstraat 24. J. van Zon, Schotcrsingel I5I, kindersehop; J. v. Kuijk, Brouwersplein 7 rood. bood* schappentasch met inhoud; W. Klaas» sen, Frankestraat 19, vulpenhouder; J. van Dijk, Bakenessergracht 22, twee stukkenzink; H. Tuin, Klarenbeek* straat 42 rood. vier zakken. Terug te bekomen by: W. Hoekstra, Edïsonstraat 12, gummibal; Bur. van politie, Sxnedestraat, idem; B. Kion, Schoterweg 70 rood. idem; W. Huis in 't Veld, Lultesteeg 23, etui teekenbehoef ten; A. Blok, Beukenstraat 17, Engel- sche sleutel; J. Michel, Merovingenstr. 66, herdershond: H. Manrits, Zuid Brou- wersstr. '40, horlogeketting; Kennel Fauna, Parklaan: hond (Boxer), ge bracht door Poort, Anslijnstraat 47, grijswit katje, gebracht door A. Vrins, Fr. Halstraat 33rood; zwarwit katje, ge bracht door De Vries, Prinsenbolwerk 58; J. Baars, Nauwe Geldeloozepad <34, bruine jongensjas; Roosma, Spijker manslaan 17, passer; v. Eskert, Scho terweg 5, parapluie; H. Heijsman, Gast- buislaan 139, damesparapluie; A. Twee- haar, Langendijkstre.at 10, rozenkrans: C. Vellinga. H. Mulierstraat 29, rozen krans in étui; T. Tenbrink, Zwaard- straat 23, rü'wielbelastingmerk: N. Teeu- wen, Spoorwegstraat 26, rü'wielbelasting merk; E. H. Scheen. Teyierstraat 6, rij- wielbelastingmerk; G. H. Prent. Wester- bogaardstraat 5, rüwielbelastingmerk in étui; G. Metter, Bisschop Ottostraat 26. rüwielbelastingmerk in étui: G. Olden burg, Tetterodestraat 24, rüwielbelas tingmerk in étui; Smit Hazevoet, Schagchelstraat 16, sporthemd; Bur v. Politie,Smedestraat, huissleutel; Span jaard, Romolenstraat 37, tasch met boe zelaar; A. Vtnks, Leidschepletn 19 zw„ eakmes.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 7